P fmN het ARRONDISSEMENT^^ B E RA AL, D E MOCRATISCH W EEK B centiemen hel nummer Vijlde Jaargang Nummer 23 Zondag o Juni 1010 WILLEMSFONDS. Liberale Werkmanskring Gewezen Weesjongens Verbond Vaandelinhuldiging. Onzen aanstaanden strijd Om niet te vergeten. Binnen twee jaren. Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j karnen kernen per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 4 JUNI L9LO. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 11 1/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame We Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Lokaal ConcordiaSchoolstraat. Algemeene Verplichte Vergadering op Zondag 12 Juni 1910, ten 3 1/2 u. stipt namiddag, op boete van 25 cen tiemen Orde van den dag 1Verslag der laatste Algemeene Ver gadering. 2. Balloteering van nieuwe leden. 3. Mededeelingen. 4. Bespreking der Jaarlijksche Reis. Erk. Ond. Bijst. Maatschappij AALST. Met bijzondere toelating van het bestuur der Burgerlijke Godshuizen onzer stad, zal de Tentoonstelling van de prijzen der Tombola plaats hebben, in 't Jongens Weeshuis, Leopoldstraat. Zichtbaar voor het publiek van 9 tot 121/2 uren voormiddag en van 3 tot 6 uren namiddag. Op Zon- en Feestdagen. Wij noodigen onze Medeburgers uit een kijkje te komen doen al dus een blijk van genegenheid betoonende aan het maatschappelijk werk der Geweien Weesjongens. der Liberale Wykclubs. Op ZONDAG 12 JUNI, te 6 1/2 ure namiddag, Algemeene Vergadering voor de Besturen der aangesloten maatschappijen bij Donatus Roeland, Zoutstraatpoort, lokaal van 't Zonne- ken. DAGORDE 1. Mededeelingen. 2. Regelingen vaststelling van den dag voor het bezoek aan den wijkclub Moed en Volharding Osbroeck. Dit bericht dient als uitnoodiging. Op Zondag; 19 Juni 19ÏO, huldigt de Liberale Jonge Wacht van Sottegem haar Vaandel in. De Fanfarenmaatschappij Les Vrais Amis Constants en de Liberale Werkmanskring van Aalst hebben besloten er aan deel te nemen. Personen welke verlangen de Reis mede te maken, kunnen zich laten inschryven by de boden van den Liberalen Werkmans kring. Prtfs heen en terug fr. 1,25. Uur van vertrek zal later bekend ge maakt worden. Van heden af moeten we denken aan de eerste slagen welke wij tegen den alouden vijand, het klerikalism zullen te leveren hebben. De eerste kiezingen voor de welke wij ons van nu af moeten voorberei den, zijn de Gemeentekiezingen welke moeten plaats hebben den derden zondag van October 1911. Volgens welk stelsel zullen de Ge meentekiezingen van 1911 plaats heb ben Indien men eenig vertrouwen mag hebben in de rechtzinnigheid der kle- rikalen lijdt dit geen twijfel De ge meenteraadsleden zullen in 1911 geko zen worden met de toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging en de kiezers welke zullen opgeroepen wor den voor het aanduiden hunner man datarissen in den gemeenteraad zullen dezelfde zijn als degenen welke opge roepen worden voor het kiezen van de vertegenwoordigers der natie. Om te bevestigen dat de Gemeente kiezingen in 1911 zullen plaatsheb ben volgens het stelsel der eengemaak- te kieswetten, steun ik mij op de vol gende feitenen beschouwingen Het wetsvoorstel betreffende de toepassing der Evenredige Vertegen woordiging en bekrachtigende de een making der kieswetten, is thans on derworpen geweest aan al voorafgaan de parlementaire pleegvormen het werd besproken in de afdeelingen en genoot de zeldzame gunst aangeno men te worden door de Middenafdee- ling, alhoewel deze in meederheid was samengesteld uit leden der kleri kale meerderheid der Kamer. Wat meer is, dit voorstel staat aan het hoofd der dagorde van de Wetge vende Kamers, zoodat het onmogelijk schijnt, dat het niet ter bespreking kome, bij de herneming van den zit tijd in November van dit jaar, als eerste voornaamste op te lossen vraag stuk. In alle geval mag men zeker zijn, dat de leden der linkerzijde liberalen en socialisten, niets verwaarloozen zullen 0111 de bespreking der Evenre dige Vertegenwoordiging en der een making van de kieswetten op te drin gen, reeds de eerste dagen van de leropening der Kamers, Er valt dus niet aan te twijfelen, bedoeld wetsvoorstel zal in November 1910 besproken worden Blijft nu de kwestie of de voorge stelde wijzigingen zullen gestemd worden P Dat hangt af, ik herhaal het van de goede trouw en de rechtzin nigheid van sommige leden der rech terzijde en in zonderheid van dezen die het arrondissement Brussel verte genwoordigen. Inderdaad het manifest der klerikale partij van Brussel voor de kiezingen van 22 Mei laatst, bewijst ten over vloede en duidelijk dat de toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging op de Gemeente- en Provinciale kie zingen een hoofdpunt is van haar pro gramma. Indien dus deze achtbare volksver tegenwoordigers hun woord houden en zij hunne faam van eerlijk man niet onder de voeten trappen, vermits an derzijds de linkerzijde eensgezind is voor het aannemen der voorgestelde wijzigingen en er haar maar drie stem men ontbreken om de meerderheid te hebben in de Kamer, mag men zeg gen, dat de stemming der E. V. en een making der kieswetten afhangt van de eerlijkheid en rechtzinnigheid der hee- ren Theodor, Renkin, Nerinckx en me degekozenen van 22 Mei of de Ge meentekiezingen zullen plaats hebben in 1911 met de toepassing der E. V. en de afschaffing der vierde stem. Het is dus volstrekt noodig, dat men zich overal voorbereide om in 1911 slag te leveren, in de grootste steden en inde kleinste gemeenten, dat men zich sterk inrichte, niet alleen om de meerderheid te veroveren waar er kans toe is, maar meer nog om de vertegenwoordiging onzer partij te bekomen in alle gemeente om er onze belangen te verdedigen, onze denk beelden te verspreiden. Dat men zich overal toelegge op de herziening der kiezerslijsten, be- zonderlijk met het oog op gemeente lijk gebied. En dienaangaande roep ik de bijzondere aandacht onzer vrienden op de volgende punten 1De lijsten der kiezers die in Oc tober 1911 zullen stemmen zijn dege ne welke de collegies van Burgemees ter en Schepenen zullen opmaken van af 1 Juli 1910. 2. Men moet om een of meer exem plaren van de kiezerslijsten te beko men er de aanvraag van doen aan het Schepencollege ten laatste den 1 Juli 1910. 3. Wanneer men een of meer af schriften (of afdruksels) vraagt van de kiezerslijsten, is het gemeentebestuur verplicht een bewijs van ontvangst dezer vraag aan de belanghebbenden af te leveren. 4. De prijs per exemplaar, te beta len bij de aflevering, is bepaald op 1 frank daarbij 0,50 fr. opleg per dui zend namen voor de kiezerlijsten, welke meer dan duizend namen tel len. 5. De gevraagde exemplaren moe ten afgeleverd worden ten laatste den 30 September. 6. Men kan zich uittreksels doen afleveren van de Bevolkingsregisters van al de inwoners der gemeente welke 25 jaren oud zijn, de vrouwen uitgezonderd en de hoogste prijs van ieder uittreksel, voor kiesreklamen is 5 centiemen. Gemiddeld is de te betalen som voor uittreksels van al de inwoners in ou derdom om hun kiesrecht te bezitten 12 a 15 franken voor de gemeenten met 300 kiezers, 20 a 25 franken voor de gemeenten met 500 kiezers. De vraag voor 't bekomen dier uit treksels van de bevolkingsregisters, moet gericht zijn aan den ambtenaar van den Burgerlijken stand der stad of gemeente. 7. Het nazicht der kiezerslijsten moeten gedaan worden van 3 Sep tember tot 31 October 8. De 31 October is de laatste dag voor het indienen van kiesreklamen voor het schepencollege, voor wat betreft de inschrijving van wegge- latene kiezers, alsook voor de vermeer dering van stemmen. In een volgend nummer zullen wij over dat onderwerp in meer bijzonder heden treden en nadere uitleggingen geven en er tevens een formuul bij voegen. Dat men In elk geval niet ver- gete afschriften van de kie zerslijsten te vragen voor 1 Juli eerstkomende* Jules RENS, Volksvertegenwoordiger. In ons vorig nummer spraken wij over een artikel van Leonce Ducatillon dat als hoofdartikel verscheen in De Werkman en Het Land van Aelst van M. Daens. Leonce Ducatillon, mede-opsteller van het liberale Laatste Nieuws van Brussel en van de Daensisten-bladen te Aalst, twee jaren geleden mede kandidaat van M. Van Damme in 't arrondissement Dendermonde, tegen Plancquaert, geeft zijne meening over de kiezing van 22 Mei en over de Christene Democraten. Wij achten het niet ongepast het be doelde artikel in zijn geheel mede te deelen, onze lezers, zullen er des te beter over kunnen oordeelen. Christen Volksparty en de Klezlng, Onze aller overtuiging dat de Christen Volksparty weldra de Party van het even wicht en van den doorslag tusschen de groo te partyen des Lands zal worden, wordt reeds bewaarheid. De katholieke meerderheid in de Kamer is op 6 stemmen gezonken. De katholieken hebben bijna overal veld verloren. Daaruit blijkt dat de nieuwe Kiezers den rug keeren naar de bekrompen behoudsgezinde politiek van M. Woeste. Langzaam maar zeiter na dert. het uur der afrekening. Dit vooruit zicht vervult de katholieken met schrik, ter- wyl de anti-klerikalen zich van nu af zeer laatdunkend toonen, hoewel de kiezing van 22 Mei, voor hen eene bittere teleur stelling geweest is. Dit is overigens ook het geval voor de katholieken die hoopten een zetel te Brussel, een te Kortryk en eenen te Namen te winnen.... Overigens zal de 22 Mei voor alle partyen de dag der bedro gen verwachting blijven. De partij aan het bewind heeft nog het meest te klagen vermits hare meerderheid verminderd is. De antiklerikalen kunnen intusschen geduld oefenen. Des te kostelijker wordt in deze omstan digheden den zetel van M. Daens in de Ka mer. In de gegeven omstandigheden zullen meerderheid en oppositie meer en meer met hem moeten aftekenen. Met eene meerder heid van 8 stemmen was het reeds niet ge makkelijk voor M. Schollaert het Staatsschip te sturen. Hoe zal hij het aan boord leggen met eene meerderheid van 6 Het vooruitzicht dat onze partij in de naaste toekomst eene zeer gewichtige rol van scheidsrechter onder de partijen zal ver vullen, troost ons eenigzins om ons niet vooruitgaan. Hebben wij geenen enkelen gekozene, nochtans beschikken wij feitelijk over de bestemming van verscheidene zetels naar wij stryden of niet. Is dit het geval niet. te Kortryk Zonder de Christen Democraten kunnen de katho lieken den vierden zetel niet veroveren. Dit is ook het geval te Brussel voor wat den 10® zetel der katholieken betreft I Zulks is nog het geval te Brugge, te Roeselare en Thielt, en ook misschien te Mechelen. In an dere provinciën beschikken wij ook over de bestemming van zetels te Gent, te Dender monde, te Aalst en te Luik. Zonder over- dry ving kunnen wji dan acht katholieken of acht anti-katholieken doen kiezen of niet. Gezien de huidige verhoudingen en omstan digheden is dit cijfer zeer eerbiedwaardig want het beteekent eene leefbare en onvol doende meerderheid of eene zeer bedui dende minderheid. In hun eigenwaan hebben de antikleri kalen gemeend de Christene Demokraten als vermomde papen te mogen verachten en hen te misbruiken om kastanjen uit het vuur voor anderen te halen. De 22 Mei is voor de anti-klerikalen juist eene nederlaag geweest omdat zij wie weet hoe de Christene Democraten ver- stooten hadden. Indien de veriatenen aan de zyde van de anti klerikalen gestreden had den, welnu wy zouden heden voor eene ont binding van de Kamer en dus voor eene verzekerde overwinning der oppositie staan. Zal men dit nu links inzien Op hunne beurt hadden de Katholieken gemeend de arme Christene Democraten te moeten overschoppen en vervolgen en on recht aandoen zonder medelijden voor vrouw en kinderen. Toen dachten ze er zelfs niet aan dat hunne trotsche meerderheid tot op 6 stemmen zou kunnen slinken. En nu Het zou ons niet verwonderen indien klaar ziende hoofdmannen der katholieke party reeds wenschten dat het zou moge gaan tus schen Katholieken en Christene Democraten als tusschen Liberalen en Socialisten, nu vooral zy gezien hebben hoe weinig aarde den niet-katholieken Theodoor aan aen dyk gebracht heeft. Ha de politieke misslagen en misdaden Xde Christene Democraten wordeavrt t doch onvermtfdelyk uitgeboet, De groote politieke partyen hadden allen Lafontaine versje vergeten On a souvent besoin, d'un plus petit que soi.... (Dikwyls heeft men een mindere dan zich zeiven noodig). Laat ons vooral verheugd zyn omdat onze vrienden in West-Vlaanderen er in geslaagd zyn een groot deel van de Christene Demo craten, die vroeger met oplooping door het Cartel bedreigd waren, opnieuw rond de groene vlag geschaard te hebben. Door moed en volharding in den strijd zullen zy na weinige jaren hunne schaar aanzienlijk doen aangroeien. De toekomst hoort hen toe wan neer zy maar willen. Op 22 Mei zegde ons een politieke tegen strever te Brussel Met de Christene Volksparty is het opgevouwen. Neen, antwoordaen wy krachtig. Weldra zullen wy u toonen dat wy binnen en buiten de Kamer de scheidsrechters zullen zijn ten gunste van een politieke en oprechte demo cratie, breed en verdraagzaam, goed en voordeelig voor vooruitgang en volk. Ook zullen wij beletten dat de katholie ken, liberalen en socialisten de klerikalen en antiklerikalen de zaag spannen, die maar dient om het volk onder den hiel der mach tigen te houden. Lèonce DUCATILLON. Wij roepen de aandacht onzer lezers op de volgende typische zinnen Indien de verlaterien aan de zijde van de anti-klerikalen gestreden hadden, welnu wij zouden heden voor de ontbinding van de Kamer en dus voor eene overwinning der oppositie staan. Hieruit besluiten wij dat de hoofd mannen der demokraten de overwin ning niet wenschen der oppositie, en iedereen weet nochtans dat er nooit verbetering of iets goeds voor 't volk 'n 't algemeen te verwachten is zoolang de klerikale partij aan 't bewind zal blijven. Een bestuur moet soms eens ver anderen. Verders schrijft M. Ducatillon Het zou ons niet verwonderen, indien klaarziende hoofdmannen der katholieke partij wenschten, dat het zou mogen gaan tusschen Katho. lieken en Christenen Demokraten, als tusschen Liberalen en Sodalis- ten. Wat beteekent dat in de gazet van M. Daens? Wil dat zeggen dat M. Ducatillon de overeenkomst aanpre dikt tusschen de katholieken en de demokraten. Van welke klaarziende mannen zou er hier in ons arrondisse ment spraak zijn Bedoelt hij M. De Saedeleer of M. baron Louis de Bethune of ook M. Moyersoen Is het met die mannen dat'de demokraten moeten akkoord komen Zou de opslorping der demokraten reeds beginnen in 't voordeel van eenige groote jannen met veel am bitie t Is overigens niet moeilijk om aan nemen dat er reeds van die slimme ka tholieke vogels watertanden naar dea zetel van M. Daens. Die leeft zal nog veel vieze toeren zien en die de haver zal verdienen zal ze niet krijgen Van verschillende kanten vraagt men ons Waar kunnen wy, binnen twee jaren, zetels winnen Wy kunnen, vooreerst, twee zetels her overen die wy verloren hebben, namelijk dezen van den heer Descamps, te Bergen en dezen van den heer Dewanare, te Charleroi. Bij de Kamerverkiezing van 1908 verlo ren de liberalen, te Bergen, wegens toeval lige omstandigheden, kwesties waarin plaatselijke aangelegenheden de hoofdrol speelden, meer aan 5,000 stemmen, terwijl de klerikalen den heer Delporte terug naar de Kamer zonden, dank aan 5,000 nleuwa* stemmen die zy verworven hadden door eene aanhoudende en hardnekkige propa ganda. Te Charleroi verloren de liberalen den zetel van den heer Dewandre ten profijte der socialisten. Met 30,000 stemmen hadden onze vrienden slechts één gekozene terwijl de klerikalen er drie hadden met 47,000 stemmen en de socialisten vyf met 81.000 stemmen. De liberale oppositie zal al het mogelyke doen om den zetel van den heer Dewandre terug te winnen, ten nadeele der klerikalen. Te Zoningen bekwam het cartel slechts twee zetels met 39,000 stemmen en de kleri kalen behielden hunne beide volksvertegen woordigers met slechts 27,000 stemmen. De zetel van den heer Gravis was erg bedreigd, 't Is mogelyk hem binnen twee jaren uit den zadel te lichten Te Doornik won het cartel, over twee jaren 5,000 stemmen, terwyl de klerikalen slechts 43,000 stemmen kregen. Indien de oppositiepartijen nog zoo een ruk voor waarts doen, uan zal de klerikale heer Boval plaats moeten maken vooreenen liberaal.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1