r het arrondissement aal s LIBERAAL.DEMOCRATISCH WEEKBLAD. 3 centiemen het nummer Vijfde Jaargang' Nummer 24 Zondag 12 Juni 1910 I Prijs der Annoncen: j pramen 75 centiemen S Per drukr^e' Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank WILLEMSFONDS." Liberale Werkmanskring Gewezen Weesjongens Verbond Vaandelinhuldiging. De Gemeentekiezingen in 1911. Vrijwillige Armoede. Nicht en Noodzakelijkheid. Nog' het Millioen. nieuwe Wereldbrief. Eene Liberale Zegepraal. Aan 'l adres van De Beiaard. """"11111 Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den bulten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. AALST, li JUXI 19iO. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 10 1/2 tot 111/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame We Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Lokaal ConcordiaSchoolstraat. Algemeene Verplichte Vergadering op Zondag 12 Juni 1910, ten 3 1/2 u. stipt namiddag, op boete van 25 cen tiemen Orde van den dag 1. Verslag der laatste Algemeene Ver gadering. 2. Balloteering van nieuwe leden. 3. Mededeelingen. 4. Bespreking der Jaarlijksche Reis. Erk. Ond. Bijst. Maatschappij AALST. Met bijzondere toelating van het bestuur der Burgerlijke Godshuizen onzer stad, zal de Tentoonstelling van de prijzen der Tombola plaats hebben, in 't Jongens Weeshuis, Leopoldstraat. Zichtbaar voor het publiek van 9 tot 12 1/2 uren voormiddag en van 3 tot 6 uren namiddag. Op Zon- en Feestdagen. Wij noodigen onze Medeburgers uit een kijkje te komen doen al dus een blijk van genegenheid betoonende aan het maatschappelijk werk der Geweien Weesjongens. der Liberale wykclulis. Op ZONDAG 12 JUNI, te 6 1/2 ure n»middag, Algemeene Vergadering voor de Besturen der aangesloten maatschappijen bij Donatus Roeland Zoutstraatpoort, lokaal van 't Zonne- ken. DAGORDE 1. Mededeelingen. 2. Regelingen vaststelling van den dag voor het bezoek aan den wijkclub Moed en Volharding Osbroeck. Dit bericht dient als uitnoodiging. Op Zondag' 4 9 Juni 494O, huldigt de Liberale Jonge Wacht van Sottegem haar Vaandel in. De Fanfarenmaatschappij Les Vrais Amis Constants en de Liberale Werkmanskring van Aalst hebben besloten er aan deel te nemen. Personen welke verlangen de Reis mede te maken, kunnen zich laten inschrijven b\i de boden van den Liberalen Werkmans kring. Pr\js heen en terug fr. 1,25. Uur van vertrek zal later bekend g maakt worden. In October 1911, zullen in al de gemeenten van het land de gemeente kiezingen plaats hebben welke van het grootste belang zullen zijn, in het opzicht der wederzijdsche toestanden van de verschillende politieke partijen. Indien, gelijk alles het laat veronder stellen zullen deze kiezingen plaats hebben volgens 't stelsel der volstrekte Evenredige Vertegenwoordiging, zal er moeten overgegaan worden tot de volledige vernieuwing van al de ge meenteraden. Voegt daarbij dat deze kiezingen, als 't ware tot inleiding zullen dienen, van den grooten strijd en de algemeene kiezingen voor Ka mer en Senaat welke zullen plaats hebben ten laatste in Mei 1912. Deze twee beschouwingen zijn vol doende om 't overwegend belang der raadpleging van 1911 te bewijzen. Doordrongen van het denkbeeld dat de kiezingen van 1911 den voorstrijd moeten wezen van den zegepraal van het Belgisch liberalism, dring ik er op aan bij al de lezers der Volksgaiet dat ze zich bereiden voor den kamp tegen den eeuwigen vijand het kle- rikalism en er niets verwaarloosd worde om den triomf van het libera lism te verzekeren. Ik kom dus terug op de herziening der kiezerslijsten, welke voor de ge meentekiezingen zal moeten gedaan worden in 1910. Ik herhaal de eerste maatregel wel ke dient genomen te worden is het aanschaffen van een of meer afdruk sels van de kiezerslijsten. Het is noo- dig dat iedereen dit wete, want het is ongelukkiglijk schier geheel onbekend de kleine gemeenten Iedereen heeft het recht ich een of meer afdruksels van de kiezerslijsten te doen afleveren. Het is voldoende dat men daartoe eene vraag richte aan het gemeente bestuur ten laatste den 1 Juli eerst komende (men heeft dus nog ruim veertien dagen om die vraag in te dienen) en er den prijs van betale, prijs door de wet vastgesteld op 1 frank per afdruksel voor de kiezerslijsten waarop 1000 of min kiezers voorko men en voor degene waarop meer dan 1000 namen staan 50 centiemen meer voor elke 1000 namen. Aan al onze liberale vrienden het bekomen der kiezerslijsten willende vergemakkelijken, geef ik hieronder de formuul aan der vraag te richten aan het gemeentebestuur. In een volgend artikel zal ik de tweede maatregel verklaren en ont wikkelen welke dient genomen te wor den om eene goede herziening der kiezerslijsten te verrichten. MODEL VAX AANVRAAG Aan het Gemeentebestuur van De ondergeteekende verzoekt het Gemeentebestuur van.... hem te ver schaffen X... afschriften van de voor- loopige kiezerslijsten der gemeente welke zullen vastgesteld worden op 31 Oogst eerstkomende en X... afschriften der volledigende lijsten welke er zouden aan toegevoegd wor den, alsmede eene kopij der rollen van reklamen voorgebracht in elke zitting van het Schepencollege De ondergeteekende voegt bij deze vraag in postbon de som van X franken zijnde a) voor de afschriften der voorloopige kiezerslijsten fr. Wanneer vrouw of man naar 't klooster gaan, doen zy belofte van vrijwillige armoede. Ze mogen dus niets bezitten. Om deze armoede nog verschrikkelijker te maken, heeft onze klerikale regeering met de bezondere goedkeuring van M. Daens aan de kloosterscholen 4 millioen, SOO duizend frank gegeven. Hiertegen hebben de anti-klerikale par tijen krachtdadig geprotesteerd, bewijzende dat het schandelijk is aldus de millioenen der Staatskas te rooven en voor afgesloofde werkers van stad en dorp nog geen cent pensien over te hebben, gezien de menschen, geboren in 1846 en later, geen 9 centen meer krijgen zullen, Zoo wil het de klerikale regeering Zie hoe arm de kloosters zijn. Het betreft maar 16 kloosters van Leuven waar er 41 zijn. Ze bezitten 1. Witheeren, Justus-Lipsiusstraat, fr. 275,000 2. Josephieten, Oude Markt, 325,000 3. Picpussen, St-Antoniusplaats, 180,000 4. Broeders van Liefde, id. 150,000 5. Bruinpaters, Vleminckxstraat, 195,000 6. Jezuieton, Minderbroedersstrrat, 1,500,000 7. Conventucelen, Graanmarkt, 375,000 8. Cellebroers, Brusselsche poort, 4, 500,000 9. Amerikaanders, Naamsche straat, 650,000 10. Congolanders, Vleminckxstraat, 800,000 11. College Mercier, Vesalestraat, 3,200,000 12. Slabberdoeken, Brusselsche straat, 1,200,000 13. Kannukken, Si-Jacobplaats, 80,000 14. Pedagogue, Minderbroedersstraat, 75o,ooo 15. Bisschoppelijk College 16o,ooo 16. Klooster op Cesarsberg 3,2oo,ooo Totaal fr. 17,38o,ooo Dus meer dan 17 millioen, en dat maar alleen voor de waarde der gebouwen van 16 kloosters. Wy spreken dan nog niet van hunne mobilaire waarden en gelden. Aldus werd en wordt onze partij voortdurend met knipjes en pikjes en giftige pijlen bestookt in de gazetten van M. Daens, maar derwijze, dat het voor het groot aantal juist geno"g zij, om stemmetjes op de lijst van den aan valler te verzamelen en zelfs mede werkers te winnen onder degenen welke hij wil ten onder brengen. Zulks ongemoeid laten voortduren ware lafheid en het zal ook niet gebeu ren, oog voor oog, tand voor tand, ziedaar het eerste en noodzakelijkste voorschrift in den politieken strijd, welke wij te voeren hebben voor onze princiepen, voor onze overtuiging ziedaar wat we doen zullen met en voor al de rechtzinnige aanhangers en partijgangers van het liberalism. Zij, dus, die onze partij of onze voormannen aanvallen, mogen er zich aan verwachten op den rooster onzer polemiek te worden gelegd, eer zou den we pijp aan marten geven dan dat we een aanval niet betaald zouden zetteii b) voor de volledigende lijsten 0,50 c) voor de kopij der rollen,' 0,50 d) voor verzendingskosten 0,50 e) voor het zenden van een ontvangst bewijs dezer aanvraag (art. 67 van het kieswetboek). 0,10 (Handteeken) XX {Naam. en voornaam (en juist adres leesbaar geschreven). In geval men na 5 dagen gee.i ont vangstbewijs heeft ontvangen van de vraag welke men in de post laat aan bevelen, moet men onmiddelijk het verzuim aanklagen bij den arrondisse- ments-commissaris, den gov erneur der Provincie en den minister van Binnenlandsche zaken. Het is ook voorzicht^ het feit ter kennis te brengen van den liberalen volksvertegenwoordiger van 't arron dissement. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger Een partijblad is gesticht om het programma der partij te verdedigen, om de denkbeelden welke de grondslag zijn, de reden van 't bestaan der partij op practische wijze te ontwikkelen en te verspreiden. Het heeft nog voor doel enplicht, de aanvallen van alle tegenstrevers al te weren, de slagen af te weren van welke zijde ze ook mogen komen, en zoowel buiten en gedurende kiezings- tijd, heelt een liberaal blad ten plicht degenen al te breken, die het libe ralism bevechten, of zijne hoofdman nen in hunne overtuiging aanranden Een liberaal blad hetwelk zulks zou verwaarloozen en stap voor stap zon der verzet maanden lang den vijand veld zou laten winnen op zijn eigen gebied, zou geen reden meer hebben nog te verschijnen, het zou als de bondgenoot zijn van hen die 't verderf der liberale partij betrachten, ten bate eener andere partij, wier princiepen, strekkingen en programma in den grond geheel van de onze afwijken. Dagelijks, wekelijks, worden wij aangevallen door klerikalen, door daensisten, door allerlei tegenstrevers welke hun terrein ten onzen koste trachten uit te breiden. Welnu De Volksgazet zal aan haren plicht niet te kort blijven en de dupe niet zijn, gelijk La Dernière Heure het zegt van degenen die bij elke gelegen heid tegen ons hunne wapens gebrui ken, en geheel verbauwereerd zijn en om hulp en bijstand smeeken als wij hen de kracht van onzen arm doen voelen M. Daens b. v. jammert: Ik heb de liberalen niet aangerand, en de pole miek is heviger in kiezingtijd. Onze overtuiging is altijd dezelfde en het is onzen plicht onze mannen erop te wijzen welke de overtuiging is en de beweegreden onzer tegenstrevers. De Werkman van M. Daens schreef letterlijk (nummer van 13 mei.) De Liberale partij is sedert 20 jaren schromelijk vooruitgegaan op de baan der Goddeloosheid. Als een blinde over de kleuren praat de heer Daens over de scholen, over scnooloor- log, overdc jaarwedden der onderwijzers, enz. De heer Daens, die nog zeer naief moet zyn om alles te gelooven wat een katholiek minister hem in 't oor fluistert, blijft bewe ren dat het millioen, dat hy met alle dom pers gestemd heeft, niet in de kas zal komen aer ryke kloosters, maar in handen der arme katholieke onderwyzers, loonslaven aan 800 tot 1200 frank per jaar. Vrywillig verzwygt hij de verwerping in het Senaat van het amendement Coppieters en de woorden van den heer Woeste in de Kamer, dat het millioen niet bestemd is voor personen, voor de onderwijzers, maar voor ae scholen Weet wetgever Daens dan niet dat de toelagen voor het onderwys berekend wor den per klasmaar de klas, dat is niet alleen de onderwijzer en dezes jaarwedde, dat zijn de schoolbehoeften, de verwarming, het onderhoud der gebouwen, enz. En wat hieruit af te leiden Dat de rijke katholie ken, die er op roemen de vrije scholen met hunne centen te onderhouden nu min in den zak zullen moeten schieten, dat de subsidiën aan de talryke kloosters- en broer kensscholen in de groote steden in ruime mate zullen verhoogen Nog naiever is de heer Daens als hij denkt dat de katholieke onderwyzers aan 800 tot 1200 frank hem tot redder zullen verkiezen en wel een hoogen dunk heeft hij van zich zeiven wanneer hij sghryft, dat hij dien toe stand zal doen ophouden. De eerste vrtfe onderwijzer, die in 't openbaar klachten dierf uiten werd broodeloos gesteld, want de vrije onderwijzers worden zoo gezwind aan de deur gezet als de eenvoudigste boe- rendaglooner. Weet de heer Daens dan niet hoe een onderwijzer van Merxem behandeld werd. In de bureelen der Volksstem zou hij wellicht meer inlichtingen hierover kunnen bekomen Wat een volksvertegenwoordiger nog' zou moeten weten is dat het Staatsblad van tyd tot tijd een koninklyk besluit afkondigt, waarby zekere onderwyzers en onderwij zeressen van aangenomene scholen, meest kloostersscholen, zich tevreden stellen met eene jaarwedde van 600 fr. of nog minder en verzaken aan hunne verhoogingen. Hoe zal hy dat veranderen Maar wat de spuitgaten uitloopt, zou onze confrater Het Laatste Nieuws waaraan de heer Ducatillon medewerkt, zeggen, is, dat de betere bezoldiging der katholieke onder wijzers de jaarwedden der officieele onder wyzers zal doen verhoogen. De liberale ge meentebesturen hebben daarnaar niet ge wacht om aan hun onderwijzend personeel een voldoende loon te schenken en indien het katholiek gouvernement die liberale steden verplicht de vrye scholen te onder houden zal het ten nadeele zyn der jaar wedden van de officieele onderwyzers. Zinneloos of schaamteloosIndien wy die woorden eenige waarde hechten zouden wy ze terugsturen naar hem uit wiens pen ze vloeiden doch wy vragen aan den heer Daens, die in kiezingstyd ae officieele onder wyzers oogjes pinkt, wat hy beduidt met de De onfeilbare paus Pi us X begaat de eene flater na de andere, na door zijne onver draagzame houding de verbreking van het Concordaat te hebben uitgelokt, heeft hy thans eenen wereldbrief of encycliek uitge geven welke geheel het geloovige Duitsch- and in opschudding brengt. Hij randt daarin de protestanten op onge hoorde wijze aan en noemt de protestantse he vorsten mannen met enkel aardsche ge dachten voor wie hunnen buik hunnen God is. Alle ware Duitschers protesteeren tegen dien hoon, zelfs de katholieken. Inter pellaties in de Kamers worden aangekon digd en er wordt zelfs gesproken van het terugroepen van den Duitscnen gezant by het V^tikaan. Maar dat is, wat ons betreft, het voor naamste niet, de nieuwe encycliek is bezon- derlyk gericht tegen het modernism, tegen de democratie. De paus, die volgens het dogma uitgevon den door Pius IX, onfeilbaar is, teekent protest aan tegen, en veroordeelt al de nieu wigheden, welke zich in de laatste jaren in den schoot der Kerk onder alle vormen en gedaanten hebben veropenbaard. De kerk kan alleen volgens dezen wereld brief slaafsche onderwerping dulden, on voorwaardelijke gehoorzaamheid aan de be velen der geestelyke overheid. De nieuwe encykliek veroordeelt de nieuwe strekking op elk gebied, 'tis de ver oordeeling van al ae priesters die den weg betreden der Loisy's, der Murri's, der Pothier's, Daens enz. en van aldegeloovi- gen welke deze strekking zouden volgen, ftet is de veroordeeling ook der verdraag zaamheid. Eene klerikale demokratie is zoo min mogelijk in Duilschland als in Belgie. Wie zegt demokraat, zegt antiklerikaal of zegt niemendal. Verleden Zondag had te St-Gillis-Brussel eene afzonderlyko kiezing plaats voor een provinciaal raadslid. De strijd was aange gaan tusschen liberalen, socialisten en kle rikalen. Den 22 Mei had de socialist Bertrand, die gevaar liep zyn zetel te verliezen in het canton St-Gilles een groot getal voorkeur stemmen bekomen. Vele liberalen hadden om hem te redden voor dieu socialist ge stemd, die inderdaad een sympathiek man is, welke door eigen werk tot hoogen stand is gekomen. De socialisten echter verklaar den hoogmoedig, dat al die voorkeurstem men, stemmen van socialisten waren. De uitslag van verleden Zondag heeft ech ter het tegenovergestelde bewezen. De socia listen bekwamen ruim 3500 stemmen, de klerikalen insgely'ks 3500, de liberale kandi daat M. Morichar bekwam 8,200 stemmen 1245 stemmen meer dan klerikalen en socia listen te zamen. In het kanton Schaarbeek-Brussel werden den 22 Mei 3000 stemmen ten nadeele der liberale te weinig geteld, voeg daarbij de duizenden liberalen die uit compassie voor Bertrand steraden en men mag zeggen, dat de liberalen in het arrondissement Brussel nog meer vooruitgang hebben gemaakt dan elders. Daaruit volgt ook dat een liberaal slechts voor de kandidaten van zijne party mag stemmen. De liberalen van St-Gilles hebben hun nen triomf op schitterende wyze gevierd. Men zou waarlijk beginnen te gelooven dat sommige klerikale courantiers den kluts kwyt geraken. Heden schrijven zij wit, morgen zwart en zoo kan men niet zelden lezen in den Beiaard dat de katholieke eendracht thans voorgoed hersteld is en nog nooit meer eensgezindheid en strydlust in de rangen heerschte. Doch 't sleksken steekt weldra zyn oor- kens uit en zoo vinden wy in Beiaards nummer van zondag laatst nen geheelen rimram tegen de onverschilligheid die som mige welstellende, zelfs ryke katholieken, deelmakende van katholieke vereenigingen enz. enz. betoonen, onverschilligheid tegen over de lafhartigheid der liberalen en s uiimi, ..u «uu«. .uc„ uc socialisten (lie den godsdienst willen sluiten woorden de vrije scholen in de Walen pit de huizen, uit de kerken, uit de scho- zoo noodig als brood en die hier niet kun- 1™ Brrrrr wg krggen er nog eene hul- nen gemist worden. vering van als wg er te veel aan denken I Wg wachten een woordje uitleg daarover. yop 'tamïï I ge zult met ons wel willen bekennen dat d«

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1