DE BOSCHGEUS NINOVE. Uit Sottegem. Uit Moorse!. Mingelamangel. Sottegeinsche katholieken slechts zouden gekomen zijn om lessen van godvrucht te geven aan de liberalen, want wy kennen hier menig vryzinnige die zich beter van j zijne godsdienstige plichten weet te kwyten dan de klerikale kopstukken zeiven. Zyn er liberalen die uwe politieke kerken niet bezoeken, integendeel zyn er ook klerika- len van aanzien die den tempel Gods voor bijgaan of enkel uit schijnheiligheid hunne christelyke plichten vervullen 1 Deze laats- ten zyn de pharizeeërs, de joden, welke Christus, mocht hij op aarde terugkeeren, uit zyn tempel zoo verjagen. En gelijk het te Sottegem is, zoo is het ook overal elders. Wij, anti-klerikalen, wy zyn tegen den godsdienst niet, want met den heer Janson, onzen liberalen leider zeggenjwij a Mocht ooit iemand de kerk aanraken om ze te sluiten, dan zouden wy de eersten zyn, in naam der vrijheid die wy aankleven voor ze te doen openen, om er heen te gaan 1 Overigens, de godsdienst is eene vrije zaak en heeft niets te maken met de politiek, doch wij antiklerikalen hebben het recht, zelfs den plicht, het valsch masker af te rukken onzer politieke tegenstrevers, al ware het ook een priester-politieker, omdat zy het volk misleiden en voor het opdagende licht vreezen 1 be Uw politiek programma, mompeer, staat nog enkel in den godsdienst 1 Spreken wij van Algemeen Stemrecht, dan is het de godsdienst die vergt dat de rijke lui 3 en 4 stemmen hebben en de arme dompelaar slechts eene Vragen wij eene meer rechtvaardige ver deeling der belastingen, dan is het in naam van den godsdienst dat gy de afgesloofde boer, de geringe handelaar, de nederige werkman het leeuwenaandeel doet betalen, de ryke grondeigenaars en de schatryke kloosters om zoo te zeggen niemendal en hier, te Sottegem, de opcentiemen met 50 t. h. verhoogt. Gewagen wij over leerplicht, dan is het nogmaals uwen godsdienst die wil dat de arme volkskinderen in de onwetendheid voortslenteren om ze des te beter te kunnen uitbuiten en als kies vee op te dry ven Met het enkel woordje godsdienst bestrijdt gy al de edele en rechtmatige prin ciepen van ons vryzinnig programma En zoo sleurt ge uwen godsdienst, vooral by kiezingstijd, van herberg naar kroeg, van Pilatus naar Herodes, aan Christus onzen Zaligmaker alzoo een pynlykeren calvarie berg doende beklimmen dan byna negentien eeuwen geleden. Voorwaar, onze Lieven Heer zat geruster op .Vlaria 's schoot, toen zijn voedstervader Jozef met hen per ezel, naar Egypte vlucht te, dan thans in de handen der eeuwig haat dragende en twistzoekende klerikale en geestelijke politiekers. Doch loontje komt om zyn boontje, mon- peer, en vroeg of laat, misschien eerder dan ge wel denkt, zult ge de gebroken potten betalen In onzen Gemeeteraad. Zitting van Vrijdag, 3 Juni, om 8 1/2 ure 's avonds. Burgemeester De Deyn opent de zitting met eene gelukwensching voor te stellen aan den heer Politie-Commissaris THUYLIE, die in den morgend bijna den dood vond in dezelfde omstandigheden als den politieagent llautman, en er in gelukt is, met do medehulp zijner agenten en der gendarmerie, de drij kwaad doeners aan te houden, Algemeene toetreding en handgeklap. De heer schepen Van Impe neemt het Voor zitterschap. 1* punt De toevoegelijke lijsten dor kinde ren van onze Gemeentescholen recht hebbende op kosteloos onderwijs worden goedgekeurd. M. Leo Van Impe vraagt do toelating eene opmerking te maken over de gezegdens van M. De Coster in voorgaande zitting, over het onderwijs in onze Gemeentescholen. M. De Cosier heeft den gebrekkigen toe stond der schoollokelen aangeklaagd, en als gevolg van dien toestand opgegeven, dat een zeker getal eerste communiekanton van dees jaar, loerlingon onzer gemeentescholen, met moeite konnon lezen en schrijven. Niemand in don raad heeft betwist, zegt spreker, dat het schoolgebouw niet beant woordt aan de noodwendigheden van den dag, en de heer schepen Bchn heeft daarop hot ge past antwoord gegeven. Maar zoo een groot getal leerlingen ten ach teren zijn, dan geldt het hier alleen schoolkna pen die meer op straat en te huis zijn dan in de school. M. L. Van Impe heeft zich, als bewijs stukken, de lijsten aangeschaft van al de leer lingen die in hunne klas ten achteren zijn, en toont het schoolverzuim van dezen die dit jaar hun 11" en 12" jaar bereikten. Die opsomming is waarlijk stichtend Op 146 schooldagen (van de herneming der klas sen in do maand September tot 1 April 1. 1.) verschillen de afwezigheden dier leerlingen, in de Meisjesschool, van 30 tot 90 dagen. Bij de jongens is 't nog slechter gesteld. Daar zijn er verscheidene eerste communikanten geweest, die als leerling geboekt staan, maar slechts 5 of 6 dagen in de school aanwezig waren. De anderen hebben op de 146 schooldagen 30, 40, 50, 80. 100 en tot 120 maal de school I verzuimd, De overigen zijn slechts in de laatste weken vóór de eerste communie uit andere scholen, en namelijk uit de Aangenomene school van den Vestberm, in onze Gemeenteschool toege komen. Ik wil niet bedoelen, zegt de spreker, dat hun onderwijs in de Aangenome school ver waarloosd werd, het schoolverzuim is aldaar zoo groot als elders, dit toonen ons de drie maandelijksche tabellen der schoolbevolking. Ik besluit dat onder de veracliterde leerlingen waarvan M. De Coster sprak er niet êen is die regelmatig de school gevolgd heeft. Ik ben het volkomen eens met hem, zegt hij, dat het bouwen eener nieuwe school noodza kelijk is, maar bouwt zooveel ge wilt, dit zal het schoolverzuim niet beletten, Indien er dus veracliterde leerlingen zijn die op 11 en 12 jaar nog zeer gebrekkig lezen en senrijven, dan is het noch ae heer schepen Behn, noch het Stadsbestuur die daarover beknibbelingen verdienen de eenige plichtige is onze katholieke Regeering die ons t middel weigert om de plichtvergetende ouders te dwingen hunne kinderen naar de school te zen den. Dit middel is het invoeren van het ver plichtend onderwijs welke al de vrijzinnige partijen reeds jaren lang in hun programma hebben. Maar telkens wij dit eischten beweer den de katholieken, met M, Woeste aan het hoofd, dat de Vrijheid der ouders niet mocht gekrenkt worden Ze moesten vrij blijven hunne kinderen te onderwijzen of ze als bosch uilen te laten opgroeien. Deze laatste woorden, de naam van M.'Woeste hun hartelap, verontwaardigen de heeren Van der Ilaegen en Van den Berghe die zich voorstaanders verklaren van den leerplicht, maar met gelijke verdeeling der subsidiën tusschen de ófficieële en vrije scholen. M. De Coster zegt dat hij van de Meisjes school niet gesproken heeft. Hij haalt opnieuw de gebreken aan der gebouwen, zegt dat de speelplaats te klein is en dat men zoekt de voorgestelde verbeteringswerken op de lange baan te schuiven. M. Dr Van der Haegen vindt de gele genheid goed om M. De Coster honig aan den baard te strijkenMen wil M. De Coster tem men, zegt hij, omdat hij niet gewillig genoeg met 't Verbond meeloopt. Naar zijn oordeel hebben de aangehaalde cijfers niemendal te be- teekenen en zou de stad de plek gronds nevens de Gemeenteschool moeten aangekocht hebben om de speelplaats te vergrooten M. Dk Behn Die vergrooting zou het aan geklaagde schoolverzuim niet te keer gaan. Ik ben overigens tegen de veranderingen aan de oude Gemeenteschool die op 20,000 frank ge schat zijn, terwijl de nieuwe school ons weinig meer zal kosten, als men rekening houdt dat een derde slechts van de kosten ten laste der Maar nu is M. de minister voor den Raad niet meer sprekelijk. M. L. Van Impe stelt nogmaals vast dat M. De Coster eene goede zaak met slechto beweeg reden verdedigd heeft en daarmee wordt dit incident door den heer Voorzitter gesloten. De overige punten der dagorde zijn van uit- sluitelijk bestuurlijken aard goedkeuren van rekeningen en begrootingen van Armbureel, Kerkfabriek en Middelbare school. Een reglement de snelheid in de straten be palende van wielrijders, motocycletten en autos wordt bij dringendheid eenpariglijk aan genomen. Een voorstel van M. Duyck betreffende de wapening onzer politieagenten zal door Bur gemeester De Deyn onderzocht worden. De zitting werd om 10 ure geheven. Nog een party-aanslag* Hoewel aan de rechtbank van Sottegem steeds TWEE deurwaarders gehecht waren, toch vonden op eens, over een tweetal jaren, onze klerikale bazen dat twee deurwaarders, te Sottegem, te veel was en dadelijk werden middelen beraamd om er een van de twee af te schaffen. Beide alsdan te Sottegem verblijven de deurwaarders stonden bij de wlerikalen niet in geur van heiligheid geboekt, doch vooral een van de twee, ae heer Cesar De Koek was wat al te vrijzinnig naar hunne goesting. Im mers, onze overleden vriend Cesar maakte deel uit onzer liberale kringen en spaarde zich zelfs de moeite niet.een handje toe te stekeh bij 't herzien der kiezerslijsten. Daarom was hij vooral het klerikale mikpunt en werd hij ver plaatst bij de rechtbank van Audenaerde, de heer Morre alleen, als deurwaarder, te Sotte gem, latende. Nauwelijks behoorde de vriend Cesar tot do „,-erledeneii of dadelijk werden stappen aange wend ten voordeele van den heer J ufius Dhondt, een jong klerikalo haantje-vooruit, geboortig van Sottegem, die sedert twee, drie jaar ge hecht was, als deurwaarder, bij de rechtbank van Nederbrakel, waar het weinig beduidend persoontje zich weldra in 't politiek wist te on derscheiden. Zijne belooning bleef dan ook niet ten achter en twee, drie maanden na den dood van den heer Cesar De Koek, weinige dagen vóór de kiezingen, werd hij tot deur waarder benoemd te Sottegem. Er mogen dus opnieuw twee deurwaarders zijn te Sottegem De weinig belangrijkheid van den nieuwen deurwaarder laat ons niet toe verder over zijn persoontje uit te wijden; allen, die hem van verre of van nabij kennen, weten wie 't man neken is en hoeveel hij weegtDoch hij ont hemde en vergete nooit dat hij hier niet te Nederbrakel is Waar lieblien ze naar school geweest dan Den uitslag der kiezing besprekende in ziii rale Kring, Statieplein, vergadering der deelnemende maatschappijen en overhandiging van het vaandel. Om 3 uur. Vorming van den stoet op het Statieplein. Vertrek om 3 1/2 uur stipt. Loting van premiën onder de muziekmaat schappijen en vaandel wedstrijd tusschen de deelnemende Jonge Wachten. Om 4 1/2 uur. Groote meeting in den Liberalen Kring. Sprekers M.M. Rens en Persoons, volksvertegenwoordigers. Om 6 uur. Concert op de kiosk ter Markt, door do Liberale fanfaren Orphéon van Geeraardsbergen Dus op 19 Juni, moeten alle vrijzinnigen deel nemen aan dit feest, om onze ieverigc Jonge Wacht meer en meer aan te moedigen. Dat eenieder zijn huizen versiere met de nationale driekleur of de blauwe vlag. STAD Burgerwacht. AALST. stad vallen, zij ongeveer 50.000 frank waarvan 1 de BeiaarJ. weiKe ae ouae i w,tnncvnnrj in Hp-n Uifisstriid troostend is men afrekenen moet de som lokalen ons kunnen opbrengen. M. Van «Ier Haegen herhaalt dat hij en zijne vrienden van den Raad zich vroeger reeds voor den leerplicht hebben verklaard. Wij hebben daarvoor hier vroeger eenparig een wensch gestemd, zegt hij, maar met gelijke verdeeling aer subsiden tusschen alle scholen. M. L* Van Impe Ik sprak van leerplicht, zonder staatstoelagen aan uwe katholieke scholen. M. Van «Ier Haegen 't Is uw broeder die hier vroeger het voorstel deed leerplicht zonder onderscheid der school voor de sub siden. M. L. Van Impe: De tijden veranderen In dien tijd had uwe partij eene sterke meer derheid in de Kamer, en om er iets van te be komen, moest de minderheid veel toegeven. Thans is uwe meerderheid gesmolten en de oppositie bijna even sterk geworden. Wij zijn zelfs meerderheid in 't Land en de tijd van toe geven is uitIk denk wel dat we den leer plicht zullen bekomen zonder cadeaux te moe ten doen aan uwe scholen M. De Coorile spreekt van Algemeen Stemrecht. M. Van den llepghe Wat komt het Algem. Stemrecht hier nu doen M. L. Van ImpeM. Do Coorde komt met zijn Alg. Stemr. mijn gezegde staven. Om het te bekomen hebben de oppositie partijen als voorwaarden de twee, drij en vier stemmen moeten aannemen. Had men dat ge weigerd, wij zouden misschien nu reeds het zuiver algem. stemrecht hebben in plaats van ons Chineesch kiesstelsel. De heer Voorzitter roept de bespreking op het schoolterrein terug. M. Van den Berglie Geeft ons een ont werp van nieuwe school, in Brabant, op de buitengemeenten, duurt dat zoo lang niet. De heer Schepen Behn Ik herhaal u dat alles van den minister afhangt. Wij kunnen feene plaats kiezen vóór dat wij zijn antwoord ebben over het richtingsplan der trams. De heer Schepen Van Impe i Wij hebben reeds voor verscheidene zaken aan den minis ter geschreven en een verhoor gevraagd. Wij hebben nog geen enkel antwoord gekregen. De heer Van «Ier Haegen Doet u door uwen député vergezellen. M. Van den Berghe: Wij krijgen wij wel antwoord als wij schrijven M Behn x Dat weten we verduiveld wel (algemeen gelach). M. L. Van Impe: Toen destijds de voor bereidende afdeeling onzer Middelbare school moest afgeschaft worden lieten de ministers zich zoolang niet trekken. Dan was het de minister zelf die tot den Raad kwam om hem den pap in den mond te geven en aan te wij zen hoe men tot do afschaffing zou geraken. 67 or«lc Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. o Monseigneur, zegde hij, ik heb het recht der bisschoppen in het algemeen kun nen betwisten maar aan u persoonlijk, zal ik niets weigeren. Wilt gij dat ik den gevangene op eenen draagstoel doen leggen, of verkiest gij hem eene eerste ondervra ging in zijntegenwoordig gevang te doen Dit laatste besluit is het zekerste. Welnu, verschoon my dat ik u zelf tot den gevangene niet geleide. Ik ben lydend en heb rust noodigmaar myn huisbevel hebber zal er u heenleiden. De huisbevelhebber, die achter zynen meester recht stond, boog zich tot teeken van gehoorzaamheid, en de ongeduldige bisschop, zijne zitting verlaten hebbende, leidde hy hem, alsook zyne twee kanonik- ken, naar den ouden toren waar Frederik gekettend zat. Wat ons vooral in den kiesstrijd troostend is. 't is dat wij nu 26 jaar Regeering 121,80» stemmen meer hebben bekomen dan al de tegenstrevers samen Mompeer Beiaard heeft eene slechte samen telling gedaan ofwel moet hij gewis al zijne lezers voor uilen en onnoozelaars aanzien om dergelijken onzin, waarover de kinderen uit de kakschool zouden blozen, te durven schrijven! We weten heel goed dat do verkiezingen van 22 Mei laatst, plaats vonden in de meest kleri kale provinciën van België en dat de klerikale partij, ondanks haren achteruitgang, 121,86» stemmen meer (erbij gerekend de gezeurde stemmen) bekombn heeft dan liberalen en socialisten doch wanneer wij de stemmen, door de klerikalen in 1008 en ÏOIO behaald, vergelijken met liet stemmental dat de anti- klérikale partijen verkregen met diezelfde ver kiezingen, dan komen wij tot dit zonderling feit dat de anti-klerikalen met ruim 50,000 stemmen meerderheid in het land, O zetels min dan de katholieken hebben in de Kamers. Ware dus de evenredige vertegenwoordiging mathematieker wijze toegepast geworden, dan stond de katholieke meerderheid in de Kamers ook onder O gedaaldEn hadden wij 't alge meen stemrecht, elke man, èéne slem, dan was het katholieke rijk sedert lang van deze aarde niet meer compris mompeer? Ze «lraaien geiyk de wind. Toen er sprake was een nieuw dagblad te stichten door eene katholieke coöperatief van Aalst, werd dadelijk door een tiental klerikalo drukkers van ons arrondissement, waaronder ook mompeer Beiaard, een open brief aan de katholieke volksvertegenwoordigers en senatoren van het arrondissement Aalst ge richt, om tegen het ontstaan van bedoelde druk kerij te protesteeren. Het tiental oproerige hin ders moeten wellicht dadelijk op zijne kneu kels gekregen hebben, want acht dagen daarna krijgen wij in den Beiaard* te lezen dat hij zijnlioofd in den schoot legt en hel Vuilhem- deken van Aalst welkom heet met de hoop dat het krachtdadig meewerken zal voor de volkswelvaart, het volksgeluk en voor de een dracht die zoo broodnoodigis inde katholieke partij Liberale Jonge Wacht. 't Is Zondag 19 Juni aanstaande dat onze dappere Libcrale Jonge Wacht, plechtig haar strijd vaandel inhuldigt. Te oordeelen naar de talrijke bijtredingen welke reeds de Jonge Wacht toekwamen is het van nu af verzekerd dat de vaandelfeesten van toekomenden Zondag volkomen zullen slagen, en dat het op 19 Juni in ons klerikaal Sottegem aan geenen geestdrift onder de Liberalen zal ontbreken. Ziehier het programma der feestelijkheden, welke te dezer gelegenheid ingericht worden Om 2 1/4 uur. Ten lokale van den LibeJ Als overtuigd liberaal van Moorsel kan ik niet nalaten een woord van dank toe te stu ren aan de liberale muziekmaatschappyen welke Zondag verleden ons muzikaal ver broederingsfeest op zulke buitengewone wijze deden lukken. Ik zeg liberale muziekmaatschappyen omdat het ditmaal enkel liberale maatschap pijen waren die aan ons feest deelnamen, want ook het muziek van ous Moorsel was enkel samengesteld uit liberalen, en het strekt hen tot eere voor de eerste maal dat zy als liberale fanfaren een feest geven het zoowel te kunnen doen lukken hebben, aan volk was er geen gebrek in een woord het feest overtrof ons aller verwachting, en me nigmaal hoorden wij het lukken van ons feest met die der vorige jaren vergelijken er byvoegende dat sinds lang het muziek van ons Moorsel zich vlakaf had moeten liberaal declareeren tot voordeel der nering- doeners in 't algemeen en tot voordeel van het muziek in 't byzonder. waarvan byna alle muziekanten liberaal zyn. Van al de aanwezige maatschappyen was er byzonderlyk eene waarop ons aller oogen gevestigd waren Denderbelle kennen wy sinds lang Nieuwerkerken wisten wy dat min of meer gelijk was gebleven zooals vo rige jaren de Oude Garde van Aalst had den wij reeds verscheidene malen gehoord en den grooten vooruitgang die ze sinds een paar jaren deed was ons geensinds vreemd, alleen onze oude trouwe vrienden van Erembodegem waarmede wy sinds misschien eene halve eeuw verbroederen bleven voor ons nieuwsgierigheid verwekken, want als wij de briefwisselaars van Erembodegem die in 't Vuilhemdeken schreven moes ten gelooven was het amen en uit met die fanfaren, ja ze waren op het punt den die perik in te gaan om er nooit meer uit te ge raken. Wel was er eenen uit Erembode gem, die tegen dit schiyven van 't Vuil hemdeken, in de Volksgazet ferm protest aanteekende en het tegenoverge stelde beweerde doch voor ons bleef het een raadsel, wij wisten dat den baas uit hun lokaal verhuist was en hy met zyne zoons het muziek verlaten had, wat voor ons nog al straf scheen, maar meer wisten wy er tot hiertoe niet over. Daar wy van voren aan het hoofd der cortege stonden en Erembodegem de laatste kwam, hadden wij daar niets kunnen hoo- ren en moesten wij wachten naar de uitvoe ring hunner stukken op den kiosk. Er werd dan geloten, en Erembodegem trekt n° 1 achter ons muziek. We waren nieuwsgierig en vele vrienden van Aalst met ons, maar we moeten het bekennen met den briefwis selaar van Erembodegem die in de Volks gazet hierboven schreef dat die fanfaren niet is achteruit gegaan, maar integendeel veel sterker is geworden. De uitvoering van Muziekafdeeling. o ZONDAG 12 JUNI aanstaande, om 11 1/2 u. voormiddag, ter gelegenheid «Ier Prysuit- deeling zal er een prachtig CONCERT gege ven worden, op den Kiosk Groote Markt, onder het bestuur M. RTchard d'Haens. PROGRAMMA 1.) Le Regiment do Sambre et Meuse Rauski. 2.) Fantaisie sur Faust Gounod. 3.) Coppelia, air de ballet Delibes. 4.) Dans la Forge, more. caracteristique. Uilenberg, 5.) Select Valse Van Luck. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 12 Juni 1910, M. Meirschaut. Korte Zoutstraat. Demoiselle éducation distinguée,20ans expérience dans l'instruction. excellerites références, donne legons particulières, in struction compléte en Frangais. Langue Anglaise. s' Adresser bureau du Journal J, M. Tlie Times, het groot Engelsch dag blad, dat in Londen-City gedrukt wordt, is het grootste van de wereld. De rollen papier die dagelijks daarvoor gebruikt worden heb ben eene lengte van 180,000 meters uren Pieter, myn jongen, zegde de oude heer, aan een bevoordeeligde dienstknecht die b'y hem gebleven was, maar waar mag toch mijne Adelaida zyn. Er is een monnik met haar, Mijnheer. Een monnik 1 Ach ja, ik verwachtte hem, een kapucijn Ja, mynheer. Zy denken waarschijn lijk dat gij in onderhoud met den bisschop zijt, maar ik loop ze verwittigen. Neen, neen, Pieter, nog niet. Ik ben zeker dat ik er een weinig ontsteld uitzie en dit zou mijn lieve kind te veel verdriet baren. Ah I de vermoeienis, de krijgstoch ten, óp onzen leeftijd En vervolgens de onaangenaamheden. Gy zoudt niet gelooven wat het my kost die arme duivel die krijgs gevangen en handen der inkwisiteurs te leveren 1 Ook, begryp ik niet hoe die snul zich heeft laten vangen Hij had nogtans myne gazelle en scheen goede ruiter te zyn. Mijnheer, hij is van zijn paard geste gen en heeft het alleen naar het kasteel laten koeren, men zou gezegd hebben dat hy wilde sterven. Maar hy heeft zich ongetwyfeld toch verdedigd j Neen. mynheer, hy heeft zynen degen verbrijzeld. Maar wat houdt gij daar in de hand, myn arme Petrus Mijnheer 't zyn de stukken diens degens welke ik op uw broeders graf opgeraapt heb. Er zijn figuren in gesneden zooals in j degenen der edelen maar mijn gezicht is zoo zwak dat ik niets kan onderscheiden. Geeft my die stukken, myn vriend, zegde de goede edelman een onbeduidelyk voorgevoel deed zyne hand beven, toen hy ze vastnam brengt de fakkel dichter, Petrus.... De grijsaard sprak niet eene lettergreep meer uit: hy erkende de wapens zijner familie en zonk bewustloos ten gronde. NEGENDE HOOFDSTUK. Vriend Tristan, bemint uit eanscher harte, zonder geveinsdheiddat God u redde. Roman de tristan. Na gedurende eenige oogenblikken des heeren van Bakkerzeele's gevangene ge weest te zyn, die hem als een medeplichtige van Frederik aanzag, had vader Cornelius zulke krachtdadige vertooningen gedaan tegen het geweld en de onrechtvaardige op sluiting, waarvan hy het slachtoffer was, dat men hem zoo even de vrijheid terug ge geven had. Hij richtte weldra zyne stappen naar het kasteel van Quekelborne, in de hoop er eenig nieuws van zynen jongen reis gezel te vernemen, voor wien hij reeds eene oprechte vriendschap gevoelde. lil «le bank van Engeland wordt dagelijks 50 millioen verhandeld. Er worden daar banknoten uitgegeven van 25 duizend, 50 duizend en 100 duizend pond sterling, (één pond sterling heeft meèr dan 25 frank waarde). In de bank van Engeland is een bank briefje te zien van 25 millioen 111 Sanatorium «le Mont-sur-Meuse (Lustin). Maladies de poitrine. Pension 10 k 12 fr. Ascenceur Chauffage Cen- ral. Eclairage électrique. Tentoonstelling-. Bezoekt in de Belgische afdeeling van eetwaren de uitstal ling der Maatschappij ADOLF DELHAIZE et Cie (ziet verder aankondiging). De Lomlon-Bridgcverbindt Noord-Londen met Zuid-Londen, gescheideó door de Theems. Dagelijks trekken over die brug gemiddeld 120.000 voetgangers en 20.000 rijtuigen. Blackfriars-Bridgedie wat verder strooomopwaarts de oevers verbindt is ook tamelyk wel bezocht80.000 voetgangers en 15.000 rytuigen. Die cyfers kunnen een klein gedacht ge ven van de ontzaggelijke menschenmassil die in Londen dooreenwemelt. Meer dan 7 millioen menschen Nieuwerkerken. Te Nieuwer kerken is 't morgen groot festivaler komeh twintig muzieken. Dat zal een goede dag zyn voor de neringdoeners, indien het weder gunstig blyft. Het parket had te Nieuwerkerken de ontgraving van het lijk eener vrouw bevo len. Uit het onderzoek der ingewanden is gebleken dat zy een natuurlyken dood is gestorven. Dat alles heeft plaats gehad ten gevolge van een naamloozen brief. Indien de schrijver gehandeld heeft uit wraak tegen den man, moest men hem vinden en voor eenige jaren achter slot zetten. Er is in alle geval een onderzoek geopend. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeeft. Onderaardsclie gangen. Faust en de polka, de Postillon amoureux I Aalst is de stad der oude onderaardsche waren zoo meesterlyk uitgevoerd dat er aan de toejuichingen van het publiek geen einde scheen te komen, wy hooiden door den heer muziekoverste F. Coesens en ook door onzen vriend den heer Janssens de muziekanten bedanken voor de goede uitvoering der stukken en hen tevens aansporen oui allen deze week de lessen bij te wonen en ook de repetitie op Zondag voormiddag by te wo nen ten einde het welgelukken der opvoe ringen voor 12 Juni te Nieuwerkerken ver zekerd te zijn. Welnu, Erembodegem moet voor ons eene gangen. Bij het leggen der gasbuizen trof men een onderaardsche gang aan in de Rozemarijnstraat, deze week trof men er een aan op de Houtmarkt, en verscheidene personen zijn er in geweest, tamelijk ver. Dit zyn wellicht nog overblijfselen van het aloude Aalst, met zyne poorten en vestingen. Kermis-Aalst 't Zal hier met Kermis een leven zyn van de andere wereld. Alle Zondagen Concert gelijk nu en in de week, 't zelfde af. De volksfeesten zijn afge schaft, de derde Zondag is afgeschaft. De les zijn, laat het ons rechtuit bekennen dat I tweede Zondag alles in eens luchtbal en het dank aan eene eendrachtige werking is, vuurwerk en uit. zo® van eere-leden als van muziekanten dat Erembodegem wederom tot zulken schoonen rang is gekomen Aan ons dus, vryzinnige liberalen van Moorsel, de handen uit de mouwen te doen, den kop fier omhoog gestoken en eene een drachtige liberale werking op touw gezet om ons muziek dat sinds lang kwijnde erop te beuren, omdat wy even als onze vrienden van Erembodegem spijts eenige dwarsdry vers vooruit zouden gaan tot groot genoe gen van alle vrijzinnige Moorselaren en tot spijt van deze die alles doen wat mogelijk is om dit welgelukken tegen te werken. En nu aan het werk. Een Liberaal van Moorsel. De oude heer van de geuzenjacht nog niet terug gekeerd zynde, wanneer de kapucyn ten kasteele aankwam, was het Adelaida die hem ontvingmaar niettegenstaande het geweld dat zy deed om eenen man goed te onthalen, dien zy zooveel eerbied toe droeg, drongen, ondanks haar, de verle genheid en de droefheid, en ik weet niet welke sombere gedachten en welk sombere voorgevoel er door. De monnik van zijnen kant was niet min neerslachtig. Hij zette zich neder zonder zynen gaanstok te willen verlaten, zooals een bezoeker die voorne mens is zynen weg weldra voort te zetten, zyne blikken dwaalden rond zonder zich in die zaal te vestigen, waar hy Frederik hoopte terug te vinden. Gy schijnt ontsteld, myn vader, zeu het meisje gy hebt misschien den stryd bij gewoond of het slagveld bezocht De geestelijke gaf een ontwykend ant woord. Een stryd en een oorlogsveld kunnen my geene nieuwe tafereelen aanbieden, zegde hij ik heb den slag van Gravelines bygewoond en mij zelfs in het hevigste krijgsgedrang bevonden. Misschien weet gij dat eenige onzer boeren gekwetst zyn 't is een ongeluk, maar wy moeten God danken omdat niet een onzer lieden op den krijgstocht gesneu- Het programma is als de kermisfeesten zelve onbeduidend, en zonder eenige ver houding tusschen het geillustreerd gedeelte en de grootte van het programma. Het geillustreerd bovendeel, gelykt de af beelding eener bloemkool waarin de kop vervangen is door eene slechte teekening van het Oud stadhuis en het torentje van de Katholieke Kring. Van waar werd dat zicht genomen Winkeliers Huisvrouwen I! Spaart uwen tijd, uw geld en uwe gezond heid door het bezigen van Electromlne het beste produkt om Stoven en Kachels Alg. Dépot by EdoardSCHOUPPE-NYS, Veldstraat, AALST. veld werd. Onze partygenoten zijn er zelf van verwonderd. Ja, antwoordde hy op onachtzamen toon, dat is wonderlijk. De ketters hebben vele mannen aan den voet des heuvels verloren, hernam Adelaidade stryd was levendig maar zoudt gij het gelooven, mijn vader Myn angst duurde slechts een oogenblik. Ik bad God en de H. Maagd, en het scheen my toe dat zy beloofden over mynen vader te waken. A En uw neef, vroeg de monnik Oh hy loopt geen gevaar. Hy is te Brussel. De kapucijn zuchtte en zweeg. Ziedaar uw vader die huiswaarts keert, zegde hij, eenige oogenblikken later. Ik heb hem al ontwaard, zegde zy maar ik durf ter zyner ontmoeting niet gaan. De heer van Ravel is daar, myn vader, aan 't wachten in de voorzaal, hy zou my lastig vallen met zyne huwelykshistorie- kens. En wat doet hy hier Hy heeft daar zooeven eenen krygsge-. vangene binnen gebracht. Wat I een krygsgevangene 1 Gy hebt hem niet gezien Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2