w m 1 waH HET ARRONDISSEMENT AALSl DEMOCRATISCH iBERA centiemen hol nummer Vijlde Jaargang Nummer '25 19 Juni 1910 WILLEMSFONDS. Uitslap naar Sottegem Pensioenbond van Aalst. BERICHT. De Gemeentekiezingen van 1911. Schooloorlog. De Vermeerdering Dieven Scholen. De doode Hand. Hel millioen der kloosters. s IaI*.'V. vSÏk - .£E5»^ Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j ^mei, 75 centiemen j Per 'lr,lkreiel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 1 8 JUNI 19AO. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 111/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame We Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. lieden Zondag; 19 Juni. Vertrek uit Aalst 14,33 u. Aankomst te Denderleeuw 14,44 u. Vertrek uit 14,51 u. Aankomst te Sottegem 15,30 u. 0— Vertrek uit Sottegem 19,51 u. Aankomst te Denderleeuw 20,11 u. veranderen van trein Uit Denderleeuw 20,20 u. Aankomst te Aalst 20,29 u. k. Pry's heen en terug fr. 1,25. De storting voor de maand Juni zal plaats hebben, heden ZONDAG, 16» JUNI, van 10 1/2 tot 11 1/2 ure voormiddag, bij M. Richard DE STOBBELEIR, Groote Markt, Aalst. Wij herinneren nogmaals onze vrien den, dat de vergaderingen en feeste lijkheden van alle liberale maatschap pijen en kringen, kosteloos worden aangekondigd in de VOLKSGAZET, indien er ons schriftelijk, ten laatste 's Woensdag 's avonds, of Donderdag morgend mededeeling van gegeven wordt. In mijn vorig artikel heb ik den te volgen weg aangeduid en de te ver vullen pleegvormen aangewezen om zich afdruksels te verschaffen van de kiezerslijsten welke dienen moeten voor de eerstkomende gemeentekie zingen. «Daaruit heeft men kunnen zien, dat mén voor de geringe som van EEN FRANK in schier al de gemeenten van ons arrondissement, een exem plaar kan eischen 't zij gedrukt, 't zij geautografieerd van de kiezerslijsten Thans wil ik handelen over een ander werktuig, dat onontbeerlijk is en dat men zich insgelijks aanschaffen moet indien men eene ernstige herzie ning van de kiezerslijsten wildoen. Wanneer men de kiezerslijsten heeft ontvangen is het eerste wat er te on derzoeken is, of al de burgers welke stemrecht bezitten er op ingeschreven zijn. Te zelfder tijd moet men kunnen nazien of elke inschrijving gedaan met de vermelding van ouderdom, nationaliteit en woonplaats, gelijk de wet zulks vereischt. Hoe zal men vast stellen of al de kiesmachtige burgers op de kiezerslijsten zijn ingeschreven Wanneer men in aanmerking neemt dat men om te kunnen ingeschreven zijn op de kiezerslijsten eener gemeen te, eerst moet ingeschreven zijn op de bevolkingsregisters dezer ge meente komt men natDurlijk tot het besluit, dat men om bedoelden kon trool te kunnen maken, zich de lijst moet kunnen aanschaffen van al de personen welke oud genoeg zijn ge worden om hun stemreeht uit te oefenen. Welnu het is mogelijk zich deze lijst aan te schaffen, de kieswet in haar art. 66 litt. A geeft ons het middel daar- toe j Het is voldoende aan den ambte- naar van den burgerlijken stand, een uittreksel te vragen van de Bevolkings- j registers voor elk der huizen van de j gemeente, al de bewoners opgevende van ieder huis, ter uitzondering der vrouwen en der mannelijke bewoners geboren na 1 Mei 1886, of de gemeente verlaten hebbende voor 1 Juli 1910. Men moet zich wenden tot den ambtenaar van den burgerlijke stand en niet tot den burgemeester, noch den secretaris der gemeente, omdat het krachtens de wet alleen de ambtenaar van den burgerlijken stand is, die ge machtigd is, regelmatig uittreksels af te leveren. Daarom is het noodza kelijk te eischen dat deze stukken ge- teekend zijn door den ambtenaar van den burgerlijken stand en in geval zij geteekend zouden zijn door den burge meester moet deze erop vermelden, dat hij handelt als dienstdoende ambte naar van den burgerlijken stand. Men moet een uittreksel vragen per huis en niet per inwoner, om zoodoen de de te betalen vergelding zoo gering mogelijk te maken. Inderdaad in dit geval zal men slechts 5 centiemen kun nen eischen voor ieder uittreksel, dat tot 3 centiemen zal verminderd wor den indien er meer dan twee aan te ge ven bewoners zijn met een maximum van 20 centiemen. Uit de aangifte der bewoners moet men verwijderen De vrouwen, vermits zij geen stemrecht bezitten 2.- De mannelijke bewoners geboren na 1 Mei 1886 omdat men ten minste 25 jaren oud moet zijn, om ingeschre ven te kunnen worden op de kiezers lijsten op te maken in 1910, en welke moeten dienen in 1911 3. De mannelijke bewoners welke de gemeente zouden verlaten hebben voor 1 Juli 1910, omdat men om alge- meene kiezer te zijn, zijne woonplaats in de gemeente moet behouden hebben gedurende het jaar dat 1 Juli 1910 voorafgaat, en gedurende 3 jaren die den 1 Juli 1910 voorafgaan om kiezer te kunnen zijn voor de gemeente. (Zij allen dus die de gemeente heb ben verlaten voor 1 Juli van dit jaar, kunnen of mogen in 1911 geen deel nemen aan de kiezing). Ik spoor dus al degenen aan, die met 't oog op de aanstaande gemeentekie zingen van 1911, willen overgaan tot 't nazicht der kiezerslijsten hunner ge meente, zich vooreerst de noodige af druksels aan te schaffen van de kie zerslijsten. Ik heb in de Volksgazet van 12 Juni dienaangaande de noodige inlichtingen en onderrichtingen gege ven en buitendien van heden af hunne voorzorgen te nemen om de uit treksels van de Bevolkingsregisters te bekomen, welke noodig zijn om de lijst te vormen van al de inwoners welke den vereischten ouderdom hebben be reikt om hun stemrecht te bezitten. Om hun werk te vergemakkelijken geef ik hieronder eene formuul van aanvraag met dit doel in te dienen Ik ondergeteekende, verzoek den Ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente X mij zoo haast mogelijk en ten laatste den 15 Oogst eerstko mende, overeenkomstig art. 66 litt. A en art. 67 van het kieswetboek, te be zorgen een uittreksel der Bevolkings registers voor elk der huizen der ge meente X, aangevende al de bewoners dier huizen, behalve i° de vrouwen, 2° de mannelijke bewoners, welke volgens de meldingen der Bevolkings registers geboren zijn na 1 Mei 1 of welke de gemeente zouden verlaten, hebben voor 1 Juli 1900 tien. Ik ondergeteekende verklaar mij be reid deze uittreksels te betalen in de voorwaarden vastgesteld door de wet (art. 66 litt. A) en verzoek den Amb tenaar van den Burgerlijken stand mij een ontvangstbewijs dezer door mij ge dane aanvraag te laten geworden waarvoor ik hier bijvoeg een postzegel van 10 centiemen. (Hier het handteeken). Leesbaar opgeven naam en juist adres. Indien het ontvangstbewijs niet ge zonden wordt, diene men eene klacht in bij den arrondissementscommissaris, den goeverneur der provincie en den minister van Binnenlandsche zaken. Men brenge ook den liberalen volks vertegenwoordiger van het arrondisse ment op de hoogte. Het is best de aanvraag hierboven te doen bij aanbevolen brief. De uitgave voor al de noodige uit treksels kunnen benaderend geschat worden op 4 franken voor de gemeen ten welke maar 100 kiezers voor de Kamers tellen, 8 franken voor degene waar 200 namen op de kiezerslijst staan en zoo voort. Wie deze twee elementen zal bezit ten de noodige exemplaren van de kiezerslijst en de uittreksels van de Bevolkingsregisters, heeft het middel bij de hand om in ruime mate, de mis grepen en dwalingen, welke op de kie zerslijsten zouden voorkomen te doen verdwijnen en voor den strijd van 1911 is dat een hoogst noodige arbeid. Jules RENS, Vol ksvertegenivoordiger De schooloorlog zal vermeden worden door het stelsel De Harlez-Lorand, dat be staat in het verleenen van gelijke toelagen aan alle scholen zich bevindende in de voorwaarden door de wet vast te stellen. Oppervlakkig beschouwt schijnt dat stelsel een ideaal uit te maken by nader onder zoek is het in de praktijk slecht voor onder wijs en onderwijzers. Vooreerst leidt dit stelsel naar den Staat buiten de school den wensch der klerikalen en vooral der geestelykheid. Wie ook anders dan de geestelykheid, onder steund door de giften van pauzelyke graven en klerikale kasteelheeren, kan vrye scho len stichten en in 't leven houden De vrije scholen voor meisjes zyn alle in han den van geestelyke orders en in deze voor jongens is het de parochiale geestelykheid, die er het hooge gezag uitoefent boven de wereldlyke bestuurders dier gestichten. Die vrye onderwijzers hangen af van een komi- teit en de grillen van den eenen of anderen dorpstiran of slecht geluimden priester zyn voldoende om een onderwijzer broodeloos te stellen, want vastheid van bediening bestaat voor hen niet. Ook verlangen de vrije on derwijzers niets vurigers dan in de gemeen tescholen benoemd te worden. Naarmate broerkens en nonnen een diplo ma weten te bemachtigen worden wereld lijke vrye onderwijzers of onderwijzeressen aan de deur gezet en kunnen geene brood winning vinden dit is verre van hunnen toestand te verbeteren. (1) Voorbeelden zyn er genoeg in onze stad. Te meer, paters en nonnen hebben minder behoeften en werken aan verminderden prys 't zyn de loonbe dervers in de onderwijswereld. Alle scholen gelyk voor de toelagen is de jacht op de leerlingen. Het is een stryd tus- schen de scholen, niet om tot een beter onder wijs te komen, niet om de methoden; te ver beteren, maar om eene grootere schoolbevol king te hebben en dus meer geld uit de schatkist te kunnen putten. Voor de minste berisping neemt de leerling den weg naar eene andere school. De tucht zal er bijgevolg door geknakt worden en waar geene tucht heerscht kan geen degelijk onderwijs gege ven worden. Daarenboven zyn de vrye scholen party- scholen en niets machtigt de gemeentebe sturen den geest die er het onderricht heerscht te wijzigen of te matigen. De opzieners van den Staat kunnen op één schoolbezoek per jaar van enkele minu ten onmogelijk zich een juist oordeel vor men over de waarde van het onderwijs. En meu heeft er geene andere middelen van toezicht terwijl voor de officieele scholen het gemeentebestuur een meer doelmatig toezicht kan uitoefenen. In alle plaatsen waar nog twee soorten scholen bestaan woedt de schooloorlog voort, min luidruchtig, maar meer bedekt en dus meer hatelijk en venynig. De vrne scholen geldelijk aanmoedigen kan enkel dfien oorlog bestendigen en heviger maken. (1) In 1905 telden a) de gemeentescholen b) de aangenom. scholen c) de vrije ondersteunde 351 gees tel. 2732 2494 Te zamen 5577 van het getal Kamerleden De katholieke bladen zijn met schrik be vangen omdat de opposiitie niet voornemens is goedschiks een partij aanslag te laten bedry ven by de vermeerdering van het ge tal Kamerzetels, voortspruitend® uit den aangroei der bevolking officieel vast te stellen door de tienjaarlyksche optelling. Het kiezerskorps heeft uitspraak gedaan zeggen zy. en heeft onze politiek goedge keurd. Waarom dan in 1912 een nieuwe oproep doen tot gansch het kiezerskorps Afzonderlijke kiezingen zyn voldoende aaar waar de aangroei der bevolking ze noodig maakt. Zoo ook zeggen zy, hebben de libe ralen gehandeld in 1882 na de tienjaarlyk sche optelling van 1880. Een klein verschil, heeren klerikalen 1 In 1882 koos men met het meerderheids stelsel en de party, welke de volstrekte meerderheid behaalde bekwam al de zetels, of er een te kiezen was of 21. Met de Even redige Vertegenwoordiging is het anders Om rechtvaardig te zijn is het noodig dat al de zetels, welke in een arrondissement toe te kennen zyn, verdeeld^worden volgens de sterkte der partyen. Willen de klerikalen dus geenen oproep doen tot gansch het land dan zullen ten minste al de volksvertegenwoordigers van de arrondissementen waar er meer zetels te begeven zijn aan herkiezing moeten on der worpen worden. Dat eischt de rechtvaardigheid en op de oppositie berust den plicht de klerikale ministers tot rechtvaardigheid te dwingen. Als ge de katholieke gazetten moet gelooven dan komen er uit de officieele scholen niets anders dan menschen- plagers, deugenieten, godlasteraars, schavuiten en dieven. We zijn benieuwd te weten of de dief BUISSET die in de brusselsche bank Caisse de Reports, met volle grepen stool en die over een tiental dagen met een gestolen lialt' mil lioen naar Amerika vertrok, of die goede katholiek en Voorzitter van de katholieke Jonge Wacht van Water- mael bij Brussel, ook de lessen zou gevolgd hebben van officieele onder wijzers. Wij zijn zeker van het tegen overgestelde en 't is wel in een goed en kristelijk gesticht dat hij zijn opvoe ding zal genoten hebben. Ook HERNALSTEEN, een an dere bediende van dezelfde bank die over eenigen tijd er zich met een pak geldwaarden van onder schoot was een klerikaal van 't zuiverste water, een haantje vooruit die al zijne broeken op de banken der katholieke scholen heeft versleten. Zullen wij daarom roepen dat uit de katholieke scholen niets anders dan schavuiten en dieven komen Dat ware onzin en alle eerlijke lieden zul len het dan ook als louter leugen laster en onzin beschouwen wanneer de klerikalen, de pastoors en kwezels zeggen dat de officieele scholen niets anders dan slechterikken kweeken. 't Is overigens heel onvoorzichtig voor hem te spreken van koorden in 't huis van den gehangene zelf. Geen kiezing moet er plaats grijpen of de geuzen van allen deesem halen hun spook der doode hand uit hun ma- gazijn van laster, logentaal en volksfop perij. Dat zijn de woorden waarmede Dender- bode een schryven aanvangt waarin hij tracht te bewijzen dat de goederen der kloosters zoowel als de goederen van Jan en alleman onderworpen zijn aan de betaling van erfenis-,verkooping- of andere mutatie- rechten. De doode hand der kloosters bestaat in Belgie niet zegt Denderbodeof kan er niet bestaan. Dat schryven en die bewering kunnen maar alleenlijk uit de pen vloeiën van een Tater, van iemand die in de zaak zelf be rokken is en er profyfc bij vindt, want geen enkel ernstig persoon, kan staande houden dat de doode hand der kloosters hier in ons land niet onrechtstreeks bestaat. 't Is waar zooals Denderbode zegt dat geen klooster of geen geestelijke gemeen schap van paters of nonnen onroerende goederen kan bezittenen dat de goede ren der kloosters op naam van zekere per sonen ingeschreven zijnen 't is ook waar dat als de eigenaar zekere dier klooster goederen verhoopt of als hij overlijdter alsdan rechten van verkoop of erfenis rechten moeten betaald worden. Dit is dus verre, zegt Denderbode, van doode hand te zijn. Maar hier juist komt de kat op de koorde en de schrijver van 't artikel, die toch den ken we op de hoogte moet zyn, der trukken die de kloosters gebruiken om aan erfenis- of verkooprechten te ontsnappen, zou indien hy de waarheid wil dienen ons moeten zeg gen hoe de kloosters handelen om de erfenis of die verkooprechten niet te betalen en zoodoende aan alle lasten te ontsnappen. Wat Denderbode ook moge schrijven, de kloosters en hunne vrienden hebben on rechtstreeks de doode hand weer inge richt, bezittende millioenen en millioenen en in wier onverzadelyken kolk er jaarlijks nog andere millioenen worden verzwolgen, tot groot nadeel van 't algemeen belang, want iedereen weet dat wanneer een bun del actiën, eene beurs geld of een goed eens de eigendom worden van een klooster er daar van niets meer voor de bevolking van ge meente, stad of land ten beste komt. Ivonaen de paters en nonnen den rook hunner schouw terug vangen, ze zouden 't doen daarvan is iedereen overtuigd en 't zou dan ook wel vreemd voorkomen hadden de kloosters, 't middel niet gevonden om den staat te bedriegen en hunne kolossale groote eigendommen te behouden zonder de ver koop of erfenisrechten te betalen die in volle gerechtigheid en eerlijkheid aan 'tland toekomen. We zullen die trukken in een volgend artikel uiteenzetten. De historie van 't millioen der kloosters is waarlyk heel stichtend en ze toont ons aan hoe de klerikalen er naar hunkeren hoe ze zonder schaamte in de staatskas putten ton voordeele van hunne politiek en onder voorwendsel 't onderwijs genegen te zijn. Ziehier die historie Af. Colaert katholieke volksvertegen woordiger van Ieperen had aan den minis ter gevraagd of er niets te doen was in voordeel van de onder-meesters der officieele scholen, die tegenwoordig winnen 4 fr. 3 fr. en zelf 2,50 fr. per dag En op die vraag verhaaste de minister zich iu 'tbudjeteen millioen in te schryven voor de onderwijzers niet der officieele scholen, zelfs niet der aangenomene scholen maar deraan neembare scholen, 't is te zeggen der scho len waar gemeente, stad of staatsbestuur niets in te zien hebben, in andere woorden de paters en nonnekensscholen. By 't neerleggen van dat voorstel zei de minister eerst dat hy voorde verdeeling van die som tusschen de onderwijzers rekening zou gehouden hebben van 1° Hunne hoedanigheid als belg 2° Hun diploma 3° Hunner wereldlijkheid. 't Is te zeggen dat vreemde paters of nonnen en niet gediplomeerde onderwij zers niets zouden gekregen hebben. De heer Verhaegen, katholiek volksverte genwoordiger van Gent was van gedacht een amendement in dien zin neer te leggen, doch vond zulks onnoodig in tegenwoordig heid der verklaring van don minister. De liberale heeren Monville en Bugl vroegen dan aan den minister hoeveel

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1