DE BOSCHGEUS Albert en Isabella Albert en Elisabeth. PIUS X de Almachtige Paus Aalsl Onze Policie. Uit Sottegem. NINOVE. Uit Erembodegem. De Kantwerksters. onderwijzers er zich in de voorwaarden be vonden en welk hunne jaarwedde was. Het antwoord luidde dat het getal belgen in 't personeel der aanneembare scholen be liep tot 92,78 per cent en dat het hem on mogelijk was ae andere gevraagde inlich tingen te geven (Ons gevoelen is, dat de minister die inlichtingen niet wilde geven, want wanneer hij 't een weet, weet hij 't ander). Ziehier nochtans eenige cijfers die ons eenigzins zullen inlichtenhet drijjarig verslag dat nu sinds 1904 dagteekent ver meldt »47 wereldlijke en gediplomeerde leeraars en leeraressen in de aanneembare scholen. Aannemende dat hun getal thans tot 1000 is geklommen, en indien volgens de eerste woorden van den minister het voorgestelde millioen hen alleen moest ten goede komen, ware dat eene toelage gexoeest voor elk van hen van 1000 fr. boven hunne jaar wedde En menige onderwijzers van officiëele of aangenomen scholen winnen slechts 1000 fr. per jaar Doch wy weten dat M. Woesteen 't is aan iedereen bekend dat hy, ofschoon geen minister, in de algemeene politiek van ons land, de eerste viool speelt, we weten dat M. Woeste uitdrukkelijk verklaard heeft in volle Kamers dat het millioen niet bestemd was voor de verbetering van de jaarwedden der onderwijzersindien het dus daartoe niet geschikt is en het noch tans gestemd is voor de ondersteuning der aanneembare scholen die allen kloos terscholen zijn, waar zullen dan de gelden terecht komen wie zal dat geld op rapen en waartoe zal het dienen We hebben dus 't recht te besluiten dat het millioen direkt in de kassen der reeds schatrijke kloosters zal gestort worden en het tot heel iets anders zal dienen dan tot ondersteuning van 't onderwijs onzer volks kinderen. En zeggen dat de klerikalen weigerden het amendement aan te nemen waarbij eene som van 200,000 fr. werd voorgesteld om in kleine mate de jaarwedden der officiëele onderwijzers eenigzins te vermeerderen. Een millioen voor de rijke kloosters, niets voor de ieverige gemeenteonderwij zers Ziedaar wel eene onverdraaglijke en wraakroepende politiek Zij allen die daar- aaD meêaoen, helpen of ondersteunen, han delen slecht. Ons land werd eens geregeerd door Spaan- sche katholieke vorsten met namen Albert en Isabella. De klerikalen beweren dat onder hun beheer België in een ongemeenen voorspoed leefde de openbare rijkdom kende geen grenzen, kunsten en letteren bereikten het toppunt en hadden zich over heel den lande uitgespreid alles bloeide en ging vooruit, handel en nijverheid hadden een kolossale vlucht genomen in een woord ons landeken was in een aardsch paradijs herschapen, dit alles dank zeggen de klerikalen, aan het vaderlijk, volkslie- vend en eerlijk bestuur der katholieke vorsten Albert en Isabella. En thans, ter gelegenheid onzer tentoon stelling, ter ophemeling van hun eigen bestuur, willen de klerikalen dat beheer der Spaansche vorsten vieren en aan de Belgen al 't goede, al 't heerlijke, al 't nuttige doen inzien en herinneren dat ze, zoo zeggen de dompers, hier hebben gesticht. Doch, O groote teleurstelling voor onze klerikalen! de geschiedschrijvers, zooals de heeren Pirenne, Discailles en andere éérlijke en onafhankelijke lieden, leeren en bewijzen ons dat de regeering dier Spaansche vorsten eerst en vooral een onverdraagzaam, fana tiek en dweepziek bestuur was al wat niet kwezelaar of pilaarbijter was werd onmee- doogend vervolgd en gestraft't volk, de groote massa kende noch vrijheid, noch welzijn paters, jesuieten en papen van allen deesem waren de meesters van 't land en wee hem die niet deemoedig den kop boog of niet verduldig in 't harnas liep wanneer die mannen hadden bevolen De brandstapel en de pijnbank waren hun lot en hunne straf Tot meerdere eer en glorie van hunne regeering en tot hun groot profijt hadden de klerikalen gedacht, en voedden onze minis ters den geheimen lust in hunne redfivoerin- gen dat zoo gezegd volkslievend en hoog geprezen Spaansch bestuur van Albert en Isabella te koppelen en te vergelijken, tengevolge van de overeenstemming der namen, met het beheer van onze heden- daagsche vorsten Albert en Elisabeth ze zouden derwijze aan 't volk dat een on geveinsde en diepgevoelde sympathie be- tooont aan onze vorsten, willen doen ge- looven, dat de Spaansche overheeschingniet het tjdvak was van verachtelijke en fana tieke papen-en jesuieten heerschappij zoo als de geschiedschrijvers ons leeren en zoo- 68 oTde Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O KE Vrij in de Volkstaal overgebracht o Neen, myn vader. De arme duivel had beter gedaan van geene lijfgenade te vragen, een bestaan van eenige dagen is geene groote weldaad, als men ze in 't gevang moet doorbrengen, en vervolgens op den brandstapel sterven. Hij mag zich nog gelukkig achten als men hem geen dry of vier maal op de pijnbank zet. Groote God, riep het meisje met afgrij zen uit, de ongelukkige die in den toren ge sloten is, zal gepijnigd en levend verbrand worden Naar alle waarschynfykheid, ant woordde de monnik koel weg. En wy moeten znne gevangenbewa kers zijn Omijn vader gedoog die bar- baarschheid nietI Wat kan ik er aan doen, myn kind 't is de wet en ik arme geestelijke heb de als het uit oorkonden blijkt; ze willen aan- toonen dat de regeering van Albert en Eli sabeth, onze volksgezinde en verdraagzame vorsten, moet zyn wat de regeering was van Albert en Isabella. Doch de dompers hebben zonder den waard gerekend, het is te zeggen onze koning Albrecht, die niet toegelaten heeft dat men eene partijdige of onjuiste vergelij king zou maliën tusschen zijn bestuur en dat der onverdraagzame Spaansche dweepers en volksbeulen die ons land alleen beklee- den met kloosters en brandstapels. Onze koning is op zijn tong niet gevallen en daarom is minister Descamps-David, in zijne redevoering, uitgesproken bij de opening der tentoonstelling van schoone Kunsten, heel voorzichtig te werk gegaan en hij heeft de fameuze Albert en Isabella niet meer opgehemeld dan het zijn moest. Ware hy te ver gegaan onze Koning zou hem wel weten te antwoorden hebben. Dat wist de Minister. Er is iets veranderd te Brussel sedert Leopold II dood is. moet den duim leggen. De gewezen gondelier Sarto, thans Paus PiusX, de vertegenwoordiger van Christus op de wereld, had het in zijnen koker ge kregen, daarin opgestookt en aangemoedigd door zijnen algetneenen sekretaris den fana- tieken Spanjaard Merry del Val, van eenen nieuwen wereldbrief ofte encyclique uit te geven. Zijn schrijven cn zijne vaderlijke raadgevingen richtte hij ditmaal bijzonder aan ae katholieken van Duitschland hij is bovenarms gevallen op de ketterij en moe digde diensvolgens alle duitsche geloovigen aan uit al hunne krachten zich te verzetten en te schrijven tegen de verspreiding der ketterij in andere woordon tegen de prostes- tansche en lutlieriaansche leeringen die nochtans raillioenen aanhangers tellen en niet van de minste soort, namentlijk de kei zer van Duitschland zelve. Die wereldbrief van den Paus heeft heel Duitschland in rep en roer gesteld en 't bleek weldra dat den brave Sarto zich vlak den vinger in de oog had gestoken, want uit heel het land met de duitsche Statenkamers (Reichstach) aan liet hoofd is er een piotest opgestegen, zoo hevig en zoo beteekenisvol dat de paus en zijnen alge- meenen sekretaris het voorzichtig gevonden hebben en overigens verplicht geweest zijn aan de duitsche regeering eene nota te tee kenen waarin ze doen kennen dat ze nooit de intentie, gehad hebben van de niet katho lieke duitschers of zijne prinsen te kioet- sen En heel deemoedig voegen ze erbij Overigens de Heilige Vader heeft nooit de gelegenheid laten voorbijgaan om de genegenheid uit te drukken die hij gevoelt voor het duitsche volk. (dat protestant is). Ziedaar het werk van den al machtigen en onfeil baren paus van Rome Pi us X I Hij wil slimmer zijn en meer noten op zijnen zang hebben dan zijnen voorganger Leo XIII en wanneer de protestansche Keizer van Duitschland hem de tanden laat zien, moet hy affrontelyk intrekken wat hij eerst in zyne onfeilbaarheid besliste. Hij heeft aan de bisschoppen bevel moeten geven zijn wereldbrief-niet af te Kondigen. Toen men in Ninove voor een paar weken den aanslag vernam (vrijdag morgend, 3 juni) gepleegd op den polieciecomraissaris waren in een ommezien honderden men- schen te been het hart vol angst en ook vol wraaklust tegen de bandieten, welke M. Thulie hadden willen dooden. Want de aanslag was mislukt. De opgewondenheid was algemeen en al de inwoners, zonder onderscheid van partij en denkwijze, drukten hunne verontwaar diging uit over de poging der schelmen, hunne tevredenheid over 't mislukken hun ner moordpoging. Ze dachten daarbij aan den ongelukkigen agent Hautman die in de uitoèfening van zijn dienst zoo wreed werd vermoord en men hoorde slechts uitdrukkin gen van genegenheid en sympathie voor de nederige mannen, die aldus hun leven te pande stellen voor de rust der inwoners. Toen men te Aalst het nieuws van dien aanslag hoorde voortvertellen, werden daarbij over 't algemeen commentarien ge maakt weinig vleiend voor onze policie van Aalst. Men heeft nochtans ongelijk bij 't maken dier commentarien. De macht en het aanzien der policie han gen af van de inrichters en van de wezen lijke hoofden der policie. Deze moet in de uitoefening van haren dienst geheel onpartijdig en onafhankelijk kunnen optreden tegen alle overtreders van wetten en verordeningen macht niet om er mij tegen te verzetten. Ziedaar, bemerkt gij dit rijtuig en de groote dreef ja en ik erken het ook 't is hetgene van den bisschop, het geestelijk opperhoofd van dit bisdom en die waarschijnlijk over het lot des gevangenen zal uitspraak doen. Neen mijn vader, zegde Adelaida, zich met fierheid oprechtende neen, een man die in het kasteel mijner voorouderen gestre den is, zal hèt niet verlaten om naar eene dusdanige foltering geleid te worden. Ik zal hem redden ik zal hem redden Mochtet gij er in gelukken, mijn kind maar uw vader is flauwhartig, en de bis schop zal alles van hem bekomen. 't Is tot mijn vader niet dat ik my zal wenden, hernam zij met het schaamterood op de wangen, 't Is mijn vaders gevangene niet. En de heer van Ravel zou hem op uw verzoek genade schenken riep de goede kapucijn, de edelmoedige gevoeleDS zyns harten lucht gevende. O edele ziel ver liest geen oogenblik. Die man, die krygs- gevangene kan ouders, eene zuster, een echtgenote, eene liefde hebben Red hem, liefkind, Frederik zal het u dank weten. Adelaida glimlachte. Komt met mij, myn vader, zegde zy gij zult dien man eene wyze vermaning kunnen toesturen, en hem misschien van zijne dwalingen doen De benoeming en bevordering der agen ten moet plaats hebben zonder eenige poli tieke berekening De agenten moeten deftig betaald worden en aangemoedigd by elke gelegenheid, waarbij de policie in achting en ontzag bij de bevolking zou winnen. Gebeurt zulks te Aalst Neen voorwaar I Wij hebben er reeds dikwijls op gewezen hoe de policie niet zelden kortzichtig wordt belemmerd in het uitoefenen van haren dienst, hoe niet zelden politieke beweegre den de oorzaak zyn dat ze by de inwoners ontzag en achting verliest. We dringen er thans niet op aan. Maar onze agenten worden slecht betaald, schandelijk slecht. Wil men goede agenten, dat men ze goed betale,ziedaar de hoofdzaak. Men hadde zelfs moeten beginnen met het vermeerderen der jaarwedde onzer agen ten, vooraleer het aantal ervan te vergrooten. Wat meer is, men paait deze agenten maar al te dikwijls met beloften en dat brengt niets in den pot. Men vergete niet, dat buitengewonen dienst ook wel eens eene buitengewone vergelding waard is en dat wordt te Aalst regelmatig vergeten. Wij herinneren ons b. v. de passie spelen. Verscheidene agenten werden opgeroepen om tijdens de opvoeringen buitengewonen dienst te doen. Na de laatste vertooning, werden de agenten bijeengeroepen, er werd hen een glas bier aangeboden en M. Karei De Wolf richtte het woord tot hen Mijnheeren wij danken u voor 'den ijver welken gij heut getoand, gij hebt eervol uwen plichtgedaan, inaar we zullen u niet vergeten en aan uwe kas denken. Er wordt nog altijd aan de kas der agen ten gedacht, want al is dat passiespel reeds maanden geleden geëindigd, in de kas der agenten is, schijnt het, niets gestort. Is dat waar en zoo het waar is, moet zulks niet ontmoedigend zijn voor degenen welke men aldus met beloften drilt. Men vergete niet, dat goeden dienst goed vergolden moet worden. Het wellukken van het inhuldigingsfeest van het vaandel der Liberale Jonge Wacht is verze kerd gezien het groot getal maatschappijen welke aan onzen oproep beantwoord hebben. Rond de veertig vreemde maatschappijen, hielden er aan hunne toetreding en deelname te laten geworden aan de feesten van heden zondag, Uit het schrijven van sommige vereenigin- gen blijkt duidelijk de geestdrift welke het Belgisch liberaiismus bezielt, en het goed onthaal dat onze uitnoodigingen overal te beurt viel. Ziehier de lijst der maatschappijen welke den stoet zullen vormen De Jongewachten van Gendbrugge, Dender- monde, Gent, Nederbrakel, Deynze, Gent (Meulestede), Gent (Werkersverdediging), Bchaerbeek, Wetteren, Overboelaere, Ronsse, Mechelen, Selzoute, Antwerpen, Geeraards- bergen, Brussel en Assche. De Liberale Vereenigingen van Ninove, Deynze, Melle, Synghem, Gent (Ileuvelpoort), Audonaerde, Nieuwpoort, en Wolverthem. De Werkmanskringen van A^lst, Wetteren, Ronse, Goer«ardsbergen,Audenaerde De Oude Leerlingenbond van AntwerpenDe Maat schappij 't Meibloempje Kortrijk. De Fanfaren en Harmonies van Aalst, Neder brakel, Wetteren, Overboelare, iS" Lievens Hauthem, Vloerberge, Ellezelles, Geeraards- bergen. Daarbij gevoegd de Liberale Maatschappijen van Sottegem vergezeld van d' heeren Rens en Persoons Volksvertegenwoordigers. Alles laat dus voorzien, dat ons klerikaal Sottegem heden zal overstroomen van jonge en oude geuzen, om hulde en aanmoediging te brengen aan onxe dappere Jonge Wacht. De stoet zal zich vormen op den Boulevard Aelbrouck, van 3 ure, om te vertrekken om 3 1/2 ure stipt en de volgende straten doortrek ken Statiestraat, Markt, Neerstraat (tot aan M. V. Cautert), Varkensmarkt, Kasteelstraat, Hoogstraat, Érwetegemschesteenvveg, Molen straat, Trapstraat, Zavel, Hoogstraat, Markt, Nieuwstraat, Kazernstraat, S' Annastraat, Brugstraat (tot aan de nieuwe Brouwerij), Boulevard van Aelbrouck, Kleine Kazernstraat, Kazernstraat, om uiteen te gaan op het Statieplein. Onmiddelijk daarna zal een Vaandel wedstrijd plaats hebben, tusschen de Jonge Wachton, in het lokaal van den Liberale Kring, 50 fr. prij- zenzijn voor dien wedstrijd voorbehouden. Om 5 ure, ten lokale van den Liberale Kring groote meeting, de heeren Rens en Persoons Volksvertegenwoordigers zullen er het woord voeren. De premiön zullen onder de deelnemende muziekkorpsen verlot worden na de meeting, 110 fr. zijn voorbehouden ten dien einde. Hand i>ooguiaatsclia])|)ij en Volksbond. Op hedoii, Zondag 19 Juni huldigt onze Liberale Jonge Wacht haar vaandel in. Ter dier gelegenheid doen wij een oproep aan de leden der handboogmaatschappij S' Sebas- tiaan en van den Volsbond om zoo talrijk mo gelijk deel te nemen aan den stoet achter het terugkeeren. Dat hy ondervinde dat de mi nisters van onzen godsdienst ministers van liefde zyn. Vader Cornelius opgetogen en van bewon dering geslagen, bukte zich om den boord van het kleed te kussen dergene die hem zooveel edele gevoelens toekende. Vervol- fens verliet hij met haar de zaal om trachten en heer van Ravel te spreken, dewijl de heer d'Agua zich met den bisschop onder hield. Zij ontmoetten den ridder op 't oogenblik dat hy het kasteel ging verlaten. Houdt daar stil, mijnheer, zegde Adelaida, tot hem naderende de jufvrouw die gij soms de vrouw uwer gepeinzen genoemd hebt, eischt van u een geschenk. Ja, ja, myne edele jufvrouw, ant woordde de ouae edelman, al lachende, de vrouw mijner gedachten en uitsluitelyk mijner gedachten omdat de winter mijns levens op myn woord, eerder aangebroken is, veel eerder dan ik het zou gewild heb ben. Ach indien ik nog maar dertig jaren telde, zou de heer Frederik nooit uw echtge noot worden alvorens my den dood gegeven te hebben. Maar spreek wat wilt gij van my, waarover kan ik beschikken, welk ge schenk is er in mijne macht Ik wil, zegde zy, de vrijheid van den man welke gy hier gevangen geleid hebt. vaandel der handboogmaatschappij S1 Sebastiaan Vorming van den stoet aan de statie om 3 ure. Namens De Handboogmaatschappij Den Volksbond S' Sebastiaan De Voorzitter De Voorzitter Gustaaf Schockaert. M. Van Heddegen. Een Redplank a. u 1». De uitslag der kiezing van 22 Mei, die zonderlinge zegepraal welke de katholieken van Ninove de eenigen in 't land wellicht gevierd hebben, hangt hun thans deer lijk in de ribben. Na dry weken hebben ze al het gewicht van de neerlaag begrepen en het bedenkelijke van den toestand der partij beseft Men gaat hen in de Kamers laten besturen d. i. laten leven tot hun den genadeklop in 1912, of vroeger gegeven wordt, en met bange blikken zien ze naar eene redplank uit. Ze zien een redmiddel in een verbond met de Christene Democraten en hopeloos strek ken ze er de armen naar uit Ziehier hoe de Ninoofsche katholieken zich uitdrukken, in hun orgaan De Voor wacht van zondag laatst, in een artikel getiteld Aan de Demokraten Er bestaat geen reden om een Jiberaal- socialistisch verbond te verkiezen, boven een katholiek-democratisch verbond. Zie dat zou uw besluit moeten zijn Wij hebben nu genoeg gerumoerd, laat ons in 't vervolg praktisch handelen onze kracht niet verspillen in kliekjes en klakjes, maar meestappen onder de bree- »- de vlag. Daar is onze plaats. Doen dè kopstukken het niet, de volge- lingen zullen het doen ze doen het nu reeds - - doch 't ware beter gaven de kopstukken het goede voorbeeld, opdat hun invloed in het katholieke leger ten beste zou komen aan de volksbelangen. Dit factum is geteekend Klokke Roeland, waarschijnlijk om al de kopstukken der Demokraten nog meer aan te sporen het voorbeeld te volgen der« verkochte Klok 1 In het Vlaarnsch noemt men dat plat- broekerijen Tijpiek zijn de beweegredenen welke de klerikalen aanhalen om ae Demokraten te overtuigen Ze zeggen dat de katholieke partij na ook Deinokraat geworden is, en als bewijs daarvan noemen ze hunne Kris- tene Volksvereenigingen, die hier ter stede moeten dienen urn aan een hunner toe te laten langs den rug van 't werkvolk het stadhuis te beklimmen, en spreken ze van hunne boerenbonden, welke aan eene ge- wetenlooze Regeering de gelegenheid geven met het geld der schatkist, klerikale propa ganda te maken De Voorwachtis het eenig blad niet dat dien toon aanslaat. Andere katholieke bladen hebben haar reeds voorgezongen. Toen over eenige jaren de katholieke partij nog almachtig was, vond ze geen slyk genoeg om het naar het hoofd der Democra ten te gooien. Nu ze zieltoogt, zoude kris ten Demokratie hier tot redplank moeten dienen. De Democraten schijnen het gelukkiglyk begrepen te hebben, en reeds in zijn Werk man van 3 Juni antwoordde Daens on- herroepelijk, Katholieken met u ver- eenigd, verre van den toestand te red- den, wij vea-zinken met u Dat is waarheid een verbond met de katholieken ware de val der kristene Volks partij. Zij herinnere zich, dat met 't tegen woordig kiesstelsel in te voeren en met de bestaande leugenachtige E. V., de klerika len den ondergang beoogd hebben van de kleine partijen, die nochtans ook rechtop leven hebben. Dat de Democraten zich den strijd geden ken der vrijzinnige partyen, die jaren reeds met hen naar meer rechtvaardigheid stre ven, en die, door het invoeren van eene ware Evenredige Vertegenwoordiging, zooals het stelsel Van de Walle of een an der, hun in de Kamers de zetels zullen doen wedervaren die hun toekomen, eene verte genwoordiging verzekeren in verhouding met hunne getalsterkte door heel het Lana. Zóó alleen zal de Volkspartij leven en haar stemmental zien groeien. Moest ze de klerikalen tot redplank wil len dienen, dan zouden hare aanhangers zich meer en meer van haar verwijderen en. zooals Daens het schreefze verzonk met de klerikaleRegeering Hij bulderde langs hier, Hij tierde langs daar, Maar weet toch wel waar Want moest hij het ergens willen flikken Het volk zou voorwaar die pil niet slikken En hem zetten zacht maar fijn Op de plaats waar hij moet zijn Maar van in zijn kuip durft hij preeken [vrank en vrij Op de deftige liberale partij. Maar wat mag er gebeurd zijn zult ge soms ▼ragen, hewel luistert Ho ho 1 waarlijk, zoudt gy hem erkend hebben Ik weet niet wie hy mag wezen, maar gij zult my dit niet weigeren 't is in naam der menschelijkheid dat ik u die gunst af- smeeke. Verduiveld maar er bestaat eene moeilijkheid ik heb hem reeds in uws vaders handen geleverd en thans heeft uw vader misschien zyn recht op den krijgsge vangene aan den bisschop, die met hem is, afgestaan. Heer van Ravel,ik smeek er u om. Welnu, hernam de grijsaard op een zeker zwetsenden toon, ik ga te paara sty- gen, een anderen trachten te nemen en hem tot u geleiden. Ridder is het zoo dat gy aan myne verwachting beantwoord ik heb aan vader Cornelius van uwe goede inborst gesproken, uwe edelmoeeigheid geprezen, en wanneer ik uwe edelmoedigheid voor eenen ongeluk kigen inroep, verwerpt gy myne bede. Maar gij moet inzien, mijne begooge- laarster, dat ik my in eene moeilijkheid bevind. Wy zyn hier ten mijnen kasteele niet, ik moet de rechten uws vaders eerbie digen. Maar luistert, indien gy in de vrij heid van dien man zooVeel belang stelt, en gy weet dat gy daarin met meer goedheid dan wijsheid handelt, zal ik myne lieden Op Zondag o Juni begaf ik mij naar d» tweede mis, ik las er in mijn boek maar dit duurde niet lang of ik werd er eone eerst» maal gestoord, door het rondhalen van een cent voor den stoel waarop ik zat, en dan nog twee maal door het onder den neus steken van scha len om het geld uit do zakken der geloovigen te kloppen, doch dit is in onze kerk eene gewoon te geworden, over eenige jaren is dit bedelen in gang gezet, onder voorwendsel dat er te kort was in de kas voor de verandering aan de kerk toegebracht, doch reeds lang was er door onze geestelijkheid zelf gezegd, dat alles betaald was, maar het bedelen blijft voortduren en zal zonder twijfel den weg ingaan van de Sint- Pieterspenning, geven van nu af tot in der eeuwigheid. Want hebben is hebben en krij- gen is de kunst, zoo denken er ten minste onze geestelijken over. Om vele dingen te bewerken is er geld noo- dig.en uit eigen zak geven daarvan zegt het spreekwoord is hunnen neus zoolang gewor den, en ze denken dat jaren lang van elk een kleintje, ten gepasten tijde een groot is gewor den en hierdoor is het dat ze altijd en in alia omstandigheden de hoofdrol spelen, heel dikwijls hierdoor vergetende op welke wijze het ambt dat ze bekleeden door hen met da voeten wordt getreden. Nauwelijks was het rondleuren gedaan of een onderpastoor klom op den predikstoel w» dachten dat het ventje eenige woorden ging prediken volgens 't evangelie: bijvoorbeeld over de onkuischheid, over de dronkenschap enz. maar het was wat anders, het was in een woord gezegd eene klerikale meeting waar als spreker optrad den heer Onderpastoor Pen sioenkas, (natuurlijk zonder tegenspraak zoo als naar gewoonte,) want het zou heel gemak kelijk zijn dit ventje eenige harde waarheden tö doen hooren hem hierdoor belettende alles aan te vallen, wat maar vrijzinnig is, maar hij weet dat er waar hij zulks doet van hem geen kwaad kan, en er niemand den bek mag openen om hem te weerleggen. Zijn onderwerp was het stemmen in kie- zingtijd en de slechte gazetten. Het is streng verboden op straf van doodzonde te stemmen voor iemand anders als voor de katholieken. Zij alleen zijn de redders van het volk, zij al leen zijn de goede vaderlanders. Dan was het de beurt van de slechte gazetten, en deze di» hen durven lezen op de treinen waar ongeleer de menschen bij zijn, zij ook waren verdoemd en bedrijven de eene doodzonde op de andere. Na de mis was hel schoon om hooren hoe die politieke meeting door liet volk werd bespro ken men hoorde dikwijls zeggen dat elk voor zijnen winkel pleic, anderen zegden het is gemakkelijk klappen als er niet mag geunt woord worden dan eenen dat het onderpas toorken veel te erg is enz. enz. Aan mij vroeg er eenen of het wezentlijlc waar was dat de liberale gazetten (want het was wel deze die hij bedoelde) zulke slechte gazetten waren en wat er zooal mocht instaan, en ik antwoordde hem het volgende Vriend ge weet dat ik lezer ben van De Volksgazet welnu daarin lees ik heel dikwijls bijvoor beeld dat arm en rijk eene stem zou moeten hebben, dat arm en rijk gelijk zou moeten staan in soldaat te spelen, (wat de liberalen en socialisten bijna hebben verkregen) dat da Evenredige Vertegenwoordiging beter zou moeten toegepast worden, dat er Verplichtend Onderwijs zou moeten ingevoerd worden, dat er niets wordt gedaan voor den boer, tenzij hem een nog grooter strop aan den hals doen al» vroeger, dat er niets te verkrijgen is van wega onze dompers voor den handel van de hop, dat ze liever al het geld geven aan kloosters en kerken (die zooals de kloosters bijzonderlijk alles inpalmen en de concurrentie doen, aan alle soorten van werkmenschen, zoo manne lijke als vrouwelijke) en liever alles aan vreemde ratten, (zooals ze door het volk ge noemd worden) geven, als iets aan boer, ne ringdoener of werkman, in een woord vriend, ik lees er in, de volle waarheid, en alles wat kan nuttig en voordeelig zijn voor alle slag van menschen, ook durf iku verzekeren dat de libe rale gazetten, zegde ik hem verder niemand bespotten of verwijten, zooals onze dompers gazetten, waarvan deze van Aalst de speciali teit hebben, en terecht door den heer Woesta zelf werden veroordeeld. De vriend waarmede ik het gesprek had, was overtuigd dat ik waarheid sprak, en liet zich abonneeren aan v< De Volksgazet, dank zij da onmenschelijke uitvallen van onzen onder pastoor. Mochtte zijn voorbeeld door velen worden gevolgd, dit zou misschien tot les die nen van den aanvaller. IVog; de Gemeenteontvanger. Een klerikaal gemeenteraadslid onzer ge meente zegde een dezer dagenik heb voor hem gestemd, om een goeden hoofdonderwijzer te hebben Wat zouden die woorden beteeke- nen V bedoelt hij hierdoor iemand die zijn ambt uitoefende en er niet bekwaam voor is, zoo ten minste denkt er het volk over,en vindt dateerst er voor stemmen en daarna zulks zeggen alle3 behalve hoffelijk is, en ook niet zeer vleiend voor hem, die hierdoor wordt bedoeld, maar nog wat geduld, het spel marcheert ten volle naar wensch. Onlangs werd te Brussel eene vergadering belegd waar katholieke heeren en nobele damen de heropbeuring der kantny verheid bespraken. Verscheidene meeningen werden vooruitgezet waaronder de stichting van syndikaten onder de werksters. Wat ons zonderling voorkomt is, dat geen enkele der sprekers, waaronder de heer Daens, een woordje gerept heeft over de uitbuiting der kantwerksters in zekere gestichten, die men kloosters noemt. Dat zal wellicht eene ver getelheid geweest zijn. terug roepen die hem moeteD bewaken. Intusschentyd zult gij vrij zijn den gevan gene te laten ontsnappen. Bij het uitspreken dier woorden was hy het venster genaderd en riep met eene stentors stem hola, Baudouin f Dirik zich vervolgens by het meisie wendende zyt gy nu voldoen, vroeg hy haar? Nu moet ik nog iets hebben hernam zy met eene bevalligheid en eene zoetaardig heid die den ouden ridder behaagden. M(jn gevangene zou erkend worden; zoudt gh mij uwen mantel niet willen geven om h^m een weinig te vermommen Mijn mantel wat, mijn fluwee[en mantel op de schouder van eenen geus Ach mejuffer d'Agua I voor u en voor uen voor u alleen wil ik die opoffering doen. Ik zal er u dank voor weten, ant woordde zij den mantel nemende, waarvan hij zich kwam te ontdoen, en hem met een glimlach vol bekoorlijkheid een vaarwel toe werpende, liep zij vlug naar den toren, waar de gevangene opgesloten was. De hoop eene goede daad te kunnen verrichten verwekte bij dit meisje, in wier hart de kiem aller deugden opgesloten lag, zooveel geest drift en levendigheid dat vader Cornelius moeite had om haar te volgen. Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2