P i S Groot CONCERT, KAT IS #¥EE Prijs 3 centiemen hel nummer Vijfde Jaargang Nummer 27 Zondag 3 Juli 1910 fis s Aalst-Kermis. Kermis Aalst WILLEMSFONDS. Herziening der Kiezerslijsten. Nog' <le toesland der Belgische rent 3 Het Millioen aan de arme Kloosters Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j ^kUmen ^centiemen J l^r drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 2 JULI 1910. Liberale Werkmanskrlng. MAANDAG 4 JULI. Uitstap raar Brussel-Tentoonstelling Vergadering op de Groote Markt ten "2 1/2 u. '3 morgens. Optocht naar de statie met muziek. Vertrek ten 9 uren stipt. Vertrek uit Brussel-Noordstatie ten 9,4T ure 's avonds. DIJNSDAG 5 JULI, (Derden Kermisdag) Groot BAL en Véld feest» in de ruime zaal CONCORDIA, Schoolstraat, ten 9 ure 's avonds. Ingang vrij voor iedereen mits 29 cen tiemen Inkomgeld. De Hof zal'schitterend verlicht zijn. Oude Garde en Symfonie. DONDERDAG 7 JULI. Concert in den Hof van Concordia» gevolgd van een Dans partijtje. Voorde Leden der Maatschappijen en hunne Damen. MAANDAG 11 JULI. Groot Concert en Wafelslag ten 6 ure namiddag in Concordia. Ten 9 uren 's avonds' Groot BAL, De Concerten onder de leiding van M. F. Coesens. De deelnemers aan de Feesten in Concordia die daar wenschen te avondmalen, worden vriendelijk verzocht daarvan in tijds bericht te zenden ten lokale. WILLEMSFONDS. ZONDAG 17 JULI, Veldfeest in den Hof van Concordia voor de Leden van het Fonds. 'Muziek, Zang en Wafelslag. De eerste zondagen van September te Moor- sel.en Erembodegem Opening der Boeke rijen, opgeluisterd door Muziek en Zang en Voordracht. STAD AELST. OP ZONDAG 3 JULI 1910, té 8 uren 's avonds, ter Groote Markt, door de Harmonie-Afdeeling der Artisten-Muziekanten van Gent (Stadsharmonie), onder het bestuur van M. Oscar ROELS. 0 PROGRAM M A 1. Marche du Sacre du Prophete. G. Meyerbeer 2. Guillaume-Tell, Ouv. G. Rossini. 3. Lohengrin, fantaisie arran- gée par Frans De Coninck. R. Wagner. 4. Cortege de Bacchus, extrait du ballet Sylvia C. Delibes, 5. Clod wig en Clothildis, fantazie geschikt door Ern. De Vestel Oscar Rocls 6. Tannhatteer, Ouverture R. Wagner. Dé Onpartijdige Bond van Neringdoeners en Ambachtslieden der Stad verzoekt vrien del^jk alle Burgers, gedurende de aanstaande Kermisdagen de nationale vlag aan hunne huizén te laten wapperen ten einde zoo onze Kermis meer leven bij te zetten en de vreemdelingen op te wekken. Tevens vragen wij onze Burgers de peti tie» ."waarvan model hieronder, te willen tee kenen, die in de herbergen uithangt, ten einde het oprichten eener nieuwe Schouw burg in onze stad te bekomen. Aalst, 25 Juni 1910. ONPARTIJDIGE BOND van Neringdocner» en Ambachtslieden der STAD AALST. —o Aan de Ileeren Burgemeester en Schepenen Gemeenteraadsleden der Stad Aalst. HOOGGEACHTE IIEEREN, Wij ondergeteekenden, allen Neringdoeners der Stad, nemen de eerbiedige vrijheid ons tot U te wenden, ten einde U te verzoeken zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het stemmen van oen krediet om eenon nieuwen Schouw burg op te richten. Dit oprichten is reeds meermaals in den schoot des Gemeenteraads breedvoerig bespro ken geweest. Het ware dus volstrekt overbodi-?, Uwe aan- dacht op nieuw te vestigen, niet alleen op de j ontoereikendheid van den huidigen Schouw- i burg, maar ook op de gevaren en de groote verantwoordelijkheid die hij oplevert. Wij, Neringdoeners, van allo gezindheden, aanzien het ons plicht, tot dit opbouwen aan te dringen. Immers, Aalst, eenc stad van 35,000 inwoners, hooft behoefte aan eene dergelijke inrichting, niot alleen om de bestaande tooneol- kringen toe to laten betamelelijke opvoeringen te doen, waardig van onze stad, maar tevens omdat het een geschikt middel is om gedurende de lange wintermaanden gestadig volk naar onzen Schouwburg to lokken en derwijze onzen handel te bcvoordeeligen. Op zedelijk gebied dringt dergelijke inrich ting zich insgelijks op. To recht zegde de Heer Burgemoester Het is niet voldoende voor de stoffelijke belangen alleen tc zorgen, de ze delijke ontwikkeling van het volk mag ook niet uit liet oog verloren worden. Wij ondergeteekenden, stemmen ton volle met deze woorden in. Overigens, wij weten dat de Heer Stads- bouwkundige reeds een ontwerp heeft opge maakt, dat de mogelijkheid aanduidt dit op richten te verwezenlijken, zonder de stad in groote onkosten te brengen. Daarom, Hooggeachte Heeren, veroorloven wij ons den wensch uit te drukken, de noodigo maatregelen te willen nemen 0111 zoo spoedig mogelijk tot het uitvoeren van dit ontwerp te willen overgaan. Dat is overigens de wensch van het grootste gedeelte der Aalsterscho bevolking. Aanvaardt, Welgeachte Heeren, onze op rechte groeten. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd «x Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 1/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame We Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Om recht te hebben in Oktober 1911 te klerikalen dat onder de liberale regee- kiezen moet men 1. de gemeente bewonen ring van 1879-1884 de middelkoers van I Juli 1907 tot 30 Juni 1910, zonder ze j Bejgische Rente 3% de 80 franks zelfs tijdelijk verlaten te hebben 2. zijn van geboorte3. 30 jaar zyn Mei 1911. op Onderzoekt en eischt uioe rechten Van 1 Juli tot 30 Oogst aanstaande zullen de Schopenkollegie's overgaan tot de her ziening der kiezerslijsten voor de wetge vende liamers, de provincie en de gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zyn van 1 Mei 1911 tot 30 April 1912. Daar het mogelijk is, ten gevolge van politieke gebeurtenissen, die thans altijd na- tende zijn, dat de ontbinding der Kamers onvermijdelijk worde, zoo hebben de inwo ners van het gansche land er het grootste belang bij hunne inschrijving te eischen terwijl alle antiklerikale vereenigingen tot plicht hebben de kiezerslijsten met de groot ste zorg mogelijk te herzien. Vergeten wij niet dat wrj in 1911 kunnen geroepen worden om tot de verkiezing der Kamerleden over te gaan. Dat onze vrienden ook uit het oog niet verliezen dat er in 1911 in het gansche land gemeentekiezingen zullen plaats hebben nu, daar het hoogst waarschijnlijk is dat in November aanstaande de algemeen ma king der kieswetten zegepralen zal, zoo moeten wij verwachten dat de kamerkie zers naar de stembus zullen geroepen wor den ten gevolge van eene algemeene ont binding (ter gemeenteraden. Die bijzondere en hoogst belangrijke om standigheden verplichten alle antiklerikalen ditmaal met dubbele waakzaamheid de kie zerslijsten te onderzoeken. Wij noodigen dus onze vrienden uit om hunne titels te doen gelden.dat zy die nog op de lijsten van 1 Mei laatstleden in voege niet ingeschreven staan of die er op staan met een te klein getal stemmen en dus kies recht verkregen nebben of recht aan bijge voegde stemmen zich wenden tot het bureel der Liberale Associatie. Dat men van heden af de verstandelijke herziening der kiezerslijsten beginne. Aan de Vrienden die van woonst veranderen Lyk wy het hierboven reeds zegden, de kiezerslijsten die geldig zullen zyn van 1 Mei 1911 tot 30 April 1912 zullen ter be schikking en tot onderzoek van het publiek neergelegd worden van af 8 September aan staande. Ziehier de bijzonderste bepalingen betref fende het kiesrecht Om kiezer te zyn is de eerste vereischte dat men geboren Belg zy, of de inburgering be komen hebbe. Daarenboven moet men nog de volgende voorwaarden vereenigen Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men op eersten Mei 1911 ten volle 25 jaar oud zyn, voor den Senaat, voor de Provincie en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer, den Senaat en de Provincie, moet men op eersten Juli 1910 ten min ste sedert één ten volle in de stad of gemeente verblijven voor de Gemeente, sedert ten minste driejaar. Hebben recht op èène bijgevoegde stem Voor de gemeentekiezingen, de kiezers van ten volle 35 jaar oud op eersten Mei 1911, gehuwd, of weduwenaar met kinders, ten minste 15 frank persoonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zie len van 2,000 tot 10,000 zielen, 10 fr. in de mindere gemeenten, 5 it. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgasteld op ten minste 5 frank. Die belastingen moeten bestaan voor het loopende jaar en voor het voorgaande. De niet als werklieden ontlasten moeten de be lastingen voor 1909 betaald hebben. Voor de werklieden is het voldoende dat zy een huis bewonen, welk voor gemelde sommen als belastbaar aangeteekend is op de belastingsrollen. Hebben ook recht op èène bijgevoegde stem. De kiezers, eigenaars, voor eersten Juli 1909, van gronden of huizen ge vende een kadastraal inkomen van 48 fr. of van eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld, of van een renteboekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen aarlykschen intrest van honderd frank en jestaande sedert eersten Juli 1909. Hebben recht op twee bijgevoegde stemmen 1. Dezen, die alle twee de bovengenoemde voorwaarden van huisvader en eigenaar samen bezitten 2. Zy, die drager zyn van een der diplo ma's titels of getuigschriften, opgesomd in artikel 17 der wet van 12 April 1894 3. Zij, die een der openbare bedieningen vervullen of vervuld hebben, die een der ambten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend heb ben, aangestipt in artikel 19 van voormelde wet. Zy die sedert eersten Juli 1909 eigenaar zyn van onroerende goederen, hebbende een kadastraal inkomen van minstens 150 fr., hebben recht, als eigenaar, op twee bij gevoegde stemmen voor de Gemeente. Niemand kan meer dan drie stemmen heb ben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente. Ik heb in een vorig artikel aange toond door welke kunstgreep het kle rikaal goevernement er in gelukte de Belgische rente 3 aan een valsche koers bij houden ter beurs, ten einde de kiezers te misleiden over den we zenlijken toestand der financen van den Belgischen Staat. Onder voorwendsel van schulddoo ding (of amortissement), koopt het klerikaal goevernement voor rekening van den Staat voor verscheidene mil- lioenen Rente 3 daardoor overtreft de vraag verre 't aanbod en de koers (of marktprijs) van de titels moet nood zakelijk slijgen. Hedendaags krijgt het publiek de keerzijde van de penning te zien de schulddooding is uitgeput en het zijn de gewone marktverhandelingen van koop en verkoop die thans de koers of prijs der titels regelen, en daarme de gaat de daling der Rente 3 ge paard, verre onder de koers van vroe ger. 't Is waar daarop antwoorden de niet overtrof, waaruit ze dan, het bij den eersten oogslag natuurlijk besluit trekken, dat de openbare financen onder het liberaal goevernement van 1879-1884 in veel slechteren toestand verkeerden, dan onder de huidige re- geeriftg. Welnu, dat is een bedriegelijk argu ment, ik voeg er bij, het is een on waardige verminking eu vervalsching der werkelijkheid. Ziehier de verklaring van dezen toestand In 1880 bestond de Belgische schuld uit 220 millioen gevende een intrest van 21/2 t. h 385 millioen met een intrest van 3 t. h, en 815 millioen een intrest opbrengende van 4 t. h. De gewone rentetitel deijk-titel der Open bare schuld was te dien tijde de 4 t. h. Het is natuurlijk, dat het publiek voor het beleggen zijner spaargelden de 4 t. h. verre verkoos boven de titels welke maar 3 of 2 1/2 t. h. opbrachten. De titels 4 t. h. werden dus het meest gevraagd en het is dan ook geen won der, dat terwijl de koers der 4 t. h. gewoonlijk 103 tot 104 franken steeg, de koersen der rente 3 t. h. slechts van 80 tot 90 fr. reikte. Maar in 1890 en 1896 hebben de klerikalen de omzetting bewerkstelligd der 4 t. h. in 3 1/2 en dan in 3 t, h. derwijze dat in 1907 de Openbare schuld bestond uit 220 millioen aan 1/2 t. h. en 3 milliard aan 3 t. h. Voor 1890 had het publiek keus tusschen 2 1/2, 3 en 4 t. h. en zijn voorkeur was geheel ten gunste dezer laatste, en alzoo is het gemakkelijk te verklaren dat het grootste gedeelte der Openbare schuld bestond in rente titels 4 t. h. intrest opbrengende. Maar de titels 4 t. h. werden afge schaft zoodat de openbare spaarzaam heid, welke tot dan toe 4 t. h, intrest had kunnen bekomen, verplicht was haren toevlucht te nemen tot de 3 t. h. (er was geen andere keus). Daardoor was er eene buitengewone verhandeling van titels 3 t. h. zoodat deze welke vroeger maar 80 tot 90 golden omdat er weinig of geene vraag naar was, vermits de 4 t. h. de groote voorkeur had, stegen nu noodzakelijk en bereikten na de omzetting door het klerikaal goevernement de koers van 101 tot 102 franken. Maar sedert de omzetting, 'tis te zeggen, sedert het tijdstip waarop de 3 p. h. de ijk-titel is geworden, heeft deze niet opgehouden te dalen, van 102 fr. welke men toen voor een titel betaalde is deze gezakt tot de waarde van 92 franken. femand die alsdan zijn duur ver gaard ponkje b. v. van 10,000 fr. be steed heeft om er titels mede te koo- pen van 3 t. h., bezit nu in werkelijk heid maar 9000 franken, elke titel is 10 frank in waarde verminderd en op 10000 franken maakt dat een verlies van 1000 franken. En die vermindering der waarde van de Belgische rente, dat verlies van 10 franken per titel is het gevolg van het slecht financieel bestuur der klerikale regeering. 28 Juni 1910. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger Wat baten kaars en bril als de uil niet zien en wil t De heer Daens poogt tevergeefs zyne stem ming te rechtvaardigen van het millioe n meerdere toelage aan de kloostersschole n. Hij beroept zich op zyn programma, op de woorden van den heer Schollaert en zelfs van den heer Woeste 1 Welnu wat ver klaarde minister Schollaert op 7 April Dit millioen moet dienen 1. Als schoolgeld der arme kinderen van de viije scholen. Vermits de vrye scholen meest al in de handen zyn van geestelyke orders komt een eerste deel in de kassen van de kloosters. 2. Om het getal klassen te vermeerde ren. No£ eenige honderden broeders en nonnen zullen aan de Staatskas komen peu teren en de brandkassen der kloosters vul len, want het is een gekend feit dat, vooral in het vrij onderwijs, de geestelijken alom de wereldlijken verdringen. En eindelijk 3. Om de jaarwedden der wereldlijke gediplomeerde onderwijzers dier scholen te verbeteren. De kruimels voor de onderwijzers de groote brokken voor de kloosters of voor de katholieke schoolko- miteiten. Tot dusverre de heer SchollaertDoch zien wy wat de voornaamste leiders der ka tholieke party zegden. Vooreerst de heer Woeste. Is het in het belang der onderwij zers, vroeg hy, dat wy deze toelagen vra gen Voorzeker niet 1 Deze toelagen moe- jen voor doel hebben de scholen te onder steunen In den Senaat zegde de katholieke heer Braun Van het oogenblik dat de toe lagen eene schoolbestemming hebben, moet alle angstvalligheid gerustgesteld wezen en de katholieke heer Leger voegde er bij Om welke reden wil men de geestelijken uit de voordeelen der wet sluiten Wan neer de heer Coppieters dan voorstelde de jaarwedden der vrye Onderwijzers recht streeks op hunnen naam uit te betalen, dan verwierp de rechterzijde eensgezind dit voorstel, inbegrepen den heer minister van onderwijs. Het millioen dat meer zal betaald worden komt terecht in handen der katholieken schoolkomiteiten en in handen der klooster den de wereldlijke onderwijzers zullen 'en hetgeen men hun wil geven. En hebben zy de vermetelheid te luide te mor ren of hunne klachten door een praatziek verdediger te laten aan 't klokzeel hangen dan loopen ze gevaar de deur uit te vliegen en geraken wellicht nooit meer aan eene bediening in het onderwijs* En dat men ons niet toesnauwe Wat weet gij daarvan Toen onlangs de chris- tene onderwijzers in onze stad hunne stoffelijke belangen wilden bespreken, wer den ze dra ingetoemd en dierven slechts van verre het lokaal beloeren waar ze moes ten vergaderen. De heer Daens evenmin als liberale of socialistische volksvertegen woordigers wordt uitgenoodigd naar ver gaderingen van vrije onderwijzers en geen enkel van die vrye onderwijzers zal het ooit wagen den voet by den heer Daens te zetten, want gedurig hangt het zwaard van Damocles hun over het hoofd. Het schijnt ons toe dat de heer Daens de verschillige klassen van onderwijzers met elkander verwart. De onderwijzers der la gere scholen niet die der voorbereidende afdeelingen der middelbare scholen zyn gerangschikt in 3 klassen. Gemeenteonderwijzers, benoemd door de gemeenteraden. 2. Aangenomene onder wijzers, benoemd en gansch afhangende van een komiteit en waarvan de gemeenteraad enkel de benoeming erkent. 3. Vrije onder wijzers, gansch afhangende van een komi teit of van het Bestuurder school, dat zyn personeel benoemt en wegzendt naar belieften. De onderwijzers der 2 eerste klas sen worden door den gemeenteontvanger betaald van hetzelfde barema deze der vrije scholen worden betaald door het komiteit hunner school volgens overeenkomst. De katholieken hebben hieraan niets willen, noch kunnen veranderen en die loonslaven zullen het blijven, trots het gefabrikeeid feschreeuw van den heer Daens en de ver- laringen van minister Schollaert. Daarenboven, welke waarde mag men hechten aan de verklaringen van eenen minister Hoe moet men de verklaringen betitelen van den heer Renkin in de Congozaken En wat schreef het katholiek Dlad I,e Patriote»van 25 Juni laatst De daden van M. Hellebaut (minister van oorlog) zijn in uitdrukkelijke tegenspraak met zijne verklaringen in de Kamers op 25 Novem ber laatst 1 Wij besluiten dus dat het millioen zal terecht komen in de Kassen der kloosters en de Rekenkamer zal den heer Daens toelaten 1 zich van het gegronde onzer bewering ta verzekeren. Wij zullen het hem op tya en stond herinneren N. B. De heer Daens heeft ons nog niel uitgelegd waarom de vrye scholen hier on misbaar zyn.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1