DE BOSCHGEUS" De Doode Hand. Stadsnieuws. Uit Sottegem. NINOVE. Uit Erembodegem. Mingelamangel. In ons laatste artikel hebben we dus klaar doen zien hoe de kloosters er toe komen, door 't koopen hunner goederen op naam van stroomarmenaan de betaling te ont snappen van hooge erfenisrechten en hoe ze opaiewyze den staat bedriegen wanneer alle andere Belgen nochtans aan die rechten onderhevig zyn. Decyfersdie we opgaven zyn, dunkt ons, sprekend door zich zelfVoor een eigendom van 200,000 franken zouden ze in volle gerechtigheid aan 13 .80 f. per cent moeten betalen voor successie- rechten fr. 27600 Ze betalen enkel fr. 2800 Zoodus -profijt voor hen en bedrog ten nadeele van den Staat tot beloop eener som van fr. 24800 Doch dat is niet de eenige truk welke die mannen in hunnen zak hebben. Goederen koopen op naam van strooman nen, op naam van personen waarvan ze »eker zyn en die ze met heel hun familie in handen hebben, dat mag men wel aanschou wen als zeker te zyn en dat kan voor de toe komst weinig gevaar opleveren men zou dus kunnen aannemen dat de kloosters al hunne goederen op die wyze koopen en be fitten. Toch niet, want ofschoon die strooi- eigenaars wel hunne poesjenellen zyn, die handelen en dansen zooals de kloosters flui ten, toch nog hebben de paters geen ver trouwen genoeg om AL hun eigendommen op die wyze aan te schaffen. Zoo by voor beeld voor de eigendom van 't klooster zelf zullen ze nooit of heel zelden een strooman van buiten 't gesticht gebruiken. Den truk der stroomannen (met kinderen) wordt maar gebruikt voor de goederen die geen deel maken van 't gesticht zelf. Voor dit laatste hebben de paters maar vertrouwen ln hun eigen zelf, ze passen overigens 't spreekwoord toe Zooals de duivel is be trouwt hij zijn gasten. Ziehier hoe ze tot nu toe handelen om aan de betaling van de groote erfenisrechten te ontsnappen Op naam van 't klooster of van schap koopen dat is onmogelyk, daar zulks niet wettig is. De aankoop doen op naam van een kloos terling is ook niet aan te pry zen want by zyn overlyden zouden zyne wettige erfge namen zyne nalatenschap kunnen opeischen waartoe 't klooster behoortdie kloosterling zou een testament kunnen maken in 't voor deel van een anderen pater, zal men zeg gen ook niet goed want vooreerst zijne erfgenamen zouden dat testament kunnen doen vernietigen als gemaakt zynde, bij middel van een strooman, aan een wezen dat niets kan bezitten, namelyk 't klooster zelf, en ten anderen zouden de successie rechten op 13,80 fr. per cent beloopen en juist dat moet vermeaen worden. En om aan al die gebeurlijke moeilijkheden te ontsnappen en ook aan de groote rechten hebben onze sluwe paters weeral den truk fevonden Ze doen 't klooster schryven op en naam van 5 of 6 kloosterlingen, ze stich ten eene tontinein andere woorden een soort van maatschappy waar elk der 5 of 6 paters zyn deel in heeft, maar waarvan al de goederen aan den langstlevenden overgaan zonder dat de erfgenamen van de eerstge- storven iets kunnen eischen. Zou men redelyk kunnen beweren dat in feite de 5 of 6 kloosterlingen alleen en uit- sluitelyk de eigenaars zyn van 't klooster en dat ze niet de stroomannen zyn hunner ge meenschap Overigens wanneer eenen van de leden oer c» tontine sterft en een zyner erfgenamen zich zou aanbieden wat zou men hem antwoorden Vriend, zou de overste hem zeggen, de eigendom is gekocht geweest door 5 of 6 kloosterlingen met be sprak aat de langstlevende alles heeft en daar den overleden broeder niet de langst levende was, zoo hebt gy zijn erfgenaam hier niets te zien. En voor de Staatskas is het ook niets an ders dan verlies, want wanneer eenen der aandeelhebbers van de tontine sterft be loopen de te betalen rechten maar op 6,75 fr. per cent en niet op 13.80 fr. per cent welke weeral eens in alle eerlykheid aan de schat kist zouden te goedkomen. Men ziet het, de kloosters hebben middelen genoeg om hunne kolossale eigendommen in 't geheim te behouden, om aan de erfge namen der kloosterlingen te ontsnappen en ook om te ontsnappen aan de betaling vaD DUIZENDE EN DUIZENDE FRANKEN rechten de Staat wordt door de kloosters op allerhande wyzen onrechtstreeks bedrogen En Denderbode durft schryven dat de doode hand in Belgie niet bestaat. Andere trukken nog bespreken wij in een volgend artikel. Burgerwacht van Aalst. Uitslag der Prijskampen van i 910, VASTE REEKSEN. 1 De Wolf Adhémar, 39 5 ballen 2 Van Landuyt Felix, 38 3 De Valckeneer Adhémar, 37 4 Van Branteghem Louis, 36 5 Coppens René, 35-33 0 Meganck August, 35-31 7 Peireboom Leon, 35-28 8 Schel fout Edouard, 35-19 9 Chaumont Maurits, 33 10 De Becker Thadée, 32-32 11 Meert Karei, 32-31 12 De Smet Victor, 32-30 6 13 Van Huffeltaire Emiel, 32-30 3 14 Camu Gaston, 31-30 15 PraetTheophiel, 31 29 16 D'Haese Victor, 31-28 17 Van den Bergh Jacques. 31-27 18 Van de Maele, Germain, 31-22 19 Ide August, 30-27 20 Leleu Aimé, 30-25 21 De Veylder Hubert, 30-24 22 DeSmet Rafaël, 30-19 23 Van Kerkhove Frans, 29-28 24 Van Branteghem Corneille. 29-24 25 Eemans Robert, 29-23 26 Speeckaert René, 28-27 27 Van den Eynde Joseph, 28-25 28 Simoens Jan, 28-24 29 Van Bleyenbergh Petrus, 28-22 30 Bonner Gustaaf, 28-22 31 Goethals Bernard, 27-22 32 Spanoghe René, 27-19 33 Boin Leopold, 27-18 34 Quintyn Hector, 27-15 35 Klaes Robert, 26-25 36 De Koninck Hector, 26-24 37 Delafortrie Jules, 25-20 38 Van Molle Florelle, 25-18 39 Van de Maele Emiel, 24 40 Beeckman Gaston, 23 41 Kiekens August, 22 42 De Vos Polyaore, 21-17 43 De Schepper Fern. 21-24 44 Podevyn Victor, 21-21 45 Quintyn Norbert, 21-20 46 MatthysJan, 20-11 47 Van de Putte Karei, 20-10 48 Smeesters Edgard, 18 49 Eeman Henri, 13 3 ballen 50 Breckpot Willy. 11 3 id. VRIJE REEKSEN. 1. Van Landuyt Felix, 31-30-30 2. Meganck August, 31-30-3/29 3. Van den Bergh Jacques, 31-30-2/29 4. Bonner Gustaaf, 31-29 5. De Valckeneer Adhémar, 31-2/27 6. Van Hufeltaire Emiel, 31-26 7. Chaumont Maurits, 31-2/25 8. D'Haese Victor, 31-25 9. Van Branteghem Louis, 30-30 10. De Wolf Adhémar, 30-26-25-24 11. Van den Eynde Jozef, 30-26-25-21 12. Simoens Jan, 29-28 13. De Smet Victor, 29-27 14. Meert Karei, 29-15 15. Coppens René, 28-28 16. Speeckaert René, 28-27 17. Klaes Robert, 28-20 18. PraetTheophiel. 27-27 19. Van Branteghem Corneille, 27-26 25 20. Delafortrie Jules, 27-26-21 21. Spanoghe René, 27-25 22. De Becker Thadee, 26-25 23. Boin Léopold, 25-24-24-23 24. MathysJan, 25-24-24 25. Pasteels Emiel, 25-22-3/21 26. Camu Gaston, 25j21-21 27. De Schepper Fernand, 25-16 28. Ide August, 24-23 Podevyn Victor, 24-22 30. Leleu Aimé, 23-23 31. Beeckman Gaston. 23-21 32. Van de Maele Emiel, 23-19-17 33. Smeesters Edgard, 23-19-08 34. De Koninck Hector, 23-19 35. Paerewyck Emiel, 23-17 2* Een perceel land te verkoopen gelegen I in de Pamelstraat alhier, dat thans als bouwgrond in waarde gestegen is. Op voorstel der stedelijke feestcom missie wordt het programma en de toelagen der Kermisfeesten voor 1910 eenparig buiten een stem goedgekeurd. ln de geheime zitting neemt de Raad kennis van de opbrengst van den inteeke- ningsl ijst voorden gedenksteen op te richten op het graf vanden politieagenth. Hautman. De inschryving heeft 1016 frank opge bracht in de stad. Een deel daarvan zal, evenals de opbrengst der byzondere lijsten, op het hoofd van het kind worden geplaatst. Er zal tot de uitvoering van den grafsteen overgegaan worden bij wyze van wedstryd en open bare aanbiedingen. De Raad onderzoekt vervolgens een Reglement betreffende het Kerkhof, begra vingen, grond vergunningen, grafsteden, kelders, monumenten, enz. Dit Reglement zal in eene toekomende zitting bepaaldelijk vastgesteld worden. De Heer Dr Behn geeft ten slotte kennis van de herhaalde voorstellen vroeger reeds aan den Raad medegedeeld gedaan door eene Naamlooze maatschappy, betreffende de openbare verlichting, en strekkende tot het herinbrengen van het gaslicht. Dr Behn bespreekt breedvoerig en weegt de voordeelen van het gaslicht en van de elektriciteit en bewijst met voorbeelden het voordeel der elektriciteit, door de vooruit gang gemaakt in deze laatste jaren. De Raad verklaart zich eenparig voor eigen rekening (régie) van de Elektrische verlichting en bemachtigt het Schepencol lege in dien zin onderhandelingen aan te knoopen. In ons eerstkomend nummer zullen wy het programma der kermisfeesten van Ninove afkondigen. ofde Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. Den avond van den achtsten dag, naderde een man die er oud en ellendig uitscheen, met den knapzak op den rug en den stok in de hand, de plaats waar de oude heer begra ven lag. Men zou gezegd hebben dat de aarde onlangs geroerd werd maar noch «teen, noch eenig ander uitwendig teeken kondigde eene grafstede aan. De vreemdeling hield stil, en op eenigen afstand landlieden ontwarende, die van hunnen arbeid terugkeerden, richtte hy zyne stappen langs hunnen kant. God zy met u, myne vrienden, zegde hyhun met gebrokene stem het kan daar niet zyn dat ae oude heer van Quekelborne rust Gaat uwen weg voort, goede man, antwoordde een der boeren. Het is niet goed daarvan te spreken. De leerlingen en leeraars onzer Staats Middelbaare School deden deze week twee uitstappen naar de Tentoonstelling van Brussel. Ze vertrokken hier maandag mor- gend, kwamen 's avonds terug om nier te vernachten en om s' anderendaags terug te keeren Zulke reisjes zijn nuttig onder vele oog- fmntenze zijn voor de leerlingen eene eerrijke uitspanning en laten toe het onder wijs op heel praktische wyze te volledigen. Onze beste gelukwenschen aan het onder- wyzend Korps. ln onzen Gemeenteraad Zitting van Vrydag, 24 Juni, om 8 1/2 ure 's avonds. De openbare zitting levert geene belang rijke besprekingen op. Het hospitaalbestuur wordt bemachtigd om de gif te te aanvaarden gedaan door Mevrouw Maria De Mol in naam van wijlen M. Doktor Emiel De Mol, haren oom. In zijn nummer van Zondag laatst, laat de Sottegemsche Beiaard een artikel verschij nen, zóo armzalig aan argumenten als groot, om de liberale betooging, die plaats vond ter gelegenheid van de inhuldiging van het Vaan- el der Liberale Jonge Wacht, te kleineeren, dat verscheidene katholieken zelf er van over tuigd zijn dat er iets aan 't verhuizen is in de bovenkamer van den schrijver van bedoeld artikel en dat zijn verstand niet in verhouding is met zijne pretentie. Overigens, voor iemand die tusschen de regels lezen kan, leed, volgens den schrijver van bewust artikel, onze betooging maar aan een enkel gebrek, namelijk dat ze te kalm, te deftig, te groolsch en zonder vechtpartijtjes is afgeloopen En daarom zijn de klerikale haantjes vooruit er het hart van in. 't Is daar om ook dat ze hunnen hooggeleerden hoofd man gelast hadden in den XX* Siècle en in den Beiaard ons werk af te breken en den goeden indruk weg te nemen die onze kalme houding bij de Sottegemsche inwoners had verwekt. Voorwaar, eene ondankbare taak in 't voorkomend geval Maar, och arme, 't jongetje kon voor deze omstandigheid zijn phonograaf niet laten afloo- pen met van buiten geleerde redevoeringen der heeren Renkin en consoorten en hij werd dan ook verplicht iets uit den hoek te zoeken en om inlichtingen echte of leugenachtige, 't was hem gelijk welke uit te gaan om eenige ellendige regels, waarvoor zijn vrien den zelf de schouders ophalen, aaneen te flan sen tegen onze liberale betooging. En zoo schrijft de man over zaken die hij niet kent, over blauwe vlaggen, over gematigde en ern stige liberalen die het geuzenfeest met veel on verschilligheid hebben afgezien, over 't zingen 't goddeloos lied van 't ongedierte der papen, over 't uitjouwen van weerlooze zus ters uit'tWeezenhuis, over 't beleedigen van een braven pater en over vrijdenkers I Omtrent de andere feiten in het artikel van den Beiaard aangehaald, stelden wij een onderzoek in, en daaruit blijkt dat nergens, op den doortocht van den stoet, van 't onge dierte der papen werd gezongen. Wij mogen ook beweren dat onze brave en weerlooze zus ters uit 'tWeezenhuis noch bespot, noch uitge jouwd werden en zie hier de eigenlijke toe dracht der zaak De heer Verbrugghon van Hautem stond aan de poort des huizes van den heer Velge, vanwaar hij den schoonen stoet in oogenschouw nam. Toen nu onze liberale jonge wachten, die den stoet sloten, ter hoogte gekomen wa ren van het huis van den heer Velge, wenschte de heer Verbrugghen hen proficiat over hun schoon Vaandeldaarop natuurlijk dankbetui gingen en een bravo-geroep vanwege onze libe rale jonge vrienden. Indien nu onze brave en weerlooze zusters dit gejubel aanzien hebben als eene bespotting en uitiouwing aan haar adres, dan zien ze kwaad waar niet het minste kwaad vermoed wordt Welk toeval nu eigenlijk het huis van den heer Velge geplaatst heeft recht over het Wee- zenhuis en het Weezenhuis recht over het huis van den heer Velge, daarvan weten we niets doch van een feit zijn we zeker, dat isindien onze arme. brave weerlooze zusters van het Weezenhuis op den huidigon voet blijven voor uitboeren, dan zullen weldra al de huizen van Sottegem rechtover het Weezenhuis staan en zal het ons dan moeilijk vallen onze indrukken nog uit te galmen zonder beschuldigd te wor den die arme, brave, weerlooze zusters te heb ben bespot en uitgejouwd. Wat nu het beleedigen betreft van een pater op 't Statieplein, dit feit beteekent niets in ziin eigen en is gansch vreemd aan de Liberale partij van Sottegem. Overigens, zie hier, vol gens oog- en oorgetuigen die, op hun minst ge nomen, zoo geloofwaardig zijn als de klerikale overdragers, wat er eigenlijk van de zaak is Rond 12 1/2 uur waren wij gezeten aan het café van den heer Achille De Mulder, toen zich bn ons een paar leden van HELP U ZELVE, uit Antwerpen, aanboden met blauwe rozen. Op dat oogenblik trad juist een pater de statie binnen en de persoon wier verstand volgens den Beiaard, niet in verhouding is met zijne gestalte, zegde tot dè HELP U ZELVERS verkoop er ook eene aan dien pater zonder er hoegenaamd iets anders aan toe te voegen. Zeg, klerikale overdragers en schrijvers, waar ligt de beleediging Liegen, liegen en maar altijd liegen, dat is een der schoonste begaafdheden van een kleri kaal doch een lieger is een mensch van alle eergevoel ontbloot. Mocht nu de Sottegemsche klerikale partij lust gevoelen hare laster-campagne tegen ons voort te zetten, dan zullen wij haar doen ge voelen dat er bij ons een geweten wakker is dat zich niet ongestraft laat beleedigen en wij zullen haar met haren neus in den drek wrijven waarmede zij ons wil bevuilen, Uit naam der vrijheid die wij aankleven en verdedigen, hebben wij onze partijgenooten, vooral ae stiel- en neringdoenden, vrij gelaten hun huis te bevlaggen of niet en nergens zijn daarvoor door ons stappen aangewend. Wij be grijpen maar al te goed de terughouding van sommigen onzer mannenhun vrees voor broodroof vanwege de klerikalen is maar al te gegrond en wij willen niet dat ze door onze schuld in hun handel zouden te lijden hebben. Neen, wij behooren niet tot die klasse van per sonen die, gelijk sommige klerikalen, geveinsde mogelijke voorvallen vooruitzetten bij onze hoofdmannen, omdat zij hun huis niet zouden bevlaggen. Moesten wij dezelfde middelen m bruiken als de klerikalen, men zou voor tholieke betoogingen nogal eenige vlaggen naar den rommelzolder zien verhuizen Anderzijds, en gelijk wij het reeds Zondag schreven, zijn wij tevreden over den bekomen uitslag met ons eerste liberale feest hier te Sottegem en dat is voor ons voldoende Het oordeel van klerikale zijde kunnen wij het best missen. Wij begrijpen heel goed de verslagenheid welke de talrijke blauwe vlaggen bij de kleri kalen hebben teweeggebrachtoverigens nie mand had er zich aan verwacht in ons ver- paapsch Sottegem zooveel blauwe doeken aan blauwe stokken te zien fladderen en nochtans, werd op verre na niet voldaan aan al de aan vragen om blauwe vlaggenwant daar wij het feest gaven met onze eigen centen en geene 400 frank te verteren hadden uit de armza Loopt naar den duivel gy, flauwharti- gen, zegcfe een andere I Wy znn nog niet gemuilband en de magistraten der stau zul len niet gedoogen dat eene dergelyke af- schuwelykheid ongestraft blyve. Myn broeder, hernam de grysaard, die het uitzicht eens bedelaars had, verklaart u, ik bid er u om. Die goede edelman heeft mij menigmaal gespysd, en ik wil op zyn graf bidden. Zyn graf, herhaalde de tweede boer gy zoudt het lang zoeken, arme man hij is ontgraven De vreemdeling deed een stap achteruit Ziedaar een zonderling schelmstuk, zegde hij ernstig wie heeft de hand dur ven leggen op de overblijfselen eens men- schen De boeren antwoordden niet. Het zullen ongetwijfeld de ketters, die vervloekte boschgeuzen zyn, zegde eene vrouw die met hen was. Neen, hernam een der landlieden met doffe stem men moet hun het kwaad niet ten laste leggen dat zy niet bedreven heb ben. Jeremias en de geuzen hebben beelden verbrijzeld maar degene die het graf en de asch eens christenen ontheiligd heeft, is Monseigneur de bisschop van Brugge. Dat God hem vergeve 1 God houdt eene juiste rekening van het goede en het kwade, zegde de bedelaar zyn gekromd gestalte oprechtende. Ziedaar een man die groot van gestalte moet geweest zyn, wanneer hij nog recht ging, mompelde de boerin, voor de eerste maal het beenachtig gestel en de forsch ge bouwde leden dezes grijsaards bemerkende. De anderen sloegen er geen acht op. Degene der landlieden die zyne ontevre denheid over die grafschennis reeds te ken nen gegeven had, sloeg de aarde met den voet en het hoofd met verontwaardiging schuddendede heeren der stad zullen er over waken, zegde hy, zij zyn erook verant woordelijk voor. Het zyn de bewakers onzer rechten. Zy zullen aan de gouvernante schryven. Goed, zegde een andere maar voor aleer zy hunne schriften verzonden hebben, zal er in de kerkers van het bisdom van den armen heer, aan wien wy zoovele weldaden verschuldigd zyn, niets meer overblijven dan de beenderen. Ha, zegde de bedelaar, met eenen hal ven glimlach, zy hebben zijn zielloos lichaam naar het bisdom gedragen. Zij beschuldigen hem dus van ketterij I en waarom Hij had ten zynent den befaamden ver- bryzeiaar Jeremias opgesloten, en hy heeft hem laten ontsnappen. Wie heeft dit gezegd, vroeg de grij saard met gloed lige gemeentekas gelijk de katholieke vlaam- sdie gilde verleden jaar, werd ons aangeraden niet meer blauw doek te verbezigen dan het overschot van het stuk blauwe stoffo van drij ellen voor nen frank waarvan Bertjes blauwe broekjes en onderrokjes werden gemaakt toen hij, nog heel kleintjes zijnde, op de Markt met de knikkers speelde Was Bert misschien als- toen ook nen vrijdenker Zoo ja, dan heeft hij nogal ferm kazak gekeerd en blijft hij zóo voort draaien, dan zal hij, in zake kazakkeer- derij, gewis den groenen paus Woeste nog overtreffen Wij, integendeel, wij blijven ge trouw aan onze blauwe Vaan, het zinnebeeld der vrijheid, van alles wat vrij denkt, vrij han delt. Dat is wat anders dan de geel-witte doe ken welke de klerikalen soms aan hunne gevels laten fladderen zulke doeken zijn het zinne beeld der slaafschheid en der platbroekerij Wij, herbergiers Balhouders, met eenige vrienden vergaderd kunnen niet nalaten krachtdadig te protesteeren tegen de onmen- schelijke taal van den heer onderpastoor (pensioenkas) tegen ons uitgesproken op eerste Zondag van kermis in de tweede mis (en mis schien ook in de andere, doch dat weten we niet), Volgens dien heer zegde van in den stoel der waarheid (laat ons liever zeggen stoel der leugentaal) zijn al onze herbergen, holen van verderf. Slechte vergaderingen, waar niet« te vinden is dan het gespuis der gemeente, en waar men niets ziet en hoort dan al wat voor deftige menschen walgelijk moet genoemd woraen enz. enz. Nu wij, herbergier» Balhouders, vragen aan het zoo talrijk deftig publiek dat onze herber gen bezoekt, of er daar iels te bespeuren is dat slecht is, of er alles niet op de deftigste wijze geschiedt, of ze met ons de lastertaal van den neer onderpastoor niet afkeuren, en wij achten het zelfs onnoodig hierover het gedacht van het publiek te vragen, want alles heeft de heer onderpastoor gedaan wat hij maar kon, om het deftige volk op een dwaalspoor te brengen om door zijne leugentaal hen uit onze herbergen te houden. Doch gelukkiglijk heeft het volk zijne leugentaal den rug gekeerd, het heeft wel onze herbergen bezocht, en hierdoor ten volle bewe zen, dat die onderpastoor wanneer hij ons uit- scholt voor alles wat slecht is het vertrouwen van alle deftige menschen heeft verloren, ook heeft het volk hierdoor bewezen dat het meer om meer begint te begrijpen door wie het mis leid wordt, de kiezingstijd heeft hen een eerste Êroef van al hunne leugens gegeven, thans heb- en wij er eene tweede en zonaer twijfel zullen er weldra andere te bespeuren zijn. Wat ons betreft op tijd en stond zullen wij den heer onderpastoor rekening over zijne woorden vragen, de gelegenheid zal zich wel aanbieden wanneer het rondhalen der hop en de beruchte St-Pieterspenning aan gang gaan, ja dan zullen wij hem vragen waarop hij zich steunde toen hij ons zoo laffelijk aanviel, daar waar hij weet dat er niet mag geantwoord worden, ja dan zullen wij hem vragen of hij de hop of het geld dat hij ons komt vragen zou durven aanvaar den, of dat geld of die hop tusschen dat andere geen slecht werk zal verrichten, en dan zal on getwijfeld het antwoord zijn (maar vrienden dit alles komt. hierbij niet te pas, al wat Gij geeft moet dienen voor het herstellen der kerk óf voor den paus) en wij van onzen kant zullen hem antworrden Mijnheer, om deftig vrouw en kinderen door de wereld te krijgen, moeten wij, herbergiers balhouders, gedurende den geheelen kermis werken, wees gerust mijn heer, kwam het ons zoo gemakkelijk aan als u, wij zouden voorzeker ook liever op ons ge mak wezen, nu wat het herstellen der kerk be treft, voorzeker zal dit kunnen geschieden zon der onze centen, en aan de paus is het onnoo dig te geven daar die man in het geld ligt te zwemmen en volgens ons dit geld slechts dient om eene zekere kliek recht te houden dus mijnheer trek er maar van onder, ons huis moeten wij met onze centen onderhouden, hebben wij iels te geven, dit zullen wij doen aan mannen, die het waarlijk met ons meenen, dio strijden voor onze belangen, die ons zullen verlossen van de schandige taksen ons door on» klerikaal gemeentebestuur opgelegd, bestuur waarvan Gij de aanvoerder zijt, neen, aan zulke mannen geven wij niet meer, dit onder vindt gij heden, en dit zal ons dompersbestuur bij de eerstkomende gemeentekiezing onder vinden. Na U dit alles gezegd te hebben, en na geko zen te hebben tegen onze dompers, zal ons ge weten gerust zijn, zullen wij ons tegenover uwe lastertaal gewroken hebben, en zoo zal dus Loontje om zijn boontje gekomen zijn. Eenige herberaiers-balhouders van Erembodegem. ZOXDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 3 Juli 1910, M. RENNEBOOG, Nieuwstraat, Demoiselle éducation distinguée,20ans expérience dans l'instruction, excellentes références, donne leQons particulières, in struction compléte en Francais. Langua Anglaise. s' Adresser bureau du Journal J, M. Academie van Schoone Kuns ten. - Maandag 4 Juli, om 11 ure voor middag, zal ten Stadhuize, Groote Feestzaal geschieden de plechtige Prijsuitreiking aan de leerlingen der Academie van Schoonè Kunsten. De Werken van den prijskamp zullen ten toon gesteld "bly ven in het lokaal der Acadé mie St. Martensplaats, gedurende de drie eerste kermisdagen van 10 uren 's voor middags tot 1 uur namiddag, en van 3 tot uren 's namiddags. Royal Pelote-Clul», Esplanade. Op Kermis-Woensdag 6 Juli, toekomende, om Sfc uren namiddag, op het Esplanade plein, buitengewonen en belangry ken wed stryd met den Bal,, tusschen de 3 sterkste partijen van het land, zijnde Jemappes- Fervail xSo^wtes-Cantigneau Quare- gnon-Uilfort. Prijzen der plaatsen voor elke Lutte le plaats, stoelen 0.502* plaats 1° rdban- ken 0,20 3e plaats 2* rybanken 0,15 4® plaats 0,10 fr. Abonnementskaarten aan 1 fr. voor de drij lutten te spelen op dien dag, geldig op de le plaats. Stoelen zullen te verkrygén zijn, op voorhand ten lokale Café Bour- geois Esplanadeplein, en bij de leden des Bestuurs. Sanatorium de Mont-sur-üleuse (Lustin). Maladies de poitrine. Pension 10 a 12 fr. Ascenceur Chauffage Cen- ral. Eclairage électrique. Sportingclub.Heden Zondag om 4 uren match voor de schaal uitgeschreven door de Sportingclub van Schaarbeek Brus» sel tusschen de Cercle Sportif van Sl Gillis en de Sportingclub van Aalst. Vertrek uit Aalst om 2 uren. Vergaderplaats Statieplein om 11/2 uren. Signalement, Er is gestolen den nacht van 29 op 30 Juni laatst, met braak en beklimming, in den goudwinkel van M. Leopold Boone-Lob er t29 Brabant straat, te Aalst 19 Parrures (goud), 16 Broches (goud), dit alles voor eene waarde van 750 00 fr. Verders 20 Ringen, goud op zilver 12 ringen, gedoreerd, aan 3 fr. het stuk 12 Borstspelden 12 Borstspeelden in goud, 6 Vrouwenkettingen, Sautoirs, gedoreerd 5 Manskettingen, dubbel gedoreerd 10 Manskettingen, enkel gedoreerd 13 Dames ringen, goud, fantaisie 68 Dormeuses. goud Tentoonstelling. Bezoekt in de Belgische afdeeling van eetwaren de uitstal ling der Maatschappy ADOLF DELHAIZE et Cie (ziet verder aankondiging). I*. Denderman en P. Daens, Een belangryk artikel onder deze hoofding werd ons ingezonden, maar kon in dit num mer niet geplaatst worden. Het zal in ons volgend nummer verschynen. Denderbode. Het uitterend orgaan der klerikalen van Aalst, de armtierige Den derbode schrijft in zijn nummer van woens dag laatsthet Hollandsch socialisten-blad Het Volk napratende c< De liberalen heb- Het zijn de lieden van Monseigneur de bisschop, die hier met den beul zijn heen gekomen om den lichter te ontgraven. En de dochter des goeden edelmans heeft zy er kennis van gehad Zy is in een klooster verborgen, of om beter te zeggen, zn is de gevangene der zusters van Sparmale. Ja zeker hernam de bedelaar, seigneur de bisschop verricht de zaken niet half. Goeden avona, myne gezellende nacht valt en ik heb nog veel weg af te leg gen alvorens te Brugge aan te komen. Dit zeggende, draaide hij zich haastiglyk om, en verwyderde zich met zulke groote stappen dat men hem weldra uit het oog verloren had. Dat is een man die voor zyne jaren nog goed kan opstappen, zegden eenige boe ren maar in meer andere dingen verslon den, hechtten zy geen belang aan deze ont moeting en dachten niet na aan hetgeen zij eigenaardigs mocht hebben. By het vallen van den avond, werd aan de deur geklopt van het klooster van Spar male, aan de geestelijke juffers tot het Cïs- tercienorder behoorende binnende vestin gen van Brugge gelegen. De kloosterportie- res liep al morrende de klinkdeur openen, en door het dubbel yzeren traliehek loerende dat die openiDg bezette Wat wiltgy vroeg zy Eene stem zoo neusklankig, alhoewel veel heescher dan degene der goede zuster en aan een wezen van een ander geslacht behoorende, antwoordde op eenen psalmo- dieërenden toon Met Gods genade, ik ben een arme pelgrim van onze Lieve Vrouw van I Loretten. Het is wel laat, mompelde de geeste lijke dochter zooals iemand die besluiteloos is. Nogtans, voerde zy reeds onwillekeurig de hand naar haren sleuteltros. Wees gegroet Maria 1 zegde de pel grim. De overwonnen kloosterpoortieres opende de deur. De pelgrim beklom de dry trappen die voor den dorpel lagen vervolgens daalde hy een trap af. Hy besteeg den trap op nieuw en deinsde twee schreden achteruit vervolgens een stap achterwaarts. Die wyze van yoortgang, welke hedendaags zou doen veronderstellen dat de man in dronkenschap verkeert of van zinneloosheid geslagen ts, getuigde destyds van eenen hoogen graad I van godsvrucht bij de pelgrims, en ook \trh- ren er die op zulke wijze tot Jerusalem toe I gingen, beurtelings eenige stappen vooruit •n achteruit doende, om op aie wyze de moeilykheid der reis te verdryvoudigen. Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2