P l"lET ARR0ND/S5EM LIBERAAL.DEMOCRATISCH WEEKBLAD. Prijs 3 centiemen het nummer Vijfde Jaargang' Nummer 30 Zondag 24 Juli 1910 WILLEMSFONDS. OPROEP Weigering tot aanneming De Doode Hand. SEKTARIS. Relachelijk. Aalst. Gemeenteraad. Abonnementsprijs 3 'r- voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1Aalst. Prijs der Annoncen: j gewone^ ,5 centiemen per drukrege, Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 23 JULI 1 OIO. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 111/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame We Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. tot de liefdadige Damen, Jufvrouwen Jonk heden onzer stad. De 24 Juli belooft een nationale Feestdag te worden die al de andere overtreffen zal door de algemeene deelneming der Belgi sche bevolking als door de bijzondere liefe lijke aantrekkelijkheid welke hy zal bij brengen. Het Koninginne-roosje zal dien dag pry- ken op de borst van al de Belgen zonder onderscheid van ouderdom of geslacht. Deze nieuwigheid is het schoone gedacht ontsproten onzer aanminnelyke Koningin, tereent reeds aanzien als de Koningin der noodlijdenden. De roosjes zullen verkocht worden ten pryze van 10 centiemen en geheel de winst sal dienen om hulp en troost te bieden aan ae arme teringlijders onzer provincie. Gy, Jonge Heeren, Jufvrouwen der Stad Aelst, zoo gelukkig gekend om Uwe edel moedige offervaardige en hooghartige ge voelens, ge wordt gevraagd om mede te helpen tot het welgelukken van dit over heerlijke en gemoedelijke koninginnefeest. Gy zult U gelasten met de Ivoninginne- roosjes te verkoopen by onze medeburgers, by wie gy voor zulk verheven werk een gulhartig onthaal zult vinden.Talrijk wordt ge verwacht. Indien Gy Uw deel wilt bijdragen tot het welgelukken van dit feest, tot heil en ver- iichtingvan de ongelukkigen, begeeft U tot de volgende Damen Mm® Frans Callebaut, Mm* Bon Ch. de Bethune, Mm# Felix De Hert, Mm# Felix De Schaepdryver, Mm# Ch. De Wolf. Mme Achille Eeman. Mme Alphonse Grégoire, Mm# Romain Moyersoen, Mej. Martha Moyersoen. der Normaalscholen van Henegouwen. II Wat mag de minister van schoone kunsten en wetenschappen wel bedui den, wanneer hij, om de weigering van erkenning der Normaalscholen van Henegouwen, te verrechtvaardi gen, bevestigt dat het doelwit dezer scholen niet overeen te brengen is met de rechtzinnige praktijk der schoolwet. Het is een wezenlijk raadsel en het zou een schrandere bol wezen, die het raadsel oplossen zou ik geloof eerlijk dat de meest bedremmelde de minister zelve zou wezen indien men hem vroeg Wat dient er gedaan te worden om het doelwit der Normaalscholen van Henegouwen in overeenstemming te brengen met de uitvoering der wet en men zich bereid verklaarde het ge wraakte doelwit te wijzigen naar het goedvinden van den minister. 't Is dus klaar, de reden op welke de minister Descamps-David zijn besluit van wilde onverdraagzaamheid steunt beteekent niets, volstrekt niets. In plaats zich te verschuilen achter een hoop voorwendsels de eene jesuie- tischer dan de andere, hadde de minis ter der openbare onwetendheid beter gedaan, rechtzinnig en zonder omwe gen te bekennen, dat de weigering van erkenning of aanneming der Nor maalscholen van Henegouwen geen andere oorzaak heeft dan zijn uitdruk- kelijken wil het openbaar onderwijs te vernietigen en nog slechts het kleri kaal onderwijs te dulden. Geene officieele scholen meer, niets meer dan kloosterscholen, ziedaar in werkelijkheid het programma van het klerikaal goevernement en van dege nen, die het in zijn vernielingswerk ter zijde staan. Niets voor de officieele scholen, al les voor de klerikale gestichten en kloosters, ziedaar de politiek door het klerikaal goevernement in praktijk ge steld, en vermits het vrij katholiek onderwijs altijd in handen komt der kloosters, mag men zonder gevaar zich te vergissen, bevestigen, dat de kleri kale partij geen ander doelwit heeft dan kloosters te verrijken onder het bedriegelijk voorwendsel het vrij onderwijs te beschermen. Het is niet genoeg, dat de kloosters de zwarte vlek der doode hand uitbrei den over de geheele oppervlakte van ons vaderland, op den hoop toe moet het klerikaal goevernement nog de brandkasten vullen van monniken en nonnen, met millioenen geput uit de Staatskas, met millioenen geklopt uit de zakken der nederigen, welke door hen onderkropen worden. Het is noodig, dat de Belgische burgers ingelicht worden over de er- derfelijke politiek der klerikale partij Meer dan ooit moeten wij hunne aandacht vestigen op de misdrijven door onze tegenstrevers gepleegd on der den dekmantel der schoolwet. Wanneer allen zullen begrijpen, dat het geld van den Staat, dat het geld is van ons allen, nog slechts dient om de koffers te vullen van de smachtrijke kloosters, dan zal het uitzijn met de heerschappij van het klerikalism, dan zal het geld van het land niet meer ingepalmd worden door monniken en nonnen die belofte van armoede deden, maar het zal besteed worden aan op recht eerlijke en degelijke volksin richtingen, die ten nutte zullen strek ken aan al de burgers van het Belgisch vaderland. 19 Juli 1910. Jules RENS, Vol ksvertegenwoordiger We hebben in ons vorige artikels reeds meer dan een truk blootgelegd die de kloos ters gebruiken om den Staat te bedriegen door het niet betalen van erfenisrechten. Ziehier nog een anderen truk die ze ge bruiken, dank aan eene wet die heel onlangs gestemd is namelijk den 15 Mei 1905 Het klooster en al de er omliggende eigen dommen worden gekocht, weeral op naam van 5 of 6 paters, doch hier is er van ton tine geen spraak meer de langstlevende is dus krachtens den akt van aankoop geen eigenaar alleen van 't goed komt er een van de 5 of 6 paters-eigenaars te sterven men zou diensvolgens in zyne nalatenschap het 1/5 of 1/6 deel van al de goederen moe ten aantreffen en op de waarde van dat deel zouden er erfenis of mutatierechten geheven worden. De paters zullen dan toch eens, zult ge zeggen, aan den Staat betalen 'tgeen hen toekomt en zooals Jan en alle man moet betalen. Hewel neen, de wet van 15 Mei 1905 geeft hun 't middel om de betaling der rechten te vermyden en weeral eens zal de Staats kas, wanneer een pater zal komen te ster ven, neven de successierechten pakken die hem in volle gerechtigheid toekomen. Ziehier hoe er daarvoor te werk gegaan wordt By akt van notaris wordt 't klooster op 5 of 6 paters geschreven alsdan worden de rechten betaald zooals iedereen moet betalen die goed koopt. Eens die koop gedaan ver koopen de paters by verschillige akten onder handteeken hunne aandeelen onder elkander,'t is te zeggen dat elk van hen zyn aandeel aan de 4 of 5 andere afstaatiede re akt onder handteeken bestatigt dat de koopers aan den verkooper de waarde van zyn afgestane deelhebben betaald. Daarmee is alles klaardat kost 50 centiemen van zegel en daarmêe worden die verschillige akten van verkoop in den coffre-fort van 't klooster gelegd wanneer nu een der 5 of 6 eigenaars overlijdt haalt men den akt voor den dag waarby hij den overledene zijn aandeel aan de andere verkocht die akt wordt naar 't bureel der registratie over gebracht en voor alle rechten moet er maar betaald worden 25 centiemen per honderd op de waarde van heel 't klooster. Indien dus die waarde 200.000 fr. is worden er 500 fr. rechten betaalt en alles is geklonken Men ziet weeral hoe den Staat bedrogen is. Indien 't klooster op 5 paters ingeschre ven is en het eene waarde heeft van 200,000 fr. is de waarde v an 't aandeel van iederen pater 40,000 fr. In volle gerechtigheid zou er daarop aan den Staat 13,80 fr. per cent als successie recht moeten betaald wordeh of fr. 5520 Er wordt eigenlijk maar betaald fr. 500 Zoodus is de Staatskas gezien voor eene som van fr. 5020 En zoo zal het telkens zijn by 't overlyden van elk der andere eigenaars. Volgens onze berekening, zou de Staat moeten ontvangen hebben na 't overlyden van de 5 paters eigenaars eenegezamentlyke som van fr. 63020 En op de manier hiervoren zullen] ze maar betalen fr. 15510 Zoodat de Staat bedrogen zal zyn voor fr. 47510 En 't zijn die Staats-bedriegers die met volle grepen in de Staatskas zitten en voor wien er zoo lichtzinnig millioenen gestemd worden. Laat de boeren maar dorschen M. P. Daens, volksvertegenwoordiger, uitgever, heeft zyn eigenzinnig vonnis over ons gestrekenDe opstellers der Volksgazet zyn sektarissen. Wat is een sektaris 't Is de aanklever eener sekte, de aanklever eener geloofsbe lijdenis, die al wie daarbuiten denkt of zich beweegt als misdadiger beschouwt, en beje gent als een slecht mensch. Volgens M. P. Daens zyn wy sektarissen. hij nietwy zyn sektarissen, al hebben wij hem meer dan eens tegen de klerikale on verdraagzaamheid verdedigd, gelyk wy het nog zouden doen daar waar hy om zyne po litieke overtuiging vervolgd zou worden. In dat opzicht echter is M. P. Daens de klerikaal gebleven welke hy immer was, schreef hy niet in Mei laatstleden: De ouders die voor de Liberalen stemmen kunnen geen kruishen meer geven op het rein en onschuldig voorhoofd hunner kinderen en 't is de man die zulke afschuwelijkheid schryft, die aldus met misdadigers gelijk stelt al de burgers, die op politiek gebied hunne overtuiging volgen en naar hunne overtuiging handelen, 't is die man welke ons sektarissen noemt. Er was een tijd, (priester Daens leefde nog) dat ook M. Petrus Daens, luidop ver klaarde, dat politiek niets te maken heeft met godsdienst, dat de val der klerikale party het eenige middel was om tot een de mocratisch bestuur te komen maar die tyd is lang voorbij, priester Daens is dood, en zijn broer komt weer tot de klerikale procédés de godsdienst als een wapen te gebruiken in aen politieken strijd. Hy is weerde sektaris van voorheen. Hy zal toch niet denken, dat wo zyne schoolpolitiek zullen goedkeuren, de kle rikale schoolpolitiek, om hem aangenaam te zyn hij gaat toch niet denken, dat wy het stelselmatig vernielen van 't openbaar onderwys gaan goedkeuren, omdat hy de menschen wil doen gelooven, dat langs zoo'n vernielingswerk de weg ligt naar Vrijheid en Vrede Het zou al tenaief zyn. Honderden gemeenten hebben reeds hunne eenige officieele school afgeschaft onder voorwendsel, dat de vrije scholen voldoende in de behoeften van het onderwijs voorzien, al bieden zij over 't algemeen niet de minste waarborg van degelijkheid aan. Waar blyft dan de vrye keus der school Door het stelsel der toelagen verleend aan scholen waarvan men de waarde niet kent, toelagen welke aan de uitbuiters te beurt vallen en niet aan de Onderwijzers, gelyk het millioen door M. Daens gestemd voor de kloosters, moet het officieel onderwijs wel dra geheel te gronde gaan, en zal het volks onderwijs gelyk iri Spanje hier het monopool worden van het klerikalism. Dat M. Daens, eens de artikels leze, welke M. Rens over de toelagen in de Volksgazet schreef, dan zal hy wel zien langs welke zyde de sectarissen te vinden zyn. Wij liaten de vrye scholen niet, maar we willen 's lands millioenen niet te grabbel gooien aan on be kwamen, noch aan kloosters, wier maat schappelijke werking verderfelijk is voor 't algemeen welzyn. Elke godsdienst is eenzijdig, uitsluitend en sektarisch en zij allen die gelyk M.M. Woeste en Daens, de godsdienst als basis, als voorwendsel of als wapen eener politieke partij willen doen dienen, zyn of worden sektarissen. M.M. Daens en Woeste verketteren elkan der, maar beiden zijn het volkomen eens om de liberalen, en al degenen die voor de libe ralen kiezen, te stellen buiten de gemeen schap der deftige lieden, ze zyn niet waard nog ae vaderhand beschuttend of zegenend boven het onschuldig hoofd hunner kinde ren te strekken, zegt M. Petrus Daens. Daarom verkiest hij en M. Woeste 't secta- risch onderwijs en daarom houden wij aan een nationaal onderricht, dat, gesteund op wetenschap en verdraagzaamheid, genoten kan worden door de Kinderen van al de Belgen, zonder onderscheid van gezindheid of belijdenis. De Staat omvat al de bewoners van een land, elke godsdienst slechts een gedeelte der bevolking de wetten van den Staat gelden voor al de burgers, de wetten eiker belijdenis slechts voor de burgers welke deze aanvaarden, de officieeleof nationale scholen, moeten onderhouden en ingericht worden, door den staat of, onder toezicht van den Staat door de openbare besturen en toegankelijk zyn voor al de kinderen. Het onderwijs is vrij elk zal naar goed dunken mogen scholen openen, maargèène school zal ontsnappen aan het toezicht van den Staat, geen onderwijzer zal als opvoe der mogen dienstdoen, tenzy hij bewijzen van bekwaamheid hebbe gegeven, gelijk niemand het ambt van dokter mag uitoefe nen zonder een ernstig diplomate bezitten. De benoeming, de jaarwedde, de loonstan- daard en het pensioen der onderwijzers van de nationale scholen zullen bepaald worden door de wet, en de betaling der jaarwedde zal geschieden door de ontvangers der recht- streeksche belastingen. De openbare onderwijzer wordt in vele ge meenten zelfs steden van Belgie nog aan zien als een parasietbij zyne benoeming, by t ontvangen zijner jaarwedde enz. moet hy niet zelden vernederingen onderstaan, die wel bitter zijn (lees De Schoolmeester vanSevens, M. Daens). Welnu ook aan dien toestand moet een einde worden gesteld. Mijnheer Petrus Daens, ik vroeg U of P. Denderman, ook eens zyn stelsel in uw blad zou ontwikkelen. Hoe weinig gij ook op de hoogte zijt van onderwijszaken zult ge toch wel voelen, dat ik, J. Denderzoon. hier nader verwant ben aan den op onderwijs gebied breeddenkenden P. Denderman, dan de bekrompen held van den Werkman van 1879 1884, de sektaris van den walgelijken schooloorlog, P. Daens. J. Derderzoon. 't Is belachelijk zei de katholieke heer Dr Bauwens in de laatste gemeenteraadzit ting, sprekende over de manier waarop er tegenwoordigaanden raad in iedere zitting, een potie nieuw te maken straten, we gen of lanen wordt opgediend. Ge moet weten, ons schepencollegie heeft het nu in den bol gekregen, met M, Moyer soen aan 't hoofd, denken wy, dat er hier in Aalst nog straten en boulevards te weinig zyn en zoo 't schynt, houden die heeren zich onledig met het opmaken van een alge meen plan. 't Is van dat algemeen plan dat er nu en dan eens door 't schepencollegie aan den gemeenteraad een broK wordt op- fediend en 't is die handelwijze die door en heer Bauwens als belachelijk werd betiteld. We zyn het overigens met hem eens dat is nochtans tot heden in alles en al tyd de doen wy ze geweest van de sche- pencollegie's die zich hier in Aalst hebben opgevolgd zooals we 't nog schreven, eenige groote manitoes beridderen en be slissen hier heel 't spel en de klerikale -emeenteraadsleden hebben maar te knik- en die menschen zitten daar voor de galeriePraten soms, mogen ze, maar gehoorzamen en ja knikken, dat moeten ze. Dergelijke positie is wel niet heel aan trekkelijk en zoo maar deemoedig altyd moe ten gehoorzamen zou uw gemoed wel soms in opstand brengen, maar wat wilt ge, de eerste vereischte om hier in Aalst katholiek gemeenteraadslid te zijn dat is nooit stem men of goedkeuren wat de minderheid voorstelt, al ware het de rechtvaardigste zaak der wereld, en altijd kontent zijn met wat de groote cheffen voorleggen zooniet, Kameraad, buiten 1 Zaterdag 16 Juli vergaderde de Gemeen- teraad alhier. Aan de heeren Edward Van den Berghe en Camiel De Canck beide onderwijzers der stadsscholenwerd de med"alie van 1° klas overhandigd, de eerste voor 35 jaren en de 2e voor 25 jaren trouwen dienst. Gelukwenschen door den heer Burgemees ter namens heel den raad, bijgetreden door den heer De Hert schepen van onderwijs die beweert dat hy alles doet wat noodig en mogelijk is ten voordeele der Gemeente scholen zoij twijfelen daaraan volkomen M. De Hert). Bedankingen van de gedekoreerden. We hebben alleen onzen plicht gedaan, zegden ze, en in de toekomst zooals in het verleden zullen we ons best doen om de volkskinderen een goed onderricht te ver schaffen de heer Van den Berghe doet ook opmerken dat de aankondiging van ver meerdering van jaarwedde wel heel aan genaam in de ooren van alle onderwijzers zou klinken. A De Windt. Onnoodig nietwaar. Mynheeren, u te doen opmerken dat we die vraag ten volle bijtreden. Het nazicht van 't 2d« kwartaal der stadskas bestadigde dat er in de kas was v4734 fr. De heer schepen Moyersoen deelt mede dat den bevoegden Minister de goedkeuring weigert van de nieuwe magazijnrechten door t stadsbestuur voor den Entrepot vastgesteld en die eene vermeerdering van inkomsten aan de stad zouden gegeven hebben. De jaarlijksche opbrengst van den Entre pot is tegenwoordig ongeveer 6000 fr hy heeft aan de stad gekost 180,000 fr. hy brengt dus een zeer kleinen intrest op. Die inrichting is voor de stad een slechte zaak geweest. De verkoop van 2 bouwgronden samen groot 8 a. 40 c. a. in de Liefdadigheid en 1 ramstraat (Hertshage) aan 650 fr. per aar wordt goedgekeurd. "Wegenis 't Plan van de werken aan de Vrijheid-en Korteridder - straten wordt goedgekeurd. De heer Schepen Moyersoen deelt aan den raad eenige plans mede betrekkelijk het stichten van nieuwe straten en boule vards. M. De WindtIk hoop M. de schepen dat er aan de gemeenteraadsleden een al gemeen plan zal medegedeeld worden van al de nieuwe straten en lanen die gij van zin zyt te stichten en dat daarby ook eene breedvoerige rekening of devis zal gevoegd zijn op die wyze zullen wij weten waar naartoe. Ik kan niet aannemen dat we dat alles met stukken en brokken zouden moeten bespreken en er over stemmen. Voor 't uitvoeren van al die nieuwe werken zal de stad voorzeker een leening moeten aangaan. M. Moyersoen. We zullen zeker daar voor eene leening moeten doen maar we moeten ons toch eenige opofferingen ge troosten Yoor 't verfraaiën der stad. Wh' werken thans aan 't opmaken van een algemeen plan maar u juist zeggen wat iedere straat of laan zal kosten zal moeilyk te berekenen zyn de gronden noodig voor 't maken der straten zullen we kunnen aankoopen denk ik, gemid deld aan 12000 fr. per hectaar, opper vlakkig schat ik de kosten, alles inbegrepen aan 50,000 fr. per kilometer. Andere steden en onder andere Brussel besteden vele millioenen voor 't aanleggen hunner straten en boulevards. M. De Windt. Ja, maar de stad Brus sel wint ook veel geld met de gazregie en hier hebt gij dat niet. M. Moyersoen. Brussel wint geen geld met de gaz. M. De Blieck. Dat beweert ge toch niet ernstig, M. de Schepen. Middelbare scboleu* Rekening 1909. Begrooting 1911. De rekeningen en begrootingen voorgelegd door de heer Schepen De Hert worden goed gekeurd. M. De Windt. Zou M. de Schepen de oorzaak willen doen kennen waarom er op 1 de begrooting niets voorzien is als uitgave, voor 't inrichten in de Staatsmiddelbare Jongensschool eener handelsafdeeling waar van ik hier 't nut en de noodzakelijkheid

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1