DE BOSCHGEUS Ik zie ze vliegen NINOVE. Mingelamangel. '4 Werkje is eigenlyk een verzameling niet een bloemlezing, beoordeelingen in een menigte tijdschriften over den arbeid van Lambrecht Lambrecht's verschenen en door den heer D'Hondt saamgebracht. Dat de heer D'Hondt niet altijd de beteekenis der woorden eerbiedigt, was me reeds opge vallen, toen hij die flauwiteit over A. Bogaert, vroeger verschenen, betitelde Letterkundige studiën, prulwerk, dat met letterkunde of studie niets te maken heeft. Niettegenstaande het veelvuldig klap- loopen is het werkje niet zonder gebreken. Doch détailcritiek wil ik niet voeren. Ik zou anders kunnen wijzen op het onbeholpene van zyn taal, want de neer D'Hondt heeft lang nog niet het Nederlandsch onder den duim op de tegenstrijdigheden, de onnauw keurigheden, welke het werkje ontsieren op 't pretentieuse van sommige zinnen, als b. v. de .eerste zin op bl. 126, die daarbij van literaire onkunde getuigt. Ik zou kunnen zeggen, dat hij ongelijk heeft een citaat, bij Persyn gevonden Le vrai peut quelquefois ne pas etre vraisemblable aan La Fon taine toe te schrijven wanneer het Boileau's eigendom is. (Art poétique chant IV.) en nog grooter ongelijk heeft het te willen ver beteren in Le vrai peut ètre quelquefois invraisemblable. Ik zou nog kunnen wij zen op het hoog en het laag van zijn stnl het hoog, waar hij napaarlevinkt wat ande ren hem hebben voorgepraat, of zonder woorden verandering geheele zinnen over neemt, b. r. bl. 125 ik kan op zijn ruimst 50 zinnen aanhalen, die de heer D'Hondt, plagieertcambrioleert zegtFaquet. Het laag, waar te voorschijn komt, de heer D'Hondt, vader van A. Bogaert, en we te lezen krijgen het akeligmatte, stijllooze pro za, waarin hij zyn lyrische beschouwin gen over dien prachtliterator bronsstevig neeft uitgestort. Daar ligt de heer D'Hondt, taalgevoelloos uitgestrekt op den koudgrond, zijner arme lijke verbeelding. Doch genoeg De heer D'Hondt, schijnt maar altoos te vergeten dat een once per soonlijk verstand meer waard is dan duizend pond verstand van andere. 't Is te hopen dat hy eenmaal tot inkeer korae en die woorden van Musset, de zyne make a Je hais, comme la mort, l'état de pla- giaire Mon verre n'est pas grand, mais je bois dans mon verre. K. V. LEÈ. De heer D'Hondt, weet wie achter dien deknaam schuil gaat, zulks volstaat. Veel, om niet te zeggen alles, van wat K. V. Leê over leeraar D'Hondt schijft is waar. Wij hebben het artikel overgedrukt, om onze lezers te doen zien hoe klerikale taalgeleerden hun ne ambtgenooten naar de kuiten bij ten. Ander belang heeft het niet voorons. K. V. Leê is een pretentieuse pedant die een staaltje heeft willen geven van {ijtie onder-den-duimhebberij der Nederlandsche letterkunde zonder ondelicate litteraire kaapvaart Wat heeft die opgeblazen pedant lang moeten zoeken en klaploopen om zonder napaarlevinken zoo'n brok akeligmattelooze proza te leveren en zijn ambtsbroeders diets te maken dat hij Longfellow wel kent, dat hij ver trouwd is met de grootheeren uit de wereldlitteratuur enz. Kort, K. V. Leê wil ons boosaardig doen begrijpen dat leeraar D'Hondt geen once verstand bezit, maar hij K. V. Leê verscheidene ponden van die waarin magazijn heeft. Christelijke liefde en ootmoed. Ik zie ze vliegen is een spreekwyze waarmee men in menige streek van Vlaan deren op komische wyze beduiden wil dat men feilen honger heeft, en dan natuurlijk een smachtend verlangen koestertom zoo spoedig mogelijk eene wel geconditioneerde zielmis te doen. Toen ik bij -t leger was hebben ik en mijn kameraden ze dikwyls afgryselyk zien vliegen, genoeg om een kepernagel den kop af te bijten. Niet dat het by het leger zoo slecht was in mynen th'd, maar als men jong is, voelt men dunkt me den honger ny pen der dan als men ouder wordt, men is ongeduldiger en als de maag leeg is en een tyd lang leeg blyft, ziet men in verbeelding de lekkerste spijzen, de beste beetjes maar het sappigste gebraad, de smakelijkste hesp, de eenvoudigste worst, 't gaat alles heen men ziet ze maar vliegen. Wie zou-er dan gedacht hebbendat er in zoo korten tyd eene andere spreuk in de mond zou komen van schier alleman Heb- de ze zien vliegen Hebde ze zien vliegen, vroeg m(jn gebuur my verleden maandag. Ja Rikus, man, zei ik als ik by den troep was gebeurde dat nog al dikwyls. Maar neen, zei Rikus, 'k en wil dat niet zeggen ik vraag of ge Olieslagers, Lanser, Kinet hebt zien vliegen, waarlyk vliegen gelyk vogels, ja hooger dan de meeste vo gels, man I 'k Heb Olieslagers zyne vlucht zien nemen en in de hoogte schieten, gelijk een roofvogel, die eene prooi wil bemachti gen, 1100 meters hoog, boven de wolken, 'k heb Lanser zien zweven zoo zwierig als een reiger, die in 't dalen een breeden cir kel beschrijft en dan nederstrykt in de weide om er een slak of puit op te pikken, "t Is wonder zeg ik u en als ik dien Lanser zoo eenvoudig en gemakkelijk zag opstygen en zweven en dalen en zich neerzetten op de plaats door hem aangewezen, wel dan kreeg ik goesting om ook zoo nen keer de lucht te doorklieven, snel als een zwaluw, gelijk ik deed toen ik kind was en.... droomde. Merci, Rikus, wel bedankt, zei ik, maar al heb ik het kamp van Beverloo reeds lang achter den rug, al zie 'k ze niet meer vlie gen, 'k en heb toch geen lust om my den nek breken, met zelve de vliegkunst te be proeven 'k en ben myn leven niet moede. Ik ook niet, zei Rikus, maar ge moet het zien. En sedert dien gaat er geen dag voorby of een dozyn menschen ten minste vragen Hebde ze zien viiegen. 't Begint me waar lijk te vervelen, en ik wil voor geen droog stoppel passeeren, ongevoelig aan de mo derne uitvindingen, ik zal moeten uitruk ken naar Stockeï en zien of ik De Ridder, de Caters en andere redelyke vogels heb bende eene onsterfelijke ziel en een sterfe lijk lichaam zal zien vliegen, zoo gezwind als ik ze heb zien vliegen, toen, ik bij den troep was. Iedereen smaalt en zaagt tegen de Expo sitie en iedereen gaat er naartoe, gelijk ik zelve ook zal doen. Duizenden en duizenden bezoeken dagelijks de Tentoonstelling, eenieder wil ae yliegmachienen zien, om niet bot te staan als er gevraagd wordt, hebt ge ze zien vliegen. In onze kleine steden en dorpen gaan er de zaken niet beter om en daar ook zullen er wel velen aangetroffen worden die dit jaar, wat hunne zaken betreft, zullen mogen zeggen ik zie ze vliegen. ofde Belgische Vaderlanders TEN JARE 1580, door J. J. M O KE Vrij in de Volkstaal overgebracht. o Hum, morde de bisschop, Petrus de Cortede belangen der kerk, van God 't is datGy zult my de waarheid niet ver bergen, myn kind De ziel van uwen vader is in het spel.... Adelaida verhief zachtjes de oogen ten hemel 't Was maar een oogslag; maar in dien blik was de oproep van een zuiver hart aan den opperrechter uitgedrukt, en de pre laat verontstelde zich nog want er lag {roede trouw in züne dweepzucht en bijge oof in zyne hardnekkigheid. Zou uwe eerweerdigheid wel willen toe laten dat ik de vragen in hare plaats doe, vro^g de kanonnik op zeemzoeten toon. Item quidem (ja, zeker) antwoordde de prelaatgy ztft de wereldsche man de best# geschikt om de zaken met zachtheid te behandelen, Dom Adrian us. Ik zal het ten minste met bondigheid Eene voorbereidende klas aan onze Middelbare School Ons Gemeentebestuur heeft dus eindelijk voor eigen rekening gedeeltelijk de voorberei dende afdeeling onzer Middelbare school her ingericht, afdeeling welke in 1886 op voorstel van het toenmalig Katholiek stadsbestuur werd afgeschaft, en waarvan de herinrichting door de Regeering stelselmatig en met opzet werd geweigerd. De gemeenteraad heeft in zijn laatste zitting van Juli de inrichting gestemd van eene klas met twee afdeelingen oï studiejaren. Hij heeft wel gedaan, hij hadde het reeds lang moeten doen, dat is het algemeen gevoelen. Gedurende jaren heeft het onderwijzend per- sonneel moeten tobben om door onbeloonden en bovenmatigen arbeid de leemte aan te vullen welke de afgeschafte klassen in het onderwijs felaten hadden De leerlingen welke zich aan- oden, waren doorgaans op onvoldoende wijze voorbereid om de middelbare studiën te begin nen. Zooals de minister zelf het in zijne om zendbrieven bekende, de kinderen volgen met moeite en zonder goeden uitslag, en het tweede en derde jaar van de eigenlijke middelbare school een onderwijs, dat het bevattings- en assimilatievermogen van hunnen leeftijd te boven gaat. Zij moeten eene tweede maal de zelfde klas volgen en, ontmoedigd bij het begin van hunne studiën, verkrijgen zij de gewoonte niet van persoonlijk werk. Door taai geduld en zelfsopofferingen hebben de heeren leeraars hier altijd hunne leerlingen gerugsteund en aan onze school hare goede faam behouden. In den laatsten Algemeenen Wedstrijd, waar ze nochtans te kampen had den met gestichten wier leerlingen in eene af deeling van zes studiejaren doelmatig tot het middelbaar ónderwijs voorbereid geweest wa ren, hebben we hunne leerlingen op den voor rang zien plaats nemen. Een lid in den Raad deed opmerken dat de voorgestelde klas alleen aan de rijke burgers klas ten nutte zou komen. Men herinnert zich nochtans dat de drij be kroonde leorlingen in bedoelden wedstrijd niet allen tot de rijke burgersklas behoorden: Het waren M. P. Van den Berghe, zoon van een der leeraars, M. DeCooman, zoon van een nederig dorpsonderwijzer van Santbergen, en M. C. Le Clair, zoon van den Schepenbode onzer stad. Het is omdat kinderen uit alle standen die school bezoeken, omdat wc zien dat het onder wijs er vruchten afwerpt, omdat de leeraars er zich geone moeite of opofferingen sparen, dat het de plicht was van ons stadsbestuur hen te helpen en te steunen. M. Van der Kaegen vond dat men opnieuw bij de Regeering moest aandringen om de klas te bekomen. Hoeveel tijd en werk is er aan dat aandringen bij de Re°;eering al niet versleten Herhaalde verzoekschriften van ouders en in gezetenen, pogingen door het bestuur der school en den Gemeenteraad in 1896, ondervra- i ging van onzen volksvertegenwoordiger M. Kens, bij de discussie van de staatsbegrooting in 1907, nieuwe vraag van ons stadsbestuur in 1908, nieuwe ondervraging door M. Rens in 1909, voetstappen van het Schepencollege, nieuw smeekschrift van het Schoolcomiteit, in 1910 nieuwe interpellatie van den heer Rens in de Kamer. Maar wat antwoordde de minister op al die vragen zult ge zeggen V Wat hij antwoordde Luister, beste lezer Op de verzoekschriften ofwel men ant woordde niet ofwel men zei dat de heer Minis ter de vraag met veel bezorgdheid zou onder zoeken. Bij de ondervragingen in volle Kamer was men wel verplicht een omstandiger antwoord te geven't Was M. Woeste die er voor zorgde. In zitting van 23 Juli 1909, toen M. RENS zijne ondervraging eindigde, zei de heer Voor zitter Het woord is aan M. Woeste. En M. WOESTE zei letterlijk Mijnheeren, ik weet niet of de achtbare heer Minister van Weten schappen en Schoone Kunsten zich de feiten herinnert welke de voorbereidende afdeeling der middelbare school te Ninove hebben doen afschaffen. Wat mij betreft, ik herinner mij zeer goed de reden. De voorbereidende afdee ling (elcle een zoo onbeduidend getal leerlingen, dat haar behoud niet kon verrechtvaardigd worden. Door hot verleden kan men het tegenwoor dige beoordeelen In werkelijkheid zijn de toe bereidende afdeelingen der midd. scholen slechts lagere schoten en er bestaan zeer bloeiende lagere scholen te Ninove. Ik moet er bijvoegen dat, hoewel de laatste kiezingen de liberale partij bebben begunstigd do aangenomene scholen meer leerlingen bevatten dan de lagere gemeentescholen. M. RENS Dit heeft niets met de zaak te maken. M. WOESTE Dit bewijst dat eene toe bereidende afdeeling meer, aan do Middelbare school niet verrechtvaardigd is. In die voor waarden, ben ik van gevoelen dat de herin richting van deze afdeeling eene gansch nutte- looze uitgave zou daarstellen. En toen M. Woeste zich nederzette sprak M. de Minister Descamps hierop deze enkele woor den uit Mjnkeeren, de tijd ontbreekt m\j om een grondig antzcoord op de vragen van den achtbaren heer Hens te geven. Op twee punten, betreffende Ninove en Geeraarasbergen, schijnen de be weegredenen door M. Woeste aangehaald mij afdoende, en ik kan geen 'ander antzcoord aan den achtbaren heer Rens geven. En 'twas alles! M. de Minister bekende zelf dat hij zich beperken moest met M. Woest# na te knikken Eerste leugenachtige bewering der Regee ring dus De voorbereidende klassen onzer midd. school zouden afgeschaft zijn omdat ze te weinig leerlingen telden. Welnu, beste lezer, reeds in het jaar 1883 telden die klassen 52 leerlingen, in 1884 74 in 1885 74 en in 1886, jaar der afschaffing, 84 Toen M. L. Van Impe deze cijfers in den ge meenteraad opgaf, keken de katholieke raads leden verbaasd op, die van de besprekingen in de Kamers niets schenen te weten. Tal van voorbereidende afdeelingen tellen in derdaad zelfs op'den dag van heden op verre i zooveel leerlingen niet Tweede leugenachtige bewering der Regee ring «In werkelijkheid zijn de voorbereidende afdeelingen eenvoudig lagere scholen zooals er hier bestaan. En in hunne redevoeringen en in hunne om zendbrieven, zooals wij het hooger door een uittreksel bewezen, bevestigen de katholieke ministers van Onderwijs of van Wetenschappen en Schoone Kunsten eenvoudig het tegenover gestelde. Bij zijne ondervraging dit iaar, bij de bespre king der begrootingen, haalde M. RENS in de Kamer deze cijfers en redenen wèer aan, en weer was het M. WOESTE die rechtstond om hem te antwoorden, met de hardnekkigheid die hem kenmerkt Ik verzend het achtbaar lid naar de offi- cieele statistieken van dien tijd en naar de debatten welke toen plaats hebben gehad in deze vergadering, debatten aan welke ik deel heb genomen. Indien de achtbare minister van openbaar onderwijs, M. Thonissen, die zich onderscheidde door zijne voorzichtigheid, toe gestemd heeft in de afschaffing der voorberei dende afdeeling, 't is dat ze werkelijk maar een gering getal leerlingen bevatte, de zware lasten niet wettigend welke deze afdeeling den Staat en de Gemeente veroorzaakte. En weer nam Minister Descamps hierna in dezer voege het woord De achtbare heer Rens zal wel willen herkennen dat sedert het tijdstip waarop ik Item geantwoord liel>(!!!) de nieuwe waardeeringselementen niet voldoedde zijn om mij te veroorlooven eene andere houding aan te nemen dan degene welke ik noodig heb geacht. En de klucht was afgespeeld. Het was wel te rechte dat onze vrienden in den Raad verklaarden dat M. Woeste zich ge last heeft met het weigerend antwoord op hun voorstel te geven dat de minister niets anders gedaan heeft dan ja geknikt. Met geen enkele ernstige reden heeft de zend frank opbracht, om de jaarlijksche kosten te dekken. En na die klaarblijkelijk met opzet beraamde afwijzingen, zou ons Gemeentebestuur nog moeten blijven smeeken Onze vertegenwoordigers in den Raad had den er genoeg van en er werd gestemd over het voorstéi van inrichting eener gemeentelijke voorbereidende klas met twee afdeelingen. M.M. Vorhaegen en Van den Berghe stemden tegen. M. Van 'der Ilaegen onthield zich Hij vond dat M. Woeste ongelijk had, dat de afdee ling er noodig is, en dat ze zou moeten inge richt worden door den Staat maar niet door de Stad. Dr Bclin stelde nu voor aan de Regeering de toelating aan te vragen om de nieuwe klas in te richten in het lokaal zelf der Middelbare school, waar de ledige klassen en de schoolmeu- belen te wachten staan. Dit voorstel was van aard om de kosten der stad te verlichten, daar de stad voor geen nieuw lokaal zou te zorgen hebben. M.M. Verhacgen en Van den Berghe stemden ook tegen dit tweede voorstel. Die heeren had den zich tegen het eerste voorstel, de herinrich- ng der klas verklaard, omdat do kosten op de stad vielen, en nu stemden ze tegen een voor stel dat die kosten moest verminderen Hoe logiek En 't was bij die tweede stem ming dan nog dat M. Van den Berglie een luid ruchtig neen uitbalkte. dat gansch de zaal heeft doen schokschouderen, zelfs M. Van der Haegen, die met de meerderheid slomde. liet is dus eene afgedane zaak, met de maand Oktober aanstaande zal de nieuwe klas geopend worden. Wij hopen dat de heer Minister ditmaal een spoediger antwoord op de vraag van het stads bestuur zal geven en toelaten voorde klas het zelfde lokaal als voorheen te gebruiken. trachten te doen, hernam de geestelyke vervolgens, zich tot de jonge gevangene wendende myn lief kind, zegae hy, gij weet dat men uwen vader beschuldigt tot de ontsnapping van dien eerloozen Jeremias mede geholpen te hebben 't Is een laster, dat al de familien aan dergelijke rechtsple- fingen zouden blootgesteld zyn, moesten zy e hand leenen aan degene die hangend was. De kanonik verbleekte als de dood, wan neer hydit beslissend woord van Dom Petrus de Corte's lippen hoorde rollen. Nogtans, wanhoopte hy niet de aandacht der twee magistraten van de hoofdzaak te trekken, en hy verhaastte zich met eene gemaakte zachtheid te antwoordden mijn lief kind, gy zult ons ten minste zeggen wie de gevan gene was Adelaida had zich aan die opmerking ver wacht, en zich beloofd, koel weg te weige ren ze te beantwoordden maar de verwar ring, waartegen zy vruchteloos poogde zich te vrywaren, verried de diepe aandoening welke die eenvoudige woorden, zoo onbe duidend, in schijn ten minste, haar deden gevoelen. Zy verbleekte, mompelde eenige onverstaanbare woorden, en gevoelde hare stem versterven. Spreekt dan, riep de bisschop met ver wondering en ongeduld uit 1 Wat de kanonnik betreft, deze uitte geen woord maar hy gliuilachte lichtelijk een Regccring hare houding kunnen rechtvaardi gen. Zelfs do zware lasten waarvan M Woeste gowaagde, hebben niet bestaan. M Rens antwoordde hem overigens dat het school geld der afgeschafte afdeeling ruim twee dui nog onzeker vermoeden deed de vreugde en de arglist in zyne grijze oogen flikkeren. Ik zal hem niet noemen, zegde zij met kracht. Myn kind, uwe stilzwijgendheid heeft hem reeds genoemd antwoordde de kanonik, op zeemzoeten toon. 't Is uw neef, Frederik rlA rrna Zij antwoordde niet, maar zij verbleekte. De priester deed zoodra teelten aan twee geestelijke dochters die met haar langs den anderen kant der traliën waren. Zy nader den, ondersteunden ze, ontvingen het ont zenuwd meisje in de armen en droegen het stervend weg. Arm, meisje, mompelde de kanonik, met schijnheilig medelyden. Waarachtig, zegde de bisschop, die barscher maar openhertiger dan ziin kano nik was, het gaat beter dan ik wel gedacht had. 't Is aan Frederik dat het leengoed toe komt, en mits er bewezen is dat hy onder het getal dier heiligschenders was (hij wendde zich naar de twee schepenen, als om hun gedacht te vragen). Wij hebben niet meer noodig verdere rechtplegingen tegen de nagedachtenis van den overledene te doenNu zullen de heeren magistraten geene opwerping meer te maken hebben tegen de voorloopige verbeuring der eigen d ommen. Zoodra de zaak zal klaar bewezen ZONBAGRÜST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 31 Juli 1910, M. Meirschaut, Korte Zoutstraat. lieden Zoïidag; om 3 uren namiddag heeft de Prijsuitreiking plaats van de Frcebelschooi.We hopen dat al de vrien den die plechtigheid zullen bijwonen. Onze kleine lievelingen zullen 't volgende pro gramma uitvoeren 1. Het spel van den ijzerenweg (Kindertooneel). 2. Gymnastische oefeningen met zang. 3. Gedichtjes. 4. De 2 Vliegen. Duettino. 5. De Molen Kindertooneel. 6. Gedichtjes. 7. De Wraak der Bloemen. Groot kinder tooneel met gezang en dans. 8. Nieuwe Quadrille. 9. Prijsuitreiking. I'ianoleissen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zichten huize begeeft. Prijsuitreikingen. De prijsuit reikingen voor de leeningen der Staatsmid delbare scholen van Aalst zullen plaats heb ben voor de Jongens, Dinsdag 2 Oogst ten 9 1/2 uren voormiddag voor de Meisjes, Donderdag 4 Oogst ten 9 uren voormiddag, Groot succes voor de Melkerij Sl-Gudula te Moorsel, in de Tentoon stelling te Brussel. Ze bekomt met hare boter de eercschaal, 't is te zeggen de groot ste prijs die er bestaat. Ziehier hoe de punten verdeeld worden Voor de reuk 5 punten Smaak 45 Bewerking 30 Inhoud 20 Samen 100 Een diploma van eereschaal wordt toege kend voor 100 punten. Een eerediploma voor 95 punten. Een gouden medalie 90 Een zilveren medalie 85 Een bronzen medalie 80 De melkerij St-Gudula van Moorsel behaalde dus het maximum of 100 punten. Proficiat. Demoiselle éducation distinguée,20ans experience dans l'instruction, excellentes references, donne legons particulières, in struction compléte en Frangais. Langue Anglaise. s' Adresser bureau du Journal J, M. Verbond der liberale Wyk- dubben Aalst. Op Zondag7 Augus tus 1910, Wederzydsch bezoek aan de Libe rale Wykclub. o Moed en Volharding Wijk Osbroek. Bezondere uitnoodigingen zullen het uur en de plaatsen waar er vergaderd wordt, bekend maken. Aanwerving. In September eerst komende, hebben een Vlaamsch en een Fransch vergelijkend examen plaats voor het aanwijzen van 50 candidaten tot zyn, zegde de oudste der twee schepenen. Weihoe, mynheer I en welk bewys wilt gy meer dan de verklaring van dit meisje Test is unus, testis nullus, een getuige alleen, is van geener weerde, hernam de magistraat op heel kalmen toon. Hoho hernam de prelaat, vader Cornelius was er ook tegenwoordig't is een lomp man maar doet hem roepen en ware hij van ijzer, hij zal toch moeten spre ken. Ik gelast mij er mede. Wij zullen alles doen wat rechtvaardig is, monsemeur, maar intusschen mits uwe hoog weerdigheid terzelfder tyd rechter en partij in deze zaak is, zullen wij den stads raad vorderen, aan mejuffer d'Agua eene schuilplaats aan ie wyzen, waar zy onder uw rechtgebied niet staat. De twee schepenen groetten en stapten de abdij uit, zonder het antwoord van den ge- griefden bisschop af te wachten. Toen hij met zijnen kononik alleen gebleven was, kon hij aan zijne verontwaardiging lucht geven. Dom Adrianus. zegde hy, deze zyn Gods vijanden. Formalisten, monseigneur 1 Die zich in der minne schikken met de ketterij. Gematigden, monseigneur I Die met de leeken samenspannen tegen ons en die niet de bediening van Klerk bij bet Beheer van Spoorwegen, van Posteryen en van Tele grafen, en by de helft te verdeelen tusschen de twee examens. Wie de voorwaarden van toelating tot dat examen verlangt te kennen, leze de berich ten die in de spoorwegstatiën en in de post en telegraafkantoren aangeplakt zyn'. Aanvragen voor eene bediening moeten uiterlijk op 30 Juli 1910 bij het Departement inkomen. Sanatorium de Mont-sur-Meuse (Lustin). Maladies de poitrine. Pension 10al2fr. Ascenceur Chauffage Cen- ral. Eclairage électrique. Voor de Staatswerklieden De klerikale kringen van maatschappelijke studiën, hielden een Congres te Leuven en uit een voorgelezen rapport werd het volgende besluit getrokken het ware wen- schelijk de werklieden en bedienden van den Staat geen deel te laten nemen aan de kiezingen. Bravo I zoover zullen de klerikalen ko men, de arbeiders en de bedienden van den Staat het stemrecht te ontnemen, omdat ze te veel anti-klerikaal zyn. Dan zal het goevernement met de eischen der slecht-betaalde arbeiders, brievendra gers en kleine bedienden van Spoorweg, Post en Telegrafen mogen spotten. By de HH. Callebaut gebroe ders wapperden op Donderdag 21 11. de vlaggen boven op de fabriek De heer Jan Audaert, bestuurder, ontving dien dag het Nijverheids-Eereteeken van eerste klas, om zyn dertig jaren diensten de werkman Camu dat van tweede klas om 25 jaren dienst. Te dier gelegenheid bood de Heer Calle baut de heer Audaert een prachtigen gouden Chronometer aan, en dankte den werkzamen jubelaris voor den trouwen dienst en den ie ver die hy gedurende dertig jaren heeft aan den dag gelegd. Ook de werklieden hadden het hunne bijgebracht en schonken den heer Audaert eene prachtige Hanglamp, als blykvan de welgemeende Sympathie die ze voor hem gevoelen. Deze vergastte hen dan ook verleden Zaterdag op een feestje, dat lang in het geheugen van al de deelnemers zal geprent blyven. Ninove en Aalst. Te Ninove en te Aalst is de onderwijskwestie aan de orde van den dag. Ninove is Liberaal, Aalst kle rikaal. Te Ninove wordt zonder veel beslag door den raad, de herinrichting gestemd, (met algemeene stemmen, min de drie kleri kalen) der voorbereidende afdeeling der Mid* delbare school. Te Aalst vraagt M. A. De Windt, sedert lang de aanhechting aan de Staatsmiddel* bare jongensschool eener handelsafdeeling de klerikalen zyn er niet uitdrukkelijk te gen, ze durven niet, maar ze vinden aller lei slechte reden, om die nuttige inrichting op de lange baan te schuiven, om de ver we-, zenlijking ervan te verhinderen. Ziedaar wat het volksonderwijs betreft,het verschil tusschen liberaal en klerikaal. Kruisen en Prijzen. Wy zyn in den heiligen tijd der uitreikingen van kruisen, linten en prijzen. Groote en kleine kinderen beleven veel vreugde in den lande. We wenschen toch geluk aan al wie deko ratie of prijs waarlyk heeft verdiend; Overi gens het niet aannemen eener officieele onderscheiding kan voor sommige lieden wel eens onmogelijk zijn, omdat het niet- genoemd zijn, kan laten veronderstellen;, dat er een blaam te werpen is over hunne loopbaan of over hunnen arbeid. Een nieuwe Triomf voor het ro a tieve snelwerkende Naaimachien Phoenix. Na aangenomen te zijn in de beroepscholt-n van Brussel en voorsteden, komt ons goe vernement ze in te voeren in zyne gestich-- ten. Dit zegt meer dan al het bom'oastig Barnumreclaam waar men het publiek, mede misleid. Wie nu nog niet klaar ziet zal nooit klaar zien 1 (Tien jaren waarborg). Alleenlyk te verkrygen Huis Alfons GnEYS, Mecanicien, 77, Leopoldstraat77. Gemak van betalen. Naalden, Spoelen, voor alle stelsels. Tentoonstelling. Bezoekt in de Belgische afdeeling van eetwaren de'uitst. I ling der Maatschappij ADOLF DELHA1ZE et Cie (ziet verder aankondiging). Belangryk Beriebt. —Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zijn van Hoest, Valling, Bronchieten, Influenza. Keelpijn, Heeschheid, Asthma of Kinkhwst de borstsiroop van DEPRATERE aanbeva len. De geneeskunde bezit niet eene rem-, die die zoo rap en zoo volkomentlyk ge neestHet is een serieus product dat zich nier steunt op ingebeelde potretten of uitgekoch te certificaten, maar net geneest altyd. Prys 2 frank de groote flesch iii alle apotheken namentlyk teAalst by M.M.Cal lebaut, Botermarkt en De Valkeneer, Esplanade. den minsten eerbied voor onze weerdigheid hebben. Menschen naar het recht der wereld monseigneur Dat zij vervloekt zijn, met hunne vai- sche gerechtigheid Zy verslapt den ijver der goede lieden en moedigt de boozen aan. De flauwhertigheid is de geesel onzer eeuw. Ja, dat zij vervloekt zyn, herhaalde stillekens de pelgrim die hun afluisterde moest men de wegen hunner gerechtigheid en gematigheid volgen de heerschappij van het heidensche Rome of de geprostitueerde van Babilonie zou nooit ten einde loopen er moeten geweld, onrechtvaardigheid, plun deringen plaats hebben en stroomen bloeds vergoten worden, opdat het volk ontwake. Vervloekt zyn degenen die het zoeken in slaap te wiegen Alzoo, was het gedrag der twee magistra ten in afschuw bij de mannen der beide partijen. Misschien waren zij dit niet onlw wustwant in de jaarboeken der volkrijke stad welke zij bestierden stonden talrijke voorbeelden van inwendige oneenigheden en volkswoeden aangeteekend. Zij wisten; het, maar niet te min deden zy hunnen, plicht, en dewijl driftige monden ze met ver- maledijdingen overlaadden, verhief er zich in het hart dier deugdzame mannen eene stem, welke hunnen moed opbeurde, 't Was de stem des gewetens, van den godsdienst der eer. Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2