l het arrond/ssemejvt 1B E RA AUDEMOC if AT IS C H W EEKE Prijs :3 centiemen hel nummer Vijfde Jaargang Nummer 32 Zondag 7 August! 1910 Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid. Het Kartel Ie Gent. Anti-klerikale bewijsstukken. DE DOOD De jacht is open Gemeen leraadszil ling Niet noodig. Onze Voorspoed. Prijs der Annoncen: Irukre Abonnementsprij's 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aai.st. Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen j Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 6 AUGUST1 i»iO. Lokaal Graaf Egmont, Groote Markt. Algemeene verplichte Vergadering op ZONDAG 14 AUGUSTUS 1910, ten 3 1/2 uur stipt namiddag op boet van 10 centiemen. Orde van den dag 1. Verslag der laatste Alg. Vergadering 2. Balloteering van nieuwe leden 3. Driemaandelyksche rekening 4. Mededeelingen Bespreking van voorstellen, 5. Benoeming van een afgevaardigde bij bel Hoofdbestuur. De Leden moeten hunne lidkaarfc afgeven nis liewys van aanwezigheid. De Sekretaris, De Voorzitter. Pieter ANNE. Leo RUMMENS. Eene bfijde tijding is ons toegeko men uit GentHet komiteijLjier Lib e- rale Associatie dezer stad, tot nu toe ültijd zoo vijandig aan elke verstand houding of overeenkomst met de socia listische partij, heeft met de eenparige Memmen zijner leden besloten, dat zij in grondbegin geen kwaad meer zien in het denkbeeld eener verstandhou ding met de andere antiklerikale par tijen. Al bevat deze beslissing eigenlijk i.og niets bepaalds voor het oogenblik, toch zullen alle antiklerikalen zich ostr oen verkregen uitslag verheugen: j r wordt inderdaad van heden af aan genomen, dat men zich niet stelsel- in. tig meer verzetten zal, noch onhan delbaar halstarig opwerpen tegen elk denkbeeld van toenadering tusschen twee partijen, die elkander onvermij delijk moeten rugsteunen en de hand leenen om het land en het volk te 'verlossen van het juk en de tiranij der klerikale alleenheerschers. Tot heden is er eene zaak zeker, 't is dat de verschillende oppositie partijen gematigde liberalen, radi- kalen en socialisten, de beraadslaging hebben begonnen over de kwestie te weten of het ja, dan neen mogelijk 'is een antiklerikaal kartel te sluiten en welke er de grondslagen en voorwaar den zouden van wezen. Er valt op te merken, dat een kartel kan gesloten worden op elk terrein en .het tot voorwerp kan hebben de wet gevende kiezingen, of de provinciale kiezingen, of de gemeente kiezingen of eindelijk de samenstelling van het -chepencollege. Na de jammerlijke proeve van kle- nkaal-socialistisch verbond, dat teGent gesloten werd, moeten de oogen van alle antiklerikalen zijn opengegaan, die zonder vooroordeel of moedwil de toestanden onderzoeken en ik twijfel er geenzins aan, de verwachte oplos sing zal geheel en gansch ten goede Xeeren van het antiklerikalism, tot beschaming der klerikalen, die reeds waanden, de antiklerikale bevolking van Gent voorgoed onderden hiel te krijgen. Voor 't oogenblik bepaal ik mij erbij vast te stellen, dat de Gentsche kleri kalen .wélke eene overeenkomst sloten met dé socialisten om eenige schepen zetels te bemachtigen en derwijze ook hunnen invloed en heerschappij over de antiklerikale bevolking van Gent te vestigen, door het sluiten dier over eenkomst een grooten dienst hebben bewezen aan de liberalen De klerika len hebben aan de liberalen doen f ien dat het geene de minste schande is met de socialisten een verbond te sluiten, met een bepaald doel. In zake van verstandhouding en overeenkomst moet men in acht ne men ,het practisch voordeel dat er uit te trekken is voor de ontwikkeling der gedachten van vooruitgang en vrijheid, voor het fnuiken der klerikale opper heerschappij, waarvoor alle antikleri kalen in de eerste plaats den strijd voeren, omdat er voor de welvaart van het volk op verstandelijk zoowel als op stoffelijk gebied niets te ver wachten is, zoolang we gebogen liggen onder het klerikalism. Oogst 191o. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger De kiezingen van 1908 en 1910 hebben, volgens de officieele statistieken, voor gansch het land.de volgende cijfers gegeven 1,213,047 stemmen voor de liberalen en de socialisten 1,208,899 stemmen voorde klerikalen. 't is 4,047 stemmen meerderheid voor de klerikalen, wanneer wij de 47 duizend 488 stemmen der kristen-demokraten weg laten, die door M. Woeste, het onbetwist baar opperhoofd der klerikalen, uit zijne partij gesloten worden, en die ten andere m verschillende omstandigheden het kartel gesloten hebben met de liberalen. Nu, de samenstelling der Kamers van volksvertegenwoordigers, die 81 anti kleri kalen bevat tegen 87 klerikalen, is tegen strijdig met den waarlijken toestand der po litieke partijen en in die voorwaarden is het, dat de klerikalen willen blijven regee- ren. Dat mag niet zijn. Wanneer de nationale vertegenwoordi ging niet meer evenredig is aan het aantal lastgevers (kiezers,) dan maakt het voortbe staan dier vertegenwoordiging een waren aanslag uit tegen het oppergezag der natie. Bovendien kan er een gevaarvolle revolu- tionnaire toestand uit voortspruiten. Toen de gemeentekiezingen van 1857 het beslaan deden vermoeden van een misver stand tusschen het kiezerskorps en zyne ge kozenen, aarzelde koning Leopold I niet, de Kamers te ontbinden, enkel ten gevolge van dit vermoeden. Nu bestaat er geen vermoeden, maar wjj bezitten eene volle zekerheid. Het kiezers korps zelf bevestigt, met de onbetwistbare welsprekeudhaid der cijfers, dat de Kamers, zooals zij voortgesproten zyn uit de laatste kiezingen volstrekt in tegenstelling zijn met den wil uitgedrukt door deze kie zingen. De antiklerikale meerderheid zou echter veel sterker zyn, indien onze tegenstrevers niet alle mogelijke valsche middelen ge bruikten, omkoopery en drukking van allen aard om de kiezerslijsten te vervalschen en dus ook de uitdrukking van den wil der natie te vervalschen. En op welke manier heeft de klerikale partij gebruik gemaakt van deze overwel digde meerderheid, veroverd door leugen en' valschheid, maar die, ondanks alle wanho pige pogingen der klerikalen om ze te bewa ren, door den vooruitgang der antiklerikale denkbeelden achtereenvolgens en onophou- denlyk herleid werd van 50 tot 6 stemmen, dus bijna vernietigd. Men heeft het gezien in den loop hun ner zes-en-twintigjarige heerschappy, heb ben zij het opeixbaar krediet ten gronde gebracht (de rente is gevallen van 99 tot 93 fr.) door de gedurige verhooging der na tionale schuld die gestegen is van 1 1/2 mil liard in 1884 tot meer dan 4 milliard in 1910, en deze overgroote verhooging heeft grootendeels enkel gediend tot het uitvoeren van werken die niets opbrengen, zooals, bijvoorbeeld, de haven van Zeebrugge die 50 millioen gekost heeft en die ellendig voortsukkelt. Zij hebben den val bewerkt van het openbaar onderwijs ten voordeele van non nen en patersscholen, die zy overrompeld hebben met geldelijke toelagen en gunsten getuigede 1 millioen 200 franken onlangs voor de kloosters gestemd ge tuige ookde schandelijke partijaanslag, de hatelijke en schijnheilige rechtsweigering die zy volbracht hebben met de aanneming te weigeren der provinciale normaalscholen van Henegouwen. Zy hebben het gerecht en het hooper openbaar bestuur alle waarde ontnomen, met de magistratuur en de hoogere bedie ningen ten prooi te werpen voor de schan delijkste begunstiging en somtijds voor de meest in 't oog springende onbekwaamheid. Zy hebben slechts gedwongen toegestemd in de afschaffing van de wraakroepende en onrechtvaardige militaire plaatsvervanging, en dan nog als rantsoen eischende het recht om vrij van den dienst te verklaren al dege- I nen die beweren geroepen te zijn tot het priesterkleed of de monnikskap. Zij hebben sociale facade-wetten ge maakt, die slechts tot lokaas dienen voor de naieve menschen, want zij passen de meest fgewone reglementen, niet toe, en schanda- ige misbruiken blijven voortbestaan, in weerwil van al de klachten der werkopzie- ners, die nochtans gekozen werden onder mannen van hun gedacht. En zal het voortduren, dit regiem van schijnheiligheid, van zedelijke ontaarding, van verstandelijke verstomping en van gel- delyken ondergang, regiem in stand gehou den tegen den uitdrukkelyken wil van het land, door eene bedriegelijke evenredige vertegenwoordiging Neen 1 Alle eerlyke lieden moeten het ter harte nemen een einde te stellen aan deze schandelijke uitbuiting van het land door eene partij die, alle rechten en alle vrijheden onder de voeten trappend, slechts regeert om te gehoorzamen aan den wil van eene dweepzuchtige geestelijkheid en om de geestelijke orden te verryken. Weg met de klerikale regeering l Weg met hei ministerie der kloosters En door welk middel zullen wy los komen uit dien revolutionnairen toestand, die in de handen eener sektaire minderheid eene macht legt waarvan zy schaamteloos mis bruik maakt Met aan de volksvertegenwoordigers der antiklerikale meerderheid te vragen, alle wettige middelen te gebruiken, die in hunne macht zijn, om de klerikale re^ee- ring te dwingen tot de herziening der hui dige wet op de evenredige vertegenwoor diging. Buiten den parlementairen werkkring, zal het bestendig bureel voor herzienings- propaganda de openbare meening ophelde ren betreffende de noodzakelijkheid om, ter wijl het nog tyd is, de vraag op te lossen langs wettelyken weg, en alzoo alle schok ken te vermijden waarin onze nationaliteit zou kunnen schipbreuk lyden. Het zal nooit ophouden te eischen de ontbinding der Kamers, ten gevolge van het aannemen van een kiesstelsel, waarlijk evenredig eer sten stap, die ons moet leiden tot de afschaf fing van het meervoudig stemrecht. van den Volksvertegewoordlger dokter Paul PIERAERT. In den nacht van maandag tot dinsdag overleed dokter Pieraert, volksvertegen woordiger. De rol van dokter Pieraert als represen tant was onbeduidend, maar op de kleri kale lijst vertegenwoordigde hy het kanton Geeraardsbergen en daarom bleef hy, want er was een tyd, dat hy volstrekt wou heen gaan of zijn ontslag nemen. Nu heeft het kanton Geeraardsbergen niets meer. De klerikalen van Aalst hebben alles opgeslokt M. Moyersoen is de plaatsver vanger van dokter Pieraert en zal zich aan dien zetel klampen als een echel aan een paardenpoot. M, de Bethune zit op zijn loer om op den eerst-ledigkomenden zetel plaats te nemen. De katholieken van het kanton Geeraards bergen, zullen van alle vertegenwoordiging verstoken blijven, ze tellen in het klerikale kamp als en o voor een cyfer. Dokter Pieraert was als mensch een joviale levenslustige jongen, verloren geloopen in de klerikale politiek, en die in Geeraarsber- gen veel sympathie genoot. Minister Delbeke, de fameuze minister die op 's lands kosten een paleis liet bouwen en bemeubelen, dat hij nooit bewoonde, die op 's lands kosten automobielen en chauf feurs onderhield om hem van Antwerpen naar Brussel heen en ferug te brengen, minister Delbeke heeft zyn ontslag geno men. Destyds deed diezelfde Delbeke ons een proces aan omdat wy een klerikale wetge ver wat ruw onder handen hadden geno men. Hy trok echter in tyds zyn proces in. Hy werd minister, nu is hy ontslaggever. Welke mag de reden zyn Wel de reden welke het eerst voor de hand ligt wanneer die menschen voelen, dat het aanbrandt, dat ze niet meer op hunne plaats zyn, dat men hunne dien sten kan missen, en wenscht te missen. M. Delbeke, neemt zyn ontslag om gezond heidsreden. Achter die gezondheidsreden wordt zoo- J veel verborgen gehouden als men maar wil, maar gewoonlijk is 'teen voorwendsel, M. Woeste b. v. die waarlijk ziek is, blijft niet temin volksvertegenwoordiger. De ware reden van Delbeke's ontslag zal dus wel anders zyn. 't Is ook opmerkenswaardig, dat juist op denzelfden stond Descamps-David, minisrer der openbare onwetendheid, voor eene maand in verlof gaat. Descamps-David is ook ziek, och arme, zyne laatste helden daad de weigering van aanneming der Normaalscholen van Henegouwen ligt hem op de maag als een kasseisteen, en 't is voor hem te vreezen, dat zijn politieke gezond heidstoestand zoozeer verergeren zal, dat hij ook verplicht zal zijn ontslag te nemen. Het is zeker, sedert de afvaardiging van Henegouwenliberale en socialistische volksvertegenwoordigers en raadsheeren bij den koning ontvangen werd om hem het geval der Normaalscholen uit te leggen, hapert er iets aan de gezondheid van geneel het klerikaal ministerie. De laatste kiezingen hadden het reeds een goeden schok gegeven, de klerikale ribbenkast kraakte en 't scheelde weinig of er volgde eene operatie met noodlottigen af loop. Dus twee ministerzetels in 't zicht De jacht is open. Reeds worden een half dozyn namen voor uit gezet va-.i klerikale nulliteiten iie naar de portefoeilie en naar de automobielen van Delbeke hunkeren eD hun boontjes te week leggen op dio welke Descamps-David weldra vaarwel zal moeten zeggen. Al die mannen schijnen weinig kans te hebben er zyn in het klerikale kamp maar weinig minister-baren meer,tenzy men eene gansche herorazetting van het ministerie zoude bijwonen waarin men Boerken Van Brussel als minister van landbouw en Hoyois (spreek uitWa-Wa) minister van Justicie (voorde honden) zou bombardeeren. Een naam echter werd nog verzwegen en dat vernedert ons in onzen vaderlandschen trots van Aalstenaars. Slechts eenmaal had den we een minister, M. Woeste en die werd dan nog smadelijk afgedankt na luttele dagen ministersschaïp. We wagen het maar Dat men M. Moyer soen neme, dat men hem minister make van Financen het is een nieuwe man, een nieuw genie, dat zich in de klerikale partij openbaarteen licht, dat op financieel ge bied schittert met volle gaz. Allo de jacht is open. Wij bevelen onzen stadgenoot om zijn onbetwist talent, om zijne buitengewone kundigheden aan de attentie van onze meesters. M. Moyersoen in ministerstenue, welke eer voor Aalst Ons artikel was reeds geschreven e n ge drukt toen we vernemen dat minister Descamp-David zijn ontslag van minister aan den koning had gezonden. Nu is het de beurt van kazakdraaier Renkin. van 1 Augustus 1. Neerlegging der gemeenterekeningen over 1909 2. Kerkfabrieken Begrooting over 1912. 3. UI. De BI leek ondervraagt het Schepencol legie nopens een schrijven tot het Gemeentebestuur gericht door De Veree- nigde Houtbewerkers van Aalst. De Houtbewerkers die voornemens zijn eene loonsverhooging te bewerken, vragen dat het gemeentebestuur het grondbeginsel van maximum van werkuren en minimum Yan dagloon in de lastenkohieren zou willen invoeren. Spreker zegt dat niemand tegen dit prin ciep zal zyn daar het meest reeds in alle lastenkohieren wordt voorzien. De Houtbewerkers vragen ook in een schrijven tot de bazen, net inrichten van eenen verzoeningsraad tot stand te willen brengen. Tot hiortoe is hunne vraag on be antwoord gebleven. Het schynt dat de groot ste reden van dit niet antwoorden is aat de bazen niet veroenigd zyn. De heer Som er*»: Ja, de bazen heb ben gee nen bond. De heer De Dlieck. Het is juist daarom dat ik aan het Schepencollegie vraag het initiatief van dit inrichten op zich te willen nemen. Volgens mij is dit het beste middel om eene schadelijke zoowel voor burger als werkman werk staking te voorkomen. Overigens de vraag der Houtbewerkers schijnt my zeer gema tigd, immers de schrijn werkersstiel cischt niet alleenlyk groote opofferingen aan tijd maar ook van kostelijk gerief. Ik dring nogmaals ten zeerste aan opdat het schepencollegie zich onmiddelyk in be trekking zou stellen met bazen en werk lieden. De heer Moyer*oen, Schepen. Het Schepencollegie sluit zich ten volle aan bij het voorstel van den Heer De Blieck en zal onmiddelyk schrijven aan de belang hebbenden. Het Land van Aalst, verklaart, voor de tweede maal dat er een einde mag gesteld worden aan het al te lang schooldebat en raadt ons by onze volksvertegenwoordi gers aan te dringen om het lot der onderwij zers te helpen verbeteren. Dien raad hebben noch de Volksgazet, noch.de liberale volksvertegenwoordigers noodig en allerminst, van wege een blal dat destyds uitmuntte door zijnen haat en zyne vervolgingswoede tegen hot officieel onderwijs. Men zie slechts naar de liberale steden om te weten hoe de onderwijzers er betaald worden en welke uitgaven men er doet voor het volksonderwijs Dat zyn daden, die ruimschoots opwegen tegen de politieke reklaam van familieloon. In een vorig artikel wezen wij erop hoe bedrieglijk de klerikale bladen handelen wanneer zy den meer schy'nbaren dan we zenlijken bloei des lands toeschrijven aan het geluk, dat wy genieten sedert een kwaart eeuws door een katholiek ministerie bestuurd te worden. Belgie schittert op de Wereldtentoonstel ling en moet voor geen enkel land onder doen. Voorzeker telt ons vaderland bekwame geleerd°n en kunstenaars, ervaren werklie den, vernuftige uitvinders maar even onbetwistbaar is het, dat de groote massa van ons volk verzonken ligt in den poel der onwetendheid en dat men dien toestand wil verduiken en verbloemen om geene maat regelen te moeten nemen tot werkelijke op beuring der lagere standen. Wat doet de Staat om het volk te verhef fen onder verstandelijk en zedelijk en der halve ook onder stoffelijk oogpunt Het ge tal scholen noemt toe, zegt men. 't Is waar 1 Maar sedert het katholiek ministerie de wed strijden tusschen de lagere scholen afge schaft heeft en ze behoudt tusschen de gestichten van middelbaar onderwijs is het niet meer mogelijk de waarde en de uit slagen van het lager onderwijs af te meten. Wanneer men de onderwijzers raadpleegt dan zyn ze het allen eens om te verklaren dat de kinderen te vroeg de school verlaten. Pas de eerste communie achter den rug Of ze moeten naar de fabriek of naar het veld Ja, wy hebben kinderen van 16 jaar hunnen vader naar Frankrijk zien vergezellen om er, gezien bunnen jeugdigen ouderdom een afbeulenden arbeid te gaan verrichten Adultenscholen zyn in Vlaanderen byna onbekend, tenzij Zondagscholen, waar men wat Catechismus aframmelternstig vak onderwijs is behalve in eenige liberale steden en belangrijke centrums niet aan te treffen. Uit dit alles moet voortspruiten dat onze werkende klasse meer en meer in de onwetendheid verzinkt en vreemde natiën haarden ondergang toebrengen. Voor de vrouwelijke bedrijven heerscht de doodende mededingingderkloosters. Kanten, hemden,, breiwerk, handschoenen, corsets enz. worden er vervaardigd aan spotprijzen. Sommige personen raden uitwijking aan. Daartoe hoeft men voorbereid te zyn. Onder wijs en vakkennis zyn twee vereischten om in de uitwijking geene bittere teleurstelling op te loopen en zulks ontbreken juist onze arbeiders. De" eerste noodzakelijkheid om de alge meenheid onzer arbeiders een beter lot te bezorgen is de verbetering en uitbreiding van lager- adulten- en vakonderwijs. De ny veraars kunnen in dit opzicht recht streeks medewerken, door geene jonge werklieden te aanvaarden, die niet eenén zekeren graad van geleerdheid bézitten en hunne werklieden toe te laten de adulten en vakscholen te volgen. De ryke standen kun nen de studeerende jeugd op allerlei wyze aanmoedigen. Hunne handelwijze zal htiri ter eere strekken en den ganschen lande ten goede komen.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1