DE BOSCHGEUS" Wat helpen kaars en bril. AALST In de Frcebelschool. Montaigne, Essay», l. ii, c. xvi NINOVE. Uit Sottegem. Uit Erembodegem. Mingelamangel. a Me dunkt er ma» een spelde gestoken a worden aan dit al te lang Schooldebat a zegt M. Daens tot de Volksgazet. Verschooning, M. Daens, van den beginne af vragen wy U eene duidelyke uitlegging ?an uw schoolprogramma, tot nog toe hebt §e daarop niets geantwoord, gy hebt voort ui end gewaweld nevens de kwestie of we tens en willens boosaardige leugens verteld. Wat onze medewerking betreft voor het verbeteren der toestanden en jaarwedden der onderwyzers, M, Daens, had niet noodig ons daartoe uit te noodigen, wy schreven en streefden reeds naar die lotsverbetering toen M. Daens, nog wekelijks in zyne gazet zaag de en klaagde over de schromelijke jaarwed den der schoolmeesters. Van waar die ommekeer WelM. Daens, zegt het zelve heel naïef in een zyner vorige nummers als men volksvertegenwoordi ger is, moet men de dingen anders beoor- deelen Daarin ligt het geheim der gene genheid welke M. Daens voor de onderwy zers, zelfs voor de staatsonderwyzers aan den dag legthy is volksvertegenwoordiger en verlangt het te bly ven. Daarom moeten ook de officieele onderwyzers gelooven dat M. Daens hen een goed harte toedraagt slimzyn is maar een weet. Maar zoo M. Daens den wensch uitdrukt ons in de Volksgazet het schooldebat te zien «taken dat hem zoo hindert, hij gaat er maar op los en 't klinkt in zyn hoofdartikel van zondag 31 juli alles van godloochening, en schooldwang een heele boel zonder kop of staart, in den trant zyner artikels tegen de schoolwet van 79, en die rommelzoo moet dienst doen als eene duidelyke verklaring. Wat helpen kaars en bril... M. Daens schreef, dat in eene school in Henegouwen een onderwijzer zou gezegd hebben, dat men in God niet moet gelooven, gebruik makende van een praatje van kle- rikalen oorsprong en op dien kerf weeft hy nu voortom over godloochening te zeeve ren, gelyk hy het vroeger deed. We dagen M. Daens uit de officieele on derwyzer te noemen, die in zyne school aan zyne leerlingen iets zou gezegd hebben te gen den godsdienst 't zij nu, 'tzy onder de wet van 79. We dagen hem uit eene offi cieele school aan te duiden waar het onder wijs in ons land ooit antigodsdienstig was of zou zyn. MPetrus Daens, zal of kan daarop niet antwoorden. M. Daens blyft liever by zijne vage be schuldigingen, bij zyne algemeene leugens, die hem toelaten niets duidelijks te zeggen over zyne schoolpolitiek en hem tevens de gelegenheid geven op de officieele onder wyzers der liberale steden en provinciën de verdenking van sectarism te werpen, secta- rism, dat men hem immer heeft mogen verwyten en hem thans nog de ontboeze mingen ingeeft warvoor alle weldenkende lieden de schouders ophalen. Wie millioenen stemt voor de kloos ters om de officieele scholen ten onder te brengen en blindelings toelagen wil verlee- aan scholen, welke niet de minste waarborg van degelijkheid aanbieden en zich aan alle toezicht onttrekken, is een vyand van het volksonderwijs. Ziedaar, wat M. Daens, nog niet heeft weerlegd. Ziedaar, wat M. Daens, niet wil zien Wat helpen keers en bril,.. De Staat uit de school, ziedaar in den frond de schoolpolitiek der klerikalen en ie van M. Daens. Op tjjd en stond zullen we dat aan al de onderwyzers van het arrondissement Aalst met de proef op de som doen inzien. J. Dender zoon. M. Daens, heet myn schrijven, naamloos, J. Dender zoon is nochtans een zoo mooie en duidelyke naam als P. Denderman, maar by tegenstrevers duldt M. Daens niet, wat hy voor zich zelve heel natuurlijk acht hy koestert toch zulke breede gedachten. J. D. Zondag laatst had de Prijsuitreiking plaats onzer Frcebelschooleen talrijk pu bliek waaronder al de ouders van de kleine lievelingen, had er aan gehouden die plech tigheid by te wonen ook grootmoeder en grootvader, broeders en zusters, oom en tante wilden op dat jaarlyksch feestje der jeugd niet ontbreken, want de kleine lieveling van 't huisgezin, 't hartediefje van allen zou optreden in 't meedoen aan een kinder- tooneeltje, 't opzeggen van een fabeltje of 't mèe huppelen van een quadrille of leutig dansjede zaal was proppensvolde uit voering van al de punten van 't programma liep allerbest van stapel't eerste tooneeltje van den yzerenweg werd uitgevoerd U- iigg—gggggg» orde IKel^lsclie Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. —o Ziedaar hoe al de veroordeelingen op het uitertijke opgemaakt wonder lijk onzeker en twijfelachtig zijn. Na het vertrek van den bisschop en den kanonik, hield de pelgrim zich het overige van den dag in zyne cel opgesloten hy ver liet ze zelfs op het uur der eetmalen niet. Maar zoodra de nacht gevallen was, drukte zyne breede schouders tegen de deur, schud de ze met geweld en verbrak het slotver volgens liegon hy de lange gaanderijen en de ongelijke trappen der abdy te doorloopen, met zooveel stoutmoedigheid en zekerheid midden der duisternissen voortstappende, als of hn het by klaren dage zou hadden kunnen doen. Hy richtte zich naar het deel des gebouws waar hy voor zeker geloofde dat Adelaida en gezongen door al de kleinsten der school, allen kleuters van 2 tot 4 jaren hoe gemoe delijk en lief in zyne kinderlijkheid was dat tooneetje De gymnastische oefeningen met zang. de edichtjes, het duettino der 2 Vliegen, het indertooneel De Molen, werden opper best vertolkten byzonderlyk vermelden wy het kindertooneel De Wraak der Bloemen en de Nieuwe Quadrille, waarvan de uitvoering door al die kleine bengels en lieve meisjes de geestdrift van al de toeschouwers verwekte. Wat al geduld, toewijding en taaien wil hoeft er niet noodig te zijn om tot dergely- ken uitslag te komen daarom ook ver dienen de juffers Emilie De Grauw en Betsy Eerdmans die al dat klein volkje dage lijks onder handen hebben, alsook juffer Marguerite Amant die met zooveel offering het muziekaal gedeelte verzorgt onze beste gelukwenschen en we zyn zeker de tolk te zyn van al de ouders met hen hier in 't open baar hulde te brengen. En in die hulde be- rypen we juffer Hortense Van den Broeck ie nooit tijd noch rust spaart wanneer het 't welzijn der Frcebelschool geldt. Aan allen dus gaat onze oprechte hulde en onzen besten dank. En thans een woord tot al onze vrienden om hen aan te wakkeren hunne kinderen naar de Froebelschool te sturen de leerlin gen bereiken bijna het 100 tal en we koeste ren de stellige hoop dat by 't heropenen der schooi dat getal zal volmaakt zyn 't is de plicht voor alle vrijzinnigen hunne kinderen naar onzen kindertuin te sturen. Wy vernemen met genoegen dat de hee- ren Karei Kieckens en Edgard De Vidts on zer stad met onderscheiding hun laatste examen komen af te leggen van Handels ingenieur. Wy wenschen hun van harte geluk en wyzen er met fierheid op dat het hier twee oud-leerlingen geldt van onze Middelbare school. Onze stadsgenoot, M. Georges Van der Velden, oud-leerling onzer Staats-Middel- bare school, komt zich bij het eindigen zijner studiën aan het Koninklijk Atheneum te Brussel op uitstekende wyze te onderschei den. Hij bekomt den Eersten Prijs in al de vakken, den Eersten Algemeenen Prijs en daarenboven den Prijs der Regeering welke toegekend wordt aan de leerlingen die in al voorgdande klassen eenen algemeenen prys behaalden. Onze fanfaren Voorwaerts brachten den laureaat verleden zondag voormiddag hulde en vereerden hem met eene serenade. Wij ook bieden hem onze hartelijkste geluk wenschen Een ander onzer stadsgenooten, de jonge heer Paul Van den Berghe, die slechts ver leden jaar onze Middelbareschool verliet, bekwam ook den Eersten Algemeenen prijs in de derde klas der Handelsafdeelidg, met de eerste plaats in bijna al de vakken. Harteiyk Proficat I Gemeentefeesten. Heden Zater dag avond, om 8 1/2 ure, Concert op Stads- kiosk. Programma Koormaatschappij De .Denderzonen. 1. Ons Vaderland J. Blockx. 2. Ton Regard Girschner. 3. Verbroedering E. Dierickx. 4. O Pepita A. Müller. Fanfaren Voorwaarts.» 1. Soldatenblüt Von Blon. 2. Fète Isiaque Watelle. 3. Phrynesse Papy. 4. Fète a Bord Heymans. 5. Fantaisie Originale S* Jongers. Zondag. 7 Oogst, om 81/2u. 's avonds. Groots Cinematographische Voorstelling op het Statieplein. Pryaultdeellngr. Deze der Staats- Middelbare Jongensschool zal plaats hebben in de Schouwburgzaal, Dreef, den Zondag. 7 Oogst, om 3 ure 's namiddags. Deze der gemeentescholen, in het lokaal der Geeraardsbergschestraat, den Maandag, 8 Oogst, ten 2 ure 's namiddags. In zijn nummer van Zondag laatst bevat De Beiaard, een artikel geteekend F. C. waarin deze de neringdoeners en handelaars op roept om zich te vereenigen tot verdediging hunner rechten. Ziehier wat F. C. schrijft Xoringrioeners en handelaars wordt wakker Alle standen staan op tot verdediging van hunne rechten 1 De arbeiders vragen beschermwetten, ver- d'Agua opgesloten zat. Maar als hy de duis tere en stille kloosters doorgegaan was, trof fen de weerglans van een licht en den toon eener stem teszelfder tijd zyne oogen en veropenbaarden hem hinderpalen welke hy niet voorzien had. Welkdanig ook die hinderpalen mochten zijn, de geheimzinnige pelgrim gevoelde noch vrees, noch onzekerheid. Hy zette zyne wandeling voort alleenlyk zorg ne mende zich derwijze te plaatsen dat de licht stralen op hem niet vielen, en bij eiken voorval bracht hy de hand aan den gordel, waarin hij voorzeker ander reisgezellen dan relikwien verborgen hield. Maar nauwelijks had hy eenige woorden gevat of hy' liet ter stond het wapen los dat hy vast gegrepen had. De stem welke hem het oor getroffen had, was degene der abdis, die het meisje troost in de ziel trachtte te storten en poogde hare ongerustheid te doen verdry ven. Oude gekkin morde de pelgrim, waarom laat gij haar niet sidderen en weenen over de ongeluk ken die hare familie overvallen hebben en den ramspoed welken men haar voorbereidt. Zy behoorde my toe Maar geduld Wy zullen zien waartoe uwe guide woorden zullen dienen Voorovergebogen naar den kant van waar de stem opging, deed hy nog een stap vooruit en zyn blik kon tot in het diepste der cel zekeringen, verhooging van loanen de be- dienden verhooging van jaarweddede rijken nieuwe automobielbanen enz., en aan allen wordt voldaan. Waarom Omdat de eersten en tweeden zich verceni- gen en zoo eene massa uitmaken waar onmo- gelijk weerstand aan te bieden is de derden wegens door hunnen invloed... Engii, neringdoeners van alle slach, blijft met de handen in de zakken I Of hebt gij in uw vak geen verbetering te vragen Zeg, herbergier, is 't patent en 'tvergun- ningsrecht naar uwe goesting Handelaar, als sommige rondleurders op de buitengemeenten, tegen alle wet in, na de mis of vespers openbare verkooping houden, wat dunkt u Daarmee niet genoeg, toonen zij aan 't publiek eenen calepin of notaboekje waarin zij willekeurig namen schrijven van Pieren Paul, die den eenen voor twintig, den anderen voor dertig franken gekocht heeft Maar 'k weet nog erger Daarin schrijven zij den naam van dit of dat gekend magazijn van Sottegem, waar aan zij vier of vijf honderd meters elastiek verkocht hebben En een groot getal een- voudige menschen geloovcn^dat en laten zich foppen. Een gewone sterveling wordt voor een niemendal een proces-verbaal op zijnen hals gesmoten en dit oneerlijk stielken mogen zij ongestraft uitoefenen. Als gij met een goed hart den eenen of den anderen voor tien of twintig frank geborgd hebt en uw geld niet krijgt, waarom spant gij geen proces in Ach, sukkelaar de kosten Deloopon zoo hoog dat gij er moet geld bij- leggen. Ziedaar drij voorbeelden uit honderd M achteloos staat daar de commer^ant te gapen Waarom Omdat hij zich niet vereenigt met zijne vakgenooten Omdat hij geone massa maakt. Het beekje v kan opgedijkt worden maar de zee vergt doortocht In 1902 is er een nationaal onderzoek ge- weest over de burgerij en kleinhandel en 'k heb er geene praktijke verbetering voor den handelaar zien van voortkomen. De za- ligheid bestaat dan in de vereeniging. In 1907 hebben eenige moedige mannen die klaar in de zaak zagen eenen oproep gedaan tot de goedgezinde commerganten en eene vereeniging of federatie gesticht, met het doel aan de grieven van den hande- laar voldoening te geven. Veel goeds heeft de federatie reeds te weeg gebracht en zij kampt moedigen onversaagd, onhafhankelijli en b uiten alle politiek. Maar hare macht zal enkel onweerstaanbaar zijn, den dag dat al de handelaars*zullen verstaan dat Eendracht maakt Macht en dat zij het tot een plicht zullen rekenen zich allen onder dezelfde strijdbanier te scharen Tot daar het artikel van F. G. Daarin is veel waarheid en het ligt dan ook niet in onze bedoeling de goede inzichten van F. C. in twijfel te trekkenintegendeel, wij willen van de eersten zijn om hem aan te moedigen in de pogingen die hij aanwendt om 't lot van den neringdoener, van den handelaar, te verbete ren. Maar zal hij erin lukken In een ander artikel zullen wij trachten de kwalen, door de hcdcndaagsche toestanden verwekt, te onderzoeken en onze bescheiden meening vellen in het opgeworpen vraagstuk Op Donderdag, 21 Juli deed de Liberale Fan faren onzer gcnicente een uitstap naar dc Ten toonstelling van Brussel, meer dan 150 perso nen waaronder vele damen maakten den uit stap mede. Op het dorp gekomen was het waarlijk verheugend voor ónze Liberale vrien den uit alle hoeken en kanten het volk te zien komen toegestroomd, ook aan alle huizen stond alles te loeren wat maar oogen had, want het gold het muziek dat volgens de kwibussen I en II in duigen lag, en zóó trokken zij onder het spelen van puike marchen tusschen de reeks nieuwsgierigen en gevolgd van eene dichte schaar Liberale vrienden naar de statie. Rond 10 uren gaven onze Liberale Vrienden een puik Concert in den hof der Tentoonstelling dat me nigmaal door herhaald handgeklap werd be groet, spijtig dat het weder dit deel van 't pro gramma wat kwam tegenwerken. Na het con cert ging iedereen een pintje op zijn gemak drinken en wat eten, en ondertusschen was het kwaart voor 2 uren, uur gesteld door den acht baren Voorzitter den Heer Leon Janssens, om samen met zijne vrienden de tentoonstelling te gaan bewonderen, ons alles zooveel mogelijk uit een te leggen, in een woord alles te doen wat mogelijk was, om zijn volk op de hoogte te houden van alles wat er te zien en te hooren was, en zóó gingen wij met de heele schaar vrienden gedurende ruim 4 uren de expositie rond, allen ten uitersten te vreden over onze wandeling, want alles werd ons op do beste wijze door den Heer Leon Janssens uiteengezet, daarom brengen wij hem eene welverdiende hulde toe, dunken hem uitganscher harte voor zijne nederigheid en hopen dat dit aan velen de oogen zal openen, die omdat ze rijk zijn, soms denkende minderen te moeten vluchten. Op onze ronde vernemen wij spoedig dat de heer onderpastoor onzer gemeente die aan 't hoofd der gedecoreerden van Erembodegem ook naar de Tentoonstelling was gekomen, aan eene juffer die Hem tegen kwam vroeg Durft gij ook met de liberalen mede komen, waarop de juffer heel dapper antwoordde en waarom niet Mijnheer. Wat heeft de heer onkerpastoor daarin te zien, zou hij ons niet willen zeggen wat hij dringen, 't Was eene kamer van meubels en versieringen ontbloot en daar of omtrent gelijkende aan degene die men hem bestemd had. Bij de siralen der lampen welke ze verlichtten, kon men heel wel de even zoo uitdrukkelijke gelaatsvormen der beide vrouwen, die er veeenigd waren, onderschei den. Eene doodelijke smart, maar eene smart die der onschuld maar toehoort ver toonde zich op het gelaat, in de bewegingen en in gansch Adelaida's houding. Bleekfde hairen vlottend, in een rouwkleed gehuld, dat den albast harer handen nog meer deed uitschynen, zat zy aan den voet eener nede rige legerstede op eenen stoel en hield het hoofd half op de borst gebogen. Nevens haar, giooter en kloeker gebouwd, van eene ernstigere schoonheid en eenen meer gevor derden ouderdom,stond de abdis in de hou ding eener koningin recht, maar met den zachten en mede lijdenden blik eener vrouw zy scheen in hare smart te deelen en zonder heel het gevoel harer weerdigheid en macht te verlie zen. By haar aanzien gevoelde men dat de adel harer familie en de luister van haren naam van in de ieugd den eerbied op haar getrokken, en haar een weinig hoogmoed geboden hadden. Maar 't was voldoende haar eenige oogenblikken teaanhooren, om te zien dat die hoogmoed zich slechts liet welgevallen in het goede, en eene nieuwe kracht aan hare kristelijke deugden bijzette. door deze vraag wil zeggen Is die maat schappij te eerlijk, te slecht of wat is het, had hij liever gehad dat ze met de gedecoreerde mede ging, wij weten het niet, cn denken dat de heer onderpastoor het ons wel zal willen zeggen. Hadden wij den heer onderpastoor ont moet voorzeker zouden wij hem uitleg over zijne woorden hebben gevraagd en moest het soms zijn omdat wij liberalen zijn dat de heer onderpastoor die vraag stelde, welnu dan stel len wij hem de volgende Heer onderpastoor weet gij met wie gij samen de tentoonstelling hebt doorwandeld Weet gij dat dien persoon in den tijd een hevige liberaal was, dat hij des tijds deel maakte van de Liberale Associatie (lokaal J. De Ridder) dat hij deze heeft verlaten en kazak heeft gekeerd om der wille van het smeer, dat hij misschien nog wel zou draaien moest er een liberaal goevernement komen, ten ware zekere benoeming zijne schaapkes op 't droog had gebracht, dus heer onderpastoor in 't vervolg zulke zonderlinge vraag niet meer gesteld, wanneer gij zelf met hetzelfde op den nek zit. Om op het muziek terug te komen moeten wij zeggen aan de kwibussen I en II dat wij op Zondag 24 Juli den uitstap naar het dorp heb ben gedaan, uitstap uitgesteld, zooals wij het overigens schreven om te protesteeren tegen den genomen maatregel onzer dompers. Zouden de kwibussen nu nog durven van piepen sprekeji, wat zeggen zij nu van de Fan faren, is ze kapot zooaïs ze schreven, steekt er nu niets van eerlijkheid in om hunne dwaling te bekennen, een gewezen muziekant van ons muziek (een heele goeien, wij bekennen het gaarne) zegde Maandag verleden da tons muziek buitenmate goed was, zoudt gij zijn voorbeeld durven volgen, wij betwijfelen het sterk, maar uw stilzwijgen zegt ons toch iets, we vcrlee- ncn u volgaarne het woord om ei uw gedacht over te kennen. Allo toe kom eens uit uwe schelp, cn zeg toch eens de waarheid al ware het de eerste maal van uw leven. Eenige Liberale Vrienden. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 7 Oogst 1910, M. Van Caelenberg, Leopoldstraat. Verbond der liberale W(Jk- dubben Aalst. --OpZondag7 Augus tus 1910, Wederzijdsch bezoek aan de Libe rale Wijkclub. o Moed en Volharding Wijk Osbroek. Bezondere uitnoodigingen zullen het uur en de plaatsen waar er vergaderd wordt, bekend maken. Het Syndikaat der Vereenigde Aannemers van het arrondissement Aalst heeft de eer het geacht publiek ken-, baar te maken het tarief der daghuur die zullen betaald worden, te beginnen yan 1 Augustus 1910. Voor de bekwame metsers en metsers- knapen zegge een volle metser en metser knaap 0,38 en 0,28 fr. per uur, om te rekenen aan de burgers 0,45 fr. en 0,35 fr. per uur de leerlingen en onbekwame zul len betaald worden volgens verdiensten. Het Bestuur. In Spanje. De liberale minister Ca- nalejas verklaart het programma der libe rale partij integraal te willen en te zullen uitvoeren verwezenlijking der vrijheid der eerediensten, bestrijding der kloosterplaag, herinrichting van het volksonderwys en on afhankelijkheid der burgerlyke macht. In Engeland.—De minister, socia list John Burn, welke voorheen schreef dat alle inkomen de 6000 fr overtreffende tot dit bedrag moest terug gebracht worden en het alzoo gebeuren zal in den socialistischen staat, heeft zyne jaarwedde als minister van 50,000 fr. op 125,000 fr. doen brengen. Hy kan zegt hij met 50,000 fr. de twee eindjes van het jaar niet aaneenknoopen. Demoiselle éducation distinguó,20 ans experience dans Finstruction, excellentes références, donne legons particuliè res, in - struction compléte en Frangais. Langue Anglaise. s' Adresscr bureau du Journal J, M. Uraadlooze Telegralle. In En geland ontdekte men dat zekere Crippen, tandentrekker zyne vrouw had vermoord en er mét eene mooie julfer missLe Neve was van onder getrokken. Alle opzoekingen om het koppel te ontdekken bleven vruch teloos. Dank zy de draadlooze telegrafien ver nam men dezer dagen dat ze zich aan boord bevonden van den steamer Montrose op weg naar Amerika, ze werden door de beman ning erkend, maar weten het zeiven niet zoomin als ze weten dat de politie van het vasteland is verwittigd. De Laurentic een andere steamer, tracht nu de Mentrose voorby te komen, om voor hem in Amerika te zijn en als dat gebeurt zullen dokter Crippen en zyne geliefde by hunne aanlanding in handen vallen der politie. Dokter Crippen en zijne geliefde (in jon gen verkleed) zijn bij hunne aankomst in Amerika aangehouden. Zij sprak tot het meisje met de welwillend heid eener moeder, en met die bevalligheid van overreding aan het schoone geslacht eigen, zij wist hare smart door woorden af te breken, en een oogenblik dit ontroostbaar hart te verkwikken. De pelgrim huiverde dewyl hy die deugd zame vrouw afluisterde. Rampspoed en vermaledyding, zegde hy met gesmoorde slem I in stede van te bedreigen, te veroor- deelen en te vervloeken, die paapsgezinde balsemt, vergeeft en stort moed in de ziel Afgodendienares, zij ontleent de taal van het Evangelie der kerk vijandig, tracht zy zij hare stem na te bootsen en 't is met die verraderlijke zoetaardigheid dat de valsche herder de schapen op den verloren weg brengtmaar 't is op die schijnheiligen (de godslasteraar ontmoette, bij het mompe len dezer woorden, de schuldelooze blik der goede abdis, en hij kon zich niet beletten zyne godslasteringen te staken aan de macht der deugd en de kracht der waarheid toege vende) 'tis op die uitzinnigen die hier zonder het geloof te bezitten, goede en groote werken willen ondernemen en ver richten, dat de bliksems van daarboven eerst en vooral zullen nederstorten Bijzonderlijk op u, abten en abdissen die u bemoeit met de onschuld te bescher men, dewijl gij in afgoderij voortleeft. Op u dje God m der minne met Satan wilt schik- Ten toons telling. Bezoekt in de Belgische afdeeling van eetwaren de uitstal ling der Maatschappij ADOLF DELHAIZE et Cie (ziet verder aankondiging). Herinnering. Het is 326 jaren geleden dat Willem van Oranje te Delft werd vermoord door Balthazar Geeraard. Willem van Oranje was de verdediger der geuzen, de beschermer van het verdrukt volk. Zijn moordenaar had op voorhand de absolu tie bekomen voor de moord, die hy ging plegen, zyne familie werd door den paus tot den adelstand verheven en ontving een groote som geld als belooning voor de be dreven moora. De klerikalen hebben altyd alle misdaden doen en laten bedrijven waaruit ze voordeel konden trekken. Nooit lieten zij voorheen na hunne tegenstrevers ter dood te brengen waar ze de macht hadden of ze te doen vermoorden waar zy ze niet bereiken kon den. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich teu huize begeeft. LIBERALEN, zorgt dat Gy uw volle kiesrecht bezit. Helpt ons de herziening der kiezersiysten juist en spoedig doen Van de scholen zonder God. Den 19 Oogst zal het 31 jaren geleden zijn, dat de Belgische bisschoppen hunnen faraeu- zen herderlijken brief uitvaardigden tegen de nieuwe schoolwet. Dit was het teeken tot den wilden stryd tegen het officieel onderwys, het teeken tol den walgelyksten kamp tegen deftige men* schen, gewetensvolle leermeesters. Van de scholen zonder God en dt meesters zonder geloof, verlos ons Heer, 4 klonk het alle Zondagen in al de missen op al de predikstoelen. In dien walgelijken gemeene kamp tegen deftige, eerlijke menschen wasPieter Daen» een der geweldigsten en der ergsten, en zyn haat tegen het officieel onderwijs is nog immer dezelfde. Boulevards of Schouwburg Te Aalst moet M. Moyersoen nieuwe boule vards hebben, M. Geeraardts burgemeester een nieuwen schouwburg. Wat er ook van kome, boulevards ol schouwburg, afdoppen zullen we moeten en 't zullen de inwoners zyn van 't midden der stad, zy die altyd meest betalen die nog maals in evenredigheid het meest zullen m duimen hebben. Zij hebben voor de dompers gezorgd, da dompers zorgen voor hen, 't is katj.j weer 1 Ze kozen voor de domper, de dompers joe gen hel garnizoen weg. Ze kozen voor de dompers, de dompers doen hen betalen voor nieuwe kerken waar van de oprichting het centar der stad bena deelt. Ze kozen voor de dompers, de dompers laten markten vervallen, verwelkomen de paters van S4Job, leggen voor dezen bou levards aan. De Schouwburg zal er moeilyk komen; dat is immers voor 't midden der stad, en de pastoors zyn er niet voor 1 Leve de boulevards voor de paters Een nieuwe Triomf voor het ro.a- tieve snelwerkende Naaimachien Phoenix. Na aangenomen te zyn in de beroepscholeu van Brussel en voorsteden, komt ons goe vernement ze in te voeren in zyne gestich ten. Dit zegt meer dan al het bombastig Barnumreclaam waar men het publie* mede misleid. Wie nu nog niet klaar ziet zal nooit klaar zien I (Tien jaren waarborg). Alleenlyk te verkrygen Huis Alfons GHEYS, Mecanicien, 77, Leopoldstraat. 77. Gemak van betalen. Naalden, Spoelen, voor alle stelsels. Belangrijk Bericht. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zyn van Hoest, Valling, Bronchieten, Influenza, Keelpijn, Heeschheid, Asthma of Kinkhoest de borstsiroop van DEPRATERE aanbeve len. De geneeskunde bezit niet eene reme die die zoo rap en zoo volkomentlyk ge neest Het is een serieus product dat zich nn-| steunt op ingebeelde potretten of uitgekocu- te certificaten, maar net geneest altyd. Prys 2 frank de groote flesch in all* apotheken namentlyk teAalst bij M.M.Cal» lebaut, Botermarkt en De Valkeneer, Esplanade. Winkeliers Huisvrouwen 11 Spaart uwen tijd, uw geld en uwe gezond heid door het bezigen van Electromine het beste produkt om Stoven en Kachels te zwarten Alg. Dépot bij Edgard SCHOUPPE-NYS. Veldstraat, AALST. ken Maar zij zullen weldra niet meer bestaan, hernam hij, met een verschrikke lijke glimlach, daarna. Het is reeds eenig jaren geleden dat hunne vadsige monnikéi- ze verkozen, en de keus viel steeds op onzy- dige wezens. Thans zullen de koning en de paus en vermaledijd zijn zy, wel dweepzuch tige bisschoppen kunnen kiezen die den staf aan den lontstok zullen geven en alle menschen zullen de goede van de slechte zaak kunnen onderscheiden. Hij leende nog eenigen tyd het oor aan het onderhoud der beide vrouwen en waaruit hij stof tot nieuwe verwenschingen putte want dit geheimzinnig schepsel kon in den mond van de aanhangers der roomsche kerk de taal der gerechtigheid, der toegevend heid en der deugd niet lijden. Hy veron-- waardigde zich van Adelaida zoo smartelijk te hooren zuchten, maar zonder gemor, en de edele geestelijke dochter het meisje haren steun, dengene harer familie en zelfs de tu? schenkomst van eenige prelaten beloven Hy sidderde vooral van woede telkenmaF zij sprak van Frederik's onschuld te doen erkennen, en van hem met zachtheid tot de party van den ouden godsdienst terug te brengen. Men zou gezegd hebben dat zn er eenig machtig belang by had, den jongeling mishandeld, verdrukten vervolgd te zien. Wordt voortgezet.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2