DE BOSCHGEUS Vergunning. NIlNOVE. Uit Sottegem. AALST. Liberale Wijkclubben. Liberale Werkmanskring Mingelamangel. te plaatsen, die wel de slipdrager zal zyn van hun meester, maar niet in staat is het hart en het karakter te vormen der volks kinderen van X. Ziedaar, M- Petrus Daens, uwe politiek in praktyk De officieele goede scholen laten verdringen door ryk gesubsidieerde scholen waarvoor gij alle millioenen zult stemmen en in de officieele scholen zelve de goede onderwyzers laten verdririgen door de on wetende kreaturen der klerikale normaal scholen, de dorre vruchten van den Midden- jury door P. Denderman in uw Land van Aelst zoo ineesterlyk uitgekleed. Uit uwe woorden M. Daens is er niets duidelijks te rapen aangaande uwe school politiek. f Maar uwe daden spreken des te luider, onder voorwendsel van onderwys stemt gy millioenen voor schatrijke kloosters, omdat al uwe genegenheid, al uwe voorliefde naar die loonbedervers en onderkruipers gaat, omdat gy de sectarische vyand zyt gebleven der officieele school gelyk gy het immer waart. Die vyandschap verbergt ge achter het vastenavondmasker van 't familieloon, om dat zegt ge zelve o de volksvertegenwoor- diger Daens anders moet oordeelen dan de eenvoudige M. Pieter Daens. Dat kan misschien behendig zyn, maar eerlyk daarover zullen we de onderwyzers laten oordeelen, die ge eenerzyds met charlatans beloften paait en anderzyds door uwe stem ming helpt onderkruipen. 't Is onze gewoonte niet schandalen op te rakelen in ons blad, maar wanneer we vaststellen dat een der beste onderwijzers van 't land door een lompe boeren pastoor verhinderd wordt in eene geringe bevorde ring, terwyl te Hasselt een kerel tot twee jaren gevang wordt veroordeeld voor aan slagen op leerlingen van het gesticht waar hy leeraar was, een gesticht behoorende tot de kategorie zonder toezicht noch kontrool waarvoor M. Daens een jaarlyksche verhoo ging van subsidie van 1 millioen 200 dui zend franken stemde, dan weerhouden we onze verontwaardiging niet en zeggen, de schoolpolitiek van M. Daens is verderfelyk, 't is de politiek der reactionnairen. Niet zelden hoort men het publiek zich beklagen over de diensten ingericht door openbare besturen, Staat, Provincie of ge- Gemeente, zooals vervoerdienst, wa terleiding, verlichting enz. Maar erger is het gesteld voor het pu bliek, daar waar zulke openbare diensten yeconcedeerd werden aan naamlooze maat schappijen, die deze diensten uitbaten om hunne aandeelhouders groote dividenden te kunnen uitkeeren en de beheerders vette jaarwedden en aanwezigheidspenningen te laten opstryken. Een openbaar bestuv immers is voorde zelfuitbating van een dienst altyd verant woordelijk tegenover de inwoners, die dat bestuur door tusschenkomst hunner verte genwoordigers rekenschap kunnen vragen over ontoereikendheid van inrichting, het te kort komen aan verbintenissen en verplich tingen, over verwaarloozing en verzuim. Concessionarissen integendeel spotten èn met de besturen van wie ze de vergunning houden èn met het publiek dat tegen een naamlooze vennootschap schier machteloos is. Des te gemakkelijker spotten ze met het bestuur, als in dat bestuur mannen zetelen wier belangen niet vreemd zyn aan degene der vennootschapen deze van dien kant dus op vasten steun rekenen mag, en nog ge makkelijker spotten ze dan met het publiek, dat niet weet voor welken duivel een keers te aansteken. Gaat het publiek klagen by het bestuur, dit belooft onderzoek en tusschenkomst en er komt niets van, gaat het publiek protes teeren by de uitbatende, meestal uitbuiten de Maatschappij, dan zendt deze de klagers wandelen, ze kent beter dan iemand de termen harer overeenkomst, ze beseft de uitgestrektheid der onmacht van eiken kla ger afzonderlyk en dat is voldoende, de vergunning is verleend voor een groot ge tal jaren en deze te verbreken is eene moei- lyke zoo niet onmogelijke zaak. Zoo noemt men ons eene stad waar de verlichtingsdienst vergund werd aan eene naamlooze Maatschappü. Voor de stemming der vergunning beloofde die Maatschappij al wat men vroeg, al wat men wou. Eens de stemming voorbij klopte men aan doo- vemansdeur, de openbare verlichting liet te wenschen et het gaslicht kostte aan de inwoners veel duurder dan vroeger. Men vertelt zelf. dat het waterpeil der gaszuigers (compteurs) niet behoorlijk wordt gehouden noodzakelijker wijze moet de trommel die met het doorgaan van het gas in beweging wordt gesteld sneller of trager draaien naarmate het waterpeil hoo- ger of lager staat(het verschil mag geen 3,5% bedragen) en dan natuurlijk teekent de wijzerplaat meer gasdoorgang aan dan er werkelijk is gebruikt. En dat is niet eerlijk. Men voegt er bij dat een verbruiker het feit za 1 doen vaststellen en een proces zal inspannen tegen de Maatschappij, waarna een heele groep verbruikers experten zul len vragen om de werking hunner comp teurs te doen onderzoeken met of tegen dank dervergunningshnodende Maatschappij. Ook te Aalst hoort men vele lieden klagen over het meerder verbruik vergeleken by vroeger en daar ook tracht eene heele groep de ware oorzaak daarvan te bepalen, en er maatregelen tegen te nemen. De plechtige prijsuitdeeling aan de leerlingen izer STAATS-MIDDELBARE JONGENS SCHOOL had verleden Zondag plaats in de Schouwburgzaal van den Dreef. Ze werd opge luisterd door onze fanfaren en had, als naar gewoonte, eene talrijke menigte aangelokt. De koorzangen, stukjes, voordrachtjes, al de nummers, in een woord, van het welgevuld programma werden gulhartig toegejuicht. De heer leeraar Van den Berghe had zich dit laar met de feestrede belast, en had het zeer ciesch en belangwekkend onderwerp gekozen de noodzakelijkheid der lichamelijke opvoe ding van de meisjes. Tot over ettelijke jaren, zegde de redenaar, scheen het voor al degenen die zich om de wel vaart van het volk bekommeren, dat de man nen alleen het volk uitmakenmen bekreunde zich enkel om de gezondheid en de ontwikke ling der mannen, alsof lichaamsoefeningen niet even noodig en heilzaam zijn voor beide ge slachten, zelfs meer nog voor de vrouwen aie door gedwongen beweegloosheid gebrekkige houdingen aannemen en door onredelijke klee derdracht de organen in hunnen wasdom stuiten. Die verkeerde opvatting dat de vrouw eene bijzondere lichamelijke opvoeding zou verei- scnen, is voortgesproten uit hare onderge schikte en tegen-natuurlijke levensvoorwaar den, uit dat soort van verlagende voogdij waar onder zij zoo lang gehouden bleef. Om de ontvoogding waardig te worden moe ten de meisjes de noodige lichaamskracht ver overen door een rationeele en doelmatige gym nastiek, die haar lichaam een kloeke gezond- heik en harmonische ontwikkeling zal schen ken en tegelijk haar heelen levenstoestand veranderen. Spreker haalt dit axioma der natuurleer aan Het kind is do vader der menschen. Het klinke voortaan met evenveel waarheid, besluit hij Het meisje is de moeder der vrouw. Deze diepdoordachte rede werd langdurig toegejuicht. Prijsuitreiking;. De algemeene prijzen werden aldus toege wezen ltl* klas of 3de studiejaar. 1. Loiseleur Emiel; 2. Thuylie Jeroom 3. De Bodt Robert 4. Steenhout Maurits. Accessits 1. Van der Linden Ghislain 2. Van Molle Bartholomeus. 2d' klas of 2i% studiejaar 1. La Fontaine Gaston; 2. De Mol André 3. Gheers Maurits 4. Van der Velden Paul 5. De Meyer Julius. Accessits 1. Beeckman Leo; 2. Van Lierde Edmond 3. Conard Paul 4. D'Herde Emiel. 3d* klas of l*x* studiejaar 1. De Pril Frederik 2. Cosijns Arthur 3. Despretz Valéry 4. Waltniel Jules; 5. Beele Maurits 6. Van Molle Jan 7. Violon Emiel. Accessits 1. Van Lierde Robert 2. Panny Oscar 3. Steenhout Gaston 4. Van der Speeten Félicien 5. De Roock Josef 6. De Grijse Georges 7. De Mulder Jan. Het uitgangse^amen werd door de volgende leerlingen afgelegd, die het diploma bekwa men, met de grootste vrucht Loiseleur Emiel De Bodt Robert met groote vrucht Thuylie Jeroom Steenhout Maurits met vrucht Van der Linden Ghislain Van Molle Bartholomeus Loiseleur Armand Goossens Nestor; De heer Dr Behn, in naam van den Bond der Oud Leerlingen van de Middelbare School 76 ofde Belgische Vaderlander* TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. Maar wie had zyn gedacht kunnen door gronden, en de oorzaak zyner gramschap ontdekken, wanneer zyne kleedy en zyn titel van pelgrim eene grenlooze verkleefd heid aan de katholijke kerk aankondigden De goede abdis verliet eindelyk de cel na het meisje zoo niet getroost ten minste hare tranen verzacht te hebben. Zij was alleen gekomen in de stilte van den nacht om wel willendheid en genegenheid toe te sturen, aan degene wier bewaking haar toever trouwd was. Zy ging heen zooals zy geko men was de wankelende klaarte der Jtleine lamp, welke zy in de hand hield, liet haar nauwelyks toe haren gang te verzeke ren zy trad den pelgrim voorby zonder hem te ontwaren. Wat hem betreft, hy volgde met het oog de stappen dier deugdzame vrouw en wan- overhandigde een gulden eermetaal aan den primus der Eerste Klas, M. Loiseleur Emiel. Hij schonk in naam van denzelfden Bond als buitengewone belooning twee piachtige boek- deelen aan den Oud-Leerling, M. Van der Velden Georges die dit jaar in het Atheneum te Brussel den Prijs van het Staatsbestuur be haald heeft. Hij overhandigde insgelijks bijzondere prij zen aan twee leerlingen der school die verle den jaar, in den Algemeenen Wedstrijd tus- schen de Staatsmiddelbare scholen des rijks, buitengewone onderscheidingen behaalden M. De Cooman Jan, 10* Prijs M. Van den Berghe Paul, 5' Accessit. Hij meldde nog dat twee oud-leerlingen het diploma komen te verwerven van Handelsinge nieur M.M. Kiekens Charles en De Hts Edouard. Hij kondigde ten slotte aan, onder het luid ruchtig handgeklap van het publiek, dat met de heropening der klassen TWEE VOORBE REIDENDE STUDIEJAREN aan onze Mid delbare school zullen gevoegd zijn, voor jon- ;ens van 9 tot 10 jaren, die de vier eerste stu- iiejaren eener lagere school doorgedaan heb ben en zich bestemmen om middelbare studiën te doen. De heropening der klassen is vastgesteld op Vrijdag 30 September. De inschrijving van nieuwe leerlingen te be ginnen van 22 September a. s. van 10 tot 12 u. Het schoolgeld op voorhand, por kwartaal, betaalbaar, is vastgesteld Voor de voorbereidende klas, op 6 frank per kwartaal Voor de middelbare afdeoling, I"* studiejaar, op 6 fr. per kwartaal Voor het2J# studiejaar op 7,50 fr. per kwart. 3d* 9,00 fr. De aanvragen om voordeelen te genieten, waarop zekere leerlingen denken te mogen aan spraak maken, moeten uiterlijk vóór ln Oktober schriftelijk, aan den Heer Burgemeester, Voor zitter van den Bestuurraad, gedaan of ver nieuwd worden. De Bond der Oud-Leerlingen onzer middelbare school kent insgelijks dergelijke voordeelen toe. De vragen kunnen gedaan worden aan de Leden van het Bestuur of rechtstreeks aan den Heer Dr Behn, Voorzitter van den Bond. neer hy ze uit het zicht verloor en dat de weerglans van haar lamp zich op de som bere muren niet meer afteekende, dan de deur der cel halfopeoendemeisje, zegde hy, verliest geenen moed, God is groot. By die kloeke, alhoewel doffe stem, by die onverwachte woorden beefde Adelaida van schrik. Zy dierf nauwelijks de oogen tot dengene verheffen die alzoo hare smartelyke droomeryen kwam stooren, en wanneer zy hem ontwaarde, wanneer het ernstig en verwilderd gelaat van den man die haar be spiedde zich voor haar vertoonde, zooals de verschijning eens boozen geestes, meende zy de kloppingen haars harten op eens te voelen stilhouden, en een ijskoude ver spreide zich over heel haar lichaam. Wie zyt gy, mompelde zy Een vriend van Frederik. antwoordde de pelgrim. Zyn vriend 1 En een zucht welken men nauwelyks hoorde opgaan, ontsnapte des meisjes borst. Kon de edele Frederik zoo laag geval len zyn kon hy dcigelyke vrienden hebben. Niet een enkel dier gedachten ontsnapte aan de doordringendheid van den gtheim- zinnigen man uie haar bespeurde: een hoogmoedige glimlach zweefde hem over de lippen, en ae hand op zyne breede borst leg- Het was verleden Donderdag ook Prijsuit deeling in onze Vrije Liberale Kinder' school van den Dreef, waar men ons jaar lijks vergast met het liefste en aangenaamste der Kinderfeestjes welke men zich inbeelden kan. Wij vragen ons af of het wel een Kinder feest heeten mag, want 't is er als 't ware het vreugdefeest der Moeders en der grooten, die zich waarlijk in do zaal komen verdringen om hunne lievelingen, in hun engelachtig ge waad, de verrukkelijkste der tooneeltjes te zien uitvoeren. Onze oprechte geluk wenschen aan de onder wijzeressen onzer Froebelschool, Mejuffers M. Van Raffelghem en El. De Cooman, die wonderen van geduld aan den dag moeten leg en bij het aanleeren dezer tooneelen die waar- ig zijn van knapen van hoogcren ouderdom. Van harte geluk ook voor den ijver welke zij het gansche jaar door aan den dag leggen bijde toepassing barer praktische leermethode. Dat de bekomen uitslagen uitermate de ouders be vredigen bewijst do bloeiende toestand der school, welke dit jaar 71 leerlingen teldo. Leven onze lieve kleinen En leve onze LIBERALE SCHOOLPENNING. Vervolg van het artikel llamlclnurw eu Xcringrioeiuleit, wordt wakker Welke ook de gevolgtrekking van ons schrij ven zij, toch blijven wij bij ons eerste gezegde, en wel dat wij hoegenaamd niet gekant 'zijn tegen eene verecniging der Neringdoenden en der Handelaars. Wij willen hier enkel onze gedachten neerschrijven in volle vrijheid, in algeheele onafhankelijkheid, onbewust met het geen deze of gene persoon er moge over den ken. Overigens, wien 't schoenstje past, kan het zich aantrekken Dat wij thans een voor den handel weinig aanmoedigend tijdvak beleven, blijft buiten kijf, en vooral hebben neringdoenden en hande laars zich erg te beklagen en daaraan zullen hetslecht weder en vooral ook de tentoonstel ling te Brussel,voor dewelke in wellust het geld verbrast wordt en wel fen koste dikwijls van kleeding. schoeisel en de keuken ten huize, niet geheel vreemd zijn. Willen wij daaruit besluiten, dat het weder eene gunstigere wending aannemende en eens de tentoonstelling achter den rug, de huidige netelige toestanden zullen opklaren Misschien wel, doch wij twijfelen eraan, want uit dien onnatuurliiken, schijnbaren meerderen voor spoed, uit ait uitzinnig geldverteer zal wellicht eene crisis voortspruiten, waarvan wij de uit gestrektheid niet kunnen voorzien. Wat er ook van zij, zekeren stellig is het dat de thans onder het volk bestaande strekking naar weelde en pracht, een onregelmatigen toe stand in den gang der zaken daarstelt. Iedereen wil zijnen toestand verbloemen en gelijken tred houden met lieden boven zijnen stand. Helaas Tot nogtoe beleefden wij de zooge- zeven vette jaren dien den hongersnood klage zich dan ook niet wanneer die klanten hem in den steek laten, hem vaarwel zeggen Door die buitengewone strekking naar weelde en pracht, zijn heel natuurlijk ook de huishoudelijke kosten merkelijk toegenomen, de uitgaven vermeerderd Do gevolgen van die meerdere uitgaven hebben zich dan ook niet laten wachten, en daardoor ontstond onver wijld eene abnormale vermeerdering van het etal neringdoenden en handelaars, eene on- ;ewone uitbreiding der bestaande handelsbe- rijvon en werden alle winkels om zoo te zeg gen in echte bazars herschapen, opdat die uit gebreider handelsbetrekkingen zouden toelaten meer winsten te verwezenlijken en de twee eindjes van 't jaar aaneen te knoopen. Voor ons is de hevige concurrentie dus de groote schuldige van den neteligen toe stand welke de handelaars en nering doenden thans doorworstelenen wij voorzien niet dat die toestand zoo maar dadelijk zal verbeteren Integendeel Wordt voortgezet. Maandag laatst, in den voormiddag, had alhier de plechtige teraardebestelling plaats van Mevrouw QUINTENS, eenige dochter van onzen achtbaren koenen strijder, den heer Modeste Van Heddegem. Wij bieden de acht barse familie Quintens-Van Heddegem ons har telijk rouwbeklag aan, met de hoop dat onze innige deelneming in den rouw die haar treft, hare smart eenigzins moge lenigen. Heden Zondag, 14 Augusti, Koningschieting der Maatschappij StSebastiaan Wii durven verhopen dat de Gildebroeders met net bestuur" talrijk zullen opkomen. Bijeenkomst bij den heer Joseph Coessens, Neerstraat, te 3 1/2 uur stipt. Verleden Zondag had het wederzydsch bezoek der liberale wykclubben plaats naar de wyk Osbroeck. Talryk waren de leden der verschillende clubben opkomen. Na het bezoek aan de leden herbergiers De Jonge F. Petit F. We De Saedeleer, Van der Biest J. Van den Broeck G. Van Vaeren- berg Jud De Neef JosefKiekens A, De Ridder Alfred Verbeiren Jaak en Van Goethem Leo wer l in de zaal van M. Leo Van Goethem het woord gevoerd, door de vrienden Van Opdenbosch, Brijs, advokaat Michiels en Eylenbosch die beurtelings han delden over den politieken toestand van *t land. alsook een krachtigen oproep deden, tot de medewerking aan de herziening der Kiezerslijsten, werk waaraan al de liberale vrienden hunnen steun moeten verleenen, opdat geen enkel onzer vrienden van de kiezerslijsten zoude weggelaten worden, er met het getal stemmen, waaraan hy recht heeft zoude op voorkomen. De Voorzitter van de Liberale Werkmans kring, M. Gustaaf Leveau, liet zich veront schuldigen. Er wordt met algemeene stem men en handgeklap beslist een brief van sympathie te zenden aan den geliefden Voorzitter, met den wensch tot spoedige en volledige herstelling. Een woord van dank werd gestuurd aan het bestuur van de Wiikclub van den Osbroek met den ijvervollen Voorzitter, den vriend Becqué, aan 't hoofd en aan de leden voor hunne talryke opkomst door den heer Van der Veurst, die den wensch uitdrukte dat de eendracht welke thans heersehe tusschen de verschillende wyk clubben zal voortduren en men eensgezind zal werken, tot het bekomen van den zege praal der liberale partij. Die vergadering werd voorgezeten door M. Karei Beeckman, Voorzitter van de Libe rale Wijkclub 't Zonneken. in Egypte voorafgingen, doch thans zijn wii gekomen aan den omdraai van het bloeiend tijdvak en wellicht begint nu voor ons ook een tijdstip van magere jaren, waarbii velen, vooral degenen die geen appeltje tegen aen dorst weg legden, de zure gevolgen zouden kunnen dra- fen. Immers, geen enkel neringdoender noch andelaar heeft de klanten in pacht, en hij be- gende kind, zegde hij, gij schat den man naar de lompen die hem bedekken. God heeft andere onderscheidingsteekens daar gesteld hy heeft op de aarde de eersten rang aan de kracht gegeven aan de kracht der ziel en des lichaams. Adelaida bukte het hoofd zonder te ant woorden, 't was niet enkelijk vrees dat zij gevoelde, zicji alleen, in 't duister van den nacht, met dien woesten mensch bevindende. Hy boezemde haar een onbeschrijfelijken en onbegrijpelyken afschuw in, en nogtans, gaf zy gehoor aan zijne woorden gelyk aan de- giene van een wezen dat zich immer bedrie gen kon. Zy beefde, maar dezelfde bovenna tuurlijke kracht die den zwakken vogel in de vergiftigde muil van het serpent stort, scheen des meisjes wil af te breken, en haar zonder weerstand over te leveren aan het oppergezag dat de pelgrim, of liever, om hem met zyn echten naain te noemen, Jere- mias de boschgeus, hem toeeigende. Adelaida d'Agua, hernam hij, wiltgy my volgen Ik zal u buiten dit gevang leiden. Dit voorstel van een onbekende, scheen niets dan verwondering en afkeer te kunnen verwekken. Maar er lag in Jeremias blik, in den toon zyner woorden zoo iets buitenge woon, zoo dwingend en zoo onweerstaan baar, dat het meisje, dewijl zy hem aan hoorde, niet nadacht dat die man het recht Al de leden van den Liberalen Werk manskring welke inlichtingen hebben te geven, welke uitleggingen hebben te vra gen of welke boeken of rekeningen verlan gen na te zien hetgeen allen verzocht wor den te doen, mogen zich alle zondagen be geven in het lokaal Concordia waar het hoofdbestuur altyd zal vertegenwoordigd zyn van 11 tot 12 uren voormiddag, Daar ook worden dan de vergoedingen betaald, aan de rechthebbende leden van den Onderlingen Bystand Eerbied en recht voor Allen en van de Liberale Vrou wen voorzienigheid. ZONDAG RUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apothekers op Zondag 14 Oogst 1910, M. Meganck, Leopoldstraat, Maandag 15 Oogst, (O. L. V. Hemelvaart) M, Renneboog, Nieuwstraat. Sanatorium de Mont-sur-üleuse (Lustin). Maladies de poitrine. Pension 10 a 12 fr. Ascenceur Chauffage Cen- ral. Eclairage électrique. M. Moyersoen. Volgens de dag bladen van Brussel zou M. Moyersoen, die M. Pieraertin de Kamers opvolgt, reeds zijn zetel gaan kiezen zijn hy heeft de zalen van het Parlement doorkruist om er zich gewoon aan te maken, en heeft zelfs de tri- }uun beklommen, maar het was maar om te ZIEN, zooals Rabelais zou gezegd hebben. Zou de talentvolle welsprekendheid van M. Moyersoen reeds tot in Brussel vermaard zyn Nu mag M. Woeste op zyne lauweren rusten. De plechtige PrUadeeling der Stadsjongensschool nr 1, zal plaats hebben op Stadsschouwburg, Dinsdag 16 Oogst om 9 1/2 ure. Demoiselle education distingue, 20 ans expérience dans l'instruction, ex.celle.ites références, donne legons particulióres, in struction compléte en Frangais. Langue Anglaise. s' Adresser bureau du Journal J, M. TurnhondsfeestHeden en vol gende dagen wordt te Brussel, binnen de omheining der allerzienswaardige Tentoon stelling, het 32* Belgisch Turnbondsfeest geviera op een luisterrijke wijze. Twee honderd vier en twintig Turn verenigingen, waartusschen 150 Belgische en 84 vreemde, uit alle landen, uit Bohe- men, Duitschland, Frankryk, Italië, Monaco, Nederland en Roumanië nemen deel aan dit belangryk feest. 4000 jongelieden, zoo vrouwen als man nen, uit alle gewesten van Europa komen daar betoogen dat de Gymnastiek overal regelmatig beoefend wordt, en kinderen op leidt tot krachtige en gezonde wezens, zoo onmisbaar in de Samenleving, omdat zij alleen met moed en goeden uitslag den harden strijd voor 't bestaan doorworstelen. Turnen is dus nuttigen onze jonge Aalstersche Vrienden die zulks beseffen, en deelmaken van den Turn- en Tooneelkring Help U Zelve, gaan dit grootsche feest bywonen, gaan er zich meten in vreedzamen kampstrijd tegenover alle die makkers van binnen en buiten onze grenzen, hunne Wereldbroeders, en nieuwen iever schep pen om voort te streven voor het bestaan en aen vooruitgang hunner goede Vereeni- ging. Jonge Turnersschaar, Goedheil I De Turnkringen Sparta van Ninove en La Grammontoise van Geeraerds- bergen, nemen insgelijks deel aan dit Feest. Moge het zyn dat die Makkers met lau weren uit den Prijskamp komen' 1 Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeefx. Winkeliers Huisvrouwen Spaart uwen tijd, uw geld en uwe gezond heid door het bezigen van Electromtne het beste produkt om Stoven en Kachels te zwarten. Alg. Dépot by Edgard SCHOUPPE-NyS. Veldstrant, AALST. Tentoonstelling;. Bezoekt in da Belgische afdeeling van eetwaren de uitstal ling der Maatschappij ADOLF DELHAIZE et Cie (ziet verder aankondiging). Een nieuwe Triomf voor het ro a tieve snelwerkende Naaimachien Phoenix. Na aangenomen te zijn in de beroepscholen van Brussel en voorsteden, komt ons goe- vernement ze in te voeren in zyne gestich ten. Dit zegt meer dan al het bombastig Barnumreclaam waar men het publiek mede misleid. Wie nu nog niet klaar ziet zal nooit klaar zien 1 (Tien jaren waarborg). Alleenlijk te verkrijgen Huis Alfons GHEYS, Mecanicien, 77, Leopoldstraat. 77. Gemak van betalen. Naalden, Spoelen, voor alle stelsels. Belangryk Bericht. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zyn van Hoest, Valling, Bronchieten, Influenza, Keelpijn, Heeschheid, Asthma of Kinkhoest de borstsiroop van DEPRATERE aanbeve len. De geneeskunde bezit niet eene reme die die zoo rap en zoo volkomentlyk ge neest Het is een serieus product dat zich niet steunt op ingebeelde potretten of uitgekoch te certificaten, maar net geneest altyd. Prys 2 frank de groote flesch in alle apotheken namentlyk te Aalst by M.M.Cal- lebaut, Botermarkt en De Valkeneer, Esplanade. niet had haar raad te bieden, of zelfs bevelen te geven. Zy had zelfs nauwelyks kracht genoeg om haar tegen zynen dwingenden wil te verzetten. Ik ben hier niet als eene gevangene opgesloten, antwoordde zy. al bevende. De abdis is eene heilige vrouw, ik acht my ge lukkig. verlatene wees, zooals ik ben, eene schuilplaats by haar te vinden. En 'tis de bisschop die u die schuilplaats aangeraden heeft Monseigneur is de natnurlyke bescher mer dergenen die het ongeluk hadden ze te verliezen. Het rood stygt u op de wangen, meisje 1 gy zyt niet openhertig. Maar ik zal u luidop die waarheid uiteenleggen die gy aan u zelve tracht te verbergen. Men heeft u be dreigd de nagedachtenis van uwen vader te schandvlekken Het is waar, mompelde zij. Gij hebt er in toegestemd u in eene abdy op te sluiten, opdat niet eene rechtple- ging zijnen naam en zyne overbiyfselen zou bezoedelen... En zoodra men u gevangen hield, is de rechtpleging begonnen. Het is alleenlijk te^en den geus Jere mias, zegde zij, aarselende. Het is de eigendom van Quekelborne, hernam Jeremias, dien zy achtervolgen, en uwe antwoorden hebben Frederik ten onde ren geholpen. Maar bedaart u. Wat is het verlies van een handsvol goud, ten zij een gevaar te min 1 Thans blijft er u nog eenen weg over, langs waar gij de onteering uwer familie kunt beletten. Indien uwe zwakheid zeniet verraadt, zal men er nooit in geluk ken de nagedachtenis uws vaders, noch de gene uws edelmoediger! neven te verooi- deelen. Adelaida verhief het hoofd en zegde met eene stem van aandoening ik zal niet een enkel woord uitspreken, riep zy. Gy moet nog meer doen, zegde de geus: gij moet van hier vertrekken. - Neen, antwoordde het meisje, met eene vastberadenheid, waaraan Jeremias zich weinig verwachtte. Verwonderd en bijna van zijn schik gebracht, aarselde hy een oogenblik maar zijne tegenwoordigheid van geest verliet hem niet en met eenen oogslag, de gesteldheid, de kracht en heel het hart der wees afmetende, hervatte hy koel wegFrederik is ziek en gevaarlyk gekwetst. Ziet hij u r.iet meer terug, hy zal sterven. Myn God, riep zy uit I ziek en ge kwetst En zonder er een woord by te voegen, stond zy, als door eene onwil lekeurige verrvoerrng aangedreven, recht om ter zijner hulp te snellen. Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2