HET ARRONDISSEMENT LïBEHAAL, DEMOCRATISCH WEEKBLAD. centiemen het Vijfde Jaargang Nummer 34 Zondag 21 Augusti 1910 Pensioenbond van Aalst. WIE EERLIJK IS Ondersteuni ngsïonds tegen Werkeloosheid. Benoemingen in de Magistratuur. Nieuwe heiligen. Klerikale eensgezindheid. De Paria's. Onparlijdige Landdagen. Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Gewone 15 centiemen ,u„j Reklamen 75 centiemen P" drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank. AALST, SO AUGUSTI 1910. Algemeene Vergadering. De. 8ste storting voor het jaar 4910 zal plaats hebben ZONDAG 21 OOGST ten lo kale Concordia, Schoolstraat, van 101/2 tot 111/2 uren voormiddag. Het nazicht der renteboekjes en de inschrijving der rente zal plaats «hebben in DE \IER WINDEN, Zondag; 38 Oogst, ten 31/2 ure namiddag. Daarna verslag der werkzaamheden van het afgeloopen dienstjaar. Na het kort verslag trekking eener reeks premien van 15, 10, 5 fr. enz. onder al de leden welke een renteboekje hebben en gedurende het afgeloopen jaar ten minste 3 franken hebben gestort. Om alle moeilijkheden te vermijden zoo werd heslist in de Algemeene Verga dering van verleden jaar zal niemand eene premie kunnen winnen, die niet aanwezig is of vertegenwoordigd door eon lid van het huisgezinbehalve in geval van ziekte, door den geneesheer vastgesteld. AI wie eerlijk man is moet, als hij den bepaalden ouderdom be reikt heeft, op de kiezerslijst staan. Wie niet op de kiezerslijst staat en oud genoeg is om kiezer te zijn, moet een geschandvlekt man zijn.... of misschien een door de klerikalen wetens en willens ver geten tegenstrever. Maar het eerste gedacht zal altijd zijn A. staat niet op de kiezers lijst hij moet iets op de lever heb ben, dat niet effen is. Gij allen, eerlijke menschen, die houdt aan uwen goeden naam en faam, ziet eens naar de kiezers lijsten, en eischt uw recht, helpt ons aan de herziening, het is in uw belang, het is voor uwe eer. Lokaal Gi*aaf EgmontGroote Markt. Algemeene verplichte Vergadering op ZONDAG 21 AUGUSTUS 1910, ten 3 1/2 uur stipt namiddag op boet van 10 centiemen. Orde van den dag 1. Verslag der laatste Alg. Vergadering 2. Balloteering van nieuwe leden 8. Driemaandelyksche rekening 4. Mededeelingen Bespreking van voorstellen, "5. Benoeming van een afgevaardigde by het Hoofdbestuur. De Leden moeten hunne lidkaart afgeven als bewys van aanwezigheid. De Sekretaris, De Voorzitter. Pietkr ANNE. Leo RUMMENS. Onder dezen titel lezen wij in ver scheidene klerikale bladen en in Den derbode hetgene volgt over de benoe ming van rechters in ons land De liberale lasterbladen, spreken niet dan van klerikale benoemingen, zij zyn zoo onbeschaamd te schrijven, dat het katholiek goeverrtement niet dan katholieken noemt. Dat zijn grove leugens en wij bewijzen met onweerlegbare cyfers, dat de liberalen toen Eij aan 't bewind waren, niets noemden dan liberalen. Van 4 878 tot 4884 hadden er in Oost en West-Vlaanderen 88 benoemingen plaats. De liberale minister Bara, benoemde 87 liberalen en 4 katholiek. In 4 884 bestond het Ilofvan Be roep van Gent uit 4 5 liberale Ilaatlshceren. Op 43 Voorzitters en Rechters van eersten aanleg waren er 43 liberalen en op 30 Vrederechters was er een enkele katholiek benoemd geweest. Het verbrekingshof bestond uit 16 lib. en 4 kat. 't Hof van Beroep te Gent uit 26 id. lid. 't Hof van Beroep te Brussel uit 39 id. 12 id. 't Ilof van Beroep te Luik uit 27 id. 7id. 108 lib. en 24 kat. Zij 18 per honderd katholieke Magis traten. Op 1 Januari 1910na 25 jaar katho liek bestuur zijn onze gerechtshoven en rechtbanken samengesteld als volgt Verbrekingshof en hoven van Beroep 75 k. 71 1. Rechtbanken van 1* Aanleg 256 k. 91 1. 321 k.I621. Zij 32 liberale magistraten per honderd Hetgeen veel te veel is, als men rekening houdt van het getal zetels welke de libera len slechts bekleeden in Kamer en Senaat Men neme in aanmerking dat de libe ralen aan't roer bleven van 1879 tot 1884, dat 't getal benoemingen door hen gedaan, dus betrekkelijk gering was geweest en die benoemingen niet wer den gedaan gelijk nu om politieke vriendjes te beloonen voor bewezen diensten. Overigens zijn de cijfers door de klerikale bladen aangehaald geheel uit de lucht gegrepen en al heeten zij die cijfers onweerlegbaar, ze zijn door niets gestaafd, noch te staven. Wat de liberalen van 1879 tot 1884 en de vroegere ministeries bij het be noemen van rechters in 't oog hielden was de bekwaamheid, de geschiktheid dergenen, die over de vrijheid, de eer en het leven hunner medemenschen zouden beschikken. Wat de klerikalen bij alle benoemin gen in acht nemen is kozijntjes- en vriendjeswinkel. Ziet de samenstelling na van som mige onzer rechtbanken, daar zete len snotbekken van de eerste toga, avokaatjes zonder zaken en zonder talent, maar in de magistratuur ge holpen door voorspraak en intrigen. Wie onbekwaam is om als advokaat zijn weg te maken, is voor de kleri kalen goed genoeg om rechter te zijn, goed genoeg om de baas te spelen over vrijheid en de goede faam zijner me deburgers. Wij Aalstenaars weten immers ge noeg welke fameuze kleppers door de klerikale ministers tot rechters worden verheven, en velen onzer medeburgers zelfs katholieken hebben luidop ver klaard wat moet er van de Justicie geworden met zulke rechters. De zaak William Borreman, van den laffen, klerikalen, nachtelijken aanval, doet ons immer denken aan eene be noeming, welke korten tijd daarna plaats greep. Er zijn nog 32 liberale magistra- ten ten honderd hetgeen veel te veel is. Natuurlijk en het zal ook niet lang meer duren of er zullen geene liberale rechters meer zijn Dan eerst zullen wij een Justicieken hebben, naar het hart der klerikalen. Denderbode, en zijne voorzangers, zijn hardnekkige vijanden van de Even redige Vertegenwoordiging, maar vin dende toepassingervan goed op de ma gistratuur, schijnt het. Maar vermits de klerikalen zelfs de helft der stemmen niet bekwamen in de laatste kiezing zijn er reeds 19 ten honderd klerikale rechters te veel, en moeten er in hunne plaats zooveel socialistische jugen worden benoemd. Doch die klerikale kribbelaars zien maar eene zaak er zijn nog liberale rechters te veel en heel waarschijnlijk, is het artikeltje geschreven door een klerikaal advokaatje zonder zaken, die naar eene benoeming ligt te snakken. Het is niet alleen te Rome, dat nieuwe heiligen aan de vereering der geloovigen worden prys gegeven, ook te Aalst bestaat er een fabriek van heiligen, dat er goed op doorwerkt. Na vele andere is Familieloon heilig ver klaard op Chipka door Het Land van Aalst het is een heilig, goddelijk woord en weldra verschijnt de litanie Heilige familieloon, verblind de snullen. Heilige familieloon, breng vele stemmen aan. Heilige familieloon, ontferm u onzer. Wat nu eigenlyk familieloon is vergeet Het Land van Aalst te zeggen. Familieloon beteekent immers, dat de arbeider, die een zwaar huishouden heeft, ook hooger loon moet ontvangen, of het be teekent niets. Moest door eene wettelyke bepaling zulks tot verplichting worden gemaakt, dan zou den de ongelukkige arbeiders, die veel kleine kinderen hebben geen werk meer vinden. Elk verstandig mensch zal zeggen: Arbeid en bekwaamheid moeten naar verdiensten beloond worden en evenredig zyn met de vereischten en behoeften van den tijd. Maar familieloon is een cliché en kwak zalverswoord, slechts bestemd om degenen têmlslelden die eenvouiigxzfln van hart en van zin. Met M. Daens en zyne volgelingen is het woordenkramerij zooveel ge wilt, maar praktische toepassing nimmer, 't Is waar ook dat de eenvoudigen zich met woorden kramerij te vreden houden Zalig zyn ze de onnoozelen. De arbeid der kanten werksters, der naaisters, handschoenmaaksters enz. wordt in Vlaanderen schandalig slecht betaald. Waarom Omdat de rijke kloosters die arbeid onder den voet hebben geholpen, de kleine patroons hebben geruïneerd en in hunne door den staat gesubsidieerde ge stichten, het sweet-systeem der hongerloon en hebben ingevoerd, om schatten te vergaren. En voor zulke gestichten heeft M. Daens een verhooging van subsidie van 1 millioen ""1 duizend franken 's jaars gestemd. In ons vorig nummer verscheen een arti kel van onzen volksvertegenwoordiger M. Jules Rens, waarin deze aantoonde hoezeer de klerikalen verdeeld zijn over vraagstuk ken van allergrootst belang voor het land, vraagstukken waaraan in korten tyd eene oplossing moet komen, ten einde gevaar volle toestanden te vermyden, welke voor Belgie slechts nadeelig zouden wezen de kwestien van het onderwijs en de eenma king der kieswetten, om maar deze twee te noemen. De bisschoppen van Belgie, de erkende oppermeesters der zwarte, gele en groene klerikalen hebben hunne bliksems uitge vaardigd, tegen den leerplicht, welke noch tans door vele katholieken noodig wordt ge oordeeld paus Woeste heeft eveneens zyn veto uitgesproken over die kwestie en tevens in zijne wereld-pauselyke onfeilbaar heid beslist, dat de Evenr. Vertegenwoordi ging er niet komen zal voor provincie en gemeente zoolang hy leeft, veel min dus de geheele eenmaking der kieswetten, al wordt de ze voorgestaan door een betrekkelyk groot deel der intellectueele katholieken. Nooit was de verdeeldheid zoo groot tus- schen de fracties der liberale party waar het hoofdpunten gold van het liberaal pro gramma en zelfs tusschen liberalen en socialisten was de scheur op het terrein van onderwys, kieswetgeving en arbeidsregeling nooit zoo groot, als ze thans is tusschen de Toren-van-Babél achtige groepen van het klerikalism ouden en jongen, militaristen en antimilitaristen, agrariens, Woestisten, enz. Maar ge zult zien dat al die fiére Sicam- bers den nek zullen buigen, als de bisschop pen hunnen staf gebiedend zullen uitsteken. Daensisten, reactionnairen, protectionnisten, heel de bende zooveel ze zyn zullen op de borst kloppen en hun mea culpa uitspre ken op der bisschoppen bevel opaat het eens te meer blyken zou, dat de macht over Bel gie niet komt van het Belgische volk, maar wel van Rome. Intusschen echter is de vijandschap, de haat zou men mogen zeggen tusschen al die Roomsche onderdanen niet verminderd, ze hangen nog slechts aaneen door hetfanatism (daarin zyn ze de meesten gedreven uit baatzucht de anderen uit overtuiging) maar die band is sterk, het is immers die band, welke de volkeren der aarde eeuwen lang aan bijgeloof en onwetendheid heeft gekluisterd gehouden. Zulks belet echter niet, dat men van Roomsche zyde, wellicht de riemen te eng zou willen toehalen om aan de spanning te wederstaan en er wellicht uit de meest intellectueele katholieken meer dan zich een los zal wringen, gelyk het in Hongarie geschiedt waar de kreet weergahut zelf onder de geloovigsten Los von Röm Zulks belet niet dat de broederstrijd hevig woedt in de klerikale rangen, broederstrijd welke, gelijk M. Rens het zeide, de oorzaak is geweest van het aftreden der heeren Delbeke en Descamps als ministers. In elke politieke party kan tusschen de partijgenooten verschil van zienswijze en meening over bijkomende punten ontstaan, over de hoofdzaken blijft men eensgezind, in de klerikale party niet meei, en nooit is het gebeurd, dat het aftreden van een minister, welke dus vereerd werd met het vertrouwen zijner partij, triomfkreten ontlokte aan organen dier partij gelyk het aftreden van minister Delbeke het deed. Een katholiek blad van Antwerpen, opge steld door stadgenooten van minister Del beke kondigde het volgende af, na dezes ontslag HIJ IS WEG Als een verheugende mare kwam, by al de rechtzinnige Antwerpenaars, het be richt toe dat de andere uit het Ministerie verdwenen is Officieel heet het dat hij hepatische kolieken heeft. Indien zulks waar is, wen- schen we hem van harte een spoedige en volledige genezing toe, want we bekampen nooit den persoon maar we wenschen hem in alle geval zekerlyk GEEN terugkeer in het ministerie daar heeft hij te veel kwaad voor gesticht. Ook wenschen we vuriglyk dat zy mochten de waarheid gissen, die beweren dat hij ook als volks(?)vertegenwoordiger gaat aftreden dan is de Meetingparty voor goed van dien boozen geest verlost 1 We deelen echter de meening van hen die staande houden dat de hepatische kolieken maar een voorwendsel zyn, en dat hem de politieke kolieken overkomen zyn, veroorzaakt door al de verraderlijke stemmingen, onvervulbare beloften en ande re onhebbelijkheden, die hem de maag be zwaren. Het lag immers toch voor de hand dat zulk een mensch niet langer aan 's lands bestuur kon blyven daartoe was zyn optre den, zyne houding en zyne princieploosheid te weerzinwekkend Mooi, niet-waar, vrienden. Echt broederlijk vooral. Die dompers be minnen elkander als kat en hond. Dit belet echter ook niet, dat ze allemaal evenslaafsch zijn op enkele uitzonderingen na, en allen zooveel als ze zijn, zwarten, gelen, groenen, zullen zich plat ter aarde werpen en den grond kussen op bevel, als zii die den staf zwaaien het noodig zullen oordeelen. Leerplicht, gelyke rechten voor alle Bel gen, onafhankelijkheid der burgerlijke macht zullen nooit verwezenlijkt worden dan door de antiklerikale partyen. Het klerikaal goevernement bestempelt met den naam politieke maatschappij, elke vereeniging welke niet voor hoofd-of neven doel heeft den klerikalen winkel te doen draaien. De betooging der staatsbedienden werd verboden, 't was politiek doch eene kleri kalen boud van klerikale staatswerklieden mocht yry deelnemen aan een klerikalen stoet. Het congres der postboden mocht maar plaats hebben op voorwaarde, dat de dag bladen er niet zouden geduld worden, an derszou 't immers politiek wezen. In 1905 boden de Onderwijzers het eere* voorzitterschap van hun Congres te Luik den Minister van Wetenschappen en Kun sten aan,hy weigerde en dit zooals hy in zyn antwoord zei omdat de Nationale Bond der Belgische onderwijzers welke 6000 leden telt politiek is. En sedertdien worden de onderwijzers als paria's behandeld. Nu weer. De deelnemers aan alle Congressea te Brussel ontvangen een zeker getal vrye entrees voor de Tentoonstelling de Onder wijzers alleen niet. En toch is het op het werk dier onderwij zers dat de klerikale regeeringen de inrich ters der tentoonstelling den vreemdelingen met fierheid wyzen. De besturen onzer liberale Mutuali teiten Eerbied en Recht voor Allen en de Liberale Vrouwen-Voorzienig heid hebben beslist geen deel meer te nemen aan de zoogezegde onpartijdige Vlaamsche Landdagen der Maatschap pijen van Onderlingen Bijstand en Voorzienigheid, en die beslissing werd door'de leden goedgekeurd. Tweemaal woonden de afgevaardig den dier beide Mutualiteiten, die con gressen bij en zij hebben er hun be- comste van, niet zonder reden, ge zqlt er over oordeelen. In de twee laatste congressen, was er gedurende het grootste deel van den zittijd spraak van varkens, koeiey, konijen en geiten, van menschen schier niet. Hedendaags staan de bees tenkringen op den voorgrond en er wordt meer gedaan voor de zorgen in geval van ziekte en voor vergoeding in geval van sterfte van alle soort van vee, dan er gedaan wordt voor de menschen, voor de arbeiders, Dat alles natuurlijk met een kleri kaal politiek doel. Die onpartijdige landdagen zijn zoo onpartijdig, dat men er de daden van het klerikaal gouvernement mag loven hemelhoog, dat men er de klerikale ministers mag bewierrooken tot stik- kens toe, maar dat elke poging tot kritiek, elke afkeuring van genomen maatregelen, elke aanwijzing van be staande verkeerdheden dadelijk wor den ingetoomd met de opmerking de landdag is onpartijdig, er mag geen politiek worden gemaakt. Het klerikaal goevernement ophe melen is onpartijdig zijn, eene kritiek in 't midden brengen is politiek maken. Onze liberale mutualiteiten van Aalst doen ni.t meer mee aan zulk dupen-spel en zij hebben gelijk, over schot van gelijk. Dat net gouvernement zelve het voorbeeld geve van onpartijdigheid op dit gebied, maar dat zal het niet al de maatregelen welke het in zake van Onderlingen Bijstand en instellingen van vooruitzicht heeft genomen, zijn uitsluitelijk ten bate der klerikalen. De bezoldigde correspondenten van het arbeidsoffice zijn uitsluitelijk kle rikalen, die voor de mutualiteiten in 't algemeen niets doen en van de libe rale instellingen zelfs geen melding maakten, alsof ze niet bestonden. Al de schikkingen tot nu genomen, hadden enkel ten doel de klerikale maatschappijen te bevoordeeligen en de inrichtingen der andere partijen zooveel mogelijk van de voordeelen verstoken te houden. Zoo b. v. de ministerieele schikking waarbij zekere voordeelen worden ge weigerd aan groepen welke geene 1000 leden tellen. De klerikale leden van de Onderlinge Bijstanden der dompers worden in een Bond vereenigd, zelfs zonder dat ze geraadpleegd worden de liberale groepeeringen tellen ge woonlijk geen 1000 leden, zulke beko men niets Het wordt tijd dat de liberale Maat schappijen, die onpartijdigheid naar waarde, leeren schatten, ze zouden on gelijk hebben nog langer aan de foppe rij der onpartijdige landdagen mee te doen, terwijl het klerikaal goeverne ment de partijdigheid zoover drijft, alle mogelijke maatregelen in te voe ren om den bloei en vooruitgang der liberale instellingen :e beletten. Van klerikale zijde is er geene on partijdigheid te verwachten. Daarom raden wij onze liberale vrienden aan, een Bond te stichten van liberale mutualiteiten, welke van Heden af liberale congressen van voor zienigheid en maatschappelijke instel-

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1