DE BOSCHGEUS AALST Liberale Werkmanskring. NINOVE. Wal is de plicht van een onderwijzer. Uit Erenibodegem. Erenibodegem-Terj oden. Uit Sottegem. Haaltert-Eede. Valsch Spel. Mingelamangel. lingen zal tot stand brengen waarin eenieder vrij zal mogen spreken, waar in men waarlijk streven zal naar spoe dige en vreedzame oplossing der maat schappelijke kwestien. Op ZONDAG 4 SEPTEMBER 1910, te 3 ure stipt namiddag, Algemeene Verplichte Ver gadering op boete van 25 centiemen. Orde van den dag 1Verslag der laatste algemeene verga dering2. Verslag over de rekening van het dienstjaar 1909-1910 door den Schatbe waarder J. De Brueker 3. Balloteering van nieuwe Leden 4. Verslag over de werk zaamheden des Krings gedurende hel dienst jaar 1909-1910 door aen Sekretaris P. Anne 5. Mededeelingen 6. Kiezing voor tien Bestuursleden. We herinneren de Leden dat de voorstel lingen van kandidaten, voor de verkiezing van het Hoofdbestuur, moeten ingezonden worden, aan den heer Voorzitter Gustaaf Leveau, Vaartkaai. 4, ten laatste DONDER DAG 25 OOGST tot 8 uur 's avonds. De voorstellingen moeten door 5 leden onderteekend zijn alsook door de voorge stelde kandidaten. HET BESTUUR. De Koormaatschappij De Denderzonen rient op Zondag 28 Augusti e. k. een uit stap in naar Oostende voor 2 dagen.. De personen, niet-werkende leden der maatschappij, die de reis verlangen mede te maken, kunnen zich laten inschryven tot Donderdag 25 dezer, by den Sekretaris- Schatbewaarder, Henri DE WEGHE, Pamel- straat, by wie zy desnoods ook de noo- dige inlichtingen voor het logement kunnen verkrijgen. Prys per koepon heen en terug 4 frank. Er wordt uit Ninove 's Zondaags om G ure 's morgens vertrokken om 's Maandaags 's avonds terug te keeren. Hy heeft voor plicht alles te doen wat mogelijk is om zijne leerlingen een goed on derricht te geven, op het hem opgelegde uur de klassen te openen en te sluiten, in één woord alles te doen wat voor de leerlingen nuttig kan zyn, hierdoor bewijs gevende dat hy op de hoogte van zyne taak is, taak hem door zijne oversten opgelegd. Kan een onder wijzer die ook koster is terzelfdertyd die plicht volbrengen Volstrekt niet, want talrijk zyn de klachten die opgaan op een gehucht eener gemeente in den omtrek van Aalst, waar de onderwyzer ook koster, tel kenmale er eene begraving, uitvaart of soortgelyke diensten plaats hebben, de kin deren zoo niet te huis laat, ze ten minste op de straat laat loopen soms heel den voor middag, tot dat het den onderwyzer of liever den kosterjmogelyk is in de school tegenwoor dig te zyn. De ontevredenheid der inwoners van dit gehucht is groot, doch zy durven niet opentlyk er tegen opkomen uit vrees voor hunnen pastoor, die daar ook pastoor-burgemeester is. Wy raden het gemeentebestuur dier ge meente, dat reeds zoolang moedwillig de oogen gesloten houdt, aan, in 't vervolg handelend te willen optreden, hierdoor ge hoor gevende aan de gegronde klachten der inwoners van hun gehucht. Zoo niet zullen onze klachten weerklank vinden in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, waar wy de daden van den onderwijzer-koster en het maar al te toegevend dompersbestuur zullen doen bekend maken. Alhoewel niet veel vertrouwen stellende in het mogelyk optreden van 't dompersbestuur, willen wy toch eenigen tyd geduld hebben om te zien of de plaats van koster aan niemand anders zal gegeven worden om hierdoor den fanatie- ken dompersonder wijzer de gelegenheid te verschaffen zyn ambt van onderwyzer be hoorlijk te vervullen, ambt welke hy door het spelen van koster zoo dikwyls heeft ver waarloosd ten nadeele van de hem toever trouwde leerlingen. Eonigen tijd geleden had er in eene stad een soort van domperseongres plaats gehad, ook uit onze gemeente was er iemand gezonden om die dompersvergadering bij te wonen. In het terugkeeren van dit berucht Congres was do vertegenwoordiger onzer dompers ver gezeld van een anderen domper uit den omtrek. Nu in onzo statie stapten ze samen ai, en na eenigc stappen te zijn voortgegaan vroeg onze Erembodegemschcn domper met bevende stem aan den anderen Mijnheer ik ben verplicht u of«le lleltflschc Vaderlanders TEN JARE 1580, door J. J. M O K E Viij in de Volkstaal overgebracht. o Een oogenblik nadenken zou haar in de onverschilligste wanhoop gestort hebben maar .leremias liet haar geen oogenblik tot nadenken. Hy omsloot ze met zijne twee forsche armen, wierp haar een mantel om en droeg ze weg. Éenige stonden daarna was zy buiten de abdij. Door welke buitengewone middels had die roekelooze man zich het gemak ver schaft om uit de abdy te geraken welke veeren bracht hy in 't spel welke list legde hy aan den dag Het is hetgene de geestelyke dochters van Sparmale, noch Adelaida zelve nooit te wete gekomen is. Men zou gezegd hebben dat er in dit voor val iets bovennatuurlijk en goochelachtig was. Des anderendaags, de portieres, de abdis, de bisschop, de geestelyke dochters, de cle- iels te vragen, ik doe liet met tegenzin, doch daar de nood dwingt, denk ik enkel mijn plicht te doen met u het volgende te vragen Ge weet dat do laatste gemeentekiezing ons schrikkelijk geld heeft gekost, dat het volk tegen ons was, en wij onzen zegepraal enkel te danken hebben aan de overgrootte soinm ;n geld aan do kiezers ter hand gesteld om voor onze lijst te doen stemmen, tot hiertoe zijn wij er nog niet ingelukt dit alles bijéén te krijgen, en het wordt meer dan hoog tijd te denken aan de gemeente kiezing van toekomende jaar, die ons niet veel goeds voorspelt, daar er door zekere benoe mingen en nog andere dingen in onze partij ontstaan, tweedracht is uitgebroken, en ook vele beloften die er do laatste kiezing gedaan zijn, en welke wij niet hebben kunnen vol brengen. Er zal zooals ge ziet geld ontbreken, om wederom al die misnoegden tot ons te trek ken en den zegepraal te kunnen behalen. Er is nog een ander feit waarop ik uwe aandacht wil vestigen. Sinds lang wordt cr gespot met onzen kiosk, en niet het minst door onze tegen strevers de liberalen, nu ik moet u bekennen dat het niet zonder reden is dat de liberalen er den spot mede drijven, want ik zelf beken dat het sinds lang eene schande is voor onze partij op zulken kiosk (een echt lattewerk met meer dan 6000 nagels de laatste maal aaneengeflanst, daarbij zeer gevaarlijk voor hen die dit soort kiosk moeten beklimmen) onze maatschappijen hunne muziekstukken te doen uitvoeren, öm dit te verhelpen vriend, vraag ik u het uwe te willen bijbrengen ten einde ons uit onzen nete- ligen toestand te kunnen redden. Na te hebben gezegd dat er zooveel te geven was, ging den vreemden domper in den zak trok twee bankbriefjes van 20 franken ieder boven en gaf ze (met tegenzin wel is waar want dit was goed te bemerken) aan den Erembode- gemschen domper. Ge ziet waarde lezers hoe laag onze klerikale helden gevallen zijn. Ge ziet waar do geldver- brassingen der kiezing ons heen leiden, niets voor arme sukkelaars, er is geen geld, voor die lieden is het antwoord altijd wacht wij zullen dan zien, dan.komen wij bijeen ik zal er van spreken, en u weten te zeggen hoe het zit. En zoo worden die arme sukkelaars wandelen gizonden zonder iets van onze dompers te kun nen krijgen, en worden meer om meer in d'el- lende gedompeld door de schuld onzer dom pers die enkel geld weten te vinden om hun waggelend domperskraam recht te houden. Hoelang zal dit nog duren, dit vragen wij aan alle verstandige menschen onzer gemeente. En ook hoe vernederend moet dit vragen toch voorkomen voor onzen Erembodegemschen domper. Hij 1 de man die vroeger voor nie mand moest zwichten, hij, die zelf heeft onder vonden waarheen het geven aan al die dom pers klingen hem heeft gebracht, hijdie eens aan de liberalen veel te danken had en hen be loofde met zijn volk geen strijdende klerikalen meer te zijn. Helaas hij, onze domper schijnt dit alles vergeten te hebben, en gaat bedelen voor de verrotte klorikale partij, partij die hem bijna tot den dompel bracht. Ja nog eens hoe lang zal dit nog duren. Een zieke Werkman van Erenibodegem. Eenige dagen geleden heeft men in de nieuwsbladen kunnen lezen dat er weêr al een klein dozyn nieuwe buurtspoorwegen gaan gelegd worden. Vruchteloos hebben wy den langen lijst der nieuwe banen gele zen om te zien of onze tram er nog niet by was. Die tram, ons reeds zoo vele jaren beloofd, wanneer zal het katholiek Minis terie hem ons geven Is 't niet aartsjam- mer dat ons gehucht, meer bevolkt dan honderden gemeenten en die stil aan een steedsch uitzicht krygt, aan geen tram kan geraken die 't in rechtstreeksche verbinding zou brengen met Aalst en Ninove Wij zyn overtuigd dat Terjoden zijn tram wel spoedig zou hebben indien Terjoden zich vry vocht, 't is te zeggen eene zelstandige gemeente werd. Mil. Inderdaad, sedert, de talrijke iaren waarvan ons geheugen eene herinnering hoeft bewaard, hoevele ouders van Sottegem hebben het zich ten plicht genomen aan hunne kindoren eene degelijke opvoeding te geven Bitter weinig, niet waar En onder die zeldzame ouders, die hun kinderen eene geleerdheid bezorgden, hoevelen zijn er niet die dachten en heden nog verzekerd zijn dat, omdat hunne zonen eene schoone geleerdheid genoten, zij zich moesten bestemmen voor eene armzalige plaats van schrijver op dit of dat kantoor, in deze of gene administratie t Is zulks geene verkeerde op vatting Ja, want lukken die jongelingen niet in hun examen, wat staat er hen dan te doen Rentenieren op 's ouders kosten of zooals wij hier gemeenlijk te Sottegem zeggen vogel been loopen. En wanneer die geleerde jonge lingen tot den ouderdom gekomen zijn waarop ieder mensch zich een eigen haard tracht aan te schaffen, dan dient hunne geleerdheid nog slechts om het aanta! neringdoenden en handelaars te gaan vervoegen, te versterken, waardoor ze dikwijls eene moeilijke brood winning, een armzalig bestaan, te gemoet gaan Lus, overal en altijd vermeerdering der concurrentie onder de neringdoenden en hande laars. Van daar dan ook dat een geleidelijk samen gaan tusschen neringdoenden en handelaars om zoo te zeggen tot net onmogelijke behoort. Wij geven volgaarne toe dat, evenals de werk lieden, de bedienden en de rijken, die gemeen schappelijke belangen te verdedigen nebben, de herbergiers op een punt tot een akkoord kunnen komen, namelijk de afschaffing van het hatelijk vergunningsrecht, doch daarvoor rezij en de burgers, allen waren in rep en roer by het vernemen der schielijke verdwij ning der gevangene. Volgens de katholijken waren het de ketters die ze by too verslag verlost hadden. Van den anderen kant be weerden de hervormden dat de katholyken het meisje ergens in eenige onderaardsche plaats van het een of ander klooster versto ken hadden. Maar gelyk de pelgrim weinig in het klooster gezien was geweest, en dat de portieres belang had over zijn verblijf in de abdy niets te zeggen, kwam zijnen naam in de verhalen, welke men in die zaak verdacht, niet voor. De beoordelingen van het volk konnen dus r.iet veel gerede- neerder zijn dan naar gewoonte elke party beschuldigde voorzichtiglijk zijne tegen strevers van geweld en heiligschennis. Nogtans had Jeremias zijne prooi niet wyd van daar nedergezet, 't was midden der heiden die zich aan den zuidkant der stad uitstrekten, dat hy had stilgehouden, onder het dak eens armen daglooners. Daar werd Adelaida's optooi tegen don opschik eens boeren meisjes verwisseld zij kreeg een lied van mos tot legerstede en eene enge kamer tot gevangzy bracht er verscheidene dagen over door vrees en smart overvallen en wroeging gek wollen, zonder den geus, die zich verwyderd had, te zien verschynen. o bestaat reeds een landelijke bond die moedig strijdt om die onmenschelijke belasting, door do katholieke regeering ingevoerd, af te schaf fen. Wij zouden dan wel eens de punten willen kennen waarmede F, C, het samengaan der handelaars te Sottegem zou kunnen tot stand brengen. Overigens, de eene handelaar is ja- loersch van den anderen en iedereen tracht zijne klanten op de bcstkoopste wijze te bedie nen wij bevinden ons dus voor eexe gedurige onderkruiping Wil F. C. de slechten tijd voor den handel te keer gaan met maatregelen te nemen tegen do handelwijze van weinig eerlijke rondleur ders Zoo ja, dan kunnen wij antwoorden dat het door den Minister van Arbeid en Nijverheid ingestelde onderzoek bewezen heeft «fat som mige gemeentebesturen het rondleuren totaal foedkeuren, terwijl anderen van meening zijn at het rondleuren zeer streng zonde moeten beteugeld worden. Lus weeral niet t' akkoord Wat ons betreft, wij oordeelen dat de rond leurders zooveel recht hebben op bestaan als iemand anders en vindt men onaer hen oneer lijke lieden, van een andere kant treft men ook handelaars aan die alle middelen aanwen den om zich van hunne koopwaar te ontslaan. Wij kennen er zelfs die hun luxe-artikelen op krediet, mits wekelijksche afkortingen, afstaan aan arme fabriekmeisjes en dit buiten wete der ouders, de welke zich alsdan durven bekla gen over de lage loonen door de werkhuizen en fabrieken aan kinderen betaald en zoo worden de kinderen in de gelegenheid gesteld hunne ouders te bedriegen, te bestelen Neen wij beklagen de handelaars niet, welke men op die wijze nen koeke baktWant wij vinden zulke handelwijze zoo min lofwaardig als deze van rondleurders die in hun notaboek je den naam schrijven van dit of dat gekend magazijn van Sottegem. waaraan zij vier of vijfhonderd meters elastiek verkocht hebben Iedereen doet zijn best om hier op dit aardsch tranendaal zijn brood te winnen. Voor het oogenblik, willen wij nog slechts een enkel punt aanhalen, namelijk het onder zoek over de kleine burgerij waarvan F. C. gewaagt en dat door de katholieke bluffers- regeering met veel bombast en tralala werd ingesteld in 1902. Zooals F. C. het zelf bekent, kwam van dat onderzoek niets terecht, want die berg van klerikaal onderzoek baarde zelfs geen muis, aan zijn schoot ontviel slechts een misgeboor te En nochtans is F. C. niet van alle verstand ontbloot, is een lievig voorstaander van die klerikale regeering die ons land naar zijn on dergang sleurtWel bekome het hem, doch dat hij dan ook de neringdoenden en hande laars maar niet tracht te misleiden. De opkomst voor de Koningschieting van Zondag laatst kon beter zijn nochtans belette zulks niet dat er veel levendigheid bestonden de sirijd hevig was, 't Sloeg kwart voor 6 uur toen eindelijk de koningsvogel neergeveld werd door onzen giidebroeder, Auguste De Backer, een onzeroppassendste leden. Ziedaar 9 jaren dat de hoer be Backer naar het koning schap dingt door zijn moed en volharding ziet hij eindelijk zijne vurigste wenschen verwezenlijkt. \Yij wenschen den vriend Au gust van gunsclier harte proficiat en wij ver hopen dat, zooals hij in zijn Antwoord aan onzen achtbaren heer Voorzitter beloofde, hij alles zal in 'twerk stellen om zich keizer te schieten. Mochten de inzichten van onzen nieuwen koning vervuld worden doch alvorens zoover te geraken zal hij nog harde noten te kraken krijgen, want er zijn nog andere liefhebbers van 't koningschap zulde, vriend Gust Maandag laatst werden de kermisfeesten al hier geopend dooi- do paardenkoersen. Veel werd er gelachen met de wat boersche inrich ting der tribunen, doch 't onbrak er niet aan volk en wij zijn overtuigd dat een mooie winst door de inrichters werd verwezenlijkt. Spijtig dat de laatste vluchtkoers gekenmerkt werd door een erg ongeval dat nogal slechte gevolgen had kunnen na zich slepen. Een der paarden brak zich de beenen en kwam hals over kop te recht op ziin ruiter die, hoewel ongedeerd, ge- ruimen tijd buiten kennis is gebleven. Het paard moest op staanden voet worden afge maakt en werd verkocht. Dinsdag 23 Augustus, te 3 uur namid dag kermisschieting. vooruit 15U frank inleg 6 fr 50, terug 5 frank. Donderdag 25 Augustus, jaarlijksche prijsscluoting onder de leden der Maatschap pij S' Sebastiaan. Ons gehucht werd Maandag morgen, al heel vroeg in rep en roer gezet door eenige razende pilaarbijters, voorvechters der ka tholieke party van Haaltert. Na den ganschen Zondagavond en nacht gedronken en gekaart te hebben, hebben die zeerchristeiyke heeren niet beter kunnen vinden dan met eene bolling in opene lucht. Van drie uren af was elkeen in de gebuurte gewekt door het gerucht der geschotene bol len, 't rumoer der spelers en eindelyk de kyvagie tusschen twee onder hun. Ja, twee hartlappen onzer katholieke meesters heb ben ondereen gekeven gelyk volk van de gemeenste soort en zich onderling allerlei scheldwoorden naar 't hoofd geworpen. Dit weinig stichtelyk tooneeltje heeft schrikke lijk lang geduurd want 't was 9 ure van den morgen als een der kijvers door eene meid DERTIENDE HOOFDSTUK. Thans behaagt er mij niets, tenzij het nadenken aan moorddadige veld slagen, men moet niet achteruit- deinzen, noch vluchten, noch langer wachten. Amandis Jamijn, xix, l. de l'Ïliade. Gewond ziek en het hart verbrijzeld, had Frederik verscheidene dagen, na zijne ont snapping, schier in eenen staat van aanhou dende verdwaling en geestesverbijstering doorgebracht. Hy hield zich by eenen der boeren schuil voor dewelke hy gestreden had, en de tee- dere zorgen van heel de familie zouden on getwijfeld zyne smarten verzacht hebben, indien onrust, spyt en wanhoop de wezen lijke oorzaak zyner ziekte niet geweest wa ren, en zyne vervoeringen en zijnen angst niet verdubbeld hadden, naarmate de ge zondheid by hem terugkeerde. Hy waagde het niet de goede lieden te ondervragen, die rond zyne bedstede waak ten deze van hunnen kant vreesden hem noodlottige nieuwstijdingen mede te deelen want de naam des heeren d'Agua, welke tijdens des jongelings Ijlhoofdigheid dikwijls zyne borst ontsnapte, leerde hun den per soon kennen dien zn onder hun gastvrndak ontvangen hadden. Wanneer zy oordeelden dat hij min lydend was, liepen zy den eenen of anderen geestdrijver hunner geloofsbroe- naar zyn huis werd gebracht daar hy geen beentje meer kon styven van zattigheid. En geen policie te zien Deze ziet men maar op kermisdagen om te beletten dat er wat deftig vermaak zou zijn. Ziedaar hoe christelijk katholieken de groote heiligdagen vieren 1 Zullen de pas toors daar geen sermoentjen op doen Zal onze burgemeester, die zoo hevig op de hielen zit van de bazen die het schelmstuk begaan van eens te laten dansen, geen roces-verbaal doen opmaken tegen de bazen ie den ganschen nacht hunne herbergopen houden voor slemppartijen en tegen de nachtruststoorders Als hy 't niet doet, zouden wij vragen aan M. Benoit Raes, die ons gehucht in den ge meenteraad vertegenwoordigt, hem daar over te interpelleren in de eerste raads zitting. Remy. Menheer de volksvertegenwoordiger Daens die in zake onderwijs en scholen volstrekt geen programma heeft speelt valsch spel. Valschheid is de laagste der ondeug den, de gemeenste der menschelijke gebreken. M. Daens, wil nu zijne lezers doen gelooven dat de liberale partij geen vrij onderwijs wil. Wat zal die woordenkramer nog allemaal uitvinden om zijn gemis aan een rechtzinnig programma te ver bergen. De vrijheid van onderwijs is eene der moderne vrijheden door de grond wet gewaarborgd en welke geen enkel liberaal er aan denkt uit de constitutie te schrabben. De vrijheid van onderwijs werd door den onfeilbaren paus Pius IX in zijn fameuzen Syllabus als verderfelijk af gekeurd (met al de moderne grondwet telijke vrijheden.) Aan de kerk alleen behoort het recht van onderwijs. Al de daden der klerikale partij, der klerikale regeering en van M. Petrus Daens, strekken naar dat doel, geheel het onderwijs te brengen onder het juk der pastoors. De stemming van millioen 200 duizend franken had geen ander doel, dan daaraan mede te werken door het vergrooten der rijkdommen van de al opslokkende, al-onderkruipende kloos ters. J. Dender loon. ZOIVDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apothekers op Zondag 21 Oogst 1910, M. Callebaut, Botermarkt. Sanatorium «lc Mont-sur-Meuse (Lustin). Maladies de poitrine. Pension iüa 12 fr. Ascenceur Chauffage Cen- ral. Eclairage électrique. Schrikkelijke lirand In de Tentoonstelling van Brussel. Verleden Zondagavond toen nauwelijks de duizenden electrische lichtjes als fonkelende sterren tusschen de bloemen in allerlei kleu ren schitterden, hoorde men eensklaps roe pen brand brand 10 minuten voor 9 ure zag men rook op stijgen uit het middengedeelte der tentoon stelling waar zich de Begische sectie bevindt en, weinige oogenblikken nadien stijgt bo ven het prachtig middengebouw, een schrik kelijke vlam de lucht in, men hoorde een huiveringswekkend gekraak. In min dan een uur wasgansch het middengebouw ln laaie vlammen. Ondanks de spoedige hulp welk langs alle kanten door pompiers, bedienden, soldaten enz werd toegebracht, is men er Da veel po gingen in gelukt den vuurpoel te bestrijden en te beletten datgansch de tentoonstelling door de woedende vlammen werd ver slonden. Ziehier de afdeelingen die door het vuur zijn vernield. 1 De groote Hall van de Belgische afdee- ling, met hare prachtige voorgevel met koepels. Gansch vernield. 2 De Engelsche afdeeling. 3 Een klein deel der Fransche afdeeling, 4 De brug die de Fransche afdeeling aan de Engelsche verbindt en over de Solbosch- laan geworpen is, ligt neergestort. 5 De fransche restaurant Du val. 6 Het paviljoen der stad Parys. 7 Zeven paviljoenen van de Volkeren- laan waaronder het schoone paviljoen de Voedingsafdeeling of Alimentatie. ders halen, overtuigd dat zyne bekeering den zieken aangenaam zou zijn zoo hoorde de jonge katholyke wiens geloofsgezindheid zij zich wel wachtten te vermoeaen, zynen godsdienst doemen, en versmaden hetgene hij aanbad. Soms poogde hy het woord te ne men of ten minste door de uitdrukking zijns gelaats de verontwaardiging die in zijn hart opwelde lucht te geven. Men legde zyne in zichten verkeerd uit en zonder hem te aan- hooren, zonder acht op zijne gramschap te geven, zegde men hem met zachtheid spreek niet broederdit hindert u, uwe zin nen zijn nog in de war of welbroeder uw aangezicht is ontvlamd, bedaar u. God zal die bedorven katholyken wel bestraffen de dag zyner rechtvaardigheid zal weldra aanbreken. Denk daar thans niet aan. Tracht u te bedaren 1 Gedurende al den tyd dat de jongeling op zyn smartbed uitgestrekt lag, had Jeremias zich niet vertoond. Maar by den eersten dag dat hy het bed verliet en zyne nog wanke lende stappen, zyn krachteloos lichaam konden ondersteunen, verscheen de bosch geus alleen en zonder wapenen onder zyne oogen. Frederik's eerste beweging was. eene be weging van verwondering en afschuw. De nieuwsgierigheid de hoop, de vrees, de ge voeligste angst en eene inwendige bloohar- tigheid volgden weldra dit eerste gevoel oV 8 Brussel Kermis Menagerie Bestook en ontelbare fraai standen dier afdeeling zyn afgebrand. Buiten de tentoonstelling 12 woonhuizen gelegen aan de Solboschlaan. Het bedrag van het verlies door dezen schrikkelyken brand verwekt zal verschei dene milioenen beloopen. Ontelbare kunststukken en oudheden van groote waarde zijn de prooi der vlammen geworden. Verzekeringen werden door sommige tentoostellers aangegaan doch het grootste getal was niet verzekerd. Het algemeen gedacht was in den beginne dat de brand ontstond door eene kortsluiting ontstaan in de bureelen van posten en tele graaf, doch uit het onderzoek en de verkla ring van deskundigen zou de oorzaak daar aan niet te wyten zyn. Eene warme hulde moet gebracht wor den aan de pompiers van Brussel en omstre ken, aan de soldaten der genie van Antwer pen en anderen, die blijken van moed en dapperheid hebben gegeven en aan wier krachtdadige werking, men de redding der overige gebouwen heeft te danken. Ook verdient het personneel der,Duitsche afdeeling allen dank, door hunne goede in richting en wys beleid, hebben ze niet alleen hunne afdeelingen anderen gered maar ook werkten ze krachtig mede tot het redden van allerlei kostelijke voorwerpen in de aangetaste afdeelingen. Vergetelheid. De klerikale bladen onzer stad welke gretig en meestal met commentarien de veroordeelingen mededse- len van stadgenooten, welke ze meenen niet tot de kliek te behooren, verliezen geheel hunne memorie als het hunne voorloopers betreft. Zouden ze de belooning niet aankondigen van den kwezelaar K. van Aalst, die te Gent een zoo mooi brevet van eerlijkheid heeft gekregen. Of stellen de lezers dier klerikale bladen daar misschien geen be lang in. Demoiselle éducation distingue,20 ans expérience dans l'instruction, excellentes références, donne legons particulières, in struction compléte en Frapgais. Langue Anglaise. s' Adresser bureau du Journal J, M. Moeilijk 0111 wel te doen. Ze kere dief, Breekmans, was tot 1 jaar gevang veroordeeld, maar was er in gelukt uit hot prison le ontsnappen. Hij werd echter spoe dig weer geknipt en kreeg nog eenige maanden logist er bij. Wat hebt ge tot uwe verdediging ia te brengen vroeg de voorzitter der rechtbank. Dat het hedendaags mneiiyk is 0111 wel te doen was het antwoord breek ik in 't en deugt niet en breek ik uit 't is nog slechter, 'k Zal best zyn voor my, dat ik binnen blijf. Ja, zei de Voorzitter, en voor ons ook. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeeft. Godsdienstvervolging Den- derbode jammert erbarmelijk over de gods dienst vervolging in Frankrijk, waar ten gevolge der scheiding van kerk en staat, scheiding verwekt door de «chuld der slech te raadgevers die de den paus omringen, de geloovigen thans hunne priesters en kerken zei ven moeten, onderhouden, vermits de Staat er voor niets meer tusschen komt. Dat zou hetzelfde zijn in Belgie, zegt de versleten Denderbode moesten de liberalen meester worden. Dal Denderbode eens een pastoor noeme in Bélgie, welke door de liberalen werd af gesteld, terwyl de klerikalen honderden goede onderwyzers op straat wierpen. De grondwet van Belgie, wat doet hij daar mede. Worden de kerken niet beter onder houden in de groote liberale steden dan op de klerikale boerendorpen. Is er een pastoor, die niet verkiest met zijn kelder in 't liberale Brussel te wonen, dan in een kwezelsgemeente der Kempen. Leg dat eens uit, Denderbode Do llalfbogstfeesteii tc Brussel. Thans worden eenige cijfers opgegeven waardoor men zich een denkbeeld kan vof- men van de drukte die op de Halfoogstdagen te Brussel heeft geheerscht. Zondag zijn in de Noordstatie alleeu van 100,000 tot 120,000 reizigers aangekomen. Evenveel zyn Maandag vertrokken. Vele bijzondere treinen en ook gewone reizigers treinen werden naar de oude Groendreef- statie of Turn en Taxis gestuurd, zoodat vele personen die vrienden en kennissen aan de Noordstatie afwachtten, dezen hebben ge mist. In de Zuidstatie kwamen ook 100,000 reizigers toe. Een twintigtal boventallige treinen wer den in loop gebracht en 's avonds was het in de groote spoorhallen vry moeilijk om een trein te bereiken. Dank aan de genomen maatregelen, liep alles ten beste af, doch vele personen zullen hunne aansluitingen hebben gemist, daar de meeste treinen met groote vertraging ver trokken. Duizenden gedachten welden in zyn hart op: duizenden vragen verdrongen zich op zijne lippen en nogtans bracht hy geen woord uit: hij sloeg zelfs de oogen ten gronde. De schroom te lang voorziene onheilen te ver nemen, was sterker dan al de andere aan doeningen. Wat Jeremias betreft, onver schilligen statig, zooals een man die maar eenen drift, maar een gedacht bezielt, bezag hij eene wijl stilzwijgend dengene dien hij zoo verzwakt en in lichaam- en gemoeds gesteldheid zoo verschillend met hem terug vond. Vervolgens de stem verheffende Frederik d'Agua, zegde hij, ik hob u den moed eens soldaten aan den dag zien leg gen zult gy nu dengene eens christene hebben Voor alle antwoord, vestigde de jongeling de oogen op hem, met eene doodelyke ver legenheid. Uwe Adelaida is ouderloos, vervolgde de boschgeus. Zy is in een klooster opge sloten. De stuipachtige trillingen van den ongel lukkige verliefde, zyn verwilderde blik» zyne samengetrokken lippen, die bij wylen schenen te glimlachen, terwijl zijne hairen te berge rezen, verschrikten Jeremias zelve, en luchtgevende aan hetgene hij inwendig gevoelde, sterft niet 1 riep hij uit. Stelt u gerust I ik zal ze u terug geven Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2