E I» ARRONDISSEMENT f\f\j BERAAL, DEMOCRATISCH WEEKBLAD Zondag 28 Augusti 1010 Prijs 5 centiemen het nummer Vijlde Jaargang' Nummer 33 WIE EERLIJK IS WILLEMSFONDS. Pensioenbond van Aalst. AALST Liberale Werkmanskring. T OMIiOLA M. Hellepul te en de Openbare Werken Hij weet met.... Een Wedstryd. Vroomheid. SijjsuRttöt:-:-'.. -ysZXixz&sattei'.v'pfflirfcv». Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: j R^een "ntiemen t>er drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 37 AUGUSTI 4910. Al wie eerlijk man is moet/als hij den bepaalden ouderdom be reikt heeft, op de kiezerslijst staan. Wie niet op de kiezerslijst staat en oud genoeg Is om kiezer te zijn, moet" een geschandvlekt man zijn. of misschien een door de klerikalen wetens en willens ver geten tegenstrever. Maar het eerste gedachtzal altijd zijn A. staat niet op de kiezers lijst hij moet iets op de lever heb ben, dat niet effen is. Gij allen, eerlijke menschen, die houdt aan uwen goeden naam en faam, ziet eens naar de kiezers lijsten, en elscht uw recht, helpt pns aan de herziening, het is in uw belang, het is voor uwe eer. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 101/2 tot 11 1/2-ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame We Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Algemeene Vergadering. Het nazicht der renteboekjes en de inschrijving der rente zal plaats -hebben in DE VIER'WINDEN, Zomlng 38 ten 31/2 ure namiddag. Daarna verslag der werkzaamheden van hot afgeloopen dienstjaar. Na het kort verslag trekking eener reeks prómien van 15, 10, 5 fr. enz. onder al de leden welke een renteboekje hebben en gedurende het afgeloopen jaar ten minste 3 franken hebben gestort. Om alle moeilijkheden te vermijden zoo-werd heslist in de Algemeene Verga dering van verleden jaar"— zal niemand eehe premie kunnen winnen, die niet aanwezig is of vertegenwoordigd door eén lid van het huisgezin; behalve in geval van ziekte, door den geneesheer vastgesteld. Op ZONDAG 4 SEPTEMBER 1910, te 3 ure stipt namiddag, Algemeene Verplichte Ver gadering. op boete van 25 centiemen. Orde van den dag 1Verslag der laatste algemeene verga dering 2. Verslag over de rekening van het dienstjaar 1909-1910 door den Schatbe waarder J. De Brueker 3. Balloteering van nieuwe Leden 4. Verslag over de werk zaamheden des Krings gedurende hel dienst jaar 1909-1910 door den Sekretaris P. Anne 5. Mededeelingen 6. Kiezing voor tien Bestuursleden. HET BESTUUR. der GEWEZEN WEESJONGENS onwederroepelijk vastgesteld op Zon dag 3 October 1910. I11 liet Arrondissement Aalst. Helleputte is thans minister van Openbare Werken. Mogen de be woners der Dendervallei thans hopen, dat men zich iets of wat met hunne belangen zal bezig houden. Indien we den nieuwen minister van Openbare Werken moeten beoor- deelen naar hetgeen hij voor ons ar rondissement gedaan heeft als minis ter van Spoorwegen, dan mogen we oprecht gesproken op zeer weinig, j rekenen vele beloften, weinige daden. En .nochtans was er in ons arron dissement geen gebrek aan nuttige en noodige uit te voeren werken aan de Spoorwegen. Wie herinnert zich in derdaad de ondervraging niet welke in de Kamers plaats had over den ellendigen toestand der spoorwegsta- tien in de Dendervallei. Men somde toen talrijke plaatsen op, waar de werklieden bij honderden vertrekken en waar ze voor alle beschutting tegen het ruwe klimaat niets anders ter be schikkingvinden dan een ouden, buiten dienst gestelden beestenwagen, men maakte alsdan den rampzaligen toe stand bekend van meest al de kleine statiekens, waar de reizigersbeweging dagelijks honderden bedraagt en waar de wachtzalen tenauwernood groot genoeg zijn om een onderkomen te verstrekken aan een twintigtal perso nen, men riep de aandacht in van den heer minister op de statie van Sottegem waar al de diensten zoo van reizigers en van koopwaren als van telegraaf en telefoon opeengedrongen zijn in eene enkele zaal, nauwelijks groot genoeg voor een enkele dezer diensten, men wees hem op de tal rijke ongevallen welke de eene na de andere volgen in de statie van Gee- raardsbergen, waar het arbeidend per soneel ieder jaar, dank zij de ontoerei kendheid der lijnen en de gebrekkige schikking der signalen, onder zijne oogen een of meer werkbroeders door de treinen ziet verpletteren M. Helleputte beloofde gouden ber gen, men zag hem daags na de onder vraging, in bezonderen trein, geheel den ijzerenweg der Dendervallei in oogenschouw nemen, hij dreef het zelfs zoo verre verscheidene uren door te brengen in de statie van Geeraards- bergen, waar hij de hand drukte van al de werklieden der statie. Maar 't was al, en sedert de onder vraging in de Kamers is er niets ver anderd, behalve het plaatsen van een schuildak te Okegem. Wat zal hij doen voor Aalst, nu hij het departement der openbare werken onder zijne bevoegdheid heeft Zal het hem believen naar de klach ten te luisteren der oeverbewoners van den Dender, welke jaarlijks met on dergang bedreigd zijn door de over stroomingen dier rivier. Er is nochtans van dien kant veel te doen. In 1908 vroeg ik aan den minister van Openbare Werken, te dien tijde M. Delbeke, de verbetering van den loop van den Dender ten opzichte der scheepvaart, gezien de groote belan gen zoo van nijveraars als van hande laars welke er in verband mede staan de Dender is de rechtstreeksche ver bindingsweg tusschen Antwerpen en het Noorden van Frankrijk. Onze nijveraars en kooplieden zouden dus aanzienlijke voordeelen trekken uit de verbetering der scheepvaart. De steden aan den Dender gelegen zijn zoo be langrijk in opzicht van nijverheid en bevinden zich zoo dicht bij elkander, dat zij van Antwerpen tot in het Wa lenland eene ononderbroken reeks vor men van binnenhaven Dendermonde, Aalst, Ninove, Geeraardsbergen, Les sen, Ath, welke om zoo te zeggen de natuurlijk verlenging zijn van onze groote wereldhaven Antwerpen. In 1909 vroegen de besturen van al de gemeenten langsheen de Dender gelegen en hunne vraag werd in de Kamer ondersteund door al de volks vertegenwoordigers van het Arrondis sement Aalst de verbetering van het Denderbekken om een einde te stellen aan de rampen der overstroo mingen. Dat men de kwestie onderzoeke met het oog op de voordeelen der im mer toenemende scheepvaart, of be trekkelijk het aanhoudend gevaar der overstroomingen, 't is altijd dezelfde betreurenswaardige toestand, 't zijn immer dezelfde onmisbare werken welke uit te voeren blijven. Welnu, ik vraag het, zal M. Helle putte, nu hij minister is van Openbare Werken iets verrichten om voldoening te geven aan de dichte bevolking der Dendervallei, welke zoolang en vruch teloos verbetering vraagt Zal hij iets 3ogen te doen voor de inwoners van iet arrondissement Aalst Indien hij niets doet, men neme er wel nota van, zal geheel de verant woordelijkheid van zijn niets-doen terugvallen op de klerikale afvaardi ging van ons arrondissement. 24 Oogst 1910. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger 't Is nutteloos M. Petrus Daens, volksver tegenwoordiger te vragen welk zijn school- irogramma is, hij weet het niet.... De scho en zijn dien man altyd een doorn geweest in den voet. De scholen en de onderwijzers, dat was de nachtmerrie van M. Daens toen hij nog slechts uitgever was van Het Land van Aelst en De Werkman, toen hij het minis terie Jacobs-Woeste van lamlendigheid be tichtte, omdat ze in eens al de officieele onderwijzers (staatsonderwyzers zegt M. Daens nu) niet op straat smeten en geen einde stelden aan de schromelijke schooluit gaven, door de liberalen gedaan; toen hy nog den vromen wensch uitdrukte, de thans door hem zoo gevleide staatsonderwyzers, met hun kannetje naar de fabriek te zien gaan. Voor M. Daens, volksvertegenwoordiger, is de heele schoolkwestie eene kwestie van centen er staat voor hem niets anders op dan de noodige verbeteringen van jaargeld en pensioen voor het onderwijzend perso neel, waarnaar de liberalen streven, van den tyd toen M. Daens nog anders dacht over die zaak, omdat hy nog geen volksver tegenwoordiger was. Maar zelfs op dat gebied zouden we willen weten, hoe M. Daens, de kwestie beschouwt. Dat zelfs heeft hy nog niet duidelijk gezegd. M. Rens in verschillende artikels in de Volksgazet verschenen, heeft daarover klaar en onbewimpeld zyne meening uiteenge zet, al schijnt M. Daens daarvan onbewust en laat hy zijne lezers valschelyk gelooven, dat de liberalen geen vrij ondertvijs willen. Nochtans schijnt het stelsel dat den voor keur heeft van M. Daens het stelsel te zijn der gelijke subsidien van den staat aan de vrije scholen en aan de officieele scholen. Dan zouden diensvolgens de officieele scho len gelyk worden gesteld met de vrye, of liever de vrije scholen geheel gelyk gesteld met de officieele en dan vragen we wat zal er dan geworden van de bewering van M. Daens er zullen altijd officieele en vrye scholen zyn in Belgie. Hy weet zelfs niet eens waarop hy die bewering steunt ver mits hy anberzyds bevestigt dat de liberalen geen vrij onderwijs dus geene vrye scholen willen. Wij hebben overigens het recht M. Daens te vragen hoe hy zyn stelsel van gelijke subsidien zal toepassen, anders blyft zyn geliefkoosd deuntje een cliché zonder betee- kenis, een goochelstokje waaraan de lieve stemmetjes, van menigen onderwijzer moet blyven plakken. Het stelsel der gelyke subsidien moet na- tuurlyk eene basis hebben en is niet opge lost met eenige holle woorden krameryen over familieloon, dat hy toch zoomin als iemand als uitgangspunt van berekening dier suhsidies zou kunnen aannemen. Voor de toepassing van zyn stelsel zyn er slechts twee basissen mogelyk 1° de toe kenning der subsidien volgens het getal leerlingen en 2* de toekenning dier subsi dien volgen het aantal klassen. Maar in beide gevallen zal het de jacht zyn op leerlingen, de schoolstryd in den slechtsten zin van het woord, niet de stryd voor het beste onderwijs, de beste inrichting, de beste uitslagen, maar de stryd voor het frootste getal kinderen om der wille van de luiten. Met M. Petrus Daens, als minister van onderwys zouden de onderwyzers een mooie tyd te gemoet gaan. Hij weet het niet.... M. Petrus Daens of hij gebaart het niet te weten, dat nu reeds met het stelsel der subsidien door het klerikaal ^oevernement gehuldigd en door de kleri- ialen en Daensisten onvoldoende geacht, de schoolstryd woedt in zyn eigen geboortestad Aalst en evenzoo in andere gemeenten. Hij zal het misschien met verwondering verne men, maar kan toch wel inlichtingen vragen aan de Staats-onderwijzers wier volle ver trouwen hy bezit. Hij weet het niet.... dat in de stadsbewaar- scholen van Aalst b. v. de kinderen weg moeten blijven zoodra ze 6 jaren oud wor den, en geweigerd moeten worden in de stads-lagere scholen in den loop van het schooljaar. Wat kunnen de ouders dier kin deren anders dan de gastjes zelfs tegen dank naar de sectarische scholen zenden, de zoo gezegde vrye scholen. Zoo doen overal de openbare besturen op bedekte wyze mee aan de schoolstrijd tegen hun eigen onderwijs, tegen het onder wijs dat-ze volgens weten geweten zouden dienen te verdedigen, en die thans ternau wernood bedekte stryd, zou met het gelyke toelagen-stelsel van M. Petrus Daens open baar en in al zijne afschuwelykheid losbre ken, juist lyk in 1879. M. Petrus Daens zegt Onlangs sprak ik met verscheidene Staatsonderwyzers en hun gedacht was Eendracht, Samenwerking tusschen alle onderwyzers voorde noodige ver- beteringen van Jaargeld en pensioen. Zelfs is er in Aalst spraak geweest van eene Algemeene Vergadering 111 Hij weet niet... M. P. Daens dat in 't arron dissement Aalst eens een syndikaat bestond van vrye en officieele onderwyzers en de vrije onderwijzers van hooger hand bevel kregen hun ontslag te nemen. Hy weet niet.... M. P. Daen s, dat onlangs nog de christene onderwyzers van Wtst- Vlaanderen hunne vrye collega's van Aalst kwamen bezoeken en deze van hooger hand verbod kregen hunne confraters in Christi zelfs maar een goeden dag te wen- schen. De vrye onderwyzers zyn indesla- verny gekluisterd en 't en zal M. Petrus Daens niet zijn die er hen uit verlossen zal. M. Daens is zoo boos omdat de schrijver dezer artikelen een deknaam gebruikt. Hij heeft daartoe dezelfde reden als de officieele onderwyzer, die in Het Land van Aelst in een eenig artikel geteekend P. Dender- man zulke breede gedachten uitdrukte. M. Daens heeft nog steeds vergeten te zeggen of hy het met PDenderman eens is over den grond-inhoud van dat artikel, waarop geen tweede is gevolgd en wellicht ook geen tweede volgen zal. Of hy het eens is misschien weet hy ook dat niet. JDenderzoon. Maandag laatst, had te Mechelen de wed strijd- plaats tusschen de 6 door de jury aan geduide beiaardisten voor het toekennen van den eereprys. Aan dien wedstryd nam onze stadgenoot M. Karei De Mette, beiaardist van Aalst en gewezen beiaardist der stad Brussel, deel, Al de Aalstenaars kennen den beiaardist, al de kunstkenners waardeeren zijn talent en zijne vaardigheid en ze koesterden te recht de hoop dat Karei De Mette gelyk weleer als de primus van het klokkenspel zou uitgeroepen worden, zoo de jury waar lijk bevoegd was in deze kunst. Maar Karei De Mette is een eenvoudige jongen, die, niet trotsch op zh'11 talent, zyn pintje drinkt met Jan en alleman en er zonder komplimenten mee doorgaat. De beiaardisten loopen er niet met de vleet in Vlaanderen, bezonderlyk niet degenen welke de klokken kunnen doen spreken met gevoel, met echt, rein kunstgevoel. Onze beiaardist had beter gedaan zijn zoontje, die hem hier verleden zaterdag als beiaardist iverving, naar Mechelen te stu ren zyne kunstwaarde is, meenen we te groot 0111 ze te compromitteeren in een treffen, dat verre beneden hem is gebleven, volgens de meening van het publiek, vol gens de meening van bevoegde mannen. We willen niet verder de zonderlinge uitspraak van die zonderlinge jury naar verdiensten bestempelen, bij zulke gelegen- heiden is het sop gewoonlyk de Kool niet waard en onze stadgenoot zal er. hoe nede rig hy ook zy, niet minder om wezen, dan wat hij vroeger was de eerste beiaar dist van liet groote Vlaanderen van het land der klokkenspelen. Als nyd en afgunst de grondslag zyn Ieener uitspraak, telt deze voor niets meer. We woun graag eens de artisten, die boven hem werden verkozen, onze klokken hooren doen klappen, murmelen, juichen stormen, daar hoog in het ruim, gelyk hij het kan, maar dat kunnen ze niet, dat kunnen ze nooit De kunst moet boren allen kleingeestigen nayver staan, boven politiek, boven per- soonlyke voorkeur, de kunst moet beoor deeld worden doi r de kunst en dat is to Mechelen niet het geval geweest. Dat is onze overtuiging, dat is de overtuiging van allen, die er aanwezig waren en begrip hebben van wat goed en schoon is. Geleden onrecht kleineert niemand. Velen te Aalst zullen nu ook inzien en gevoelen meenen we, hoe strijdig, met de kunst, het eenzydig bevoordeelen van personen wezen kan, ze zullen denken we, ook beseffeD, dat die miskenning van verdiensten en be kwaamheid waarover zij (en wij ook) ons verontwaardigen, sedert jaren te Aalsten in andere gemeenten en steaen van ons arron dissement waar de klerikale party alleen- heerschend is opgetreden, algemeene regel is geworden. Een beiaardist als Denyn wordt als de grootste van Europa opgehemeld en zyn portret wordt alom verspreid zyne geboor testad is trotsch over hem en pronkt ermee, en hy heeft nochtans voor onzen beiaardist het onderspit moeten delven, hy reikt niet tot aan zyn heupen en toch is de naam van Karei De Mette geen uur verre buiten Aalst bekend tenzy door eenige weinigen. Te Aalst doodt de partygeest alles, de kle rikalen slachtofferen alles aan hunne heer schappij en voor hun eigen verdiestelyke mannen hebben ze zelfs geen vaantje van Ach. Eeman» over. Alle waarde wordt hier geschat naar het nut, dat de koterie er uit trekken kan voor hare overmacht. Nevens de vraag, is het ,een kunstenaar ryst steeds de vraag, is het een klerikaal en dit ten nadeele der rechtvaardigheid, ten nadeele der kunst. Dat zien we b. v. in onze muziekschool, dat zien we bij het verleenen van toelagen aan de maatschappijen, dat zien we by elke uiting van kunst, Het strekt de party tot oneer, welke aldus het edelste van 's men schen geest en vernuft verlaagt. Mag zoo iets blijven duren Niet lang geleden schreef een opgewon den mossei-noch vischpolitieker Elke christen demokraat is tien mannen vaard van andere pnrtyen. Wisten we niet dat het sublieme aan het boertige grenst, we zouden ons in zoo'n sterkte zeer verheugen. Jammer, dat minister Hellebaut zulks niet fgeweten heeft voor de stemming der nieuwe egerwet, hy hadde de inrichting van het Belgisch leger in monopool kunnen geven aan die felle mannen en alles was geklonken. Iedere christen demokraat is tien mannen waard, laat de vijanden nu maar boven ko men, gelyk Jan Breydel het zei in den poes- i'enellen-kelder van Oud-Antwerpen, Klik klak klik-klak, hy slaat ze uiteen als kafll Ook op gebied van vroomheid is elke Daenslst tien mannen van andere partyen waard dat bewyst ons Sfcyn Storms een Don Quichotte, die gelyk de meeste zyner ge- nooten zijn schermkunst uitoefent tegen windmolens. Vroom dat zyn ze uittermate, luistert maar eens naar Styn Storms Dat trekken wy ons niet aan. Wy laten zeprevelen, kruipen, veinzen Wy laten ze onze werking, ons stre et ven en stryden, ons hopen en verzuchten verachten 1 Wy laten ze tieren en dreigen, grynzen en vloeken, bedriegenstelenbroodroo- ven, moorden wy gaan onze wegen on- getemd, ontembaar en blyven wat we zyn 1 Is er nergens eeD gesticht waarin men dié in de hersens geraakte predikant een plaats ken zou willen inruimen Of is zulke taal in de oogen dier ver» dwaalden wezelnk het bewyshunner vroom heid die tien andere vroomheden waard is, dan moet de Heer op hen met welgevallen nederzien. Om oprecht vroom te zyn moet men dan de andere menschen uitschelden voor dieven, bedriegers, moordenaa rs II zoo vroom had den we nooit iemand kunnen vermoeden. Zulke vroomheid zou goed van pas komen in eene menagerie ofte verzameling van wilde beesten. Gelukkig weten we, dat al die groote schreeu^rs er meer op uitzijn heteffekt te zien van^ftl hunnen bombast dan de uit werksels hunner daden. Het beste is dus de schouders op te halen en te zeggen Passez blaffende honden byten niet.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1