S waH het arrondissement/Ifli BERAAL,DEMOCRATISCH WEE Prijs 3 centiemen het nummer Vijtde Jaargang- Nummer 36 Zondag 4 September 1010 AALST Liberale Werkmanskring. TOMBOLA Onpartijdige Bond BEIAAKDSFEEST Volksbibliotheken Zelfontwikkeling. Ondersleuiiingsionds legen de Werkeloosheid. Nog altijd hel millioen. Stad Aalst. De Oogst der Hop in 1610. Gebreveteerd. Treurige Ervaring. 0*0?» 7J®as3««aj Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en der. buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. per drukregel D Gewone 15 centiemen Prijs der Annoncen: Reklamen centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 3 SEPTEMBER 19iO. Op ZONDAG 4 SEPTEMBER 1010, te 3 ure slipt namiddag, Algemeene Verplichte Ver gadering op-boete van'25 centiemen. Orde van den dag 1* Verslag der laatste algemeene verga dering2. Verslag over de rekening van bet dienstjaar 11X10-1910 door den Schatbe waarder J. De Brueker 3. Balloteering van nieuwe Leden 4. Verslag over de werk- «aamheden des Krings gedurende het dienst jaar 1000-1910 door den Sekrétaris P. Anne 33. tMededeelingen G. Kiezing voor tien bestuursleden. "V j, v I1ET BESTUUR. der GEWEZEN WEESJONGENS onwéderroepelijk vastgesteld op Zon dag 3 October 1910. van Nei'ingdocners en Ambachtslieden der STAD AALST. Algemeene Vergadering op Maandag t» September 1910, ten Stad hui ze QlHitiezaal) óm 8 uren stipt 's avonds. l DAGORDE 1. Verslag over de werkzaamheden 2. Aanvaarding van nieuwe leden 3. Toestand der kas 4. Voordracht over boekhouden, door den beer T^k, Leeraar te Gerit 5. Mededeelingen. Alle Neringdoeners en Ambachtslieden worden op deze vergadering uitgenoodigd. 0 Men zal voor 1910 geene bijdrage meer doen ontvangen. STAD AALST, óp Zondag 25 September aan spande zal er door Aalst- Voorwaarts afdeeling van den Onpartijdigen Bond van l^Tifigdöeners en Ambachtslieden een bui tengewoon gegeVon worden ter Groote Markt alhier. lie H. H. Karei DE METTE van Aalst, Beiaardier des Ivonings en SCHYNKEL, Stkdsbeiaardier van Oudenaarde, evenals vtischillige liefhebbers, die, van boven op onze toren afwisselingen op Hoorens en Bazuinen zullen voordragen, hebben hunne medewerking beloofd. I)e fanfaren Les Vrais Amis Constants en der Vrije Brandweer zullen de fees telijkheden opluisteren. Eene tusschenpoos voor klokkenspel, door den 13 jarigen jonge heer Modeste De Met te, zal de Concerten, door voornoemde muzie- ktn uitgevoerd, verbinden. 's Avonds prachtige Verlichting der Groote Markt. Tedere werkman, die leest en stu deert, ondervindt hoe verre hij boven zjjn werk broeders staat, en hoe het hem gemakkelijker lukt zijn lot te verbeteren. Het is een niet te looche nen feit dat de meest verstandige ar beiders den grootsten vooruitgang maken in hun lotsverbetering ont wikkeling op geestesgebied gaat ge paard met stoffelijk welzijn. De werk- man'diende dus wel onderlegd te zijn, niet alleen voor zijn eigen vak, zijn eigen bedrijf, zijn eigen ambacht, maar zou zelfs een zekere algemeene ont wikkeling moeten bezitten, die hem toêlften zou met een sterke rede- neerkrachtde bizonderste vraagstuk ken van den dag te behandelen. Aldus zou hij zijn plaats innemen in de wereldbeschaving en zijn aandeel ervan te genieten en het is zeer na tuurlijk dat de onderwezen werklieden verkozen worden in dien arbeid, die het meest kennis vereischt, en dien volgens ook beter betaald worden. Aan allen is het niet gegund geweest, zelfs maar het eenvoudigste onderwijs te ontvangen die menschen zijn op recht te beklagen en hebben hun ellen- digen toestand te danken aan de kleri- kalen, die het nog altijd niet noodig inden het werkmanskind te onder richten. We zeggen, ellendigen toestand om geen ander woord te gebruiken, want die sukkelaars leven buiten allen be schaafden omgang, buiten alle ont wikkeling, buiten allen vooruitgang, en zijn over het algemeen schepselen, die zich gemakkelijk laten uitbuiten. Anderen hebben een min of meer gebrekkig onderwijs genoten en liepen slechts eenigen tijd ter school weer anderen mochten wat langer op de schoolbanken zitten, zonder nochtans op een jarenlang onderricht te kunnen wijzen. Hebben die menschen in hun jeugd door eigen schuld of door oorzaken vreemd aan hun eigen wil van de school geen schat kennis gekregen dan is het hun nadien nog mogelijk dien schat kennis te vergrooten. En ik haast me er bij te voegen dat het zelf seen plicht is voor een arbeider, die het eerste onderricht ontvangen heeft, door zelfstudie zijn eigen ontwik keling voort te maken, en zoo doende een stoot te geven aan eigen lotsverbe tering. Wie dien plicht niet kent, heeft geen achting voor zichzelf en zal het nooit ver brengen. En des te meer moet de arbeider dien plicht vervullen, indien hem op allerlei gemakkelijke manieren de mid delen van ontwikkeling aangeboden worden. Hebben de personen, die den werk man trachten te ontvoogden, niet Hooger onderwijs voor het volk volksvoordrachten en volksbibliotheken KOSTELOOS ingericht Dat alles valt binnen den werkkring van ons Willems-Fonds. Onze Aalster- sche afdeeling bezit in haar lokaal Graaf Egmont, Groote Markt Vrije ingang langs de Leopoldstraat) een prachtige boekerij, die kosteloos open staat voor iedereen. Daar zijn boeken voor jongeren en ouderen, voor minder en voor meer ontwikkelden. Iedereen kan er voldoende stof vinden om zijn eigen kennis merkelijk te ver grooten de ouders mogen gerust hun kinders naar deze bibliotheek zenden, waar een rijke keus van boeken aanwe zig is, alle onderwerpen behandelen de, wetenschappelijke, geschiedkun dige, letterkundige, enz. Langer blijven staan bij de groote voordeelen die het lezen voor den werkman in 't bizonder oplevert, zal wel onnoodig zijn. Zeggen we nog enkel dat de lange Herfst- en Winteravonden aanbreken, en dat dit een uitstekend tijdstip is om boeken te lezen zoo zal men aange naam en nuttig de anders zoo verve lende winteruren dooden. Men kan zelfs in gezelschap boeken voorlezen en aldus een edelen dienst bewijzen aan ongeletterden, die niet bij machte zijn rechtstreeks voordeel uit een bi bliotheek te halen. Waar veel wordt gelezen, wordt er niet te veel verteerd want ledige uren worden anders gewoonlijk gedood door jenever en andere alcohol-dran ken. Welaan dan, werklieden Zelf ge arbeid voor uw eigen geestesontwik king, die u rechtstreeks moet brengen tot uw stoffelijke verbetering. Onze bibliotheek gevestigd in GRAAF EGMONT is iederen Zondag open van 10 1/2 tot 11 1/2U. 's morgens en iedereen kan er kosteloos alle soorten van boeken krijgen, die hij naar huis ter lezing mag meedragen. Wie van zoo'n beschavend werk niet wil genietenis een persoon die voor Z\jn eigen vooruitgang niets wil doen. Het Bestuur gevolg gevende aan de vraag- van sommige liberale vrienden deel uitmakende van vakbonden van andere partijen, welke zouden willen overkomen tot onzen gemengden vakbond en overgeno men worden als oud lid, heeft die vraag onderzocht maar niet kunnen inwilligen. In algemeene vergadering van 21 Augus tus 1.1. is het volgende voorstel door het Bestuur gedaan, met algemeene stemmen aangenomen De liberale vrienden welke zich aangeven als lid van het Ondersteu ningsfonds tegen Werkeloosheid voor 1 October 1910, zullen na zes maanden lid te zijn van de voordeelen der Maatschappij genieten. Deze welke zich aangeven na 1 Oktober zullen moeten 1 jaar wachten alvorens van de voordeelen te genieten. De wekelijksche bijdrage is 15 centiemen. Daarvoor bekomt men na zes maanden lid te zijn en zich aangegevèn te hebben voor 1 Oktober 1910. 1° Yoor staking 9 fr. per week 2° Yoor onvrijwillige werkeloosheid, crisis, braak aan machienen, brand enz. voor eene werkeloosheid van 2 of 3 dagen 1 frank daags, voor meer dan 3 dagen l,50fr. per dag gedurende 40 dagen tot een beloop van 54 fr. 's jaars 3° In geval van ziekte van 's minstens 3 dagen 0,50 per werkenden dag gedurende zes weken 4° Aan leden die soldaat worden 5 fr. 5° Reisgeld in geval de leden werk in den vreemde gaan zoeken. Dus kan een lid voor Werkeloosheid en ziekte in den loop van 't jaar 72 franken ge nieten en dit voor 7,80 fr. welke men in een jaar uitlegt. Daarbij nog den bgleg van het Stedelijk Hulpfonds. Personen van beide geslachten kunnen te beginnen van 14 jaar lid worden van onzen gemengden vakbond Ondersteuningsfonds tegen ae Werkeloosheid,mits lid te zijn van den Liberalen Werkmanskring aan 0,05 of 0,12 fr. bijdrage per week. Wanneer een persoon lid is van den Kring kunnen de meisjes van het huisgezin lia worden van de afdeeling Ondersteunings fonds tegen Werkeloosheid. Liberale Werkjongens en werkmeisjes wordt Lid van de afdeeling Ondersteu ningsfonds tegen Werkeloosheid ingericht in den schoot der Liberale partij, waar men de meeste voordeelen geniet en de min ste bydrage betaalt, en waar ook uwe rech ten warm worden verdedigd door werklie den zelf, toehoorende tot alle ambachten. M. Petrus Daens verklaart vol heilige verontwaardiging c< de afgrijselijkste leu- gen die men kan uitdènken, is dat de Kamer een millioen gestemd heeft voor de rijke kloostersde groote Liberalen bekennen dat het valscii is, maar 't klein volk moet misleid worden. Het klein volk moet misleid worden als men zoo iets hoort uitkramen door M. P. Daens is men geneigd het uit te proesten van lachen. Wie zyn de groote liberalen, die be kennen dat het millioen door de klerikalen gestemd, M. P. Daens erin begrepen, niet voor de kloosters is, die er naar goeddunken over beschikken zullen. M. P. Daens wacht zich wel ze te noemen omdat het klein volk moet misleid worden. Wij hebben den zin en de beteekenis der stemming uitgelegd, zooals die blijkt uit de redevoering van M. Woeste, het zienlyk hoofd der klerikale party en die niet werd tegengesproken, door geen enkele minister de school is het voorwendselhet millioen is voor de kloosters. M. P. Daens weet zoowel als iedereen dat de ryke kloosters scholen houden om de jeugd uit te buiten, scholen waar nu nog kleine kinderen van 's morgens tot 's avonds aan het kantkussen zitten, of aan de hand schoen mekaniek, waar ze vroeg en laat lynwaad verstellen, corsets maken, breien enz. en waar ze tusschen in ook wat abc leeren.maar bezonderlyk, schier uitsluitelyk catechismus. En die scholen, die kloosters die de jeugd uitbuiten, die den huisarbeid onder den voet helpen, die hongerloonen betalen aan hunne onderwijzeressen, zoowel als aan de uitge buite kinderen, die de vrouwelijke handwer ken, de nijverheden verdelgen waarin de vrouw iets zou kunnen verdienen ware de doodende concurrencie er niet, die kloosters zullen het grootste deel van het millioen opscharren,. om hunne concurrencie nog grooter en doodelijker voor de nijverheid en de betaling van het vrouwenhandwerk te maken. Kent M. P. Daens, die kloosters niet, kent hij hunne werking niet. Wel ja, hij kent ze, dat valt wel in zijne bevoegdheid, maar hij gebaart dat alles niet te weten omdat het kleinö volk moet misleid worden en zoo hij ze niet kent hg moet niet ver gaan om hunne verderfelijke werking na te gaan. Het kiooster opent eene school, katholieke, vrye, aanneembare school. Eene wereld lijke onderwijzeres wordt in dienst genomen, ze wint op papier 1000 fr., waarvan zij 300 of 400 fr. ontvangt, de rest komt aan het klooster toe voor kost en inwoon. Zoodra de kinderen er bekwaam foe zgn beginnen ze vele uren daags hemden te ma ken, lijnwaad te verstellen enz. als de week uit is komen ze te huis en geven eenige centen af en de eenvoudige ouders het kleine volk dat moet misleid ivorden) zijn tevreden, 't Is eene goede school waar de kinderen voor niet mogen gaan en op 't einde der week soms nog tien, vijftien of twintig centen riaar huis brengen. Voor die loonbedervende kloosters is het millioen bestemd, dat hun door de klerikalen M. P. Daens inbegrepen, werd toegeworpen. Of nu de wereldlijke uitgebuite onderwij zers of onderwijzeressen op papier 900 of 1200 franken winnen, de kloostermethode in zake loonbetaling is zoo eenvoudig. De we reldlijke onderwijzers en onderwijzeressen zullen er niet beter om varen, de meesten znn verplicht hun intrek te nemen in het klooster zelve, en uit ieder klooster gaat niets uit dan de rook. Een millioen 200 duizend franken zullen er nu jaarlyks meer naar de kloosters gaan dan vroeger, zonder dat er voor 't algemeen welzijn een duit ten goede zal komen. Een millioen 200 duizend franken om de mede dingers, de loonbedervers te verrijken. M. P. Daens heeft daaraan meegewerkt, keurt het nog goed, zal bij elke gelegenheid voor de ryke kloosters nog meer millioenen stemmen. Dat is slecht, klerikaal werk en op dat punt zal men het klein volk niet misleiden. Het Stadsbestuur komt den volgenden brief aan alle brouwers, hophandelaars en belanghebbenden te sturen Aelst, den 20 Augustus 1910. Mijnheer, Sedert eenige jaren heeft de hoppeteeltin het land van Aelst merkelyken vooruitgang gedaan. De liop-planterijen worden in betere voorwaarden onderhouden, het plukken feschiedt met veel meerdere zorg, en het rogen verbetert van jaar tot jaar. Het Gemeente-Bestuur van Aelst verlangt insgelijks in de Openbare Ilop-Waag der Stad. veranderingen en verbeteringen in te voeren, dewelke noodzakelijk bevonden worden, en wil aldus het voorbeeld volgen van de Landbouwcomices, van de Staats- landbouwkundigen, van den handel, van de Landbouwers, enz. dewelke allen opofferin gen doen voor de verbeteringen der hoppe- teelt. Benevens verschillige wijzigingen van inwendige orde, ingevoerd in de Stadswaag, wordt de bestuurder dezer inrichting belast vanaf 1 September aanstaande afteleve ren 1, Een certicaat van elke baal hop, welke na een ernstig onderzoek gedaan aoor be kwame experten, zal erkend zijn als hoppe van Aelst, van goede hoedanigheid, wel geplukt en gedroogd, en welke onder hun toezicht geëest, en behoorlijk geperst ge weest is. 2. Een certificaat voor elke baal hop, door dezelfde experten erkend als hoppe van Aelst, van Primus kwaliteit, wel gedroogd, geplukt per afzonderlijke bellen, zonder bladeren, en welke insgelijks onder hun toezicht geëest en behoorlijk geperst ge weest is. Wij hebben de eer u hierby een model van elke»dezer nieuwe certificaten te doen geworden. Wg kunnen, Mynheer, u niet genoeg aan zetten, ingeval gij Aelstersche hop koopt, 't zy van handelaars dezer stad, t zy van handelaars uit andere plaatsen, van uwen leveraar te eischen, u hoppe te leveren ver gezeld van een certificaat. Zoodoende zult gij medehelpen tot de verbetering der hop- peteelt, en den grootsten dienst l»ewijzen, niet alleen aan de zorgzame landbouwers, aan de eerlijke handelaars, maar tevens en vooral aan de Belgische Brouwers. Aanvaard, Mynheer, de uitdrukking onzer hoogachting. Namens het Gemeente-Bestuur De Sekretaris, De Burgemeester, Oscar REYNTENS, M.-L. GHEERAEDTS. Wij lezen in De, Landbode O— Ofschoon de omvang van don oogst nog af hankelijk is van de weergesteldheid in de eerst volgende veertien dagen, naar gelang waarvan de klokken niet of wel tot volle rijpheid kunnen komen, maakt de firma John. Barth et Sohn de volgende raming van den 1910 oogst openbaar minimum maximum Beieren 220,000 230,000 Ctr. Wurtemberg 40,000 50,000 Baden 20,000 25,000 Elzas Lotharingen 70,000 8'\000 Pruisen 10,000 15,000 Totaal Duitschland 340,000 400,000 Bohemen 205, 240, Oostenrijk-IIongarije 65, 75, Frankrijk 50, 60, België en Nederland 50, 60, Rusland 40, 50, Totaal Continent 750, 885, Engeland 300, 340, Amerika 400, 400, Australië 10, 15, Totale wereldoogst 1,460,000 1,690,000 In ons land worden brevetten toegekend voor alle slag van uitvindingen. Men vindt gebreveteerde toestellen en prod uk ten voor het stijven van de boter, het rechten van kromme beenen, het verdelgen van de vlie ten, het zwart maken van het haar, het orschen van het graan, het genezen der tanden, het scheren zonder zeep. Op politiek gebied heeft men ook gebre veteerde uityinaers, de socialisten b. v. ko men op de eerste plaats, met hun collecti vism. Maar de poliliok-gebreveteerde pro- dukten, hoeveel ophef zij ook maken zyn in praktyk geen plaket waard, de uitvinders zeiven gebruiken ze niet, na eenige jaren vallen ze in 't publiek domein, ze worden verloochend gelijk het collectivism nu ver loochend wordt door de meest geziene hóófde- mannen in den vreemde en ook hier. Aldus moeten er ook door de politieke uit vinders, nieuwe produkten op dc populari- teitenmarkt worden gebracht en hoe dwazer de nieuwigheid is, hoe meer kans zy heeft succes te behalen bij de.... onnoozelen van hart, bezonderlyk, als de nieuwigheid een ronkenden naam heeft èn geheel onbruik baar is. De grootste politieke uitvinder dezer tyden is M. Petrus Daens hy vond voor de oplos sing der militaire kwestie de plaatsvervan ging met prijs volgens fortuin, hy heeft de gelyke subsidien uitgevonden voor vrije- en officieele scholen benevens een heele reeks uitvindingen van minder belang maar even onpractisch, hy heeft de vaders uitgevonden die geèn kruisken meer mogen geven op het rein voorhoofd hunner kinaeren als ze voor de liberalen stemmen en hij heeft thans weer het mirabolante familieloon laten bre- veteeren in het boek der heiligheid en der goddelijkheid, (door hem-zelve). Farceur II die M. Daens!! Er staat geschre ven IJdelijken ziocert noch en spot. Wy opstellers zyn wreedaards, omdat wij hem vragen, hem uitdagen, zijn familieloon een practischen vorm te geven verdedigbaar voor de wetgeving of het maar even toe te passen op een baas die met tien gasten werkt. Familieloon is ellendige lapzalf, samen gesteld uit kiesolie en stemmendeeg. alleen dienstig voor de snullen, die men in bewon dering aantreft voorde glinsterende blikken opschriften en brevetten der kwakzalvers die tanden trekken zonder pyn en remedieü verkoopen om te scheren zonder zeep 1! In Frankryk was na de verwezenlijking der scheiding van Kerk en Staat, eene Vereeniging tot stand gekomen van vrome, godvruchtige mannen, die diep verkleefd aan hunnen godsdienst, toch meenden dat er mogelijkheid bestond de kerk met deu bestaanden toestand te verzoenen en die hun best deden, om uit de geheele onafhan kelijkheid der katholieke gemeenschap al het mogelyke nut te trekken. Tevens ijverden zij er 11 lar, op beschei den wyae, maar toch met de beste iuzichten

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1