DE BOSCHGEUS Nog' een laatste woord over liet schoolprogramma. Oud-Leerlingen der Staatsmiddelbare school De kleine burgerij in gevaar NUNOVE. AALST-VOORUIT. Mingelainangel. ««■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Bi I en met dat doel werden ze tot heden in 1 tevens de Kleine Burgerij uit haren neteligen pi 1 -• i *j I standgehouden. I toestand te redden, En die middels zijn juist Lil 06VG IGCIltl^ilGlQ» I Wat te doen om die tegenstrijdigheid te 1 dezelfde die door de groote nijverheid en door n. Aalst l rï°en ophouden om dien schoolvrede te de coöperatieven gebezigd werden en die allen Dinsdag^ namiddag JJaaA te bewerken waarover zulke groote woorden 0p de vereeniging en de samenwerking der be- z\jn geschreven Hoe zal net bestaan ver- de teraardebestelling plaats van het zoontje van den neer Albert De Windt, Notaris, Voorzitter der Libe rale Associatie van het arrondissement Aalst, zoo wreed door een automobiel gedood te Knocke-aan-Zee. Groot was de menigte welke deze droeve plechtigheid bijwoonde en aan doenlijk was ze in haren eenvoud. Meer dan vijftig kronen en bloemengarven waren van alle kanten gezonden, de schoolmaatjes van het kindje dat voor allen zoo lief was, de talrijke werklieden welke aanwezig waren en de groote schare vrienden en bekenden getuig den genoegzaam hoe algemeen, hoe innig de deelneming is in de onherstel bare ramp, die den heer De Windt en zijn achtbare familie heeft getroffen. Onherstelbaar voorwaar is het ver lies, maar een troost moet het toch voor hem en al de zijnen wezen, te zien hoe groot de sympathie is der be volking voor hem en voor alles wat hem zoo duurbaar was als zijn zoontje Franz, zijn nooit-vergeten kind. Het woordenboek zegtde schorpioenen behooren tot de spinnekopachtigen, nun lyf is effen saamgegroeid met het borststuk en loopt uit op een soort staart welke een gif tige angel draagt, liet Land van Aelst, sprekende over het schoolprogramma antwoordde steeds nevens de kwestie en als we de opstellers tot de kwestie riepen, zwegen ze er totaal over en vinden nu niets meer dan eenige gemeene beleedigingen naar het hoofd gegooid van J. Dender soon, aldus hunne onmacht be wijzende. Wat er van zij, beledigingen hebben nooit iemand overtuigd en geven maar een flauw begrip van de ontwikkeling van hen die er hunnen toevlucht toenemen, nog ge nomen dat ze feniksen zyn op 't gebied van onderwijs wat ook te betwijfelen valt. De Volksgazet heeft zonder overdrijving zonder omwegen, zonder vooringenomen heid tegen wie het ook zij het schoolpro gramma verdedigd en ontegensprekelijk aangetoond, dat het liberaal programma ieders denkwijze en ieders vrijheid eerbie digt, wy vroegen tevens welk is het pro gramma der Christene Demokraten Die vraag is zoo benauwend voor het or gaan dier partji dat het Land van Aelst het gepast vindt met beledigingen te ant woorden, men leest zoo in dat blad, num mer van verleden zondag het volgende Verscheide.diffrente Liberalen zei genLet op die aanvallen niet, van 'Volksgazet 'tis een brok schorpioen, die er in kwawietert. We begrijpen goed en elk zal met ons begrijpen dat gazetten welke zulke taal voeren, van wie ze dan ook het orgaan zyn. gcenc bevoegdheid hebben om over onder wijs en opvoeding mede te praten, maar J. Denderzoon is sedert lang bestand tegen de giftige aanvallen van bladen, die op de eenvoudigste vraagstukken bot staan. Het Land van Aelst is gewoonlijk niet zoo kort van stof en er staat langen tyd niet zooveel bezonders in, dat er geen plaatsken zou kunnen gevonden worden voor eene oprechte en duidelijke verklaring welke zelfs het kleine volk (gelyk het Land zegt) niet misleiden zou. Maar het stilzwijgen heeft ook zyne beteekenis. Het Land weet, dat in 1879 de vrjje scho len, de sectarische scholen, gesticht werden om liet officieel onderwijs te bestrijden en ten onder te brengen dat die scholen hoe slecht ze ook waren ingericht (en dat waren ze) voor doel hadden, de officieele scholen tot de laatste toe te doen verdwijnen. liet Land moet dat weten, het heeft jaren genoeg aan dat Woest-werk meegedaan, met al de overtuiging, die het thans de scharpioenen-gevoelens jegens J. Dender zoon in de ziele prent. Welnu we vragen het, is de bestem ming, is het doel dier scholen sedert dien veranderd, zyn ze niet doordron gen met denzelfden geest van vijandschap Eene zaak is er veranderd die sectarische scholen putten met volle grepen uit destaats kas en Het Land vindt dat het niet genoeg is het millioen voor de kloosters is nog niet voldoende. De vrije katholieke scholen werden niet gesticht uit bezorgdheid voor den godsdienst, maar uit haat tegen het officieel onderwijs, zekerd worden der officieele scholen, door hen die al de millioenen stemmen welke door de Woestisten voorgesteld zullen wor den om hetofficieel onderwijs geheel vernie tigd te krygen, om het den doodsteek te geven. Het officieel onderwijs wordt vergiftigd, langzaam, daalt het algemeen peil van het volksonderwijs naar nul, het klerikale gift dringt in alle scholen, de onbekwaamheid van vele onderwijzers onzer streek overtreft al wat men denken durft.erzyn er tot welke de schoolopzieners zeggen moeten in volle conferencie M... laat in 't vervolg uw werk verbeteren vooraleer het in te zenden, er staan te veel feilen in. We wachten dus op een klaar antwoord van Het Land van Aalst, en zullen er hem in tijds aan herinneren. J. Denderzoon te AALST. Algeuieene Wedstryd van liet Middelbaar Onderwijs (1* graad). 1klasWetenschappelijke af deeling PLETINCKX, Rudolf. Nederlandsch 1* eervolle melding 3" plaats 66/100 punten Geschiedenis en AardrijkskundeBenoeming, 54 punten Fransch Benoeming, 53 punten Duitsch50 punten. 81 ofde Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. Maar wanneer zyne oogen zich totFrede- rik wendden, werd zijne houding op nieuw nederig en eerbiediggewoon zynde van edellieden te dienen verwittigde hem eene soort van instinkt dat de jonge vreemdeling tot die klas behoorde hy boog voor hem op Wagen en kruipenden toon zooals iemand die de gewoonte had het met zyne klienten te doen. Weest welkom, myne broeders, zegde hy, in myne nederige woon. Den dag waarop de sterken van Israel onder myne tente stil houden, is een gelukkige dag voor mij. Ha I indien de kleine Michelkracht bezat in even redigheid van den ijver des Heeren dien hem bezielt, zou hy voorzeker niet langer in zyn ellendigen winkel blijven wambuizen ver vaardigen maar ik kan my nauwelijks voortslepen I 2* klas Wetenschappelijke afdeeling BASTIN Julius. Fransch 2* by pry s, 2° plaats, 73 punten Mathesis Eervolle melding, 3e plaats. 65 puntenNederlandsch Benoeming 59 punten Geschiedenis en Aardrijkskunde Benoeming, 52 punten. DE VUYST Julius. 26 klas Handelsaf deeling Mathesis 4* prys, 4' plaats, 87 punten Fransch Benoeming, 50 punten. De redding. De waro moeilijkheid die de kleine burgerij hedendaags tegenkomt, bestaat in de vreese- lijke concurrentie die haar door de groote nij verheids- en handelshuizen, alsook door de steeds talrijker wordende coöperatieven van allen aard, aangedaan wordt. Hoe kunnen kleine handelaars en winkeliers, ofwel de kleine bazen, wedijveren met de machtige maatschappijen, die over een groot kapitaal beschikken en die bijgevolg al hunne aankoo- pen in het-groot en natuurlijk ook in voordee- lige voorwaarden kunnen doen Y Hoe kunnen zij oak tegen de nieuwe machie- nen opgaan, die in min tijd meer werk leveren en die bijgevolg toelaten dezelfde koopwaren aan goedkooper prijzen aan den man te bren gen Dikwijls kan de baas ze aan zulke lage prijzen nog niet leveren hoe zou hij er dus kunnen op winnen en zijn brood verdienen De concurrentie van de coöperatieven, die in den grond op den voet der groote financieele maatschappijen ingericht zijn, kan hij evenmin volhouden, en juist om dezelfde redens. Er zijn zelfs zekere bedrijven, zooals de broodbakke rijen, die, vroeger door de groote nijverheid gespaard, nu door de buitengewone uitbreiding der coöperatieven schromelijk bedreigd wor den. Is het mogelijk het gevaar dat de Kleine Burgerij dreigt ten onder te brengen, op doel matige wijze te bestrijden en af te weren Of moeten wij zonder eenig redmiddel, de kleine burgers zien vervallen, tot meerder plezier der socialisten, die eenen onverzoenbaren haat aan de middenstanden gezworen hebben, en ze geerne zouden doen verdwijnen, om de kloof tusschen armen en rijken nog breeder te ma ken Wij zijn van gedacht dat men de kleine bur gerij moet en kan ter hulp komen. En daar voor zal het wel niet noodig noch geraadzaam zijn wettelijke maatregelen of officieele dwang middelen te doen nemen tegen de groote nij verheid of tegen de coöperatieven zulke zaken duren immers niet, omdat zij al te kunstmatig zijn en voorzeker zou er in de tegenwoordige Kamer geonc meerderheid te vinden zijn om zulke bescherming8politiek goed te keuren. Neen, er zijn andere middels om de vreeselijke concurrentie der coöperatieven in te toornen en op de vereeniging langhebbende uitloopen. In 1899 reeds, op het internationaal Congres der Kleine Burgerij, heeft men gezegd en her haald dat de kleine burgers in plaats van elkander te bestrijden, zich in groote maat schappijen voreenigen moesten, hunne finan cieele macht en hunne arbeid samenbrengen, om ook op voordeeligere voorwaarden hunne aankoopen te kunnen doen en om hunne waren, die zij dan ook beterkoop zullen voortbrengen, met meerdere winst te kunnen verkoopen. Het officieel onderzoek door de Regeering ingesteld levert denzelden uitslag op. Aan de kleine burgers kunnen wij waarlijk niet genoeg dien goeden raad herinneren vereenigt u in 't bijzonder om gezamentlijke aankoopen te doen De wet van 31 Maart 1898 laat toe aan alle vakvereenigingen van do eerste stoffen, ma- chienen, en alles wat tot het beoefenen van het beroep der leden dienen kan, te koopen, om ze dan aan de mede leden weder te verkoopen, Tot nu toe heeft de Kleine Burgerij uit deze wettelijke schikking weinig voordeel getrokken en zulke verecnigingen bestaan er nog zeer weinig. Het is nochtans klaar dat de aankoopen op die wijze veel min zouden kosten, juist om dat zij niet in kleine hoeveelheid, maar wel in het groot, en hijgevolg met eenen merkelijken afslag zouden gedaan worden. De landbouwers, die over 30 jaar ook hunne klachten lieten hooren, hebben door het stich ten van zulke vereenigingen hunnen toestand veel verbeterd en metgezamentlijk hunne aan koopen te doen, betere ware voor minder geld bekomen. Hetgene zij gedaan hebben voor hunne meststoffen, voor het veevoeder, de zaden, granen, landbouwtuigen, enz., waarom zouden de kleine bazen, de bakkers, de schoenmakers de schrijnwerkers, enz., het ook niet kunnen Als zij alleen blijven, zijn zij teenemaal onmachtigmaar als zij hunne pogingen in eene gezamentlijke werking vereenigen, zullen zij niet alleenlijk gemakkelijk de concurentie der coöperatieven kunnen uitstaan maar zelfs hun bedrijf in betere voorwaarden kunnen uit oefenen. Inderdaad, de coöperatieven werken meestal met min geld, als dat zij er zonder moeite kun nen bijeenbrengen. Bovendien, de bestaande coöperatieven steken dikwijls veel moeite en veel geld in het uitventen van hunne waren, terwijl de kleine bazen en winkeliers die zich onder olkandei zouden verstaan, hunne eigene huizen als zooveel bijwinkels of succursalen zouden mogen aanzien van hunne gezament lijke instelling. Zonder eenen cent uit te geven zouden ze dus in allo wijken en schier in alle straten der steden kalanten aanwerven, tot meerder nut van iedereen. Wij weten wel dat het daarvoor noodig is aan zekere vooroordeelen vaarwel te en van wel te verstaan dat het brood van den eenen, niet noodzakelijk de dood van den ande ren is, neen De eene en de andere kunnen hun broodwin- nen en voorspoed genieten, op voorwaarde van hunne krachten te vereenigen, in plaats van ze te verspillen, ën*van malkander niet verder te bestrijden. Een voor allenallen voor een, moet de ware leuze van de Kleine Burgerij worden. - - Broeder, antwoordde Jeremias, dewyl Frederik met afkeer de oogen van hen af wendde, daarom bewyst gy niet min dien sten aan de zaak Gods. Rabad, eene vrouw van slechte zeden, bekwam zy het ryk der Hemelen niet, omdat zy de bespieders van Israel ten haren huize ontvangen en geher bergd had De kleine kleermaker schudde het hoofd. Eene vrouw, die een losbandig leven leidt, hernam hy grynaend, heeft niets gemeen met een eerlijke wanabuismaker, zooals ik ben. Het is waar, ik sbem toe de habijten der hooveerdige edelen met goud en zilver te borduren, hetgene eene grove zonde zou zyn, indien het er niet op aamkwam die kin deren der duisternis om den tuin te leiden. Myne hand beeft en myn hart komt in op stond telkenmale ik, op myne tafel gezeten, die afgoden aan 't versieren ben, en ik zou willen dat elke naaldesteek welke ik in de wambuis geef zoovele schichten waren die tot in het hart dier mannen zouden dringen, in het hart dier hoogmoedigen die gelooven dat wy ze aanbidden als goden. De gebaarden en de blikken welke die woorden vergezelden ontroerden Jeremias zelf. Er lag ietsafgrijselyk, iets dat de wet ten der natuur kwetste, in de wreedheid van dit zwak, krachteloos schepsel ,- de ge dachten van vernieling eu menschen folte ring, waarin hy behagejn schiep, mishaag- Voorbereidende Klas der Staats-Middelbare Scliool. eenvoudig eene klas had gesticht op eigen kosten. De Staat alleen heeft het recht eene voorbereidende afdeelin<£ aan de Middelbare School te hechten, zoo luidt het besluit, in gevolge art. 27 der wet van 1 Juni 1850. De heer Schepen Behn wees er op hoe be lachelijk het was dei schijn aan te nemen dit aan het stadsbestuur te willen leeren, na al de vruchtelooze voetstappen bij het Staats bestuur aangewend, en M. Leo Van Impe deed opmerken hoe de besluiten van Gouver neur en Bestendige Deputatie de woorden van het proces-verbaal der gemeenteraads zitting verdraaien dat de woorden eene klas bjj de Middelbare school te voegen alleen in die besluiten voorkomen, maar niet in het proces-ver baal der zitting. En zoo artikel 27 der wet van 1 Juni 1850 aan den Staat toelaat voorbereidende afdeelingen aan zijne Middelbare scholen te voegen, het ar tikel 30 derzelfde wet aan aile provinciale en gemeentebesturen het uitdrukkelijk en ontegensprekelijk recht geeft gestichten van Middelbaar Onderwijs van eersten of tweeden graad te stichten en te onderhou den en er het vrij bestuur van te bewaren. Maar wat wilt ge De Bestendige Deputa tie van Oost Vlaanderen is een klerikale boel, die niet heeft willen ten achteren blij ven, nu haar ook eens de gelegenheid gege ven was hare genegenheid vo«r het officieel onderwijs te laten blyken 1 Dit doet ons herinneren aan eene prent dat bij de laatste Wetgevende Kiezingen in Brabant werd rondgedeeld Daarop was een grijsaard afgebeeld die, nog met het mes in iet hart, vermoord lag in zijn bed. Een inbreker, de moordenaar, was neven het bed bezig de brandkas te plunderen Onder die prent las mon in groote letters Kiezers 1 Ziedaar de vruchten van het officieel onderwys 1 Als men onze klerikale bestuurders aan t werk ziet moet men niet denken dat zy hun eigen walgende leugentaal gelooven, en dat ze waarlijk meenen dat alle officieele onderwys dient bestreden te worden als de pest. En zeggen dat in ons Land het officieel onderwijs zelf reeds door en door geklerika- liseerd is en dat in alle officieele scholen de priester vry, zelf zonder het minste toezicht, alles komt aanleeren wat hij goedvindt, on der vorm van godsdienst en zedeleer 1 En toch zal onze Middelbare school hare voorbereidende afdeeling bezttten. Ons stadsbestuur komt ze in te richten in de lokalen der Gemeenteschool der Gee- raardsbergschestraat. Ze behelst eene klas met twee afdeelingen of studiejaren. De leergangen, die boven het programma der lagere school, de fransche taal, de na tuurwetenschappen en de teekenkunde be vatten, gelijkvormig aan het programma der twee hoogste klassen van de voorberei dende afdeelingen der middelbare scholen van den Staat, zullen gegeven worden door den heer Th. De Grave, hoofdonderwijzer. Zy zyn kosteloos voor de leerlingen der Stad het schoolgeld bedraagt een frank per maand voor deze van den buiten. De ouders, die zinnens zyn hunne kinde ren later de leergangen der staats middel bare school te laten volgen, kunnen ze in de voorbereidende klas onzer gemeenteschool laten inschrijven, zoodra zij de vierde klas (of vierde jaar) der lagere school ten einde zyn. Deze voorbereidende klas komt met de herneming der leergangen onzer gemeente scholen geopend te worden. De inschrijvingen zullen tot einde dezer maand September aangenomen worden. Men herinnert zich hoe het Staatsbestuur herhaalde malen weigerde de toebereidende klassen onzer Middelbare School herinterich- ten onder de logenachtige voorwendsels dat de programmas der lagere scholen en der bedoelde toebereidende afdeelingen een en dezelfde zyn, en dat die klassen hier werden afgeschaft, omdat ze een onbeduidend getal leerlingen telden. Het provinciaal bestuur van Oost-Vlaan- deren komt op zijne beurt zyne goedkeuring te weigeren aan de beraadslaging van ons Gemeentebestuur, waarby eene voorberei dende klas, met twee studiejaren, op de kosten der stad werden ingericht. Het besluit van den gouverneur, bekrach tigd door de Bestendige Deputatie, werd verleden Dinsdag aan den Gemeenteraad medegedeeld. De heer Schepen Behn merkte dadelyk op hoe uit de lezing bleek dat, om tot de schor sing der beraadslaging van ons gemeente bestuur te kunnen geraken, men er eenvou dig eene verkeerde uitlegging aan gegeven had. De beraadslaging werd geschorst, om dat de stad eene klas had willen voegen by eene school van den Staat, hoewel de stad den des te meer, omdat zy uitgebraakt wer den door een man die zoo weinig levens kracht bezat. De boschgeus hem onderbrekende, Michel hernam hy, er valt geenen tyd te verliezen. Ziehier wat ik u te zeggen heb de broeder die my vergezelt, is een man naar gods hart, een man die welhaast, hoop ik, een der steunpilaren van Israel zal zyn. Gehoor zaamt aan zyne stem zooals aan de myne en acht u gelukkig het werktuig zijner onder nemingen te mogen zijn. De kleermaker verhief de oogen tot Fre derik en sloeg ze oogen blik kei ijk ter neer hy had zijnen blik niet kunnen verduren Inderdaad, de driften welke in dit woelig hart ontkiemden door de ziekte overspan nen, en tot eenen graad geklommen welke de uitzinnihheid raakte, ontstelden heel en gansch des jongelings manhaftige trekken en gaven hem een verschrikkelijk voorko men. Men las op zyn voorhoofd de wroegin gen welke hem reeds kwollen nogtans, de minachting en de afkeer welke hy gevoelde voor degenen in wier armen hy zich gewor pen had, keerden hem van zyne noodlottige plannen niet af, maar vuurden zynen wraaklust aan met zyn nagevoel te tergen. Niet een enkel juist gedacht, niet een edel gevoel schenen zyn verstand nog ie kunnen treffen, of zyne ziel bewegen. De nvraak al leen, eene verschrikkelyke wraak* *was het Zou er dan toch eindelijk eene nieuwe licht straal in het Aalstersch politiek leven opgaan Zou men waarlijk voornemens zijn de oude ha telijke politiek te vervangen door eene meer demokratis'che, meer edelmoediger strekking Het zou schijnen Dezevoor onze stad zoo zeer betrachte en zoo dringend noodzake lijke ommekeer hebben wij grootelijks te dan ken aan het streven van den ON PARTIJ Dl GEN NERINGSBOND. Immers, van weerskanten schijnt men vast besloten den kwijnenden handel onzer stad her- op te beuren. De jonge elementen vooral schij nen geen oogenblik meer te aarzelen om voor goed met den ouden slenter af te breken, edele poging verdient ten volle de algemcene goedkeuring en aanmoediging. Wij koesteren dus ook de hoop dat onze ka tholieke meerderheid in den gemeenteraad ons de blijken zal geven van goeden wil en kracht dadige medewerkingwant van hen hangt vooral het slagen van deze prijzenswaardige onderneming af. Dat hare leuze zij RECHT VAARDIGHEID VOOR ALLE STADSGE- NOOTEN. Wij weten wel dat deze nieuwe opvatting bij sommigen zekere tegenkanting zal ontmoeten Maar die enkele uitzonderingen maken geluk* kiglijk den algemeenen regel niet uit en 't is waarlijk aanmoedigend te bestaligen dat de jongere génération het oud juk willen afschud den om enkel den hervallen bloei onzer stad terug in 't leven te roepen. Dat hopen wij in t belang der gansche AalstersChe bevolking. Leve dus Aalst-Voorwaarts. J. Groot Nieuws. Van af 17 September a. s. opening van een groot Fabriek van Vrouwenklee deren. Kapellestraat, 17, AALST. ZOXDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 18 September 1910, M. Van Caelenberg, Leopoldstraat. Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid afdeeling van den Liberalen Werkmanskring. Op Zondag 9 Oktober 191Ó, Prachtig Bal, de leden van den Kring aangeboden. Dit BAL zal beginnen te 7 uur stipt 's avonds, om te 1 uur te eindigen. Een kleerkamersrecht van 50 centiemen )er persoon zal geeischt worden en dienen ot het verleenen van onderstand aan de leden in geval van ziekte. Kaarten zijn te bekomen by de Bestuurs leden en by de Boden. Aalst Voorwaarts afdeeling van den Onpartijdigen Bond van Neringdoeners en Ambachtslieden, verzoekt vriendelijk al de inwoners der stad, op Zondag 25 Septem ber aanstaande ter gelegenheid van het Groot Beiaardfeest hunne huizen te willen bevlaggen, De leden van den Bond zullen het zich tea plicht rekenen, hunne geburen aan te wak- keren^aan dit verzoek te voldoen. Sanatorium de Mont-sur-Meuse (Lustin). Maladies de poitrine. —Pension 10 a 12 fr. Ascenceur Chauffage Ceu- ral. Eclairage électrique. Be Dagbladpers in Dultsch- land. De optelling is gemaakt vaade dagbladen die op 1 September 11. in Duitsch- land verschenen. Men heeft er 3,829 gevon den die in 2,228 verschillende plaatsen ver schijnen. In 't Vorstendom Waldeck telt men 1 blad voor elke 8,447 inwoners in Beieren voor 14,896 en in Pruisen voor 16,186 inwoners. Er zyn niet minder dan 117 socialistische dagbladen. De dagelyksche oplage dezer 3,829 kranten bedraagt 9 millioen 493,000 exemplaren. Pianolessen. Wie voor zyne kin-? deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zichten huize begeefi. Groot Nieuws. Van af 17 September a. s. opening van een groot Fabriek van Vrou wenkleederen, Kapellestraat, 17, AALST. Onze Vorsten in Holland.—De koning Albert en de koningiii van Belgie zijn op bezoek in Holland en genieten overal hetgulste onthaal. Zulke reizen kunnen niet anders dan de toenaderingen verstandhou ding tusschen de twee landen bevorderen.. Wy hebben er het grootste belang by onze betrekkingen met Holland uit te brei den, en dat belang is wederzydsch daarom hechten wy onze volle goedkeuring aan be zoeken als die welke onze vorsten thans doen. Koning Albert drukt zich by elke ge legenheid uit in de Viaamsch taal. voorwerp van al zijn verlangen in de overmaat zijner woede, scheen hy eene prooi te zoeken in alles wat hem omringde. Jeremias beloerde hem met eene geheime ongerustheid hjj begon te vreezen dat die oogenblikken van geestesverdwaling kon- nen voortduren, ter oorzaak, van hun ge weld zelf. Ook was het met sombere en aan gedane stem dat hy het woord hervatte aezen nacht, zegde hy tot den kleermaker, wanneer de maan zal verdwenen zijn, zal die moedige jongeling uw huis verlaten Waakt gednrende zyne afwezigheid er draagt zorg dat, by zyne terugkomst, op het eerste teeken de deur voor hun weder geopend wordt. De kleine Michel zal een oog in het zeil houden, zegde de wambuismaker al bui gende. Ik kan ook de koorden der brandklok doen afsnyden, de spuitkarren en de brand ladders losmaken. Kunt gy dit waarlyk, vroeg de geus met verwondering De kleermaker glimlachte op hooveerdige toon. Ha, antwoordde hy, de kleine Michil zwak I maar hy is niet onledig gebleven terwijl de kinderen van Israel in ae woestijn slag leverden. De kleine Michel is te Jericho gebleven om er verstandhouding te ver schaffen aan de opperhoofden des volks, 'tKlooster van Sint Arjaaia. Toen acht dagen geleden paus Pius X zyne morgendwandeling deed in de hovingen van het vatikaan, ontdekte hij plotseling in een struikgewas eene jonge vrouw, by na in 't kostuum van de waarheid gelijk zy uit den put komt. Het vatikaan wordt streng bewaakt en men vraagt zich af hoe die mooie meid daar geraakt was. Er wordt te Rome niet weinig gelachen om dit zonderling geval. Het vatikaan telt 1100 kamers en het algemeen gevoel is dat de deerne dat palei» der monseigneurs zal genomen hebben voor het klooster van S4 Arjaan, waar er twee paar schoenen onder 't beddeken staan, éu vooreen nijdigaard, in 't allereenvoudigst kostuum de vlucht heeft moeten nemen. Winkeliers Huisvrouwen IJ Spaart uwen tyd, uw geld en uwe gezond heid door het bezigen van Hlectroiuiue het beste produkt om Stoven en Kachel» te zwarten. Alg. Dépot by Edgard SCHOUPPE-NYS, Veldstraat, AALST. Steekt de stad in brand, zoo gy wiltde kleine Michel kan dit niet wagen want hy kan niet loopen en men zou hem vastgrij pen maar hy zal toch wel beletten dat men de vlammen overmeestere en den brand blussche. Frederik luisterde met eene eigenaardige aandoening naar de rede van dien man. Wraakdorstig, had hij een oogenblik kun nen ontkennen dat er iets strafbaar en laag in Jeremias wreedheid lag want de hel- dsnmotd die den boschgeus kenmerkte, gaf zelf aan zjjcie euveldaden eenen schyn van waardigheid maar des kleinen Michel's zwakheid en gemeen voorkomen, brachten het tegenovergestelde uitwerksel te weeg en deden zijne laaghertige wreedheid er nog afschuwelijker uitschijnen. En waarom zoudt gij al die onheilen over onze stad wil len storten, vroeg hem de jongeling op een toon die den afkeer liet doorstralen, welken hy voor Michel's plannen opgevat had Hij beet op zyne lippen en getroffen door de houding en den blik van dengene die hem ondervroeg', nam hy geheel en gansch de nederige manieren en eerbiedigen toon aan welken hy in zijnen winkel tegenover de leden van den adel veinsde. Wordt voortgezet.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2