IS het arrondissementaalsj- BE RAA-L, DEMOCRATISCH WEEKBUD. Vijfde Jaargang Nummer 39 centiemen liet nummci Zondag 23 September 1910 I 1 "~KlizERSLl J ST EN. Willemsfonds. Stad Aalst. BEIAARDSFEEST Voor Taal en Vrijheid. Heropening der Kamers. TOMBOLA De Ëersle Communie. Huiswerk. Land van Vooruitgang. De Kloosterplaag. Abonnmcntsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, i, Aalst. Prijs der Annoncen Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen j P 1 Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank. AALST, SA SEPTEMBER i»10 - De Kiezerslijsten voor het jaar 1911-1912 van de steden en gemeenten van het arrondissement Aalst, liggen 'ter inzage van 't publiek ten bureele der Liberale Associatie, Groote Markt, Aalst, waar de liberale vrienden zich kunnen overtuigen, ol zij op de Kie zerslijsten zijn ingeschreven, met het gétal stemmen waarop zij recht heb ben, en ook inlichtingen kunnen geven over personen die er met te veel stem men zouden op voorkomen. Het Bureel der Liberale Associatie gelast zich het noodige te doen om aan liberale vrienden hun recht toe te Jtennen. Het Bureel is open alle dagen der wéék van 9 tot 12 ure voormiddag, en-van 2 tot 6#ure namiddag, alsook dei* Zondag morgend van 9 tot 10 ure. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Algemeene Herhaling FEEST MOORSEL Maandag, 26 September, te 8 uur stipt 's avonds, in de Bovenzaal van Graaf Egmont. De afwezige leden kunnen het Uit- stapje niet meemaken. Heden Kondag 85 September om 5 uren namiddag, zal er door Aalst- Voorwaarts, afdeeling van den Onpartijdi ge!! Bond van Neringdoeners en Ambachts lieden eén buitengewoon gegeven worden tor Groote Markt alhier. De 11.11. Karei DE METTE van Aalst., Beiaardier des Konings en SCHYNKEL, Stadslieiaardier van Oudenaarde, evenals vt r:;ebillige liefhebbers, die, van boven op -oiiïen toren afwisselingen' op Hoorens en -Bazuinen zullen voordragen, hebben hunne medewerking beloofd. De fanfaren Les Vrais Amis Constants en der Vrije Br an dieeer zullen de fees- telykHèden opluisteren. Eené tusschenpoos voor klokkenspel, door den 13 jarigen jongen heer Modeste De Mctte zal de Concerten, door voornoemde muzie kkei'.uitgevoerd, verbinden. 's Avonds prachtige Verlichting der Groote Markt. tso* Vertooning. GALA-FEEST, op Stadsschouwburg, ■Zondag, 2 October eerstkomende met de medewerking van Mevrouwen, M'. Daenens, Delhaye-Gyssels, Mejuf- 1 frouw E. Polvliet, de jonge juffer 1 Gulinck en de Symloniekring Door -Eendracht Groot. 'Men zal opvoeren 'i. Onontwikkelde Mcnschen, Tooneelspel in drie bedrijven van V. Leon, vertaling van A. Van den Heuvel. 2. I» It O O M E INT Blijspel in twee bedrijven door K. Van Ryn. Al de vrienden der tooneelkunst zullen er aan houden deze Galaver- tooning bij te wonen als blijk van hulde aan onze ijverige tooneelmaatschappijj: Voor Taal en Vrijheid. De wetgevende zittijd zal dus begin nen den 8 November eerstkomende. Belangrijke besprekingen zullen van den beginne af plaats hebben over de schoolpolitiek van het gouverne ment, over de congokwestie en de ver lapte millioenen, over de eenmaking der kieswetten. Men weet dat thans de voorwaarden tot stemrecht verschillend zijn voor de Gemeente, de Provincie, de Kamers en den Senaat. Dit verschil en de verscheidenheid der voorwaarden van ouderdom, ior- tuin en onderwijs zijn zoo groot, dat onze kieswetten en warboel uitmaken, .waaruit weinigen wijs worden en wel ke geen enkele Belg hij weze advo- kaat of minister zou kunnen uitleggen zonder er zich toe voorbereid te heb ben.. Wijzen wij echter op de twee schan daligste schikkingen door de klerika- len geschoven in de gemeentekieswet ten ten haren voordeele i° De vierde stem. 20 De betrekkelijke Evenredige Ver tegenwoordiging. De grondwet behelst het meervou dig stemrecht der 1, 2 of 3 stemmen. Dit is reeds al te erg, en zal eerlang ook uit de Constitutie moeten verdwij- der GEWEZEN WEESJONGENS onwederroepelijk vastgesteld op Zon dag 3 October 1910. Er zal te kiezen zijn tusschen twee artikels der grondwet, daar is geen andere uitkomst aan Art. 6 Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Art. 47 De eene Belg zal 1 stem hebben, de andere zal er 2 ol 3 bezit ten. Een dezer twee artikels moeten verdwijnen want volgens art 6 isart.47 eene leugen, of wel volgens art. 47 is art. 6 eene leugen Daar wij wel we ten dat niemand art. 6 zou durven afschaffen zal het dus wel het meer voudig stemrecht zijn dat men als een schandvlek uit de Belgische kieswet zal moeten wisschen. Welnu voor de gemeentekiezingen waren de klerikalen nog niet tevreden, ze moesten hij de 3 stemmen nog eene vierde voegen om hunne rijke partij gangers, hunne politieke priesters en paters de overmacht te schenken te gen het arme volk. Die vierde stem zal, we zijn er schier zeker van weldra tot het verleden behooren, want alle antiklerikalen en de katholieke gekozenen van Brussel en van nog andere arrondissementen zijn er volstrekt tegen Dit is de eerste onrechtvaardigheid welke zal veroordeeld worden en zulks te gemakkelijker, dat ze niet door de grondwet is bekrachtigd, zoo min als de volgende. In de kleine gemeenten, ten minste in het overgroot getal dier gemeenten hebbende klerikalen de meerderheiden de groote steden integendeel, behoort de meerderheid der bevolking tot de antiklerikale partijen. Wat gedaan Welnu de klerikalen schreven in de wet de volgende bepalingen a) De lijst die meer dan de helft der stemmen behaalt (al ware't maar eene stem meer) zal al de zetels bekomen. b) Als geene enkele lijst de helft der stemmen bekomt wordt de Evenre dige Vertegenwoordiging toegepast Maar om deel te nemen aan de ver deeling der zetels moet eene lijst HET DERDE der stemmen bekomen in de kleine gemeenten en slechts HET ZESDE in de volkrijke steden Aldus zijn in de klerikale gemeen ten de oppositiepartijen niet vertegen- woordigd en hebben in tegendeel de klerikalen hun deel der zetels in al j de groote antiklerikale steden waar 1 liberalen en socialisten afzonderlijke lijsten voorstelllen. Doch deze schelmentruk zou wel dra wel tegen hen kunnen uitval len en daarom zal de volstrekte Even redige Vertegenwoordiging ook wel dra toegepast worden bij de gemeente kiezingen, ondanks den tegenzin der dompers, die slechts goed achten wat tot hun voordeel strekt en tot nadeel van anderen. We vestigden de aandacht onzer lezers op den nadeeligen invloed welke het dekreet van paus Pius X betreffende de eerste com munie hebben zal in Belgie, bezonderlyk in de meest verachterde streken op onderwijs en opvoeding welke nog zoozeer te wen- schen laten. Deze meening wordt, door vele katholie ken gedeeld, in zooverre dat door vrienden van het klerikaal ministerie in de groote dagbladen wordt verzekerd, dat minister Schollaert tengevolge van dat fameus de kreet er meer en meer aan denkt den leerplicht in te voeren. Maar de vrienden van de opbeuring des volks zyn de eenigen niet om tegen de eerste communie op 7-jarigen ouderdom te protes teeren. Ook de neringdoeners zien deze achteruitzeilende nieuwigheid met leede oogen aan. Een maatregel die de aanhangers der kle rikale volksverstomping moet aangenaam zijn, wordt dus afgekeurd door intellectueele katholieken, en fel over den hekel gehaald door de neringdoenden, verkoopers van eerste-communie-artikelen, die ook van dien kant een gedeelte van hun reeds karige winst gaan afgepeuterd worden. Blyft nu te zien of de pauselijke onfeil baarheid, dit niet als, niet-in-aanmerking- komende beuzelarijen beschouwt l? Op economisch gebied is er in ons land sedert een 30-tal jaren zeker veel.veranderd Wy leven in een tijd van werkstakingen, van verzekering tegen werkeloosheid en van vereeniging der bazen, zoowel als der werklieden. Dit alles oefent een grooten invloed op de werk-of levensvoorwaarden van hen, die buitenshuis in dichte drommen' hun brood gaan verdienen. Maar wie denkt er aan de ellendige zwoe gers. die thuis hunnen tyd en hun leven verslijten aan zoogenaamd huiswerk In vele gevallen wordt dit huiswerk ge daan aan een hongerloon want de arme zwoegers moeten de concurrentie letterlijk uitz weeten. Daarom, in dezen tijd, dat er, op politiek gebied, zoo geweldig geschermd wordt met liefde voor de werkende klasse, was het een roerende gedachte om in de tentoon stelling te Brussel, nevens al die pracht en weelde, ook de miskende eu vergeten huis werkers in hun bescheiden bedrijf ten toon te stellen. Zien doet gedenken, en de nederige huis werkers zyn meer onze sympathie waard dan de geruchtmakende gesyndikeerde werklieden, daar deze laatsten over 't alge meen veel beter bedeeld worden dan vele werkslaven, die zich thuis hunne beste krachten met een hoogerloon laten afkoo- pen. Dr Persoons, liberaal volksvertegenwoor diger, heeft de tentoonstelling van het huis werk bezocht, en ziehier'wat hy daarover schrijft Door huiswerk wordt hier verstaan het uitoefenen van'hun stiel door die werksters welke niet naar fabripken of werkhuizen gaan. maar die thuis op hun eigen kamer tje of in hun eigen werkplaats lange uren zwoegen tot het veroveren van het dage lyksch brood voor hun gezin. Zeer belangwekkend en hoogst leerzaam is deze tentoonstelling. Men ziet er, in zyn naakte werkelykheid, het zolderkamertje waar een linnenstikster, van 's morgens vroeg tot's avonds laat, haar naaimachien in beweging brengtin een hoek het bed, met hier en daar gelapte sprei bedekt, alles rein nochtans eene stoof waarop, tyj het middaguur, in aller haast, het zuur verdiende maal zal worden gekooktop het raam, een bloempot aan den wand, een vogelkooi een tafel, twee stoelen.... Geen ruimte, slecht lichtonvoldoende hoe veelheid luchtOp het gelaat der werkende vrouw de kenmerken van bloedarmoede Daar nevens nog armer, nog ellendiger eet- en slaap- en kook- en werkvertrek eener bloemen maakster, de lippen bont geverfd door de voorzeker vergiftige bestanddeelen der geleurde werkstoffen. Hier is de werkstal waar een manden maker de wissen dooreenvlecht tot korven of leunstoelen, eigenaardig figuur, tusschen zyn menigvuldig, ordeloos dooreengeworpen gereedschapginds werkt de kleermaker dag en nacht onafgebroken voort, wanneer, in het seizoen, het op bepaalde uren te leveren werk soms overvloedig wordt, en op andere tijden lange dagen naar eenige bezigheid snakkend. De hoedenvlechter herschept met zyn rappe vingeren de dorre stroohalmen in keurige hoofddeksels de marmerpolijster brengt er de door zyn druk kende hand glad gewreven stukken steen tot statige pendulen of schouwgarnituren ineen de handschoensnyder voert er zyn onafgebroken strakke aandacht vergend vak methewonderenswaardige vaardigheid uit. En dit alles geschiedt in het midden zelf waarin deze menschen dit werk ver richten, zonder verbloeming, zonder ver scherping, zooals zij het werkelijk uitvoe ren in hun dagelijks gedoe. Ons werk. sprak Burgemeester Max in zyn puike openingsrede is een werk van goede trouw. Niemand trachtte de toestan den te dramatiseeren een enkele bezorgd heid was de onze het weergeven van de werkelykheid 1 Des te meer zal men er zich van over tuigen, wanneer het zal geweten zyn dat in ons inrichtend komiteit nevens elkander gevonden worden en de onzijdige mantel van den Staatsambtenaar, en de vervaarlijk klerikale partij van pater Rutten, en de phrygische muts van den petroleur Camille Huysraans en de deftige jas van den laatsten vertegenwoordiger van het doctrinarism, uw nederige dienaar. Strevende naar het zelfde doel, leerden wy elkander des te beter waardeeren im mers het aanzien van de volksellende kan alleen voor gevolg hebben om goed geaarde menschen op de baan van den plicht by elkaar te brengen. Dit werk is dus een werk van goede trouw. Des te dieper is het gevoel van me delijden dat ons aangrijpt bij het aanschou wen van dergelijke wantoestanden op so ciaal gebied. Doch nevens het medelijden met hen die slachfoffers zijn dezer toestan den, voelen wy ook de dringende noodza keiykheid deze te verhelpen. Hoe is het mogelijk dat in een land als het onze, waar enkele meters verder aan de beschaafde werell een schouwspel wordt aangeboden, verbazend van pracht en ryk dom en vernuft, de bewijzen worden bijeen gebracht der 218,000 werklieden of de 17 der totale werkersbevolking, nu nog in dergelijke anti-hygiënische voorwaarden moeten werken Dit bewijs zal voorzeker meer te weeg brengen tot het invoeren van betere wetge ving op gebied van gezondmaking van werkerswoningen van wettelijke regeling der werkuren, dan honderden en duizenden voordrachten of sociale studiën het zouden vermogen, Pynlyker nochtans bloedt het hart by het overzien der tabellen waarop de honger- loonen zyn aangeteekend door velen dezer thuiswerkers verdiend. Er zitten daar drie kantwerksters van Brugge, drie ineengekrompen, kromgerug- de figuurtjes. Hun wezen is waskleurig diepgerimpeld de doffe, glanslooze oogen zijn onverpoosd naar hun kantkussen ge keerd om voor zich te zien moeten zij gansch hun naar werk verwassen lichaam pjes schokkend optillen hunne ivoren vin gertjes spelen gestadig, eindeloos, met hou ten spilletjes waarop het blakwitte garen is gewonden, en prachtige versierselen, artistieke kunstge weefsels worden aldus door willooze wezens geschapen. Feeën werk is het hunne, zoo fyn, zoo edel- En vraagt men haar Moedertje, hoeveel kunt ge zoo al verdienen dan valt van die lippen die nooit gelachen hebben, het stil gedwee antwoord En frank daags, Menheire En hoe lang moet ge daar dan voor werken Veertien uren, Menheire - - Ziet ge nog goed, moedertje Min oogen zin flauw, Menheire, en zi doen mi pine, Men heire 1 En de tabellen der werkuren en der loonen grynzen ons toe 70 uren werkens voor 8 fr, 97 c. loon 66 uren voor 3 fr. t Is dat menschelyk, ik vraag het in ge- moede In den hof dezer tentoonstelling zyn ook nog hier en daar woonhutlekensopgebouwd, welke met de stiptste nauwkeurigheid de woonplaatsen van sommige werklieden weergeven, Zoo ziet men er, by voorbeeld, het huis van den nagelmaker uit het Walenland. De blaasbalg van zyn smidse wordt in werking gebracht door een in een wiel loopenden hond, evenals het gebeurt in dekernma- chienen bij onze landlieden. Daar vindt men ook den werkstal der Lokersche haarsnijders. Wy hebben allen, honderden malen, deze werkstallen gezien en het valt ons dus niet meer op hoe vuil en hoe ongezond zij zyn. Doch het publiek uit andere gewesten, die het voor het eerst ontwaart, staat verbaasd over het mogelijke van zulke toestanden. Dit ook nog zal oneindig veel bydragen tot het in voege brengen van wettelyke be palingen op de gezondheids voor waarden der werkmanswoningen. Wy zullen het als een plicht aanzien in den toekomenden zittijd der Kamer het onze bij te brengen, om zoo haast mogelijk in deze wantoestanden verandering te doen brengen I Het voornemen van Dr Persoons zal onge twijfeld door alle goede herten met instem ming begroet worden Belgie is een land van vooruitgang, maar daaraan heelt het klerikaal gou vernement weinig of geene schuld. De klerikale vooruitgang veropenbaart zich slechts op financieel gebied i° Vooruitgang voor de belastingen. 20 Vooruitgang (zeer groote) vóór de openbare staatsschuld. Op elk ander gebied is het de voor uitgang op zeeldraaiersmanier. De klerikalen boffen op den lof der vreemden wat b. v. het onderwijs betreft, dat die vreemden beoordeeld hebben naar hetgeen ze ervan te zien kregen in de Tentoonstelling, (waar van schier alles naar klerikale wijze getrukeerd was). Op het congres der officieele onder wijzers zonden verschillende Staten afgevaardigden, om hunne belangstel ling in het volksonderwijs tebetoonen, het Belgisch goevernement was niet vertegenwoordigd, immers Belgie heeft geen minister van onderwijs. Weer ryzen als paleizen, De kloosters uit den grond. En inderdaad, duurt het zoo nog een tyd voorter zal geen dorp meer zyn in Belgie óf het zal ten minste een klooster bezitten vah paters benevens een of meer van nonnen. Paleizen zyn het, echte kasteelen en daarin woont de zoogezegde vrijwillige armoede, welke niets anders is dan overvloed en on bezorgdheid voor de toekomst, verlooché- ning der familiebanden, miskenning .der natuurwetten en maatschappelijke verplich tingen te midden van prachtige gebouwen, welgeschikte meubelen, schoone lusthoven en goedvoorziene kelders. Welk nut stichten ze voor 't algemeen Daar waar gewerkt wordt, is dat werk over slechts de uitbuiting der jeugd, het be derf van plaatselijke nijverheden, het ver nietigen van het degelyk volksonderwijs, de doodende mededinging aan al de nederigste werksters der omnngende bevolking. Daar waar niet gewerkt wordt, moet het fortuin, de schatten welke de meeste kloos ters bezitten op andere manieren verzameld worden. Hoevele erfenissen welke rechtmatig aan niet-ryke familien moesten ten goede konjen, niet zelden aan arme weduwen en wée^en, worden aldus door de ryke kloosters yiet verzwolgen. De vrijwillige, komrnerlooze, weelderige armoede van paters en iiQnnen wordt maar al te dikwyls overtollig gevoed met het lyden en de ellende van benadeelig- de bloedverwanten. In het klooster worden de nauwste familiebanden verbroken ver leden week nog vertelde ons een veront waardigde vader, dat zyne dochter welke non is, hem, haar vader, had verzocht haar het genoegen te doen, zyne bezoeken zoo weinig mogelyk te herhalen zij mocht niet toegeven aan de ijdele gevoelens der we reld. In de kloosters wordt den huwelijken staat, als iets min waardigs aanzien, de moe derschap als eene onvolmaaktheid, het huis gezin als iets wat de ware christen schuwen moet. En nevens die zedelooze grondbeginselen, we zeiden het reeds hi^rboYea, berokkenen

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1