DE BOSCHGEUS Gemeentekiezingen Verdiende Hulde. Klerikale grootspraak. mm\E. Mingelamangel. de kloosters aan de samenleving onschat baar kwaad. Erfenissen worden verzwolgen De fiscus wordt bedrogen De loonen worden bedorven Op den buiten worden de beste gronden voor den neus der boeren weggekocht En terwijl hunne magazijnen en kelders overvloeien van wijn en allerhande voor raad, gaan nonnen en paters nog schooien en bedelen, aftrassen mag men zeggen, want zy hebben een bedelmanier, welke van het ge een eene verplichting maakt. Weer rijzen als paleizen... En te Aalst-St-Job, verrees zoo een paleis, grootsch en uitgestrekt als een vorstelijk verblijf, met kelders zoo groot als de Hout markt, met gewelven zoo hoog als een oude pijnboom. 't Was kermis te Nieuwerkerken, maar 't is ook kermis bij de paters van St-Job. en we gingen ook eens in hunne tent bin nen, een pater stond op den kansel en 't scheen, dat hij een sermoen deed hij gaf zich buitengewone moeite om de menschen te doen gelooven dat hij een baaid had, ik heb een baard, zeide hij, ik heb een baard.... Wij meenden dat hij het lied der baarde- mans ging aanheffen en het refrein herhaald zoo worden door al zyne kornuiteu, die in eene rei geschaard in het koor gereed ston den D* baardemans zijn kerels om te roe men, maar het kwam hier op neer, dat het voor elk profijtiger is naar net paleis van St-Job te gaan dan naar kermis Nieuwer- kerken. Aalst is katholiek ten minste met den naam zei de pater (woordelijk,) maar wat doet het volk voor God, voor zjjne ziel, Yoor zijne zaligheid ?l! Het loopt naar de kermissen, zoekt de geile vermaken, de drif tige danspartijen, in plaats naar St-Job te komen, bij de mannen met den baard. 't Was aandoenlijk. En morgen of overmorgen zullen bij de herbergiers van Nieuwerkerken, waar vol gens dien gebaarden predikant het volk van Aalst niet moet naartoe gaan om een glaasje te drinken of een flikker te slaan, nonnen en paters gaan schooien, bedelen en trassen.... om de grootepaleizen nog grooter te maken, om hunne gevulde kelders nog meer te vul len. Alles is goed boter, vleesch, koffy, strooi, haver.... ae nonnen en paters op bedelronde aanvaarden alles, ze zjjn toch zoo arm, men ziet de armoede in hun oogen staan en in de vensters hunner paleizen. En de herbergiers van Nieuwerkerken en elders aan welke het volk geen penning moet jonnen volgens de paters, zullen aan die onbeschaamde, ryke bedelaars geven, altyd geven in plaats van hen te zeggen Pax vobis, frater noster, komt terug als gij zoo arm zult zyn en zooveel zielezorg zult hebben als ik, daar is 't gat van den timmerman ga in vrede. van 1911. Herziening der Kiezerslijsten Vervolg). Indien eenerzijds de extracten der registers van den burgerlijken stand toelaten de inschrijving te controleeren der burgers die 't recht hebben kiezers te zijn en de opgaven na te zien van de kiezerslijsten betrekkelijk de geboor tedatum, de geboorteplaats om derwijze de nationaliteit en de werkelijke woon plaats vast te stellen, zullen anderzijds de dubbels der belastingsrollen toela ten de nauwkeurigheid der lijsten te onderzoeken opzichtens de personeele belasting en het kadastraal inkomen van eiken kiezer, bezonderheden waar van het recht op één of meer bijko mende stemmen afhangt. Het is dus van groot belang mede- deeling van de dubbels der belastings rollen te bekomen om er de noodige oproekingen in te doen en ze desnoods te kunnen vergelijken met de aantee- keningen op de kiezerslijsten. Vele burgers weten nog niet, dat zij het recht hebben kennis te nemen van <ie dubbels der belastingsrollen. Daarom zij het aan allen gezeid Iedereen heeft het recht gedurende fes dagen der weekfes uren daags van het gemeentebestuur mededeeling te eischen van de dubbels der belastings rollen, ten stad hui ^e. In de gemeenten van min dan 5000 inwoners nochtans, mag de tijd der 82 ofde Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O KE Vrij in de Volkstaal overgebracht. 0 M(jn edelman, antwoordde hij (den naam van broeder niet durvende geven aan hem wier oogen flikkerden en den kleinen Michel een gevoel van eerbied en verlegen- htid inboezemden) gy zoudt niet kunnen ge looven, welke gerechtvaardigde redens van wraak my voor die Bruggelingen bezielen Wathernam Frederik met min fier heid. hebben zy u misschien beleedigd Inderdaad, myn edelman zy hebben my de wreedste beleediging toegebracht welke men verzinnen kan eene beleediging die maar door stroomen bloeds kan uitge- wfccht worden, al moest ik er myn leven Voor wagen De jongeling zuchtte. Een zoo gemeen schepsel heeft dus ook behoefte aan wraak, mompelde hywat inzage beperkt worden tot 3 dagen ter week. Aan hen die gebruik willen maken van dat recht, en aan welke men de inzage dier belangrijke stukken wei- ;ert, geef ik den raad, de weigering oor getuigen te doen bestatigen en er onmiddelijk eene klacht over in te die nen bij den Goeverneur der provincie, aan den Minister van binnenlandsche zaken en aan den Arrondissementscom missaris, zonder te verwaarloozen het feit ter kennis te brengen van den Volksvertegenwoordiger in wien ge- geweigerde vertrouwen hebben. Er dient nog opgemerkt te worden dat de inzage der dubbels van de be lastingsrollen moet verleend worden niet alleenlijk door den gemeentesecre taris ten stadhuize, maar ook in het bureel van den Arrondissementscom missaris door den commissaris, en in het bureel der contributie door den ontvanger. Er zijn ook andere stukken waarvan de gemeentesecretaris verplicht is in zage te verleenen, als hij daartoe aan zocht wordtvooreerst de lijst der overdrachten van eigendommen of mutaties, om de onlangs gebeurde aan- koopen en verkoopen te kontroleeren dan nog de lijst der diploma's en amb ten welke recht geven op bijgevoegde stemmen evenzoo de registers der acten aandeelrecht vaststellende in on- derdeelde eigendommen en eindelijk ook nog de extracten uit de grondbe- lastingsrollen extra-muros, dat wil zeg gen van de rollen der grondlasten voor eigendommen buiten de gemeente ge legen Over deze laatste stukken is het noodig eenige ophelderingen tegeven. Voortijds, 't is te zeggen voor het jaar 1910, was het de gemeentebestu ren geoorloofd aan zekere kiezers een kadastraal inkomen toe te kennen uit hoofde van eigendommen welke deze kiezers zouden bezitten in andere ge meenten, zonder verplicht te zijn de verrechtveerdigende stukken hiervan te moeten overleggen. Dat was natuurlijk eene bron van vervalschingen, waarvan deklerikalen, meesters in het vak, ruimschoots ge bruik maakten ofwel die eigendom men bestonden slechts in hunne ver beelding ofwel die eigendommen had den werkelijk bestaan maar waren sedert langen tijd vervreemd. Hedendaags zijn de gemeentebestu ren verplicht op het gemeentesecreta riaat, de extracten te bezitten der rol len, het kadastraal inkomen extra muros bewijzende, dat zij aan sommige kiezers toekennen om hun een of meer bijgevoegde stemmen te geven Daarenboven heeft 't publiek 't recht mededeeling te vragen van die stuk ken, en zoo deze niet bestaan mag iedereen de uitschrabbing eischen der bijgevoegde stemmen verleend uit hoofde van een kadastraal inkomen van eigendommen buiten de gemeente en waarvan het bestuur de wezenlijk heid niet bewijst. Elk zal begrijpen dat het boven staande zeer belangrijk is en ik roep er de bezondere aandacht op dergenen, die zich met de herziening der kie zerslijsten bezig houden. 23 September 1910. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger Een aantal kloosterzusters (gering getal in Yergelyking voor het groot getal kloos terlingen welke de wereld en zyne ydelhe- den vaarwel zegden) wyden zich aan den dienst der zieken, om daardoor het eeuwige loon voor hun zelve en den voorspoed hunner orde, te verzekeren. Telkens zulks past brengeu wy hulde aan al degenen die zich voor den evenmensch opofferen de dochter, de zoon die van 's morgens tot 's avonds zwoegen om voor de afgesloofde ouders te zorgen of voor de nog zwakke broeders en zusjes, de moeder, die on vermoei baar waakt aan 't ziekbed van haar kind, de werkman die in de mynen en gevaarlyke posten dagelijks de dood trotseert om zijn gezin een deftig bestaan te verschaffen, de arbeider die zyn leven waagt om dat van anderen te redden, de klooster zuster die zich wydt aan den dienst der zie ken, zij mogen aanspraak maken op den eerbied der gansche wereld, al is dat door den band de minste hunner bekommernissen. Waarom wordt er over 't algemeen zoo weinig gewag gemaakt van de dagelyksche voorbeelden van toewyding en opoffering van ouders voor hunne kleinen, van broe ders en zusters voor de jongere kinderen, van zonen en dochters voor hun gezin, toe wijding in tegenspoed, in ellende in ziekte Omdat zulks in de samenleving algemeene regel is. Er zijn uitzonderingen, helaas 1 maar die bewijzen niets tegen de algemeenheid. Aan alle onbaatzuchtige menschen liefde brengen wij verdiende hulde en zeker ook aan de kloosterlingen welke zich aan den dienst der zieken wijden, al is dat den alge- meenen regel niet, integendeel. Hosannaklonk het in het hoofdartikel van het zeer kadukke Volksstemmeken van 16 September laatst. Hosanna de katholie ke eendracht is hersteld. Op dien kerf, weeft het blaadje een mooien slaapdoek en wiegt zich zelve en zyne lezers in dommel, om zachtdroomend de bekom mernis om eigen toekomst en die der partij te vergeten, om eens los te zijn van de be nauwende visioenen, welke het aanzien der wezenlijkheid by de peters van de Volksstem en by de klaarziende lezers voor de oogen moet ontrollen. Ons hindert dat zege-gekraai niet, we zyn niet zoo naïef,al die oppervlakkige ontboeze mingen van vredelievendheid tusschen man nen die door de rust der parlementaire vacanciedagen niet met elkander in onmid- delijke aanraking komen, voor godspraak te nemen. Och, neen 1 Onder al die betuigingen ligt de slecht ingetoomde vijandschap maar verborgen, als het in wrekend roest onder een slecht aan gestreken laag vernis. En ware die zoogezegde plotselinge een dracht nog oprecht en werkelyk, nog zouden wy er ons weinig aan gelegen laten, het anti-klerikalism gaat zijn gang en men zou waarlyk zeggen, dat al de pogingen der kle- rikalen om den vooruitgang te belemmeren eene verkeerde uitwerking hebben. Ziet het tijdperk 1884-1910. Wat hebben de klerikalen van hun poli tiek programma gedurende die 26 jaren ver wezenlijkt Zy hebben de financen verknoeid, door millioeneri te verspillen aan duizendlei ver schillende subsidien, waarover de vriendjes hen dankbaar zijn. Zij hebben hunne kreaturen gemoffeld in alle besturen, in de rechtbanken, in 't nota riaat overalzij hebben de plaag van het fonctionarism uitgebreid in alle administra tieve afdeelingen. Maar een eigenlijk politiek programma, waarop eene partij zou mogen bogen, neen dat niet Al wat de klerikale partij op dat verhevene gebied der politiek, heeft kunnen verrichten, heeft ze gedaan tegen wil en dank en heeft haar altyd meer en meer gebracht tot de uit voering van het liberaal-democratisch pro gramma. Geen algemeen stemrecht l riepen de kle rikalen en ondanks hen naderen wy ertoe met schreden. Leve de zielkoopery I en ondanks de kle rikalen, is de persoonlyke dienst byna be reikt, enz. enz. Wel hebben zij overal hunne gebruiken van moecheerdery en judassery bevoordee- ligd, wel hebben zij by elke gelegenheid, honderden slachtoffers gemaakt van hunnen haat en onverdraagzaamheid, wel hebben zy ons, bezonderlijk tegenover de kleinen, ge wend gemaakt aan de dwangmiddelen van de inkwisitie, maar niets heeft gebaat. Hoe meer klerikale ministers hoe min ver trouwen in hun werk Hoe meer politieke pastoors, hoe meer achteruitgang van den godsdienst Hoe meer kazakkeerders, hoe meer walg voor het klerikalism Hoe meer kiezingen, hoe meer bewyzen van de onmacht der klerikale party. Een punt nochtans van hun programma hebben de klerikalen ongeveer geheel ver wezenlijkt De verdelging van het officieel onder wijs. Maar ook hier zal hun verderfelyk werk eene terugwerking in 't leven roepen waar tegen ze niet bestand zullen zyn. Het schro melijk dalen van 't peil dar volksontwikke ling in de klerikaalste gemeenten, begint vele klerikalen zelve te verontrusten. Sectaris- sen zyn inderdaad niet by machte een al zijdig, degelyk onderwys in te richten, zoo min in Belgie, als in Spanje, als in Rusland recht heb ik om hem te veroordeelen Hy kan ook, zooals ik, alles verloren hebben wat hem het leven aangenaam maakte. Monseigneur, vervolgde de wambuis maker, gewoon van al de eeretitels aan zyne kliönten te geven, myn goede heer, zij noe men my de kleine Michel, en verachten my omdat ik den kleermakersstiel uitoefen en een weinig krom gebouwd ben. Frederik huiverde van verontwaardiging, deed een stap vooruit als om zich op dien ellendeling te werpen en riep met eene don derende stem En het is om die reden dat gij eene geheele stad wilt doen ombrengen Neen, neen, Monseigneur, stamelde de verschrikte kleermakerneen, dat wil ik niet. maar indien uwe eerweerdigheid, die misschien gegrondere redens heeft dan ik om het te doen.... Jeremias' hand onderbrak hem, greep hem by de keel en schudde hem zoo geweldig dat zyn verkrompen lichaam tegen den muur van den overkant der kamer terugbonsde. Maar het was te laat. De schicht was tot in het diepste van Frederik's hart gedrongen. Hij gevoelde eindelijk dat de verdwa ling zyner driften hem een oogenblik met de laagste der menschenwezens had doen samenspannen, en nauwelyks had hy eenige verschooning voor zyne strafwaardige plan nen, welke de lafste der kwaaddoeners niet kan in roepen. Hy had er het geweten van of eenig ander land, waar het klerikalism, de wetenschap wil verdringen door het fana- tism. Reeds kenDen we katholieken van meer ontwikkeld gehalte, die zelfs in Belgie aan hangers zyn van het Verplicht Onderwys, hoezeer de bisschoppen er ook op vitten, en als volgens het dekreet van Pius X de kin deren gaan toegelaten worden tot de eerste communie van af 7 jaar, zal volgens velen de leerplicht toch onvermydelyk worden. Het zal weldra zoo erg gesteld zyn met het volksonderwijs, dat de geheele herinrichting van dat onderwys zoo noodzakelyk zal blij ken te zyn, als die van het leger. Het kwaad door de klerikalen gesticht is ontzaglijk groot, doch de noodzakelijkheid der herstelling van al dat kwaad wordt meer en meer duidelijk voor eenieder en zal met kalmte, doch ook met vastheid geschieden als het uur zal geslagen zyn. En dat uur is niet ver meer af M. De Coorde, <le Armentaks en valsclie katholieke kattepooten. In voorlaatste zitting van onzen gemeente raad kwam er toevallig spraak van den Armen- taks, en M. De Coorde vond dat men aan die belasting ten onrechte de benaming gaf van armentaks omdat, zoo beweerde hij, de opbrengst ervan niet geheel aan den arme ge geven wordt en er onder het vroeger katholiek bestuur, toen deze taks niet bestond, aan den arme zooveel gegeven werd als nu. Deze bewering werd hef fig tegengesproken door den heer Schepen van financiën, die aan M. De Coorde beloofde, bij de eerste gelegen heid, hem de cijfers onder den neus te leggen. De gelegenheid deed zich verleden Zaterdag voor bij de vergadering der vereenigde commis- siën van den Raad. De heer Schepen Vanimpe stelde daar vast dat er door de katholieken aan het armbe stuur in 1890 gegeven werd 1891 1892 gezegden en stelt voor de budjetten vanaf 1890 in toekomende zitting na te zien, M. Be Coorde weerlegt het protest van den heer Van Impe. en de smart van die schielijke overtuiging was pynlyker dan al de smarten van zijn voorgaande leven, want nooit had hy het zoo verre gebracht van zich zeiven te ver achten. Zyoe hairen rezen te berge hy bracht werktuigelijk de twee handen voor het aangezicht en hy zou achterover op den grond gestuikt zyn, indien de arm van den boschgeus hem niet ondersteund had. Alles is verloren, mompelde Jeremias. wanneer hy hem bewustloos in zyne armen ontving maar ik zal andere werktui- fen vinden, hernam hy na een oogenblik na- enken. Waartoe kan net betreuren van den schitterenden degen, die zich by den eersten stoot verbroken neeft, dienen. Sta op, Michel, doet den zieke verzor gen. Ik zal morgen terug keeren. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Welke woede ontstelt u thans waar is trouw waar is wet waar is rede waar is menschheid Gargantua, c. xxxi. Frederik bleef bewustloos. De kleermaker riep zyne werklieden en deed hem op een bea dragen; maar hy verbood pogingen aan te wenden om hem tot kennis terug te roepen, niet al te wel wetende hoe hy zich tegenover den vreemdeling, die hem eene fr. 2000. 1500. 600. 2600. 2385.71 4000. 1894 1895 In 1896 werd do laatste begrooting door de katholieken opgemaakt en ze brachten deze som op 500 frank De Liberalen brachten ze op fr. 1500 en het volgend jaar op fr. 3000. Ziehier nu de sommen welke sedert 1898 de Armentaks heeft opgebracht en de sommen welke aan den arme geschonken werden In 1898 opbrengst fr. 5000, geschonken 5500. 1899 5584, 5500. 1900 5584, 55Q0. 1901 4000, 7000. 1902 6500. 1903 5000. 1904 1905 4300 1906 4500 1908 4967 1909 5076 Er bleek dus uit deze cijfers Ten eerste dat het katholiek bestuur gemiddeld fr. 2180 per jaar aan den arme gaf, terwijl er onder het huidig bestuur tot hiertoe gemiddeld 5450 frank gegeven werd, zij gemiddeld 3270 frank meer per jaar 1 Ten tweede dat, in plaats van niet gansch de opbrengst aan den arme te schenken, men jaar lijks merkelijk meer gaf 1 Wanneer de heer Schepen Vanimpe aan M De Coorde nu vroeg wat hij daarop wel ging antwoorden, dan verklaarde deze dat hij niet gezegd had wat men beweerde. 't Was al te kras D6 Katholieke raadsleden in hunne gewone baatzuchtige goedhartig heid voor de verdoolde schapen van den Raad sprongen Mr De Coorde bij M. Vanden Berghe bevestigde zonder schroom dat doze nooit gezegd had wat men beweerde, en M. Vander Haegen maakte een zoet suiker mondje om te doen begrijpen dat gezel De Coorde misschien wat anders willen zeggen .had. Die heeren hadden vergeten dat ze de woor den van Mr De Coorde letterlijk hadden doen overdrukken in hunnen moniteurRecht en Vrede als verslag over de geheime zitting waar ze uitgesproken werden, en waar dus geene andere katholieken aanwezig waren dan zij, raadsleden* Ziehier wat in Recht en Vrede gednukt staat, Nr van verleden week M. Be Coorde zegt dat het woord armen taks slecht gekozen is daar het geld, voort- komende van dien taks, niet uitsluitelijk aan den arme betaald wordthij denkt dat de katholieken ten minste zooveel aan den arme besteedden als het huidig bestuur zonder dat er alsdan armentaks bestond. Be heer Schepene Van Impe betwist die soort van vrees en afkeer inboezemde, zou gedragen. Gotte, zegde hij tot zijne oude dienst meid, die op zijn geroep toegesneld was, ik bevind my hier in eene onvoorziene moeie- lykheid. Die Jeremias (dat God hem bestraffe voor de onrust welke hij my veroorzaakt heeftheefteen man in myn huis gebracht die van ons slach niet is. Hij was als een boerenkinkel aangekleed, en anderen zouden zich er kunnen aan bedriegen hebben maar aan zyne houding, de wyze waarop hy zyne slechte vest droeg, kan een man met myne ondervinding zich niet misgrypen, ook heb ik by den eersten oogslag gezien dat het een edelman was. Een edelman herhaalde de oude meid op eenen toon waarin de verwondering dier ontdekking en den eerbied, welken zij den- gene toedroeg aan wien die eeretit-el toe behoorde, te lezen lagen. Des kleinen wambuismakers gelaat drukte slechts dorst naar boosheid uit. Ja, hernam hy, 't is een edelman en h(j heeft zich verontwaardigd, wanneer ik mij aan hem heb willen vergelijken. Alsof wij niet allen kinderen van Adam waren Ja, zekerlyk, wy zyn allen kinderen van den zelfden vader, mompelde de meid, dewijl zy het hoofd verhief de bisschoppen en de kasteelheer gelyk gij meester Michel, en de damen zooals ik. Zeg, beste lezer, zijn die woorden niette klaar en te duidelijk om nog verloochend of verwrongen te kunnen worden In hunne overhaasting altijd en alles goed te keuren wat de verdoolde schapen van den Raad tegen de Liberalen inbrengen en hen te erontschuldigen als ze dan den bal hebben misgeslagen, beweerden dfe katholieke heer schappen in den Raad juist het tegenoverge stelde van wat ze in Recht en Vrede schreven. Hoe is 't mogelijk voor groote menhooren zich zoo klein te toonen De zaak, in zich zelve, ware van gering belang, bracht ze niet klaar voor elks oogen welk walgelijk comediespel er tegenwoordig door sommige raadsheeren wordt gespeeld. De katholieken missen geene gelegenheid om sommige democraten en socios met fluweelen pootjes te flikflooien, en deze voelen zich maar blindweg vereerd en gevleid door die berekende streelingen van valsche kattepooten 1 Naar dezelfde commissiën was verzonden eene vraag van den heer J. Coppens, om ge machtigd te worden tot het openen van twee nieuwe straten. Een dezer straten zal de be staande Emiel Demolstraat verlengen in de richting der Dendervaart, rechts eenen elle boog maken, en terug leiden naar de Neder wijkstraat. Het onderzoek van dit ontwerp i9 tot later verschoven. De commissiën bespraken breedvoerig een ellenlang reglement betrekkelijk de bouwin gen, de politie der wegenis, enz. dat eerstdaags in openbare zitting moet goedgekeurd worden.. Ten slotte werd met 6 stemmen tegen 5 een ontwerp aangenomen van gedenksteen voor het graf van den politieagent Karei Hautman. Het was de aanbieding der heeren Van Belle en Robert onzer stad. Het is een prachtig monument in granietsteen van Ecaussines, fijn geciseleerd, met 3 meters hoogte op 1 m. breedte en 2 meters lengte. Het opschrift zal prijken met het wapen der stad in een bronzen plaat, een kunststuk van eenen Prijs van Rome. Het monument zal vóór Allerheiligen opge richt zijn. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 25 September 1910, M. Meganck, Leopoldstraat. Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid afdeeling van den Liberalen Werkmanskring. Up Zondag 9 Oktober 1910, Prachtig Hal» de leden van den Kring aangeboden iu de zaai. Concordia Schoolstraat. Dit BAL zal beginnen te 7 uur stipt 's avonds, om te 1 uur te eindigen. Een kleerkamersrecht van 50 centiemen per persoon zal geeischt worden en dienen tot het verleenen van onderstand aan de leden in geval van ziekte. Kaarten zijn te bekomen bij de Bestuurs leden en bij de Boden. Sanatorium de Ulont-sur-Meuse (Lustin). Maladies de poitrine. Pension 10 a 12 fr. Ascenceur Chauffage Ceti- ral. Eclairage électrique. Aalst Voorwaarts afdeeling van den Onpartijdigen Bond van Neringdoeoers en Ambachtslieden, verzoekt vriendelyk al de inwoners der stad, Heden Zondag 25 Sep tember ter gelegenheid van het Groot Beiaardreest hunne huizen te willen bevlaggen. De leden van den Bond zullen het zich ten. plicht rekenen, hunne geburen aan te wak keren dit verzoek te voldoen. Bond der Oud-Leerlingen en Beschermers der Staats.Mid delbare school van Aalst* De schoolboeken zullen aan de leerliugen uitgedeeld worden op de Bovenzaal le ver diep van Graaf Egmont, Maandag aan staande, 26 September 1910, te begmhen van 4 uur namiddag. Aangebrand De politieke hutsepot van M. de baron de Bethune riekt aange brand. Eenige weken geleden schreef liet Land van Aalst of de Werkman; 'k wil er af zijn dat M. de baron de Bethune altijd demokraat is geweest. Nu wordt er ineen afgietseltje van die twee genoemde bladen leeiyk naar den ba ron geschopt. Als die Mynheer wil varen zal het op dat schuitje niet wezen. O ch arme de sukkelaar zal nog in zijn politiek vaarwater verdrinken. Gottelieve, riep de kleermaker met on geduld uit, gij zijt eene oude gekkin. Kris hier geen sprake van u, die maar goed zijt om mijne keuken op te drijven en myn huis te reinigen, die zoo min aan eene dame ge lijkt als uwe jak met een fluweeien wam buis d la Mêdicis kan vergeleken worden 1 Maar ik, de kleine Michel, een eerlijke wel geplaatste burgerik, een der ouden van het stielkorps, ik geloof dat ik my op den zelfde rang mocht plaatsen als dezen jonge ling. Welnu 1 Hij wierp mij woeste blikken toe, de woede heeft hem versmacht, omdat ik hem zegde dat wij aan elkander geleken 1 He maar mijnheer Michel, hernam de dienstbode, nog gestoord over het verwijt dat hy haar toegebracht had, gij zegdet hem daar aardige dingen. Ik versta die vergelij king niet, ik gy zijt klein, zwak, blond.A# Gotte zwygt, onderbrak de kleine wambuismaker, zich op de toppen zyner lange voeten ztttende. Gij zyt eene ondank bare, die geern kwaad spreekt van uwe meesters en van eerbiedwaardige personen;-.. Het zijn onze denkwijzen, die overeenstem den 4 De oude dochter schudde het hoofd twij felachtig maar zy dierf slechts dit enkel woord uitbrenge n welnu Wordt voortgezet.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2