St i het ARRONDfSSEMEN Prachtig BAL. BE RA AL, DEMOCRATISCH WEEKBLAD. Zondag 2 October 1010 Prijs o centiemen hel nummer Vijfde Jaargang Nummer 40 j? KIEZERSLIJSTEN. Ondersteuningsfonds. Voor Taal en Vrijheid. Pensioenbond van Aalst. Stad Aalsl. Willemsfonds. Ge m een tekiezingen Ridderit-van-'t stoelken. De twintigste eetnv HUISARBEID. VOLKSKINDEREN. Abonnmentsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Gewone 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank. AALST, i OKTOBER 1910 De Kiezerslijsten voor het jaar 1911-1912 van de steden en gemeenten van het arrondissement Aalst, liggen ter inzage van 't publiek ten bureele der Liberale Associatie, Groote Markt, Aalst, waar de liberale vrienden zich kunnen overtuigen, of zij op de Kie zerslijsten zijn ingeschreven, met het getal stemmen waarop zij recht heb ben, en ook inlichtingen kunnen geven over personen die er met te veel stem men zouden op voorkomen. Het Bureel der Liberale Associatie gelast zich het noodige te doen om aan liberale vrienden hun recht toe te kennen. Het .Bureel is open alle dagen der tveek van 9 tot 12 ure voormiddag, en van 2 tot 6,ure namiddag, alsook den Zondag morgend van 9 tot 10 ure. Heden ZONDAG 2 OCTOBER, ten 1/2 uur Stipt namiddag, Alge- rneene Verplichte Vergadering, ten Lokale Graaf Egrnont, Groote Markt, op boete van 10 centiemen. Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid afdeeling van den Liberalen Werkmanskring. Op Zondag 9Oktober 1910, Prachtig Bal, de leden van den Kring aangeboden iu de zaal Concordia Schoolstraat. 'Dit BAL zal beginnen te 7 uur stipt 'j avonds, om te 1 uur te eindigen. Een kleerkamersrecht van 50 centiemen pér persoon zal geeischt worden en dienen tot net verleenen van onderstand aan de hlrten in geval van ziekte. Kaarten zyn te bekomen by de Bestuurs leden en b\j de Boden. I50a Vertoonlng. ÖALA-FEEST. op Stadsschouwburg, Zondag, October eerstkomende met dé medewerking van Mevrouwen, M. Daenens, Delhaye-Gyssels, Mejuf frouw E. Polvliet, de jonge juffer Gulinck en de Symfoniekring Door Eendracht Groot. 'Men zal opvoeren iOnontwikkelde Alcnsclicn, Tooneelspel in drie bedrijven van V. Leon, vertaling van A. Van den Heuvel. 3. U R O O AI E X Blijspel in twee bedrijven door K. Van Ryn Al de vrienden der tooneelkunst zullen er aan houden deze Galaver- toooing bij te wonen als blijk van hulde aan onze ijverige tooneelmaatschappijj" Voor Taal en Vrijheid. Deze maand, zal de storting plaats hebben, denZondag 16 Oktober 1910, van 3 1 /2 tot 5 uren namiddag, bij den heer Rich. De Stobbeleir, Café de Commerce Groote Markt. .TOMBOLA der Maatschappij De Geweten Weesjongens. Trekking op Zondag 2 October om 2 uren namid- d.-gin het lokaal oude Vischmarkt bij den Heer Aug. Agneessens. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Algemeene Herhaling FEEST MOORSEL DINSDAG, 4 October, te 8 uur stipt 's avonds, in de Bovenzaal van Graal Egmont. De afwezige leden kunnen het Uit stapje niet meemaken. van 1911. Herziening der Kiezerslijsten (Slot). Na de praktische middelen te hebben aangewezen om de dwalingen, mis grepen en vervalschingen op de kie zerslijsten begaan, te ontdekken, blijft er ons ook nog over aan te duiden welke wegen men te volgen heelt om alle verkeerde inschrijving te doen goed maken en verbeteren. Ten laatste den 31 October moet men bij het schepencollege de vorderingen indienen waarover men oflderzoek en beslissing vraagt. Er dient daarbij opgemerkt te wor den dat de rechtspleging tot welke de reklamatiën aanleiding geven voor het Schepencollegie volstrekt kosteloos is, die reclamatien zelve zijn niet onderworpen, noch van eenige voor waarde van vorm, noch aan eenige voorwaarde van registratie. Het is voldoende den 31 October ten laatste (oi vroeger indien men met de te brengen vorderingen klaar is) op het secretariaat der gemeente de vordering of reclamatie neer te leggen op ongezegeld papier, het voorwerp der Feclamatien uiteen zettende onder teekend door dengene die de vorde ring indient, 't zij voor hem, 't zij voor of tegen anderen. Onnoodig in andere bezonderheden te treden dan degene welke de kies- vordering rechtstreeks betreffen In dien men een kiezer wil doen inschrij ven is het voldoende te melden dat hij Belg is, 25 jaren oud en dat hij op de registers der bevolking is geboekt se dert het tijdstip door de wet vereischt. Indien men vermeerdering van stem men vraagt voor een kiezer is het voldoende, zonder de andere voorwaar den van stemrecht te herhalen, aan te duiden om welke reden men de ver- leerdering van stemmen vraagt, en indien mer. de afschrabbing vraagt van een kiezer of vermindering van zijn stemmental is het genoeg de reden op te geven waardoor de vraag tot af schrabbing of vermindering verrecht vaardigd is. Doch hier is het noodig nog eens de aandacht der belanghebbenden in te roepen op eene nieuwe schikking welke gebracht is in de kieswet van 1910. Mits men de kiesvorderingen indient ten laatste, den 25 October, heeft men het recht wanneer het de inschrijving van nieuwe kiezers betreft, van het schepencollege te eischen, dat het zich zelve de stukken aanscbaffe welke er noodig zijn om de voorwaarden Tan nationaliteit, ouderdom en woonplaats vast te stellen, het stemrecht gevende aan den persoon wiens inschrijving men vraagt. Bijvoorbeeld wannneer men de inschrijving vraagt op de kiezerslijst van een medeburger, geboren in een andere gemeente dan deze waar hij recht heelt ingeschreven te worden, mag men van het gemeentebestuur eischen dat het zelve der geboorteakt vrage van den in te schrijven persoon, het is genoeg daarvoor den naam der geboortestad of gemeente van den rechthebbende op te geven en de kies- vordering in te dienen,den 25 October ten laatste. Ziedaar beknopt, de aanwijzingen en aanbevelingen welke ik wenschelijk en nuttig heb geacht voor de liberalen welke zich met de herziening der kie zerslijsten bezig houden, en er hoop ik hun voordeel zullen mede doen in 't belang der rechtvaardigheid en van het vrijzinnig volk. 27 September 1910. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger. Do negentiende eeuw is een tijdperk geweest van belangrijke ontdekkingen en uitvindingen, van wonderbaren vooruitgang op gebied van kunsten en wetenschappen van zeldzamen bloei van handel en nijverheid, een tijdperk welk het bestaan des menschen onzeglijk veel heeft vergemakkelijkt en veraangenaamd. Wat zal de twintigste eeuw zijn Een tijd van voortzetting en uitbreiding van dien gelukkigen toestand der maatschappij, van nieuwe nuttige voortbrengselen van 't menschelijk vernuft t Wij twijfelen er aan immers te oordeelen naar hetgeene in ons land en de wereld door Wie ltan er nog zeggen hoevele ministers er zyn in Belgie, wie kan er hunne namen noemen en ons vertellen wat er in de be- - voegdheid valt van die klerikale vernuften 1 gebeurt, gaat er eene geheele omkeer van en groote mannen. I zaken ontstaan. Die heeren spelen ridderit van 't stoelken, j In plaats van diepe geleerdheid, aanhouden- al zwieriger als de ministers in Frankrijk alle drie vier maanden verandering van décor. Een vak wordt van een ministerie af genomen om by een ander te worden ge voegd de eene minister neemt de plaats in van een andere, ministers vevdwynen en andere treden voor een tydje in het spel, jagende van den eenen stoel naar den anderen 't Is pleizierig voor ons dat klerikaal ridderit-spel na te zien op een gegeven oogenblik springen al de ministers op en de stoel wisseling heeft plaats, soms sprin gen er twee gelijk Daar den zelfden stoel botsen tegen elkander aan en dan rolt een van beiden hoofd over poot in het gras. Het spel is des te komiefcer, dat er min stoelen zyn dan klerikale liefhebbers om er op te zitten zoo dat de botsingen en tui melingen talrijk zyn en des te koddiger, daar sommige ministerieele stoeljagers zich boos maken en hunne vrienden ver wy ten, als ze vreezen door hunne knepen overhoop te vallen. Anders heeft het klerikaal ridderit-van- t stoelken voor ons liberalen geen belang, de werkzaamheid, verfijning der zeden, wil men overal brutale sportoefeningen invoeren en de aandacht van klein en groot, van dorp en stedeling is naar die oefeningen gericht. De burger, die langen tijd bekommerd was voorde toekomst zijner kinderen, daar in den handel en nijverheid, in de administratieve wereld zoowel als in de wetenschappelijke en kunstvakken overal de crisis en overvloed heerschte, mag voortaan op de twee ooren slapen, zijn zoon en zijne dochter zullen heel gemakkelijk een bestaan, een rijk bestaau vinden met zich tot den sport to begeven. Volgt ons, roepen Van Houwaort, Lapize veel anderen, in onze ronde door België, onzen koers Bordeaux-Parijs, in onze tochten door Frankrijk, en op eene maand tijds wint ge, 2000, ja 3000 frank en moer 1 Leert vliegen als wij, zeggen Olieslagers, Latham, Lanser en tal van luchtvaardors. Op eenen enkelen namiddag verdienen wij zooveel als een hooge ambtenaar op een geheel jaar. Noch rijden, noch vlieten juichen spottend Johnson en Jeffries, maar boksen. Met el- hoe meer het spel verandert hoe meer het I kan(ier wat kloppen en stampen en stooten te hetzelfde blyft, op eiken stoel zit een kleri- 1 kaal, nu eens is 't een verloopen demokraat, dan eens een oude theologant, maar kleri- kaleD zyn ze allen, dompers, welke des te gevaarlijker worden naarmate ze zich meer aan hun stoelken hechten. Verder weten wij enkel, dat de demokra- tie, het vrye volk van die kwasten niets te verwachten heeft, ze zyn de nederige sla ven van de bisschoppen en in alles moeten zy aan dezer bevelen slaafs gehoorzamen. Dat hebben monseigneur Mercier en Woeste hen ten duidelykste gezeid. Wee hem, die het niet begrypt. Schoolpolitiek De bisschoppen zeggen: Geen leerplicht. Geen verbetering van het onderwys, Maar toelagen uit de kas voor onze kleri kale scholen, Verzekerde ondergang van het officieel onderwijs. De Staat uit de school En de klerikaien ministers zullen dat programma doordry ven, ze zullen de school politiek der bisschoppen verwezenlijken of zullen van hun stoelken worden gejaagd, tot eindelijk heel de klerikale boel, door de antiklerikalen zal opgeruimd worden. Bij de heropening der Kamers zullen de ministers hunne inzichten doen kennen over de voornaamste punten onzer belgische politiek de kieshervorming en 't onderwys. In ons vorig nummer spraken we van het eerste en zeiden, dat de eenmaking der kieswetten niet lang meer achterwege zal blijven, gelyk M. Reus, het 't begin zyner artikels over de herziening der kiezerslijs ten aantoonde. Het debat over het onderwijs zal niet min belangrijk zyn en wellicht in de eerste komen. Dan zullen we ongetwijfeld M. Woeste in 't krijt zien komen om de sectarische school voor te staan als de eenige welke in Belgie recht en rede van bestaan heeft, dan zullen we weer de ophemeling hooren van het diepgezonken klerikaal onderwijs, de ophe meling der klerikale zedeleer met al de argumenten welke het fanatisra weet uit te vinden, Maar de beide vraagstukken zyn te recht vaardig, te algemeen betracht door alle geven, winnen wij in eene enkele bokspartij eene fortuin van verscheidene honderden dui zenden Wat scheelt het dat nu en dan een velo- of motocycletrijder verongelukt, dat luchtreizi gers, zooals de beide Kinets, met hun vliegspel uit de lucht beneden tuimelen en zich hals en beenen breken, dat do boksers eikaars bloed doen vloeien uit mond en neus oogen en ooren Wat maakt het dat al die toeren en onderne mingen aan waaghalzerij en ruw geweid gelij ken, als het volk er mede gediend is, als dag bladen ze ophemelen, aanprijzen en er zelfs kampen voor inrichten en dat er veel geld mede te verdienen is Moeten dus wezenlijk in de nieuw begonnen eeuw werkzaamheid cn kunst plaats maken voor onbezonnen spel cn onnuttige krachtaan- wending Moeten onderwijs, opvoeding en beschaving vervangen worden door lomtoe, on- menschelijkc bloedtooneelen Moet, ir» één woord, de twintigste eeuw de eeuw zijn van waaghalzerij en wreedheid Ik denk het niet... En hoop dat bet gezond verstand weldra zegevieren zal over een voor bijgaande verbijstering. In ons laatste nummer drukten wy een artikel over van den Liberalen Volksverte genwoordiger dokter Persoons, welke wy te Aalst als Voordrachthouder reeds het genoe gen hadden te hooren in het WilHemsfonds. Dokter Persoons schetst den trenrigen toe stand der werklieden, welke den eenen of anderen arbeid verrichten te huis, arbeid waaraan niet zelden vrouwen en kinderen als lastdieren moeten mededoen, hij heeft dat slag van werk bezonderlijk bestudeerd, ter plaats, in zyn arrondissement, hrft Land van Waas. Hy geeft daarbij eene treffende beschrij ving van de ongezonde woningen van vele dier landlieden, wier werkhuis en slaapka- 5, niet zelden echte stallen gelyiken sen der eenen nauwelijks van dezen der an dere ware gescheidenmaar toch laat het in opzicht der gezondheidsleer in sommige gewesten nog veel te wenschen. Niet altijd echter is dien droeven toestand het gevolg van de armoede of der ny verheid, maar dikwyls nog is hy het gevolg der on wetendheid, het gevolg van de onverschil ligheid der buitenbevolking voor alles wat de hygieen betreftverwaarloozin» en on verschilligheid welke men opmerkt in de omgeving der huizen en welke men terug vindt in de woningen zelve. De mestputten zijn slecht aangelegd, de beerputten niet gecimenteerd, het drinkwa ter door de inzijgingen bedorven, staande waters in de buurt vormen poelen, de vuile waters hebben geen afloop enz. Er dient bij gevoegd dat de gemeentebesturen in deze zaak nog te veel nalatig zyn en daaraan niet zelden de uitbarsting van besmettelijke ziek ten te wyten is. Het is onbetwistbaar, dat er van dien kant door de wetgeving nut tig werk zou kunnen verricht worden. Wat den huisarbeid betreft, het Congres dat daarover te Brussel plaats had, heeft bewezen, dat die arbeid ovei 't algemeen slecht geloond wordt. De rapporten daar over, de ingezonden statistieken on het be zoek door de congressisten gedaan in be paalde streken is zeer leerrijk geweest. Nochtans is dat te gering loon gemakke lijk te begrijpen, daar waar de huisarbeid dingen moet tegen de fabrieken en de kwa liteit der voortgebrachte produkten of ze met de hand werden vervaardigd of door de nieuwe mekanieken niet in aanmerking komt op de markt moet dc huisarbeid voor zeker het onderspit delven, en zal totaal verdwijnen. Nochtans heeft de huisarbeid in vele op zichten zyne voordeelen en is voor de vrou wen bezonderlyk te verkiezen boven fa- briekarbeid, immers wij hebben het dikwijls herhaald en blyven by onze meening de plaats der vrouwen en kinderen is niet in de fabriek de vrouw by haar huisgezin, het kind in de school is, en blijft onze leuze. Wat men betrachten moet is het invoeren van nieuwe produkten welke de vrucht zou den zyn van huisarbeid de uitbreiding van het gebruik van die voorwerpen welke thans reeds door huisarbeid vervaardigd worden. En zelfs voor deze zouden reeds wettelijke maatregelen genomen worden tot dewelke het klerikaal goevernement allerminst ge neigd is. Kloosters, gevangenhuizen, scholen be derven de loonwaarde van den huisarbeid, in do vakken welke het best geschikt zyn, om bezigheid te geven aan hen die den huis arbeid verkiezen de kanten, den naad, den brei enz. en het klerikaal goevernement verre van de .schandelijke uitbuiting van vrouwen en kinderen te beteugelen, zou die maar liever bevorderen. We zagen immers dat de vette toelagen der uitbuitende kloosters, dit jaar nog met meer dan een millioen 's jaars werden ver meerderd en die vermeerdering werd ge stemd door al de klerikaien zonder onder scheid. Hoe wilt ge, dat op zulke anti-demokra- tische manier de huisarbeid meer loonend zou worden Neen, op die wyze is het den volledigen ondergang van den huisarbeid, zijne dood in een Kort verschiet. De werklieden mogen degenen niet ver geten welke zich aan zulk misdryf tegen het volk hebben schuldig gemaakt. mers, We weten inderdaad, dat onder de niet- rechtschapen Belgen van weUre-gezindheid I SL*in^acTt deze ook wezen om het kier kaal goeverne- *ona' word(,n dan in de sK,den. We te laten weerstand te bieden I temjde de groote sted,;n, waar I het ophoopen van vele huisgezinnen in een ment toe aan den Leerplicht en eenmaking der kieswetten hni'sïrezinnen van8 in afwachting van het Algemeen Stemrecht ma zullen verwezenlijkt worden. De noodzakelijkheid dezer twee demo- kratische hervormingen wordt zoo alge meen erkend; dat zicli langer er tegen ver zetten gevaarlijke toestanden zou veroor zaken over het vaderland. Laat de klerikale ministers maar hun ridderit van-'t stoelken spelen, zoo veel ze lusten, de eind-uitslag is Diet te betwy- fefcen. Het Beiaardfeest is een prachtig feest geweest, de inrichters halen er eer van. De oude Garde onder de lei ding van M. Ferd. Coesens voerde drie prachtige stukken uit, mén mag voorzeker onze Liberale Fanfaren rangschikken onder de beste muziek maatschappijen. dank den ijver eti de kunde van haren muziekoverste. Het muziekkorps der pompiers, be kwam ook veel bijvalonder de leiding van M. Gust. Pape voerde het '<)rie stukken uit, die dapper werden toege juicht en de vereenigde muziekanten der beide- Fanfaren speeideu brokken uit de Rubenscantate, welke dcxjr de groote, zeer groote menigte geestdrif tig werden toegejuicht. De verlichting der Groote Maakten aanpalende straten was prachtig en tot 11 personen slechts over twee zelfs soms maar over eene enkele plaats be; schikken welke tot woon- en slaapzaal dient <le rege! is. In de laatste jaren zijn de toestar el en in dat opzicht veel verbeterd, de leem en huizen m zjjn schier alle verdwenen en die onderwet- aj„emeen men mug zeggen dat men sche erven waar cr slechts een na ar bulten b htifeest tc \:ilst heeft uitgevende deur was voor raensctnwi en het j noon J 0 rund, meer nog, die waar de verb4ijlplaat- I gezien.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1