DE BOSCHGEUS Het Beiaardleest. Algemeene Wedstrijd Kroniek der Doodrijders. NINOVE. Uit Sottegem. Uit Erembodegem. Mingelamangel. De helden van het feest echter wa ren de beiaardiers M.M. Karei De Metteen zijn 13-jarig zoontje Modest de jongste beiaardier der wereld en M. Schynckel beiaardier van Oude naarde; wat zij het publiek ten gehoore gaven was prachtig, overheerlijk bloemengarven werden hen aange boden evenals aan de h.h. Ferd. Coe- lens en Gustaaf Pape onder het jube lend gejuich der duizenden en duizen den menschen die hunne kunst hadden bewonderd. Wij kennen onze stadgenooten en kunstenaars M.M. Ferd. Coesens, Gustaaf Pape, Karei De Mette en zoon, maar M. Schynckel is min be kend in onze stad het is een echte joviale volksjongen en zoo het feest van verleden Zondag de verheerlijking is geweest der kunst, het is ook de ver heerlijking geweest van het volk, dat aan de samenleving de beste en grootste kunstenaars schenkt. M. Schynkel is een gewezen wees jongen van Oudenaarde en onlangs nog bij een bezoek te Aalst herinnerde hij zijn vriend M. Ferd. Coesens, de muziekoverste der Oude Garde eraan hoe zij samen naar het conservatorium van Brussel gingen een tijdlang, hij de kunstenaar Schynkel in het uniform der weesjongens. Het Bestuur der Godshuizen had de gaven het ontluikend talent van de wees ontdekt en het liet hem, dat talent en die gaven ontwikkelen, zij hebben zich verdienstelijk gemaakt jegens de menschheid en jegens de kunst. En we vragen waarom gebeurt zulks niette Aalst. Onder onze weezen zijn er immers ook die begaafd zijn met buitengewone schranderheid, met bui tengewonen aanleg voor een of ander vak. Waarom kunnen wij hier te Aalst geen geneesheer, geen leeraar, geen kunstenaar aanwijzen van welke men zeggen mag hij strekt het bestuur der godshuizen tot eer. De weezen zijn volkskinderen door het noodlot getroffen, door het nood lot toevertrouwd aan de bescherming van allen. Morgen, toekomend jaar, vrienden arbeiders, kan de ramp u treffen, de dood u wegrukken uit het midden uwer familie, uwe kinderen kunnen weezen worden genoodzaakt hunne jeugd te slijten zonder het genot van ouderliefde en moederzorg en dat alleen moet reeds droevig en smartelijk zijn Daarom moet het bestuur der Gods huizen voor de weesjes bijzondere zorg hebben, hun leven veraangena men, hunne toekomst verzekeren. Daarom mogen den aanleg, de be- zondere geestesgaven onzer weeskin deren, de ongelukkigste onder devolks- kinderen niet verwaarloosd worden, men moet hen de gelegenheid geven, ook iets meer te worden dan schoen maker of timmerman, men moet dege nen die zich onderscheiden in de gele- fenheia stellen zich in de samenleving oor kunst of wetenschap te verheffen. Ik was gelukkig de forsche hand te mogen drukken van den gewezen weesjongen, den kunstenaar Schynkel, de vricr.d van dien anderen kunste naar onzen muziekoverste, M. Coesens en mijn hart klopte van aandoening als ik hem zag schier in triomf gedra gen met de hh. De Mette vader en zoon en de andere uitvoerders en met bloemen beladen. Dat zijn allemaal volkskinderen, de kunstenaar Schynkel is een gewezen weesjongen en we vragen aan het bestuur onzer godshuizen van Aalst Mijnheeren, wanneer zullen wij uit onze weezengestichten ook zulke man nen zien treden De Vrije Werker. Het Beiaardfeest van zondag laatst was iets buitengewoons. Het weder was prach tig en niets stoorde de algemeene vreugde, wy pryzen al degenen die tot het welslagen van dat schoon feest hun best hebben gedaan 83 ofdc Uelg-leeHe Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. —o— Welnu, Gotte, hy is in eene vlaag van Voede geschoten, en ik ben bang er hem zien «it te komen om aan al zyne plannen te ver saken, uit vrees van dezelfde baan in te sJaan als de kleine Michel. Met welke oogen beeft hü mg bezien ja 'twas of lig mg had willen zeggen dat hg zich schaamde ooit iets gemeens met mg gehad te hebben I en zulke mannen zijn hel die de hervorming onder steunen I Maar wat zal Jeremias zeggen, hernam da oude dienstmeid met verlegenheid, indien de oorzaak zyt dat die man de goede weg vérlaat. 't ls juist dat wat men zou moeten be- ieétea. mgne goede Gotte, hernam de kleer maker, met schijnbare onrust. Die Jeremias is het werktuig mijner kleine fortuin ge weest maar hg zou de bewerker mijns on- Maar by velen is de naklank valsch I Indien het feest mo^elgk is geweest, is het wel te danken aan ae medewerking der liberale Fanfaren maatschappij Les Vrais Amis Constants onder bestuur van onzen stadgenoot M. Fern. Coesens, Zonder de Oude Garde geen Beiaard feestWat meer is wat zij uitvoerde was wel het kunstrijkste van het feest. We danken den heer Burgemeester Ghee- raardts voor de welgemeende woorden op het kiosk zoo oprecht en spontaan uitgespro ken dat kwam uit het hart 1 De klerikale Volksstem van Aalst zegt. niets over de liberale Fanfaren en haren overste, de reporter der liberale Etoile Beige een klerikaal die zyn zieken collega vervingen noemt zelfs de Amis Constants niet, De klerikale Denderbode van Aalst ver mijdt ook zorgvuldig gewag te maken van de puike uitvoering der liberale maatschap pij en van de hulde haren verdienstelijken chef bewezen. Zal de Onpartijdige Nering- bond tegen die slechte trouw protest aantee- kenen Al wie eenig begrip heeft van muziek en kunst, heeft geoordeeld, dat benevens de beiaardiers, de Liberale Fanfare het beste deel van het kunstfeest heeft aangebracht. Meer zeggen we er niet van ten over staan der stelselmatige partijdigheid tegen onze liberale maatschappij en haren overste door de fanatieke klerikalen getoond, houden wij ons uitgebreid verslag in. We sluiten ons aan bij de woorden van den schrijver van 't hierbovenstaande artikel van den Vrijen Arbeider. Niettemin zeggen wehet feest was prachtig, geheel den avond echt onpartijdig, de wanklanken komen slechts nadien van de ongeneesbaar fanatieke dompers, Dat de bevolking oordeele, en de Nering doeners ook. tusschen de Middelbare Scholen. Verscheide leerlingen van het laatste stu diejaar onzer Staatmiddelbare Jongens school van Aalst, verlieten de School in den loop van het jaar, meest allen omdat hen eene betrekking werd aangeboden. Slechts vijf leerlingen namen dit iaar deel aan den algemeenen wedstrijd, zienier den uitslag Weten sschappelijk Gedeelte. Prgs De Schaepdrgver, Joseph. Van Caekenberghe Joseph. Accessit De Ceunynck, Emiel. Benoeming Ghysbrecht, Paul. Letterkundig Gedeelte, Benoemingen De Schaepdrgver, Joseph. Van Caekenberghe, Joseph. Onze beste gelukwenschen. Onze lezers zullen reeds door de dagbladen met het schrikkelijk automobiel ongeluk van Ivwatrecht bekend zijn. Een 4 jarig kindje werd er verpletterd en dus op den slag gedood door een dierhelsche machienen dat, zooals verschillige fransche gazetten geschreven hebben in volle vitesse. eene kar wou voorbij steken. Door ineens willen af te steken en natuurlijk gedreven door de kracht (want 't was een machien van 60 tot 80 paardenkracht I) is de automobiel op eenen room gestuikt en in den gracht ge kanteld twee van de k3 personen die er in zaten werden gedood. Bij deze nieuwe ramp voelen wy 't meeste medelijden voor de ouders en de familie van 't verontgelukte kind we betreuren ook de dood van de automobilisten maar zij die met dergelijke machienen eene heische vlucht nemen weten op voorhand waaraan ze zich blootstellen, en aan ons, en ook aan geen enkel ernstig.mensch zal men kunnen doen gelooven dat dit schrikkelijk ongeluk weeral niet te wijten is aan de onvoorzich tigheid van de automobielrijders. Aan de statie te Ivwatrecht woont er een heele bevolking en had de automobiel aldaar gereden op gemak en zonder overdreven snelheid de ouders Scheire zouden thans hun kind niet beweenen en andere men- schenlevens bleven ook gespaard. Wie stelt zich de oneindige en grievende smart voor dier ongelukkige ouders 1 Zy ook zullen weeral 't getal vergrooten van hen die de doodrijders vervloeken en met ons zullen ze zich misschien afvragen of 't niet noodig wordt dat de ouders zelf hunne kin deren tegen de doodrijders zouden bescher men indien de wet of de bevoegde overhe den het niet doen. De Volksstem schrijft over deze ramp onder ander het volgende: Thans heeft de onvoorzichtigheid van een kind ook nog de levens van t wee andere personen gekost. Zullen de ouders nu beter op h unne kinderen letten dergangs kunnen worden, moest ik het on geluk hebben mij zijne wraak op den hals te trokken. Gotte, mijne goede Gotte, wat staat er ons te doen Stelt uwe lange ondervin ding op den proef en geeft mij goeden raad. De meid trotsch geraadpleegd te zy'n, nam eene ernstige jiouding aan, stelde achter- volgens met vaste steur verscheide min of meer raaskallige maatregelen voor, zooals degene van den bybel te doorbladeren of den eenen of anderen sterrekundige te onder vragen (pratjjk welke destijds algemeen on der de volksklas in gebruik was)maar de eenige maatregel welke aan de kleine kleer maker wel bedacht scheen, was van dezen of geenen minister des hervormden gods dienst te laten roepen, wier vermaningen den edelman op den weg der ware kerk kon den brengen. Indien die Jeremias ons zoo schielijk niet verlaten had, zegde hg het hoofd schud dende, zou hij beter dan iemand hier het ambt van predikant kunnen vervullen heb ben. Zyne stem alleen aanhoor ik graag omdat hg meer iever tot het welgeYukken onzer zaak aan den dag legt, dan al die schoone sprekers van Geneve, met hunne vervloekte gematigheid. Waar zullen wy eenen minister vinden, wiens trouw niet wankelend is en die het werk Gods verstaat. Wy hebben nog onzen Baudouin, ant woordde de oude. Dat is al wat zij te ?eggen heeft over de smart der ouders, Doch op hare 3* bladzijde schrijft die zelfde gazet De voerman die dichtst bij de plaats der ramp was is van Den- dermonde De man heeft zoo goed hij kan verhaald hoe alles gebeurd ivas. daar hij er zeil niet veel l van gezien heeftdaar hij zijn paard moest lei- den. Met wat recht en waarop steunt De Volksstem zich dus om zonder eenige aar zeling te schrijven dat de ramp toe te wijten is aan de onvoorzichtigheid van 't kind en van zyne ouders. Ge ziet wel dat zekere katholieke doodrij- rijders actiën van De Volksstem be zitten. Algemeene Wedstrijd voor Middelbaar Onderwijs. Onze Middelbare School bekomt de drij eerste prijzen van Vlaamsch België. Op dit oogenblik dat Provincie- en Staatsbe stuur het zich als een plicht aanrekenen ons gemeentebestuur tegen te kanten in al zijn stre ven 0111 aan onze Staats-Middelbare school de vooi bereidende klassen terug te schenken wel ke het vroeger katholiek bestuur deed afschaf fen, en om de school in te richten zooals minis ter ieele omzendbrieven het voorschrijven deelen wij met genoegen en fierheid de schitte rende uitslagen mede door de leerlingen dezer school behaald in den Algemeenen Wedstrijd voor het Middelbaar Onderwijs, lagere graad, voor jongens, van dit jaar, zooals de Moniteur van 25 September 1. ze vermeldt Er waren 397 mededingers. Letterkundig gedeelte Reeks A. Leerlingen die de 1» klas of 3e studiejaar voleindigden, zonder eene der vorige klassen te doubleeren. Opstel Opstel Geschiede- Getal in 't Neder- in het nis en punten landsch fransch Aardrijksk. 35 p. 35 p. 30 p. 100 De Bodt 29 Robert 24 21 74 5e pr. Thuylie 30 Jeroom 22 22 74 5" pr. Loiseleur 28 Emiel 21 24 73 6" pr. Steenhout 26 12 15 53 ben. Maurits Reeks B. Leerlingen die ten minste eene van beide voorgaande klassen gedoubleerd hebben. Van Molle 22 21 13 56 ben. Bartholum. Wetenschappelijk gedeelte Reeks A. Wiskunde Handels- Getal wetenschap punten 70 p. 30 p. 100 Reeks B. Loiseleur 29 24 53 benoem. Emiel Van Molle 36 23 59 benoem. Barth. De drij hierboven gemelde prijzen, behaald door M.M. De Bodt, Thuylie en Loiseleur zijn de DRIJ EERSTE PRIJZEN behaald door de Middelbare scholen van hot Vlaamsche Land. Wij bieden hier aan do laureaten onze op rechte gelukwenschen De Bond der oud-leerlingen van onze Middel bare school komt per plakbrief deze onderschei dingen bekend te maken en teekent tevens pro test aan tegen de wraakroepende handelwijze van Regeering en Bestendige Deputatie. Als men overweegt met welke hardnekkigheid die klerikale besturen stelselmatig, onder de logen- achtigste voorwendsels, do herinrichting blij ven weigeren der afgeschafte klassen, dan wordt het onloochenbaar dat die voorbereiden de afdeeling hier afgeschaft werd met de ge heime koop dat het overblijvende stuk school, dit lichaam zonder beenen, zooals onze achtbare volksvertegenwoordiger M. Rens het in de Kamer noemde, na korten tijd aan bloedarmoede zou kwijnen en dat men het al ras hetzelfde lot zou kunnen doen ondergaan der voorbereidende klassen. Het is maar in België alleen dat men eene Regeering ziet haar eigen onderwijsgestichten verdelgen om de kloosterscholen te bevolken. Men wou hier te Ninove, zooals te Geeraerds- bergen en in zooveel andere plaatsen, ook alle ouders verplichten hunne kinderen aan de katholieke colleges toe te vertrouwen. Zoo eerbiedigt men in ons land de vrijheid van denkwijze T Maar onze vrijzinnige bevolking wist het hare bij te brengen om de klerikale plannen te verijdelen. Zij zag hot onderwijs onzer middelbare school gedurig goede vruchten afwerpen. Jaren lang zagen we nier het onderricht geven door een uitmuntend personeel dat zichgeene moeite spaarde om de leerlingen in hunne studiën vooruit te helpen, hoewel ze nochtans in alge meenen regel op onvoldoende wijze voorbereid waren wanneer ze hunne middelbare studiën begonnen. En zoo zagen we hen wonderwerk verrichten van op drij jaren tijds hunne leerlingen aldus te mennen dat ze de eerste plaatsen veroveren in Baudouin, herhaalde de kleine Michel op besluitloozen toon ja, 't is een welspre kend man die goed zy'n woord doetmaar hy kan mij niet dulden hg ware in staat den jongeling voor zyne plannen afkeerig te maken en er hem te doen van afzien. Nog- thans, Gottelieve, gy weet waar hem te vin den, leidt hem hier henen en wy zullen zien. De oude meid verhaastte zich haren man tel op de schouders te werpen en ging met wankelende stappen henen. Een kwaart- uurs nadien keerde zg, gevolgd van den minister, huiswaarts. In «lie tijden van beroerte en van vervol ging, n, waren de aanhangers der nieuwe geloofsleer soms genoodzaakt alle soorten van belachelyke kleedyen aan te trekken 't was onder een mulders gewaad dat Bau douin zich bij den kleermaker aanbood. Zgn deftige gang, zyne welgezette houding, zgn ernstige blik maakten eene eigenaardige tegenstrijdigheid met zy'n breeden witten hoed en zyn met bloem bestrooid aangezicht, die eerlyke predikant was zoo onbehendig om die ontleende rol te vervullen, dat hy er zich zelf geheel verbluft van bevond. De vrede zy met u, zegde hy, toen hg by hem binnen trad ('t was de meest ge bruikte wijze van groeten by de hervorm den). Broeder Michel, het verheugt my hier feroepen te zgn. Gy zyt ongetwijfeld tot ristelyker gevoelens gekomen, en gg denkt eenen Algemeenen Wedstrijd en dat ze hunne school gansch aan het hoofd stellen der Middel bare Onderwijsgestichten van Vlaamsch België Wij sluiten ons hier aan bii de huldebetoo- ging van don Bond der oud-leerlingen en bieden aan de heeren leeraars onze innige gelukwen schen. Het moet hun goed doen aan 't hart vast te stellen hoe hunne krachtinspanningen met goede gevolgen worden bekroond, niettegen staande hun alle steun ontzegd werd vanwege plichtvergetende hoogero besturen. Zij hebben hot vertrouwen aller ouders we ten te winnen en aldus het bestaan der school verzekerd. De immer zwakker wordende Regeerfng zal zich wel wachten er thans nog de hand aan te slaan Liberale Jonge Wacht. Maandag 3 Oktober 1910, om 8 ure 's avonds, Algemeene Verplichtende Vergadering ten lokale van den Liberale Kring, Statieplaats. Naamafroeping om 81/4 ure stipt. Na de vergadering Tombola onder de leden, ter herberg van Ricnard De Moor. De Leden welke inlichtingen bekomen heb ben, nopens de herziening der kiezerslijsten, worden verzocht die to overhandigen aan het komiteit der Liberale Jonge Wacht. Liberale Vrienden, onderzoek uwe kiezers rechten. Lijsten ligeen ten inzage van 't publiek in den Liberalen Kring, Statieplaats ter herbergen der vrienden ïlonoré De Polter, Boulevard van Aelbrouck en van Louis Van Herzeele, Neerstraat. De Liberale Jonge Wacht gelast zich met het noodige te doen. hu is op den loop. Ja, hii is op den loop ons pensioenkasje, op den loop dat het zweet hem het aangezicht afdrupt. Sommigen zullen denken dat hij dit doet om een zieke te troosten, een in armoede zijnde te redden, of oenen in stervensnood het heilig sa- krament toe te dienen. O neen, dat is de reden van al dat geloop niet, dat zijn siechts bijzaken. liet eerste werk van die mannen is te zien hoe het zit met den politieken toestand van hot dorp of stad dte zij bewonen, en daar die toe stand voor onze dompers verre van rooskleu rig is, gezien de talrijke twisten in die vre delievende partij ontstaan, is er voor die man nen werk op de winkel, en dit heeft ons pen sioenkasje dan ook begrepen. Ziehier de ware reden van al dat geloop van wege ons onderpastoorken Onze gemeente raad langs klerikale zijde beschouwt (en dit is overigens voor niemand geen geheim meer) is eene van de onbekwaamste die er ergens te vin den zijn, het is waarlijk de moeite waard om op de gemeenteraadszittingen die mannen eens in oogenschouw te nemen, ware het niet dat de heer secretaris er wat zijne kruk tusschen steekt voorzeker zouden ze ter uitzondering van eenen, allen op weinige minuten zijn inge sluimerd, doch dpor het lawijd van dien enke len, die er soms naar slaat gelijk den blinde naar het ei, kunnen ze met al de moeite der wereld aan den slaaplust ontsnappen. Welnu, eenen van die feniksen gaat volgens we verne men uit hun midden verdwijnen, en zich niet meer laten voordragen. Zijne bekwaamheid hebben wij hierboven reeds vermeld, en wij voegen er bij dat hij op al de jaren dat hij gemeenteraadslid is slechts aen mond heeft open gedaan enkel om te stemmen in koor met de andere vernuften der dompers tegen alle voorstellen van belang door de Libe rale leden van den raad voorgesteld. Zijne verdwijning als gemeenteraadslid zal dus weinig betreurcl worden door het volk, ge zien de onbeduidende rol welke hij vervufde. Wel heeft hij eenmaal van zich doen spreken, maar het schijnt dat het volk, nu het van dit alles op de hoogte is, er hem niet al te dankbaar zou voor zijn. Die man schijnt zulks te weten, en hoopt dat door het vaarwel zeggen aan den politieken strijd dit alles op den achtergrond zal worden geschoven en weldra tot het verle dene zal behooren. Voor ons Liberalen, kunnen wij niet als die verdwijning betreuren, het doet ons spijt dat wij toekomende jaar, met de gemeentekiezing tegen hem niet mogen ten strijde trekken, want hij was het, die samen met de andere dompers kandidaten, zijn naam liet drukken onder de zóó beruchte schandige manifesten, waarin onze deftige liberale kandidaten op eene zóó gemeene lage wijze werden aangevallen. Neen, hij weze er van overtuigd, dit alles hadden wij nog niet vergeten, en gaarne zouden wij het hem (en ook wel zijne medematen) eens hebben doen gevoelen. Welnu, al het geloop van ons pensioenkasje komt hierop neer het zoeken van een nieu wen kandidaat in plaats van dezen die ver dwijnt. Het schijnt «Jat hij heden vol hoop is in zijn werk te gelukken, de man waar hij sinds weken heeft naar toe geloopen om eene kandi datuur te aanvaarden is op net punt er in toe te stemmen. (Zoo het heden niet reeds een voldon gen feit is. We mogen dus zeggen, te weten uit goede bron, dat het klein verdwijnende manneken van onzen gemeenteraad, als opvolger zal hebben (zoo er het volk van wilt ten minste) een groo- ten, ja, zeer grooten man, in de gemeente best erkend onder den naam van Ballon dirigable of bestuurbare Ballon. er niet meer aan den goddeloozen het kwaad terug te geven anders zoudt gg van mij niet noodig hebben. Hum, mompelde de wambuismaker, een weinig verlegen, gy z(jt een zeer wyze en goed oordeelkundige meester, alhoe wel gij er op dit oogenblik, met uwe mul- derskleedij niet heel en gansch het uitzicht van hebt. Ja, ik wil het kwaad met het goed be- loonen 't is te zeggen, ik bid u eene heil zame berisping te willen geven aan een her vormden edelman, die hier verblijft en bij wien de geest Gods den hoogmoedigen dui vel nog niet versmacht heeft. Mochtet gij erin gelukken hem te doen begrijpen dat wy menschen zyn gelyk hy dat het hem niet betaamt zich van ons te willen afzonderen, omdat wy volkskinderen zijn. Mijns dun- kens, hangt het geluk zyner ziel er van af... Maar hoe zou ik hem kunnen overtuigen, ik, die maar een arme kleermaker ben en met meer gemak de naald bestier dan het woord voer. Het zal niet moeilijk zijn om hem zyne dwaling te doen erkennen, indien hy chris- tene is, hernam de minister ernstig. Maar zeg my eens, wat voor een edelman is dat Het is my niet toegelaten u daar uitleg over te geven, hernam de kleermaker, te trotsch om te bekennen dat hy het niet wist. Hij is hier in de stad gekomen voor de uit- Yan het oogenblik dat hij kandidaat is, mag hij rekenen op al de sportmannen, en ook op hen die gaarne eenen binnen lappen, ge ziet dat de man spoedig vele aanhangers zal hebben, on hoe weinig bijval hij nog kan bijwinnen. hij zeker is triomfantelijk het "gemeentehuis binnon te treden. De keuze van ons pensioenkasje isdus buiten mate goed, en wij liberalen kunnen niet als er ons in verheugen en we wenschen het zoo ijve rige loopertje van nu af reeds proficiat voor den door hem bekomen uitslag. N u wij bijna zeker ziin te welen tegen wie wij zullen te kampen hebben, nu wij zion tot wat alles onze tegenstrevers hunnen toevlucht moeten nemen, nu ze ons zelfs voor oógen leg gen hoe onbekwaam de mannen hunner partij zijn, daar zij zelf niet meer in staat zijn oenen kandidaat, bekwamen of onbekwamen te zoe ken, en hiervoor de hulp moeten inroepen van een onderpastoorken, die sinds weinige jaren in onze gemeente is gekomen, moeten wij libera len, met meer iever dan ooit den strijd aanvan gen en eene ernstige herziening der kiezerslijs ten doen, maar om dit moeilijk werk goed te volbrengen rekenen wij op de mede hulp van alle rechtzinnige Liberalen. Op dus mannen, gij die denkt recht te hebben op stemrecht, of gij die denkt met te weinig stemmen ingeschre ven te zijn, komt bij de gekende Liberalen uwe klachten doen gelden, zo zullen met U naar de kiezerslijsten zien, en zoo er missingen bestaan er de noodige reklamatien voor doen, van toe komende week zullen wij met dat werk aan vang nemen. En als ieder zijne plicht heeft gedaan, dan zullen wij tegenover de achteruitkruipende dompers, tegenover de mannen van dwang'on omkooperij, vrije Liberale mannen stellen, mannen die de blauwe vlag zullen hoog hóu den, en het lijdt geen twijfel of die schoone blauwe vlag zal hare mannen naar den zege praal leiden. Dit zou den wensch van alle recht zinnige Erembodegemenaren zijn. ZOXDAGRUST. - Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 2 |October 1910, M. Rennebosg, Nieuwstraat. Stad Aalst. Tentoonstelling van Groenten, Fruit- en Bloemen, op Zondag 2, Maandag 3 en Dinsdag 4 October aanstaande in de lokalen van den Landbouwersbond, Keizerlijke Plaats, te Aalst. De plechtige opening der Tentoonstelling zal plaats hebben op Zondag 2 October om 11 1/4 uren 's morgens. Om 3 uren namiddag openbare Voor dracht in den hof der Tijdelyke Möesteelt- school, Brusselschen steenweg te Aalst/ door den Heer Ernest De Meyer, Tuinbouwradds- man van den Staat te Mechelen. Onderwerp Teelt van Witloof. Verschil lende stelsels van aanjagen. Inpakken en verkoop. Alle belanghebbenden worden dringend verzocht deze belangrijke Voordracht te willen bijwonen. Sportingclub. Heden Zondag om 2 uren op het terrein van de Sportingclub (Pui ten put) match tusschen de club Steun Geeft Moed en de Sportingclub. Ingang 0,10 fr. per persoon. Vrijen ingang voor de leden. Einde der vacanciën. Papier- eniBoekhandel J. Van Opdenbosch, Kapelle- straat, 13. Aalst. Alle schoolboeken en schoolgerief aan de goedkoopste pryzen. Hü wist liet niet. In een gezel schap werden raadsels gegeven en strikvra gen gesteld. Toen het beurt was van Jefken vroeg hy aan Sus. Weet gij 't verschil tusschen eene piano en een citroen Sus dacht na, wat strik er achter die vraag mocht schuilen. Neen, zei hy einde lijk, ik weet het niet. Hoe zei Jefken ge weet dat verschil niet het verschil tusschen een piano en een citroen. Neen, zei Sus, eerlyk niet. Welnu, sprak Jef, koop dan nooit eene piano want ze zou 'n *tin plaats van een piano te leveren, u een citroen in de handen kunnen stoppen. Sanatorium de Mont-sur-Heuse (Lustin). Maladies de poitrine. Pension 10 a 12 fr. Ascenceur Chauffage Cen- ral. Eclairage électrique. Kazende Franskiljons. Le Soir het anti-Vlaamsch muilentrekkersblad meld in zijn nummer van donderdag 23 sep tember dat de Association voor de vrijheid der talen een vertoog gezonden heeft aan den minister van oorlog om hem te vragen, dat het voortaan aan de soldaten verboden zou zijn politieke liederen te zin gen by het opstappen in rang, Vlaamsche soldaten hebben De Vlaamsche Leeuw ge zongen en dat is van den booze. De taalvryheids-lievende heeren zyn zoo goed den minister te verzoeken, geen onder zoek te openen, dat zou kunnen uitdraaien op tuchtstraffen voor de oversten welke, het Vlaamsch zingen niet verboden hebben. Zoolang er in 't leger slechts fransch wordt gezongen was het goed de Marseil laise.en Rev'nant de la Revue de Braban- voering eens voorwerps, dat het belang der kerk raakt. En thans, omdat een arme dui vel, zooals ik, deel aan de te uit te voeren plannen wilde nemen, schynt het hem te berouwen die zaak ooit in de hand gewerkt te hebben. Hy heeft groot ongelyk, zegde Bau douin dit gedrag getuigt dat de man der evangelische voorschriften weinig doordron gen is. Nogthans, zal ik pogen hem de oogon te openen leidt my tot hem en ik zal hem het woord toesturen. Goed, antwoordde de kleine Michel, nog aarzelend. Maar, meester, ik zou u eerst en vooral eenen raad willen geven. Wykt van de grondkwestie niet afhet is niet noodig u in die aanmaningen tot het geduld en de gematigheid te werpen, den eerbied voor de menschel ij ke wetten aan te predi ken. Dit ware overbodig met dien man. Broeder Michel, hernam Baudouin, de taal van den godsdienst, wordt nooit te ver geefs gesproken. Maar daardoor zoudt gy hem van een aan onze zaak voordeelig ontwerp doen af zien, zegde de dwerg met ongeduld. De minister deed een stap achteruit en de verontwaardiging vertoonde zich op zyn ge laat. Ik begrijp het, zegde hy gy zyt nog dezelfde man en 't is eenigschelmstuk datgy beraamt. Wordt voortgezet.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2