P Prachtig BAL. wam HET arrond,sSEMENTAfiiST LIBÉRAAL, DEMOCRATISCH WEEKSLAD Zondag 9 October 1910 Prijs 3 centiemen het nummer Vijfde Jaargang' Nummer 41 KIEZERSLIJSTEN. Willemsfonds. Pensioenbond van Aalst. Ouparlijdigen Iiond Ouderdomspensioenen. LIBERALISME. REVOLUTIE. Sermoen op den Baard. rswtu-^n -r;i-- h;rm-MM Abonnmentsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen J Per drukregel Dikwijls te herhelan annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank. AALST, 8 OKTOBER 1910 De Kiezerslijsten voor het jaar 1911-1912 van de steden en gemeenten van het arrondissement Aalst, liggen ter inzage van 't publiek ten bureele der Liberale Associatie, Groote Markt, Aalst, waar de liberale vrienden zich kunnen overtuigen, of zij op de Kie- zerslijsten zijn ingeschreven, met het getal stemmen waarop zij recht heb ben, en ook inlichtingen kunnen geven over personen die er met te veel stem men zouden op voorkomen. Het Bureel der Liberale Associatie gelast zich het noodige te doen om aan liberale vrienden hun recht toe té kennen Het Bureel is open alle dagen der week van 9 tot 12 ure voormiddag, en van 2 tot 6[ure namiddag, alsook den Zondag morgend van 9 tot 10 ure. Oudei ntcuii 1 lig»fo 11 iIn tegen Werkeloosheid afdeeling van den Liberalen VVerkmanskring. Op Zondag 9. Oktober 1910, Prachtig Bal* de leden van den Kring aangeboden iu de zaal Concordia Schoolstraat. Dit BAL zal beginnen te 7 uur stipt 's avonds, dm te 1 uur te eindigen. :'Een kleerkamersrecht van 50 centiemen par persoop. zal geeischt worden en dienen tot het verleenen van onderstand aan de lellen in geval van ziekte. ^Kaarten zijn te bekomen bij de Bestuurs leden en by de Boden Liederavonden voor 't Vrouwvolk Algemeene Herhaling FEEST MOORSEL Maandag, 10 October, te 8 uur stipt 's avonds, in de Bovenzaal van Graaf Egmont. De afwezige leden kunnen het Uit stapje niet meemaken. Deze maand, zal de storting plaats hebben, denZondag 16 Oktober 1910, vip 3 1/2 tot 5 uren namiddag, bij den heer Rich. De Stobbcleir, Café de Commerce Groote Markt. van Neringdoeners en Ambachtslieden der Stad. Lettscn van Boekhouden. De aanvang der lessen is door ziekte des leeraars verechoven tot Dynsdag aanstaande, 11-Oktober, om 7 1/2 ure stipt, in het Hótel St-Jean, Statieplein. Heeds 49 heeren en 40 dames zijn inge schreven. Bijzondere ingang en afgezonderde zaal ▼óor dames. Het Bestuur. BELANGRIJK BERICHT, - De wet van 31 December 1908 heeft een nieuw uitstel verleend aan de ouderlingen geboren in 1843, 1844 en 1845, voor het samenstellen der minimum-storting van 18 fr, tot'het bekomen der toelagen van (55 fr. Zy laat toe aan de algemeene lyfrentkas de stortin gen te aanvaarden tot in 1911. Tot op heden moesten de belanghebben den, om het pensioen te kunnen bekomen in 1912, eene eerste storting van minstens 3 frank gedaan hebben voor 31 December laatst. De algemeene lijfrentkas mag nu de stor tingen die verricht werden in 1910, aanzien ^ls gedaan in 1909. Indien er menschen zijn die nog niets gestort hebben, kunnen zij zich in regel stellen met tweemeal te storten in den loop van dit jaar en een derde maal in 1911. Zij kunnen dan hunne aanvraag voor het ouderdomspensioen indienen in December 1911. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de heeren Jan De Brueker. Voorzitter en Josse Van Opdenbosch, schrijver van den Pensioenbond. Als men onze klerikale bladen leest dan zou men waarlijk denken dat hunne opstel lers geen het minste gedacht hebben van politieke aardryksktinde, en dat voor hen de beschaafde wereld eindigt met zoogezegde katholiekelanden. Het liberalisme randt het Roomsch geloof aan, zeggen zij, en tot bewys ziet wat ge beurt in Frankrijk, in Italië, in Spanje, in Portugaal en wat zou gebeuren in Belgie, moesten de liberalen ooit aan 't roer gera ken. Er is een zekere schijn van waarheid in hunne bewering, alhoewel de uitdrukking die zy gebruiken heel onnauwkeurig is immers, in niet een van bovengemelde lan den randt het liberalisme den Roomschen godsdienst aan het liberalisme bepaalt zich met den godsdienst te dwingen zich op godsdienstig gebied te houden, en met de burgerlijke 'onafhankelijkheid te verdedigen tegen de priesterlijke klerikale overmacht, die in al deze landen de burgerlyke onaf hankelijkheid bedreigt, Om wel te verstaan hoever wij ods nu be vinden op de baander vrijheid moeten wy ons honderd vyftig jaar achteruit stellen, tot in de tyden, toen het klerikalisme hier oppermachtig was en eene onbeperkte dwingelandij uitoefende, 'tls slechts door de vergelyking tusschen voorheen en nu, dat wii onzen vooruitgang kunnen beseffen en de talrijke weldaden schatten die wy aan de liberale grondbeginsels verschuldigd zijn. Over honderd vyftig jaar dus was de grond van het vaderland bezeten door tal rijke edellieden en kloosters de priesters betaalden geene belastingen in geval van misdrijf, werden zij gevonnist! door de geestelijke, en niet door de wereldlijke machtzy waren de meesters van den bur gerlijken stand en 't was slechts door hunne tusschenkomst dat de burger zijne rechten kon erkend zien zy waren meesters van het onderwijs zij waren vry van den krijgs dienst en bleven volop meesters in 't land. De voorrechten die de priesters over hon derd vijftig jaar hier bezaten, waren schreeuwend van onrechtveerdigheid, zoo danig dat, moest men ze trachten weer in te brengen, er in 't land eene woedende om wenteling zou ontstaan. En nochtans, ieder- maal dat het liberalisme een dier voorrech ten heeft uitgeroeid, is uit het klerikale kamp den kreet opgerezen De liberalen zijn tegen den godsdienst En zelfs nu nog, op het oogenblik dat wy schrijven, rijst die li reet iu Spanje, alwaar de zoogezegde kerk ver volger Canalejas die zelfde vrijheden wil invoeren, die wij, Bel gen, sedert zoolang bezitten dat deszelfs niet-bezitting ons als eene onmogelijkheid schijnt. Maar de beschaafde wereld, bepaalt zich niet tot de landen wier bevolking den Room schen godsdienst belijdt. Er zijn nog andere Landen in de wereld, en in die andere lan den handelt het liberalisme, dat gansch de wereld overéén is, juist gelijk het handelt met het Roomsch geloot in de Latynsche landen In Engeland bestrijdt het liberalisme de voorrechten der Anglicaansche Kerk in Holland die der Calvinistische Kerk in Duitschland die der Lutheraansche Kerk in Turky'e die der Mahommedaansche Kerk en alzoo is 't het lot van het liberalisme, dat overal strijdt voor de burgerlijk vrij heid, van, bij iederen stap vooruit, den kreet te hooren rijzen het liberalisme be strijdt onzen godsdienst terwijl integen deel, de waarheid is, dat, in alle landen der wereld, het liberalisme de voorrechten be strijdt van den heerschenden godsdienst, en dien godsdienst belet andere godsdiensten te vervolgen. Kon ooit het liberaal gedacht verwezen lijkt, worden, de toestanden zouden zyn na genoeg als volgt Iedere burger zou in den Staat volstrekt gelyk zyn voor de wetallen zouden gelij ke rechten hebben geen enkele voorrech ten. Iedere burger zou gelooven wat hy wil hy zou, door ae vrije redeneering, zyn ge loof verstaan en verdedigen hy zou, door vrije vrijwillige bezoldiging, de priesters en gebouwen onderhouden, die zijn geloof aangaan. Maar hy zou ook, in de vrijheid van zijnen medeburger, zijne eigene vrijheid eerbiedi gen en niemand misprijzen, noch verstooten, noch vervolgen, enkelijk omdat hij andere gedachten aankleeft dan de zijne. Vrijheid zou overal heerschen, getemperd door ver- verdraagzaamheid. Stelt nu eens, beste lezer, dat prachtig ideaal in vergelijking met het ideaal van onze klerikalen Alle voorrechten voor den heerschenden godsdienst en zyne bedienaars minachting en vervolging jegens andersden kenden, godsdienstige hatelijke scheiding tusschen burgers van hetzelfde land, tus- schen kinderen van dezelfde moeder, en antwoord in geweten, welke van de twee de beste is. Heden, donderdag morgend, 6 Oc tober en zelfs reeds gisteren avond vernamen wij het nieuws der revolutie in Portugaal. De eerste telegrammen meldden de omwenteling is uitgeborsten, een groot deel van het leger, de artillerie en de vloot, kiezen de partij der om- wentelaars, oorlogschepen voor de hoofdstad Lissabon geankerd, be schieten het koninklijk paleis. Nog later Men vecht in de stra ten van Lissabon, de onwenteling zegeviert, de koning Ma nuel II is ge vangen, -volgens anderen bevindt hij zich op eene der oorlogschepen, vol gens nog andere berichten is hij op een engelsch schip geraakt, en is hij op weg naar Londen. De telegrafische verbindingen zijn ondergebrokenj de omwenteling is volop aan den gang, ziedaar het eenige waarvan men zekerheid heeft, slechts later zullen we duidelijke bezonderhe- den hebben over de geheele toedracht der zaak. Portugaal vormt met Spanje het Iberische schiereiland, dat over de Pyreneeën den zuidwestelijken uit hoek is van Europa. De hoofstad Lis sabon op den rechten oever van de Taag op 28 kilometers afstand van de zes uitmonding in den Atlantischen Oceaan telt 300,000 inwoners, den afstand van Aalst is ongeveer 1700 ki lometers, (17 maal de ijzerenwegbaan van Oostende naar Erembodegem). Portugaal is driemaal zoo groot in oppervlakte als Belgie, en heeft 5 mil- lioen inwoners, 2 millioen min dan Belgie. Het land is bergachtig, vrucht baar, rijk aan mineralen, maar de bevolking is er fanatiek Roomsch en onwetend als in Spanje. Bijna besten dig is het land in oproer geweest en de pogingen tot nu toe gedaan om het Portugeesche volk op te beuren mis lukten. Men herinnert zich dat den 1 Feb. 1908, de vader van Manuel II, koning Carlos I, vermoord werd, alsook zijn oudtste zoon, waardoor de tweede zoon Manuel troonopvolger werd, Dan reeds had er eene soort omwente ling plaats en dacht men dat er eene andere wending ging komen in het bestuur. Doch de vorige misbruiken bleven bestaan en de revolutie welke thans plaats heeft was te voorzien, al kon niemand buitenland vermoeden, dat het zoo spoedig zou gebeuren. Hadde nu de omwenteling plaats door en voor het volk, we zouden voorwaar het bloedvergieten betreu ren, dat helaas met zulke gebeur tenissen gepaard gaatmaar toch zouden wij er sympathiek aan wezen, omdat we daarin het bewijs zouden hebben van de herleving, van den vrij heidszin van dat volk. Doch, dat is niet zoo. In de fanatieke landen is over 't algemeen de massa onverschillig aan al wat haar fanatism niet raakt, zij kan door den honger en de elleode soms opgezweept worden tot wilde, barbaarsche gruwelen of tot toomelooze geweldenarij worden op geruid voor hetgeen zij haar geloof en zeden heet maar moeilijk is het die massa vuur te doen vatten voor edele denkbeelden die haar overigens vreemd zijn. In die landen worden de omwente lingen gemaakt door de aanvoerders der troepen zoo deze elkander ver staan, wordt gewoonlijk een slecht regiem vervangen door een ander dat nog slechter is, omdat de drijfveer niet is de uitroeiing der misbruiken, maar de vervanging der personen die er van genoten, door anderen die er op belust zijn. Indien de leiders zulker omwen teling legerhoofden zijn, gelijk veelal het geval is, heet men dat in Spanje en Portugal een pronunciamento, en zijn die hoofden het niet eens. dan volgt burgeroorlog. Die hoofden kennen de massa en nu hitsen de eenen haar fanatism op, de anderen hare ellende om partijgangers tot zich te trekken. In al de fanatieke landen, bezonder- lijk de Roomsch katholieke, zijn de oprecht verdienstelijke volksgezinde Staatsmannen zeldzaam, de henge laars naar eer, fortuin, macht enz. integendeel talrijk, daarom hebben in die landen het meest omwentelingen plaats daarom trekt het volk geen nut uit al die revoluties. Ik vrees dat het in Portugaal, weer zoo zal wezen. De omwenteling is het werk van generaals en admiralen, van gegalonneerde sabel- en kanonmannen, dat ze zegepralen 't zal misschien de republfek zijn, met een dictator, laat ze overwonnen worden, 't zal een ver ergering zijn van het absolutism wellicht de burgeroorlog, maar te be twijfelen is het, of in eenig geval de natie, het Portugeesche volk er voor deel zal bij hebben. We zullen de gebeurtenissen afwach ten en hopen het minst slechte voor het volk. Ex fructu arbor agnoscitur, aan cle vrucht kent men den boom (Matt. 12-33) Beminde Broeder, Indien ik vandaag voor het aanschyn des Heeren en tot uwe bekeering den stoel der waarheid beklim is 't omdat ik de vaste hoop heb dat gy my hooren zult en ik het goede verricht zonder daar iets voor te verwach ten Mutuum date, nihil inde sperantes (Luc. 6-35). Ik heb uwe aanroeping gehoord tot den baard, den langen baara waaraan eenieder u erkent benevens uw boetepij, guts te des- cernit (Cor 4-7) die u van ae gewone ster velingen onderscheidt. Ik heb gehoord, be minde broeder, datgy een luimige vent zyt, dus niet verstokt in de zonde, en'de Heer heeft gezegd Nolo mortem impiir'k en wil de dood van den zondaar niet (Ezech. 33-11). Daarom zal ik u zeggen, dat gü -ongeiyk hebt u zooveel op uwen baard te lata;n voor staan en zooveel waarde te hechten aan die ydelheid, waarvan onzen beminden broeder Henricus ofte Modestus ons met zooveel bermhertigheid ontlasten wilopdaKt we er geen last zouden van hebben, noch ti otsche fedachten. Er staat geschreven (eccle. -27). Qui amatpcriculum in illo pe ribit die 't perijkel bemint zal der in verga. an. Gy, beminde broeder, bemint den baard en schuwt de vrouw weet ge dan niet dat de baard het teeken is der ongerechtighewl en der zonde, de vrouw de bron van leven en liefde. We lezen in het heilig schriftArus ab initio const ituit hominem reet am, G od heeft van den beginne den rnensch recht &:e- steld er staat ook nog geschreven dat ïly den eersten man eene vrouw gaf tot gezellin van zyn leven, nergens lezen wij, dat (bod hem een baard gaf. Ja, beminde broeder, scio, quia omnia potes, ik weet dat gij al die dingtn kent (Esther 13-19) zoo gij overwegen -wilt de» schepping der wereld zult gy ook weten, dat met den baard van Adam ook syue drif ten zyn gekomen, zyne zondige gepeizen, zyn lust naar een schottisch m<A Eva, dat het voor zijn baard is, dat Eva den appel heeft geplukt van den boom der kennis van goed en kwaad en dat Adam erin gebeten heeft. En dat is een geluk geweest met een on geluk, want waar zouden wy anders zijn Helaas, beminde broeder, deze waarheid is maar al te duidelyk. Wat zien we immers sedert den baard in deze wereld is Pecca- vimusiniquita tem feci muswij hebben gezondigd en ongerechtigheid gedaan (Dan. 9-5) Homo, homini reservant tram, de eene mensch is vergramd tegen den andere (eccle. 28) de katten die wreedaardig de muizen verslinden, de leeuw die het lam verscheurt, de bok die stoot en stinkt, in een woord alle slechte dieren hebben een baard, hoe meer hunnen baard groeit hoe boozer ze zyn. Ik wil niet zeggen, beminde broeder, dat ik beter ben dan gy, verre van daar, de hei lige Augustinus heeft geschreven non ut peccatumquod facit homo, quod non pos- sit facere alter homo, hetgeen wil zeggen Er is geen kwaad, dat een mensch begaat, waarvoor een ander ook niet staathetgeen onze geachte apostel Joannes Vuj'stius in andere woorden zegt in zyn lofheid aan den baard derde koepiet, laatste regeldie gee nen heeft kan eenen krijgen. Ziet de jeugd, zij is schuldeloos en vlek keloos als de lelie, zy is eenvoudig als de tortel, maar nauwelyks vertoont zich de baard of het kwaad vlamt op, de baard prik kelt tot boosheid en zonde. De heilige Leo zegtDuo namque amoves sunt, 't gene beteekenter zijn twee liefden, namelyk do yalsche liefde voor den baard, voor zyn eigen ydelheid, voor zyn trots en de goeae liefde voor de vrouw, die de bron is van 't leven. Zeg dus niet, beminde broeder, ik zal u niet hooren, non exaudiam te, zwyg over uwen baard, want er staat geschreven Non delectatur Deus in ex, nee audit voces eorum, God schept er geen behagen in en hoort uwe stem niet. Mutate vitam, veran der uw leven zegt de apostel, zeg vaarwel aan uwen baard, ydelheid der ijdelheden, oorsprong van kwaad en van zonde. (5 minuten meditatie). Zeer beminde Broeder, Nu dat uwe mediteerende ziele overwogen heeft al het kwade dat er steekt in den baard en bezonderlijk in een baard waarover men ijdellijk hoovaardig is, wil ik u nog eenige woorden zeggen over uwe kleeren, over uwe werken, want men leest in het heilig schrift (Genesis 8-7) Sensis et cogi- tatio humani cordis in mallum prona sunt, dat isde zinnen en gedachten der menschen zyn tot het kwaad genegen. Ik ben niet verbolgen tegen u, beminde broeder, ik zeg u dat alles in spiritus leni- tas, in een geest van zachtmoedigheid, in multa patientii met vele verduldigheid, als ware ik Sint-Job zelve. Entle als ik zeg uwe kleeren, bedoel ik niet alleen uwe vastenavondplunje, waar ieders aandacht op valt en uwen baard, maar ook uw paleis, uwe kelders, uwen lusthof immers alles, wat tot uw pralen boven anderen dienen moet en tot het bergen van voorraad. Want uwe nederigheid is hoogmoed, uw boetkleed is een pronkstuk, omdat ge aan allen toonen wilt, dat ge beter zijt en recht vaardiger voor God dan anderen, terecht zult ge moeten zeggen met den apostel Video melioradeteriora sequorik zie wat beter is maar volg wat slechter is. En zoo ik spreek van uwe werken, bemin de broeder, bedoel ik niet uwen ar beid, maar uwen handel en wandel, hebt ge niet gelezen Ex operibus justificatur homo naar zyne werken wordt den mensch geoordeeld (Jacobus 2-7). Welnu wat doet ge tot nut van 't algemeen Ex operibus, naar zyne werken F hoe hoog zult dajj geschat worden Ja, beminde Broeder, ge zegt met Tobias Eleëmosyna a morte liberat, de aalmoes verlost van de dood (Tobias 12-9) maar denkt ge dan aan degenen die aalmoezen krygen of aan degenen die ze rondhalen Nemo se fallat, roept de H. Paul us dat niemand zich zelve misleide. Mutate vitam, verander uw leven, een ons arbeid is meer dan een pond oremussen, denkt nietnóu est abbreviata manus homini, de hand der menschen is niet afgekort, ze zullen biyven geven want nu reeds vragen er zich velen afquare nos non putuïmus ejicere Mum, waarom hebben wy hem niet kunnen, weg jagen van onze deur (Mattheus, 17). Ende dat alles komt van den baard, met den baard komt de prikkeling tot zonde en kwaad. God heeft do wereld voor. ons geschapen en gy verlaat hem zegt ger- od schiep voor ons de vrouw en ge schuwt haar zegt ge God schiep voor ons alle I?oed, en gy doet versterving zegt ge. s 't van u dat er geschreven staatEt tune ingrediar ad Regemcontra legem faciens, en ik zal tegen den koning opslaan, hande lende tegen de wet. (Esther, kap 4).

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1