1 HET ARR0NÖ!55EMEn SS 1 misi LIBERAAL.DEMOCRATISCH WEEKS Prijs 3 centiemen het nummer Vijfde Jaargang' Nummer 42 Zondafi 16 October 1010 Z' WMB* KIEZERSLIJSTEN. Pensioenbond van Aalst. Een Volksbibliotheek RANKET De Kanker der Kloosters. Op de Pan Waarzeggers en Profeten. Sermoen op den baard. Familieboomloon. Abonnmentsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voorde stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen j Per d™kreeel Dikwijls te herhelan annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank. AALST, 15 OKTOBER 1910 De Kiezerslijsten voor het jaar 1911-1912 van de steden en gemeenten van het arrondissement Aalst, liggen tér inzage van 't publiek ten bureele d'er Liberale Associatie, Groote Markt, Aalst, waar de liberale vrienden zich kunnen overtuigen, of zij op de Kie zerslijsten zijn ingeschreven, met het getal stemmen waarop zij recht heb ben, en ook inlichtingen kunnen geven over personen die er met te veel stem men zouden op voorkomen. Het Bureel der Liberale Associatie gelast zich het noodige te doen om aan liberale vrienden hun recht toe te kennen. Het Bureel is open alle dagen der week van 9 tot 12 ure voormiddag, en van 2 tot 6Jure namiddag, alsook den Zondag morgend van 9 tot 10 ure. Deze maand, zal de storting plaats hebben, denZondag 16 Oktober 1910, van 3 1/2 tot 5 uren namiddag, bij den heer Rich. De Stobbeleir, Café de Commerce Groote Markt. Willems-fonds Afdeeling Aalst. o— Stichting van te MOORSEL. onder de Hooge Bescherming van de WelEdele Mevrouw Douairière Cumont- van der Noot en den Wel Edelen lieer Francis Ball. —o— CONCERT en VOORDRACHTEN op heden Zondag 10 Oktober i 910, te 3 uur stipt 's namiddags, in de Groote Zaal der Jonge Garde te Moorsel. 0— PROGRAMMA I. Openingstuk door het Muziekkorps van MoorselII. Liederen te zingen door de Juffrouwen van de Liederavonden van Aalst: 1. Welkomgroet2. Bellot- teken 3. Het Lied der Vlamingen 4. Daar kwam 5. Wat ik bemin. III. Eersteen Kus, te zingen door Juffr. Adèle Wildforster. VOORDRACHTEN 1. Overliet Willems-Fonds, de Volks bibliotheken en het Vlaamsch Lied, door den Heer Achille Brys. 2. De Vorming der Aarde, door den Heer Josse Van Opdenbosch I. Openingstuk door het Muziekkorps van Moorsel. II. Liederen ISchoentje Lap2. Marschlied 3. Als 't Zondag is 4. Vlaanderen, Dierbaar Land 5. Van 't Kosterken. III. Myn Moederspraak te zingen door Juffr. Adèle Wildfordster. Willems-Fonds. Op Zondag, 30 Oktober, te éen uur 's mid dags, Jaarlyksch Banket in het ffótel de la Poste,Kouter, Gent, voor het heele Willems-Fonds van Belgie. Een Inschryvingslyst ligt in het lokaal, Graaf Egmont, (inschrijving, 3,50 fr.) We rekenen op veel inschrijvers, evenals verleden jaar. HET BESTUUR. Wat er hedendaags gebeurt in Por- tugaal, in Spanje en ook in russisch Polen is van aard de Belgen die belang stellen in de toekomst van hun vader land tot ernstig nadenken te brengen. Is het niet zonderling, dat overal waar de kanker der kloosters zich uit breidt het volk in opstand komt, de wapens grijpt en de stem verheft tegen verdrukking en slavernij en vox popu- li, vox Del In Portugaal zijn het de ongehoorde aanmatigingen der monikken, hunne grijpzucht, hunne tirannie gesteund op de klerikale heerschappij, welke het volk genoopt hebben zich algemeen bij de omwenteling aan te sluiten, het koningdom omver te werpen en welke ook de oorzaak zijn geweest der enkele gewelddaden welke men de Portugee- sche omwenteling verwijten kan. En 't mag wonder heeten, buiten de schermutselingen welke bij een oproer onvermijdelijk zijn, zijn er in Portu gaal, men moet het bekennen, geene verwoestingen aangericht tenzij aan de kloosters, de aanhangers der geval len monarchie, hunne eigendommen, de openbare gebouwen, magazijnen, bankhuizen, alles bleef onaangeroerd, behalve de kloosters, behalve de je- suieten. Ik wil nochtans niet onderzoeken, of deze geweldenarijen niet uitgelokt zijn geweest door de jesuieten zeiven, gelijk de tijdingeu uit Portugaal het overigens genoegzaam bewijzen het blijkt onder meer uit die tijdingen en verhalen, dat de jesuieten van Quel- has in hun klooster den strijd tegen de republikeinen hadden ingericht, dat er uit het klooster geweerschoten werden gelost op de republikeinsche troepen; en zij de nieuw aangestelde overheden, die zich aanboden omhaal den op springbommen. Ik wil bij de hedendaagsche gebeur tenissen alleenlijk bestatigen dat over al waar een volksoproer uitbreekt, men het volk het gemunt ziet hebben op de kloosters en ook wel tegen mo nikken en nonnen. Men zou waarlijk zeggen dat het gedreven wordt door eene onweer staanbare behoefte aan wraak. Wat moet men eruit besluiten In dien het spreekwoord Vox populi, vox Dei de stem des volks is de stem me Gods, een greintje waarheid bevat moet men dan uit degebeurtenissen en uit de houding van het volk in Spanje en Portugaal niet afleiden, dat de kloosters slechte inrichtingen zijn, bovenmate hatelijk en schadelijk, en moet men er uit besluiten dat de uit breiding van den kanker der kloosters eene kwaal is waartegen in 't belang van het volk middelen moeten gevon den worden. Is het dan te verwonderen, dat Frankrijk paal en perk heeft gesteld aan die gevaarlijke ontluiking en aan- groeiïng der kwaal en van zijn grond gebied de kloosterlingen heeft gedre ven, welke wederspannig aan de wet, zich niet wilden onderwerpen, den algemeenen welstand bedreigden en de volksmacht ten bate der reaction- nairen ondermijnden. En is 't ten nadeele niet van bur gers, neringdoeners en werklieden, dat we overal in ons land de paleizen zien verrijzen dier kloosterlingen welke naar ons land zijn uitgeweken. Zullen wij in Belgie-ook zekeren dag de kwestie van den kanker der kloosters niet op te lossen hebben, kwestie welke ik herinner het mij nog zeer goed gesteld werd in vol len leergang der Hoogeschool, de jaren 1875 tot 1878 door den katholieken Staatsminister M. Lejeune in deze bewoordingen De kanker der kloosters breidt %ich in Belgie uit als een olievlekwelke het hoogen tijd wordt te keer te gaan en te reinigen. Die woorden herinner ik mij thans en ze komen mij in 't geheugen juist nu de gebeurtenissen het gevaar aan- toonen, nu men overal wettelijke maat regelen neemt tegen die misbruiken, tegen die kwalen. Er zal eveneens in Belgie een dag komen waarop iedereen erkennen zal, dat in ons land ook het klooster- vraagstuk opgelost moet worden zoo men niet verlangt dat het volk zich met de oplossing gelaste. 11 October 1910. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger Wy liberalen, we moeten op de pan 1 't Is droef, maar we worden tot de eeuwi ge pan veroordeeld door een heele schaar godsmenschen, die niet willen dat we ook een plaatsje zouden hebben in het hemelsch paradijs van hiernamaals, of in den lusthof der menschheid welke het collectivism ons voorbereidt. Wat echter nog kwader is voor ons, is dat we opstellers zijn van de liberale Volksgazetdat we 't zyn uit vryen wil. dat we 't zyn zonder hoop op vergelding onder vorm van vette posten of sine kuren, dat we 't zyn uit overtuiging alleen en daarom zullen we geroosterd worden op eene pan tweemaal zoo gloeiend. Doven een vuur driemaal zoo heet, We worden gebanvloekt door de groote arbeiders van 't paleis van Sint Job, door de boetedoeners die van 's morgends tot 's avonds arbeiden dat het zweet hunnen baard af loopt, we worden gebanvloekt door, den profeet van Chipka die ons onwaardig keurt een kruisken te geven op het onschul dig voorhoofd onzer kinderen we worden gekipkaptdoor den patroon van den Dage raad, die zyn villa heeft op den Muvlen- berg en rondkykt van waar de wind zou blazen, we worden veroordeeld door den boezemvriend van den Dageraad, den held van de apocalyptische Volksstem we worden klein gehakt door de bonzen van 't collectivism we worden zelfs aan den helschen vuurpoker geofferd door den arm- bloedigen Denderbode, Maar wat ons nog meer en vaster op de pan drukt is dat niet een enkel van al die ban vloekers nalaat ons te beduiden, dat zij alleen niet zijn om ons tot al die tormenten te verwijzen maar ook dat volgens Chipka verscheide differente liberalen ons voor een stuk scorpioen houden en op de pan sleuren, volgens den heer van aen Muylenberg menige liberaal ons afkeurt, dat volgens den duiker der Volksstem vele liberalen ons den rug keereD dat volgens de oud versleten Denderbode wij suppoosten zijn der hel, welke zelfs verafschuwd worden door de liberalen. Wat moeten we doen, vrienden, mede opstellers van de Volksgazet Een paar zolen en een pij aantrekken als we naar Sint Job gaan een groéne kazuifel over steken en kloosters, klerikale scholen en fanatism ophemelen als we langs Chipka wandelen een windwyzer op het hoofd plaatsen en een masker voorzetten als we langs den Muylenberg komen een pater noster en een schapulier over de schouders hangen als we verplicht zyn voorby het Volksstemmeken te gaan een zwaard in de hoogte steken ten teeken van vrede telkens wij het zinnebeeld derSaskaai ontmoeten de brave moeder Marjanne. NooitNooit Wie liberaal is blyft het wars van dwang, van groen, geel of zwart fanatism. Overigens, al onze lezers, die ook al eens de organen dier slimme vogels en leepe- rikken ter inzage nemen, laten zich aar dien zeever niet vangen, en de mannen der Volksgazet en de liberalen laten zich met zulk lokaas niet beetnemen. Wy verdedigen het liberaal programma, het programma der partij waarvan de grondslag is antiklerikalen, dat is afwe ring van alle kerkelijke inmenging in bur gerlijke zaken bekamping der klooster- plaag die de boeren verarmt, de loonen be- derft,het land verkankertgelijkheid voor de wet voor ryk en arm. priester of bede laar, edelman of arbeider, we willen vrij heid voor iedereen, beteugeling van alle misbruiken, we willen in een woord de verwezenlijking van het programma der liberale party. Wie dat met ons niet wil en tot het be reiken van dat doel niet medewerkt is zwart, groen, geel of rood, dat is om het even, maar is geen liberaal. Liberaal, dat willen we zyn en dat willen we blijven. Men leest in verschillende gods dienstige week- en maandschriften, welke over 't algemeen de volksver stomping ten doel hebben eene profe- terij of voorzegging, welke zekere Olla- gnier verklaart gezonden te hebben aan Briand, voorzitter van het Ministerie in Frankrijk. Wij lezen daarin Wee hen die de kleinere verergert (door hen naar de officieele scholen te zenden) het ware beter voor hen dat men aan hunnen hals een molen- steen bond en hen in 't diepte der zee wierp. Ik trek de vervloeking over u, over uwe ministers en over de 365 volks vertegenwoordigers, vrijmetselaars of handlangers der vrijmetselarij. Gij zult u bekeeren of gij zult allen vergaan. Zooals ik vóór eenigen tijd gezegd heb, zullen de overstroomingen welke ons zullen teisteren voorden aanvang der koude dagen de voor- gaande 1,65 overtreffen. Deze geesels zullen door de pest gevolgd worden, waardoor men ster ven zal op den tijd van 3 uren enz. Elke mensch zonder vooroordeel zal bij zulke uitbraaksels de schouders ophalen en terecht denken dat die Ollagnier een slechte kerel is, indien hij zelve niet meent wat hij zegt, ofwel op zijne plaats zou zijn in een zin- neloozengesticht indien hij hét wel meent. Erger is het nochtans omdat zulke waarzeggerijen door alle godsdienstige weken en andere geestverstompende bo denen bladen als godsspraak de eenvou dige menschen worden medegedeeld in wier hart zij afkeer en haat verwek ken tegen medemenschen, die ze niet eens kennen en wier streven het is, voor de menschheid het goede te doen. Niet altijd zijn die profeten of waar zeggers zoo duidelijk dom en onderden dekmantel van godsdienst en gods- vruchtworden de eenvoudigen misleid, door lieden welke de pretentie hebben van God aangesteld te zijn om de ster velingen den weg des hemels te wij zen. Dezen leggen het wat slimmer aan boord dan de profeet Ollagnier, maar hunne bedreigingen en hande lingen hebben er niet meer waarde om. Profeten ais Ollagnier zijn in de laatste tijden niet zeldzaam geweest, men kent de voorspellingen der abdij van Orval, zonder verder te spreken van Sint Malacheus, Marie Alacoque, Sint Hildegarde, broeder Hermann de Lebninn, Bartholomeus Holzhauser, pater Nocktou, Antonius Bobola, Jas per, Speer, Rosa Colomba, enz. enz. De eerwaarde Bartholomeus Holz- bauser voorspelde het volgende (zoo als ik te lezen vind in een godvruch tig boekje uitgegeven en verspreid door de Maatschappij der goede druk pers onder de bescherming der hoo- gere geestelijkheid van Belgie). In 't midden van het jaar 1855, in de XIXe eeuw (alsof het jaar 1855 in de zeventiende of twintigste eeuw hadde kunnen komen), zal de anti- christ geboren worden en hij zal vijf-en-vijftig jaren en half leven, en het zal in de drie en half laatste jaren zijn van zijn leven dat hij het geweldigst woeden zal tegen de christenheid enz. Dus volgens dien profeet zal de anti christ nog twee maanden en half te leven hebben en dan is 't met de we reld opgevouwen. Alles vergaat, alles wordt rond nieuwjaar toekomende door het vuur verslonden Is't geen schande, dat zulke hate lijke dwaasheden onder het eenvou dige volk worden verspreid, met het doel de geesten in de war te brengen door angst en verschrikking om ge makkelijker de menschen te beheer- schen, om dwaalbegrippen in hunne vermogens te werpen, om de harten met afschuw tc vervullen, om het eenvoudige volk te bedriegen. Al die oude en nieuwe profeten zijn kwaadwilligen, doch meer over 't al gemeen in de hersens geraakte lieden, wier verzinsels, doo/ slimme gasten worden uitgebuit om hunne macht en heerschappij over de massa te beves tigen. De zeer eerweerde paters van Sint Job mogen niet kwalyk nemen, dat er in mijn sermoen op den baard eenige feilen zyn ge slopen, bezonderlyk in de latijnsche aanha lingen. 't Is weeral de schuld van den baard. Ge weet den baard is de bron der zonde en des verderfs gelyk ik gepreekt heb tot uwe be keering. Welnu ae letterzetter van myn sermoen heeft ook nen baard, en zoo en is 't niet te verwonderen, dat hij eenige flaters heeft begaan. Ik vergeef het hem uit ter harte en hoop wel dat gy hetzelfde zult doen. Broeder Baardeloos. Als ik volksvertegenwoordiger ben zal ik met degenen zyn, die het minimum van loon met het maximum van werkuren zullen verdedigen. Foei, dat is flauw Als ik ooit in de Wetgevende Kamers kom zal ik eischen het vier-uren-werk met het minimum van 1 frank per uur. Wel, wel, wel, is dat alles Ik zal eischen de vrouw uit de fabriek, het kind in de school, de ouderling op pen sioen, de arbeider een loon naar verdienste. Dat beteekent nog niemendalle II Neen dat beteekent niemendalle, want dat behoort toch nog tot de mogelijkheden, en daarmede verleidt men het eenvoudige volk niet. Goed loon I? Minimum van loon Loon naar ieders verdiensten Dat is prottokol. Dat wil iedereen Dat bevredigt iedereen. Ik blijf niet in die lagere sferen, bij die eenvoudige verlangens, bij dat zoo practisch en ook prozaisch programma. Ik zweef hooger, ik klim hooger, ik wil, ik begeer, ik eisch.... familieloon, heilig familieloon, hoe grooter gezin, hoe grooter loon Bravo bravo Vyf kinderen, loon voor vyfzeven kinderen loon voor zev. n tien'kinderen, loon voor tien dan zuilen de werklieden mogen hooren naar de woorden van Monsei gneur Mercier, aartbisschop van Mechelen over den rijken huwelijkszegen, hoe meer kinderen hoe meer geluk. Bravooo 11! Hoe zult ge, of hoe wilt ge dat in toepas sing brengen Welke welgaat ge daartoe voorstellen Verhooging van loon wel dat zal dan toch voor allen zyn, ook voor de arbeiders zonder familie. Redelijke verliooging zullen al de volksgezinde wetgevers stemmen, maar dat is geen familieloon. Familieloon, is loon volgens de behoeften der familie grooter of kleiner, volgens deze grooter of kleiner is ofwel 't en heeft geen beteekenis. Ja, dat is mjj onverschillig, ik ben volks vertegenwoordiger en moet stemmen win nen, ik ben voor familieloon, dat klinkt zoo goed, zoo schoon, zoo heilig familieloon dat verblindt het volk, het eenvoudige volk en of dat nu te verwezenlijken is of niet, dat geeft er niets aan. Ik werp het uit als aas en er zyn toch snullen die byten. Wat familieloon zult ge dan geven aan de kloosterlingen, diegoeaen familie ver laten en verloochenen Nog een millioen toelage. Welnu, dat is nog het toppunt niet van de loonkwestie. Chipka zal weldra den baard worden afgedaan door nog spitsvondiger lieden die zullen zeggen tot net volk Eenvoudig familieloon, dat is geen mo derne eisch meer, loon volgens de talrijkheid van het huisgezien, neen, want de werkman heeft vader en moeder, schoonvader en schoonmoeder, oom en tanten, neven en nichten die ook moeten leven, Welnu, als ik volksvertegenwoordiger word dan eisch ik niet het eenvoudig, on voldoende familieloon, ik eisch familieboom- loon dat is andere peper. De uitvinder van 't familieloon denkt dat we spotten, hy bedriegt zich.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1