HET ARRWD'SSEMENt Zondag 23 October 1910 Prijs 3 centiemen liet nummer Vijfde Jaargang' Nummer 43 p? er p» KIEZERSLIJSTEN. Willemsfonds. B A X K E T Dc Fa<?a<lewellen van hel klerikaal gouvernement. loe is het Gods mogelijk Een Troonrede. ■- 1 Eene Verrijzenis in Porlugaal, De Werkstaking in Frankrijk. De Honger. Stad Aalst. si tiihM L Prijs der Annoncen Abonnmentsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, i, Aalst. Gewone 15 centiemen j„,,..„,.,1 J Reklamen 75 centiemen j t 1 K Dikwijls te herhelan annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank. AALST, SS OKTOBER 1910 De Kiezerslijsten voor het jaar 1911-1912 van de steden en gemeenten van het arrondissement Aalst, liggen ter inzage van 't publiek ten bureele der Liberale Associatie, Groote Markt, Aalst, waar de liberale vrienden zich kunnen overtuigen, of zij op de Kie zerslijsten zijn ingeschreven, met het getal stemmen waarop zij recht heb ben, en ook inlichtingen kunnen geven over personen die er met te veel stem men zouden op voorkomen. Het Bureel der Liberale Associatie gelast zich het noodige te doen om aan liberale vrienden hun recht toe te kennen Het Bureel is open alle dagen der week van 9 tot 12 ure voormiddag, en van 2 tot 6_ure namiddag, alsook den Zondag morgend van 9 tot 10 ure. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Maandag, 24 October, te 8 uur stipt 's avonds, in de Bovenzaal van Graaf Egmont. De herhalingen voor de Liederavond voor 't Mannenvolk zullen aanvang nemen Vrij lag 28 October 1910, om 8 1/2 uren, in de Vier Winden. Willems-F onds. Op Zondag. 30 Oktober, teéen uur 's mid dags. Jaarlyksch Banket in het Hötel Royale, Kouter, Gent, voor het heele Willems-Fónds van Belgie. Een lnschryvingslijst ligt in het lokaal, Graaf Egmont,» (inschrijving, 3,50 fr.) We rekenen op veel inschrijvers, evenals verleden jaar. HET BESTUUR. De lijst wordt definitief Dinsdag middag, 25 dezer gesloten. Telkenmale onze tegenstrevers, in hunne meetingen en kiesvergaderin- gen, in hunne dagbladen, propaganda- schriften en manifesten, pochten op de arbeidswetten gestemd sedert de kleri- kalen aan 't bewind zijn, en roem de op de volkslievendheid der klerikale partij, om dan de hoop op de dankbaar heid des volks in geestdriftige bewoor dingen uit te drukken, hebben wij onveranderlijk geantwoord uwe arbeidswetten zijn maar facadewet- ten Heden zijn wij het alleen niet meer die de wetgevende arbeid der klerika- len op sociaal gebied veroordeelen M. Raym. Jansens, procureur-gene raal bij het Verbrekingshof te Brussel, heeft in eene meesterlijke openings rede, uitgesproken ter gelegenheid van de herneming der gerechtszittin gen onzer opperste rechtbank, een dier facadewctten, namelijk deze betreffende du inrichting van syndikaten en be- roepsvereenigingen op onvergelijke lijke wijze afgezweept. De hooggeplaatste magistraat heeft de algemeene bemerking gemaakt, dat de wet van 31 Maart 1898 al te strenge bepalingen bevat of liever te veel plagende schikkingen, aanleiding gevende tot nutteloo\e formaliteiten en buitensporig schrijfwerk En de wet verder grondig bespre- keurt hij ze op volstrekte wijze waar, edoch de wet maakt dit recht afhankelijk van den wil van een enke len belanghebbenden werkman, t is te zeggen, dat persoonlijk eiken werk- man# dus een enkele werkman, door het eens te worden met zijn patroon, geheel de uitvoering van het kontrakt gesloten tusschen patroon en syndi- kaat kan te niet doen. In werkelijkheid dus heeft het kle rikaal goevernement den spot gedre ven met de arbeiders, toen het hen, die fameuze wet op de vak- en beroeps- vereenigingen ten geschenke gaf. Vereenigt u, heeft de klerikale regee- ring tot de werklieden gezegd, sticht vak-en beroepsbonden en ge zult samen alle vraagstukken van economischen en maatschappelijken aard kunnen bespreken,' maar wanneer gij in een groep aaneen gesloten, als een enkele persoon uwe rechten tegenover den patroon zult willen doen gelden zult gij ontwapend zijn, zult gij machteloos wezen. Zieeaar de redeneering der klerika- len. Is dat niet het duidelijk,'t tastbaar bewijs dat de klerikalen nooit aan de syndikaten hebben gedacht dan om hunne politiek te bevoordeeligen, en niet om de belangen der arbeiders te verdedigen. Ook zien wij ten allen kante, katho lieke syndikaten tot stand komen met het doel de stemmen der werklieden voor de klerikalen kandidaten te vero veren men kent hen subsidien toe, men helpt ze ook in geval van werk staking, maar men weigert hen het recht hunne eischen voor de Justicie te doen gelden. Kortom.de wet zegt aan den arbeider wanneer de patroon voor de naleving en uitvoering van het kontrakt in ge breke zal blijven zult ge tegen hem geen ander beroep hebben, geen ander middel tot verplichting dan de werk staking, zoodat de syndikaten gelijk ze thans door de wetgeving der klerikalen zijn ingericht, niets anders kunnen zijn, dan instellingen welke slechts dienen kunnen tot het uitlokken en inrichten van werkstakingen. De klerikale partij heeft aldus in ruime mate schuld aan de talrijke werkstakingen welke wij, zoowat over al in ons land zien ontstaan. oorzaak waarom Leopold II weigerde nog 1 ling is hy in Lissabon teruggekeerd, spring- .- - ..nMAlpnn I iT.Anil rrmAn (1 o Ic ü£iri lilïolr P Tl 1 Tl PAD CT P eene troonrede uit te spreken. Maar nu zou zulk spel gevaarlijk kunnen worden, de oppositie is machtigen zal in voorkomend geval wel Weten wat haar te doen staat. 19 October 1910. Jules RENS, Volksvertegen woordiger Het schijnt volgens hetgene bladen die welingelicht kunnen zijn, melden, dat er dit jaar bij de opening der Kamers (den tweeden Dinsdag van November) een troon rede zal plaats hebben, dat wil zeggen dat bij de opening de koning zal aanwezig zijn en eene redevoering zal uitspreken. Het zal dag op dag (8 November) achttien jaren geleden zijn dat zulks nog gebeurd is immers de laatste troonrede werd uitge sproken in 1892 en men verzekert, dat het ditmaal gebeuren zal omdat honing Albert het wil, omdat anders het klerikaal goever nement er weinig lust toe heeft. Wat zullen de klerikale ministers den ko ning laten zeggen Immers zy zijn verant woordelijk. Zullen zy den koning verplichten wat f la uwen zeever te verkoopen over voor spoed, vrede enz. zonder bepaalde beteek nis en zal hy zich tut zulke flauwiteit lee nen of zal hy duidelijke verklaringen af leggen over de kwestien welke voor Belgie van het hoogste en dringendste belang zijn Leerplicht Eenmaking der kieswetten Pensioen voorde oude werklieden enz. Het is een overbekend feit dat de Kerk en de klerikale partij die er van leeft de gezwo ren vijanden zijn van de wetenschap. Hunne zoogezegde liefde voor het onderwijs is een masker, een louter bedrog. Zy onder wijzen slechts wat niet gevaarlijk is voor het behouden hunner geestelijke en wereld lijke macht. Al te dikwyls werpt eene nieuwe uitvin- ling, eene nieuwe wetenschappelijke kennis de eene of de andere kolom omver van hun nen Tempel der onwetendheid of van hunne Kapel des bijgeloof's. Hunne groote vrees, zy die van de onwetendheid en 't bijgeloof leven is dat het Volk die nieuwe en voor hen ge vaarlijke zaken zal leeren kennen. Daarom zijn de onzydige scholen, waar wetenschap beoefend wordt, waar de zaken eerlijk en echt uitgelegd worden, slechte, goddelooze scholen, die met alle wapens bekampt worden. Er zijn geestelijken en katholieken die het gevaat- zien van zulke handelwijze, zy on dervinden dat zulks mogelijk was in vroe gere eeuwen, maar deze voorbij zyn. Zy we ten dat er een dag zal komen waarop het volk zal begrijpen hoe het bedrogen wordt. En die dag zal vreeselyk zijn, want hy zal al de bedriegers verpletteren. Zy willen dus allengskens met de wetenschap medegaan, niet meer verzwijgen wat toch zal en moet eindigen met door iedereen gekend te zijn loslaten wat niet meer aaneen houdt. De Paus heeft hen den oorlog verklaard, een stryd zonder genade als waren die geestelij ken, die katholieken, de ergste vijanden der Kerk hy heeft al die modernisten of wel gebanvloekt ofwel gemuilband. In vorige eeuwen, toen zyne macht nog zoo groot was als ze nu klein en kleiner wordt, zou hy ze door zyne Inkwisiteursdoen ter dood veroor deelen hebben, zooals Jan Huss en Giordiano Bruno en zoo voort. De vrees voorde wetenschap is zoo groot dat de Paus komt te bevelen de zucht tot leeren der jonge seminaristen tegen te werken. Hy verbiedt stipt het lezen van dagbladen en tijdschriftenzelfs de wel- denkendste De Paus kan geen beter bewijs leveren dat de Kerk slechts leeft van de onwetend heid, zooals in de middeleeuwen, toen het volk geen hoegenaamd onderwijs kreeg, dus niets las en ootmoedig wachtte naar het wachtwoord van den pastoor die meest altijd al zoo ongeleerd was als zyne parochianen. Blindelinge gehoorzaamheid In de XX" eeuw, de eeuw derelectriciteit, der lucht- vliegers Hoe belachelijk die Pius X, al is hy Paus. Een schaap dat een bloktrein in volle vlucht wil tegenhouden 1 levend, gezond als een bliek en in een ge ruchtmakend artikel, laat hij aan de bevol king weten, dat hij de omwenteling niet kan afkeuren en hij zich bij de Republiek aam» sluit. De klerikale kribbelaars zijn er het hart van in. Zulke mooie gelegenheid om libera len, radikalen en vrijdenkers voor moorde naars uit te schelden en dat valt nu in 't wa ter en op den hoop toe, kiest die pater Mattos wiens deugden, geleerdheid en invloed zy hemelhoog prezen nu de partij der republie- keinen. O, ramp, 0 weel! In Portugaal is het koningdom door zyn eigen schuld voor immer onmogelijk gewor den, of liever door de schuld der vleiers en hof lakeien. De afgestelde koning Manuel, zelve drukt thans zijn verachting uit over de kruipers die hem omringden en hem bij 't eerste gevaar in den steek lieten. Maar wat znllen onze klerikale bladen nu over pater Mattos schrijven. Wellicht niets. Dat is hun gewoonte als ze in 't nauw zitten. De werkstaking- in Frankrijk van bedien den en arbeiders der yzerenwegen is geëin digd. Zij heeft aan Frankryk millioenen schade veroorzaakt, niet alleen de prole tariërs van den spoorweg ook anderen heb ben er onder geleden arbeiders, hande laars, nyveraars. En wat heuben de stakers cr bij gewonnen? Niets. Zij hebben het werk hernomen onvoor waardelijk, en zelfs onordelijk. De eerste minister in Frankrijk, Briand, is een socialist, minister Viviani is een socia list, en 'tgaat er niet beter om, dan toen de ministers radikalen waren. Wonder is het, dat onze socio's al de so cialisten van andere landen die een ambt aanvaarden verloochenen, terwijl zij zeiven nochtans alle postjes aanpakken waartoe ze gelegenheid hebben. Briand, schreeuwen onze rooden, is een renegaat. Vroeger was hij revolutionnair en deed met de radikalen mee, dan werd hy socialistisch minister en maakt gematigde politiek ten voordeele der reactie. Dat's precies gel ijk in Belgie Eerst riep Anseele, de burgerij dat is de bende van Cartouche en korapanie. Toen werd hij een politiek man en kreeg een mandaat van volksvertegenwoordiger. Dan was hij tegenwoordig bij de ontvangst van den koning, op de tentoonstelling te Gent en groette hem eerbiedig. Dan aanvaardden de socio's lintjes en de coraties, net als de bende van Cartouche en kompanie. Dan werd Anseele schepen en sedert dien wordt te Gent van geen werkstaking meer gehoord. Nu is de man in goeden staat, maakt met den klerikaal Eylenbosch pleizierige reisjes en steunt de reactie in ae antiklerik& stad van Belgie. Hier in Belgie is dat goed voor de socios, in Frankrijk niet. Waarom dit alles Omdat, 0111 aange naam te zyn aan groote kweekers, aan groote landeigenaars, aan invloedrijke mannen, men maar altyd de inkomrechten vermeerdert of zelfs den invoer van levens middelen verbiedt. Wy noemen zulks politieke schelmery, alhoewel zy soms ingegeven wordt om eeni- ge vrienden te bevoordeeligen of om in vloedrijke kiezers te bederven. Dergelijke handelwijze is vol gevaar omdat de groote maatschappij in vrede niet leven kan waar honger of zelfs nog maar ontoereikende voedingsmiddelen bestaan. Tot dusverre zyn wy gekomen Wy ster ven nog niet van gebrek, doch niemand zou durven beweren dat wy ons mogen voeden naar hartelust of dat wy genoeg kloek voedsel te nutten krygen.-In ons land eet het werkvolk bjina geen vleesch meer en dit om de enkele reden dat hetzelve niet kooplyk is. Aide andere dagelyksche nood wendigheden ryzen in prijs op, en zulks maar altyd meer en meer. Wanneer zal die toestand ophouden Wanneer eindigt eens die toenemende duur te Wanneer zal men zien dat hot volk honger krygt, en dat de beschermende rech ten, in plaats van dien toestand te beteren, hem verslechten. Op de markten van Wost-Vlaanderen gaat het volk de verkoopsters van boter, eieren, vleesch, te lyve 1 De politie moet in de geschillen tusschenkomen Het volk wordt woelig. Het is onbetwistbaar dat wij voor eene krisis staan wier gevolgen niet bereken baar zijn. Men scherme, van honger hand, niet met de ontvolking der markten, met de raelkeryen, met detusschenkomst van open bare macht, met het geweld 1 Niets weer staat aan een gewettigd volksorkaan op economisch gebied. Machtiger dan de ele menten der natuur sleept het alles mee wat het op zynen weg ontmoet en keert het alle welkdanige landsdeelen mede op zynen tocht. Men ga dit dreigend gevaar te lijve Het is niet onmogelijk den honger te verdry ven en middelen te vinden om dien benarden toestand te beteren. De aarde brengt nu niet min op dan vroegerintegendeel. De voortbrengselen der overzeesche verre lan den zyn zich komen voegen bij deze door Europa voortgebracht.. Het is mogelijk op voorwaarde dat men afbreke met de politiek die bijzonderen ryk en gelukkig maakten de groote massa in armoede dompelt. Oogen open, klerikale landbestuurders Ziet wat elders gebeurtHoort het gemom pel van het volk 1 Zegt uw geweten niet aat er iets ongemeens broeit Zorgt eer het te laat zy kende af omdat zij aan de regelmatig inge- richtc syndikaten het middel niet geeft 1 vervolgingen in te spannen tegen den patroon die het vverkkontrakt met het syndfkaat aangegaan niet naleeft of de 1 gevallen te gerooet gezien J i t a rr i 4~ Laat. pr nns winter nipt. voorwaarden betreflende loonen en de arbeidsreglementen niet vervult. Art. ïo dezer wet laat hetsyndikaat toe ge rechterlijk op te treden, dat is ln alle geval wordt dat optreden van on zen koning, door al degenen die hun vader land en den vooruitgang liefhebben met wei- Laat er ons echter niet te veel van ver wachten, de klerikalen hebben meer dan eens b.v. te Brugge, koning Leopold II ver klaringen doen afleggen waaraan niet het minste gevolg werd gegeven - dit was de Acht dagen geleden kondigden wy de Por- tugeesche omwenteling aan waardoor in dat land het koningdom werd afgeschaft en ver vangen door de Republiek en hoe gering het getal slachtoffers der revolutie welke te nauwernood drie dagen duurde, ook was, toch betreurden wij met alle rechtschapen menschen de geweïdaden die by zulke plot selinge veranderingen van Staatsvorm schier onvermijdelijk zijn. De omwenteling is gedaan, de koning en de koninklijke familie zijn gevlucht, de re publiek is uitgeroepen, een republiekeinsch ministerie heeft het bewind in handen geno men, de orde is hersteld en de zaken hebben hunnen gewonen loop hernomen. Dan dacht men aan de slachtoffers. De moord op dokter Bombarda, welke groote- lyks de norzaak was van de plotselinge los barsting van het oproer, deed dus andere uffers vallen deze werden opgezocht, de gekwetsten verzorgd en de dooden begraven, met de eer welke hen toekwam. Onder de slachtoffers telde men pater Mattos, bestuurder van 't dagblad Portugal en hoewel men zyn lyk niet ontdekte twij felde niemand eraan of hij was door de op roerlingen gedood geworden. De klerikale bladen, die ue koelbloedig gepleegde moord op Francisco Ferrer, goedkeurden en toe juichten, spuwden thans hunne gal uit tegen- de goddeloozen, de framassons, het gespuis in een woord die pater Mattos zoo wreed om het leven hadden gebracht. Maar pater Mattos was niet dood. We beleven beroerde tijden. Leest de dag bladen Krachtige opstand tegen de duurte van het leven in Frankryk oproer te Ber lijn om zelfde reden groote volksbetoogin- gen te Weenen om den vryen invoer van het vee uit Argentina tebekomen':* De tegen spoed is algemeen langs alle kanteD ryzen klachten op klachten. En wy moeten het bekennen die klach ten zyn gegrond, want overal is de duurte van het leven het gevolg der zelfde politiek, eener bedienstige of eigenzuchtige politiek die de intresten van bijzondéren bevoordeelt en het algemeen belang er aan offert. Tegen die politiek teekent zich de ontevre denheid af van het gansche volk want zy bevat in zich de grootste gevaren, Dat die gevaren groot zyn beginnen de staatsbesturen te gevoelen zy zyn zooveel te grooterdaar het volk begint te begrijpen waarom het zich niet genoegzaam voeden kan, alhoewel het meer werkt en meer wint dan vroeger. Het is het werkvolk niet alleen dat zoo spreekt. Het werkvolk zyn de slecht ste, zulks behoeft geen bewijs. Maar het werd wetenschappelijk bewezen dat even als de werkman in de handelsstreken geen vleesch genoeg meerheeft om zich te voe den, de kleine burger ook er begint gebrek aan te hebben. Overal is het hetzelfde liedje de burger moet zyne familie min krachtig Plotse- (I voedsel ge ven. De hieronderstaande omzendbrief werd zooals wy aankondigden, verleden week ge stuurd aan de voornaamste ingezetenen der Stad Aalst. Wy hopen dat alle nyveraars, handelaars en neringdoeners, de uitvoering van het ont werp zullen in de hand werken, om den bloei en den voorspoed der stad te bevor- i deren. Mijnheer, De voltrekking van de herstellingswerken aan het Oud Schepenenhuis zal binnen wei nige maanden ter beschikking stellen drie ruime zalen met de tot nu onbekend geble ven prachtige middeleeuwsche kelders. Vooraleer eene bepaalde bestemming aan deze lokalen te geven, heeft ons bestuur het gedacht opgevat de gelegenheid te benutti gen om eene tentoonstelling in te richten van de zoo verschillende voortbrengsels der plaatselyke nijverheid, van al de gewroch ten der Aelstersche ambachtslieden en van de voorwerpen door de neringdoeners in Aelst te koop geboden. In de breedste opvatting moet het doel wezen onze bedrijvige stad èn hare werk zame bevolking te doen waardeeren met te vertoonen wat al in Aelst gemaakt, be werkt en verhandeld wordt. Dit ontwerp, dat tot de verheerlijking van de stad Aelst moet strekken, is de gemeen teraad, in de zitting van 3" dezer maand, met eensgezindheid bijgetreden. Voorzeker zal het insgelijks de volle goedkeuring van eenieder verwerven. De tentoonstelling zou geschieden gedu rende de maanden JUNI en JULI 1911. Wy hebben de eer Ued, te vragen aan deze onderneming eene krachtige medewerking te willen verleenen en door eigen voorbeeld en door het gebruik van den invloed in uwe omgeving verworven er het weigelukken van voor te bereiden. Een Beschermende Gommis de, een Inrich tend en Uitvoerend Comiteil dienen ge-

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1