DE BOSCHGEUS Onze Kolonie. 'l Steekt zoo nauw niet Uit Sottegem. Uil Erembodegem. In Memoriam. Vivat ons Piottekens moorse). Mingelamangel. vorrnd te worden, een programma tot eenie ders bevrediging uitgeschreven, welgere gelde verordeningen vastgesteld. Wy bidden Ued. hiertoe uwe medehulp te willen verleenen en noodigen Ued. uit tot eene eerste vergadering ten Stadhuize op Zondag 23 Oktober aanstaande, om 11 uren voormiddag. Indien Ued. in de onmogelijkheid ware eene werkende deelneming aan de voorbe reidende verrichtingen te verzekeren, ver zoeken wy Ued. er te willen in toestemmen dat uw naam in de Beschermende Commissie ingeschreven worde. Aanvaard, Mijnheer, de uitdrukking onzer hoogachting. De Secretaris, De Bur gem. en Schepenen Osc. Reyntens. M. L. Gheeraerdts. Verscheidene dagbladen deelen het budget mede van onze kolonie, de Congo. Hetgeen te voorzien was, heeft zich voorgedaan het budget sluit met een tekort van 6 millioen. Een kleinig heidje, hetwelk onzen finantieelen toestand niet zal verslechten zeggen meest al die bladen. Een klerikaal blad is zelfs van mee ning dat de eerste Belgische koniale begrooting een zeer fatsoenlijk figuur heeft. De inkomsten waren 40 millioen 501.700 frank de uitgaven beliepen 47 millioen 104.785 frank, of een te kort van 6 millioen 601.085 frank. En dat voor het eerste jaar. Dat voorspelt voor de toekomst. De werkman en kleine burger zal het wel betalen. De regeering heeft ten behoeve van den minister van koloniën het oud hotel der adellijke familie de Croy aangekocht. Het hotel waar de oude hertogen van Croy verwant aan de d'Aren- berg's honderd jaar hebben in ge leefd, werd niet prachtig genoeg geoor deeld, en er moeten veranderingen aan toegebracht worden, om de woon waardig te maken zijne Excellentie Renkin te ontvangen. De kosten werden geraamd op 250,000 frank doch tot heden zijn er reeds 400,000 frank verkwist, en 't is nog niet gedaan. Men heeft er een electrischen opha ler in geplaatst van 16,000 frank, om toe te laten dat M. Renkin, zonder veel moeite, uit zijne slaapkamer recht streeks in zijn kabinet kan dalen. Die verkwisting der openbare gel den heeft verzet uitgelokt van wege staatsminister Beernaert Wanneer ik minister was zegde hij, dachten wij er tweemaal op na vooraleer anderpapier te doen plaat- sen in ons hotel, doch tegenwoordig springt men met dit alles om, alsoi het geen stukken van menschen kostte. En om in weinige woorden saam te vatten watiederereen sinds langdenkt, voegde de oude staatsman er bij 't Zijn alrijd dezen die het in hun prille jeugd niet te breed hadden, die later den meesten bombast ver- koopen en zich in de weelde wente- len.... op de kosten van den Staat. Ziedaar hoe de clericale minister Renkin door een der hoofden van de clericale partij beoordeeld wordt. Nog altijd zijn er personen die denken dat de geestelijkheid het monopolium van het onder wijs bezit en alléén bij machte is ware genies in de samenleving te brengen. Die geduchte bevatte waarheid in vroegere eeuwen, dan wanneer Pontus en andere Pilatussen nog met de knikkers speelden, doch thans is het omgekeerde waarheid, en zijn het firecies die landen, welke zooniet totaal dan och gedeeltelijk met den klerikalen dwinge land hebben afgebroken, die het meest ontwik kelden, cn dan nog wel uit alle standen der maatschappij vooitbrengen. En om te bewijzen dat onze gezegdens waar heid bevatten, en uit de Belgische officieeleof te geuzenscholen toch nog zulke groote dom- 85 ufde Belgische Vadei'landers TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. 0 Bfy het uituoodigen tot avondmalen by den wambuismaker, hadden zyne twee toe hoorders eenen hevigen afkeer laten door schijnen. Nogthans, aanvaardde Baudouin, die alleen het woord voerde, de uitnoodiging in naam van beiden. Broeder Michel, antwoordde h(j, God verhoede dat wii uw aanbod verstooten, mits gy het aanziet als een pand van den tusschen ons gesloten vrede en dat gy onze raadge vingen wilt aannemen. Wy zullen aan de zelfde tafel plaats nemen en gy zult zien dat onze harten niet de minste minachting ver vatten, noch bitsigheid overhouden. Is het wel waar, riep de kleermaker, met eene eigenaardige vreugde uit Zoudt gjj mij die eer aandoen, myn meester En gy ook myn jonge heer koppen niet komen als een pretentieuzen gazet krabber uit de Trapstraat het zou willen'doen gelooven, laten wij hieronder eene beknopte opgave volgen met den uitslag van den Alge- meenen Wedstrijd voor het middelbaar onder wijs, eerste graad, in 1910. Volgons de officieele bewijsstukken die hier voor ons liggen, liep de wedstrijd over Geschie denis en Aardrijkskunde, en op de 504 inge schreven mededingers, bekwamen de mededin gers uit de Athenea's 145 prijzen, die uit de aangenomen (katholieke) colleges 51 en die uit de gemeentecolleges 15 prijzen. Als men nu in aanmerking neemt dat de ge meentecolleges precies niet in geur van heilig heid geboekt staan bij onze klerikale bazen, mits deze laatsten nog zeer onlangs de gemeen tecolleges van Sint-Truiden en Bouillon komen af te schaffen, omdat zii in de schaduw stonden van bisschoppelijke colleges, dan mogen wij eruit besluiten dat de zoogezegde geuzenscho len 145 en 15 is 1GO prijzen bekomen tegen de éigenlijke katholieke colleges 51. 't En is pre cies geene kleine klopping Tegen vorenstaande cijfers vermogen de kle rikale pennelakeien niets en wij ontkennen aan iedereen de macht, hoe grootsprekend zo ook moge wezen, onze cijfers af te breken en te bewijzen dat de katholieke colleges beter zijn dan de officieele scholen, wier verval de opvol gende klerikale Regeeringen van ganscher narte betrachten. Helasie, driemaal helasie voor onze nog tij delijke klerikale bazen De vrienden van 't officieel onderwijs waken en dat de vijand maar lette op den weerslag, want die zou wel licht verschrikkelijk kunnen wezen Dinsdag laatst, rond twee uur 's morgens, is alhier overleden, vrouw Emiel Kotsman, gebo ren Emma Van Cleemputte. welke op4 Oktober laatst, slachtoffer is geweest eener moordpo ging gepleegd door Karei Ketsman, haren stief zoon. Do dader is nog steeds in het gevang te Audenaerde opgesloten. Waar is hij Is hij gevlucht Wie was het Ja dit waren verleden Maandag de woorden die bijna ieders lippen ontvielen, en ziehier wat hiertoe aanleiding had gegeven Een dom perskerel bezocht eene andere domperskroeg, maar hij was er nauwelijks binnen of er ont stond twist tusschen hem en den baas (zijn vroe gere vriend). Na eene poos getwist te hebben laat den baas van het huis nem een woordje ontvallen, wat kerel scheen te raken, en zonder aarzelen gaf kerel hem er onmiddelijk een ant woord op. Dit scheen den baas en ook de bazin zoo erg getro/fea to hebben dat ze beiden naar kerel sprongen om zijne frak eens goed uit te borstelen (want ditmaai was hij gekleed). Maar zie kerel keert zich om, ziet dat de deur met een gaatje open is, springt recht en rapper als eene rat die achtervolgd door eene kat zich door een klein gaatje weg maakt 0111 aan de dood te ontsuappen, wipt hij zich buiten, loopt de straat af, achtervolgd door den anderen, en is weldra uit de oogen der toeschouwers verdwenen. Weldra, was de straat vol volk en zoo kwam het dat de toegekomene menigte vroeg Waar is hij? Is hij gevlucht? Wie was het? En het antwoord klonk Wel het is kerel, die ditmaal met al zijn kleederen aan is moeten vluchten van(zie zijn familienaam ken ik niet) maar het is cenen die altijd zijn broeksken optrekt en hij heeft ook nog nen aardigen bijnaam, maar ik kan er ook niet opkomen, maar nen bok is het, dit weetik toch, en daarvan is hij moeten vluchten. Ja, maar zegde een andere toeschou wer, korol is ook nen bok, en hoe komt het dat de bokken van elkander moeten loopen. Wel, weet gij niet, klonk hot antwoord van een der toeschouwers, dat ze niets meer doen dan vech ten en ruziemaken, en elkander verwijlen dat het de moeite waard is om hooren (en om voor ons er les uit te trekken) weet gij het nog niet, gij zult het wel lezen met de paroohiekiezing toekomende jaar, want het schijnt dat de Libe ralen er het volk zullen van inlichten in hunne kiesbriefjes. Ja maar, bokken ondereen ruzie maken, dat vind ik toch aardig, murmelde nog eens den hierboven reeds vermelden toeschouwer, waar bij mag zulks dan komen En den anderen antwoordde heel wel Maar vriend omdat de bokkenpartij slechts gesteund is, op leugens en bedrog, omdat ze enkel mannen telt aie voor eigen zak werken en zich hoegenaamd niet be kreunen met het lot van burger, boer of werk man, daaruit spruit al dien haat, al dat gevecht en ai dat verwijt, ze zijn jaloersch van elkan der en ten staat op geen beteren. Als het zoo is zegde een anderen, dan vaag ik vierkant mijn botten aan hen, en stem ik wederom voor de liberalen en vele andere zegden zijn voorbeeld te zullen volgen. Moed Liberalen, moed zeg ik, do wind waait in onze zeilen, laat er ons gebruik van maken. Wat kerel betreft, hij heeft de gemeente niet verlaten, is wel gekleed naar huis komen ge- loopen, en is er met wat lichte kneuzingen van afgekomen. Daarna is hij (ditmaal) rustig naar bed gegaan, mpt het vast voornemen van zich te wreken. Ge ziet dat het voor ons, Liberalen, waarlijk plezierig wordt, nietwaar. Eene gebuurvrouw van hevel. Bij het ter pers leggen, vernemen wij het overlijden van den heer Hilloné DOOREMAN, den moedigen Libera len strijder uit Herzele, lid van 't mid den bestuur van de Liberale Associatie van 't arrondissement Aalst. Wij bieden aan de achtbare familie onze innige deelneming. Frederik kon zich niet wederhouden de wenkbrouwen te rimpelen maar hy wilde den minister niet tegenspreken en maakte eene bevestigende beweging. Welnu, riep de kleermaker uit, ik zal de tafel hier doen brengen En hij verliet de kamer al loopende, voor zooveel ten min ste, dat de uitermate zwakheid zyner beenen het hem toeliet. Waarom hebt gy de uitnoodiging van dien man aanvaard, vroeg Frederik toen aan Baudouin Ik verlang ait huis te verla ten, en ik zou hem nevens my niet kunnen zien, zonder te huiveren. Ik weet het, antwoordde de minister, want myn afkeer weegt tegen den uwen op. Maar een christene moet aan geene andere stom gehoor leenen dan aan degene der plicht. Wy moeten medelijden met dien ellendeling hebben, dat de gehoonde hoog moed strafschuldig gemaakt heeft en dat ae fevleide hoogmoed tot berouw zou kunnen rengen. Al onzen afkeer moet wyken voor het gedacht dat wij, met hem te overmees teren, eenen zondaar kunnen bekeeren en eenen mensch redden. Welnu, zegde Frederik, ik zal u na volgen en, indien het mogelijk is, zal ik hem nimmer verachten. Heb iK niet zelf een schuldige geweest 1 Getrouw aan dit voornemen, bedwong de jongeling ten zynen beste de uitdrukking Gedicht van Muziek van P. A. C. Volckaert. Pol. Notermans. I Vivat ons Piottekens Met hun kleine bottekens Met hun gryze broekskens aan 't Zijn de lieve JannekeDS, 't Zyn de mooie mannekens, Daar wy liefst mee vryen, mee vryen gaan Wy de fyne Fientjes Betjes en Karlientes Wij de looze Lottekens Vivat ons Piottekens. II Vivat ons Piottekens Z'hebben in hun pottekens Luttel gelds maar lief en adjent Koopen ze oorebellekens Mosselen, mastellekens, Ware't met hun lesten, lesten cent Voor hun fijne Fientjes Betjes en Karlientjes Voor hun looze Lottekens Vivat ons Piottekens. III Vi vat ons Piottekens Als zy, op hun rottekens, Trekken met muziek door stad Gaan ze flink en rappekes Met zoo fikse he stappekes Hemel, wat een vreugde, een vreugd is dat Voor hun fyne Fientjes Betjes en Karlientjes Voor hun looze Lottekens Vivat ons Piottekens. illl Vivat ons Piottekens Al die snaaksche zottekens Zijn zoo lief en zyn zoo goed Voor ons, arme meidekens, Dat wy, met ons beidekens Grijzen als elk scheiden, ja scheiden moet Franske van zyn Fientje Jefke van Karlientje Loke van zyn Lotteke. Ach mijn lief piotteke De aankondiging der inrichting eener volksboekery tc Moorsel, door de Afdeeling Aalst van het Wilemsfonds heeft de verbol genheid opgewekt van onzen heer pastoor. Onze edelmoedige herder, die noch de boeken, noch de inrichters kent heeft er niettemin op gedonderd als stond hy voor een heel leger duivels, die Moorsel zouden bestormen. Dat verwondert ons niet, de pastoors van onzen ty.l veroordeelen zander onderzoek, keuren af zonder kennisneming, precies gelyk zy aan het volk leeren 't geen ze zei- ven niet kennen de leering van Jezus, de liefde tut den even mensch, het pad der deugd. Dat onze herder echter op zyne woorden lette, onze vrienden van Aalst, zyn wel ver draagzame menschen, maar ze zyn geene slechte lieden, verspreiden geene slechte werken, maar zij houden aan hunne eer en zouden wel voor de Justicie, den pastoor donderaar rekenschap kunnen vragen over zijne gemeene woorden. Ondanks alles heeft het openingsfeest dat zondag plaats had in de ruime zaal der Jonge Garde veel volk gelokt en genoot veel bijval. Het Muziekkorps van Moorsel speelde twee stukken, welke algemeen werden toe gejuicht en de liederen gezongen door de Juffrouwen van de liederenavonden van Aalst brachten het talrijk publiek in ver rukking. De Voorzitter M. Ach. Brijs in eene korte aanspraak dankte allen die het feest door hunne medewerking en tegenwoordigheid vereerden de weledele Mevrouw Doua. ière Cumont-van der Noot, den weledelen heer Francis Ball, de heeren De Blieck, plaats vervangend senator, G. Leveau, gemeente raadslid, Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring van Aalst, Franckx Emile, Eere-yoorzitter van het Willemsfonds, afdeeling-Aalst, de Fanfaren van Moorsel enz. M. Brys toont het nut aan en de nood zakelijkheid van het lezen, hij vertelt wat al pogingen door het Willemsfonds werden en worden gedaan voor het verspreiden van goede lectuur. Door het Willemsfonds wor den slechts goede, leerzame en nuttige wer ken ter lezing gegeven, werken van katho lieke schryvers, van vrijzinnige menschen, maar steeds van de beste en meest befaamde. Hij drukt de hoop uit dat de Moorselaren, de boekery druk zullen bezoeken. (Toej.) M. Van Opdenbosch, boekbewaarder van de boekery te Aalst, houdt eene korte Voor dracht over de wording der Aarde, Voor dracht welke met veel aandacht wordt aan hoord. Het feest sluit met het aanleeren van het lied Wie geen liedje zingen kandie moet er maar eentje fluiten. Het ging er recht hartelijk en vroolyk van afgryzen en van minachting welke de kleine Miche! hem inboezemde, en wanneer het avondmaal opgediend werd ('t wai vijf ure) zette hy zich aan tafel, zouder te laten zien wat het aan zynen hoogmoed kostte. Het eetmaal, alhoewel eenvoudig, was overvloedig en zou voor zeer gezocht heb ben kunnen doorgaan in de naburige stre ken, waar op dit tijdstip het meerendeels der moeskruiden nog niet gekweekt werden en welke men aan nooge prijzen uit Vlaan deren en Holland trok. Franschen en Spaan- schen wyn.Duitsch bier, kaas van Engeland, droge fruiten van Sicilien en Provincie en eenige andere vreemde voortbrengselen kwamen ter tafel, met de inlandsche spijzen en dranken. De koophandel had het land zoodanig verrykt en de spyzen van allen aard waren er in zoo grooten overvloed.dat men de wnnen en de fruiten der verst afge legene landen, zelfs bij de burgers niet als een voorwerp- van pracht beschouwde. Engeland, dat heden uit de Nederlanden een deel zyner aan het leven onontbeerlijke voorraden trekt, zond er op dit tijdstip de voortbrengselen zyns landsbouws in over vloed heen, in wedergave der stoffen en koopwaren welke het er van ontving. Gedurende het eetmaal, hield Baudouin, die buiten zijne gewoonte toegestemd had van al de spyzen iets te nutten, om den kleer maker niet te vernederen, zich met eenen toe,, en toen het feestje was afgeloopen, stapte men, met de Fanfaren op naar Statie kermis en er werd nog menig lied gezongen. V. d. B. De deelnemers aan het feest waren uit hun lokaal vertrokken ten 2 ure namiddag en keerden ook te zamen te voet van Moor sel terug. Om 8 uren waren wij allen weer in ons lokaal Graaf Egrnont. Daar na men wy afscheid van onze lieve juffer Wild forster, xlie zooveel verdienden hyval be kwam te Moorsel en Maandag naar heur ge boorteland Italië is teruggekeerd. Ze drukte ons allen de hand en met tranen in de oogen, weenend zegden al hare vriendinnen haar met den Voorzitter niet vaarwel maar tot wederziens. ZOXDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 23 October 1910, M. Ghysselinckx, Molenstraat. Hoogste onderscheiding. Wij vernemen, dat M. Van derSchueren, Brou wer te Aalst, in de Wereldtentoonstelling van Brussel, 1910, het diploma van den Grooten EereprVjs heeft bekomen, de hoogst toegekende onderscheiding. De bieren der Brouwerij De Vos van hooge gisting worden door de geneesheeren aanbevolen zij zijn uitsluitend gemaakt met granen en hoppe van eerste kwaliteit en zijn van onberispelijke hoedanigheid. EEN MEID wordt gevraagd Nieuw- straat, 15, Aalst. Monsieur instruit disposerait de ses heures de loisirs A faire des écritures chez lui Ecrire L. M.24, Bureau du journal. Eerlang zal er een examen plaats hebben voor plaatsen van leerling tele grafist te Aalst, tegen 600 frank per jaar. De aanvraag om aan dat examen deel te nemen moet voor 29 October 1910 inkomen. Voor nadere inlichtingen raadplege men het bericht dat in de post- en telegraafkan toren der stad aangeplakt is. Maandag 17 October heeft de Inhuldiging plaats gehad der nieuwe maga zijnen Merchie-Pede Brussel. Onver gelijkbare verzameling van breiwerken, mercerien, ellengoederen, lijnwaden enz. Geschenk aan eiken kooper. Waarom behaalt de Maatschappij SINGER altyd de hoogste bekroningen in de Tentoonstellingen, zooals, om enkel de laatste te vermelden, in Parijs (1900), St. Louis in Amerika (1904), Milaan (19Ó6) en Brussel (1910) Omdat zij de beste Naaimachienen, zoo wel voor Huishoudelijk gebruik als voor Nijverheid, vervaardigt. Zij zijn zoo eenvoudig, dat het kleinste kind ze begrijpt, zoo zacht en zoo licht, dat de oudste vróuw er kan op werken. Deze Maatschappij staat de grootste ge makken van betaling toe en geeft kosteloos onderricht ten huize. 80 eigen magazijnen in België. Hulphuis te AALST, 9, Albert-Liénartstraat. Sanatorium de Mont-sur-Meuse (Lustin). Maladies de poitrine. Pension 10 a 12 fr. Ascenceur Chauffage Ceu- tral. Eclairage électrique. Sportingclub. De leden worden vriendelijk verzocht de Algemeene Vergade ring te willen bijwonen welke zal plaats hebben. Maandag 24 dezer, om 8 uren 's avonds, bij den heer Adolf Ruelens, Graanmarkt. DAGORDE 1. Bal van 20 November; 2. Algemeene schikkingen 3. Mededeelingen. Erkende B Eerbied en Recht voor Allen Zondag 30 October te 4 uur namiddag in 't Lokaal Concordia School straat. Algemeene Verplichte Vergadering op boete van 15 centiemen. Erkende O. B. Liberale Vrouwen - Voorzienigheid, Op Zondag 6 November, te 3 1/2 uur stipt namiddag in het lokaal Concordia Schoolstraat. Algemeene Ver plichte Vergadering, op boete van 10 cen tiemen. Zondag; 6 November, te 5 uur stipt namiddag, ter herberg De Jager Vergadering voorde leden van de Wykclub van den Dendermondschesteen weg. Dagorde Aanvaarding van nieuwe leden. Reglement en Verkiezing voor het defini tief Bestuur. De Byhel. De ultra-klerikale Den- derbode schryft in zijn voorlaatste nummer het volgende Ware 't niet beter dat wij ook des Zon dags wat meer den By bel lazen, (Donder dag, 12 October, eerste bladzyde, 4d® kolom. 7, 8 en 9® regel). Zegt, vrienden van de Volksgazet, waar schikken wy te varen, als de kwezelaars van Denderbode hunne lezers beginnen aan te manen opstand te maken tegen de onvermoeibaren yver bezig, om dien man te onderrichten en hem te doen begrijpen dat het evangelie van zijne aanhangers geene schelmstukken, maar deugden eischte. Dit was over het algemeen ae grootste klip waartegen de eerste hervormers schipbreuk leden. Zy konden het volk gemakkelijk doen vaststellen dat de rijkdommen der kerk en de macht waarover zij beschikte tegenstrij dig waren met de zuiverheid en de gelijkheid van het christendom maar slaagden er nimmer in hunne toehoorders te overtuigen, dat degenen die deze rijkdommen en die macht bezaten en door alle middelen niet moesten van beroofd worden, en dat men zich voor God strafschuldig maakte met tegen hen het geweld te gebruiken. Er ging geen dag voorbij dat de minister die ondervinding niet had. Predikte hjj tegen Babylonië en de priesters der valsche goden (zooals hij ze noemde) hy zag het ge laat der eenvoudige en manhaftige mannen die hem kwamen aan hooren ontvlammen. Maar sprak hy' vervolgens van geduld, van zoetaardigheid en gelatenheid, weinige lie den schenen in zyne raadgevingen smaak te vinden en men vond dat hy zich zeiven te gensprak. Niet te min, gaf de ijverige her vormer den moed niet op, en geenerlei moeielijkheid kon hem wederhouden, wan neer hy de hoop koesterde iets goeds te doen. kerk, t«gen den paus en de bisschoppen Zou dat van antichrist zyn De catechismus zegtDe schriftuur is zeer duister op vele plaatsen en daarom is het den geloovigen verboden die te lozen in de moederlijke taal. Onze medewerker, de godgeleerde broe der Baardeloos mag den Bijbel lezen in het latijn, maar ik,gij en de lezers van Dender bode mogen dat op straf van excommuni- tie niet doen, wij kennen maar Vlaamsch en voor zulke is de Bijbel te duister. Wij zullen het geval onderwerpen aan onzen predikanthij kan er nog een ser moen op doen. Zeer wel In de Werkman af gietsel van Het Land van Aalst orgaan Chipka wordt geboft op De Volksuil, een maandblaadje, dat door bewonderaars van 't eiland wordt aaneengeflanst. De opsteller van den Werkman schryft Het Nr van October (van de Volksuil zeer wel, ons jonge Demokraten kappen erop, goedig (P??)en moedig, ze vreezen niemand. Van zijn standpunt beschouwd heeft hy gelyk. die opsteller van Werkman en Land van Aalstwie deze bladen kent, zal besef fen waarom hy dat smaadschrift zeer icel vindt. Zijn hooger leven strekt niet hooger. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeeft. De Kerk bentint de armen Dat hebben we in den laatsten tijd te Aalst weergezien. Toendeongelukkige De Meyst, welke zich verdronk, moest begraven wor den, was 't een heele historie om een diens teken te bekomen en als nu onlangs op zijn logement een ongelukkige schielijk stierf, mocht zijn lijk, net als was 't van nen hond tot aan de ingangdeur komen van de kerk, waarna het van iedereen verlaten als een kreng naar 't kerkhof werd gevoerd. Centen, centen 1 ziedaar de kenspreuk der kerk. Hoe meer geld hoemeer gebeden, zang, wy water en andere rommelzoo, Woeste spreekt. Woeste heeft gezegd dat zoo degenen die leerplicht wil len, gelijk e kieswetten enz. zich niet koes houden zij zullen weten wie ze voor hebben. Braaf zijn of er zal op geschoten worden gelyk in 1902, want daaraan herinnert de nootlottige man de vrome, goedhartige Woeste. Niets, hoegenaamd niets kost het U eerst de prijzen te vragen en een bezoek aan het Magazijn Original Victoria en Phoenix te brengen voor Gij U een Naaimachien aanschaft. Dit verbindt U immers tot Niets I Wy leveren de beste Naaimachienen aan de goedkoopste pryzen, 5 jaren waarborg tegen sleet en braak. Huis Alfons GHEYS, Mecanicien, (30 jaar de stiel uitoefenende) Leopoldstraat77, (Kattestruat). Reparatie Spoelen en Naalden voor alle stelsels Riemen on Machienolie. Extra kwaliteit. Belaiign-yk Bericht. Wy kunnen niet genoeg onze lezers die aangvtast zijn van Hoest, Valling, Bronchieten, influenza, Keelpijn, Heoschlieid, Asthma of Kinkhoest de borstsiroop van DEPRATERE aanbeve len. De geueeskunde bezit niet eene reme die die zoo rap en zoo volkomentlijk ge neest Het is een serieus product dat zich niet steunt op ingebeelde potretten of uitgekoch te certificaten, maar het geneest altyd. Prijs 2 frank de groote flesch in alle apotheken namentlyk te Aalst bij M.M.Cal- lebaut, Botermarkt en De Valkeneer, Esplanade. Op Zaterdag 19 November om 7 l,/3 ure 's avonds, inde rninie xaal Concordia, School straat, opvoering van 't over groot succes KLEINE MEN SCHEN, tooneelstuk in 4 hedr. door A. Wuasdijl, door 't gezel- se li a p van 't Nedcrlnndsch Too- neel van Gent, onder 't bestuur van d'Iieer Arthur Hendrickx. Nederlandsch Tooneel van Gent. Bestuur Arthur Hendrickx. ZONDAG 23 OCTOBER 1910, te 2 1/4 uur. liet wereldsucces 't Lustige Weeuwtje Nieuw beroemd zangspel in 3 bedrijven van Victor Leon en Leo Stein. Vertaling van Arie Van den Heuvel Muziek van Franz Lehar 26,000 Opvoeringen. Frederik kon zich niet wederhouden zy nen ijver te bewonderen, dewijl hy met eene onbeschrijflijke eenvoudighei i, eene juist heid, een geduld den kleine kleermaker be wees hoe de haat, de samenrottingen, het kerkverbranden daadzaken daarstelden eenen oprechten protestant onwaardig. Twintigmaal deden de antwoorden van den bloeddorstigen dwerg, welke al de wreed heid zijner ziel ontsluierden, Frederik's hairen te berge rijzen, en twintigmaal her nam de minister hem met zachtheid en op eenen toon die de gevoeligste verwaandheid nifct kon kwetsen. Waneeer het avondmaal op zijn einde liep, smeekte de kleine Michel, die overtuigd en tot in de ziel bewogen scheen (alhoewel men misschien bij wylen had kunnen gelooven dat zijne blikken haat en wraaklust verrie den) het als eene gunst af den kelk van vre de met zijne gasten te mogen ledigen. Niets, was tegenstrijdiger met Baudouin's gewoon te, die in alle omstandigheden slechts water dronk. Nogthans. uit vrees van dengene te- mishagen dien hy tot inkeer wilde brengen, willigde hij die vraag in, Frederik deed ook zoo uit achting voor den minister. De kleine Michel verborgde vreugd niet welke dit voornemen hy hem verwekte, Zyne gryze oogen schoten schielijk flikke rende stralen en een glimlach opt-nde half zyne kleurlooze lippen. Wordt voor tg

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2