DE BOSCHGEUS" Een nieuwe Doodzonde. AALST Zitting des Gemeenteraads Uit Sottegem. In en rond de Kamer Voor Taal en Vrijheid. Mingelamangel. de Tramstraat, in de lokalen waar de mach tige politieke werken der Limburgsche kle- riialen gevestigd zyn en die tot stand ge bracht lyn geworden door twee priesters, de heeren Delvoie en Habraken, die voor bij zondere zending hebben den godsdienst zoo zeer inogelyk met de politiek te vermengen, op zulke w^ze dat de laatste uit den eerste altyd voordeel kunne trekken. Priester Delvoie had met de vrijpostig heid en de aanmatiging die thans al zyne gelijken kenmerken de militairen van het farnizoen uitgenoodigd om de opening van et lokaal by te woneo. By die gelegenheid luid hy een wapenfeest op touw gezel, bene vens verscheidene andere vermakelijkheden, met de medewerking van soldaten en zelfs van onder-officieren van het 11* linieregi ment. In de kazerne was iedereen door priester Delvoie verwittigd geworden,... behalve de kolonel M. Delvoie had zelfs de beleefd heid niet gehad, alvorens de soldaten op te roepen, de toelating van den kolonel te vra gen, zooals de reglementen het overigens vergen en 't is wel te verwonderen indien men den held van Cortenbosch niet kende militairen te zien deelnemen aan zulke comedie, zonder er toe veroorloofd te zijn geworden door hunnen korpsoverste. De koloDel werd van de inrichting van het feest verwittigd 's daags nadat hetzelve had plaats gehad. Steunend op zyn recht en even min geneigd de onbetamelijkheden, ten zijnen opzichte gepleegd, goed te keuren als de pogingen tot Klerikaliseering waar van de soldaten, wier overste hy is, het voorwerp waren, gaf hy het garnizoensor der dat wy verleden Zaterdag hebben ken baar gemaakt, Hij verbood aan de soldaten den toogang tot het lokaal der Tramstraat. Maar de kolonel kent de schoonheden niet der klerikale politiek. Vooral is hij onbekend met den zielstoestand onzer politieke gezalf de heeren. 't Was in hun kamp een lawyt zonder weerga 1 Die lieden huilden als bezetenen. Wat I men had hen durven behandelen als gewone menschen Denkt toch eens na zy die van voorrechten en onrechtvaariigheden levenDat kon niet blyven duren. Zy wendden zich dan tot den minister van oorlog, tot generaal Hel lebaut en deze, zon der aarzelen, voldeed aan hun verlangen. Met eeneslaafschheiddie zonderling afsteekt by de vastberadenheid die zijn onderge schikte betoond had, haastte hy zich onder alle oogpunten gelyk te geven aan de ge zalfde^ heeren en het verbod te doen intrek ken. Er werd zelfs geene opmerking gemaakt aan de politieke priesters, wegens hunne onbetamelijkheid en men wenschte de solda ten geluk die gemarcheerd hadden zon der de toelating van hunnen overste Ziedaar hoe België bestuurd wordt na vyf- en-twintig jaren klerikale overheersching. Men verbiedt den soldaten aan politek mee te doen, maar men dwingt hen aan proces sies deel te nemen men laat hen toe, ondanks het verbod van hunnen kolonel, politieke lokalen te bezoeken, en pinten bier te gaan drinken aan 5 centiemen en er gratis tabak en cigaren te gaan rooken. Door hun zulke aalmoezen te schenken hoopt men hen in die kringen te vangen gelijk vliegen in eene honigton, om dan op hen het werk van verkwezeling en geest verstomping, voor velen in de lagere school begonnen, voort te zetten. Gansch de vrijzinnige Belgische pers heeft zich met dit geruchtmaken incident beziggehouden en protesteerde kracht dadig tegen het schandelijk machtmisbruik gepleegd door den voortaan fameuzen gene raal Hellebaut. Op onze beurt komen wy met verontwaardiging daartegen op, in naam van al de Limburgers aie rechtzin nige partygangers zyn der vryheid van ge weten eD wy zeggen dat men ons vaderland ODteert, door in de kazernen de politieke driften in te voeren, dediepe verdeeldheden, de twisten en haatdragingen die er het noodlottig gevolg van zyn. Thans zyn de soldaten aan de almoeze- niers overgeleverd de officieren zyn zede- ljjk verplicht de mis by te wonen en aller lei platbroekeryen te plegen, willen zy regelmatig in graad opklimmen. 't Is waarlyk een schoon regiem Gene raal Hellebaut weze er voor gedankt Eenige dagen geleden, ontvingen de priesters van het vlaamsche land, van hunnen verkleefden dienaar, zoo als hy zich zelf noemt, kardinaal Mercier, de vol gende, vriendelijke omzendbrief. Eertoaarde Heeren en zeer beminde medewerkers. Het blad Ons recht tracht, sedert ee™- gen tyd, door lasterende beschuldigingen, en ook nog door klachten en aantygingen» die onze eer raken, de wederzydsche ver standhouding, die tusschen de geestelyken ofde Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. MOKE Vrij in de Volkstaal overgebracht. o Dit was myn gedacht niet, antwoordde Baudouin met zachtheid, en met zooveel ernstigheid alsof hij van de hoogte zijns preekgestoelte tot eenen berouw hebbenden zondaar gesproken had maar onze woor den zijn bijna altijd met onrecht toegepast, *n dit is ons ongeluk. Nogthans Michel keur Ik den handel dien gy drijft niet heel en gansch goed. Gji zouat u moeten vergenoe gen hebben met kleederen te vervaardigen om den mensch te dekken, en er hadden nooit kleederen uit uw werkhuis mogen gaan om hem te versieren. Gy bekent dus uwe beleedigende in lichten 1 hernam de dwerg, buiten zich zei- Te van woede door de een weinig verachte- lyke kalmte waarmede de minister hem antwoordde. En wanneer gy zegdet dat de ferdorvenheid op des boozen gelaat te lezen en de bisschop bestaat, te verminderen, en ons afkeerig te maken by de leerlingen der Seminariën. Reeds door de tusschenkomst van een Vikaris Generaal, hebben wy de bestuurder van dit blad een zeer ernstige berisping doen geven, daarbij hebben wij het niet gelaten, wij hebben hem die vermaning schriftelijk laten geworden. Maar het was vruchteloos, zooals wy het over enkele dagen bestatigd hebben. Ons geweten verzet zich tegen die handel wijze, en langer, kunoen wy die vijandige beschuldigingen dulden. Om deze reden, en, in overeenkomst met onze herderlijke zending, verbieden wy door dezen brief, onder straf van doodzonde aan alle geeste lyken dit blad te ontvangen, te lezen, te ondersteunen en van er de lezing in alle omstandigheden te verbieden. Met de oprechtste genegenheid, blyven wy, achtbare en zeer waanie Heeren. Uw zeer verkleefden dienaar D. J. Kardinaal Mercier Aartsbisschop van Mechelen. o— Ons Recht is het wekelyksche orgaan der Katholieke Vlaamschgezinde. Die Heeren zullen verstoord opgekeken hebben, als dit gewijd schrijven hun toege komen is. Zwijgen moeten zy dus, denken is hun verboden, vryheid mogen ze niet genieten, ze moeten gebukt gaan onder de bevelen, den hiel op den hals van Monseigneur, of zoo niet zal hun zieltje voor eeuwig in de brandende vlam der hel lyden. van Maandag 7 November ten 5 1/2 ure 's avonds. Slechts 12 leden zijn by het openen der zitting tegewoordig. M. De Blieck. Vraagt aan den heer Burgemeester als hoofd der politie het Reglement streng toe te passen op het zin gen van zedelooze liederen. Het is waarlyk een schande zoo als er op sommige dagen zede kwetsende liederen worden gezongen. Men zou bang wezen met kinderen op de straat te komen. Hy verklaart verder dat sommige over treders proces verbaal worden gemaakt, maar dat er geen gevolg wordt aangegeven, aangezien het wordt afgewasschen zooals men hier te Aalst zegt. Hy vraagt in 't belang van de heele be volking, dat die afwasschery zou ophouden en men streng het reglement zou uitvoeren en dat aan de personen die in overtreding zyn genomen streng de boete zal toegepast worden. Dit zal het eenigste middel zijn om een einde te stellen aan die zedelooze zangen. De Heer Burgemeester. Belooft streng de hand te houden aan 't Reglement en de overtreders te zullen doen vervolgen. MDe WolfDe Rechterzijde heeft reeds dezelfde opmerkingen die nu M. De Blieck doet aan den heer Burgemeester gemaakt. De heer Burgemeester. Ik weet van niets M. De Wolf. M. De Blieck. Ér valt hier niet te spreken van Rechter of Linkerzijde we vra- en de toepassing in 't belang der gansche evolking. M. De Windt. Vraagt aan den heer Burgemeester wanneer de rekening van 1909 en budjet van 1911 aan de leden tot onderzoek zullen gezonden worden. We zyn byna half November en mij dunkt dat het tyd wordt dat die inlichtingen ons bezorgd worden, want alles moet voor nieuwjaar besproken en gestemd worden. Men zou ons te minste drie weken op voor hand de stukken moeten sturen om ze be hoorlijk te kunnen bestudeeren en nazien. M. De Burgemeester. Gelief uwe op merkingen te doen aan den heer Schepene van financien die weldra ter zitting zal komen. De verkoop van 3 aren grond aan den Brusselschesteenweg, nabij 't schietplein, aan 700 fr. de are wordt goedgekeurd. De heer Schepenen van Onderwijs. Doet de lyst kennen der kinderen die koste loos onderwys genieten. Er zyn 2302 jongens en 2268 meisjes of eene vermindering van 17 tegen verleden jaar. M. De Windt. Waaraan is die ver mindering te wyten. M. De Blieck. Ge ziet alle dagen met heete groepen kinderen de straat oploopen en schramoelje rapen. Zou er over dien toe stand geen onderzoek kunnen gedaan wor den. M. De Burgemeester. Er waren dit jaar onder de militianen maar 8 ongeletterden op 336. M. De Windt. Dat belet niet van al de landen van Europa, Belgie de meeste onge letterden telt. Het verplichtend onderwijs zou hier veel nut bijbrengen. staat, was dit mynen persoon niet dien gy wildet afschilderen En wanneer gy van beelden verbryzeiaars en van degenen spraakt die ze begunstigden, was ik het niet dien gij aanweest Wat verblindt de ydelheid de men schen, hernam Baudouin, gelooft gy dan, Michel, dat ik ooit aan u, zwak en vergeten trawant van Jeremias dacht, aan u, dien ik nauweluks kende en die my medelijden in boezemde. De kleermaker, vernederd en woedend, maakte dreigende bewegingen en riep uit gy zoudt beter gedaan hebben van uw me delyden voor u zei ven te houden. Maar ik wil dat gy uw eigen rechter wezet. Zegt my, verstandig man, welke straf zou degene in Israël verdienen die den eeredienst der valsche goden begunstigde Baudouin begreep waarzynen vijand naar toe wilde, op dit oogenblik, dat niets hem tegen dien woestaard kon beschermen, en hjj gevoelde dat zyn antwoord zyn eigen vonnis zou zyn. Nogthans aarzelde hj niet en antwoordde de dood. Gy zyt inderdaad een geleerde, myn mees ter. hernam de dwerg met eene woeste vreugde. Maar weest zoo goed my nog te zeggen of gy niet gepredikt hebt tegen dege nen die de tempels der paapschgezinden ver nielden P M. De Naeyer. Vraagt of het niet mo- I felnk ware een statistiek op te maken der inderen welke naar geene scnool gaan. M. De Hert. Dat is vroeger nog ge daan, we kunnen dit toch alle jaren niet doen. M. De Blieck. Het zal heel gemakke lijk zyn dit te doen met de Volksoptelling welke kortelings zal plaatsgrepen. M. De Windt. Vraagt eene kommissie daarvoor te benoemen om dit onderzoek te doen. M. De Hert. Vindt dit onnoodig. M. De Naey er. Dringt aan tot het be komen van die statistiek. M. De Hert. Het Schepencollegie zal onderzoeken. Er worden daarna vier nieuwe klassen voorgesteld om aangenomen te worden. M. Geeroms. Doet opmerken dat het getal leerlingen vermindert en men vraagt nieuwe klassen by te voegen. M. De Hert. Dit is te wyten dat er vroeger reeds klassen overbevolkt waren. Da begrooting van Teeken- en Muziek school voor 1911 worden goedgekeurd. M. De Windt. Herhaalt zyn vraag aan den heer Schepen van financien wegens re kening en budjet en vraagt naar de rede waarom die stukken zoolaDg achterwege blijven. Af. Mcyersoen. Wy hebben tegenwoor dig geen kontrenten drager, er zyn veel con- tributien die nog niet betaald zyn en zoo komt het dat de rekening tot nu toe niet kon opgemaakt worden. M. De Windt. Vindt die reden weinig ernstig, om de gemeenteraadsleden te belet ten een grondig onderzoek over den finan- cieelen toestand te kunnen doen. M. Moyersoen. We zullen dien kon- trentendrager straks in geheime zitting be noemen en ik beloof u de gevraagde stukken zoo gauw mogelijk te bezorgen. M. De Windt. Dringt aan doch kan door den heer Schepen geen vasten datum doen bepalen. By de Muziekschool wordt eene tweede leerares van piano benoemd. Grondafstand op het kerkhof en een legaat aan de Kerk van O. L. Bijstand worden toe gestaan. Ook de verkoop van 3 a. 38 c. a. grond aan den Staat voor de som van 1000 fr. M. Leveau. Vraagt aan den heer Bur gemeester of het Schepencollege reeds de noodige maatregelen heeft genomen 0111 de bewoners van sommige straten te verplich ten hun bygang te doen leggen. In sommige straten wordt dit door den eenen eigenaar gedaan en door anderen niet. Hy vraagt ook schadeloosstelling te ver- leenen aan de eigenaars der huizen staande in de Korte Ridderstraat welke hunne huur ders zagen verhuizen op gezegdens der stadsbedienden dat de huizen kortelings zul len afgebroken worden. M. De Burgemeester. Belooft de eige naars te verwittigen hunnen bygang te doen leggen, zoo niet zal de stad het voor hen doen. M. Moyersoen. De stad is geen schade loosstelling verschuldigd aan de eigenaars van de huizen der Korte Ridderstraat. De raad gaat over tot de geheime zitting waar M. Moyersoen een algemeen plan voor legt van te maken boulevards rond de stad en van een groot park aan den Osbroeck. Die kwestie zal later grondig onderzocht worden. M. Moyersoen belooft een omstan dige rekening op te maken van den kost van al die werken. We zijn hurieus Heden, Zondag, 13 November, te 6 uur 's avonds zeer stipt, bij Louis Van Herzele, Neerstraat, 2d* storting der werklieden-leden van den Volksbond. De personen die wenschen zich aan te •luiten tot verkrijging van een ouderdomspen sioen, kunnen op die vergadering alle ge- wenschte inlichtingen bekomen en als lid aan vaard worden. Wij nemen deze gelegenheid te baat om de aandacht der ouders te trekken op de zedelijke verplichting die zij hebben, hunne kinderen bij de pensioenkas aan te sluiten. Hoe vroeger men met de stortingen aanvangt, hoe grootöl- het pensioen voor den ouden dag, de Winter des levens, wezen zal. Voor de kinderen mag men storten zoodra zij den ouderdom van O jaar bereikt hebben. Mits jaarlijks een zeer geringe som te stor ten, verzekert de maatschappij Help U Zelve van den Volksbond, aan hare leden een schoon pensioen, dat hen toelaat hun ou den dag in volle gerustheid te zien aankomen. De oud-militairen die reeds in 't bezitzijn van een ouderdomspensioenboekje kunnen ook ge rust en met veel gemak hunne stortingen voort zetten bij den Volksbond. Wij zijn terdege overtuigd dat alle met hunne toekomst bezorgde jonkheden en alle vooruit ziende ouders die hunne kinderen minnen, van de weinige dagen die hen nog overblijven, zul len willen gebruik maken om niet alleen voor zich zeiven, maar ook voor hunne dierbare kinderen een zeker en onaantastbaar bestaan voor den ouden dag te bezorgen. Dat elk dus zijn plicht begrijpe opdat hij later niet genoodzaakt weze zijne zorgloosheid te be treuren. De minister maakte eene bevestigende be weging. En hebt gij den edelman dien Jeremias mij toevertrouwd had voor zyne plannen niet willen afkeerig maken en uit mijn huis ontstelen Ja, ik heb dit gewild. Welnu, meester, gij hebt u zelve ver oordeeld, en het vonnis dat gy uitgebracht hebt zal uitgevoerd worden. Beveelt uwe ziel aan God. Bij het uitspreken dezer woorden, had de woeste kleermaker zyne brandende fakkel op den vloer geplaatst en hief met beide han den de hellebaarde, waarmede hij gewapend was, in de hoogte. Frederik slaakte by dit schouwspel een kreet van afgryzen en ver ontwaardiging maar zyne machtelooze gramschap diende slechts om des kleinen Michel's ydelheid te voldoen, die glimlachte toen hij hem vergeefsche pogingen zag aan wenden om de banden te verbreken welke hem geketend hielden. Vergeef hem, myn God, zegde Bau douin, en de oogen hemelwaarts richten de, sprak hij geen enkel woord meer. Het verschrikkelijkste schouwspel trof toen Frederik's blikken en deed zijne hairen te berge ryzen. De kleine kleermaker heischte zich op de teenen en zwaaide zyne hellebaarde met beide armen. Hy liet de van volksvertegenwoordigers. Dünsdag werden de kamers plechtig door den koning geopend. De eerste dag hadden wy de troonrede, een schoon stylopstel voor eenen algemee- nen Wedstrijd en verbeterd door eenen pater jesuit gelijk 1' Etoile Beige het zoo wel zegt. Woensdag kwam M. Verhaegen van Gent van onder zijnen paraplu om de libe ralen uit te maken voor kiezersorakoopers, O I die bravo deftige katholieke menschen, die de omkooperij der kiezers tot eene offi- cieele instelling gebracht hebben. De dwin geland der katholieke partij M. Woeste, die zeker vergeten heeft dat hij in 1894 zijn zetel te dan kenhad aan 't eenklaps uitgaan van 't electriseh licht te Ninove, sprong zijnen vriend ter zijde, en zweerde by hoog en bij laag dat hij nooit zich met om kooperij of kiesbedrog had onledig ge houden. Dat kunnen wij wel gelooven,onze groene pans is daarom wel te jesuitisch, hij Iaat liever dat vuil werkje door zyne sleepdragers verrichten. M.Jourez, liberale volksvertegenwoordi ger van Nyvel, zette beide sprekers wel op hunne plaats en bekwam den meesten byval by zyne vrienden, die hem by 't eindi gen zyner redevoering de hand kwamen drukken. In dezelfde zitting legde de aide-de-camp van Woeste, M. Moyersoen zynen eed in 't Nederlansch af. Proficiat Romengsken Donderdag werden verscheidene kiezin gen goedgekeurd, na dat de volksvertegen woordigers Bertrand, Van de Walle, Van der Velde, en andere, de omkooperijen in de laatste kiezing door de katholieken ge pleegd, geschandvlekt hadden. Sieur Verhaegen bijgenaamd parapluie- man, had niet slecht gedaan dat vuil potte ken gedekt te laten, want zyne vrienden komen niet proper uit dit debat. Waarlyk de katholieken moeten alle schaamte verloren hebben, om van kiesom- koopery in de Kamer te durven spreken. Maar we gelooven dat ze voor lang hunne volle goesting zullen hebben. Gisteren Vrijdag ging de kat op de koord, wanneer de Kiezing van Thielt-Roesselare moest goedgekeurd worden. M. Mechelynck, Liberale Volksvertegen woordigervan Gent bewees per aplus bdat de katholieken zich in dat arrondissement had den bediend van rondreizende kiesbulletyns. Meest al de pakjes kiesbulletyns waren onvolledig. Te Thielt-Roesselaere gebeurde dus het kiesbedrog op groote schaal. De Katholieke volksvertegenwoordigers riepeu en huilden dat het leugens waren, Woeste de professor van 't kiesbedrog kwam er nogmaals tusschen maar niets hielp, het blyft bewezen dat de katholieken in 't arron dissement Thielt-Roesselaere zegepraalden dank aan 't bedrog. Met 80 Stemmen (katholieke) tegen 57 Stemmen (antiklerikale) werd de kiezing goedgekeurd. Uit deze stemming blykt dat er vele onzer vrienden afwezig waren, wat niet zou mogen gebeuren. Oppassen is de boodschap. De Vertooning van HEDEN Zondag 13 November is uit oor zaak van ernstige ziekte van Me vrouw J. Beersmans, uitgesteld tot 18 December 1910. Liberaal Feest te Erembodegem. Bibliotheek van het Willems-Fonds. Verleden Zondag werd alhier een prachtig feest ingericht door de Liberale Fanfaren van Erembodegem, onder de leiding van den heer FCoessens, en de liederavonden van Aalst, onder de directie van de heeren A. Van Damme en H. Gheys, tor gelegenheid van de stichting eener openbare Volksbibliotheek door het Wil- loms-Fonds. Het muziekkorps, gevolgd door de voornaamste Liberale heeren van Erembodo- gem en Aalst, met den heer Leo Janssens aan het hoofd, kwam de juffrouwen van de Lieder avonden te gemoet. Niettegenstaande het zeer slecht weder, was do groote zaal stampvolmeer dan drie hon derd toehoorders waren opgekomen. Dat geeft moed tot werken. Tusschen de twee gedeelten van het Concert, waarop zich ook juffrouw Adèle Wildforster die nog geen 24 uur uit Italië terug was liet hooren, sprak do heer Achille Drys over het Willems-Fonds en zijn bibliotheken hij bracht het zoo natuurlijk op de klerikale partij en deed een krachtigen op roep tot propapanda voor de vrijzinnige ge dachten, De heer Leo Janssens bedankte met harte lijke woorden. Dit Feest, dat te 5 uur begon en te 9 uur met een bal eindigde, heeft den groot sten bijval behaald, en zal veel bijdragen tot den groei van het Liberalisme in Erembodegem. punt zijns wapens traagzaam nederzakken, als om de foltering van den man dien hij haatte te verlengen hij richtte het staal op des ministers borst, langs den grond uit gestrekt en bracht eindelyk den slag toe. uitroepende zoo komen al de valsche her ders om! Frederik voelde zyn hart verstijven. Op de wyze dat de hellebaarde geplaatst was, had de punt den minister midden der borst moeten treffen en hem zoo dadelijk het leven ontnemen. Nogthans was er niets van. De zwakke en onaervindinglooze handen des moordenaars hadden zyne razernij maar on volmaakt gediend. Het staal was langs de ribben afgegleden, zonder ander kwaad te veroorzaken dan het vel te kwetsen en de punt was tusschen twee steenen gedrongen. De dwerg wilde het wapen tot zich trek ken maarten zy zyne woede te overdreven was of ten zy hy onbehendig te werk ging, het wederstond bij de eerste poging. En wan neer Michel een tweede maal beproefde het los te maken, steepte de schok hem zelve meè en deed hem op de knieen stuiken. Met dien val bevond zich het uiteinde der hellebaarde in het bereik der geknelde handen van den minister. Het instinkt, dat eiken mensch aan het leven echt, deed hem met haast de eenige middel vastgrijpen om zyne dagen wat te verlengen. In dit uitter- ste gevaar had zyne schier bovennatuurlijke ÏOIVDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 13 November 1910, M. Renneboog, Nieuwstraat. Almanach Hachette voor 1911. Te verkrijgen in den Papier- en Boekhandel J. VAN OPDENBOSCH, Kapellestraat. 13, Aalst. Sanatorium de Moiit-sur-üleuse (Lustin). Maladies de poitrine. Pension 10 A 12 fr. Ascenceur Chauffago Cen- ral, Eclairage électrique. De weledele Heer Kenklu. Verleden zaterdag avond was 't groot feest by den onderkoning van den Congo, zijne vice-raajesteitRenkin. Het oud ministerieel Hotel der Wetstraat, bijna eene eeuw bewoond door de Belgische ministers van alle standen was te gemeen geworden voor de metserzoon. Ook heeft hij met onze centen, natuurlyk, het Hotel der Prinsen de Croï doen koopen voor 600,000 fr. en er in, och arme 400,000 fr. kosten bijgedaan om het naar zijn goeste te maken. De boeren zullen 't wel betalen, niet waar M. Renkin Tiens, zou M. Petrus naar het feest niet geweest zyn Nogthans, M. Renkin is hem nog eenige dieneetjes schuldig, onder ander, de saucissen met ajuin die hem zoowel smaakten den avond der meeting op den koer De Windt en de trippen met appeltrot den avond van de wilde gendarmen op Chipka, als zijn hoed onder 't voetvolk lag Maar helaas Pries ter Daens is dood en de mannen die langs zijn rug in d'hoogte geklommen zyn, heb ben 'tvolk en hun vroegere stand verge ten 1 Ze zitten aan de pot en doen zich goed Voor hoe lang nog, Belgisch volk Wy lezen in «LePeuple» van Brussel over de incidenten die plaats grepen tijdens de troonrede des konings. Om er eene kwestie van dynastie te kun- nen van maken zullen de klerikale üla- den kreten van geveinzde verontwaardi- ging slaken en zullen zich meer konings- gezind toonen dan de koning en de konin- gin zelve. Ziehier er het onbetwistbaar bewijs van. Wy hebben uit goede bron vernomen dat de koningin toen zy de Kamers ver- liet, aan de kamerleden die gelast waren haar uitgeleide te doen, heeft verklaart Ik verwachtte my aan die incidenten en ben er geenzins verwondert over. «Het is immers zeer natuurlyk dat de personen die iets te vragen heoben zich tot ons wenden. Ik heb zulks aan mijne kinderen ver- klaard om hunne onverwachte verwon- dering te bedaren. Ik heb hun gezegd wat de socialisten begeerden en ik heb hun M. Van der Velde getoond, die waar- lijk een merkwaardig man is. Le Peuple voegt erbij dat zy de echtheid van deze gezegden waarborgt zonder vrees van tegengesproken te worden. En dat, zegt verder het socialistisch blad, is voldoende om aan al die incidenten hunne ware beteekenis te geven. O tempora, o mores, Andere tijden, andere zeden. Wie liep er zondag achter den stoet der Catharinisten ne kop pige waal, die over eenige jaren nog alle dagen een priester en tien duizend Vlamin gen met krot en mot zou opgefret heo ben en nu nog tegen onze vlaamsche boe renjongens brutaal weg, op zyn waalsch, toesnauwt Imbéciles a vee votre sale flamand. Ja, ja, menschen, om der wille van het smeer likt de kat de kandeleer. Pianolessen.Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMAlNT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeeft. Do Appel. Gelezen in het zeer katho liek maandbladje Bicht en Liefde onder kenspreuk «Geloof en Wetenschap Eenspel dat ook in 'tgroot gebeurt. Pietje zag zyn zuster Fientje met eenen schoouen appel binnenkomen. Zeg, Fientje, zegde hy, willen wy spelen Wy zullen Adam en Eva spelen. Hoe gaat dat Gy zult mij bekoren met den appel en ik zal hem opeten dan zullen wy lachen want dat is plezant En Fientje liet zich beet nemen. Zoo zyn er nog veel Fientjes. Stichtend, niet waar Dat komt ongetwyfeld van den eerwaar- digen capucien Robert van Brugge Belangi*ijk Uei-icht. Wy kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zijn van Hoest-, Valling, Bronchieten, Influenza, Keelpijn, Heeschheid, Asthma of Kinkhoest de borstsiroop van DEPRATERE aanbeve- gelatenheid hem oogenblikkelyk verlaten, in tegenwoordigheid der dood week hy voor den-afschrik dat zy inboezemt. Hij klampte zich dus met beide handen aan het yzer der hellebaarde, waarvan de wambuismaker den steel vasthield er ontstond zoo tusschen die twee mannen eene worsteling van een oogenblik. 't Was het afgrijselijkste en verschrikke lijkste schouwspel, die zwakke en misvorm de dwerg, uit al zijne krachten, ditdoodend werktuig tot zich te zien trekken, waaraan Baudouin, alhoewel hij bijna in de volstrekte onmogelykheid verkeerde van zich te bewe gen, zich vastkleste in den beginne met bei den handen en vervolgens met de tanden. Het was die apostel van het evangelie niet meer, dat het gevaar tot dusverre bedaard en kommerloos gelaten had. Hy verweerde zich met de blinde gehechtheid en de wan hoop welke zijne gesteldheid maakten, de wijl zijn tegenstrever van woede schuimde omdat hij zijn schelmstuk niet kon voltrek ken. Baudouin gelukte er dry maal in de hellebaarde een schok te doen ondergaan en de dwerg wankelde dry maal op zyne krom me beenen maar hy rechtte zich telken male op daar hij vrij in zyne bewegingen was, maakte hy van den steel der pyk zoo als een hefboom, die des ministers ge knelde vuisten wrong. Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2