l 1 SS» waH HET ARRONDtSSEMENT B E RA A L, D E NO O? ATI SC H WEEKBLAD. Prijs S centiemen het nummer Vijfde Jaargang Nummer 47 Zondag 20 November 1910 I Zeer belangrijk Bericht. Een artikel Antiklerikale Zegepraal Katholieke Eerlijkheid. Waar gaan we naartoe Het berucht Millioen. VOLKSVERHEFFING. Abonnmentsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Per dr»krege Dikwijls te herhelan annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank. AALST, 19 NOVEMBER 4910. Onze achtbare Volksvertegen woordiger de heer RENS, zal van heden ALLE EERSTE ZATER DAGEN DER MAAND, van 10 tot 11 1/2 uren 's morgends, zitting houden in 't lokaal der Liberale Associatie Graaf van Egmont, Groote Markt, Aalst. De andere Zaterdagen der maand, zal op dezelfde uur en in 't zelfde lokaal, een der hoofdmannen der Liberale partij zich ter beschik king houden der kiezers. van M. Emile Van der Velde. Onder den titel Waar gaan wij naartoe geeft de heer Emile Van der Velde in Le Peuple van verleden Zondag een artikel, dat voorzeker de aandacht geboeid heeft, niet alleen van alle antiklerikalen, maar ook van de katholieken. En dat kan niet an ders. De nieuwe beweging voor het Algemeen Stemrecht is op weg zegt hi] Eenige dagen slechts zijn vol doende geweest om haar een breedte en een kracht te geven, die wij zelf niet durfden verhopen. En dat is waar ook ten andere, kan 't anders, wanneer eenieder vaststelt dat de meerderheid in België geregeerd wordt door de minderheid, en dat die minderheid ons stelselmatig het ele mentairste beginsel van de gelijkheid weigert het Algemeen Stemrecht meer nog, dat die minderheid slechts aan het roer blijft, zoo in het ministe rie als in het grootst aantal gemeenten door aller onrechtvaardigste kieswet ten en zelfs door een onwettige toepas sing ervan, wat de heer Van der Velde doet zeggen dat het goevernement van minister Schollaert niet alleen de WARE meerderheid van het land niet meer vertegenwoordigtmaar felfs niet eens de WETTIGE meerderheid. De heer Louis Bertrand noemde dien toestand reeds vroeger een revolution nairen toestandLe Peuple herhaalt die woorden, en al diegene, die onbevooroordeeld daarover nadenken, moeten het daarover eens zijn. Het kabinet Schollaert moet verdwij nen, het moet weg, omdat het dien revolutionnairen toestand verwekt, die van dag tot dag dreigender wordt, omdat de vrijzinnige bevolking, zoo burgerij als werklieden, dien onrecht- vaardigen, oneerlijken toestand niet langer wil uithouden, omdat ze niet meer dat zware, nijpende, klerikale juk willen dragen. De beweging voor het Algemeen Stemrecht moet dus grootsch, enorm worden ze moet groeien van week tot week, van dag tot dag, van uur tot uur geen enkel lid van om het even welke antiklerikale partij mag afvallig zijn of terugdeinzen hij die nog schrikt die rechtvaardige kwestie te doen oplossen, en geen plaatsneemt in het midden van de heerlijk woelen de volksmassa, ga zich dan maar plaat sen achter de geweren en knotsen van gendarmen en katholieke jonge wach ten of zich bergen in de versterking van een katholieken kring. Zelfs offi cieren en staatsambtenaars doen aan de beweging mede, moedigen ze aan en schreven zelfs aan den heer Van der Velde om te volharden in den strijd, al moesten ook alle middelen gebruikt worden. Allen, die huichela rij, bedrog, onrechtvaardigheid, ver drukking, onvrijheid willen zien ver dwijnen, moeten in de gelederen plaats nemen nevens, in de rangen van de werklieden, moeten ook de intellek- tueelen komen, en {e uilen het doen advokaten, geneesheeren, ingenieurs, officieren,nijveraars, handelaars, amb tenaars, bedienden, omdat zij ook naar, de woorden van M. Van der yeldè lijden evenals de werklieden, zooveel als de werklieden, meer dan de werklieden misschien, geregeerd te worden door de ontwetendheid, het fanatismen de schijnheiligheid. Die regeering mag niet langer blij ven bestaan. De ontbinding dringt zich op we gaan er naar toe, en door de ontbinding naar het Algemeen Stem recht. Daarom moeten we ons gereed houden, propaganda maken, onver poosd, want we staan voor algemeene verkiezingen. Dat iedereen zijn plicht doe we gaan naar de overwinning te Namen. De senatoriale verkiezing te Namen van Zondag 1.1. mag inderdaad eene antikleri kale zegepraal genoemd worden, daar we op 4 jaar tijd bijna 6OOÖ stemmen winnen, wat enorm mag genoemd worden met kie zers van 30 jaar. 't, Is eene verpletterde nederlaag voor de katholieken en de kiezers der provincie Namen hebben Zondag getoond dat ze 't kle rikaal juk beu zijn. De provincie Namen is zonder twijfel bij de eerstkomende kiezingen voor de klerikalen verloren. Om een gedacht te geven van den vooruit gang door de vrijzinnigen gedaan, geven wy den uitslag per kanton In de kantons Namen-Noord en Namen- Zuid, had 't kartel een meerderheid van 642 stemmen, nu is deze gestegen tot 2362 stemmen te Walcourt had 't kartel 464 stemmen minderheid nu 536 stemmen meerderheid te Gembloers bekomen de vrijzinnigen 1665 stemmen meerderheid in plaats van 266 st. te Couvin, de minder heid van 328 st. wordt eene meerderheid van 166 stemmen Te Dinant hebben de katholie ken eene meerderheid van 1244 stemmen tegen 1185 over 4 jaar te Floren- nes valt de katholieke meerderheid van 1213 st. op 142 te Eghezée van 983 st. op 958 te Ciney van 1475 st. op 1208 te Roche- fort van 1655 st. op 1208te Gédinnes be komt de katholieke lijst 150 st. meer te Beauraing valt de katholieke meerderheid van 751 st. op 650te Philippeville van 768 st. op 418 te Andenne waar de klerika len 129 st. meerderheid hadden, bekomen zij nu 124 st. minderheid en te Fosses, waar 't kartel 318 st. meerderheid had, bekomt ze nu 490 st. minderheid. In al de kantons bij uitzondering van 3, winnen .de antiklerikalen veld, ondanks de omkoopcrij door de klerikalen gepleegd op groote schaal, gelijk altijd. Namen alleen geeft ons eene overgroote meerderheid van 2362 st.Gembloers van 1665. Aan ons dus de zegepraal, niettegen staande wij een zetel voor't senaat verlie zen, dank aan de slechte kieswet door onze arglistige tegenstrevers gemaakt 1 Over de socialistische manifestatie, bij de opening van het Parlement gehouden, ma nifestatie die deftig was en hoegenaamd niet te laken valt, werden door de heele katholieke pers, zeer afkeurenswaardige artikels geschreven. De opstellers van die artikels toonen zich allerverontwaardigst en meer koningsge zind dan de koninklijke familie zelf, ter gelegenheid van een betooging, die volgens de woorden van den heer Emile Van der Velde zelf, tegen den honing niet gericht was, maar wel tegen het katholiek Minis terie dat onwettig de antiklerikale meer derheid van het land toil besturenLe Peuple had, als antwoord op die belache lijke verontwaardiging, het onderhoud mee gedeeld, dat een kamerlid gehad had met de koningin over die manifestatie, die haar zeer natuurlijk scheen. Dat onderhoud werd gelogenstraft door de katholieke. Daarop ontving Le Peuple een brief van den heer Emiel Braun, gewezen burge meester van Gent, die het bedoeld kamerlid isde heer Braun verdient den dank van alle eerlijke en oprechte antiklerikalen wegens zyn onafhankelijkheid en zijn op rechtheid waardoor hy een einde stelt aan logenstraffing van wege welk blad ook. We laten hier den brief, die in Le Peuple van verleden Zondag verscheen, vertaald volgen Gent, den 11 November 1910. Heer Bestuurder Ik lees het volgende in uw nummer van 9*n dezer «We weten uit volstrekt echte bron dat de koningin, toen ze het Natiepaleis verliet, van een der leden van de parlementaire afvaardiging die haar uitgeleide deed, ver klaard heeftIk verwachtte me aan die voorvallen en ben er niet verwonderd over. Het is heel natuurlijk dat diegenen, welke iets te vragen hebben, zich tot ons richten. Ik heb het aan myn kinders verklaard om hun ontsteltenis te bedaren ik heb hun gezeid wat de socialisten wilden en heb hun den heer Van der Velde getoond, die een merkwaardig man is. Ik ben de liberale vertegenwoordiger .die aldus in de zaak betrokken wordtik houd er van oprecht en ongeveinsd het verhaal te doen van de samenspraak, die ik de eer gehad heb te houden met H. M. de koningin, na afloop van de zitting van Dinsdag De H. Volksvertegenwoordiger Verhae- gen, die insgelyks deel uitmaakte van het geleide, had een der papiertjes opgeraapt, die door de socialisten geworpen waren, en kwam het aan H. M. de koningin toonen. Ik verwachtte me vanwege H. M. aan woorden van spijt, die, ten andere, zeer gewettigd waren geweest. Verre van daar, H. M. de koningin, op de vraag antwoordende die ik haar stelde of ze niet bewogen geweest was over hetgeen ze zoo juist gehoord had Wel neen, in 't geheel niet, mocht men zich aan die gebeurtenissen niet verwach ten En was prins Karei niet verschrikt Ook niet, dat was hem een genoegen, al die kleine papiertjes, die vlogen. En prins Leopold Hij heeft me gevraagd wat dat roepen beteekende Ik heb hem gezeid Die menschen ver zoeken iets en 't is heel natuurlijk, als men wil vragen, dat men roepe om te bekomen, zooals uw broer en gy soms doet. Het kind heeft me toen gevraagd En die heer, die van papa spreekt Het is hun hoofd, een belangrijk man, een groot redenaar. Daarop nam het gesprek een einde. Ik bid u, Heer Bestuurder, dezen brief te willen afkondigen en bied u de uitdrukking myner hoogachting aan. E. BRAUN, Volksvertegenwoordiger. Vanwege de katholieke gazetten mogen we de eenvoudigste eerlijkheid niet ver wachten en zullen dan ook nergens bij hen dezen brief van den heer Braun aantreffen, omdat hy hun helsche plannen te niet maakt, en aldus ook in t openbaar zou moeten bekend maken dat de aanhitsers tot woelingen niet langs de linkerzij zete len maar wel in het midden van hun zoo geseide brave vertegenwoordigers, die zich willen aanstellen als de vei dedigers van orde, deftigheid en ook van het koninkdom. O lage, gemeene veinzers 1 Ge zyt ontmaskerd Alle middelen zyn u goed om aan het roer te bly venGe deinst zelfs niet achteruit om onlusten te verwek ken en te trachten de koninklijke familie pijnlyk te bedroeven. Dat lukt niet. Daarom knarsetandt ge van woede 1 Uw ryk is uit, want alle vrijheidlievende en eerlijke menschen zijn met ons, Onze Koningin en de Socialisten Het socialistisch blad Lc Peuple van Brussel drukt als volgt zyn gevoelen uit over onze Koningin Elisabeth is waarlijk een brave Konin gin, en ze is 't omdat ze, niet zonder kra nigheid en op heel vatbare w ij ze aan hare beide kinderen, den dag der troonrede, het doel en de reden, van de manifestatie der socialisten, heeft uitgelegd Het is natuur lijk zei de Koningin tot de beide prinskens, dat als men iets verkrijgen wil men roept om het to bekomen, zooals gij beide soms doet. En, zegt het blad, de Koningin is te goede moeder om niet te weten dat als de kinde ren weenen en roepen ze in 't algemeen lij den en men hen dan moet toestaan wat ze vragen. En, de werklieden zyn zooais de kinderen indien ze roepen is het omdat ze onder de onrechtvaardigheid gebukt gaan 't ware dus menschelijk en juist van hun toe te kennen wat ze verlangen. En daarom, Mevrouw, zegt de schrijver zich tot de Koningin wendende, onderzoek al de opofferingen die de werklieden zich reeds getroost nebben, den strijd dien ze reeds geleverd hebben om eenige eerlijke wetten te bekomen en om 't algemeen stem recht te verkrygen en met uw goed hart en uw edel karakter zult ge u dan tot uwen echtgenoot wenden en ge zult hem zegge n dat net heel natuurlijk is van te roepen als men iets wil verkrygen, en.... ge zult er misschien wel bijvoegen dat indien het wijs heid is bij eene moeder de klachten harer kinderen te aanhooren wanneer ze iets rede lijk vragen, het bij eenen vorst wijsheid is aan de stem van 't volk gehoor te geven wanneer het gerechtigheid vraagt. Ge ziet het, die eerbiedige en diepgevoelde taal van wege de socialisten tegenover onze vorstin, bewijst dat de roodjes nog niet ge reed staan om de koning en de koningin den kop af te doen we moeten dus niet be vreesd zijn om te zamen met die mannen den onrechtvaardigen katholieken bedrie gers boel trachten omver te kegelen. We stellen die vraag op politiek gebied en we willen ze onmiddelijk beantwoorden We gaan recht naar de ontbinding der Ka mers 1 We gaan eene algemeene verkiezing te gemoet heel het land door We gaan tevens ook naar eene verandering van regeering Dergelijke oplossiDg is onvermijdelijk en wat nu de klerikalen daartegen ook zullen inbrengen, of ze nu met onze voorzegging spotten of zullen trachten ze te weerleggen, de klerikale boel gaat rechtstreeks naar zijnen ondergang en met hem zullen tuime len al de schreeuwende onrechtvaardigheden die het katholiek goevernement tot ergenis van alle eerlijke en rechtgeaarde lieden in 't licht heeft geroepen. De Troonrede, die 't programma uitmaakt van 't ministerie behelst, zooals iedereen er thans van overtuigd is, geen enkel punt waaruit men afleiden mag dat de klerikalen het volk wat min stiefmoederlijk en met wat meer rechtvaardigheid zullen behan delen. Van algemeen stemrechteenmak ing der kieswetten, evenredige vertegenwoordi ging in alle besturen, verplichtend onder wijs, al die voorname punten die door de groote massa der belgen goedgekeurd en met ongeduld verwacht worden, daarvan is er geen woord gerept, alleenlijk eenige al gemeene beschouwingen, eenige algemeen heden, die niets beteekenen en tot niets ver binden niet te verwonderen ook dat de koning ze met weinig geestdrift heeft voor gelezen, zooals iedereen bemerkt heeft. Ten volle keuren we goed de handelwijze der socialisten op de plechtigheid der troon rede ze toonden zien eerbiedig en wel op gevoed ten opzichte van de koningin, en ze zijn geen duimbreed van hun recht, geweken in tegenwoordigheid van den koning zelf, met te zeggen en te roepen wat het volk, wat de massa wil 't geen waarheid en eer lijk is mag en moet gezegd worden e-.i daar om kunnen wij Liberalen de handelwijze der socialisten niet afkeuren. We kunnen ze niet afkeuren omdat die manifestatie gtricht was niet tegen den koning of tegen 't koningdom, maar omdat ze ging tegen de ministers die alleen door kiesbedrog en omkooperij, door dwang en vervolging, gesteund op onrechtvaardige kieswetten op de regeeringsbank nog zete len en ze daarbij nog zoo vrank en schaam teloos zyn om alle rechtvaardige en eerlyke eisschen van 't volk van de hand te wijzen. We keuren de socialisten goed en alle liberalen zijn van harte met hen in hunne rechtvaardige eisschen van stemrecht, onder wijs, en andere punten, omdat we ons met den duivel zouden verbinden als het maar is om de klerikale haerschappy te doen ver dwijnen, om ons te verlossen van een goe vernement dat ons beheerd door onwetend heid, dweeperij en valschheid. En 't is omdat de beide oppositiepartijen, liberalen en socialisten overtuigd zyn van de gegrondheid hunner gemeenzame eis schen, 't is omdat ze weten dat ze op die punten de openbare opinie met zich hebben en de medewerking van alle lieden die rede neeren en gezond oordeelen, 't is o:n die reden, zeggen we, dat ze in dezen zittijd eensgezind en aanhoudend stryd zullen leveren aan ;t klerikaal ministerie dat zich niet bij machte zal gevoelen zijn waggelend en krakend kot van den eindelijke val te vrijwaren. Overigens de klerikalen vertegenwoordi gen in de Kamers de wezentljjke meerderheid niet want sinds 15 jaren zyn ze de meesters dank aan 't meervoudig stemrecht dat aan eenen man zooveel recht en waarde toekent dan aan drij andere. En ze vertegenwoordigen ook niet de wettelijke meerderheid 1 wantin dien ze nu nog 6 stemmen boven liggen is het te danken aan eene slechte en onvolle dige toepassing der evenredige vertegen woordiging ze hebben de meerderheid der stemmen niet terwijl ze nochtans de meer derheid der mandaten bezitten. De liberalen en socialisten samen hebben 1,202,846 st. En de klerikalen slechts 1.196,614 st. Ze hebben dus 6 gekozen meer en noch tans 6232 st. minder. Dergelijke toestand is onwettig, is revo lut ioiiiiair, en om die reden zyn we ge rechtigd te zeggen dat de ontbinding der Kamers zich opdringt. En verkrygen we die ontbinding niet 011- middelyk valt het klerikaal kraam niet seffens in duigen, dan toch is zulks onver- mydelyk den dag dat het getal der volksver tegenwoordigers als gevolg aan de volks optelling van 1910 zal vermeerderd wor den; dien dag is de ontbinding onvermij delijk want nooit zullen de klerikalen er in lukken, ofschoon ze 't zullen beproeven, gedeeltelijke stemmingen te doen plaats grijpen daar waar er een of twee volksver tegenwoordigers meer zullen zyn. Dergelijk spel zou hun de nieerderheid geven weeral op eene onrechtvaardige wyze ze leven overigens niets dan van bedrog en onrecht vaardigheid. Hoe meer men de zaken dus ook aan schouwt, we gaan regelrecht naar de ont binding der Kamers. Laat ons dus in ge-*- reedheid houden en onze wapens scherpen nooit waren de kansen zoo schoon om den klerikalen oneerlijken boel te doen vallen en eindelijk wat meer eerlijkheid en recht vaardigheid in 's landsbestuur te doen heersschen. Volgens de katholieke bladen zou het 1,200,000fr. zoo bereidwillig door de kle rikale kamerleden en door M. Daens ge stemd, verdeeld worden als volgt a) 300 fr. per hoofd aan eiken gediplo meerden, Belgischen en wereldlijken aange nomen onderwijzer b) iSOtr. per klas, zoogezegd voor het onderhoud ervan, doch eigenlijk voor de zakken der ryke eigenaars der schoollokalen ofwel voor de kloosters c) 80 fr. per hoofd voor eiken Belgischen geestelijken gediplomeerden onderwijzer (of onderwijzeres). Passen wy nu deze verdeeling op de scho len onzer stad toe en iedereen zal op den eersten oogslag bemerken dat de groote brokken niet gaan aan de behoeftige onder wijzers. zooals men het in de bespreking deed gelden maar toel aan rijke menschen en kloosters. Inderdaad er zyn in onze stad 32 aangeno men onderwijzers die recht hebben ieder op 300 fr. of samen 9600 fr. Over deze ver».Ming willen wij niets in brengen. Het geldt hier gewoonlijk arme onderwijzers, vaders van familie die reeds zeer slecht betaald zijn. wij wenschen dat die som hun waarlijk terecht kome I Er zyn 32 aangenomen klassen in scholen gebouwd door rijke eigenaars, aan 180 fr. per klas is 5760 fr. Nu voor de kloostersEr zyn 35 non- nekens aan 80 fr. ieder is 2800 fr. Er zijn ook 35 klassen aan 180fr. 6300fr. Of te samen voor de kloosters 9100 fr. Dus op de 24,460 fr. konten er maar 9600 fr. terecht aan de behoeftige onder wijzers en i £,:i£0 fr. aan de rijke katholieken en <le kloosters Dat elk oordeele 1 Er kwam een ezel over de baan Eenieder zal bekennen dat ten huidigen dage een ongeletterd mensch zen leven in de maatschappij slytcn moet, stom en nutteloos, als een dier dat onmogelijk iets begrypen kan van al wat leeft en beweegt in zyne omgeving. De mensch onderwijzen en hem de noodige kennissen bezorgen om deelach tig te worden van de milde bron der weten schap, moet dus de dringendste bezorgdheid zyn van onze vóórmannen. Alhoewel dezen in 't algemeen begrypen hoe het onderwijs van een volk over zyne leefbaarheid in ue toekomst zal te beslissen hebben, wordt niet altyd de vereischte poging in 't. werk gesteld om tot een bevredigende uitslag te komen. Wat uiterst kenmerkend is en nergens kan betwist worden, is dat landen, laat ons zelfs zeggen streken, ja dorpen, waar het onderwijs wordt verwaarloosd juist degenen zyn waar het volk de zwartste armoede te lyden heeft, waar meestal eert ellendig be staan, een droef en pijnlyk leven wordt ge sleten. De vyanden meenen iets gevonden te hebben met te zeggen maar komen dan al uwe geleerden zoo goed aan hun brood We antwoorden natuurlijk neen! Voor dit laatste kan wat meer vereischt worden het

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1