Loopend Nieuws. GEUZEN WERK. NINOVE. Uit Sottegem. In en rond de Kamer, Belangryk Berichl. Mingelainangel. karakter, de opvoeding, het gedrag hebben hier ook hunne verdiensten en 't eene is ge woonlijk afhankelijk van het andere. Nog wordt ons opgeworpen, maar kunt fe toch beweren dat alle ambachten geleerd- eid behoeven. En, wie zou de lastige kar- waaien verrichten indien we over geen dommerikken beschikten die zich goeds moeds tot alles leenen, die als geboren zyn om heel hun leven in de modder der samen leving te ploeteren. Een boe ver geleerd of ongeleerd zal niet minder zyn werk volbren gen de koeien zullen even gedraagzaam naar den stal loopen, en zou dien jongen 's nachts in het kaf van de schuur zyn stramme leden willen uitrekken indien hy breedere kennissen bezat en doordrongen ware der zedelyke waardigheid van aen mensch Een straatkeerder, een bierkruier, een vaartkapoen.... wat weet ik al, moeten van beroep dom en slaafs zyn, want een werkman die nederig en onderworpen naar de stem van zyn meester luisteren kan, is voorwaar, ver bovenuit, te verkiezen aan een ander die als 'tpast zyne waarde, zyne geestelijke kennissen kan doen gelden en op prys stellen. Meermaals heb ik door ondernemers en fabriekeigenaren hooren klagen over den staat van bedorvenheid waaraan de wer kende klas lydend is. Een patroon mag gee- ne opmerking maken en ook zyne gasten niet overvloeken of dadelijk laat.... Meneer het werk staan, en bekommert zich nog allerminst over den gang van de zaken. Hy is weg en zal wel dadelijk ergens aan den arbeid komen. Immers daar was 't ook zoo'n geval, er is juist iemand uitge trokken, springt maar in zyne plaats en alles is om ter best. Let wel, werkgever en arbeider mee- nen altyd dat de goede reden langs hunnen kant is, en geen van beiden wilt zich onder werpen, alle verstandhouding is uitgesloten. Niemand kan tusschenkomen omdat de twee partyen halsstarrig blijven kop houden en zelfs geen de minste toegeving wordt ge- wenscht. Ze scheuren zich van elkander los tot groot nadeel van eene mogelijke oplos sing. Zonderde talloozefeiten van misverstand te willen onderzoeken, mag ik nochtans zeg gen dat doorgaans de patroon blyken geeft van weinig menschengevoel. Ten alle tyde en by elke gelegenheid zou deze moeten denken aan de lagere geestelijke ontwikke ling waarin zich de werkman bevindt, en zijn hart zou moeten vatbaar zyn voor meer erbarming. 'k Wil wel gelooven, en 't is voorzeker niet aangenaam de speelbal te zyn van een woesteling, doch wat oneindig gevoel van zoete zelfvoldoening kan u niet doorloopen wanneer het goede voorbeeld aan zyn recht komt, wanneer de zedelyke waar de van de ontwikkelde haar heilzame in vloed heeft weten te doen gelden. De kanker van onze samenleving en waaraan in 't bijzonder onze werkende klas lijdend is, heeft grootendeels zyne oorzaak in de achterlijkheid van ons volk. Het volk onderwijzen en de ware toedracht van zyn roeping in de maatschappij voor oogen leg gen is dus een feit dat alle aandacht ver dient, Oh, neen, we willen den boever niet ver wurgen en hem beletten boven de zoele warmte van zen koeien te droomen in den donkere van den schelftook wenschen we geen aanslag te doen op het voortbestaan van bierkruier en vaartkapoen en gij allen werkers, wat uw bedrijf ook weze, blijft steeds uw ambt getrouw. Werkt en wroet voor 't loon dat u toekomt, maar eischt dan toch wat meer dan 't brood dat u lichaam voedt en den jenever die u van jongsbeen af den geest verstompt, en oorzaak is dat de meester tegen uw moedwil wat al te barsch aandruischt. Vraagt en schreeuwt om licht dat uw geest verheffen moet 1 Dan komen wellicht betere tijden en vele jammerlijke geschillen zullen de baan ruimen voor breedere verstandhou ding. En gij, heeren, bevoordeeligden van 't lot wees barmhartig Vergeet vooral niet dat een volk om goed te zyn en de noodige fier heid te bezitten in 't volbrengen van zyn dagelijksch werk wat beter dient behandeld te worden dan gewoonlijk 't geval is. Uw volk smeekt om geestesbrood 1 Dirk Martens. Acht straatbengels van Erembodegem maakten den 1 Juni 1.1. een gaatje in de haag en kropen in den boomgaard van den heer baron ae Bethune en staken hun zak ken vol appelen. Maar ze werden door den champetter geklampt. Als belooning kre gen zy te Audenaarde elk drie maand ge vang. Maar M. de Baron heeft reeds zyn smeekmachien in gang gezet en.... ze zullen van dat cadeautje wel afgeraken. Slagen en zalven zegt het Evangelie. De man schappen van Herdersem zijn tevreden over hunnen nieuwen Herder. Hij preekt over geen politiek maar enkel over zyne eigene zaken. De nieuwe meisjesschool van de Kou ter pakt goed dry gediplomeerde juffrou wen met eerste klas van geleerdheid. De jon gensschool van Herdersem is lang vermaard door de bevoegdheid van zijnen Meester. Gelukkig Herdersem Er wordt hier bit ter geklaagd over de slordigheid waarin de uitvoerder der nieuwe werken der statie onze straten en koukers laat liggen. Een be zoek aan de Vaart, den Zwarten Hoek en den Dendermondschen steenweg kan er el keen van overtuigen. Is er dan voor Aalst niets te verkrygen of is ons Schepencollegie in den ban geslagen van hoogerhand Verleden week vierden al de kinderen van ons Mylbeek het feest van hunnen Eerweer- den Herder, leder kind mogt medebrengen wat het wilde, alles was welkom.... van eigen Schoon feest, de gelukkige kinder- kens kregen elk een steekbeeldeken in rui ling van hunne censkens. Ne suikerspek kwyt en wat aflaat in de plaats zoo in 't klein, zoo in 't grootzegt de pypenmar- chand I Het feest der Catharinisten was wel gelukt, ledereen heeft behagen gevon den in de Blyde Intrede van M. den Baron. Natuurlyk kwam hy toen het eerste deel by- na gedaan was, natuurlyk ook in veston, de groote jas dient inaar voor de protokol I Daverend handgeklap by zyne intrede, de heer Burgemeester echter was binnengeko men, onopgemerkt en zoo ook opgelaten Maar, a propos M. den baron gy die commis saris zyt Dy onze gasmaatschappij zoudt ge niet de tolk willen zyn der nederige gasver- bruikers van Aalst die toch zoo bedrukt §taan te kyken als ipen hun het gepeperd rekeningsken in d'handen duwt. Dan zoudt ge op applaus mogen rekenen, M. den Baron l De vrederechter van Oudenaarde heeft aan de inrichters van den Toer van Vlaanderen, elk eene boete toegepast van 10 fr. om door de stad te ryden zonder toe lating. In 1893 waren er in Oost-Vlaan deren 1500 velos en in 1909 waren er 60795 1 Van waar komen zij. Dat brengt 300,000 fr, op voor de Provincie Goed nieuws voor onze champetters zij krygen 100 fr. opslag volgens het nieuw budget, maar ook 900 fr. dat was toch armtierig. En Staafken Stek zal hy er ook bij zyn De man heeft grat 750 fr. Dat kan er nog al door. Gelezen in De Toekomst van St Gillis. 't Gebeurde in eene naburige gemeente, over eenige jaren, in het heetste van den stryd van de gemeenteverkiezingen. Het H. Johannes Népomucémus beeld stond als jaren kleurig geverfd rond zyne ijzeren om heining, op eene openbare plaats, nu en dan al eens den groet afdwingende van kruisbrave kristenen. 't Moest toch zyD dat heter voorde kie zing niet al te goed uitzag voor de katholie ken, want alle middelen wierden er uitge zocht om propaganda te maken, en den slag te winnen. De koppen wierden bijeengesto ken alia er zou, er moest iets grootsch gebeuren Daags voorde kiezing had er op de open bare plaats waarvan hooger kwestie, eene veemarkt plaats gehad, en 's nachts voorde kiezing wierd o heiligschendery 1 het beeld van den H. Johannes Népomucémus vernist met de uitwerpsels door het vee ter plaatse nagelaten. By de katholieke drukkers lagen plakka ten gereed gedrukt met in groote letters op o Geuzenwerk, moetende dienen om van het bedreven schelmstuk van 's nachts de tegenparty te beschuldigen in de oogen der kiezers. Doch men had gewaakt, en aanzienlijke personen hadden katholieke haantjes vooruit het heil igbeeld zien besmeuren, wat «Geu zen werk moest heeten. Zie, dat behoort tot de geschiedenis, Too- nen en zoo ge wat moeilijk bovenstaande kunt binnenslikken, ga, tot uwer spijsverte ring, tot in de stad, en de eene of de andere uwer katholieke vrienden zal u wel weten te zeggen welke nog katholieker schelmen het waren die den H. Johannes met platte ledder bestreken en door de Rechtbank gestraft geweest zyn voor dat GEUZENWERK. In onzen Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag, 11 November. De openbare Zit ting wordt om 8 1/2 ure door Burgemeester De Deyn geopend. Eerste punt der dagordeVaststellen der lijsten der behoeftige kinderen recht hebbende op kosteloos lager onderwijs. 2* PuntVerpachting der goederen van het Hospitaal. Deze verpachting waarvan de totale opbrengst 1897 frank bedraagt, wordt goedge keurd. 3' Punt Beramen nopens eene vermeerde ring van taks op de stoomketels. De raad beslist eenpariglijk dat de taks per vierkante meter verwarmende oppervlakte der stoomketels en per paardkracht op de motors van éen frank op drij frank gebracht wordt. Er wordt daarvoor in aanmerking genomen dat de vermeerdering van toelagen aan Hospi taal en Armbestuur veroorzaakt zijn door de vermeerdering van uitgaven dier besturen in voordeel der werkersbevolking, dat de inrich ting der Nijverheidsschool, welke den werk man zal toelaten zich in zijn vak meer te bekwa men, onrechtstreeks ook den nijveraars zal ten goede komen, evenals de inrichting van het Werkloozenfonds, dat beletten zal dat in tijden van crisis de werklieden de stad zouden ver laten. Vervolgens worden voor 1310 verschillige kohieren van taksen vastgesteld en eenparig goedgekeurd Het kohier voor den Armentaks bedraagt fr. 5180. Voor de I 1/2 per honderd op het belastbaar inkomen van onroerende goederen op fr. 6140. Voor de taksen op balcons, loggia's en bow- window's, op fr. 39U. Voor de taks op de stoomketels en motors op fr. 1998. 5* PuntDe begrooting van het Onderwijs en der Stad, welke reeds voorgaandelijk in de commissies werden onderzocht, worden eenpa rig goedgekeurd. 6* PuntBeramen nopens het inrichten van een Pensioenfonds ten voordeele der stadsbe- di enden. M. Leo Van Impe stelt voor voorafgaandelijk het barema der bureelbedienden te herzien dat tot basis dienen moet. Het barema van 30 De cember 19U4 beperkt de maximum jaarwedde der bureelbedienden op 15U0 frank. Dit maxi mum wordt gebracht op 2000 frank te bereiken dooréene lweejaarlijksche, vier drijjaarlijksche en drij vierjaarlijksche verhoogingen van 100 fr. na 27 jaren dienst. Hij stolt vervolgens de inrichting voor van het pensioenfonds in voordeel van al de stads- bedienden de tusschenkomst der gemeente zou 3 bedragen van het loon of wedde, te storten met afgestaan kapitaal. De bediende is verplicht insgelijks 3 zijner jaarwedde te storten, met ingenottreding ten minste op 55 ja ren. Het zal hem vrijstaan zijne rente met bui tengewone stortingen te vermeerderen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aange nomen. Laatste punt: Vernieuwing van het Bestu rend bureel der Staats-Middelbare jongensschool. Buiten het College bestaat dit bureel uit vier leden, genomen twee in, en twee buiten den gemeenteraad. M. Evenepoel en de heeren raadsleden Duyck en Buydens worden herkozen. M. J. Violon wordt benoemd in plaats van M. V. Wever- bergh. Mededeelingen De tramkwestie en nieuwe straten Het College deelt een schrijven mede van den Heer Dartovelle, provinciale ingenieur van het Beheer der Buurtspoorwegen, waarbij deze de opmerkingen doet kennen van het Staatsbe stuur over de ontworpen verbinding der tram lijnen van Brussel en llalle met de statie, langs eene baan die den Burchtdam zou verbinden met de Geeraardsbergschestraat, en waarbij eene nieuwe brug over den Dender zou komen omtrent de fabriek Cobbaert-Prové. Deze te genwerpingen zijn niet van ernstigen aard. De bijzonderste is, aat dit ontwerp de tramlijn op het Statieplein brengt langs do enge ruimte tusschen de statie en hot hoekhuis der gezusters De Vleminck, en welke thans dient tot uitgang der reizigers. Het Staatsbestuur drukt den wensch uit, het plan te zien bestudeeren waar bij hoogerbedoelde tramlijnen over den Dender zouden geleid worden met eene brug nevens de garenfabriek La Moderne. en na*r de Statie langs Dreef en Statiestraat. De Raad beslist aan het Beheer der Buurt spoorwegen en tevens aan dit der Staatsspoor wegen te doen kennen 1° dat de stad zien bij haar eerste ontwerp houdt, namelijk datgene dat de tramlijnen van Brussel, Halle en Sotte- gem samen brengt omtrent het Ameiveld, met brug aan de fabriek Cobbaert-Prové, en ze langs den zuiderkant van den ijzerenweg naar de statie brengt. 2. Dat er geenszins kwestie is van het aan leggen van eenen steenweg tusschen Meerbeke en de Dreefstraat, welke de belangen zou kren ken van een groot kwartier onzer stad, maar dat de technische dienst gelast is met het op maken van een ontwerp van straat verbindende Burchtdam en Geeraardsbergschestraat, en dat het wenschelijk ware de tramlijn op zoo groote lengte mogelijk deze straat te doen volgen. Werkloozenfonds. De Heer Sekretaris geeft lezing van eenen tweeden brief, behelzende eene dagorde ge stemd na de meeting ingericht in het Lokaal De Redding door de Socialistische partij, den 6 November laatst, en waarbij er gevraagd wordt dat het stadsbestuur zoo haast mogelijk het werkloozenfonds zou inrichten. M. De Coorde steunt deze vraag, waarop de H. Schepen Behn doet opmerken aat reeds een crediet van 500 fr. als hulpfonds in de begroo ting van 1911 is ingeschreven en dat hij dezer dagen het inrichtingsreglement aan de goed keuring van den Raad zal onderwerpen. M. Dr Van der Ilaegen acht het noodig te zeggen dat M. Vandenberghe reeds vóór 5 jaren dit voorstel deed, en dat het toen in 't belache lijk getrokken werd door den heer Schepen De Mol en door M. Karei Buydens. De heer Schepen Behn, antwoordt dat M. Vandenberghe, in laatste vergadering der ver- eenigde commissien zelf gezegd had dat het voorstel uitging van M. Octaal Van Impe, welke de inrichting ervan op zich had geno men. M. K. Buydens teekent op zijne beurt pro test aan zegt dat hij altijd voorstander is ge weest van het inrichten van een gemeentelijk hulpfonds, maar op voorwaarde dat de politiek er buiten bleef. M. K. Buydens had iederdaad gelijk In eene zitting van het jaar 1907 vroeg M. F. De Clercq een crediet voor het Werkloozenfonds dor Christene Vakvereeniging. M. Vandenberghe steunde die vraag, welke verworpen werd om dat de begrooting van dit jaar met een te kleinen boni sloot. M. Oct. Van Impe beloofde op die zitting zich met de inrichting van het Werkloozenfonds bezig te houden en stelde toen reeds vast dat teen enkel lid van den Raad in princiep tegen e instelling was van dit hulpfonds. M. Buydens bevestigde dit gezegde. M. Oct. Van Impe overleed hetzelfde jaar. Ten slotte vraagt M. Leo Van Impe dat het College zou aandringen bij de maatschappij van den Dender ten einde het reinigen te bekomen van den Molen Dender welke in het bebouwde gedeelte der stad, een bestendig gevaar oplevert voor de openbare gezondheid. Evangelie van den Heiligen Hei- aard* patroon der leugenaar»* ie Bladzijde, il° kolom. In deze eeuw van klerikalen onzin en woor denkramerij, waarin de op alle tonen hoog be zongen katholieke EENDRACHTIGE regee- ringspartij, ondanks al haren dwang, hare broodrooverij, hare omköoperij, hare valsche kiezers en de ten haren profijte half gebakken kiezers wetten, sociale en andere wetten, niet bij machte is haren snol loopenden achteruit gang te stelpen, schrijft Beiaard,de jezuïet aan zijne discipelen, dat de lezing dor troonrede bij de opening der Kamers veel bijval verwierf bij de rechterzijde, ja zelfs de goedkeuring weg droeg van het archi-iiberaal blad La Dernière Heure. Liegen, immer liegen, ja tot in der eeuwig heid liegen, is wel de leus der klerikale partij in 't algemeen en van den Beiaard in t bij zonder. Wij willen geen enkel oogenblik betwisten dat de troonrede veel bijval had op de banken der rechterzijde 't Zou er maar dat aanbreken dat ze hun eigen opstel zouden afkeuren Immers, de troonrede gaat van de katholieke Ministers zelf uit. en Koning Albert, die noch tans, naar het schijnt, met goede democratische gevoelens bezield en geen achteruitkruiper is, had hoegenaamd geen snee brood in dien kleri kalen pap te brokkelen Hij moet dansen zooals de katholieke ministers fluiten en had den zij in de troonrede neergeschreven dat het belang van Belgie, het behoud der klerikale regeering vergde, en daartoe middelen dien den aangewend om het volk als klerikaal kiesvee te drillen en op te leiden, dan nog had Koning Albert tegen heug en meug den bitte ren kelk tot den bodem moeten ledigen. Dat nu de troonrede de goedkeuring weg droeg van het archi-liberaal blad La Dernière Heure wij zouden wel eens graag de teksten ter lezing willen krijgen waar die goedkeuring in te lezen staat Waarheid is 't dat La Dernière Heure evenals vele andere antiklerikale bladen geschreven heeft dat de troonrede den indruk geeft van een werk door een strenge censuur nagezien. Dat al deschoone bedoelingen, al de verheven gedachten die de Koning op algemeene wijze uitdrukt bij iedere alinea van zijn rede, in de tweede saamgedrukt en verlaagd zijn door de partijbekommeiingen die de rogeering bezig houden en dat de Koninklijke betrachtingen in zake onderwijs, van maatschappelijke wetge ving en van financien afstooten op de klerikale politiek. Als het nu daar de goedkeuring der troon rede beteekent, dan mogen wij zeggen dat den H. Beiaard licht tevreden is. Wat ons betreft, wij aanzien de troonrede als zijnde van eene ontmoedigende zinloosheid. Wij mogen den Koning niet verantwoordelijk stellen voor woorden, die hem werden in den mond gelegd door eene regeering die noch de- mokratiscn programma, noch edel ideaal heeft en geene redevoering samenstellen kan die vreugde verwekken, doch wij wenschen dat Hij weldra eene troonrede moge uitspreken die de geestdrift der gansche natie zal opwekken. Deze week was 't stilstand van wa pens in de Kamer. Dijnsdag alleen werd er eene open bare zitting gehouden voor 't kiezen van een voorzitter, 2 ondervoorzitters, 4 secretarissen en 3 questeurs. Woensdag vergaderden onze volks vertegenwoordigers in de secties voor 't bespreken van de budjetten. Voor deze week is 't al. M. Delbeck, katholieke volksverte genwoordiger van Antwerpen heeft zijn ontslag gegeven, en werd vervan gen door M. De Meester, oud-lid der Kamer, een behoudsgezinde genre Romengsken. Toekomende week groot debat over 't antwoord op de troonrede. De afwezigheid, verleden week, van verscheidene liberale volksvertegen woordigers met de eerste stemming bij naamaïroeping, heeft veel ophef ge maakt, bij veler onzer vrienden. Wij hebben met genoegen bestatigd dat onze achtbare volksvertegenwoordiger M. Rens aan de stemming deel nam. FEEST te MOORSEL. Dinsdag, 15 November vierde het muziek korps van de Witte Party alhier haar Cecilia-Feest. Na den uitstap in den voormiddag, had te 1 uur een oprecht lekker maal plaats, waar aan meer dan 100 leden deel namen." Na het tweede gerecht hield de heer Clement Saeys een wel doordachte rede over de maat schappij. De heeren Leveau en Brijs van Aalst, die aan de tafel van de kommissieleden aan zaten, voerden ook het woord, legden het programma van de vrijzinnige partij uit, wakkerden de leden aan tot een krachtigen stryd en dronken op den bloei van de Witte Partij. Voorwaar een welgeslaagd Feest 1 Open brief aan de Heeren Voorzitter en Secretaris der Maatschappij Takjes worden Boompjes Mijnheer en, Uw antwoord van 8 dezer is een ware teleurstelling geweesthet in een zoo ei genaardige styl geschreven berichtje van 3 November beloofde nogthans op myn brief te zullen antwoorden, en dit doet ge niet l Het is natuurlyk veel eenvoudiger te ver klaren wy hebben onze plichten gekwe ten maar alles hangt af van wat men daardoor verstaat. lk verneem dat dezen namiddag een algemeene vergadering plaats heeft wachten wy er den uitslag van af. Ik druk intusschen de hoop uit dat dit maal de Secretaris zijn verslagboek niet in zyn pupiter op het stadhuis zal laten liggen. Beste groeten. Een vriend der bedienden. Liberale Werkmanskring EEN DAGORDE. Verloden Zondag werd in de Bestuurszitting van den Liberalen Werkmanskring de volgende dagorde aangenomen en aan de Liberale Parle mentsleden gezonden Het Bestuur van den Liberalen Werkmans kring Vooruitgang door 't Werk, van Aalst, in zijn zitting van Zondag, 13 November 191Ü,overwegendohoe noodzakelijk hetisdatde Kamerleden van de linkerzijde standvastig aan wezig zijn, om onverpoosd het hatelijk katho liek goevernoment uit alle krachten te bestrij den, hetzij door debatten, hetzij door de stem mingen, betreurt ten zeerste de afwezigheid van Liberale Volksvertegenwoordigers gedu rende de zitting van Donderdag, 1U Nov. 191U, aldus bijdragende tot het behoud van een meer derheid voor de regeering gedurende diezelfde zitting, en drukt de vaste hoop uit dat, in 't ver volg, onze mandatarissen evenveel ijver als hun kiezers zullen aan den dag leggen, tot om verwerping van het goevernementdringt tevens aan om zonder uitstel de bespreking te doen beginnen over de eenmaking der kieswet ten en deze te doen doordrijven, dit het minst zijnde waarop het vrijzinnige volk rekent. De personen die een abonnement op ons blad nemen, zullen't van heden tot Nieuwjaar kosteloos ontvangen. Zonriagrust* Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apotheker op Zondag 20 Novemberl910, M. Callebaut, Botermarkt. Almanacli Hachette voor 1911. Te verkrygen in den Papier- en Boekhandel J.Van Opdenbosch, Kapellestraat. 13, Aalst. Liberale Werkmanskring. Op Zondag 27 November 1910, te 6 uur 's avonds, Tooneelvertooning met Voordracht. Bezondere programma's voor dit feest zullen aan de leden bezorgd worden. 8portiiigclub«Heden Zondag om 10 uren vergadering in Concordia. Om 2 uren vriendenmatch voor scholieren op het terrein van Steun Geeft Moed tus schen de Sportingclub en Steun Geeft Moed. Om 8 uren groot bal in Concordia de leden en vrienden van de club aangeboden. Het bestuur hoopt dat al de leden zullen tegenwoordig zijn. Naamlooze brieven Een puouA ojBjeqii of misschien ook wel kleri kale slimmerikken houden zich onledig met naamlooze brieven te sturen aan zekere onzer gekozenen en hoofdmannen ze trach ten twist en tweedracht te stoken zonder den lafhartigen en slechten kant hunner handelwijze te bespreken, moeten we hen verwittigen dat al hun auooqos pogingen totaal nutteloos zullen blijven. Ze mogen zich dus de moeite sparen hun vuil werk voort te zetten. A. D. W. Wilt ge aangename en leerrijke lectuur vrienden abonneert u dan aan 't vijgenblad van de stervende en uitterende kliek, na- mentlyk Denderbode dat blad telt tegen woordig wel 200 (lezers,'t is kolossaal wat er al in te lezen is verleden week was het byna gansch ingevuld met de ellenlange, smakelooze en nietsbeduidende troonrede (dat is toch ook copie) verder een correspon dentie uit,,.. Bottel ae re (tegen Gent), een weinig nieuws en wat annoncen de lezers van dat blad zyn wel gediend voor hun centen 1 Allo 5 centiemen voor nen heelen gan- schen Denderbode en ge hebt de zeever toe 1 De bedienden vftn posten en telegrafen hebben van minister Helle- putte veel beloften gehad hy is er van onder getrokken en zyn ministerie met de beloften toe, aan Mde Broqueville overge laten deze is begonnen met aan al de be dienden te wenschen alles wat hun aan genaam kan zijn.» En, nu,eenige dagen ge leden heeft het algemeen sekretariaat van ijzeren wegen, posten en telegrafen een mi nisterieel besluit aan de handteekening van M. de Broqueville voorgelegd, waarbij er aan heel het personneel een millioen grati ficatie \verd toegestaan ter gelegenheid van 't buitengewoon werk bijgebracht door de tentoonstelling M, de minister de Broque ville bezag ;t papier en zijn eenig antwoord was lk ken aat niet En 't voorstel vloog de mand in. Zou de Dageraad van M. den baron Louis de Bethune, dat nieuwsken mededeeien Een millioen voorde ryke kloosters, NIETS voor de vlijtige staatsbedienden Leve de katholieke party en al hare mui lentrekkers 1 De Witte Kaproen is een strijdblad dat in de bres springt tot verueüigiug der Vlaamsche Hoogeschool te Genter is 111 die stad ook in Üktoüer laatst eene vereenigiug gesticht tot verdediging van de franscne taai bij de Hoogescnool, van welke vereeni- ging menige üoogleeraais deelmaken. De heer Van Wetter, oud rector, ouder andere heeft de eerste zitting voorgezeten en heeft duchtig op het vlaamsch gekapt 't frausch alleen is volgens nein de laalaie tot Kennis en wetenschap kunnen leiden. En De Witte Eaproen schryft daarover Aan allen (dier professoren die 't frausch 9 boven 't vlaamsch stellen) zonder onder- 9 scheid, mag de vurige wensen uitgedrukt 9 worden dat zij hun krachten zouden 111- spannen 0111 toch ook eens in aanmerking te komen voor den Nobelprijs, Iijk dit het o geval is met veel professoren uu Holland en de Scandinavische landen, onderwezen niet in 't Fransch maar in hun eigen 9 moedertaal. 'tMoet zyn dat hetFransch toch nog zoodanig den geest der menschen niet 9 scherpt, aangezien de Deutsche professo- ren met al hun verstand, vermeuigvul- digd doorden wetenschappeJykeu invloed van de Fransche taal, het nog zoover niet 9 kunnen brengen, als menig leeraar aan 9 Holiandsche, Noorweegsche of Zweedscne 9 Universiteiten. Dat zijn harde en moeilyke noten om kraken I11 't zelfde blad lezen we in een brief van M. A. Prayon-Van Zuylen De eerste roeping van een hoogeschool 9 is een verstandelyk midden daar te stei- 9 len, een brandpunt, wiens beschavenden 9 invloed uitstraalt tot in de laagste lagen 9 van de bevolking. 9 We zyn met die meening ten volle t' ak koord dat is echte democratie 1! De Witte Kaproen kondigt ookaan dat de Nobelprys van Natuurkunde thans weer is toegekend aan Dr Van den Waals Nederlandsch hoogleeraar. Dat is de vierde Nederlander die aan den Nobelprys geraakt een üewys wel dat het gebruik van de vlaamsche taal hy de Hooge school van Gent het wetenschappelijk peil ervan niet zou doen dalen. Congo. Minister Renkin heeft in den ministerraad een voorstel neergelegd 0111 een nieuwen ijzerenweg te leggen in het zwart land lengte 5Üü kilometers kost 50 millioen. Wie zal er daar nu allemaal zyn handen in wasschen Al wat klerikaal is en een weinig in de goei gratie staat van de bisschoppen en de ministers, geraaktseffens in d'eeii of d'ander administratie van ons land of van de Congo, met een schoon traktement, zon der de profyten. Laat de boeren maar dorschen en de pas toors maar preken dat de liberalen slechten zyn. Attends, je viens, zeggen de dompers I Sanatorium de Alont-sur-Meuse (Lustin). Maladies de poitriue. Pension 10 a 12 fr. Ascenceur Chauffage Cen- ral. Eclairage électrique. De onverbreekbare eenlieid van de klerikalen begint al te lossen, ze heb ben 6 stemmen meerderheid in de Kamers en de Réveil, het orgaan der independenten schrijft wegens t verplichtend nderwijs dat M. Theodor zijn woord zal houden, 't Schijnt dus dat hij 't verplichtend onder wijs zal stemmen, Die leeft zal zien en ondervinden Een bewijs dat Denderbode begint te suffen In zijn blad van Zondag lest (le bladz. laatste kolon, laatste paragraaf) schryft hij M. Liebaert, minister van 9 rechtswezen stelt, door eene bijzondere 9 schikking.... etc. 9 Minister Liebaert is dus al minister van justicieü Maar sukkelaar toch, kent ge nu uw eigen ministers niet meer 't Is M. De Landtsheer die minister van rechtswezen is en M. Liebaert is minister van finantién zooals te Aalst M. RomeDg, uwe concurrent uit de Volksstem. Vroeger werd er te Aalst en omstreken slechts een enkel systeem van Naaimachienen verkocht. Zij waren dan ook de beste. Andere tijden andere zeden. Het huis Phoenix Victoria, heeft nu de voorkeur van het publek voor zijne machiencn. 1. Omdat zij sneller werken 2. Veel sterker en sierlijker zijn; 3. 40 tot 50 franks goedkooper en voornamenlijk 5 jaren gewaarnorgd zijn tegen sleet en braak. Alleenlijk te verkrijgen Ivattestraat, 77, Aalst. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Menschen, g(j die spaart en van tijd tot tijd nog iets kunt van kant leggen, herneemt de manier van sparen van in den ouden tydstepk uw centen in eenen pot onder den eenen of anderen keldertrap of wel verbergt ze in eene kous. Waarlijk, de belgisclie rente in 3 jaar tijd is ge vallen van99,80 fr. op 93,10 fr. of 6,TÖ fr. verlies per honderdDegene dus die over 3 jaren bel^ische rent kochten of in de posteen rentboeksken namen, hebben voor die 3 jaren maar 2,30 fr. per cent intrest getrokken, 't is te zeggen 76 centiemen en half per cent en per jaar. Schoon gevolg van de finantieele politiek van onze paters en jezuieten regeering II De Liberale party Is dood en begraven. Dat is 't liedeken door onze tegenstrevers op alle tonen reeds gezon gen Ewel I Zondag 1.1. is 't er eindelyk van gekomen de Liberale party vertegen woordigd door M. Florkin, van A wans by Luik, was dood en begraven. Want een eigenaardig voorval had Zon dag op dit dorpje plaats, 't Was aldaar her kiezing daar acht dagen te voren de Libera le kandidaat, die reeds dood en begraven was, meer stemmen bekwam dan den socia-

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2