DE BOSCHGEUS Loopende Nieuws. Kleine Menschen. Uit Sottegem. Uit Erembodegem. Briefwisseling. Ceciliafeesten Oude Garde. Nu komt weer M. Franck aan 't woord om aan de Kamer bekend te maken dat M. Woeste den tekst veranderd heeft in zake kiesverbintenis, uitgesproken in zitting van dijnsdag. Het snelschrift bewyst dat M. Woeste uitdrukkelijk verklaart heeft dat men geen waai de moet echten aan kiesver- bintenissen en daar de groene Paus gezien heeft dat hy leelnk den bal misgegeven heeft, zoo heeft hij dit veranderd in meening 't welk gansch den zin verdraait. Sieur Woeste, die van zijn eerste leugen niet ge barsten is, zweert by hoog en laag dat hy van "geene kiesverbintenissen gesproken heeft. Die leugenachtige woorden breDgen de Kamer in gisting en de heeren Hymans, Van de Velde en Franck zetten den professor van 't bedrog en der leugens duchtig op zyne plaats. Hy kan 'ter voordoen. Nadat M. Ortegat. katholieke volksverte genwoordiger van Mechelen, beweert had dat M. Woeste van geene verbintenissen ge sproken had, ontplooide M. Franck, 't ka tholiek dagblad Le XX*Siècle, in wiens het verslag van eergisteren letterlijk stond dat M. Woeste werkelijk de woorden uitgespro ken had Tableau Na deze afgedane zaak, die gansch ten nadeele van M. Woeste draait, komt M. Wauters, socialiste volksvertegenwoordiger van Hoei-Borgworm aan 't woord en verde digt vooral de stoffelijke belangen van den landman. En nu is het de beurt van sieur Verhae- gen, den renegaat, die de democratie verloo chend voor een Kamerzetel, want de bis schoppen hebben gesproken en dan is 't or dewoord buigen of bersten. M. Verhaegen komt met een hoop kleine papierkens voorden dag en denkt de libera len in eene moeilyke positie te plaatsen te genover de socialisten, maar dit lukt hem niet, want seffens wordt hem op den neus gewreven 't verbond gesloten te Gent tus- schen katholieken en socialisten. En wan neer hij nu de socialisten verwyt de sabotage gepleegd door de fransche baan- werkers te hebben goedgekeurd, ontstond er een geweldig incident tusschen M. Ver haegen en de socialisten nu ook moet M. Verhaegen zijn woord eten en zeggen dat hy dit zoo niet gezegd heeft. Hoe iesuit toch Vrijdag. De parapluman van Gent zet zijne rede voort en tracht terug door aller lei uittreksels uit dagbladen, de socialisten in een valsch daglicht te stellen om twee dracht te zaaien tusschen liberalen en socia listen. Maar dat spelleken lukt hem niet, want er wordt hem geantwoord: Maar uwe vrienden te Gent, die marcheeren hand in hand met dezelfde mannen, die gy als ban dieten en saboteursi'wil doen doorgaan. Na een persoonlyk feit tusschen Hubin en Verhaegen, komt de spreekbeurt van M. Van der Velde, die er eerst op wyst dat gansch de redevoering van M. Verhaegen eene uitdaging is geweest, om de tweedracht van rechts te verbergen. Hy heeft ons strik ken gespannen waarin wjj niet willen vallen. Wanneer, zegt M. Van der Velde, wij voor de onmiddelyke hervormingen met de libe ralen samengaan, dan is het alleen een jux taposition. Tusschen liberalen en socialisten bestaan er ook hroederlyke en vrye banden, terwijl de katholieken vereenigd zyn door de slavernij des geesten. Langs on zen kant be staat er meer verstandelijke ontwikkeling daar wy de waarheid opzoeken. Langs uwe kant moet ge dogma's aannemen. Liberalen en socialisten zyn het eens over wederzydsche punten van hun programma. Wy willen dus het A. S. de ouderdomspen sioenen en den leerplicht. Verledeiie week liep een vreemde priester de stad af om te bedelen voor eene kerk ievers in d'Ardennen. Heer Burge meester a. u. b. dat niet, hier is al genoeg af te dokken en surtout, de E.E. H.H. wor den al genoeg het gras van onder hunne voeten gemaaid door de Baardemans van St-Job. It cc li thank van Oude naarde: Uitslag van den pryskamp (Onnoodig aan onze lezers 't onderwerp van den pryskamp kenbaar temaken, daarvoor eerbiedigen wy ze te veel.) 1" Prys 21 x 2 iaar kot en eens 7 jaar te samen 49 jaren kot, toegewezen aan Jules Van den Borre, gewezen katholieken onderwyzer te He mel veerdegem. Rechtbank van Ny vel Zelfde pryskamp 1® prys 42 maand kot toegewezen aan petit-fróre Gondolphe, staande te Geldenaken ofte Jodoigne. C'etait un oiseau venant de France! merci, papa Combes, zooveel voor u Wathangt de opslag der cham petters en van Staafken Stek nog in de balans Dat is niet mogelyk 1 zoo er nog wel één gemeenteraadslid die hongerloonen durven stemmen? Ha! ha! er zyn geene Vlaamsche grieven meer 1 De Aalste- naars die 't ongeluk hebben iets in ons duuanekantoor te moeten vereffenen, oor- deelen daar anders over. 't Is daar al parlé francé Die tol reglementen zyn nog niet ingewikkeld genoeg, niet waar, voor een voudige burgers. Men ondervraagt ze dan nog in 'tfranschen duwt ze lange fransche ofde Belgische Vaderlander** TEN JARE 1586, door J. J. M O KE Vrij in de Volkstaal overgebracht. o— Bleek, met vlammende oogen, met recht staande hairen, opgezwollen borst en de leden met een koud zweet overdekt, aan - schouwde Frederik die twee stryders en gevoelde zich op het punt van woede te bezwyken. Het was te klaarblyklijk dat Baudouin geen langen wederstand zou kunnen bieden en de ongelukkige jongeling ging dengene onder zijne oogon zien om brengen, die hem dikwyls blyken van een oprecht belang gegeven had. De zwakheid van zynen vyand maakte eenigermate de dood welke den minister bedreigde nog wanhopiger. Met eenen aan loop, met eenen slag, zou Frederik dit zie kelijk wezen omgeworpen hebben maar hy was hevig gebonden, en hjj was genood zaakt al de omstandigheden der moordery procés-verbalen op de maag. 't Is nog herd daar stommen ambacht spelen 1 't Ware te wenschen dat onze gekozen van alle gezind heden daar eens krachtdadig tusschenkwa- men het geldt hier geen politiek, maar de verdediging onzer rechtendit is, zoowel op bestuurlijk gebied als op rechterlijk in onze taal behandeld worden 1 Wy dringen aan by al onze miskende stadsgenooten, dat zij hunne grieven aan hunne gekozen laten kennen. Aan alles komt een einde Eensgezind had de Kamer eene toelage gestemd van 200,000 fr. voor de treinover- sten en treinwachters. Nog niets hebben die Heeren zien binnenkomen. Minister Broque- lie schijnt zelf te twijfelen of hij ze zou uit geven Voor de kloosters twijfelt men niet. Het 1,200,000 fr. zal dapper aan onze arme kloosters uitgedeeld worden, maar ook, niet waar, de nood is er zoo nijpend, het leven is zoo kostelijk, en de winter voor de deur Arme paters, arme nonnekens dat de Heer u genadig zy in uw hard strijdend en kom mervol leven 1 Wat zyn de tyden ver anderd. In de middeleeuwen, als wanneer eene boerinne hare boter vervalschte moest zy met den klont op 't hoofd in de zonne staan ofwel vooreen gloeiend vuur tot dat de boter gansch gesmolten was. Tableau Waren de eiers rot, de jongens mochten ze op Tonia of Marieken haar fagadeken klet sen. Wat een leven, hé jongens 1 HadLotte- ken of Lieken wat te veel water in de melk gepomt, rap, een tref ter in 't smoelken ge stoken en t kanneken daarin uitgegoten, willen of niet toch slikken. Goede oude tyd Hadden er toen reeds vervalschers van Kie zerslijsten geweest, ze zouden ze voorzeker moeten publiek opfretten hebben, en de 80 exemplaren kosten 1750 fr. of 750 fr. te veel 1 lu den nacht van Zondag tot Maandag is de kerk van Erpion afgebrand. Liever als een mirakel te doen lieten de heiligen zich gansch opbranden, dat er maar een stukje boschkool meer overbleef, men hoorde ze noch kikken noch mikken, wat kloeke man nen. Maar de geestelijken van die kanten, kunnen ze den wind niet doen keeren, dat ze hier om les komen die sukkelaars I In dc Kamers verklaarde de heer Daensdat de 15,000 stemmen die zyne lyst hier te Aalst behaald heeft by de oppositie partyen niet mogen gerekend worden. Zou dat wel ook het gedacht zyn van zijne kiezers Wylen Priester Daens zou er een anderen gang mede gegaan zijn I Wie herinnert zich niet zyne vlammende redevoeringen, loen hy die be waarders van alle voorrechten, die kiezers- omkoopers en volksbedriegers aan den schandpaal spijkerde Toen was de bewa rende partij nog almachtig, maar nu, dat zy zich met bedrog boven den politieken mod derpoel nog houdt, onder de leiding van Woeste, den grootsten volkshater van onzen tyd, nu zou Priester Daens gevoeld hebben dat het geschikte oogenblik daar was om met eenen f Drschen stoot dat finantieël bewa rend kraam tot duigen te stampen, en dit tot heil van 't volk. Zaterdag avond was 't volle gala in Con cordia. Het Nederlandsch tooneel van Gent gaf er Kleine Menschen tooneelspel in 4 bedrijven door A. Van Wasdyk. De groote zaal was gansch volzet, een be wys dat de Aalstenaars liefhebbers zyn van Vlaamsch Tooneel, bijzonderlijk wanneer 't gespeeld wordt door artisten als deze van 't Nederlandsch tooneel van Gent. Het stuk viel gansch in den smaak van 't uitgelezen publiek, want aan applaus ontbrak het niet, het meest nog in het derde en vierde bedrijf. Maar ook het onderwerp van 't stuk was goed gekozen Vander Groef, Lijzeen Kousbroeck, leden van den kerkeraad in eene kleine protes- tantsche gemeente, gesteund door Pilgers, golsdienstonderwyzer, vinden den ouden dominé niet orthodox genoeg en als hy weigert den kansel te ontheiligen door er propaganda op te maken voor een hunner, die zich canclidaat stelt bij de verkiezing voorden gemeenteraad, zullon zy eene aan klacht tegen hem indienen. Zij beschuldigen hem ergernis te hebbengegevên, door sedert eenigen tyd een meisje aan huis te hebben, dathy voor zyn nichtje doet doorgaan, maar dat misschien, zeggen zy eerst, maar later stellig een schandekind is en zelfs misschien, zeggen zy eerst, maar later stellig dominé's eigen kind. Het is een onwettig kind van gestorven vrienden, waarvoor dominé sinds jaren pensioen heeft oetaald en dat nu zyn ouden dag kwam op- vroolyken. Om harentwille belooft hy aan de leden van den kerkeraad hunnen candi- daatop den kansel te zullen aanbevelen te laat, zeggen ze. Dominé zal dus met Suze heengaan. Maar ook Willem gaat mee, Van derGroefs zoon, die sinds lang het geloof anders opvat dan zyn vader, maar die altyd gezwegen heeft om het bittere leven van zijne moeder nog niet ondraaglijker te maken. c< Kleine Menschen werd heel goed be grepen, omdat, speelde 't in eene vlaamsche gemeente en ware de Dominé, een katho lieke priester, een van den ouden tyd- af te zien, zonder het slachtoffer kunnen ter hulp te snellen, De moordenaar behaalde eindelijk de over hand. Baudouin uitgeput liet de hellebaarde los de dwerg hief ze zoo aanstonds boven zyn hoofd met verschrikkelijke uitbrakin gen. Hy ging den slag toebrengen, wan neer eene heesche stem, die onder het gewelf des kelders weergalmde, gelyk het gebrul eens wild dier, drlj maal riep Mi chel I Michel 1 Michel Ik ben hier, meester, antwoordde de kleermaker, met bevende stem en liet nood lottig wapen loslatende, deed hy eenige stappen naar den trap, waar Jeremias op te voorschijn kwam. Metschuim, stof en bloed bezoedeld, bleek, zwaarmoedig, de hairen in verwarring, met vlammend oog en ongerust voorhoofd, scheen hy voorde eerste maal neerslachtig ts zyn. Wat doet gy daar, vroeg hy Des warabuismakers houding was op nieuw nederig en vreesachtig geworden Broeder, zegde hy, de edelman wilde myn huis ontvluchten, en minister Baudouin, ik had de dwaasheid begaan hem te doen roe pen, raadde hem aan dit plan ten uitvoer te brengen. Ik houd ze hier beiden gevangen. QJeremias rimpelde de wenkbrouwen. Hebt gy de hand op zulke mannen durven leg- zoo raar als witte raven, de toestanden de zelfde zonden zyn voor onze streek. Al de acteurs bekwamen veel byval en met volle recht in hunne verschillende rol len we willen hier geen algemeen critiek maken, 'tzou niet passen, ook achten wy ons te klein om kunstenaars als deze van 't Vlaamsch Tooneel van Gent, te oordeelen of te veroordeelen. De décor, geschilderd door den vriend Arthur Carael voor 't eerste, tweede en vierde bedrijf was zeer wel gelukt en werd door allen, ae acteurs inbegrepen, gepre zen. We hebben de vaste overtuiging dat het feest eenen mooien stuiver zal opgebracht hebben voor de goede werken waarvoor 't gegeven werd. We hebben dit te danken aan eenige ne derige vrienden, die het euvel zouden ne men, moesten we hunnen naam in dit ver slag drukken, ook voor 't grootste deel aan den heer bestuurder van 't Nederlandsch Tooneel van Gent, M. Arthur Hendrikx, die zoo bereidwillig zyn personeel te on zer beschikking stelt. Om te eindigen een nieuwsje voor toeko mende jaar. M. Hendrikx liet ons weten op 't vriendenmaal na de vertooning gegeven, dat hy toekomend jaar ons zou vergasten op een puik blijspel in 3 b^dryven en een klein tooneelspel.. Dank op voorhand, heer Bestuurder en ad muitos annos. Heden Zondag 27 November, te 6 uur 's a vonds zeer stipt, bij Pierre Van Doorsselaere, Kasteelstraat, 3lle en laatste storting voor de pensioenkas Help u zelve door de werklieden-leden van den volksbond, Nogmaals willen wij de aandacht onzer lezers trekken op de wet der ouderdoms pensioenen. De personen geboren in 1845 moeten zelf zorgen voor een ouderdomspensioen en, bij voorkeur, zich daarom laten inlijven bij eene of andere maatschappij die voor doel heeft aan hare leden een ouderdomspensioen te bezorgen. Hoewel de huidige pensioenwet voor ernstige verbeteringen vatbaar is, toch moet men ze zich ten nutto maken en groote dwaas zoude hij zijn, die er niet alle mogelijke voordeel tracht uit te trekken. Do rijke burger zoowel als de nederige werkman, die vooruitziende is, zal niet nalaten voor zijn ouden dag to zorgenwant de fortuin is heel wisselvalirg en heden kan men rijk, zelfs zeer rijk wezen, doch morgen kan men door allerlei noodlottige omstandigheden tot den bedelzak vervallen. Om aan de personen, die voor hun ouden da^ willen zorgen, de verschillende verrichtingen, die zulks medebrengt te sparen, werd sedert eenige jaren in don schoot van den liberalen Volksbond,eene wettelijk erkende maatschappij gesticht, mot name Help u zelve die enkel voor doel heeft de personen, die zulks verlan gen, bij de lijfrentkas aan te sluiten en, op tijd en stond, voor hen het noodige te doen tot het bekomen van het ouderdomspensioen waarop zij recht hebben. Vroeger hebben wij reeds geschreven dat de jaaalijksche storting tot het bekomen van een ouderdomspensioen ten minste 3 frank moet bedragen, doch het comiteit van den Volksbond^ daarin 't akkoord met dit van de gilde Help u Zelve oordoolendedat die geringe bijdrage van 3 frank een zware last kon daarstellen inzonderheid voor den nederigen werkman, nam het wijs besluit van ieder werkman-lid slechts 1 fr. 50 te vergen en er jaarlijks 1 fr, 50 bij te leggen ten einde alzoo de minste bijdrage van ieder werkmans-lid op 3 frank te brengen. De reeds talrijke werclieden-leden van Helg u Zelve zijn thans in bezit van hun pensioenboekje en kunnen nu zelf oordeelen over den schoonen uitslag die zij op die wijze bekwamen. Wij zijn dan ook zeker dat zij zullen voort- faan, niet alleen met ons hun vertrouwen te ewaren, maar ook nog eene ieverige propa ganda te maken en hun pensioenbond zooveel mogelijk in getal te doen stijgen. Voortgaande op den ingeslagen weg, komt het comiteit van den Volksbond t' akkoord met den Voorzitter der gilde Help u zelvede heer Jozef Schockaort, te beslis.-ti dat de gilde voortaan ook jaarlijks ten minste 1 frank zal bijstorten op het boekje van ieder lid dat jaar lijks 3 fr, en meer zal storten, zoodat voor de leden die 3, 4, 5, «enz frank betalen, respec tievelijk 4, 5, y enz frank op hun boekje zal gebracht worden. Die nieuwe maatregel zal stellig het pensioen der leden van Help u Zelve nog merkelijk vermeerderen. Dat er personen gevonden worden die ons werk trachten te kleineeren,datver wonderdons geenszins, zulke kleingeestigheid bekommerd ons het minst en geeft blijk van misnoegdheid en jaloezie. De talrijke nieuwe leden die zich bij de gilde opnieuw komen aan te sluiten, be wijzen voldoende dat het volk ons werk weet te waardeeren en onze pogingen wenscht aan te moedigen. Zulks is voor ons een voldoende bewijs dat wij het goede pad zijn ingetreden. Wij zullen dan voortgaan op den ingeslagen weg en al het mogelijke doen om aan onze le den zooveel voordeel mogelijk te verschaffen, Om te eindigen, wenschen wij nogmaals de aandacht van sommige ouders te vestigen op de zedelijke verplichting die zij hebben hunne kinderen ook bij de pensioenkas aan te sluiten, Hetgone zij voor zich zei ven doen, moeten zij ook goed vinden voor hunne kinderen, zoodra zij den ouderdom van 6 jaar hebben bereikt. gen, zegde hij van woede bevende. Michel! ait had ik u niet bevolen. Michel verschrikt stamelde eenige woor den en boog den knie gelyk een smeekende. Sta op, zegde de geus, en keert in uwen winkel terug. Uw huis zal welhaast door zocht worden. Ik ben verraden geweest en men weet dat gy my toebehoort. De kleine kleermaker werd bevreesd. En die twee mannen morde hy, waar zal ik ze verbergen Laat my die zorg over, hernam Jeremias. Ik kei de dit huis reeds, wanneer ik u er in plaatste Maar wat beduidt die hellebaarde, her nam hij eensklaps, met eene doffe stem Noch Baudouin, noch Frederik, noch Michel antwoordden. Waartoe diende die hellebaarde, herhaal de de geus, dewijl hy de hand over het hoofd van 't verschrikt manneken uitstrekte. Broeder, broeder, stamelde hy, Baudouin is uw vyand en ik heb hem willen Ik begryp het, hernam Jeremias, met eenen blik welke de dood in het hart van dien ellendeling bracht. Wy zullen die reke ning een andermaal vereffenen, klim nu in uwen winkel. Heb medelijden met my, snikte de kleer maker en wierp zich aan zijne voeten Zoo handelende, zullen zij hunne lievelingen de spaarzaamheid kunnen aanleeren en nun later met een gerust geweten mogen zeggen Ziedaar kinderen wat wij voor u deden, voltrek het begonnen werk opdat gij later niet verplicht wezet de hand uit te reiken maar fier en zonder blazen uwen ouden dag in volle gerustheid, in volle zekerheid van bestaan voor den dag van morgen moget doorbrengen. Mochte het volk eindelijk voorgoed zijne plichten begrijpen, want ons grootste leed ware, te moeten vaststellen dat er nog ouders zouden gevonden worden, die ondanks onze herhaalde oproepen, daaraan ongevoelig ble ven en hunne kinderen van de schoone voor- deelen der pensioenwet niet lieten genieten, En wij zouden niet verwonderd zijn, moch ten zulke zorgelooze ouders daarom later door hunne kinderen veracht en verstooten worden. Dat iedereen dus zorge voor zijn ouden dag en meewerke voor de grootwording der gilde Help u Zelve. Voor het comiteit der gilde Help u Zelve De Secretaris, De Voorzitter, Gustaaf D' Iiaese. Jozef Schockaert. Voor het comiteit van den volksbond. De Sekretaris, De Voorzitter, V. Cantaert. M. Van lleddegem. IIy gaf my een judasgroet. Van de maand Oktober drie jaren geleden, stonden in onze gemeente twee*machtige poli tieke partijen tegenover elkanderom het plaat selijk bestuur trachten in handen te krijgen. Langs den eenen kant de liberale partij, of de partij van vooruitgang hebbende op haar pro gramma de schoone hervormingen van Alge meen stemrecht, evenredige vertegenwoordi ging, leerplicht, persoonlijke dienstplicht, pen sioen van 1 fr. daags voor de werklieden, bene vens eene heelo reeks noodzakelijke hervor mingen van plaatselijke aard. Van den anderen kant de achtcruitkruipende klerikale partij, zonder programma slechts gesteund op om- kooperij, dwang en onwetendheid. Voeg hierbij het onrechtvaardig meervoudig stemrecht, het heste middel om hun kiesgeknoei in de hand te werken en ge ziet op welke erbarmelijke wijze ze voor het kiezerskorps moeten verschijnen Dat de kiezers onzer gemeente het liberaal programma waren toegedaan, dat bewees ons de kiezing van vier jaren vroeger, toen onze vrienden zulken schoonen zegepraal op de kle- nkalen behaalden. Nu in de laatste gemeente- kiezing was het om de meerderheid te doen, onze dompers wisten wel dat ze uit eigene kracht te zwak waren tegenover de liberalen en dit moest ten koste van geld of geweld wor den verholpen en hulp moest er komen gelijk door wie of van waar het dan ook mochte ko men. Na dat de meeste klerikale eigenaars vanAalst, Brussel en elders hunne huurders verplicht hadden voor de katholieke lijst te stemmen, voelden ze zich nog onbekwaam de liberale lijst te doen vallen en andere hulp moest opda gen. En inderdaad zulks gebeurde dan ook. Een zoogezegde dienaar des Heeren wierp zich met hardnekkigheid in den strijd, ging van huis tot huis, om de kiezers den schrik op het lijf te jagen, viel natuurlijk, op niet deftige wijze, de liberale kandidaten aan, en gelukte er in, geholpen door 't geld en de macht de libe ralen het onderspit te doen delven. Voor ons, we zeggen het recht uit, was de strijd hard wij hebben niet voor ons de macht van 'tgeld en van den godsdienst, wij hebben enkelijk den goeden wil van eenige moedige strijders. Nu dat de kiezing voorbij was, en wij ten volle onze plicht hadden gedaan, hoopten wij toch wat rust te kunnen genieten en de schan- dige aanvallen onzer tegenstrevers te zien op houden. Helaas, wij hadden zonder den waard gerekend. Hij, die ons volk zoo schandelijk had misleid, hij, die de kandidaten en andere strij ders der liberale partij zoo onrechtvaardig had beschuldigd, was hiermede nog niet te vreden. Neen, vol haat en nijd in het hart, en met het woord broodroof op de lippen, stapte hij we derom als een bezetene vele hnizon binnen, ditmaal niet om de kiezers om te koopen, neen, maar om mij in mijnen handel trachten te bena- deelen en alzoo, mij, mijne vrouw en mijne on schuldige kinderen tot den bedelstaf te doen dalen. Och hoe tevreden zou hij zijn, kon hij mij, mijne vrouw en dierbare kinderen doen van honger krevoeren, het geld immers een liberaal huisgezin en kon zulks gebeuren, dan ware den wil van dit haatdragend personaatje volbracht. Maar, eenmaal had hij het volk kunnen mis leiden, maar ditmaal, ging het niet zoo gemak kelijk. Wel gelukte hij er in, met hot mes op de keel, er enkelen van ons doen te verwijden, maar ook gevoelde hij weldra dat er nog man nen van karakter in onze gemeente waren, die den zoogezegden dienaar des Heeren fel op zijne plaats zetten, en hem harde waarheden lieten hooren. Gewaar wordende dat langer er op aandringen nutteloos was, vroeg hij dan aan die lieden, er toch tegen mij niet van le spreken, 't Duurde niet lang of toch wist ik wat er al weer was voorgevallen. Eerst had ik het gedacht gekregen dit per- sonnaatje voor zijn verraderlijk werk, voor de justicie te brengen, maar na alles wel te heb ben ingezien veranderde ik van gedacht en ik besloot hem alleen den goeden dag te weige ren, hem niet meer te bezien, op die wijze krachtdadig tegen zijn schandig werk proteste rende. Ziende en gevoelende dat al zijn werk tegen mij om zoo te zeggen nutteloos was, ging hij verder.Zoo kwam ik eenige weken geleden, om naar de statie te rijden, 't personnaatje tegen die mij spottend tot op den grond groette. Onbeantwoord liet ik zulks voorbijgaan. Maar dit was te veel voor hem. Ziende dat dit alles mij onverschillig liet, kon hij niet langer meer zwijgen en hij zegde aan een grootte katholiek. is mij daar tegen gekomen, (mij noemen de met eenen naam welke ik hier als treffelijk want hy kende de beteekenis eener bedrei ging van Jeremias. Degeusdeed hem zonder spreken opstaan, en toonde hem den trap. De bevende dwerg gehoorzaamde aan die beweging, sleepte zich voort langs den kant dat welken machtige hand aanduidde. ACHTIENDE HOOFDSTUK. Bovendien zijn de ongelukkigen ge vallen in den put, welken zij zelve ge dolven hadden hun voet zelf is zich komen verwarren in den strik welken zij hadden willen spannen. Cl. Marot, essays, 56 Zonder een woord te spreken, naderde Jeremias tot Frederik en Baudouin en sneedt de banden los welke ze gekneld hielden. Eene soort van verlegenheid vertoonde zich op zyn gelaat, dewijl hy de hand aan het werk sloeg om het kwaad te herstellen waarvan hij de eerste oorzaak was. Men zag dat hy zich vernederd gevoelde, niet voorhetgene de twee gevangenen geleden hadden, maar omdat degene die ze op de pijnbank gezet had, dit laag en eerloos wezen, zich een recht toegeeigend had, dat aan hem alleen toebehoorde. Wordt voortgezet. man wensch te verzwijgen) ik heb hem nen juuasgroet gegeven tot op den grond, en zie dat 18 het grootste vermaak welke ik op de \v ereld bezit. Ziedaar deftig volk van Erembodegem, do woorden uitgesproken door dat geweid perso- naadje. Hij die zich aanstelt als de verkondiger en verdediger van den katholieken godsdienst, zit met het hart vol haat en nijd, en geuraagt zich zoo onbeschoft. Heb elkander hef, bemin uwen naasten als u zei ven om God, leeren ze het volk, en zij verachten, bespotten, broodroo- ven hunnen evenmensch, omdat hij een eerlijke overtuiging heeft. J Oordeel volk van Erembodegem over zulke handelwijze en wanneer ze in uw huis komen om uw geld af te bedelen, u tegen uwen even mensch op te winnen of uwe stem af te bedelen, wijs ze het gat van den timmerman, zend zo wandelen, zoo zullen ze loon naar werken heb ben en dan alleen zal er voor het voik een tijd perk van vrijheid en geluk aanbreken. Fl. VAN DEN BERGHE. *-^R REDACTIE Die mannen, vriend r lorent, verdienen alleenlijk 't nusprij- uüki Van al!e eer>hjke menschen ze verkoopen ulu VOj aan de rijke katholieken, 't zijn do wachthonden van de volle koffres-forts, zooals d heer Planckaert zegt. Eens komt boontje om zijn loontje. N* driven aan by onze cor respondenten om zoo het eenigzius mogelyk is ons hunne brieven voor Donderdagavond te bezorgen, Dank op voorhand. (De Red). Uit Herdersem. Den 24 Nov. 10. Mijnheer, Ons groot feest van den Bond zal plaats hebben den Zondag vóór Kerstdag, de vrien den zijn dus verwittigd en moeten goeden appetyt medebrengen, want net zal lekker zyn, ïVliel zal er voorzorgen. De kasemat van Peirten Noee gaat voor uit. Alle Zondagen werken er 8 metsers en dienders aan. EIk brengt iets aan, de burge meester heeft een boom kado gegeven. De kasemat heeft 6 vierkante meters, er zal van boven een kapel in zyn, deu offerblok hangt nog in twijfel. Inhaliug in den uitkomen, luisterlyke feesten. Awel, vriend Achiel, wanneer komt gy nu met uwe boekerij, wy hebben een lokaal en den man die er zich mede zal gelasten is den eersten den besten niet, 't is eenen uit 't bovenste schof. Wanneer in 't kort hé Zondag en 8 dagen byeenkomst van den bond, d'affaire ligt gereed te wacnten. T. o— Mijlbeek-Moorselbaan. Mijnheer van de gazet, Als gy wilt moogt gy het volgende in de gazet zetten Wy laten u weten als dat de vermaarde fanfaren Arm aan arm, ge vestigd bij Jef Bierbuik, bygenaamd Jef de Kenne, haren Cicilia viert deu II December. Om 9 uren 's morgens zal onzen rapó inge zegend worden van Sinten Cornelis in onze parochiale kerk, of wy zullen mogen spelen weten wy niet, maar 't is mogelyx, want de groote orgel is er nog niet. Onze nieuwe rostkest zal te zien zyn. Daarna uitstap en n'en keer gedronken en 's noenens'teten. Mie spreektjongens eerstsoep met bal- lekens, en leiu Boilie me wetteleu of sprui ten, en tein grosbif met scnosseneeleu en tein, elke man zyn kieken. Wy zeggen Eu tein Mie, laat ze maar binnen komen. Voor 't buizement zal er gezorgd worden van hoogerhand, zoo het schynt. Wy zullen den uitslag der plechtigheden u laten weten. T. Heer Uitgever, Mag ik u verzoeken de volgende regelea nog in uw geeerd blad op te nemeu. Ingevolge myner vroegere briefwisseling, heeft de Maatschappij der Takjes, in alge- meene vergadering, een wys besluit geno men, namelyk te onderzoeken wat ei voor de Bedienden kan gedaan worde 1) Om de werkuren te regelen 2) oin beter loonen te bekomen, Ik zie met genoegen dat mynschry'ven niet zonder nut is ge weest - het was uiet een aanranding, zooals men beweerde, maar eenvoudig een wenk. een aanwyzing wat diende te worden gedaan. Kan do Maatschappij der Takjes door hare bimoeïn- gen het lot der kleine bedienden doen ver zachten en hun loonstandaard doen verhoo gen. dan zal ze een goed werk hebben ver richt, en dit zal voorzeker vele bedienden aansporen zich by dezen kring aan te slui ten. Beste groeten Een vriend der bedienden Zaterdag 3 December, om 8 1/2 ure 's avonds, Concert in Concordia. Zondag 4 December om 11 u. stipt, uitstap, daarna algemeene vergade ring. Om 5 ure Banket. Maandag 5 December, om 6 1 /2 ure 's avonds. Avondmaal, daarna uitstap. Zondag 8 Januari 1911, opvoering van Le Barbier de Séville. daarna BAL BRIEVENBUS. Vriend B. te Moorsel- Waver. Helaas te laat 1 Het doet ons toch genoegen dat de feesten van het huwelyk goed afgeloopen zijn. Men heeft dus niet geschoten gelyk over 14 dagen P Zooveel te beter voor de 2 champetters die te laat kwamen. Wij wenschen u goede kermis voor Zondag. Uw gedacht was toch goed, twee keeren feesten tot Zondag Vriend Du. te Haalt er t-Eede. Zyt ge rust, wij doen ons bt-ste. Vriend Bu. te Kerhxken. Zoo niet, als ge nog naar de stad koint, eens binnenstappen, niet waar I Ik had u Dinsdag maar met n'en wip gezien. Vriend L. L. Baardegem. Ik heb nog goed nagedacht op uwe gezegdens, ga eens voorts in uwe gedachten gy zult veel goeds verrichten. Vriend D. te Meirei Ja, de Heer Volksver tegenwoordiger Ren s zal Zaterdag aanstaart de zitting houden zeg het voorts.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 3