Gemeenteraadzitling'. MOORSEL. Loopende Nieuws. Briefwisseling Uit Sottegem. NINOVE. Liberale Werkmanskring; Het Visscherken. Mingelaiuangel. M Schollaert denkt ook de linker zijde in verlegenheid te brengen met te vragen op welke manier zij de ouders zal verplichten hunne kinderen naar de school te zenden. Zult ge de kinde ren met de gendarmen doen halen of wel zult ge de huisvader in 't gevang zetten, vraagt hij Neen, neen, ant woordt de linkerzijde, wij hebben an dere middelen als dwangmiddelen om de ouders te verplichten. Zoo bijvoor beeld het ontnemen van hun kiesrecht aan de nalatige vader, gelijk het nu reeds bestaat met de wet op de dron kenschap. M. De Bunne, socialistische volks vertegenwoordiger, sprak na den mi nister in 't vlaamsch en doet de ellen dige toestand uitschijnen waarin ons vlaamsche volk in 't algemeen leeft. Daarna neemt Colfs, katholiek Kamerlid van Brussel, midden de alge- meene onverschilligheid van de Ka mer het woord om eenige banaliteiten te zeggen. Woensdag. Groote dag. M. Hymans, liberale volksvertegenwoor diger van Brussel, een der hoofden der liberale partij, heeft het woord. In eene prachtige en gloedvolle rede, die met veel aandacht toegeluisterd wordt, doet hij de betrachtingen en 't ideaal der liberale partij kennen, 't Is ons on mogelijk in dit zoo kortbondig verslag een algemeen gedacht te geven van de welsprekendheid van den gevierden volksvertegenwoordiger. Zeggen wij terloops dat hij zich overtroffen heeft en de katholieke harde waarheden laten hooren heeft. 't Slot van zijn redevoering luidt als volgt Indien na de volksoptelling van 1910 de regeering weigerde nieu we zetels te scheppen of geen alge- meene verkiezingen beval, dan zou zij een aanslag op de rechten der natie plegen Indien gij het niet doet, en ik aarzel niet het te zeggen, en mijne woorden zijn gewogen,dan laadt gij op u eene verpletterende verantwoordelijkheid. En nu is'tde beurt van renegaat Ren- kin, den demokraat van drie ellen voor nen frank, die alles verloochend, wat hij eerst eerde, en die ter wille van 't smeer de... voeten likt der Woestis- ten. O droeve Sire Daarna breekt M. Van de Walle, liberale Volksvertegenwoordiger van Mechelen eene lans ten voordeele der toepassing der evenredige vertegen woordiging en doet uitschijnen hoe rechtvaardig zijn stelsel is. Donderdag. M. Van de Walle verdedigt nogmaals zijn stelsel, dat op eerlijkheid gesteund is. Hij drukt er tevens op, 't kartel te zien verwezentlijken in al de groote steden van 't land, om zoo de klerika- len te dwingen meer eerlijkheid in ons kiesstelsel te brengen Na M. Van de Walle neemt M Woeste nog eens 't woord en tracht de regeering wit te wasschen. Men zou waarlijk moeten denken dat er maar een spreker bij de rechter- zijds bestaat, namentlijk Woeste. Hij wil nu ook de vrouwen laten stemmen, t welk den lachlust verwekt der gansche linkerzijde. M. Hende- rickx, nen vlaamsche leeuw van Ant werpen, die zijn tanden en zijne klau wen verkocht heeft aan den vlaamsch- hater Woeste, spreekt in 't vlaamsch eene lange rdevoering uit om de be trachtingen der Neringdoeners en der Vlamingen te doen kennen, maar wan neer de oppositie hem vraagt die be- rachtingen als wet voor te stellen trekt de vlaamsche leeuw zijn staart tusschen zijne beenen. Arm diertje M. Janson, de oude grijze liberale strijder,van op 't preekgestoelte brengt harde slagen toe aan de regeering en verwijt de klerikalen, den godsdienst uit te buiten voor hunnen winkel. Hij schandvlekt de geestelijkheid die zich met alles bezighoudt, uitgezon derd met den godsdienst en hij voegt er nog bij De priesters hunne macht steunt op de hel en de doodzonde. Ik geloof aan de hel niet, want dat gaat niet met de goddelijke goedheid. In dien de hel bestond gelijk ze door wordt afgeschilderd, er zou geen God bestaan. Ik zal nooit kunnen aanne men dat de eeuwigdurende pijnen be staan, waarmede gij schermt om het volk onder uw juk te houden. Alles wordt voor u doodzonde. Zijne kinde ren naar de onzijdige scholen sturen is doodzonde, voor de liberalen stem men is ook doodzonde, 't katholiek weekblad Ons Recht lezen, nog maals doodzonde, weldra zal de hel te klein zijn en zal men de poorten moe ten openen. Gansch de rechterzijde zweeg wan neer zij dien zweepslag kreeg geen enkel katholiek lid protesteerde Na het einde van zijne meesterlijke redevoering werd d'heer Janson door zijne vrienden eene warme ovatie toe gebracht. Vrijdag. M. Ozeray, liberale volksvertegenwoordiger van Aarlen, doet uitschijnen dat in de provincie Luxemburg het evenredig stelsel vee afval van stemmen heeft. 't Is nu de spreekbeurt aan den ieve- rigen liberalen volksvertegenwoordiger van St-Nikolaas, M. Persoons, die houdt staan dat onze vlaamsche bevol king zoo geleerd niet is dan de waal- sche, alhoewel Woeste het tegenover gestelde wil houden staan. Hij zegt dat er in onze vlaamsche gewesten dorpen worden gevonden waar meer dan 50% der inwoners ongeletterd zijn. In 1909 waren er in Oost-Vlaan deren op 10,344 militianen 3537 die niet onderwezen waren. Spreker doet ook uitschijnen dat onze regeering er groote schuld aan heeft, dat het vleesch tegenwoordig zoo duur is, zoodat onze vlaamsche werklieden het bijna vol komen moeten ontbeeren, 't geen zeer noodlottig voor hunne gezondheid is. 't Woord is nu aan M. Theodoor, bij genaamd half en half, independent van Brussel, die zegt geen bevelen te wil len ontvangen nog van de linkerzijde, nog van M. Woeste; die mijnheer half en half verdedigt 't evenredig stelsel, waarvoor hij reeds 20 jaar strijdt, zegt hij. We gelooven het volgaarn, maar wij zullen het bij de stemming afwach ten. Dynsdag, 6 December om 5 1/2 u. namiddag. DAGORDE Openbare Zitting. 1. Markten Openbare Verpachting. 2. Grondrente aflossing. 3. Burgerljjke Godshuizen. Openbare verkooping van Goederen te Aalst. 4. Nijverheid school, Rekening 1909. Begrooting 1911. Geheime Zitting, 1. Benoeming van den grafmaker. 2. van den bewaker der Schietbaan. 3. Gemeentebelastingen Openbare pos ten Reclamen. 4. Lager Onderwijs benoeming ran eenen Onderwijzer in eene aangeno men school. Heer\ Uitgever, M. Daens,volksvertegenwoordiger, schrijft in zijn Land van Aelst van verleden zon dag het volgende Een der woordvoerders van de Aelstersche Liberalen zegde te MoorselGod heeft de aarde niet geschapener is geen God alles is uit den niet gekomen. Gelief aan uwe lezers te zeggen in mijnen naam dat M. Daens grove leugens vertelt, gelijk hii wellicht doet uit gewoonte als hij over de liberalen spreekt. Ik zei juist het tegenovergestelde niets kan uit niets komen. Ik zeide o de menschen beoordeelen alles van hun eigen standpunt, omvang, grootte, verte, snelheid, ouderdom ja, deugd en ondeugd schatten zy volgens hun persoonlijk wezen. a Zelfs zoover zijn de menschen gegaan te beweren, dat zy handelen in naam van God, als zy elkander haten, vervolgen als we zien hoe volkeren tegen elkander oprukken en elkander verdelgen en ver moorden, Ik zeide nog elke daad, goed of slecht heeft hare gevolgen, al bespeuren we die niet onmiddelyk, maar zoo de daden verge ten en vergeven worden, de gevolgen zijn er toch. Laat ons goed zyn jegens elkander, laat ons de waarheid zoeken en verdedigen, laat ons niemand verfoeien om zyn geloof of overtuiging. Ziedaar wat ik zeide. Ik heb, meen ik eene hoogere opvatting van de Almacht dan M. P, Daens, die in naam van God reeds zoovele leugen en boosheid in zijne gazet heeft geschreven. Wat de schepping betreft, ik verzend M. P. Daens naar het werk van pater Secchi en ik zal hier tot inlichting voor hem een uittreksel mededeelen uit de Anna len van den Oudheidkundigen kring van Aelst, uitgave waaraan medewerkte de E. H. pastoor Roegiers. destyde bestuurder van het hospitaal te Aalst. Het nummer 2 der annalen van 1907, be vat eene studie van M. Jan Moens, advokaat, aard- en oudheidkundige te Lede. Op bladz. 40 lees ik Overigens we zyn verre van de oude tydrekening, die aan het menschdom een ouderdom toekent van slechts 8000 jaren. M. priester F. Vigouroux, zegt dat het H. Schrift ons niets leert betreffende de oudheid van het menschdom en er ongetwij feld eene leemte moet bestaan, in den af- stammingslyst van den Genesis. Verder haalt M. Moens de meening aan van talryke geleerden, die er op wyzen dat de aarde sedert duizenden eeuwen bestaat, en hy zelve verzekert, op grond zyner be vindingen dat er 10,000 jaren geleden in Vlaanderen menschen woonden, die een zekeren graad van beschaving hadden be reikt. Waarom zoo geweldig liegen M. P. Daens. Te Nieu werkerken werden wy gelasterd door den onderpastoor in zyne sermoenen over Moorsel worden we verketterd door M. P. Daens, het oordeel van den eenen is dat van den anderen waard politieke wrok en fanatism. Galileï werd door de inkwisitie der H. Kerk veroordeeld om gezeid te hebben dat de aarde draait ik wordt veroordeeld door den kerkvader Daens om gezegd te hebben, dat het heela sedert millioenen jaren bestaat, hetgeen door niemand meer betwist wordt, Ik stel M. P. Daens voor in zyn lokaal, in 't openbaar of voor eenige zyner vrienden rayne voordracht te herhalen, dan ten min ste zal hy memogen verketteren met kenni» van zaken. Dank voor de opname, heer Uitgever. J. VAN OPDENBOSCH. Mits 'nen frank af te doppen mochten verleden Zondag Stokers, Machi nisten en Piossers hunne voeten onder 'tberd steken in 't klein kollegie. Wat maag, niet-waar, heer Baron, die gasten hebben Gelukkig dat de Hollandsche kaas als reser ve kon dienst doen zorg toch dat er te naaste jaar genoeg vleesch is. Maar, denken die menschen nu toch dat het genoeg is de stokers en machinisten eens per jaar voor 'nen frank hunne goeste te laten eten en dat zy daarmeè zullen z.vygen. Denkt gij toch, heer Minister, uwe schandalige uitbui ting voort te dry ven. Machinisten benoemt gij niet meer, Stokers doen dienst als machi nist en deze stokers-machinisten krygen op hunne beurt machienkuischers als stokers, En de stoker, gebombardeerd machinist- krygt, om dit ambt uit te oefenen, het kol- lossaal supplement van 22 centiemen ofte 11 centen. Geef ray ne macher en 'nen rol zei Nollen I Maar gy smoort beteren tabak, hé, mynheer Van Hals, professer uit Sottegem, die minister kwam spelen en beloofde, beloofde, en al la, vrienden, tot later, de goede gezondheid, en de komple- menten en al wat u aangenaam is, a. u.o. En opgelaten zyt ge, vrienden Stokers en Machinisten, voor u geen geld in 't baksken, 't is voor... raadt voor wie Xem 11a, de Eerweerde Heeren van St-Job gaan nu al uit bedelen met ne commichoneir voor de klein pakskens En wie is hunne kasjavan De Weledele heer Tistjen Pispot, function- naris ter stede van Aalst, alwaar hy uitoe fent de delikate functie van Pissijnkuischer, derwelker onderhoud bekent staat in de archieven van der stede ten jare 1908 als volgtOnderhoud der rioolen en pissynen 1,628,65 fr. 1 't Was verleden Vrijdag langs de kanten van Mylbeek-Botermelkstraat dat de E. H. uit 't scheeren ging. Tistjen was niet voorzien van zynen yzerdraad en zijnen Chentenellen vager, zinnebeelden zijner edele functie 1 Veel boerkens meenden dat de man pataten kwam koopen, maar 't was wat an ders. Maar 'nen halven zak, vriend, de meesten geven 'nen zak, maar alla, 't is toch willekom en ge weet niet wraar, dat God u dat tienmaal zal wederkeeren. En 's maandags daarna trok de zwaarge- lade karre met de zuur gewonnen pataten naar 't millioenwaarde klooster. Hoog in hoogte prijkte fier op de zakken Tistjen Pispot, gelyk de haan op den mesthoop I Hier en daar trok een boer er eenen af, in stilte 1 Maar weten onze vrienden landbou wers dat er op St-Job nog 350 manschappen bykomen eh kadeën met eene maag gelyk Petter zynen os En zeggen dat het goever- nement, op straf van boete, de boeren op legt de rupsen te vangen.... omdat zy wat bladeren uit d'haag opeten Is 't waar dat men in Tribunaal van Commer cie aan 't dekoreeren is. Beleefde opmer king aan d'heeren van 't Schepencollegie Fagadeklacher is een stiel en decoratieschil deren is een andere stiel 1 Onze theater is ook gedekoreerd en als er dan vreemde menschen komen vragen zy wat dat die madam die daar met hare bloote bessem- stelen over den toog hangt toch wel mag verkoopen 't zal champagne zyn, aan de kleedy van dat volkje zou men het toch zeggen 1 Maar nu, serieus gesproken er zyn hier jonge artisten, die veel beloven, de laatste tentoonstelling heeft het bewezen. Moedigt ze wat aan, gansch de stad zal u pryzen 1 Zondag, zult gy het weten, Champetters, maar het nieuws verbetert, maar, i propos, zegt eens, waarom veree- nigt gy u niet allen in uwe nationale Fede ratie Onderzoekt dat eens, zorgt voor de toekomst, vereeniging is redding. Win sten, schromelijke winsten doen overal de gasmaatschappijen: Deze van St-Josse won verleden jaar 710,000 of 23 van 't kapitaal, na overgroote amortisse- menten. En daar betaalt men 13 en 10 cen tiemen. En hier, ja hier: H.H. Administra teurs, commissairs en aandeelhouders in uwe zakjes zal het regenen. Volks vertegenwoordiger Rens vraagt aan de minister of het waar is dat hy de loo- nen der arme bareel wachtsters die in den expositietyd 80 centiemen trokken weer op 60 centiemen heeft gebracht. En die minister moet antwoorden dat het echt is, maar dat is om die en om die reden, onder ander dat de sukkelessen een kasteel bewonen, een arm hutteken aan de baan, gewoonlyk ver verwydert, om zoo te zeggen uit de wereld en dit voor 10 centiemen per dag. O 't is op recht schandalig, terwyl die ministers mil lioenen verkwisten in hunne paleizen, waar voor niets kostelyk of schoon genoeg is. noot zynen nek te springen, 't gaat ons Diet aan, onze frank zullen wy liever 't huis op- smullen, 'k zal ik u dat retetteten M. den Baron. X. Uit Denderleeuw. Menheer den Opsteller, Nu mogen ze hem ne keer hebben, den heer Baron en zijnen ennekensnest't Ban ket van de statiemannen zal aan zyn rebbe- nen hangen, n'en frank leggen en dood van honger naar huis iaalen, da's wat grof Met 60 mannen trokken wy op, wy kregen nog een schof by 't Erembodegem 26 uitge- vaste als wy, gereed om eer te doen aan de kimme Eerst naar de mis om de bevelen te volbrengen, van M.den Baron, daarna hier en daar n en klaren voor de maag en dan naar 't lokaal. T'was beget 2 uren in plaats van alver een, scheel van honger hoorde men onzen beer grollen. D'eerste kastrolle stovery kwam te voorschyn, ze rook /oo goed, Pee Schoef krabbe ze op zyn talloor, t' was bernik I Dan kwamen er nog eenige kommen te voorschyn. maar de grootste schoefelaars zaten er te dicht by en ze scheerden ze mede,en wy zaten te z wee ten van leuzigheid,maar niets tefretten! daar na was 't kaas,maar nu was het sofkipee Iedereen grabbelde met volle grepen en sloekten binnen wat ze krygen konaen. De baron stond verbabereerd 40 man meer als ik er op gerekend had zegde hy. 't Was hier geen kwestie van 40 mannen te veel, maar gy had er op 850 gerekend en er waren er maar 360. Maar gy kent de maag van 't werkvolk niet Was dat toen de moment om ons wat saroop aan den baard te strijken met die onnoozele predikatie van die zeeveraar uit Sottegem en van het ge- broebesel van dien dikken die minister moest spelen Dan wijding van onzen rapo, 't was er gauw met geklonken dan uitstap in de stad, de trekzakken en 't gei- tenmuziek voorop, 't was de kortège van de leege buiken. Maar elk schoof debie, op zoek naar lustrien, boestrinck en anderen bik. De broeken toegegesp en beschomtelyk naar huis gepiert. Ge zult ons niet meer vangen, hebt ge ons vandoen om over ten partjjge- Baardegem 80 Nov. 1010. Mijnheei De Ceciliafeesten zijn goed afgeloopen. Onzen 'burgervader die maar eens op 't ]aar uit zijn schelp komt was aanwezig. Het pakt hem altyd als hij in ons midden is, de man is zoo gevoelig. Na dendischzyn wij de vrienden gaan bezoeken, Onze bur gervader zyne tranen rolden in de haren van zynen baard en fonkelden daar onder den kinkè van Stappen gelijk de rym- dropjes der klaverressen in de heldere mor- gendzonne. En men hoorde hem mompelen die sak kerse rakaille, wy kunnen er toch niet meer leggen als wy er hebben, Sakkerse rakaille. Wat zou dat nu zyn Wy informeeren en we zullen u op d'hoogte houden J. J. Maandag vierde alhier de eeuwoude phil harmonic haar jaarlijksch Cecilia-feest. 't We der was in den beginne niet al te gunstig, maar 't belette de moedige muzikanten toch niet voor 't diner, dat om 1 uur plaats had, een be zoek te brengen aan al de spelende leden. 'tWas nogal wel gepompt voor'nen keer De opkomst der eereleden was goed^maar 'tkon toch nog beter zijn en het ware te wen- schen dat in't vervolg niemand meer afwezig zij. Overigens, 't zijn de eereleden die eerst en vooral 't goede voorbeeld moeten geven en dan volgen de muzikanten van zelf. Lekkere wijnen en vooral een uitgelezen en zeer vorzorgd menu, waarover we mevrouw Celine en haren kok gelukwenschen, wat kon er beter onze ledige magen doen stillen en ons broederlijk samenzijn in geestdrift doen stijgen De vriend Emiel is wat afgevallen, maar kon t ook anders Immers zijne tong begon een klein beetje te haperen Met vreugde stelden wij vast dat de ouden nog de pertigste werden, eu tot eenieders ge noegen zagen wij den heer Gustaaf Schockaert de piano onder handen nemen, om den joligen Theodore Machtelings te begeleiden, die ons op een paar liedjes vergastte en bewezen heeft dat hij nog niets van zijne vroegere kluchtig heid verloren heeft. Wij denken dat de oproep tot de muzikanten door den heer Gustaaf Velge gedaan in naam van den Voorzitter, onzen vriend Modeste Van Heddeghem niet onbeantwoord zal blijven dat iedereen het zijne zal willen bijbrengen om, met toedoen der heeren bestuurder en on derbestuurder, de philharmonie op stevige voeten in te richten en op den weg der glorie te leiden. Wij zouden aan onzen plicht te kort komen moesten wij sommige eereleden niet aanwak keren om de wekelijksche repetitie ook bij te wonen, 't Moeten niet altijd dezelfde wezens zijn die men er ontmoetwij mogen er ook wel eens andere te zien krijgen I Wij gaan eindigen met te zeggen dat het feest ten genoege van iedereen en in volle geestdrift is afgeloopen. Zoo moet het zijn en zoo zal het tot in der eeuwigheid blijven als iedereen maar zijn best wil doen. LibcrAle Jonge Wacht. Op Zondag 25 December (Kerstdag) aan staande geeft de Liberale Jonge Wacht, voor hare leden en eereleden een tooneel en zang kundig avondfeest in het lokaal van den Libe ralen Kring Statieplein In 't toekomende nummer zullen wij het volledig programma van dit feest laten verschijnen. Morgen Maandag 5 December om 8 ure s avonds stipt, verplichtendealgemeeno verga dering voor de leden j der Liberale Jonge W achtten lokale van den Liberale kring, Statieplaats. Men zal overgaan totdekiezingvan 't besuur voor 't jaar 1911, al de leden moeten zonder uitzondering, aan deze vergadering deel nemen. De naamafroeping zal aanvangen om 81/4 ure zeer stipt. Koninklijke Tooneelmaatschappij De Witte Waterbloem. Luisterryice Vertooning OP ZONDAG 4 DECEMBER 1910, den Schouwburg der Maatschappij, Branteghem verontschuldigde de heer Voor zitter zyne Voordracht heden niet te kun nen houden, aangezien hy weerhouden was door ziekte. Hy deelt de leden mede dat een der Eereleden en Weldoeners van den Kring komt Ridder benoemd te worden van de Leopoldsorde, en dat het Bestuur in naam van al de leden, een bloemtuil en geluk wenschen heeft gestuurd aau den nieuwen Ridder M. Odilon Van der Schueren. M. Van der Schueren zegt spreker heeft ter dier gelegenheid eene gifte gedaan om als onderstand te dienen aan de behoef- tigen leden van den Kring. Hy heeft talryke blyken van genegenheid ontvangen en is onze instellingen en de armen mild indachtig geweest. Die mededeeling werd met een donderend handgeklap begroet. in Dreefstraat. Programma VERLEDEN drama in 3 bed. door Ina Boudier-Bakker. HET KAMERSCHUT klucht in 1 bedryf, door Heyerraans Pryzen der Plaatsen Voorbehouden plaats 2 fr. Eerste plaats 1 fr. Tweede plaats 0,50 fr. Deuren open om 4 ure. Gordyn 41/2 ure zeer stipt. 0— Heden Zondag, 4 December, om 3 uren na middag, zal de plechtige onthulling plaats heb ben van het gedenkteeken door de bevolking van Ninove opgericht op het graf van KAREL HAUTMAN, den dapperen politie-. w Maart laatstleden ter dood gebracht, bij het uitoefenen van zijnen dienst. Het stedelijk Bestuur en de Stadsfanfaren zullen ten Stadhuize om 2 ure 3/4 vergaderen Vreemde afvaardigingen sullen de plechtig heid bijwonen. Verleden Zondag 27 November had het 1* Winterfeest plaats. Ondanks de talryke andere feesten welke inde stad plaats hadden waren de leden nog al talrijk opgekomen: De tooneelstukjes Eindelijk Alleen, sluiteloos en Meisjesgrillen werden goed vertolkt en spelers en speelsters werden warm toegejuicht. De heer Onder-Voorzfltter Corneille Van Joh. Lefevre L. Duoset. Een visscherken was aan het visschen, En zat aan het ruizelend riet. Het molenaarsdochterken kwam er En lette op het visscherken niet. En lustig het zong Dat het alom weerklong En diep door het hart Van het vischerken gong. Ach meisken, och word toch mijn liefken. Gij kluistert mij met uw lied. Wat zou ik 1 zoo zei er het meisken, Met een visscher en vrij ik niet. En verder zij zong Dat het alom weerklong En ook door hot hart Van het visscherken gong. Ach mei3ken dan word ik maar maaldor En 'k werpe mijn lijn in het riet. Ik maal dan het graan voor de boeren Want derven en kan ik n met. En met hem zij zung Dat het alom weerklong Toen zij als uruid Naar het molenhuis gong. Zondagruet. van s middags tot middernacht, dieiistdoeade Apotheker op Zondag 4 December lyiU, M. unyseliuckx, Molenstraat. Aiiuunach Hnehette voor 1911. ie verkrygeu 111 uen Papier- eu Boeauaudel J.Vau Updeuüosch, ivapeiiesiraat. 13, Aalst. Rekening en Dudjet. De koulren- teudrager is nu ai eenige weken genoemd en M, Komeug is nu nog met zyn fmaucen- stukken niet gereed. vV'y lieooeu een tyd gedacht dat M. Moyersoen een ueteren scne- pen van financiën zou geweest zyu dan zy nen voorzaat iu<x<xv 't is nog een soort slechter. Met den opslag van den 6 heeft hy nu geld om er zien ïu te wentelen eu ny ge raakt er 11 og met door. Arme cyferaarlM.de Bethune was nen anderen vogel 1 uy liet ter pers leggen ontwaren we in JJe Vrije Aroetder eeu kieiu artikel waarin de senry ver ervan zien afvraagt of het ïnlichtingsuureei der Vulusyaset nu ge vestigd is ïu den kwakzalvers winkel van Uhipka Dergelyk senry ven verwondert ons zeer van wege eeu lioeraal blad en we teekenen er stellig protest tegen. In den opsteiraad van ous ulad of onder onze medewerkers tellen wy geen verraders en we raden dus de senry vers vau De Vrije Arbeider aau m '1 vervolg wat mm met nunue haastige en valsoue aautygiugen en bedoelingen om te springen. Is de Vrye Arbeider gesuentom de belan gen der werklieden te verdedigen ofwel om ons in den nek te scnuppen De eroonrede eu de katholieke onbeschoftheid. Nauat de koumg de troonrede in de Kamer uitgesproken nud riep de pastoor vau iNoisaeux van uit de preekstoel De keizers eu koningen zyn meestal gekroonde varaeus. a> De onderpastoor van Vieisalin zegde De koning is eeu vod, een geus, ik naat hem. Te Rousselaere werd een klerikaal bladje uitgegeven waarin men las.De koning is 't vyfde wiel van den wagen, dat 10 miljoen kost aan 'tland. 9 Geeraerd van Geeraerdsbergen schreef Dat onze koning de zweep had gelegd op 't lief van zynen vader, o En de pastoor van Pasches zegde Neemt 't geweer en doodt den koning. Zeggen wy terloops dat er hier spraak is van de troonrede uitgesproken door Leopold II, in 't jaar 1878. Eerlijkheid en Rechtvaar digheid. Wat is de algemeenheid, wat is de werkende klas, wat is de nering- doende burgerij, wat is de Belgische be- volking met één making der kieswetten genaderd Zoo vragen de katholieke bladen zich zeiven af. Eén making, christelyke pennewroeters, dat wil zeggen politieke eerlykheid, recht vaardigheid 1 Eenmaking wil ook nog zeg gen zuivere vertegenwoordiging van het Volk, uit wien alle macht komtEénma- king wil bijgevolg ook zeggen betere wetten voor de algemeenheid, doeltreffende hervormingen voor de werkende klas, be scherming van de neringdoende burgerij, goede wutgeving voor gansch de Natie. Ziedaar wat éénmaking der kieswetten in zich bevat 1 Voor den armen. In de gemeen ten E. en M. uit de arrondissementen Aalst en Oudenaerde, werden de geloovigen van op den preekstoel door hunnen herder ver wittigd, dat pater Albertus eene inzame ling zoude doen van mondbehoeften, als aardappelen, tarwe, rog«e, groenten, boter vleesch enz. voor den arme van Aalst. Inwoners van vermelde dorpen verzeke ren ons, dat de armen van Aalst niette klagen zullen hebben, want dat er in 2 sta tiën ruim 7000 kilogrammen aardappelen tarwe, rogge, groenten, vleesch, boterend, zijn geladen ter bestemming van Aalst SJob. Dat de reeds zoo dikgebuikte paters lek ker zullen smullen, daar is niet aan te twij felen. Maar de armen van Aalst zullen er hunne maag niet mede vullen dat is zeker Verboden te heden. Inbynaalle gemeenten ziet men opschriften Verboden te

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2