Zondag 11 December 1910 Prijs centiemen het nummer Vijfde Jaargang Nummer 50 Zeer belangrijk Dericht. Belangrijk Bericht. Hun Overwinning. Vraag en Antwoord. Politiek en Religie. Vakbonden oï Syndikaten. Zitting des Gemeenleraads Hel budjet van Justitie. DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 Ir. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst, VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. AALST, AO DECEMBER 1910 Onze achtbare Volksvertegen woordiger de heer RENS, zal van heden af alle EERSTE ZATER DAGEN DER MAAND, van 10 tot ix 1/2 uren 'smorgends, zitting houden in 't lokaal der Liberale Associatie Graaf van Egmont, Groote Markt, Aalst. De andere Zaterdagen der maand, zal op dezellde uur en in 't zelfde lokaal, een der hoofdmannen der Liberale partij zich ter beschik king houden der kiezers. De personen die een abonnement op ons blad nemen, zullen 't van heden tot Nieuwjaar kosteloos ontvangen. VRIENDEN, Leest en verspreidt ons Liberaal Democratisch Weekblad, dat moedig en onverschrokken 't liberaal program ma verdedigt, tot heil van burger, werkman, neringdoener en landman. k Het katholiek- goevernement heeft dus ge^epraald in de Kamerzitting van verleden Dinsdag. Hun triomf was zoo oneindig groot, lieve lezers, dat niemand van u ooit had kunnen gelooven dat de klerikalen zoo sterk waren met armzalige twee stemme tjes ijn {e er door gesparteld, bij de stemming over de eenmaking der kies wetten, nnmers met 80 stemmen te gen 78 werd het amendement over die kwestie verworpen, en dan nog had het kamerlid Theodor zich ont houden, alsook de liberale volksver tegenwoordiger Lorand, die gepai- reerd had met M. De Sadeleer, en de liberale Heer Warocqué was afwezig. Het Katholiek Bestuur had dus in het zand kunnen bijten. De koning mag dus niet weten dat de helft van de Kamers andere kieswetten willen, want het was hier te doen het adres op te maken aan de troonrede de koning mag ook niet weten dat de katholieke meerderheid in het Parle ment de minderheid van het land ver tegenwoordigt, want ook dat amen dement werd verworpen. En het klerikaal Staatsbestuur zou halsstarrig metde twee stemmetjes ons eeii heel Klein beetje rechtvaardigheid op kiesgebied blijven weigeren En de 15,914 stemmen, door de anti-gou- vernementelen boven de klerikalen behaald in de verkiezingen van 1908 en 1910, niettegenstaande het huidig valsch stelsel, zouden tot niets dienen En de katholieken zouden blijven be weren Heer en Meester te zijn in het land en alles te beredderen naar hun eigen voorkeur En toekomend jaar zouden we voor de gemeente opnieuw kiezen met het hatelijk stelsel van de volstrekte meerderheid, het viervou dig stemrecht en het driejarig ver blijf Ha neen dat kan nietDe braafste man kan wel eens te erg gepijnigd worden en niet meer braaf blijven. Hoe Ze vertegenwoordigen niet eens de meerderheid van het land hun eigen bladen kunnen het niet loochenen ze vinden zelfs geon vol doende kracht in het parlement om het schandalig kiesstelsel recht te hou den, en niet tegenstaande dat alles, zouden ze het toch willen Neen Neen Dat kan nietDat zal niet De koning zal toch weten wat zijn land begeert. De kliek van den acht baren Heer Woeste zal de stem van ons volk niet kunnen verdooven, want die stem van simpel vragend fow wel streng eischend, geweldig donderend kunnen worden. En wat dan Hoe, als het volk, door pijni ging gekweld, door miskenning van zijn eenvoudigste recht, er toe komt zichzelf op straat te jagen, dan wordt het geweldig en dan is de toestand schrikkelijk. Zei de bezadigde Heer Paul Hymans niet dat, indien het katholiek goever nement, door list of aanslag, aan het roer wilde blijven, datzelfde gouver nement een enorme verantwoordelijk heid op zijn schouders laadde P En de Heer Hymans had zijn woorden goed overwogen. Woeste en zijn aanhangers verwek ken zelf den revolutionairen toestand in ons land. Zij zelf doen hem geboren worden. Zij zouden 't zich wel eens te laat kunnen beklagen. Dat alles weet de koning. Hij weet ook dat de klerikalen enkel om meester te blijven hem in moeilijkheden zouden brengen. Maar dat zal niet de stem van het volk zal gehoord worden. Het klerikaal bewind werd veroor deeld bij de opeenvolgende verkiezin gen en thans ook in het Parlement nergens vindt het geen ondersteu ningskracht meer noch in het land, noch in de Kamer. Dat bewind is ten ondergang ge doemd. De bespreking voor de eenmaking der kieswetten moet onverwijld op nieuw voor de Kamer, want heden gold het slechts een amendement in te lasschen in het antwoord-adres. Die bespreking zal breedvoerig zijn en geen overwinning aan de klerikalen doen beleven. De rechtvaardigheid alleen zal zege pralen. De zege is aan het Volk M. Jules RENS, liberale volksver tegenwoordiger van Aalst, heeft den 29 Nov. 1. 1. aan den minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen de volgende vraag gesteld, waarop wij het antwoord laten volgen van den minister, gegeven in zitting van 6 December laatst Vraag Sedert Maart 1910, wordt onderzocht of trein 2811, uit Kortryk te 6 u. 41, niet kon stoppen te Denderleeuw, zooniet of het vertrekuur niet kon gewijzigd worden, zoodanig dat trein 2605, uit Kortryk te 6 u 8 vertrekkend, ora te 8 u, 12 te Denderleeuw aan te komen, ten minste aansluite met n. 2658, uit Denderleeuw naar Ninove te 8 u. 6. Ware 't onbescheiden, te vragen hoever het staat met dat onderzoek Antwoord Het achtbaar lid werd verwittigd op 28 Januari jongstleden, dat redenen van ex ploitatie er zich tegen verzetten dat trein 2811 te Denderleeuw zou stoppen. De kwestie van aansluiting te Dender leeuw der treinen nr 2805 en 2568 werd ook onderzocht. Er werd bevonden dat dit niet mogelijk was. A. Trein 2805 kan niet worden vervroegd uit hoofde van de aansluitingen met treinen nr 2593 uit Gent (drie minuten kloptjjd) nr2895 uit Doornik (drie minuten kiemtijd) en ar 3670 uit Ieperen (acht minuten klop- tjjd) en omdat te Sint-Denis-Boucle-Neder- zwalm den doorgaanden trein nr 2811 moet doorlaten B, Trein nr 2658 kan niet later vertrek ken omdat hy te Geeraardsbergen de aan sluiting met trein nr 1882 naar Charleroi (vijf minuten kloptyd) zou missen. Politiek en religie zijn twee zaken die de klerikalen samen hechten en die ze hédendaagsch nooit afzonderlijk zullen aanschouwen of ten minste, ze zullen nooit aan 't volk wijs maken dat de politiek niets met de religie ge- meensheeft enomgekeerd dat de religie ook niets te zien heeft in den politieken strijd. De religie is overigens eene pri vate kwestie, 't is een punt waarover ieder persoon, afzonderlijk vrij is te denken wat hij wilelk heeft het recht te geloven of niet te geloven, alle opi nies, alle gedachten zijn eerbiedwaar dig daarom zijn we vrije menschen, we bezitten een vrije geest en overleg, we leven in een vrij land waarvan de grondwet, gemaakt in 1830 door katho lieken en liberalen, ons de gewetens vrijheid warborgt. Doch hunne 25 ja rige meesterschap in 't land heeft bij de klerikalen stilaan dien eerbied voor de gewetensvrijheid doen verdwijnen allengskens maar zeker zijn de katho lieke ministers die elkander hebben op gevolgd de dienaars en medewerkers geworden der hooge geestelijkheid en wanneer men onpartijdig en zonder eenige vooringenomenheid de gedrags lijn nagaat of de gevolgen aanschouwt van het klerikaal bestuur in 't land dan moet men wel bekennen, dat de geeste lijkheid overal is binnen gedrongen, dat hare macht zich in alle omstandig heden doet gevoelen de politieke priesters zijn overal den baas en meest allen houden zich veel meer bezig met wereldlijke zaken, dan met het uitoefe nen van hun goddelijk ambt. De religie met haar schoone idealen, met hare verhevene leeringen, met al de reinheid en de broederlijkheid harer grondregels gebruiken ze, niet tot de bekeering der ongelovigen, niet om de vrijdenkers en andersdenkende, de leer van Christus, hunnen goddelijken meester, doen aan te nemen en zoodoende de schaar der echte christenen te vermeerderen, ze gebruiken ze, niet om onder de men schen meer liefde, meer verdraagzaam heid, meer broederlijkheid te doen heerschen neen, de religie is thans nog alleen het middel om de klerika len aan 't bewind te houden, de religie dient hedendaagsch als dekmantel van de talrijke onrechtvaardige en wraak roepende oneerlijkheden die de katho lieken in 't leven hebben geroepen, die ze laten bestaan en waarmede ze wet telijk het recht behouden de zakken te vullen hunner vrienden en aanhangers en de schatrijke kloosters met millioe- nen t' overladen. De religie is door de fout der geestelijkheid zelve, de wacht honden der volle kofferforts, zooals de kristen demokraat Planckaert ze be titeld, van haren weg afgezeild, de religie mist thans totaal haar doel, de klerikalen gebruiken en onteeren ze om meester te blijven bij middel en om der wille van de religie smachten ze alle gedachten, houden ze het volk onwetend en dom, en verzetten ze zich tegen allen vooruitgang, terwijl ze langs nen anderen kant dat zelfde volk pluimen en uitzuigen tot meerder glorie en profijt van kerken en kloosters en van hunnen eigen zak. Om die reden zullen de klerikalen altijd de religie in de politiek mengen. De liberale partij integendeel erkent op politiek gebied geen religie ze aan ziet dat als eene private kwestie, ze laat aan iederen bedelaar zijn lot dra gen, ze laat iedereen vrij en ze heeft nooit of ze zal nooit in de toekomst iets doen dat die vrijheid zou kunnen dwarsboomen. De politiek der liberale partij heeft voor doel niet de vooruit gang of de vervolging van de eene of de andere religie, maar, gesteund op de vrijheid voor iedereen en is alles, be tracht ze niets anders, dan wat meer rechtvaardigheid,eerlijkheid en welzijn onder 't volk te doen heerschen. Yeel wordt er tegenwoordig gesproken en geschreven over syndikaten namelyk de ver- eeniging der werkers eener zelfde ny verheid of categorie tot de verdediging hunner vak belangen die belangen zyn veelsoortig, zooals vermeerdering van loon, verminde ring van werkuren, bepaling der werkwij zen en meer andere punten, die den toestand der werkersklasse in 't algemeen zouden verbeteren. Zeggen we vooreerst dat dergelijke instel lingen en bonden aan de werklieden veel nut opleveren, dat hun bestaan zelf eene maat schappelijke noodzakelijkheid is, omdat de werkman in de geschillen of alle kwestiën die tusschen hem en zyn patroon kunnen op reizen zich niet meer alleen en afgezonderd voelt en hy de noodige ondersteuning en ver dediging in den schoot van zyn syndikaat vindt. Zooals de ny veraars het recht hebben van onder elkander syndikaten of bonden te stichten tot de verdediging en ten voordeele hunner neveneenloopende belangen, zoo ook heeft de werkman t recht, en, ten opzichte van zich zelf en van zyn huisgezin heeft hy zelf de zedelyke verplichting, van zich bij een vakbond aan te sluiten, waar hü, in ge val van werkgebrek troost en onderstand zal vinden en waar hy ook in voorkomend geval de verdediging zyner belangen zal aantreffen. Tot over weinige jaren nog was, hier bij ons het princiep zelf van 'X syndikaat door vele nyveraars niet erkend, de syndicaten werden aanzien als oproerige bonden en 't was genoeg dat een afgevaardigde van een vakbond zich in een fabriek of nyverheids- gesticht aanbood om onmiddelyk aan de deur gezet te worden. Thans is dat veel verbeterd men mag zeggen dat de fabrikanten die 't bestaan der syndikaten erkennen /an hunnen tyd zyn en ze den weg volgen die wy stilaan maar onvermijdelijk op econo misch gebied zyn ingegaan. De andere zul len volgen, en, zoo zal eens de dag aanbre ken dat gelyk in Engeland en de Vereenigde Staten van Amerika er niet een n ij veraar in België meer zal gevonden worden die 't bestaan der vakbonden zal ontkennen. Welingerichte en goed bestuurde syndica ten zullen overigens noch schade noch ver lies aan den fabrikant berokkenen en ze zul len ten andere aan den werkman nuttig en voordeelig zyn. Dat bespreken we in een volgend schrij ven. van 6 December 19flO. Afwezig M.M. De Gheest, Burny, Bau- wens, de Bethune en Eeman. Do heer Burgemeester opent de zitting te 5 1/2 uur. Het burgerlijk kruis van 1* klas werd overhandigd aan den heer De Winter Wil lem, lid van de Kommissie van het Bureel van Weldadigheid. Aan de heeren gebroeders Jan en Prosper De Coninck, een gouden medalie om gedu rende het jaar dë meeste prima hop ter markt te hebben aangekocht. (Onze beste gelukwenschen). Het verslag der vorige zitting wordt daar na zonder opmerkingen goedgekeurd. De heer Leveau. Verklaart uitgenoo- digd te zijn geweest door den heer pastoor van 't Hospitaal om de inrichtingen te zien. Hy heeft zich moeten overtuigen dat het Waschhuis veel te wenschen laat en het on uitstaanbaar is voor de nonnen tot dien dienst gebruikt. Het Waschhuis zou moeten gezonder en volgens de nieuwe methode inge richt worden. Hy vraagt dat het Schepen college de noodige maatregelen zou nemen, om even als de andere hospitalen de noodige veranderingen daarin te brengen. M. de Burgemeester. Er is reeds voor gezorgd, in de begrooting staat er reeds eene som van 2600 franken voorzien vooreen deel der kosten te dekken. M. De Windt. Klaagt over de slechten en vuilen toestand van den Dendermondsche- steenweg, van aan den Aqueduc tot aan het huis bewoond door den pikeur. Hon derden menschen moeten daar dagelijks door de modder plonsen, hy dringt aan opdat het Schepencollege de noodige maatregelen zou nemen en de noodige voet stappen zou doen 0111 aan dien toestand te verhelpen. Een bijgang van 1 meter breedte, op eene lengte van ongeveer 60 meters zou heel de zaak oplossen en dat zou maar 2 of 3 honderd franken kosten. M. de Burgemeester. We zullen by 't beheer van den yzerenweg daarop aan dringen. M. De Blieck. Klaagt nog eens over de brug van den yzerenweg aan ae Vaart. Als het reeds een dag ophoudt van regenen dan regent het nog altya onder de brug. Ondanks onze klachten doet de Staat er niets voor. M. de Burgemeester. Die werken zyn tegen de goesting van het stadsbestuur ge daan. M. Verhidst. Vraagt om het Kalf- straatje voor 't fabriek van Torley te kassei den. l ij het verlaten der fabriek trappen daar ook honderden werkers door de mod der. Hy hoopt dat de heer Burgemeester en Schepenen gevolg zullen geven aan zyne vraag. M. Meert. We zullen zien dat te ver helpen. M. Van der Schueren. Klaagt over den ellendigen toestand van het materieel en bijzonder over de lessenaars die in ge bruik zijn in de 1* klas der Stadsiongens- schooJ,Vrijheidstraatdeze zyn veel te smal en te klein. De leerlingen kunnen er hun schrijfboek niet opleggen. Hy vraagt de heer Schepen van Onderwijs dat eens te gaan na zien. M. De Hert. Men is altijd bezig met nieuwe lessenaars te maken voor de scholen. M. Leveau. Wat baat het nieuwe les senaars te maken als deze niet voldoen en te klein worden gemaakt. Men zou ze moeten laten aannemen dooreen schrijnwerker en als deze niet voldoet aan de voorschriften, ze weigeren. De lessenaars zyn opgegeten door de mulmen en ze zijn maar onlangs nieuw geleverd. M. De Hert. Die zyn goedgekeurd door de inspectie. M. De Blieck. De inspectie is er nog al dikwijls nevens. Zoo zyn erin de Staatsmid delbare Jongensschool in de klas van myn zoon 61 leerlingen en er is maar plaats voor 52 kinderen en dat ziet de inspectie niet. M. De Hert. Men is bezig met twee klassen gereed te maken. M. De Blieck. We zullen afwachten of het weer zal waar zijn Aflossing eener rente werd toegestaan aan den heer Burny. Aanvraag tot verkooping van land aan de Gentschesteenweg, te Erembodegem, Welle weg van wege de Burgerlijke Gods huizen van Aalst wordt toegestaan. De Rekening 1909 der Ny verheischool en de begrooting voor 1911 wordt goedgekeurd. Op vraag van wege M. De Windt hoeveel leerlingen de lessen volgen der N ij verheid- school, antwoordt de heer De Naeyer dat dit omtrent de 300 beloopt. De heer Burgemeester. Deelt de Raad mede dat de vraag van M. Van der Schue ren verleden jaar gedaan, tot het bekomen van een garnizoen in onze stad, van wege de Minister van Oorlog een goed onthaal heeft bekomen en in aanmerking werd genomen. M. De Blieck. Nog altyd worden de gazverbruikers briefjes aangebodenalleen indefransche taal opgesteld. Het grootste gedeelte der verbruikers verstaan deze taal niet. De contracten voor het daarstellen van automatieke toestellen zyn enkel in 't Fransch opgesteld, dat is ongehoord, de menschen weten niet wat ze teekenen, zal dit oprecht schandaal ophouden Reeds heeft het College aangedrongen om daar verandering aan te brengen, zou het op nieuw zich tot de Beheerders niet willen wenden, anders zullende fransche briefjes binnen 25 jaar nog gegeven worden. M. Geeroms. Steunt de vraag van M. De Blieck en voegt er by dat op de con tracten die er geteekend worden er uitleg gingen zijn gedrukt ineens taal dat de ver bruikers niet verstaan. Dat kan aanleiding geven tot moeilijkheden. M. De Burgemeester. Men zal nog eens naar de Maatschappij schrijven. Gelielme zitting t I. De verpachting vooreenen termijn van 3 jaren van de plaatsgelden der markten wordt goedgekeurd ziehier de uitslag a. FruitmarktLeo Bruylant, 1870 fr. per jaar vroeger was dat 1800 fr. b. Eieren- en botermarkt G. Boeykens, 2400 fr. per jaar vroeger 2500 fr. c. KiekenmarktAlf. Roggeman 2250 fr. per jaar vroeger 2700 fr. d. VleeschmarktG. Boeykens 18020 fr. per jaar vroeger 19000 fr. e. Kramen Pétrus Verhulst18100 fr. per jaar vroeger 18000 fr. f. StadsbelVlasschaert185 fr. per jaar vroeger 160 fr. g. Vijver der Schietbaan Louis Foncé 240 fr. per jaar. II. Als grafmaker werd benoemd de heer Florel De Bruyn. III. Als bewaker van de Schietbaan werd benoemd M. Florent Megarick. Tui* 11- Tooneelkring Help U Zelve. Heden Zondag, 11 Decem ber, heeft in Concordia, te 6 uur 's avonds, een GROOT TURNFEEST plaats, met de welwillende medewerking van de Turn vereen igingen VRIENDSCHAP van Genten SPARTA van Ninove, alsook van den Symphoniekring Door Eendracht Groot, onzer stad. Dit feest wordt den Leden en hunne fami lieleden, den vrienden en kennissen KOSTE LOOS aangeboden. VRIENDSCHAP is eene der beste Turn vereenigingen van 't land, steeds en overal eerste pry zen behalend, en in 1907, te Aar len, den prys des Konings gewonnen heb bend. Dan ook is die Maatschappij plech tig ontvangen geweest ten Stadhuize van Gent. De Leden van die Maatschappij zullen op 't feest de oefeningen uitvoeren, zoo vrije als aan toestellen, die zy aunleeren 00a deel te nemen aan den Wereldlandschen Kamp strijd te TURYN, in Italië, in 1911, zijnde tevens het VIII® Italiaansch Bondsfeest. SPARTA van Ninove is insgelijks eeno goede Maatschappy, die reeds aan vele fees ten, in en buiten 't land deelnam, en telkens met schoone pryzen en kunststukken wist terug te keeren. Het te leveren werk zal aldus allerbest zyn het feest worde naar verdienste bijge woond, en weze eene goede propaganda voor HELP U ZELVE. Het voorgestelde budjet voor 't mi nisterie van Justicie voor 1911, bereikt de som van 30,276,700 franks. Ziedaar een schoon cijfer. En als men eraan denkt, hoe s'echt onze ma gistraten betaald worden, dan zal de lastenbetalcr zich met schrik afvragen, wat dat budjet zou zijn, indien onze rechters slechts het vierde kregen van hetgeen men de Engelsche rechters betaalt. Maar het zijn onze rechters niet, die het grootste gedeelte dier som ontvan gen. Het totaal van hunne jaarwedden beloopt slechts 7,755,200 fr. Waar gaat dan de rest van het geld 't Is heel eenvoudig. De geslichten van welda digheid en de zothuizen vragen 5595.000 'r-, en de gevangenissen 3,366,200 Ir. Men ziet het, de dieven, moordenaars, pickpockets, schriltver- valschers en andere dergelijken, kosten ons duur. Wat erger is, 't is dat, om hen den baas te worden en zich tegen hunne ondernemingen te vrijwaren men het dubbel ol het driedubbel zou moeten verteren Dat al bijeen maakt echter nog geen 30 miljoen het schilt nogal veel. En hier komen de godsdiensten goed te pas, om dat cijfer te bereiken. Inder daad, door een van die bestuurlijke schijnheiligheden, die voor doel hebben de eenvoudige menschen een doek voor de oogen te binden, is het budjet der eerediensten begrepen en verstopt in dat van Justicie. Men zegt ons: Het gerecht in België kost 30 miljoen. De Belg vindt dat zulks veel geld is, en dat voor dien prijs hij beter zou kunnen bediend worden maar hij betaalt. Maar indien men een afzonderlijk bud jet voor het onderhoud der gebouwen van den godsdienst, en de jaarwedden der priesters moest opmaken, dan zou den een groot gedeelte der lasten beta lers, die geen godsdienst belijden, niet alleen vinden dat het peperduur is

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1