Zondag 18 December 1910 Prijs 5 centiemen het nummer Vijfde Jaargang Nummer 5i Zeer belangrijk Bericht. Belangrijk Bericht. Taal en Vrijheid. Uitstap naar Gent. Do stemmingen van het adres in antwoord op de Troonrede Laten we het zoo Medelijden voor hen Vraag en antwoord. Vakbonden oï Syndicaten. Aan den Heer Daens. Iioe de pest zich voortzet I11 en rond de Kamer. DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr- voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. t VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen j Alamen 73 centiemen j Per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank deregel. y* AALST, 17 1IECEMUEK iöiO. Onze achtbare Volksvertegen woordiger de heer RENS, zal van heden af alle EERSTE ZATER DAGEN DER MAAND, van 10 tot 11 1/2 uren 'smorgends, zitting houden in 't lokaal der Liberale Associatie Graaf van Egmont, Groote Markt, Aalst. De andere Zaterdagen der maand, zal op dezelfde uur en in t zelfde lokaal, een der hoofdmannen der Liberale partij zich ter beschik king houden der kiezers. De personen die een abonnement op ons blad nemen, zullen t van heden tot Nieuwjaar kosteloos ontvangen. VRIENDEN, Leest en verspreidt ons Liberaal Democratisch Weekblad, dat moedig en onverschrokken 't liberaal program ma verdedigt, tot heil van burger, werkman, neringdoener en landman. 151' Vertooning op Stadsschouwburg, Heden Zondag IS December 1910, om 5 1/2 ure, met de medewerking van Mevrouw J. Blankenstein, Me- juifer E.Potvliet en de Symphonie- kring Door Eendracht Groot. Men zal opvoeren EEaLOOS, drama in drie bedrijven door W. G. Van Nouhuys. HET WACHTWOORD, blijspel in een bedrijf door Hendrik Steyger. Op Zondag 25 December voert men in 't Nederlandsch Tooneel van Gent in dagvertooning, het wereldbe roemd zan gspel in 3 bedrijven HET LUSTIGE WEKUWTJE op. Al de leden der liberale maatschap pijen, die den uitstap willen mede ma ken kunnen inschrijven in 't lokaal Graaf Egmont, waar eene inschrij- vingslijst van heden af berust. Prijs heen en weer en zitplaats in 't Schouwburg 2,25 fr. per persoon. De stemmingen tot welke aanleiding hebben gegeven voorgesteld de amendementen aan het adres van de Kamer in antwoord op de troonrede, hebben onrust verwekt in den geest van vele goede liberalen. Daarin is niets wonderbaars. Inder daad heeft men niet tien liberale volks vertegenwoordigers zich zien onthou den op de kwestie van het algemeen stemrecht En is men op het eerste zicht niet geneigd daaruit te besluiten dat er oneemgheid bestaat onder de volksvertegenwoordigers der oppositie over een voornaum punt vun ons pro gramma de toepassing van het zuiver algemeen stemrecht in de gemeente en provinciale kiezingen, alsook in de algemeene kiezingen. Van den eenen kant is zulks van aard onze vrienden te ontmoedigen en van den anderen kant bestatigen wij dat onze tegenstrevers de gelegenheid te baat nemen om victorie te kraaien en de kiezers te wijzen op het gemis aan samenhang tusschen de verschil, lende groepen der oppositie. Eene eenvoudige uitlegging zal vol doende wezen om alles op zijne rechte plaats te zetten het is zeer waar dat geheel de socialistische partij de ver wezenlijking betracht van het alge meen stemrecht op 21 jarigen ouder dom het is ook zeer waar dat de groote meerderheid der liberale volks vertegenwoordigers dezelfde oplossing van het vraagstuk wenschen ein delijk is het niet min waar, dat een klein gedeelte der liberale wetgevers slechts het algemeen stemrecht aan vaarden op den ouderdom van 25 jaar, met de tweede stem voor den huisvader. Ik moet er zelfs bijvoegen dat deze laatste oplossing deze is, welke als programma aangenomen werd door de liberale linkerzijde. Hoe is het mogelijk er toe te komen eene meerderheid te vormen op de kwestie van het algemeen stemrecht, wanneer een gedeelte der linkerzijde dit slechts aanneemt op 21 jarigen ouderdom en een ander gedeelte het slechts aanvaard met de bepaling der 25 jaren en de bijkomende stem van den huisvader Hoe zal men terecht komen indien geen der beide groepen een toegeving wil doen van grondbe ginsel Het antwoord, ik herhaal het, is eenvoudig den dag op welken een liberaal goevernement een ontwerp zal neerleggen, het zuiver algemeen stemrecht invoerende zal dat ontwerp bevatten de voorwaarden van ouder dom en bijkomende stem voor den huisvader bekrachtigd door het pro gramma der liberale linkerzijde. Van haren kant zal de socialistische linkerzijde een amendement voorstel len den ouderdom van 21 jaren bepa lende voor de stemgerechtigden en elk voorrecht verwerpende voor de huisvaders. Volgens de verordeningea der Kamer zal er eerst gestemd worden over dit amendement dat het breedste is, het radikaalste. Dit amendement ten ware door de toetreding van leden der klerikale rechterzijde, heeft geen kans aangenomen te worden. Eens dit amendement verworpen zal de Kamer uitspraak hebben te doen over het ontwerp van het goeverne ment en dan meen ik te mogen verzekeren, zullen de socialisten, te kiezen hebbende tusschen het heden daags kiesstelsel met de twee, drie en vier stemmen en den 30-jarigen ouder dom en al de andere onrechtvaardig heden en ongerijmdheden van cijns en bekwaamheid, welke het bevat, niet aarzelen het algemeen stemrecht op 25-jarigen ouderdom te verkiezen, zelfs met de bijkomende stem van den huis vader en met het voornemen dadelijk de propaganda te herbeginnen tot het veroveren van het zuiver algemeen stemrecht op 21 jaar. Aldus verstaan wordt het vraagstuk eenvoudig, de toestand klaar, en die kleine uitlegging bewijst, dat de stem ming van vóór eenige dagen in niets de noodige eensgezindheid in gevaar brengt voor het mogelijk, ja, gebeurlijk verwezenlijken van het liberaal pro gramma op kiesgebied, zoodra een liberaal goevernement aan het be wind komt en dat zal niet lang meer uitblijven. 13 December 1910. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger veraar die zoo handelt zal allengskens het vertrouwen der werklieden winnen, hij zal bij hen dien geest van oppositie doen ver dwijnen die men nu soms bestatigt, hy zal stilaan de macht der politieke opruiers in de vakbonden verminderen en hunnen invloed knakken die ze dikwyls voor eigen ambitie slecht gebruiken hij zal de kloof vermin deren die bestaat tusschen Kapitaal en Ar beid omdat menschen die met elkander in aanraking komen, ook elkander leeren ken nen en achten en wanneer de vakbond zich nog enkel en uitsluitelyk zal bezig houden met de stoffelijke eischen betrekkelijk de eene of andere industrie dan zullen er veel moeilijkheden vermeden worden die men on gelukkiglijk nu nog tegenkomt. De bespreking van het adres aan de Troonrede is nu geëindigd en dat adres zoowel van den Senaat als van de Kamer werd reeds verleden week in het Paleis aan den Koning overhan digd. En wat bevat dat adres nu Want daar moet nu veel in staan, ver mits de bespreking tot nu toe de Kamer en Senaat in beslag genomen had, niet waar Welnu, dat adres bevat niets, totaal niets Lacht niet, brave lezers, het is werkelijk zoo. De heer Woeste, die ons de eer aandoet ons in het Par lement te vertegenwoordigen en dus voor ons te spreken, heeft als een be zetene geroepen, immer doorgeroepen Niets, heelemaal niets, geen hervor mingen, geen verbetering, alles is goed En dat staat nu ook op dat pa pier geschreven, dat men den Koning overhandigd heeftNiets, geene her vormingen. Ha 1 alles is goed, vol gens den heer Woeste Het is goed en rechtvaardig dat de klerikalen al de andersdenkendenden hals omwringen Het is goed en rechtvaardig dat de minderheid niet vertegenwoordigd zij in de administratiën Het is zelfs goed en rechtvaardig dat de meerderheid door de minderheid verdrukt worde WEG met een eerlijke justitie WEG met een deftig pensioen voor den grijsaard WEG met vermindering van werk uren WEG met een kollectief arbeids- kontrakt WEG met verbetering in den huis arbeid WEG met gezondheidsmaatregelen in de fabrieken WEG met het onderzoek tot bestrij ding van de levensduurte WEG met Het onderwijs WEG WEG met alle nieuwheid, WEG met allen vooruitgang, WEG met de democratie, wantalles is Daar moet verandering komen We kunnen het zoo niet laten We heb ben het verleden week gezeid de be spreking voor de hervorming der kies wetten moet opnieuw voor de Kamer. Daar mag niet langer op gewacht wor den het volk is ongeduldig, want het weet dat dit hen den sleutel tot allerlei hervormingen in de hand geeft. En het kan toch niet dat we in 1911 nog eens zouden kiezen met het huidige hatelijk stelsel iedere politieke partij, die een voldoende macht heeft, moet haar woord kunnen zeggen, moet dus verte genwoordigd zijn. Vooruit dus voor de kieswethervor ming De antiklerikalen in de Kamer zijn sterk genoeg om dit wetsontwerp waarover reeds verslag is uitgebracht in de Middensectie te doen bespre ken en te doen doordrijven, niettegen staande enkele eerlooze verbrekingen van beloften. Het is dringend noodig Niet langer uitgesteld, mannen van de linkerzij Medelijden, heer minister, voor de arme duivels van trein-sluiters serre freins die op onze treinen dienst doen, aldus bloot gesteld aan regen, sneeuw en wind, aan alle guurheden der luchtgesteltenis. Het is dezer dagen gebeurd dat zulke loonslaven naar het hospitaal moesten gebracht wor den zy waren letterlijk vervrozen. Het is onmenscheljjk, de serre-f'reins al dus aan het slecht weêr bloot te stellen, in barakken, die aan alle winden open staan Wat kan u beletten, heer minister, van die brave lieden, wier dienst reeds zoo pijnlijk is, in gesloten compartimenten te zetten, voorzien van ruiten, welke hen zonden toelaten te zien Er zouden niet veel duizende franks noodig zyn, om de barak ken der serre freins bewoonbaar of bruik baar te maken 't Ware onmenschelijk, zulken toestand te laten voortd uren" Maar daar ziet den minister niet naar Dat er kwestie ware van paters of bloot.... pooters, ja dan wel OPGELET Een goede liberaal stuurt zyn blad, 11a lezing, aan zyue kennissen van den buiten. Goedingerichte en bestuurde Vakbonden, zeiden we verleden week, zjin nuttig en voordeelig aan den werkman, dat valt overi gens niet te betwijfelen, en ten anderen de njjveraars met hun bestaan te erkennen en er mede te onderhandelen kunnen er geen schade door lijden. Een feit staat vast, name lijk dat sinds de werkerskwestien zyn opge daagd en dat de werklieden met meer kracht en meer samenhang dan vroeger zich met hunne intresten bezig houden, er overal organismen tot stand zyn gekomen die de zedelijke opbeuring en de verdediging der stoffeïyke belangen hunner leden beoogen. Die organismen, die kringen bestaan en geen macht ter wereld is bekwaam 0111 ze te doen verdwijnen, ze zyn het natuurlijk gevolg onzer hedendaagsche economische toestanden en ze zullen zich meer en meer uitbreiden en veld winnen. Samengesteld en bestuurd door werklie den zouden ze zich alleen met dezes belan gen moeten bezig houden en we zouden ae dag willen zien aanbreken, tot groot pro fijt van den werkman zelf, dat alle politiek uit de vakbonden zou gesloten zyn en ze zich uitsluitelyk met de verdediging van de stof felijke belangen, met de verbetering van het lot hunner leden zouden bezig houden. En met het bestaan der vakbonden te erkennen, ia zelfs degene waar hedendaagsch nog po litiek gemaakt wordt, en ook desnoods met hunne afgevaardigden te onderhandelen, zullen de nyveraars stilaan maar zeker, het hunne bijbrengen om er de politiek van te verwijderen die thans meer dan eens het doel van een oprechten vakbond ontaard de ny Zoo sprak de Heer Woeste, in ons aller naam, in de Kamer en zoo knikt ook de Heer Romaan Moyersoen, ver mits deze laatste gezeid heeft, den eerste, stap voor stap te willen volgen. Is het daarom dat de Heer Moyer soen, niettegenstaande fijn stellige belofte een socialist in het komiteit van de aanstaande lokale tentoonstelling te zullen benoemen, zijn belofte thans breekt Volgens den heer Woeste is onze schepene er natuurlijk niet toe verbonden zijn belofte te houden, maar eerlijk is die handelwijze niet, en- wij willen ons door die handelwijze niet laten foppen. Onze medewerking hangt af van het toepassen van een be ginsel van rechtvaardigheid alle poli tiek f ij uit die besturen gebannen en daarom moeten ALLE partijen verte genwoordigd {ijn. Daarom protestee ren we ten hevigste tegen de uitslui ting van de socialisten de liberalen willen de eerlijke toepassing van de ver tegenwoordiging aller partijen, {ooals hun woordvoerders 7 immer vragen het is dus gemakkelijk te begrijpen dat we enkel op die voorwaarde meê- werken. Dat is reeds het eerste uitwerksel van de woorden van paus Woeste, die een discipel gevonden heeft in onzen schepene van financiën. Ge kunt denken welke onrechtvaar digheden er gebeuren, welke banvloe ken er uitgesproken worden, welke vervolgingen er geschieden in die ge meenten, waar de klerikalen heelemaal alleen den gemeenteraad uitmaken, en aldus de gausche administratie in han den hebben. Eerlijke burgers, brave werklieden, is dat stelsel goed Is het rechtvaardig geen toezicht te dulden, geen mede werking van anderen te willen Den 8 December laatst stelde M Rens aan den minister van Spoorwe gen, de vragen welke wij hieronder laten volgen en welke met de antwoor den verscheen in het Bijblad van het Beknopt verslag der vergadering der Kamers van dinsdag laatst Vraag De statie Santbergen die acht belangrijke gemeenten bedient met verschei dene duizende inwoners heeft eene wacht zaal waar ternauwernood een dertigtal reizigers binnen kunnen. Zyn er wat veel reizigers, zooals voor alle arbeidstreinen, dan moeten altyd ten minste 50 werklieden of andere reizigers buitm voor de statie wachten in regen en wind en in 't water en 't slyk staan plasschen. Daar de postwinketten naast het kaartjes winket gelegen zyn, is het op deuren van 'tafryden der treinen, het publiek moeilyk en soms onmogelyk ze te naderen, en vooral er bediend te geraken en tevens hunne briefwisseling geheim te houden. Kan de heer minister geene maatregelen nemen 0111 dien jammer!yken toestand te verhelpen Antwoord De zaak zal onderzocht worden. Vraag Het hooger leggen van de spoor banen in de statie Aalst, ten einde de over wegen te doen verdwijnen, heeft het bou wen van verscheidene waterleidingen en viaducten noodzakelijk gemaakt. De viaduct, waaronder de steenweg van Aalst op Dendermonde loopt, niet hoog ge noeg zijnde, is men verplicht geweest den steenweg, langs beide zijden van den via duct te verlagen. Aan beide zyden dus daalt de steenweg onder den viaduct af, zoodat, by regen of slecht weder, op die plaats een echt modderpoel ontstaat, waardoor alle verkeer gestremd wordt. Deze toestand is te meer oeverdraaglyk, daar te dezer plaats dagelijks - honderden personen voorby moeten De gemeenteoverheid van Aalst, daarover ondervraagd, antwoordt dat zy de zaak ter kennis heeft gebracht van het beheer der spoorwegen dat, den toestand verwekt heb bende, er alleen de verantwoordelijkheid van te dragen heeft. DeBktde heer minister weldra de noodige werken te doen uitvoeren om voormelde ongemakken, waarover de inwoners van Aalst en omstreken klagen, te verhelpen In afwachting dat er bepaalde maatrege len daartoe worden getroffen, zou men den toestand gedeeltelijk kunnen verhelpen door het gekasseid zijpad dat reeds naar den kant van Aalst bestaat en aan den viaduct ein digt, in de richting van Hofstade te verlen gen. Dit werk zou te nauwernood eenige honderden frank kosten. AntwoordDe kwestie wordt onderzocht. Tot overweging. In 't Land van Aelst van verleden Zondag, zegt de heer Daens, dat de Liberalen in den tijd geteekende brief jes gegeven hebben, dus ook kiesbe drog gepleegd hebben. De H. Daens spreekt van over een vijftigtal jaren 't Is mogelijk, het kiesstelsel was dan zoo gebrekkig, maar men mag zeker zijn dat de partij tot dewelke de heer Daens dan behoorde, toch veruit de meesteres was in 't kiesbedriegen. Maar daar is de kwestie niet. Ja of neen, plegen de hedendaagsche Libe ralen bedrog, koopen zij kiezers om, dwingen zij 't Is op die vragen, H. Daens, dat ge ons een antwoord schul dig blijft. O, wij beseffen goed uwen huidigen toestand. De storm schijnt tot bedaren te komen. Hier en daar is er al een, vroeger nog uwe onmeedoogende vijand, die nu al beleefd u groet. Maar toch, in uw hart moet gij het verschil begrijpen dat bestaat tusschen die brave Christenen, zoo als Planc- kaert ze noemt, en de liberalen, 't Is maar in 't ongeluk dat men zijne vrienden kent Wi in die benarde dagen, toen gij en uwe familie door gloeiende haat en onverbiddelijke nijd omringd als in een alvernielend or kaan scheent medegesleurd te worden, wie reikte u dan, mild en openhartig, de broederhand P Troost en steun vond ge bij allen, H. Daens, van den armsten werkman tot de rijkste nijve- raar, al wat Liberaal was sprong a ter zijde. Ja in 't binnenste van uw hart moet ge 'tgevoelen,en aan de liberalen in 't algemeen moet ge geven wat hun toekomt Edelmoedigheid, Eerlijkheid, Recht vaardigheid. In een vorig nummer hebben wy geschre ven hoe een ellendeling, een zekere Jules Van den Borre, katholieke ondeiwijzer te Hemelveerdegem (Oost-Vlaanderen) tot 49 jaren gevang veroordeeld werd voor aan slag tegen de zeden op zyne schoolkinderen. Ziehier nog eenige bijzonderheden over dien kinderverprosser. Ze toonen maar al te klaar hoe de zedeloosheid zich verspreidt. Dezelfde vuilaard moet kortelings voor de rechtbank van Kortryk verschijnen voor feiten gepleegd te Dottignies, waar hy in Augustus jl hulponderwijzer was. Katholieken van deze gemeente kenden den geilen kerd, maar ze droegen hem niet over en zoowaren ze onrechtstreeks oorzaak van zyue verdere smeerlapperijen te Hemel veerdegem. 't Is nog niet alles Van 1991-1902 was hij onderwyzer te Sley- dinge bij Gent en vluchtte naar Amerika hij dacht dat eene klacht tegen hem by het parket was ingediend. In geheime ziltting zette de gemeenteraad hem als onderwijzer afen trots dat bood hy zich lateraan als onderwyzer in een dorp van het kanton Geeraardsbergen. Hy was drager van de beste getuigschriften van zedenen moraliteit,door katholieken onder teekend. Wanneer zullen de oogen van de ouders eens open gaan Wanneer zullen zy zien hoe gevaarlyk het is hunne kinderen toe te vertrouwen aansomrafge katholieke school meesters, die ons Heere van het kruis zou den bidden, gedurig de liberalen uitmaken voor al wat slecht en vuil is, maar zelve de meest verfoeide ellendelingen zyn. Het zyn zulke ellendelingen die de eerste zyn om te zingen Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind I>i)nedag. De i'olksvertegenwoor- digers Terwagne en Anseele ondervragen den heer Minister van Oorlog, generaal Helle- baut, over bedorven spek dat men in de kazern, aan de soldaten opgediend heeft. De minister ontkentalles en het blijkt uit de bespreking dat de bureelen den minister vele vuile zaken verzwijgen. Nog eene andere ondervraging heeft plaats door M. Royer, socialistisch kamerlid van Doornyk, over kontracten gesloten tus schen 't komiteit van Katanga (Congo) en bezondere, aangaande concessiën van myn- vergunningen en spreker zegt dat de stich ters dezer Maatschappij zich 32.500 actiën verdeeld hebben. Minister Renkin trekt zich zeer slecht van plan in zyn antwoord. Woenedng. De bespreking der be grooting van 's lands middelen wordt voort gezet. M. Denis bespreekt den geldcnlyken toestand van 't land en toont aan dat er met onze stukken van vijf frank, handel gedre ven wordt ten nadeele van al de lasten beta lers. Hy zoekt en duidt ook roddelen aan

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1