Ut? DE BOSCHGEUS Loopende Nieuws. Brievenbus. Briefwisseling. Erembodegem. HAALTERT. AINOVE. Willemsfonds. AALST Gemeenteraadzit tingen, Mingelamangel. 1 J om de interesten van 't disconto te doen da len, want tegenwoordig berokkenen de hooge intresten veel nadeel aan den han del en nyverheid. Donderdag. M. Mechelynck, libe rale volksvertegenwoordiger van Gent en M.Masson, liberale volksvertegenwoordiger van Bergen, beknibbelen den finantieëlen toestand van 't land en doen uitschijnen dat 't land in deficiet is. 's Morgens kwam de linkerzijde bijeen om haar bureel te herkiezen. M. Jourez, volks vertegenwoordiger van Nij vel, werd als Whip voor de groep aangeduid. Een whipis het lid eener parlementaire groep die zyne collega's verwittigd wan neer er eene belangrijke stemming plaats heeft en ook al de taktiek regelt. Vrijdag- M. Liebaert, minister van finantien, antwoordt aan de vorige sprekers en wil bewijzen dat ons land in eenen bloei- enden toestand verkeerd. Bloeiend en er wyken jaarlijks 60,000 Belgische werklie- den naar Frankrijk uit om hier van honger niette bezwijken. Champetters, jongens, 't is maar een arm beestjen En in Ninove beginnen uwe collega's met 1000 fr. en hier 900 Men zal zien in de bespreking van 't budget, 't Gerucht loopt dat iedereen op post zal zyn, de groote werkmansvriend zal ook eens komen, 'k Wilde wel dat ik het zag zegde de blinde Maar, hoeveel schoensleet hebben onze champetters niet alleenlijk met het uitdragen van die ontel bare con vocatien van geit-, konyn-, honden en kattenbonden Wie dat commandeert zou moeten betalen. Zoo spreken onze poli tiemannen de post vraagt een centiem, wy willen het doen voor n'en halven dat zou ons meer maken dan de 13 centiemen opslag van de stad. Of ze gelijk hebben I '4 Was verleden Zon dag groote Tentoonstelling Is van al 't gesyndikeerd ge dierte Minister Helleputte, die zich niet weerdigde op 't banket der Machinisten en Stokers te komen, prijkte daar voor die rijers en bokken. Hij zag er wel gezind uit, lachte gedurig. Ze vroegen hem toch geen opslag 1 't Is n'en man met groote kennis, men heeft hem verscheidene ontegensprekelijke waarheden hooren zeg fen o N'en gooien rijer heeft n'en dikken op en stijve ooren sprak hijnen E. H. Al moezenier van 't gedierte was van zijn ge dacht. c< Een blauwe vooi mag geen witte neus hebben. De baron knikte. Wan neer een konijn snottert dan heeft het 't snot. Alleman was verstomd over zulke geleerdheid. En de minister ging eens goed eten en drinken, er was eten te veel, men moest niet vechten om wat kaas te smullen gelijk op 't fameus banket der ma chinisten, stokers en piossers Rond 4 uren vertrok hy, Pie Schoef bukte zich zoo diep dat hy de minister zyne botten kuste |T^ In dn laatste ge meenternadszittlng gaf de heer secretaris le- zing van een brief van 't ministerie van Oorlog in antwoord op de vraag ge- jC daan door t gemeentebe stuur tot het bekomen van een garnizoen in onze stad Het goevernement laat weten dat indien er ooit veranderingen mochten plaats grypen in 't aanduiden der garni zoensteaen men de vraag door Aalst gedaan wel willig zal indachtig zyn 1 Voorde naaste esuw, dus 1 Aalst, iets bekomen van 't goe vernement II Hebben wy de werken niet van de statie En de kazerne op St Job, waarvan men de grond zoo mild heeft afge staan aan 't regiment bedelaars I Brengen die patater soldaten ook geen leven en ver teer by in onze stad Zoo, zoo, de Volksjongens ^^^^kdie in de Volkswil, het nieuw d^V^HDaensistengazetjen, maandelijks I^^Hn'en preek slaan, willen reeds Denderbode spelen. Waant gy u A m reeds zoo sterk heertjes Ah, ah 't zyn de liberalen die de taks van 150 fr. op d'opening van nieuwe herbergen doen stem men hebben I En wy die meenden dat die taks gestemd was door AL de klerikalen en dat alleen dry liberalen er hadden tegenge stemd. Maar met eens vrijwillig te liegen kunnen die toekomstige VOLKSleiders eens op de onmeetbare geldzucht der liberalen vallen I Ge zyt nog wat jong, heerkens, ona zulk een schrijven op u te nemen 1 Toe, toe, schaar u rap onder ae vleugels uwer oude Kloek, de heer Petrus Daens Ge weet wel dat ge zonder die Kloek nietsmendalle zyt en als ge eens moogt piepen is het toch maar door hare vleugelsAh, volgens die pluim looze zwalpkiekjes zyn de liberalen geld zuchtige mannen, maar moeder Kloek zal daar anders over oordeelen Bescherm ze 91 of«lc Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O KE Vrij in de Volkstaal overgebracht. o Weinige stonden daarna, h- orden zy een verward gerucht eu onderscheidden de scherpe en fluitende stem van den kleinen Michel, die den kelder scheen te naderen. Doorzoekt doorzoekt I ziet overal alles goed na. Ik zal u ten mynen beste in uwe opzoekingen bijstaanen indien de eene of andere dier schurken in myn huis gedron gen zyn, zal ik hem met eigene handen verworgen. Men antwoorde hem niet maar het voe ten getrappel verdubbelde en de deur welke toegang tot den keldertrap gaf werd geo pend, Welnu, hernam de wambuismaker, wan neer ik zegde dat de kerker ledig was I Gij loogt, hernam eene kloeke stem I Er zyn daar mannen in 1 ketters I misschien Jeremias zelve I En twee soldaten der politie daalden »pel den trap af. onder uwe pluimen, o moeder Kloek, want 't zou er kunnen op regenen. Zonder toeten vliegt, gelyk een ekspres, de Ottomobiel van den nieuw ge- baklten graaf, salueert a. u. b. door de straten der stad. Iedereen schrikt en beeft en zegtHoelang gaat dat spel nogduren? Maar voor dit heerschap bestaan geene reglemen ten. Is hy niet katholiek en ryk Moet men dan zich aan iets onderwerpen Nu verle den dynsdag namiddag schol het geen haar of hy maakte twee slachtofferkens, twee kleine meisjes, 't was in 'tgat van de Markt, waar het ryden pertikelier gevaarlijk is. Hy kon zyn doodrijder juist stilhouden, toen hy aan de meisjes taakte. De graaf gewaardigde zich eens te glimlachen, is hij niet geassureerd en kan hij niet betalen Als hn een boer zyn kieken overrijdt betaalt hy ook, niet waar, 't zou dan misschien wat meer zyn, maar wat kan het hem ge ven 1 Heer Burgemeester, nogmaals roepen wy uwe ernstige aandacht op deze feiten, op u zal de verantwoordelijkheid vallen, want Sansch de stad bestatigt de toegevendheid er politie voor dit heerschap. Vriend B te Kerkxken. Ja, van in de oudste tyden af kan men nazien dat valsche getuigenis geven op deze wereld reeds zien lijk gestraft wordt. Daar is niet de minste twyfel over, ge zult zien dat het zoo zal uitvallen. Nog wat geduld I Aalst-Hoeksken, Mijnheer Langs d'Hammestraat is pater patat niet gekomen, aan den hoek hield Tiestjen hem vast en zegde. Tout de liberal pas de pa tat I En ze trokken naar Herdersem. In d'Hammestraat vieren ze liever Sinte Looi tot als de haan kraait en z'hebben gelyk I L. Aalst-Bosveld. Mijnheer, Wy zyn aardig uitgespeeld met den pa- taterpater. Sedert ne ganschen tyd kregen al onze verkens van wemmei en stierven toejoer. Ons Elodie vertelde dat aan de pa ter om hem te overtuigen dat wij niet meer konden afdokken dan n' en halven zak. 't Is goed, 'tis goed. vrouw ken, zei de Pater, maar ik zal 't verkenskot overlezen. Wy faven hem een jatgewyd water en pallemei. istjen hiel de jat en de paf er zwaaide het wywater door 't- leeg varkenskot cn sloeg in alle hoeken een kruis. Domine, Domine, pax mee 1 zegde hy. 't Is latyn zegde Tiestje die Fransch spreekt. Gedaan zegde de Pa ter, ge moogt gerust varkens houden, 't is vijf franken voegde hij er by. Klasj, vijf frank en n'en halven zak pataten isn'en zak pataten, ze kunnen rekenen langs St. Job. Pakse mee, Pakse mee. zei ons Elodie, ik meende dat het de duivels waren en't zyn onze centen I Pee. Maar wat is dat toch Tüet onzen gemeente ontvanger 't Is al zoolang dat onze gemeenteraad zynen keus heeft gedaan wanneer mag zyn gekozene in bediening treden Wat schuilt er onder dat lang wachten Moet er nogmaals, van hooger hand, iets worden gekonkelfoesd En dat de zoon van den Burgemeester, in afwachting dat de benoemde gemeente-ont vanger in bediening trede, die fonctie be kleedt, is dat wel regelmatig Wij wedden dat ons SipjaaqjooA gemeen tebestuur zyn officieel orgaantje uit Aalst niet zal toelaten op die vraagskens te ant woorden Op de vraag van M. de Volksvertegen woordiger Rens, betrekkelijk den recht schandaligen toestand op Terjoden, alwaar de schoolmeester te zelfder tyd koster is en verplicht is zyne schooljeugd aan haar zei- ven over te laten, .wanneer hy den pastoor moet gaan helpen in kerk of sacristy, heeft M. de minister van Openbaar Onderwijs dus Beantwoord dat zulks gebeurt met goed- euring van de gemeenteoverheid, dewelke daartoe de toelating heeft gegeven aan de geestelijke overheid I Zou M. Rens nu eens niet vragen aan M. de Minister, of de gemeenteoverheid toe stemmend geknikt heeft op eene eerbiedige vraag of slaafsch gehoorzaamd heeft aan een oarsch bevel De serieuse menschen van Erembodegem zyn van meening dat de gemeenteoverheid gehoorzaamd heeft aan 't bevel der papen Zouden zy ver mis zyn Noch Baudouin, noch Frederik waren verschrikt by de verschijning der gewapen de macht, maar de angst des kleinen kleer maker rees ten top. Zich op Jeremias'woor- den betrouwende, had zich overtuigd dat de twee gevangenen langs de eenigen geheimen uitgang zouden verdwenen zyn. Hy kon niet begrypen hoe het kwam dat zy daar nog verbleven, en hy beefde byzonderlyk voor het gedacht dat Jeremias met hen nog kon zyn. Hy naderde wankelende, heel ontsteld en zich met moeite rechthoudende op den boord des traps zyn aangezicht was bleek, zyne oogen wijdopen gespard en zyn gansch voorkomen verschrikkelyk. Maar wanneer hy zich verzekerd had dat de geus verdwe nen was, schiep hy een weinig moed, zyne oogen werden levendig, zyne houding vaster, en hy verhaastte zich te roepen Grypt ze vast, mijne vrienden 1 ver leent hun geen gehoor I knelt hun handen en voeten en steekt hun den prop in de keel I Wacht een oogen blik ik zal u koorden en proppen halen I Dit zeggende keerde hy op zyne stappen terug, en scheen in zyne woon te willen gaan, om er die foltertuigen te halen. Maar eene nieuwe verlegenheid overmeesterde zyn verstand, wanneer hy aan de boeien dacht waarmede de handen en voeten der gevangenen gekneld geweest waren en welke zoo opentlyk tegen hem getuigden hy wilde het hoofd omdraaien om zich te Maar wat er ook van weze, te verregaan de toegevenheid of slaafsche onderwerping, vast staat het, dat onze gemeenteoverheid aao de belangen van 't papendom de heilige belangen heeft geslachtofferd der l'erjoden- sche schooljeugd. En daar over zal 't kiezerskorps van Ter joden, met Oktober e. k., onze gemeentehuis meesters eene strenge rekening vragen 1 Toe koster, leer die mannen, van n*i af reeds het vers aan uit den Dies irce Quid sum miser tunc dicturus, Quern patronum rogaturus, Cum vixjustus sit securus (1) MIL. (I) Vertaling: Rampzalige wat zal ik dan te mijner verdediging inbrengen V Welke advokaat zal mijne verdediging op zich willen nemen, in dat akelig uur wanneer zelfs de rechtvaardigen schudden en beven Eenige dagen geleden keerden vier jon gens van Nieuwerkerken, die hunnen tyd waren komen overbrengen op ons gehucht Eede, al pratende huiswaarts, toen zy, op eens, een plons hoorden in 'nen dicht bij ge legen waterloop. Haastig liepen zy ter Êlaatse, met de zoete hoop eenen otter te unnen vangen en de vette premie te ver dienen waarmede de Staat zulke vangst be loont. Aan den waterloop gekomen zagen zy daar een wezen, grolend en krochend, plon sen en polsen. Zy haalden het boven maar... 'ten was geenen otter.... 't was ne zatlap!... Als Gambrinus'zoon op 'tdrooge lag, be gon hy te blazen en te razen. In den beginne verstonden de Nieuwerkerkenaren hem nietmaar stil aan wordt zyne stem duide lijker en zij hoorden hem zeggen a Die brouwer.... die op den Berg.... Wilt ko- men vryen.... heeft getrekteerd.... boven- arms.... Ik ben in den gracht gesukkeld... en kon er niet meer uit.... zonder u moest ik verdrinken.... Ik bedank u.... iongens,.... en als gy van my... hulp of bijstand..,, van doen hebt.... voor een o proces..,., gij moet maar by my...., komen.... want ik ben ne goeië vriend.... o van M. den baron I De jongens van Nieuwerkerken herken den dadelyk in hem eenen geweldigen dom per, die de herbergiers den duivel aandoet van zoohaast zy in hun lokaal, met kermis of feeslgetij, eenen flikker laten slaan. Zou de mislukte otter, die veel invloed heeft op en by onze gemeentebazen, niet beter doen te zorgen dat de Loi-Wet beter zou toege past worden op ons Haaltert Ook op hem zei ven I Toe, M. de baron, sticht nevens de geiten-, konijnen-, honden-, verkens- enz. -bonden nog eenen otterbondonzen Eed- sche domper zal er president van zyn. B. Noey. O jus Tooneelfeest. Te recht mochten wij vreezen dat do plechtig heid, waarvan verleden week spraak, wel eeni gen hinder kon brengen voor het welgelukken van ons tooneelfcest en toch niet! Behalve een onbeduidende vertraging in den aanvang, had den we een prachtige Zaal schoon vol volk en vol schoon volk. Het programma was overigens aantrekkelijk twee splinter nieuwe 3tukken, van echt llollandschen trant een flinke tooneelgroep daarbij hoe kon het anders Met Verleden begon het spektakel. Welk aangrijpend drama Welke diep ontstellende en altijd even natuurlijke toestanden Het pu bliek heeft het best zelf ondervonden want op ettelijke stonden doorliep een kwalijk verkropt gesnik de heelo zaal.... Hoogst verzedelijkend ook voor onze soms al te lichtzinnige jeugd, die zich aleens door verleiding laat meêvoeren, en daar op zoo treffende, meêdoogenlooze wijze heeft bevonden hoe de herinnering aan een mis staphet VERLEDEN iemand onverbid delijk vervolgen en vaak ook, tegen de waar heid in, in voortdurende verdenking hullen kan De natuurlijke zangerigheid der schoone, zuivere Hollandsche.taal heeft ook wel ietwat bijgedragen tot het overgroot succes van dit prachtig toonoelwerk veel meer echter do op recht meesterlijke vertolking ervan. M. Blankenstein (Mevr. Verduyn) is een oude kennis reeds van 't Ninoofsche publick, bij het welk zij van eerstaf in zulk een hoogen dunk is gestegen, dat wij het overbodig achten haar mooi talent nog op te hemelen. Nogmaals was zij onovertrefbaar in haar sympathieke rol. Mevr. Delhaye (Catherine) deed haar eerste verschijning op ons tooneel't is een ware triomf geweest Wij mo^en ronduit zeggen dat wij 't getroffen hebben. De toeschou wers heeft zij letterlijk vervoerd, en dat zegt veel hier te Ninove. Met twee xulke kunste naressen, gesteund door voortreffelijke acteurs, zooals onze Rhetorica er telt in haar schoot, mogen wij vrij wat hooger blikken, zonder schroom voor teleurstelling of misrekening. En Roosje (Mej. Leclair) Ha, Roosje, voor haar eerste wapenfeit, heeft zich heel knap uit den slag getrokken. Zou 't mogelijks een haartje van heur vaartje zijn 1 verzekeren of die boeien door Jeremias wa ren verbroken geweest, en in de ontroering waarin hy verkeerde, deed die beweging hem het evenwicht verliezen. Hij slaakte een kreet en wendde pogingen aan om zich aan den muur vast te houden waaraan hy zich met beide handen klestte maar die muur bood niet een enkele uitstekenden hoek aan. Hy kon er zich niet aan vasthouden zijn eigen gewicht sleepte hem mede, en het stuipachtig geweld aat hij aan den dag legde om een gevaarlyken val te beletten, deed niets dan denzei ven een ooger.blik vertragen en zijn doodelyken angst verlengen. Help my I help my I riep hy uit, met eene stem, waarvan de smartelijke en wan hopige toon de gevangenen en de soldaten deaen beven. Een stond kan hy zich vastklessen aan eenen steeu die een weinig vooruitstak maar gelyk hem van den anderen kantallen steun ontbrak, zag men hem welhaast al brullende van w oeae en angst om zich zelve draaien, met uitgepeulde oogenden duiste ren afgrond afmeten die zich onder zyne voeten opende en ten gronde storten. Hy stiet met net hoofd tegen den hoek van den steenen trap, en wanneer zyn lichaam al rollende aan den voet des traps viel, was het nog slechts een lyk. Een der soldaten trad hem toe maar be merkende dat het te Iaat was, deinsde hy zoodra achteruit en wapende zich met het kruisteeken. Eene soort /an geestelijke 't Kan wel, maar wat nog beter kan, 't is dat binnen kort haartje heur vaartje wel zou kunnen de loef afsteken. Uitstekend werden ook de mannenrollen vei- vuld. Verduyn (Jan Violon,) Dolf (Leo Van Impe,) Herman (Is. Veschelden,) Wiggers (Joz. La Fontaine) en Peters (A. Michiels) helmen den kostbaren steun van hun onbetwist talent niet uitgespaard en 't samenspel was onverbeterlijk. Allen verdienen om 't meest geprezen. Is 't ons evenwel geoorloofd inzonderheid de twee eer sten geluk te wenschen over den wonderlijken kunstschat, dien zij verraden hebben Gemeene loftuiterij strookt niet meer met ons eigen rond- vlaamsch karakter dan met hun persoonlijke prijsbare bescheidenheid, en toch moet het eruitLeo Van Impe en Jan Violon zijn twee wezenlijke kunstenaars, die voor geen opge- drilde vakmannen in de schaduw moeten treden. Het Kamerschut heeft aan de meest uit- eenloopende gevoelens lucht gegeven. Do eenen vinden het platafkinderspel ('t is immers ook over een plat kind dat het rolt)ande ren aarzelen niet om er de grondstof van goed te keuren; de meesten aanzien het als.... veel te langdradig, voor immer dezelfde geringe actie. Wij nemen iets meê van de beide laatste oordeelen en zijn overtuigd dat het voorgestel de tooneeltje in zich zelf zoo vol dagelijksche waarheid op meer beknopte wijze bewerkt, een onbedongen bijval zou oogsten. De uitvoe ring ervan was altoos zeer merkwaardig kun stenaressen en kunstenaars hebben zich opper best van hun taak gekweten. De heeren Kiec- kens, vaderen zoon, en O. Van Itaffelghem, wa ren immers aan hun proefstuk nietzij staan sedert lang in onzen tooneclkring hoog ge schat en hebben eens te ino«r bewezen dat zij die waardeering verdienen. Kortom dus een puike vertooning. Wan neer nu de tweede Wij hopen voornamelijk wel, dat VERLEDEN het bij geen enkel voorstellingzal laten liggen 1 De voorbereidende sekfie onzer Middelbare school. Goed nieuws Wij hebben van onzen achtbaren Volksver tegenwoordiger RENS, het volgend nieuws ontvangen, dat aan talrijke ouders innig genoe gen zal verschaffen De minister van Wetenschappen komt mij zijn besluit te bevestigen van te Ninove eene voorbereidende afdeeling aan de Middelbare School in te richten. Gij zult mijn schrijven van over een paar weken ontvangen hebben bij hetwelk ik u het antwoord van den minister deed kennen op mijn aandringen in deze zaak.. Hij zegt mij dat hij ten gevolge mijner voet stappen het dossier onderzocht heeft en de wet tigheid van mijne vraag heeft erkend. Dus goede uitslag en goed nieuws. Sterfgeval. Verleden Maandag ont sliep hier, in den ouderdom van vier en zestig jaren, M. Emiei. GOSYN, leeraar onzer Te<7- kenschool, die als muzikant een waar kunste naarstalent bezat. Korten tijd geleden vierden onze Liberale Fanfaren zijn 25 jarig lidmaatschap. Donderdag werd hij door talrijke vrienden ter aarde gebracht en zij gaven verheerlijkt, als toonkunstenaar, door M. J. Violon, als leeraar der Toekenschool, door den Bestuurder M.J. Birmant. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrije toegang voor iedereen. Bovenzaal van Graaf Egmont Maandag, 19 De cember, te 8 uur 's avonds. Aan te lee ren Het maneke steekt zijn vaneken uit, gedicht van Hendrik van Rooy, muziek vari Julius Schrey. Het maneke steekt zijn vaneken uit REFREIN. Het maneke steekt zijn vaneke uit. Zijn helder, blanke vane Blond Roosje kijkt heur venster uit, Ver op die lichte bane... Zou dat heur mooie vrijer zijn, Die opdaagt thans in schemerschijn der maan? Of zou 't weer zinsbegoochling zijn 1 Hoe gaan de beenen van dien man 1 Hij houdt zich recht zoo goed hij kan. Ach, neen, nog is 't heur vrijer niet, 't Is haar gebuur, 't is dronken Piet.... Hij nadert, ziet haar, lacht en kucht, En Roosje laat hem gaan en zucht. 2 Wel aan, nog eens gegluurd, getuurd... Uit 't blauwe oog 'n groet gestuurd.... Ach, neen, nog is 't heur vrijer niet, 't Is haar vriendin, 't is kwatong Griet Die knikt en pinkt, wijl z'heimlik lacht Verward groet Roosje, zuchten wacht. Kom aan, geduldig maar gewacht, Vol hoop en vrees zijn komst betracht... Ach, neen, nog is 't heur vrijer niet Die zij daar nader komen ziet. Heur vader is 't, heel hongrig, moe, Bevelend kort: Roos 't venster toe schrik had al de toeschouwers dier ysel(jke dood getroffen. Wat zyn uwe vonnissen verschrikke lijk, o myn God 1 riep Baudouin uiten wie zou in deze omstandigheid uwe voorzie - zienigheid kunnen ontkennen 1 Die ellende ling heeft onzen val willen bewerken, en daar komt hy nu de eerste onder onze oogen om. De soldaten wier geest niet vry van byge- loof was, gevoelden eene eigenaardige aan doening, by het hooren dezer woorden. Door een ernstig nadenken over zich zelve, dat by mannen van die klas misschien niet genoeg te verontschuldigen was, bekreunden zy zich met des ministers aanhouding niet meer, die hun op dit oogenblik door eene hemelsche of helsche macht scheen beschermd te zyn. - Op myn woord, zegde een onder hen, gy moogt gaan waar het u belieft, onze meester. Wy hebben bevel ontvangen naar het gevang te leiden al wie hier ten huize gevonden wordt maar die schurk, die wam buismaker heeft zich deu nek gekraakt met u kwaad te willen, en dat is al genoeg. Wordt voortgez. Donderdag sa December i 9 i O, om 5 uren. DAGORDE Bespreking van I. Rekening van 1909 en Begrooting 1911 der Godshuizen. II. Idem van 't Armbureel. Djjnsdag 37 Deeember, om 5 uren 's avonds. I. Bespreking Stadsrekening 1909 en Begrooting 1910. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apotheker op Zondag 18 December 1910, 11, Van Caelen berg. Leopoldstraat. Liberale Werkmanskrinc Algemeene Verplichte Vergadering up Zondag 18 December 1910 te 2 1/2 uur stipt namiddag, op boete van 25 centiemen. Sport Inge lui». Heden Zondag om 2 uren op het terrein van de Sportingclub belangrijke match tusschen de Racing club van Lokeren en de Sportingclub. Vry en ingang voor de leden. Inkomgeld 0.10 fr voor personen vreemd aan de club. Balboogmaatscbftppjj Sint Servatius Lokaal a. TLvull Groot feest de leden en hun huisgezin aangeboden op Zaterdag 24 dezer om 8 uren 's avonds. Concert, Dansparty, Kerstboom, Wafelslag. Denderbode van Zondag in zijn verslag over de laatste Gemeeuteraadzit- ting geeft melding van de overhandiging door den heer Burgemeester aan den heer Willem De Winter van het burgerkruis dat hem van Staatswege werd toegekend. Waarom zegt hij geen woord over de me- dalie die aan de neeren Jan en Prosper De Coninck werd overhandigd, omdat ze de meeste prima hop hier in 't afgeloopen jaar ter markt gekocht hebben Zyn die hee ren misschien niet katholiek meer of welke andere reden is er om hen toch geen klein gelukwenschken te sturen,terwyl wy' libera len die katholieke heeren een hartelijk pro ficiat toeriepen 't Is van uw vrienden dat ge 't krijgen moet 1 Gepeperd X,Het klerikale gouverne ment moest weten hoeveel paarden, koeien en varkens elk boer had. Daarvoor moet het land 250 duizend frank betalen. Met die kolossale som zou men meer dan 800 koeien aan 300 frank het stuk kunnen koopen. To us p Ingres De heer Solvay, gewezen liberale senator van Brussel, heeft eene som van 75,000, franken ter beschik king van de socialisten van Brussel gesteld, voor het inrichten van werken van kunst en onderwijs. Deze milde daad bewyst eens te meer met welke breede gedachten een liberaal als M. Solvay, bezield is. En als een klerikaal 'ne kluit in de schaal van ces messieurs laat vallen, daarvoor moet hy eene byzondere plaats in den hemel hebben. Ze kennen ze niet. Overal dezelfde. Ondervraagt in de Kamer' wie de aandeelhouders zyh der maatschappyeri die afstanden van Mynen in den Kantao-a vragen, antwoord de heer Renkin eenvou dig weg ik ken ze niet. Men kende hier ook de aandeelhouders niet der nieuwe gas maatschappij, het waren allen vreemdelin gen, nog nooit gehoord of gezien. Ziehier een uittreksel uit het officieel verslag der besprekingen van de gemeenteraad over het nieuw gaskontrakt. De Heer de Bethune De Heer De Blieck heeft gevraagd lk zou gaarne weten wie de aandeelhouders der nieuwe maatschappij zyn. Ik heb my de moeite getroost dit op te zoeken in den Moniteur en in het nummer van 10 Mei 1906 heb ik het volgende kun nen lezen De Bestuurraad bestaat uit de HH. Doat, Joseph De Brouwer, enz. enz. Ik moet er by voegen dat, voor hetgene my helreft ik niet meer dan een of twee van de aandeelhouders ken. Zoo sprak dan de H. Leon de Bethune, jammer dat hy hier nu niet -meer is, hy zou zich zulke groote moeite niet meer moeten getroosten om die opzoekingen te doen. Schepene De Hert heeft het gevonden I De koning, in zijne troonrede, heeft aan gekondigd dat er dienen maatregelen geno men te worden tegen de overbevolking der klassen in de gemeentescholen. Nu, in de stadsjongeDsschool der Kat hebben de meesters van 45 tot 72 ieerlingen, elk, in hunne klas. Dat is te veel Maar Joos zit in de stadskas en er is geen geld om'tonderwyzend personneel te ver meerderen. Wat gedaan om de wenken van Z. M. te volgen zonder 't budjet te verzwaren Schepene De Hert is een schrander man en hy heeft zeer gemakkelyk 't middel ge vonden. De schooluren zullen voortaan zijn, van 8 tot 11 en van 2 tot 5 uren de helft der kinderen zullen 's morgens naar school gaan, de andere helft's achternoens, zoo dat er voortaan maar van 23 tot 36 kinderen in elke klas zullen zitten, hetgeen zeker niet overdreven is. M. de Schepen heeft dat gansch alleen gevonden Hy en vraagt daarvoor geen. uitvindingsbrevet, maar kon hy de decoratie- verkrygen van Officier rf'Academie de France hy en zou't niet weigeren Dat lintje zou zoo wel doen op zyn schepen- frak. Eene brandende kwestie. De 540 Schooljongens van de Kat en kosten voor verwarming maar 800 franken, ofte iets meer dan fr. 1,38 per leerling. De 48 kleuters die aan den Dobbelen Arend ter school gaan kosten aan de stad 300 fran ken ofte zes franken en een kwartjen per leerling Drie en half keeren zooveel dan een leerliDg van de Kat Van waar die difference

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2