Cjf Zondag 26 December 1910 Prijs 3 oentiemsn het nummer Vijfde Jaargang Nummer 32 A A L S 1 Gemeenteraadzitting Zeer belangrijk Bericht. De stemmingen over bel adres in antwoord op de Troonrede. Onze Gedragslijn. I11 Engeland. De Bevolking Belangrijke Redevoeringen VOLKSVERHEFFING. IE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen j Alamen 73 centlemen j Per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. AALST, 34 DECEMBER l»IO. Donderdag 80 December i 1MO, om 5 uren avond». DAGORDE Bespreking van I. Rekening van 1909 en Begrooting 1911 der Godshuizen. II. Idem van 't Armbureel. III. Bespreking Stadsrekening 1909 en Begrooting 1911. Onze achtbare Volksvertegen woordiger de heer RENS, zal van heden af alle EERSTE ZATER DAGEN DER MAAND, van io tot li i/a uren 'snmorgends, zitting houden in 't lokaal der Liberale Associatie Graaf van Egmont, Groote Markt, Aalst. De andere Zaterdagen der maand, zal op dezelfde uur en in 't zelfde lokaal, een der hoofdmannen der Liberale partij zich ter beschik king houden der kiezers. ii Een ander punV waarop de alge meenheid der stemming links geen plaats heelt gehad er, welke van groot belang is voor alle liberalen is de Even-, redige Vertegenwoordiging. Men heelt inderdaad een aanzienlijk deel der socialistische linkerzijde zich zien onthouden bij de stemming van het amendement, waarbij de liberale linkerzijde in het Adres aan den koning een wensch wilde doen schrijven ten voordeele der Evenredige Vertegen woordiging toegepast op de Gemeente en Provinciale kiezingen. Men heelt zelfs kunnen zien, dat een zeker getal socialisten vlakaf legen bovenvoormeld amendement hebben gestemd Is het te zeggen dat in geval van meerderheid der antiklerikalen in de Kamers, de eensgezindheid onmogelijk zou wezen van geheel de linkerzijde om de invoering der zoo rechtvaardige Evenredige Vertegenwoordiging te verzekeren I lier nogmaals kan ik bevestigen dat op het gepast oogenblik de grootemeer derheid, ja de algemeenheid der leden van de linkerzijde zich aan zou sluiten bij een ontwerp van wet de invoering der Ev. Vert. verzekerende, en wat mij veroorlooft zulks te bevestigen, dat zijn de reden zelf die tot de onthouding óf tot de tegenstemming over den wensch hebben aanleiding gegeven. Inderdaad waarom hebben sommige socialistische volksvertegenwoordigers zich onthouden of tegengestemd Een- voudiglijk omdat zij de Evenr. Verte genwoordiging niet aannemen met het meervoudig stelsel, 't is te zeggen dat met het Zuiver Algemeen Stemrecht ol zelfs met de eenmaking der kieswet ten waarbij zekere schandalige schik kingen zouden verdwijnen, zooals de vierde stem, het woonverblijf van drie jaren, den ouderdom van 30 jaren enz, de socialisten zoowel als de liberalen de Evenredige Vertegenwoordiging zouden aannemen en stemmen. Waarom twee, drie socialisten tegen het amendement betreffende de Even redige Vertegenwoordiging hebben ge stemd Omdat ze deze hervorming niet aannemen zoolang het recht van benoeming der burgemeesters met zal toegekend worden aan de gemeentera den in plaats van uitsluitelijk te behoo- reu aan het gocvernement. Daarbij doe ik opmerken, dat het deze twee ol drie stemmen niet zijn welke de verwe zenlijking der Evenredige Vertegen woordiging zullen verhinderen, waar aan wij in 't belang van het volk zoo- veel prijs hechten en wat meer is. de verstandhouding over het benoemen der burgemeesters door de gemeente raden is niet zoo moeilijk te verwezen lijken Het is klaar dat wanneer in aide gemeenteraden des lands de verschil lende partijen vertegenwoordigd zijn, al die partijen er belang zullen bij hebben aan het goevernement het recht van benoeming der burgemees ters te ontnemen, en die hervorming dan ook onder den druk der openbare meening niet achterwege zal blijven. Mijn besluit schijnt me daarom dan ook onbetwistbaar de stemmingen uitgebracht in de Kamer over de ver schillende amendementen aan 't Ant woord aan den Koning moeten ons niet verontrusten, wat de toekomst betreft. Integendeel meer dan ooit is de eensgezindheid volledig om de hervormingen te doen zegepralen wel ke wij betrachten voor de democratie Algemeen Stemrecht, Evenredige Ver tegenwoordiging en Verplicht Onder wijs. 21 December 1910. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger 't Is soms aardig de menschen over politiek te hooren redekavelen en hun gevoelen te vernemen nopens den weg ilie eene partij en hare organen, de dag- of weekbladen, moeten opgaan en vol gen om volgens hen 't doel te bereiken dat die partij beoogt. Die gevoelens zijn soms heel tegenstrijdig met de bestaan de toestanden waarvan er weinig of niet rekening wordt gehouden. Vele menschen beschouwen de politiek heel kortzichtig en van op hun eigen stand punt en daar ligt de fout. De politiek is de wetenschap van het mogelijke en men hoeft dat volstrekt op breede en uitgebreide schaal toe te passen Het is onder andere heel wel mogelijk on der 't volk wat meer eerlijkheid en wat meer gerechtigheid te doen hcerschen, wat min ellende en wat meer welstand, het is ook mogelijk en zeil heel noodig meer degelijk en goed onderwijs onder 't volk te verspreiden en het te onttrek ken aan den geestdoodenden invloed die de klerikale.) op de menschen doen wegen. Het volk van stad en buiten moet meer vrij worden, het moet ont- slaafd worden. Zoo verstaan wij het en daarom zijn we van gevoelen dat het orgaan onzer partij alles moet bespre ken en aanprijzen, dat ons stilaan maar zeker naar dat doel kan leiden ons blad kan onmogelijk het orgaan zijn van eenigen, we kunnen ol mogen ons niet bepalen bij het bespreken van eenige punten van bewarenden ol egoïstischen aardwe kunnen ook niet meedoen aan 't bekampen van perso nen, want in de politiek geldt de per soon niets 't is alleen het princiep, het doel dat men beoogt dat den door slag geelt en de gedragslijn van ieder redenerend mensch moet regelen. En het doel dat wij nastreven, het pro gramma der liberale partij is breed en grootsch het is gesteund op mensch- lievendheid en volksontvoogding, op erstandhouding tusschen burger en werkman, op eerlijkheid en rechtvaar digheid, niet voor eenigen maar voor iedereen. En we zullen de eerlijkheid en de rechtvaardigheid altijd verdedigen niets zal ons daartoe beletten al moes ten we soms aan eenen tegenstrever hulde brengen we zullen voortgaan met de belangen te verdedigen van den werkman, van de kleine burgerij, der neringdoeners en ook van den land bouw alle maatschappelijke vraag stukken zullen we behandelen met on- partijdigen geest en wal ook de uitslag onzer redeneringen,gesteund op logiek en gezond verstand, moge van wezen, we zullen dien uitslag onbevreesd hier neerschrijven, met de hoop onze lezers ervan te kunnen overtuigen we zul len schijnheiligheid, onrecht en ver volg aan den schandpaal spijkeren en daarom bijzonderlijk zullen we onze vrienden op de hoogte houden der slechte en anti-christelijke handelingen der klerikalen en der politieke priesters en, we zullen hen ook de lezing aan raden der boeken en schriften waarin de slechte daden der klerikalen worden blootgelegd, waarin hunne valsche trouw en hunne schijnreligie worden ontmaskerd door mannen zooals de hh. Daens en Planckaert die de politieke geestelijkheid tot in de ziel kennen, beter nog dan wij, omdat ze er jaren lang mede geleefd en geheuld hebben ep van wjen z'e thans harde en nijpende waarheden moeten hooreu. Met zoo te handelen zullen we de waarheid dienen en zullen we mede helpen, we zijn er van overtuigd tot de geestesontslaving.tot devrijmaking van ons nog zoo diepgekluisterd volk, dat ongelukkiglijk nog gebukt gaat zoowel in de stad dan op den buiten onder den dwang en de roede der katholieke geldmacht en hare dienaars de pries ters. De waarheid en de rechtvaardig heid dienen is goed doen en liberaal zijn en niemand kan ons daarin afkeu ren. De stemmingen in Engeland zijn nu afge- loopen, en hebben aan de bestaande toestan den, weinig of geen verandering bijge bracht. De liberalen, vereenigd met de Ieren, en de werkerspartij, hebben een goed honderd stemmen meerderheid, en dat is meer dan genoeg voor de liberalen, om hunne plannen te doen doorgaan. Men weet dat de reden waarom de Kamer werd ontbonden, was dat de Hoogkamer der Lords ofte aristokraten en groote mijn- heeren weigerde van zekere maatschap pelijke en geldelijke maatregels te stem men, die de rijke grondbezitters aan zagen als inbreuk makende op hunne voor rechten. Nu zullen de Lords moeten buigen of bersten, en het volk meester laten. Wat de kiezing in het bijzonder kenmerkt is, dat de Ieren nu zullen optreden als de meesters van den toestand.'t Zyn zy, die, omtrent 80 in getal, de meerderheid der Kamer uitmaken, en die met zich te voegen by de liberalen of de conservatieven, kunnen doen wat zy willen. De onafhankelijkheid van Ierland, de Home rule gelijk zij het. ginder heeten, zal de losprijs zijn van den steun dien zy aan de liberalen zullen geven. u liet Canton Aalst in 1809 en in 1909. Gemeenten .1809 1909 Aalst 12151 33496 Baardegem 757 1410 Bavegera 732 1289 Erondegem 933 1465 Erpe 1693 2944 Gyzegem 813 1828 Herdersem 812 1712 Hofstade 1624 3018 Impe 666 685 Lede 3313 6238 Mei re 2012 3555 Meldert 1402 2464 Moorsel 2259 3800 Nieuwerkerken 1909 3512 Oordegem 1533 2679 Ottergem 410 508 Schoo'j aarde 2132 Smetlede 762 1143 Vleckem 307 316 Vlierzele 1448 2456 Wanzele 431 824 Wichelen 3201* 2955 ♦Schoonaarde was ééne gemeente met Wichelen Totaal 39168 80430 In 't eerste gedeelte zegt hij letter lijk Het Is waar, onze krachten zyn verminderd. W^J hebben In de Kamer maar zes stemmen meerderheid, 't Is weinig;. En slechts eenige sekonden daarna beweert hij «Ik hen overtuigd dat de ka tholieke party nu nog veel ster ker Is dan vroeger Waarop die overtuiging steunt, be grijpen we niet best. Hoe de katholie ke meerderheid in de Kamer is gevallen van 32 $etels tot ZES, en geen enke le, volkstrekt geen enkele verkiezing heeft plaats gehad, zonder dat gere geld dit aantal zetels verminderde, en diezelfde katholieke partij zou ster ker zijn dan vroeger Haar aantal stemmen neemt van jaar tot jaar af, bij zooverre dat ze thans de minder heid van het land uitmaakt, en ze zou sterker zijn dan ooit De brave klerikalen die met den Heer Woeste aan tafel zaten op het Ceciliafeest van de Jonge Garde moe ten zich wel rap laten verleiden en met weinig te vreden houden indien ze geloof hechten aan die valsche woor den, waaraan de spreker zelf niet het minste geloof hecht. Wij meenen verder dat de achtbare grijsaard gehandeld heeft als de bange man, die. om zich zelf moed te geven en zich stout aan te stellen, 's avonds door het donkere bosch al fluitende gaat Verder zegt hij Het geloof heeft VEEL gewonnen. Daar het aantal antiklerikale stem men jaarlijks toeneemt, en volgens den Heer Woeste het geloof ook toe neemt, valt het niet te betwijfelen of de ware echte Christenen vindt men bij de liberalen De katholieke volksvertegen woordiger van ons arrondisse ment Aalst bekent liet zelf. opdat men |het noodig oordeele u 82 maalEendrachttoe te roepen Arme jongens Uw Rijk loopt ten einde De bevolking is dus, in eene eeuw tyds, meer dan verdubbeld, alhoewel de vermeer dering voor enkele gemeenten onbeduidend is in Aalst, Gyzegem en Herdersem is de bevolking ruim meer dan verdubbeld in andere is zy 't by na (Baardegein, Hofstade, Lede, Meldert, Nieuwerkerken en Wan- zele)te Impe en te Vleckem bleef zy na genoeg onveranderd. van de Heeren Karei Woeste en Amand D'Hondt. Ze hebben dus gesproken, allebei Nu kennen we het programma van de klerikale Partij Eendracht Een dracht Altijd Eendracht VERDER NIETS. Dat zijn de eigen woorden van staatsminister Woeste. De katholieke Partij moet wel erg verdeeld zijn, opdat haar heel politiek, sociaal en ekonomisch programma niets anders dan deze woorden behelze Een dracht Waar anders doet men aanhoudend dien oproep tot de eendracht, dan daar waar die eendracht niet bestaat Maar, de Heer Woeste zelf schijnt niet erg te gelooven aan die eendracht, want hij verwacht nieuwe geschillen in zijn midden, en die verwachting doet hem opnieuw viermaal eendracht roepen. En die rede, de heele rede van het begin tot het einde, is zoo onsamen hangend, de eene zin staat zoo regel recht tegenover den andere, dat we waarlijk niet weten wat te denken over den redenaar, den woordvoerder van de katholieke partij De katholieke pers zal riu niet meer kunnen schrijven dat het geloof ver dwijnt met den aangroei van de vrij zinnigen, noch liberalen, socialisten en daensisten voor goddeloozen uitge ven de heer Daens wordt door de klerikalen op één lijn gesteld met ons want de heer Woeste logenstraft de katholieke bladen. Maar weer verder treffen we dezen zin aan VELEN van hen die het geloof ontvingen, verloren het of konden het niet bewaren. Waarachtig, met den besten wil van de wereld, we begrijpen er niet veel van want Woeste zegt Het geloof heeft VEEL gewonnen het geloof heeft VEEL verloren Begrijpe wie het kan. Niettegenstaande de bewondering, die het talent van den katholieken Staatsminister aan ons allen afdwingt, toch moeten we bekennen dat hij hier te Aalst een zinlooze rede heeft gehou den, onwaardig van zijn talent. Dat toont ten beste aan, hoe moeilijk de regeering het thans heeft geen enkel uit te voeren programma-punt werd aangeraakt NIETS TOTAAL NIETS Zelfs geen woord over de vervlaamsching der Gentsche Hooge- school Zie De Heer Amand D' Hondt die op datzelfde banket ook het woord voerde om den Heer Woeste in de hoogte te steken, beweert dat de^es naam in een enkele Kamerzitting tot feö maal uitgesproken werd, heeft ten i« zich vergist, 2e iets vergeten. We hebben nauwgezet geteld en 't was juist 83 maal èen keer meer dan de Heer D'Hondt gevonden heeft, en die enkele keer was het om hem te prijzen, de 82 andere keeren om hem toe te roepen Avocat de» fraudeurs I Advo- kaat van 't Kiesbedrog; Wij hebben liefst dat men ons geen enkelen keer die eeretitel toeroept En nu tot slot Wat heeft de Heer Woeste dan toch eigenlijk gezeid Wel juist nageteld Hij heeft onder den geweldigen indruk van die ophe meling door den Heer Amand 82 maal geroepen Eendracht. Er moet wel zeker Twee- en Drie- en Vierdracht zijn, in 't katholieke kamp niet waar, Heeren Woeste, De Saedeleer, Moyersoen en de Bethune, De wenschen der klerikale dwepers zyn niet het gewoon leugenaarstalent aan den Koning van alle Belgen overhandigd gewor den. 't Is een opstapeling van dwaze ver togen, een rommel van lage flikflooiryen die onzen Vorst wellicht een pijnlijk mede lijden zulléb geven over den wil en het streven eens volks waarvan hij in Europa de maatschappelijke leiding heeft opge nomen. Wat moet, helaas het Staatshoofd zich gekrenkt voelen by die verkrachting der waarheid, by die, met opzet, verbloemde leugens hem door zen klerikale ministers opgedischtalsde weerspiegeling van 's lands weeldeen verlangen: Doch, en we hopen het ten diepste voor onzen Koning en onze koninklijke familie, de tyden zyn voorby dat een koning, om eenmaal zyn beroep goed waar te nemen, zijn karakter moet dooden, z'n geest moet uitblusschen, z'n wil moet onderdrukken. Om wat te wezen, moet hij niets zyn. De frondwet leert, dat hy eenmaal zal te tee- enen hebben wat men hem voorlegt, en dat zijn hoogste verdienste of bekwaamheid wezen zal geen bekwaamheid of verdienste te bezitten. Is dit nog langer mogelijk, en kan een Vorst die men ons by zyne kroning voor stelde als een helder hoofd, als een breed en hoogst sociaal karakter, kan een Koning al dus onstraffelyk worden beschimpt, de ellende en de verzuchtingen van zyn volk niette willen kennen. Dit moeten wy vragen. Natuurlijk. Want als dan het Staatshoofd volgens zen grond wetsinstructie zich niet mag bemoeien met de zaken, spreekt het van zelf, dat hy geheel- en-al buiten verantwoordelijkheid moet ge steld worden, zooals dat ook bedoeld wordt door 't woord onschendbaar. Edoch kan een koning de taak hebben, niets te doen kan de roeping van ons Hoofd zyn, geen roeping te hebben. En waarom dan dat kluchtspel van aanspraak tot de vertegenwoordigers van eene natie, als die natie niet vry en openlyk antwoorden mag, als het volk niet zeggen kan wat door den vorst dient gewe ten te worden Dit weet ik waarlijk niet. En dat weet niemand. Deze onwetendheid is de triomf van het parlementair stelsel, en 'n gemakkelijk bedkussen voor gewetenlooze regeerders. Als het volk klaagt, als de mis noegden tot het uiterste zijn gedreven, als de drukking van verzet en tegenstand onuit staanbaar wordt, heeft niemand het alleen gedaan. En spreekt me niet van ministerieels verantwoordelijkheid, want nooit werd een grooter leugen uitgedacht. Die heeren zijn zedelijk verantwoordelijk, ja als ieder ander individu maar overigens zyn ze inderdaad onschendbaar. Een koning staat te-recht voor zyn volk en de geschiedenis. En al beleeft hh zen von nis niet. de mogelijkheid bestaat, dat hy er aan denkt met belangstelling. Ook hy neeft achlteslaan op populariteit. Vóór alles en tegenover allen is dit voor hem onmisbaar, want er zijn voorbeelden in de geschiedenis dat een Volk dol wordt, en die voorbeelden zouden ini»§chien moeten opwekken tot ruimere werking, tot diepere plicht van zen vorstelijke roeping. Maar de mi: istersen hunne trawanten Eilieve, wat hebben zjj te vreezen Hoe be reikt hen de vloek van 't kleine gebroed, de afkeuring van een tijdgenoot Geslachts-eer hebben ze niet op te houden het volk kent hen ternauwernood, en wie zou zich de moeite getroosten de namen t»3 boeken der onbeduiaenden die elkaar opvolgen aan de groene tafel. Ministeriëele verantwoordelijk heid Onzin, leugen, zeg ik 1 Welke minister zal de ellende boeten, of herstellen, waaraan 't Volk ten prooi is Wie zal 't genezen van het bederf der onwe tendheid, van zen achterlijkheid wie zal 't verheffen uit de laagte van zyn maat schappelijk verval Ik zoek tevergeefs, om dat de heele inrichting van ons ministerieel bestuur berust op leugen. Die geheele on verantwoordelijke, onaantastbare ministers zyn 't product der stemmingen eener Kamer, die zelf 'n leugen is. Die Kamer is niet ge kozen door 't Volk, ze is het voortbrengsel van een vervalscht kiesstelsel, waarvan een Vorst niots weten magze is de vereerly- king van bedrog en schijnheiligheid, een dom en gevaarvol voortbrengsel van dwang en zelfverloochening. En waarom Omdat de werkman, de wroeter in onze maatschappij IS slaaf. Zen maag levert hem gebonden over, aan ieder die hem te eten geeft, aan ieder die hem, in zyn jeneverzucht, tot barstens toe de keel volgiet. En dat, heeren van 't parlement, dat moet ophouden, omdat wy aan 't Volk zen ware behoeften zullen doen kennen, om dat we aan 't Volk zullen zeggen waarom het meer welvaart en meer geluk van zyn® vertegenwoordigers eischen moet, en waar om de troonrede die de ministers laten uit spreken, een telkens terugkeerende leugen is. De verkiezingen zooals ze thans geschie den, waarborgen by na altyd de zegepraal van middelmatigheid, de zegepraal van lage klerikale platkruipery. Een volk beeft reent op betere vertegenwoordiging en mag aan spraak doen op meer waarheid, orn alius tot aan de treden van den koninklyken troon zijn ellendige toestand te doen kei.-oen. Dirk Martens,

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1