Vraag en Antwoord. Gemeenteraad In en rond de Kamer. A la mode d'Alost. Loopende Nieuws. NINOVE. Erembodegem. HAALTERT. Uit Sottegem. Brieï wisseling. Brievenbus. Wraakroepend In het Bijblad van het Beknopt Verslag der Kamerzitting van 20 De cember, lezen wij eene belangrijke vraag door den heer volksvertegen woordiger RENS aaö den minister van Kunsten en Wetenschappen ge steld den December laatst. We dee- len ze hiermede met het antwoord van den minister. VraagNaar men zegt, worden thans aan de gebouwen der Middelbare school te Aalst werken uitgevoerd, om er eene han- delsafdeeling met twee klassen in te richten. De heer minister gelieve van deze gelegen heid gebruik te maken om nog andere wer ken uit te voeren, ten einde de overbevolkte klassen te kunnen splitsen. Er zyn daar trouwens klassen met meer dan 60 leerlin gen die de noodige lucht niet hebben noch tans bepaalt hek algemeen reglement het maximum getal leerlingen per klas op 40. Antwoord De splitsing van overbevolkte klassen wordt thans nauwkeurig onderzocht en voortgezet. Het bouwen en inrichten van nieuwe lo kalen behoort tot de bevoegdheid van het gemeentebestuur. Vergadering der Sectiën. De fameuze sectiën van onzen Gemeente raad waarop w ijlen M.de Bethune zoo bofte enldie M.de schepen Moyersoen verleden jaar tengevolge van hunne belangrijkheid mis schien, vergeten had byeen te roepen, zyn Donderdag avond vergaderd geweest om de rekeningen en begrootingen te behandelen van Armbestuur, Hospiciën en Stad. Die vergadering heeft bijzonder voor doel de gemeenteraadsleden alle inlichtingen te verschaffen die ze begeeren om de rekenin gen en begrootingen goed te verstaan. Ongelukkiglijk M. Moyersoen kon al de gevraagde inlichtingen niet geven 't is te hopen dat hy de gemeenteraadsleden op tya alle uitleggingen en cijfers zal doen ter hand stellen die noodig zyn Deze vergadering heeftook by eene eerste gedachten wisseling tusschen de raadsleden en 't schepencollegie ten volle bewezen dat armbestuur en hospiciën in eenen er- barraelyken financielen toestand verkeeren Die heeren van d'hospiciën zien te laat dat ze moeten besparingen doen. De geldelijke toestand van de stad is ook alles behalve pront. De 6 per cent hebben we voor eeuwig aan on» been kontent genoeg als 't niet vermeerderd. De leden der minderheid waren op hunnen post en hebben meer dan eene onregelma tigheid in rekening en budjetten aange toond. Doch deze vergadering der sectiën was maar eene schermutseling de openbare bespreking van al die punten zal plaats hebben Donderdag aanstaande 0111 5 uren. Wy zullen zien of al de katholieke ge meenteraadsleden onafhankelijk genoeg zyn om hunne stemmingen uit te brengen in 't belang van 't algemeen. Liberalen uwe plicht is de Volksga zet te verspreiden. Zendt dus uw blad voort onder band naar den buiten. De Kamer heeft zich deze week onledig gehouden eerst met eene ondervraging der socialisten over de beperking der uren ar beid in de koolmijnen en daarna met de begrooting van 's lands middelen. Niets bezonder aan te stippen, alleenlijk dal Woeste stelselmatig tegen alle belastin gen is die op de ryken zouden kunnen drukken en die de werkman zouden ontlasten en ook nog dat de herbergiers niets van onze katholieke regeering te verwachten hebben. Onze volksvertegenwoordigers hebben zich verlof gegeven tot den 24 Januari 1911. Wel bekome 't hun, ze hebben 't wel verdiend. Te Wasmes, naby Bergen, heeft de gemeenteontvanger een te Kort van vele Buizende franken in de gemeentekas gelaten. Zoo deed ook de vroegere gemeenteont vanger van Aalst. Te Wasmes is men verzekerd dat de ont. vanger medeplichtige gehad heeft. Te Aalst is men overtuigd dat de vroegere ontvanger ook maar de kleinste dief was en dat de grootste zich uit de nesten hebben weten te trekken. Te Mulhausen, in den Elzas. heeft men, ty'dens de jongste volksoptelling (1* Decem ber 1910), 964 inwoners vergeten mede te tellen juist 'tgetal Aalstenaars welke men, met de volksoptelling van 1900 verge ten had Te Diest heeft 't klerikaal gemeentebe stuur, het raonopool der gasverlichting ge geven aan eene klerikale maatschappij juist gelijk in Aalsten juist gelyk in Aalst, zijn te Diest de klachten algemeen tegen de klerikale verlichting. Wij halen weinig eer van onze Mode d'Alost. Het Capuclenenorder is een zoo- fezegd bedelorder. Het is gesticht door Sint ransciscus van Assisië, als tegenwerking tegen,de rijkdom der toen bestaande kloos ters. De stichter vergde van zyne volgelin gen de volstrekste armoede.Dag Franciscus! Nu bewonen die arme volgeliugen prachtige paleizen.... maar bedelen doen ze nog fep heer*clit eene groote opschudding in de konynbooden onzer stad, men spreekt zelf van n'en voorzitter aan wie men eene Buis aan zyn gat zal haogen Wy informee- ren. Op het teemt van St-Cecilia zondag laatst door de Jonge Garde gege ven beeft dé H. Woeste eene groote redevoering gehouden. Daarin kan men zien voor hoe weinig tel de Aalstenaars zyn voor de H. Woeste, want nog nooit heeft de Staats minister eene redevoering gehouden zoo ont bloot van 't minste nieuw gedacht. Eene lange zaagerij over d'eendracht, den eersten den besten onderpastoor kon dat beter. Daar sprak ook de H. Amatus D'Hondt. Die ten minste had een nieuw gedachten om te doen zien van welk overgroot gewicht de H. Woeste heden in ons politiek leven is, heeft hy opgeteld hoe dikwijls in eene zit ting men het woord Woeste uitsprak en triomfantelijk kreet hy uit 82 maal, H. Woeste,|heeft men uw naam vermeld in eene zitting 82 maal, Jesus-Maria, en nog niet eenmaal sedert hy in de Kamer zeteid den naam van M. Moyersoen I 't I» in onze vlaanische gewes ten dat de geestelykheid de meeste centen weghaaltDan is het voor St. Pieterspen ning, dan voor d'H. Kindsheid, 't Is altijd voor iets. De Walen hebben liever een goed stuk vleesch op hun telloor hier op d'aarde. dan een karrevracht aflaten. In 't aartsbisdom Mechelen geven deWaal- sche Dekenyen 10.126 fr. voor de H. Kinds heid en de Vlaamsche 36,264 fr. Waar de Waal n'en frank afdopt, legt de Vlaming er 4 af. Ook wordt de Vlaming bezonder goed bezorgd door ons geestelykheid om hem dom en onwetend te houden Renkin de overgeloopen Demokraat, bewoont nu een paleis met onze centen bekostigd, maar er ontbrak nog n'en fumoir ofte rookzaal aan. Men is er hem een aan 't maken en ze zal kosten 55,000 fr. En binnen weinige dagen zullen de briefdragers moeten Nieuwjaars afbedelen, omdat de Staat deza nuttige bediende geen menschelyk loon wilt geven. Alles voor hen, dat is de leus onzer klerikale meesters. Nu do ruime kelder» van 't ryk klooster opgepropt zyn van provfsiën aan onze arme boerkens afgebedeld en afge- trast zult ge toch wel wat tyd vinden Tiestjen, om u bezig te houden met uwe welriekende functie. Zytgy ja of neen nog de getittelde pissynkuischer der stad i Ja, niet waar, en uw ambt dat in 1908 slechts 1,600.00 fr. kostte heeft fn 1909 reeds meer dan 2,000,00 fr. gevergd Vermeerdert de vijand, plaats men meer schildwachten Wat is de rede van dien opslag Neen, wy vragen u niet meer werkzaamheid aan den aag te leggen ten opzichte van d'Aalstenaars, dat zijne slim me vossen, die gebruiken uwe huisjes maar langs buiten. Maar de vreemdelin gen Ter goeder trouw, 0 Tiestjen, wagen zy zich in uwe spelonken. En dan bleek, vol gramschap springen zy buiten en be zien Kommervol hunne schoenen. 0 rig verlangt dat uwe kinderen de twee talen spreken en schrijven gy die eene 0 schoone positie voor uwe jongens betracht, 0 zendt ze naar het gesticht J. ZYDE te Denderleeuw of te Courcelles. 0 Dat men in de collegies niet veel leert, dat wisten wy sedert lang, doch wy mochten er ons geenszins aan verwachten dat Recht en ede dit op zoo een onbeschofte manier openbaar zou maken, Sprekende van een liberalen correspon dent die te gelijken tijde artikels zou zenden naar katholieke gazetten, schreef eens dit zelfde blad het geld heeft geen geur. 0 Ons dunkt dat Recht en Vrede die spreuk allerbest toepast in eigen zaken, en als 't kwestie is van geld, zonder veel plichtple ging zyn beste vrienden van het Bisschoppe- yk Collegie maar onbeschaamd op zijde schuift Wy laten hier, op aanvraag van talryke oude vrienden en inzonderheid zyne mede leden der Fanfarengenootschap, de lijkrede volgen uitgesproken op het graf van den heer Emiel COSYN door M. J. Violon, on welke wy verleden week bij plaatsgebrek niet konden opnemen Mijnheer en, In naam van het Fanfarengenootschap Voorwaarts, kom ik een droeven plicht vervullen, door een diep bewogen afscheids groet te brengen aan den braven vriend, het uitstekend lid, hetwelk de dood uit onze rangen heeft gerukt. Brave vriend, zeg ik Kon men inderdaad braver mensch aanwijzen dan onzen vriend Emiel COSYN Meer dan 25 jaar hebben wy Hem in ons midden gekend, altijd met dezelfde kalme goede humeur, zonder dat ooit welkdanige omstandigheid of voorval in staat was om zyn zacht gemoed maar eenigs- zins te verbitteren of aan te jagen. Geen en kele klacht overschreed ooit zyne lippen, geen enkel bitsig woord kwam ooit zyn be daarde rede verstoren. Uitstekend muziekant, dat was Hy gewis. Er zyn op de wereld bevoorrechte wezens, by wie de kunst is ingeboren tot die zeld zame uitverkorenen behoorde EmielCOSYN. Hoe menigmaal hadden wy, zyne trouwe vrienden, hoe menigmaal had ook het Ninoofsch publiek de kans om zyn heerlyk muziekaal talent te bewonderen, en harte lijk toe te juichen Doch niet alleen als voortreffelijk instrumentist genoot Hy een wel verdiende faam ook als componist verried Hy vaak een merkwaardige begaafd heid en menige muziekstukken bezitten wy in ons Repertorium, door onzen betreur den vriend gecomponeerd, die getuigen van een diep ingedrongen muziekaal gevoel en zelfsdoor bevoegde kunstenaars zeer vleiend werden beoordeeld. Te vroeg helaas werd voor ons de ryke bron gestremd van zyn kostbaar talent. Sinds een drietal jaren reeds, korten tyd nadat wy zyn 25 jaren lidmaatschap hadden gevierd, ontzegde zyn ziekelijke toestand em het genot, dat Hy steeds smaakte bjj elke wekelyksche samenkomst der leden van de Maatschappij. Dat Hij daardoor veel heeft geleden nooit durfde Hy het ons zeggen maar wy, die de geheimen zijner muziekale ziel wis ten te doorgronden, wy lazen er de innige droefheid in, welke die gedwongen onthou ding hem baarde. Nog bleef hy voortal zyn belangstelling wyden aan zyn duurbare Muziekmaatschappij, en enkel over veertien dagen toen wy ons Jaarlyksch Ceciliaban- ket vierden, hoopte Hy nog zyn plaats op de feestzaal te kunnen bekleedden. Te veel had Hij verhoopt van zyn kwijnende krach ten de onverbiddelijke kwaal onderdrukte zyn vurigst verlangen en sloeg Hem einde lijk gansch ter nêer. Vrisnd Emiel, gedurende lange jaren heb ben wy in ons midden de aangenaamheid van uw gezellige tegenwoordigheid geno ten uw aandenken zal nimmer uit onze geesten verzwinden en vaak nog zal uw naam door ons allen met genegenheid en ver eering worden aangehaald, als die van den besten onzer vrienden, van den besten onzer muziekanten. Vaarwel, Emiel, rust zacht in de eeuwig heid. Snuif voor «Ie BinschoppelUke Collegies. Onder de aankondigingen van Recht en Vrede verschijnt tegenwoor dig den volgenden oproep tot de ouders Ouders, 0 Gij die klaagt over den weinigen voor- 0 uitgang van uwe jongens gij die zoo vu- Er is hier spraak van 'nen put, van een otterkweekerij, van'nen losweg welke de ge_ meente gaat aankoopen alhoewel zy er eige nares van is, enz. Wy trekken onze informeerkazak aan. Tot Zondag. B. Noey. De schoonste dagen die de Liberale party onzer gemeente beleefde, waren wel deze van Zondag 11 en Maandag 12 December ter gelegenheid van het Ceciliafeest. Ondanks het afsterven van de vrouw van een onzer beste liberale vrienden, waardoor er een groot getal leden belet waren het feest by te wonen, waren er niet minder dan 93 man nen aan den disch vergadert. Na het eten nam de geachte Voorzitter den heer Leon Janssens het woord drukte zyne tevreden heid uit over den zoo grooten vooruitgang door onze fanfaren gedaan, en dankte onder daverende toejuichingen den zoo verdienste lijke muziekoverste den heer Ferdinand Coessens, voor de moeite welke hy zich heeft gegeven om onze Fanfaren te doen groeien en bloeien. Daarna bracht den geachtten Voorzitter eene welverdiende hulde aan de heeren O. Van der Schueren, G. Leveauen A. Brys, die het feest met hunne tegenwoor digheid waren komen vereeren. De heeren Van der Schueren en Lev eau drukten hunne tevredenheid uit over het gulle onthaal dat hen van wege de liberale vrienden van Erembodegem te beurt viel, dankten den heer Leon Janssens voor de woorden van ge- negendheid welke Ilij tot hen had gespro ken en drukten ten slotte de hoop uit nog vele jaren met de vrienden van Erembode gem te kunnen verbroederen Daarna was het de beurt van den heer Ach. Brys, deze hield eene gloedvolle redevoering, schand vlekte in zeer gepaste woorden de schandige handelwijze onzer dompers. Zette ons aan te strijden tot het uiterste om den algemeenen vyand in den grond te oooren, en beloofde ook nog menigmaal in ons midden te zullen verschijnen. Dat er aan de toejuichingen geen einde kwam dient niet gezegd te wor den, in een woord het was een dag van libe rale propaganda zooals wij er weinige be leefd hebben. Vriendschap, eendracht en broederlijkheid ziedaar het ordewoord dat op ieders lippen zweefde op het Ceciliafeest onzer dompers, ging het er gansch anders toe. Ziehier er eenige staaltjes van Pas het lokaal verlaten waren ze op den Meerschdries gekomen, twee kaboterman- nekens van bokken stonden weldra tegen over elkander, verweten er langs weer kanten zoo wel dat weldra gansch de Meerschdries vol nieuwsgierigen stond, en weet ge wie de oorzaak van dat zonderling verwyt was, wel een mager, oud, afgesloof de paard, dat een der kabotermannekens (die vroeger zoo onbeduidend thans ook al wel iets te zoggen hebben) by zyn schoon broeder had geleend om er zyn werk mede te doen, en zie het dompertje had dat arm beestje voor zyn noenen doen op een ander werken, en vandaar die wederzydsche co- leire, maar nu is het er mede amen en uit, en het beestje blijft 't huis, tot spyt van dat domperssukkelaartje. Daarna trokken ze al drupneuzen stilaan af naar 't lokaal achter de saucissen, maar een groepje van 8 man nen was acnter gebleven, en Kwamen maar vyf minuten na 11 uren toe in het lokaal, eten eten 1 saucissen saucissen 1 riepen ze allen te gelyk, maar het was misgepierd, niets meer te retettetten en dan, ja dan, heeft het er gestoven zulle, (waren er dan geen sauciskens meer, of waarbij kwam het dat ze geene meer kregen, den beenhouwer had nochtans onder het waakzaam oog van het bokken hoofd zyne saucissen in het lo kaal moeten maken, waarom die verande ring Stelt dat hoovaardig eigenzinnig manneken dan ook geen vertrouwen meer in zyn eigene mannen of wat is het dan, allo dompers een weinig uitleg a. u. b. Ge ziet he vrienden, dat het by onze dom pers een leventje is, en zulke mannen dur ven dan nog van vryheid en broederlijkheid spreken de ondervinding is de beste school, zegde ons een overlooper, en kon ik weder by u geraken, zen zouden er my met 't mu ziek van de Gidsen niet meer wegspelen, een enkel woord en wij zyn terug by u. Wat is een kazakkeerder toch soms ongelukkig niet-waar, beste lezers Een liberale vriend van Ronsevaal. Onze schoone gemeente, waar het er vroeger, ten tyde van den liberalen burge meester Van Meldert wiens nagedachte nis nog steeds geëerd wordt en in zegening blyft zoo rechtvaardig, zoo vaderlijk toe ging, gelijkt thans veel beter aan eene russische gemeente. Hier regeert ook een tsaar, omringd door eenige grootvorsten en geholpen door eenige kozakken. Thans heerschen hier partijdigheid en ver volgingswoede, flamakkery en afgunst, heersen- en hebzucht, schijnheiligheid en tafelschuimer^, achterdocht en valschheid, onrust en tweedracht Haaltert gaat naar den afgrond zooals 'toveral gebeurt waar een tsaar zyne alleen- heersching maar kan recht houden met de kozakken vryen teugel te laten vieren aan hunnen haat, aan hunne driften, aan hun nen overmoed. Diep ongelukkig Haaltert 1 Vrygezinde herbergiers worden naar Herzele gesleurd en tot hooge boet veroor deeld als zy met kermis in hun lokaal laten dansen tot 10 ure 's avonds. Herbergiers, die tot den dom perswinkel behooren, mogen, ter gelegenheid van een onnoozel potjendeh, laten zingen, dansen en springen tot na middernacht. Bij hun wordt er geen policie gedaan. Den gang des werelds nagaande, stellen wij vast dat, door de eeuwen heen, Christus disci pelen zich van het christendom hebben be diend om twist, tweedracht en afkeor onder de volkeren te verspreiden, ten einde ze des te beter te kunnen uitbuiten. Verschillen de thans aangewende middelen met die van vroeger, toch strekken zij steeds allen naar hetzelfde doel, tot het breng alles van bij u bij ons, maar draag niets mede van bij ons bij u 1 En wanneer wij aldus spreken of schrijven, dan roepen en schreeuwen de katholieken dat wij den godsdienst lasteren, dat wij de priesters en kloosterlingen vervolgen Oh die schijnheiligen oh die huichelaars Want, niemand meer dan wij koesteren meer hoogachting als voor die moedige menschen, die vaarwel zeggen aan hun naastbestaanden om, in ver afgelegen landen, beschaving en licht te gaan verspreiden En niemand meer dan wij ook, heeft meer bewondering, meer liefde over voor die zacht- moedigo ziekenverzorgers die hunne gezond heid te pande stellen tot verzorging en opbeu ring der zieken in hospitalen en elders. Doch die eerbied, die hoogachting, die be wondering, die liefde maken plaats voor diepen afkeer, daar waar er sprake is van politieke broodioovende priesters, stichters van geiten on konijnenbonden, keurders van paarden en koeien enz. enz. ofwel nog van zonder zorgen levende paters en nonnen die van schooien een stiel maken om hunne kloosters te vergrooten, te verrijken, en om zelve in wellust, weelde en pracht hun leven te eindigen. En oh wonder toch, die rijke schooiers wor den overal, zoowel in steden als in dorpen ge doogd bij vele onafhankelijke lieden wordt hen wel eens 'tgat van den timmerman gewe zen, doch bij anderen worden ze uit schijnhei ligheid dubbel en dik vergoed over 't aange daan affront, terwijl de arme broodelooze suk kelaar, indien hij zijne uitgemergelde hand voor een almoes durft uitsteken, bij velen dier schijnheilige gevers misprijzend wordt wegge zonden, zooniet door een of ander politieman gevangen en in een bedelaarsgosticht opge sloten. Onmetelijke schande Verkeerde wereld Van zoo'n paar rondreizende schooiers, die soms veel stoutheid op den hoop toe verkoopen krijgt Sottegem nogal een regelmatig bezoek En de zoo kwam hot dat onlangs twee paters op rondo in een dorpje bezuiden Brugge, de hulp moesten inroepen van eon boer, om hun geschooide aardappelen, boter en eieren, met paard en kar naar hun klooster, to Brugge, over te brengen, en dat eenige dagen geleden, een paar capucienen uitAalst.de brave boertjes van Ërwetegem en Micheibeke wisten te ontlasten van ruim ?000 kgr. aardappelen. Die brave paters zullen dus, op allemans kosten, nogal tegen 'nen guren winter kunnen Gelijk men ziet, alles wordt aanvaard door die diep beklagenswaardige kloosterlingen, doch klinkende munt is en blijft hun god. Met eetwaren stilt men alleen de maag, doch met de kluiten bouwt men kloosters als palei zen en koopt men kasteelen en schoone land- foederen aan, gelijk de ons uit Frankrijk en 'ortugal overgewaaide arme kloosterlingen, welke dezer dagen nog naar een vijftiental kasteelen en landgoederen vroegen. Zie daar, een goede kans voor de geruineerde edellieden om zich te ontmaken van hunne bouwvallige burchten en om hunne fortuin her- op te knappen. Thans zijn er nog weinige dorpen waar niet ten minste een klooster bestaat, 't Een is wel wat grooter dan het ander, doch zulks hangt af van het aantal jaren bestaans. Zoo neemt 't weezenhuis te Sottegem, om zoo te zeggen eene heele straat inte Ërwe tegem is men sedert jaar en dag aan 't vergroo ten van 't kloosteren te Rooborst was er nau welijks spraak geweest van de uitbreiding van 't klooster, toen de brave maseurkens van Strijpen als een weerlicht ook op hun stokke- paardje sprongen om het hun te doen vergroo ten. Maas Héiasie, 't gemeentebestuur wou er voor mets tussehenkomen en 't rijke moeder klooster van Nederbrakel duimt mets af, zoo dat de moeder-overste van Strijpen alles zou willen doen bekostigen door de geldelijke on dersteuning van de inwoners der gemeente. Of die menschen alhier dwaas genoeg zullen zijn zoo op hunne kas te laten kloppen door moeder-overste, weten wij nietdoch wij zijn stellig zeker dat, mocht ooit 't klooster van Ötrijpen vergroot_worden, men er dadelijk wel het een of het ander bedrijf zou weten uit te voeren, om 't werkende volk te onderkruipen en den loonbederversstiel uil te oefenen, zooals overigens overal elders. Zeg lezers, zijt gij met ons niet van oordeel dat 't schooien, op zoo'n groote schaal gepleegd tot verrijken der kloosters, moet geschandvlekt worden 7 En wil men dien schooiersstiel door die ar me dutsen laten voort uitoefenen, waarom dan aan het mets-bezittende volk niet dezelfde vrij heid geschonken, opdat het ook door medehulp der begoede burgerij en door de nederige bij drage van den naarstigen werkman het zoo ver zoude kunnen brengen dat het ook kunnen leven zonder werken en dat het ook eigenaar worde van eigen haard en grond 't Ware gewis de uitvoering, in 't groot, van 't collectivisch princiep iedereen werkende ten profijte van iedereen dat de rijke kloos ters thans reeds onderling op kleine schaal we ten uit te oefenen. Wie treedt het voorstel bij Wie 1 wie filaats, yoor de kinderen der leden en eere eden der a Liberale Jonge Wacht o en Liberale Volksbond. Wy twyfelen niet of dit klein feest zal vól komen gelukken Opbrengst van liet vergun ningsrecht, Onrechtvaardig uit de zak der herbergiers geklopt, grooteudeels ten voordeele van de schatryke kloosters Liberale Jonge Waclit. Heden Zondag, om 5 ure namiddag, geeft de Liberale Jonge Wacht haar Jaariyksch Tooneelfeest, ten lokale van de Liberale Kring, 0 Statieplaats. PROGRAMMA I J. Te Gemoet Gaan, romanse te zingen door d'heer J. Labeeu 2. Kluchtliedte zingen door M. J. Labeeu 3. De Nieuwjaarsnachttooneelspel in één bedryf. II 1. De Twee Blinden, tweespraak met zang, van J. Offenbach, door d'heeren J. La beeu en J. De Smet 2. Voordracht met zichten, door d'heer L. Willems, Een Reis in Zwitserland. 3. Ja of Neen, blijspel in een bedryf. —o Onmiddelyk na het Concert, dat zal eindi gen rond 8 ur®, heeft er een Kerstboomfeest 1894 0 fr. 1,364,740 1895 fr. 1,590,410 1896 0 fr. 1,902,930 1897 0 fr, 2,114,180 1898 0 fr» 2,383,550 1899 0 fr. 2,601,550 1900 0 fr, 3,865.360 1901 0 fr. 3,218,000 1902 0 fr. 3.555.350 1903 0 fr, 3.805,710 1904 fr. 3,899,160 1905 0 fr. 4,261,660 1906 0 fr. 4,530.330 1907 0 fr. 4,783.680 1908 0 fr. 5,038,970 1909 0 fr. 5,253,040 Uit Éierderaem. Rond 3 uren verleden Zondag wapperde de vlag op de villa Keruomuula, door de ievenge mannen vau rieruersem aan Petten Nooei opgedragen. De jougeus van xVlonsken Beulens en de Boelen hadden op eenige uren n'en boom verzaagd en er bet dak van opgetimmerd. Binnen 14 dagend'mhul- diging. wy zullen de piecnugueden m uwe gazel afKondigeu. Dat net volk van Aaiat dan eens Komt zien uaai de schoone steen wegen ,door ons volksgezind gemeentebe stuur gemaakt en ze zuilen beschaamd staan kykeu, dat Kan hun raiteubestuur met. Petten Nooei zyn wyf is al eens komen ionken, wie weet wat gaat er voorvallen. Uit Kerkxkeni Mijnheer Onze Koster zit te janken en nine reden 1 Onze burgervader Napoleon en zijnen adje- uaat Scnepper naddeu oeioold de Koster die voor neu Kiesdraver speelt, scnooimeester te uoemeu. Als net stemming was üad de Koster O stemmen en Gies, de zoon van de meester van Biut-Autelinckx had al de 8 stemmen. Coossens Reué en Jan 'fist hadden Napoleon te slim geweest, Van uwe vrien den krygt gy net, ué Kosterkeu 1 Nu zingt hy, uit koieire, zoo valscn als een Kater en zyn orgel geelt tooneu geiyk eeu bende Kraaien, de Heiligen worden er weemoedig van 1 Met d'eerste occasie draai ik Napoleon met zynen Kop in de wy waterbak, zegt de Koster, 't zal nein deugd doen 1 Napoleon, Napoleon, gedenkt Waterloo 1 X. Uit Hofstade. Mijnheer, De pataterpater was hier maar slecht ge lukt, men is het moede van aan die zwoe gers te geven, maar voor d'avaus, heeft men du beslist, zouderons te Keunen, n'en alven kilo boter op onzen kap te geven, 'tlsnu de geforceerde markt en uiemand durft iets reppen, want'tis hier de Kozak- Kentyd B. M. de baron heeft het volgende schrij ven ontvangen Mx den Baron, De politie past tegenwoordig fel opze voorziet zeker opslag. Zondag kwam ik rond 11 uren 's avonds ua 'tstamiuet van Cnaarel en 'k zette my aan 't pin de sep. Ne gar- devil heeft my gezien en proces-verbal ge dresseerd. ik wend my tot uwe hooge edel heid en uwe gekende wel willend neid om die zaak by de politie te willen arrangereu. Ge weet dat ik uwe rnau beu en gy aloyd op my niuogt rekenen en ik hoop van u het zelfde, ware het anders 't zou mij veel aan doen. Uwen vriend, P. V. B. Wy zetten alleen de eerste letters van den pir zynen naam, om hem't affront te vermijden ofschoon dat het nen heiligen-fa- natieken domper is. 't Schynt dat M. den baroo niet gelukt heeft. Vriend P. te Denderhautem. Ja daarin geef ik de pastoor ook gelyk. Waarom altijd gaan beewegen naar vreemde heiligen, dat elk in zyn parocnie blyft, heiligen zyn toch heiligen. Dat het dan toch nog ievers voor n'en vreemden, n'en rareu was, maar 't is gewoonlijk altyd voor dezelfde. Laat Chanen Wauues. 't vrouwken vau Eerde- gein en 't manneken van Sint-Autelinckx, den heiligen van Aygem eu al die vreemde kadeën loopon met het haar langs buiten. De beste heiligen ztfu nog de parochieaei- ligen. Gaugericus V. d. B., Haaltert, Man lief, al6 gy er zoo nyg aanhoudt, begeeft gij umaar naar zyn Kasteel, maarsteek wel geld in uwen zak. Want ongetwijfeld zal hy u, door een van zyn kachevans bij nen avokaat doen leiden en die zal u doen leg gen. Doch troost u, manlief uwe tegenstre ver zal ook naar 't Kasteel gaan, hy zal ook by'nen avokaat moeten geleid worden en hy zal ook mogen leggen. Als gy dan maar niet vaart gelyk zooveel andere. 1 Om 300 frank opslag te kunnen geven aan zynen reeds vetbetaalden ontvanger, gaat het Bestuur der Godshuizen de uitgaven voor de ouderlingen en de weezen met 2500 fr. verminderen. Wat wilt dat zeggen t Leven kost hedendaags duur men zou kunnen verstaan dat de uitgaven zouden vermeerderen als men 't zalfde getal weezen en ouderlingen beboudt.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2