H Voor profijt van de Landbouwers. Zij lachen er meê Loopende Nieuws. Boven de Wet. Boulevards en Park Zoo ik Burgemeester ware Uit Sotiegem. Willemsfonds. In den Kriekentijd. ln en rond de Kamer. Liberale party demokratischen vlaamschge- zind zyn of zy zal niets worden. Reeds te lang heeft de klerikale party straffeloos zich mogen aanstellen als den eenigen verdediger van de rechten van het vlaamsche volk zie aan 't hoofd van de meeste hunner dag- en weekladen pryken deze zalvende woorden Godsdienst-Vader- land-MOEDERTAAL, dit magiesch woord dat het harte raakt van ieder rechtschapen vlaming en dat niet het minst indruk maakt op den simpelen mensch, op den ongeleer- den kiezer. En dit weten de Papen maar al te wel. Monseigneur Mercier heeft gezegd dat de hoogere standen geene hoogere \daamsche ontwikkeling moeten genieten. Welnu wy zeggen dat de hoogere standen voor plicht hebben de volkstaal behoorlyk aan te leeren om tot het volk te kunnen gaan en mede te helpen dat volk te ontwikkelen en te ver heffen. Ha Monseigneur Mercier, riep Louis Franck uit op de meeting in den cirk te Gent, wij kennen al te goed uw doel! De hoogere standen moeten geen vlaamsch kennen, alzoo blyft ons Vlaamsche Volk in den poel van onwetendheid en ellende en is het des te beter geschikt om den pastoor en den onderpastoor gedwee te gehoorzamen. In Vlaanderen, zegde nog de Heer Frank, moet het liberalisme Vlaamsch zyn, wat niet beteekent dat men de Fransche taal moet haten 1 De Vlaamschgezinde libe ralen haten de fransche taal niet en wie het anders durft zeggen liegt En by de wyze woorden van onzen hoofd man voeg ik by in kiesperiode roept men ons gedurig toe, gaat aen buiten in, ver spreidt het licht der rede in het arme Vlaan deren dat ook donkere Vlaanderen is maar elke gezonde redeneering zegt, dat aan den armen boer, den ellendigen loonslaaf van Vlaanderen in eene andere taal dan zyne moedertaal het goede woord te willen in prenten,hetzelfde is als trachten het licht te verspreiden in den donkeren nacht met eene uitgedoofde lamp. Nog een onverdiend verwytons door klein geestige anti-vlaamschgezinde tegenstrevers toegeworpen wil ik weerleggen door onz Vlaamsche grieven op te werpen laat gy U beet nemen door de katholieke flaminganten die geen ander doel hebben dan met uwe liberale hulp een dyk op te werpen tegen de verspreiding der groote princiepen der fransche Revolutie Gelijkheid, vryheid en broederlijkheid, onder voorwendsel van fla- iningantism. Dit is eenvoudigen prietpraat het vlaamsche volk kan door onwetendheid insluimeren, maar de Vlaamsche Leeuw h^eft door de eeuwen heen zyne vrijheids- minnende klauwen laten zien en voelen aan hen die de vryheden onzer volkeren wilden beperken of te niet doen te roemryk zyn de vrijheidshelden van Brugge Jan Breydel en De Coninck die den frarischen adel en de Vlaamsche Leliaerts van 1302 in de Groe- ningenvelden versloegen te befaamd is den wyzen Jacob Van Arte velde die ondanks de zoo gevreesde excommunicatie voor hem en het vlaamsche volk, tegen Paus en Rome de vryheid verdedigde tot den hon gersnood toe. En dan deze fiere Bosch- en Watergeuzen die als erfdeel aan de heden- daagsche liberalen hunnen glorieryken naam achterlieten, deze geuzen, zeg ik, die in het aanschyn van 't schavot en in den glans der paapsche brandstapels in den stryd tegen fanatism en onrecht hun leven en erve lieten.Waren dit allen geene vlaam sche strijders en vryheidverdedigers en vry heid wil wel zeggen vooruitgang. Onder dit oogpunt ook hebben wy geene fessen van 't zuiden te ontvangen het verleden der Vlaamsche natie staat in voor hare toe komst. En onder wetenschappelijk en kunstge bied zou ik ook zeer veel kunnen zeggen, onder vlaamsch opzicht Vlaamsche en Nederlandsche wetenschap bestaat niet schreeuwt men gretig uit, herinner ik U slechts, mynheeren, de Vlaamsche Weten schappelijke Kongressen dezen zomer in Antwerpen gehouden waar meer dan 500 geneesheeren en even zooveel vlaamsche rechtsgeleerden en letterkundigen het klin- kendste bewys gaven van het hedendaagsch intelectueel vlaamsch leven. De 4 Nobelprijzen behaald door de Neder landsche geleerden die nochtans in hunne taal «cbryven er» doceeren, zeggen ook ge noeg dat de beweringen als bestond er geene vlaamsche wetenschappelijke voertaal gansch onwaar zyn. Denken wy, mynheeren, aan de onge ëvenaarde vlaamsche reuzen op kunst en muziekaal gebied de Rubens, de Van Dyck, de Teniers, de Laermans, de Devree- ses, de Benoit, de Blockx van heden. Met fierheid mogen wy uitroepen dat het Vlaamsche volk niet moet onder doen voor het Waalsche onder geen enkel opzicht. En ten onzen dage ziet rond U,vrienden,wel ke personen aan 't hoofd staan der Liberale Vlamingen van Belgie geene nieuwelin- fen in de politiek die naar hunne schelp ruipen als hun professorzetel misschien in gevaar is, maar op 't voorplan Kakel BULS, oud-Burgemeester van Brussel, thans onder rector der Vrye Hoogeschool van Brussel, Voorzitter van den Onderwijsbond, den meest bekwamen pedadoog van Belgie, mis schien en in alle geval den meest anti-kleri- kalen.Louis FRANCK, advokaat en beroemd rechtsgeleerde, die voor alle liberalen een groot man. een toekomstige minister is, maar die voorde kleingeestige franskillons geen talent, geene bekwaamheid meer bezit sedert hy optrad als verdediger der recht vaardige eischen der Vlamingen Pol DE MONT, MaxROOZENS, AdolfBUYL, leeraar VERCOUILLIE en meer anderen, en in zulk gezelschap moeten de liberale flamin ganten zich niet schamen, noch moeten zy nunne schoone lieve moedertaal verlooche nen, zooals sommige Vlamingen het heden daagsch meenen het te moeten doen uit snobisme en ydelheid. Doch genoeg, beste vrienden, ik denk reeds te lang van uw geduld misbruik ge maakt te hebben en als rechtzinnigen onbe- schaamden liberalen vlaming, meen ik ook voorbeelden genoeg aangehaald te hebben om myne toehoorders zooniet te overtuigen, ze toch te doen inzien hebben dat er Vlaam sche kuituur bestaat en zelfs bloeiend is en dat er voor alle goedwilligen er mogelijkheid bestaat deze aan te werven, hetgeen hoogst noodzakelijk, zelfs onontbeerlijk is voor de liberale propagandisten en mandatarissen In 't Vlaamsche land. Gaan wy ten strijde onder de leuze van Leo Vanderkinderen, Jan Van Ryswyck, Julius Vuylsteke, Julius - De Geyter, Julius Sabbe de vaders der libe- j rale vlaamsche beweging Klauwaert en I (Jeusweze onze leus. i Spreken wjj tot het volk in zyne moeder taal, verspreiden wy als echte demokraten meer geleerdheid, meer liefde tot de waar heid onder het onwetende volk, dan moet Vlaanderen aan ons in zyn luister van weleer, dan ontwaakt voor goed den reeds woelenden vrijheidsgeest, dan is 't Victorie der Geuzen en dansen de leeuwen in Vlaan- drenland. ZONDAG 5 FEBRUARI om 4 1/2 ure Concert-Voordracht in den Liberalen Kring 1* Deel Fanfaren Genootschap a Orpheus onder leiding van heer J. Lemoine. a Marche des Compagnons d'Armes Teick b Les Faucheurs, ouverture Baudonck. c Danse Bohème Moiny. d Polka Populaire X.. 2' Deel Vlaamsche- Voordracht met lichtbeelden door Mynheer A. BUYSSE, volksvertegenwoordiger voor Gent-Eecloo. o— ZONDAG 19 FEBRUARI om 3 ure nanoen, opvoering van «c Ces Messieurs beroemd stuk in 5 bedryven doorG. Ancey, door den Cercle des X van Schaerbeek. We hebben verleden week een woord gerept over de klerikale rijke Menhee- ren van den buiten, gediplomeerde en geconfijte pilaarbijters, die er een handje van hebben door 't inrichten van melkerijen de goudvinkskens naar hunne beurs te draineren wij hebben ook de hatelijke doening en de weinig christelijke handeling aangeklaagd van die mannen die den landbouwer zijn land of meersch ontnemen omdat deze laatste van {j'jti eigen zweet en {ijn eigen werk, ijn eigen zwoegen en {ijn eigen stal zooveel voordeel en profijt mogelijk wil genieten en niet gedwee in 't harnas of in 't kordeel van die boerenvriendeti wilt blijven loopen tot meerder eere en glorie Gods en tot meerder profijt van die klerikale smachthalzen. 't Is waarlijk kurieus en tevens aan doenlijk 't leven van den buiten en 't leven der boeren, in den grond te kennen die menschen wroeten van 's morgends tot 's avonds van de ver maken en de aangenaamheden van 't leven kennen de meesten niets dan werken en zwoegen om de twee eind jes van 't.jaar aan een te kooopen ze trachten zonder te veel moeite door de wereld te spartelen vrouw en kinde ren te onderhouden en een weinigsken te besparen tegen den ouden dag, en dan, wanneer hun koordeken ten einde is, dan laten ze plaats voor anderen en ze sterven met de zoete hoop de eeuwigheid in zalig genot door te bren gen. Ziedaar 't leven onzer brave bui tenmenschen, aan wien den dikbuiki- gen pastoor en zijnen aanhang van kwezels en pilaarbijters jaar in jaar uit de ootmoedigheid en de onderdanigheid op alle toonen en met volle emmers hebben ingepompt, terwijl ze van die ootmoedigheid en die vroomheid maar altijd voort gebruik maken om 't kieken ('t is te zeggen den braven boer) te pluimen zonder dat het schreit. En ongelukkiglijk genoeg bij onze boeren zijn de eenen niet onafhankelijk en niet vrij genoeg om dat zware en ondragelijke- juk dier klerikale nacht merrie van zich te weiren en de ande ren zijn te vreesachtig en te mal, en te vens ook onbekwaam om aan dien toe stand verandering te brengen en zoo slenteren ze op den buiten maar altijd voort, onder de roede van den machti gen fanatieken en harteloozen kleri kalen grondeigenaar, onder 't juk van hunne uitbuiters, onder de vrees van haatdragende pilaarbijters wiens zak ken van goud opzwellen, voortge bracht door 't uitoefenen van aller hande stielen waarvan den boer den grootsten en verplichten kalant is en waarvan hij maar de kruimelingskens krijgt. Arm Vlaanderen Nog eens, arme Boeren I wanneer rukt ge u toch eens los van eene partij wier woordvoerders en aanvoerders op anders niet uit zijn dan u maar altijd met cenige nietsbe- duidende profijten bij den neus te blij ven leiden en uwen geest aan banden te leggen, opdat ge ook altijd het onder danig kiesvee zoudt blijven zooals ge het in 't verleden waart. Wanneer toch wordt ge uw eigen meestérs Het blijkt al meer en meer dat de Vlaamsche priesters vierkant den paus uitlachen met zijn decreet, waarbij het hun verboden wordt zich nog met fi- nantie en handelszaken bezig te houden. Hoe zouden ces messieurs hun nen wijnkelder kunnen vernieuwen, altijd de beste brokjes op tafel krijgen en meiden onderhouden, indien zij geen affairkens mochten doen Natuurlijk zullen de priesters niet 1 openlijk in opstand komen tegen het I decreet van den paus. Volgens de leer van de jesuïeten weten zij altijd hun geweten t' akkoord te stellen met hun ne stoffelijke belangen. Zij zullen eenvoudig strooien man nen aanstellen om ze te vertegenwoor digen in de coöperatieve winkels, werkhuizen, coneregatieherbergen, in boerenbonden, landvette-syndikaten, veeverzekeringen, enz., waarvan zij de bazen zijn en waarvan zij de beste pro fijten zullen blijven opstrijken. Kosters, stoelzetters en klokluiders menschen die als slaven van 't gees telijke afhangen zullen bij naam, maar niet met der daad, als voorzit ters en schatbewaarders opgegeven worden, maar mijnheer pastoor zal in al die inrichtingen toch alleen baas blijven spelen. De onnoemlijke handel, de onverza digde geldspeculatie, ja, de woeker de commerce interlope, zooals Bien Public het noemde is niet meer uit te roeien en de Roomsche Kerk zal er in stikken. Tijdens de twee laatste zittin gen van den gemeenteraad volg- e een vreemd heerschap de be preking voor rekening van 't VuiYhemmeken.Nog nooit er een valschelyker en hately- ker verslag opgemaakt geweest dan door die vreemde persridder. In alle andere steden zou men aan zulke verslaggevers de tafel der drukpers ontzeggen, hier ontvangen zulke gasten wellicht gelukwenschen, niet waar, M. Romain I Maar als die Gentsche guit denkt dat de Aalstenaars zullen geloo- ven dat alle katholieke raadsleden feniksen zyn en de liberalen domkoppen, belachelijke kwasten, dan slaagt hy den bal mis en dan verdient hy zijne kluiten niet In 't verslag verleden Zondag in De Volksstem verschenen prykt in hoofdlet ters Redevoering van M. De Wolf! Nog nooit of nooit heeft die heer in de gemeente raad iets voor de vuist kunnen voordragen, en die groote fa meuze redevoering bestond in 't ellendig afstameTen, afbrok kelen, afhakkelen van eejn pa pierken. Niemand, nog zelfs zijne katholieke collega's niet, luisterden naar die belachelijke broebeltaal, zeever in pakjes zou« Denderbode zeggen. En, ofwel kan die heer zijn eigen schrift niet lezen, ofwel, moet de kribbelaar die dat voor hem aaneen- flanstwat beter het schoonschrift aanleeren. Maar't schynt dat men in dien bol een toe komstige Schepen ziet en hy moet gepiston- neerd worden Keu Aalstersche po- Jeet (1) zend ons het volgende lyfstuk. Het draagt voor titel D'affaire van de Stoof in de Gemeenteraad Nen fierefluiter uit de stad van Arteveld Die voor t Vuilhem 't valsch verslag opstelt, Alleen om onze linkerzijde te verneken Heeft ter laatste zitting zyne kans verkeken, Hetgeen men hem r.iot ten kwade duiden mag. De uilen zien niet goed met licht of klaren dag. Had 't helder licht hem niet belet, misschien Hy had gehoord en beter ook gezien. Maar neen, zijn meesters zóón 't hem verbieden Ziehier dus wat ik daar heb zien geschieden, 't Was warm en doef, de kachel stond te blozen En buiten was het koud 't had heel den dag [gevrozen Goed nuchter, hij had niets gedronken, Zat De Koninck toch te ronken Terwijl De Wolf al zat te beven Omdat hij zijn vaartje >- af moest geven. Daarnaast zat Menheer Achiel Zuchtend kermend Om Godswil lk kan mijn pootjes niet verwarmen, Verleysen, stoekt, heb medelijn, och armen Leo sprak, Heb moed, mijn koude Loeden 'tZal beteren,straks draagt men zomerhoeden!* Wat te koud, zegt Somers, wel 't is 't heet, 'k Loop straks naar 't Arsonaal om eene speet!» Ginder ver zat Fons Vernaeven Nog nooit had men hem gehoord, dien braven, En hij riep tot Somers Ik ook zit hier te fzweeten, Toe Jan Pompier, loop om de specten. Want hier, zie, onzen vriend den Uil, Pinkt reeds zijn oogen toe en valt in zuil. «Wol 3toeken,Kamiel, sprak Polidoor, al gapen, Want 'kkom hier toch maar om goed te slapen.*» En om te eindigen dit spel Greep Felix tweemaal nevens de bel. Hierop zijn zij naar huis gegaan Kontent hun plicht te hebben gedaan En do Gentsche betaalde rat Die daar voor rekening van 't Vuilhemd zat Was verstomd van bij zijne vrienden Zulke felle Jannen to vinden. N'en reporter van 't Uilenkot. 't Is goed voor n'en keer, Casleleyn De Denderbode zit Myn- heer Daens fel in 't haar, ('t is per manier van spreken, M. Petrus!; omdat dez§ de verbreeding der Bisse hopstraat vraagt, 't Is eigenbelang, zegt de vriend Clemens, want eens een kant der Bisschopstraat weggeruimd dan had M. Daens zyn huis zicht op de Molendries I Daar moet iets van zyn, want wy vernemen uit vaste bron dat de Heer Daens voetstappen aangewend heeft by de minister om de ont eigening te verkrijgen van de watermolen van Geeraerdts die hem nu belet iets van de Bisschopstraat te zien. Als dit niet toege staan wordt zal hy vragen om hem op kolon- nen te zetten, dan zal hy er onder door kun nen lonken en dan eens de Bisschopstraat verbreed, zal hy zicht hebben op de schoone prachtige steenovens die het klerikaal goe- vernement te midden van onze stad heeft ge- plaats, onder voorwendsel van viaducen voor den spoorweg te maken. Gelukkige Daens! 't gaat hem al mede Wjj gaan beginnen te gelooven dat de klerikalen in zekere gevallen boven de wet staan. Iedereen herinnert zich nog de zaak William Borreman onze vriend werd door een heel bende lafhertige schoelies na de feestviering van hunnen Woeste, te midden van den nacht, toen hy huiswaarts keerde aangerand en ze lieten hem om zoo te zeggen voor dood liggen. Yan daar rechterlijk proces en een van die kloekmoedige mannen liet zich voor de andere veroordeelen. De kosten van't pro ces werden ten zynen laste gelegd doch ten dien tyde was hy onvermogend en daar men geenen kei 't vel kan af doen, werden die proceskosten (die zoo schynt rond de 1400 fr, beliepen) nooit aan den Staat be taald. Doch, onlangs is de veroordeelde eigenaar van twee huizen geworden en wjj hebben vernomen dat de beambte van den Staat, die daarmede gelast is, hem eene vermaning heeft gezonden om de betaling der 1400 fr. te eischen. Van daar opschudding in 't klerikale kamp ge ziet van hier dat hy die zich voor de andere liet veroordeelen, nu niet zal af- doppen ën hy de vermaning naar de chef- fen heeft overgestuurd opdat ze er hun plan zouden mèetrekken. Woensdag avond lest hebben de klerika- kalcn dus om die kweslie te bespreken eene vergadering gehad en uit goede bron hebben we vernomen dat men daar beslist heeft van de gevraagde kosten niet te betalen. Om die betaling te verrichten is er 14 dagen tyd gegeven men zal dien tyd la ten verloopen en vooraleer de ontvanger mag vervolgen, zeggen de dompers, moet hij de noodige toelating aan zijaeu Bestuur der te Gent vragen. Eens de zaak zoover zeggen ze, dan zyn wy daar en dan zullen we zien wat er zal gebeuren maar, beluien verklaren hunne haantjes voor uit, «Int zal niet geschieden I Om zoo te durven spreken moeten onze dompers toch meer weten of meer macht hebben dan Jan en Alleman. We zyu benieuwd te weten hoe die zaak zal afloopen en of er in België twee maten en t wee gewichten zyn. Of zouden de klerikalen misschien boven de wet staan 't Wordt waarlijk tyd dat het kiezers korps hen tot wat meer besef van eerlyk- beiu en recht vaardigheid zou roepen Het groot gedacht van M. Moyersoen, is dus in gronüüegin door den gemeenteraad gestemd, namelyk het stichten van een park in den Osbroecü en een boulevard van 25 meters breedte gaande van de Burgemeester plaats over deu Ajuinkauter, langs achter den Ha ring en zoo over den S* Jobskau- ter voorby 't capucienenklooster naar de Nieuwstraatpoort neven den Posthoorn. Een eerste Krediet vau 120.000 fr. te nemen op eene eerste te verrichten leening van 250.000 fr. is daarvoor door den raad ge stemd doch die stemming indien we goed verstaan hebben, is toegestaan onder de uitdrukkelijke voorwaarde door M. de schepen Moyersoen bygetreden, dat de stad met het eerste krediet alleenlijk de noodige gronden zal mogen aankoopen er het sche- pencollegie geen enkel werk van uitvoering zal mogen aanvangen. Alle uitvoerings- werk zal in 't vervolg vooreerst door den gemeenteraad moeten goedgekeurd worden In dien zin zoo, meenen wy toch, heeft de stemming plaais gehad. Overigens de heer De Windt had met klare en vaste cyfers en gegronde aanhalin gen aan den raad bewezen dat desommen en voorzieningen die M. Moyersoen in zyn verslag heeft aangeteekend onder de waar heid gebleven waren en dat diesvolgens parken lanen, voor hunne gansche voltrek king meer uitgaven en dus groote leeningen zouden eisscheu dan degene door Al. Moyer soen voorzien 'tis tengevolge van die be- wysvoering van Al. De Windt dat M. Moyer soen de stemming voorstelde onder de voor waarde hierboven. We zullen kortelings het uitgebreid ver slag dier zitting geven onze lezers zullen dan kunnen oordeelen dat de liberale ge meenteraadsleden alle kwestiën van alge meen belang rypelyk onderzoeken en be spreken. Dank aan de liberalen, in deze kwestie, zullen Al. Aloyersoen en zyne meerderheid van klerikale knikkers en gapers, de stad niet blindelings naar een financieëlen af grond leiden. Zoo ik burgemeester ware, Op mijn ambtsplicht ware ik fier 'k Deed aan ieder recht weervaren 'k Deed de lasten niet verzwaren Door een slecht en dom bestier. Zoo ik burgemeester waro, 'k Zou bestieren zoo 't behoort 'k Zouden welstand steeds betrachten, Ja door ieder mij doen achten, Door mijn trouw en eerlijk woord. Zoo ik burgemeester ware, 'k Ware een vijand van bedrog 'k Zou niet lui mijn tijd verslijten. Nimmer zou men mij verwijten. Mei te doen aan kiesbedrog. Zoo ik burgemeester ware, 'k Stond den werker bij in nood In zijn lijden zou ik deelen, Zijne wonden zou ik heelen, 'k Gaf hem moed, werk en brood Zoo ik burgemeester ware. Eer en deugd steld' ik op prijs 'k Zou den volke doon beseffen Dat de jeugd zich moet verheffen, Door een stevig onderwijs. Zoo ik burgemeester ware. 'k Waar niet uit op winstbejag 'k Zou een onderwijzer noemen, Die er immer op mocht roeman, Op bekwaamheid, goed gedrag 11 Zoo ik burgemeester ware, 'k Gaf geen geld voor nutteloos werk Goede wegen zou ik leggen, Aan den pastoor zou ik zeggen 'k Ben hier de baas gij in de kerk Gelijk wij reeds hebban aangekondigd, vier de onze ruim vier eeuwenoude maatschappij S' Sebastiaan maandag laatst haar jaarlijkse!» feest. Uit het verslag der ontvangsten en uitgaven, blijkt de toestand der kas zeer bloeiend te zijn, zooals overigens de maatschappij zelf die thans op weinig eenheden na, uit een hondertal leden bestaat. De opkomst was uiterst goed, want buiten een paar zioken, waren alle gildobroeders op post. Onze achtbare Voorzitter, Mijnheer Gustaaf Schockaort, drukte er dan ook zijne voldoening over uit, wenschte de nieuwe leden welkom, wakkerde de gildebroeders aan tot het aan winnen van nieuwe leden en drukte om to eindigen zijn spijt uit over do afwezigheid van ons oudste lid, den heer Gustaaf Galio, wior vijftigste verjaardag ais lid der maatschappij wij het genoegen hadden verleden jaar te vie ren en die wegens ziekte beiet was het feest bij te wonen. Hij drukte tevens de hoop uit hem weldra in ons midden zijne plaats te zien hernemen. Verder werd door den heer Gustaaf Volge hulde gebracht aan den secretaris-schatbe waarder aan wien de bloeiende toestand en do vooruitgang der maatschappij grooteiijks te danken is, Gevoelig getroffen door dit spontaan hulde betoon, bleef onze vriend secretaris het weder antwoord schuldig, doch bij deze verzoekt hij ons zijnen dank over te brengen aan al de gil debroeders en vooral aan den heer Gustaaaf Velge voor den overdreven lof weike men hem toebracht, daar, zegt hij, de groot wording der maatschappij vooral te danken is aan de ver* knochtheid van alie gildehroeders van onze duurbare maatschappij 8' Sebastiaan en daar hij overtuigd is dat elü ander Jid, die liet ambt van secretaris- schatbewaarder zou waarne men in zijne plaats, het met dezelfde eergierig heid, met dezelfde hoop op vooruitgang en met denzelfden iever zou weten te voioreugen. Wij eindigen hier met te zeggen dat ons feest vreugdevol is afgeioopen, niettegenstaan de zekere aangelegenheid die wij op tijd en stond aan het oordeel der commissie zuilen onderwerpen. Ter herinnering Zondag 29 Januari voeren de Zuigelingen van Polus in Rethorika, De Liefdezuster op, Comedie in drij be drijven door Isidoor Albert, en Fortunatue Beurze, groot blijspel door H. Van Peene. Wij hopen dat de vrienden van De Zuige lingen van Polus talrijk zullen opkomen, de zaal moet te klein wezen. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrye toegang voor iedereen. Bovenzaal van c< Graaf Egmont Alaandag, 30 Januari, om 8rur 's avonds aanleeren van het lied Volkslied bekroond met den eersten pr|Js door De Alorgenstar van Brussel (1910) Woorden van Alaurits Sabbe Muziek van Brunelmaos I Lief nichtje plukto van de krieken Terwijl hij hoofsch de takken boog Doch wat haar grage handjes rukten De rijpste hingen steeds te hoog. Hij tilde haar toen op in de armen, Zij klemde rond zijn hals zich vast En lange stonden moest hij dragen Van tak tot tak den zwaron last Refrein En 't wiele waalken, schaJkeguit Riep uit zijn nest met spotgefluit Lajila Lajila I Ziedaar wat hem te wachten staat, Die met zijn nicht uit plukken gaat II Op 't versch gemaaide hooi gezeten, Begon lief nichtjen haar festijn Hij koos de volste, bolste krieken, Karbonkelrood en zoet als wijn En stak ze in 't nooit vergade mondje De lieve snoepster een voor een, Doch kseeg tot loon voor al zijn moeite Alleen de steeltjes en den steen. Refrein JU e Doch toen het arondpurpor daalde, In sohemer en vsrtrouwJijkheid, Dan heeft ze 't warme, blonde kopje Hem op den schouder zacht geleid. Nu was 't voor hem de tijd van plukken, De lang verwachte, blijde stond. En gretig nipten zijne lippen De kusjes van haar kriekenmond. Refrein Dijasdag hebben onze VoUsverte- genwoordigers hunne werkzaamheden hernomen. De eerste ondervraging die bespro ken werd, liep over het aannemen der provinciale Normaalscholen uit Hene gouwen. Men had gedacht eene woeligs zit ting te hebben, maar daar minister Schollaert tot beter inkeer gekomen was en den oud-minister Descamps over boord wierp en aan de oppositie beloofde in den loop van dit jaar de twee Normaalscholen te aanvaarden, mits eenige wijzigingen aan 't regle ment,zoo werd alles kalm afgehandeld. 't Was Woeste die groen lachte] De klerikale ministers hebben hier moeten toegeven omdat de Koning het gewild heeft. Albert zat achter de gor dijn en hij kan geen onrechtvaardighe den verdragen. Woensdag, Donderdag en Vrijdag bespreking over 't budjet van den Congo. Minister Renkïn, leest eene

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2