Zondag 5 Februari 1911 Prjjs 5 centiemen Jkel nummer JZ.es.de Jaargang Nummer 6 Voor Taal en Vrijheid. Luisterrijke Vertooningen Willems-Fonds. Karnavalfeest. De Politiek en de Arbeiderssyndikaten Op Jacht Zij worden te stout. Hoeveel millioenen nog Leest en verspreidt De Volksgazet Katanga. Vragen en Antwoorden. DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone 15 centiemen j Prijs der Annoncen j Reklamen centiemen j per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. AALST, 4 FEBRUARI 1811. Heden Zondag 5 Februari 1911, 152* vertooning, Men zal opvoeren BLONDE MARIE drama in vier bedrijven door L Lievevrouw-Coop- man. Mevrouw J. Blankenstein, Mejuffer E, Potvliet en de Sympho- niekring Door Eendracht Groot onder 't bestuur van den heer Ferd. Coesseus, zullen hunne medewerking verleenen. GEMEENTE EREMBODEGEM. o geven door den Tooneelkring De Blauwe Ster met de welwillende medehulp der Fanfaren-Maatschappij S'. Cecilia op Zondagen 5 en 12 Februari 1911. Men zal opvoeren Eene Eerste Liefde Beroemd drama in 4 hedr. door L. Toussaint. O Die Vrouwen Blijspel met zang in 1 bedr. door C. De Bruyn. Prijzen der Plaatsen Voorbehoudene 2 fr. Eorste plaats 1 fr.Tweede plaats 50 cent. Letterkundige Afdeeling WOENSDAG, 8 FEBRUARI, te 8 1/2 u. 's avonds in Graaf Egmont. VOORDRACHT door den Heer AcHILLE BRIJS Volkswijsheid over de Vrouwen.. De ouders Leden van't Willems= fonds, die begeeren dat hun kin deren deel nemen aan het KINDER FEEST en KINDERBAL den eersten Zondag van Karnaval, worden vrien delijk verzocht hun Meisjes en Jonge tjes de algemeene repetitie te laten bijwonen, die plaats zal hebben in de Bovenzaal van 't lokaal, GRAAF EGMONT (ingang langs de Leo-, poldstraat) DONDERDAG, 9 FEBRUARI te 5 uur stipt 's namiddags. Alleen de kinderen, die een werk zaam deel nemen aan het feest, zullen lekkernijen krijgen. We rekenen op de aanwezigheid van talrijke kinderen evenals verleden jaar. Iedereen is het eens, behalve na tuurlijk de klerikalen, te bekennen dat de indringing der politiek in de arbei derssyndikaten altijd en in hooge mate betreurenswaardig is. Maar thans valt er niet meer te zuchten en luide te betreuren, we bevinden ons immer tegenover een toestand waaraan niet te verhelpen is, wat de politieke inmenging betreft. De werkliedenpartij heeft in de grond slagen van al hare instellingen de verplichting geschreven, socialistische politiek te maken en de klerikale partij sticht in alle hoeken van het land klerikale werklieden-syndikaten in de hoop zich eens de groote macht der arbeidende klassen ten nutte te ma ken, en toe te eigenen, gelijk zij zoo langen tijd gepoogd heeft de hand te leggen op den wil en de macht der burgerij. Tegenover dezen toestand dan, weegt er op de liberale partij een nieuwen plicht, namelijk de inrichting van arbeiders-syndikaten voor de werklie den, welke zich niet latea meeslepen door de socialistische utopiën en col- lectivistische herstellingen en die zich ook niet laten inlijven bij het klerikale alavenleger, dat bbndelings gehoorza men moet en slechts de domste belof ten en het schouwspel der politieke bedriegerijen te genieten krijgt. Dat is evenwel niet alles. Het is niet voldoende syndikaten te stichten, deze moeten leven, en vermits het le- vcm dier syndikaten niet anders kan zijn dan de verdediging der belangen van de werklieden in hunne betrekkin gen met de bazen, is het eene hoofd zakelijke kwestie te weten welke onze houding zal zijn jegens de arbeiders syndikaten bij het ontstaan van ge schillen tusschen kapitaal en arbeid, tusschen bazen en werklieden, 't is te zeggen hoe wij optreden moeten wan neer eene werkstaking uitbreekt. Indien de syndikaten, nooit een ander doel hadden, dan het nastreven der wel begrepen belangen van den werk man, dan zou men altijd geheel de arbeidende massa vereenigd zien voor het bereiken van het bepaalde doel, dan zouden telkens de werklieden hand in hand gaan voor een deftig loon, de rechten der arbeiders enz. want al de werklieden of ze liberalen zijn, socia listen of klerikalen hebben dezelfde be- roepsbelangen, want het is niet denk baar dat voor het loon b. v. eene an dere oplossing zoude plaats hebben of mogelijk zijn, volgens het liberale, klerikale of socialistische werklieden zou betreffen. Ongelukkiglijk, en het is droef dit te bestatigen in bijna alle werkstakingen, zien we de christene syndikaten al hunne pogingen inspannen om de kle rikale politiek te bevoordeeligen in plaats, het algemeen belang der arbei dende klasse te betrachten. Een voorbeeld, een typisch voor beeld is daarvan aan te halen door het geen gebeurd is te Luik bij de laatste staking der mijnwerkers Eene over eenkomst was gesloten tusschen pa troons en werklieden, door de tusschen- komst van den minister van den Arbeid. Men neme in aanmerking dat de minister van arbeid een perfekt klerikaal is. Doch bij de onderhan delingen heeft de minister het overbo dig geacht de afgevaardigden uit te noodigen der christene vakbonden... dit was voldoende om de christene vak bonden hunne minister te zien verloo chenen en de beslissingen aan te ran den door patroons en werklieden een stemmig genomen. Dat ze den minister afkeuren wegens het feit hunne afgevaardigden niet uit- genoodigd te hebben, begrijp ik, maar dat verrechtvaardigt hunne aanvallen en hun verzet niet tegen eene overeen komst eerlijk en rechtzinnig gesloten tusschen patroons en werklieden, met de tusschenkomst van den klerikalen minister. En zoo is het altijd eerst het kleri kaal belang, daarna zal men zien. 1 Februari 1911. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger naai* de Congo-proole Er worden uitwijkelingen, veel uitwijke lingen gevraagd voor.onzen Congo. Hetgoe- vernement beweert dat er daar veel rijk dommen te winnen zyn voordrachten wor den het heele land door ingericht om de toe hoorders te verleiden met al die toekomstige schatten, z« aan te sporen hun matten hier op te rollen om deze ginder ver in onze zwarte kolonie te ontrollen. Congo is rijk, dat zal niemand betwisten maar, 't zal gewis de arme domper niet czyn, die door slavenarbeid ginder zich zal gaan een weelderig leven scheppen 't zal echter wel de machtige aandeelhouder zyn van een groote maatschappij, aan wie ons katholiek goevernement goedschiks gronden en mynen afstaat waaruit die maatschappij al de rijkdommen zal putten. Niettegen staande het krachtig protest daar tegen in den Kolonialen Raad vanwege de oppositie, by monde van den heer Speyer, heeft zyn doorluchte Hoogheid, de eens gewezen Demo- kraat Renkin, het goed geoordeeld te han delen naar den wensch van alle schraap zuchtige alleenheerschende compagnieën. De reden daartoe moet wel hoogst dringend geweest zyn, vermits het dekreet van 16 De cember 1910 omtrent het onderzoek naar en de uitbating van de mynen in Katanga, by hoogstdringendheid genomen werd. En 't zijn niet de drommels, die onder de verzengende Zon, ginder zullen werkeD, die een fortuin zullen verzamelenen 't zijn ook niet de Congolanders zelf, die den rykdora van hun geboortegrond die hun toch wer kelijk toebehoort zullen behouden. Neen, al die schatten, die aanzienlijk zyn, zullen uitgegoten worden in den schoot van eenige bezitters. En 't Goevernement is me deplichtig 1 Hoe men ons ook, inet deklameerende woorden over beschaving kome spreken, dat alles is holle klinkklank, want het eerste en laatste doel van die zoogenoemde bescha- vers is geld en rijkdom en titels. We zouden namen van klerikalen kunnen aanhalen, die nooit een voet in den Congo gezet hebben, en door den Congo machtig en ryk geworden zyn. Zoo lang ons kleri kaal goevernement aan 't bewind zal blij ven, zoolang zal de Congo een prachtkoe zijn, die melk geeft niet aan ons allen of aan de inlanders, maar wel aan enkelen. We bezitten die kolonie nog maar eenige maanden en reeds hebben we een aanzienlijk tekort op haar begrooting de vorige maal zes honderd duizend frank, wat veel was, maar thans is het zeven inlllloeii, wat ons regelrecht naar den finantieelen ondergang leidt. Hoe behendig Minister Renkin zich ook aanstelle, hoe hy kome spreken om het even wicht te herstellen over leening, bons van de schatkist, produkten uit den Congo, dat neemt niet weg, zooals de liberale volksver tegenwoordiger, de heer Van Marck, het in de Kamer zeer goed zei, dat dit alles slechts een tydelyke uitweg is, en neemt ook niet weg dat de schuld bestaat en nog zal ver meerderen om onze kolonie heelemaal uit te rusten met al de noodige werktuigen op nijverheids- en handelsgebied. En al die schuld en al die last om slechts eenigen te bevoordeeligen, die zich in de kaas geplaatst hebben, om zooveel mogelijk groote brokken van die zoo lekkere kaas te byten De tandendie in zoo'n kaas gezet worden, zyn zoo scherp, en de mond, met zijn scherpe tanden, is zoo groot Wat al geld er opgeslorpt wordt om neef jes en vriendjes te voldoen, is ongelooflijk Wat al postjes er in de Administratie van den Congo geschapen worden om die heer tjes in 't luilekkerland to laten leven, is on gehoord en administratie en luilekkerland, dat alles samen is te Brussel. Groote landen, zooals Frankryk, die aan zienlijke koloniën bezitten, hebben op verre na niet zoo'n tal ryk personeel in die admi nistratie als ons gezegend Belgie. De heer Ingenbleek, sekretaris van den Koning, heeft in de 0 Revue économique et industrielle een artikel geschreven om aan te toonen hoe-overdreven, ja op een echt schandalige manier, het fonctionnarisme, de jacht naar betrekkingen, in onze Brusselsche Congo-Administratie heerscht. Ziehier de officieele cyfers van die betrek kingen, eerst voor Frankryk, dan voor België. Frankrijk 4 Bestuurders, 4 onder bestuurders, 9 bureauhoofdeD, 15 bureau onderoversten, 53 hoofd- en gewone redak- teurs, 33 hoofd- en gswone uitvaarders, 34 helpers, 5 verschillende agenten, 37 deur waarders, portiers, enz. samen 4 94 België 1 Sekretaris, 7 bestuurders- generaal, 13 bestuurders, 17 afdeelingshoof- den, 12 bureauoversten en bibliothekarissen, 30 bureauonderoversten en ingenieurs, 145 geattacheerdenklerken en teekenaars, 55 portiers, deurwaarders, magazyniers en werkvrouwen samen Jè80, zy meer dan in Frankrijk. Proficiat met onze Bestuurders-generaal 1 Legt maar, lasten betalers Niet alleen heeft het katholiek goeverne ment er voor gezorgd dat de Congo door Belgie overgenomen werd, belasten beladen met millioenen schulden en millioenen ver plichtingen niet alleen hebben de klerikale ministers millioenen laten ontsnappen en nebben dit zelf moeten bekennen, maar thans dat die zware schuld met haar ge volgen door ALLE BELGEN overgeno men werden lang zal gedragen worden, zal die Congo-Kolonie, onder h«t waakzame oog van de deugdzame Mère-Patrie, Moeder- Vaderland ofte Ouderland, slechts dienen om door vrienden, hartstochtelijke moeder vaderlanders, op een echte Moeder-Vader- landsche manier uitgebuit te worden. We denken dat burgers en werklieden dien toestand beginnen klaar in te zien en begrypen dat het katholiek staatsbestuur een schandalige jacht op de Congo-prooi be schermt en in ons arm Belgie een modern kristelyke zedeleer gesticht heeftde mo raal van het geld en de uitbuiting. Weg met ruik hatelijk kleri kaal goevernement, dat de be langen van personen verdedigt in plaats van liet heele land l Een meisje zich naar de catechismusles begevende, hield in de handen eene gazet waartegen de bisschop van het diocees ver bod had uitgesproken. Het kind deed dit zonder erg of inzicht, wat niet belet dat een priester zich met ge - weid van de gazet meester maakte en ze scheurde. Deswege voor den vrederechter gedaagd bracht de pastoor in dat hy met de tucht en de bewaking der kinderen tydens de cate chismusles gelast was, dat hij volstrekt het recht had zyne leerlingen te verbieden eene gazet mede te brengen waarin de katholieke godsdienst aangerand wordt, dat het zelfs zyn plicht was, gezien de bevelen van zyn bisschop. Het vonnis doet opmerken dat de pries ter buiten zyn recht was gegaan door zich meester te maken van eene gazet welke het kind gelast was aan zynen bestemmeling te dragen dat hy geene daad van toezicht uitoefende, maar een misbruik van macht pleegde, dat indien hy 't recht had beslag te leggen op 'n gazet waarvan hy den eige naar kende, hy het recht niet had ze te scheuren en ze maar te zenden of te dragen had aan den gekenden bestemmeling. De priester in kwestie 'werd veroordeeld tot een frank schadevergoeding en tot al de kosten van het proces. Dit gebeurde in Frankrijk, in het kanton Argèl-Gazot. Het goevernement had aan den Hoogeren Raad van het Technisch Onderwijs de volgende vraag gesteld ls het vanwege den Staat noodig tusschen te komen in de onkosten van bouw, huur en onderhouden der loka len, ingenomen door de gesubsidieerde instellingen van nijverheids- en be roep onder wijs In welke voorwaarden en in welke mate ou de\e tusschen komst kunnen gebeuren voor de pro vinciale-, gemeente- envrije scholen De Heer Carton de Wiart, volks vertegenwoordiger, heeft daarover een verslag ingediend, en hoogergenoemde Raad heeft zich bij dat verslag aange sloten. Met algemeene stemmen werd er beslist dat de tusschenkomst nood zakelijk was en volgens een eenvormig stelsel, toepasselijk aan alle dergelijke inrichtingen. De tusschenkomst dodr middel van kapitaal, dus van een groo te som, werd niet aanvaard, maar wel de tusschenkomst door middel van annuiteiten, jaarlijksche doodingen. De toelagen mogen in geen enkel geval een terugwerkende kracht hebben nochtans kunnen de annuiteiten toe gekend worden aan reeds bestaande huringen, op voorwaarde dat ze UIT SLUITEND aan het technisch onder wijs voorbehouden zijn en aan al de gezond heidsvoorwaarden beantwoor den. Daar komt de aap uit de mouw. De klerikalen zullen roepen dat het katholiek goevernement het officieel technisch onderwijs beschermt. En dat zijn twee grove leugens, want ie Er bestaat geen officieel technisch onderwijs heel dat onderwijs is vrij, hetzij het ingericht is door de provin- cie, de gemeente, een klooster of bizon deren. Maar, het technisch onderwijs, in gericht doör provincie of gemeente wordt over het algemeen verstrekt in lokalen, die ook dienen voor het lager onderwijs die instellingen blijven dus van alle toelagen verstoken 75 per honderd van de gemeente- en provin cie nijverheidsscholen bevinden zich in dat geval. 2e Op ongeveer 550 instellingen van dergelijk onderwijs zijn er meer dan 400 die kolossale toelage vanwege den Staat zullen ontvangen, en dat alles al bijna uitsluitend naar de kloosters gaan, terwijl op de 250 instellingen van provincie of gemeente er geen 100 zijn, die iets zullen ontvangen. O welke bescherming over,.... de rijke kloosters, die hier weer eens de drie vierden, het leeuwenaandeel van de jaarlijksche twee honderd-vijftig duizend frank zullen opstrijken. Bijna het vierde van een millioen aan de kloosterorden, die aan de we reld verzaakt hebben. Maar daarmee zal 't nog niet genoeg zijn. Minister Schollaert, aangespoord door den Heer Woeste, heeft een wetsontwerp gereed, schijnt het,waar door tegen de gemeentebesturen straf fen kuDnen uitgevaardigdigd worden, indien ze schoolsoep en schoolkleeding niet toepassen voor alle scholen, dus zoowel voor bizondere en kloosterscho len, die de gemeentescholen bestrij den, als aan deze gemeentescholen zelf. Verder zal dat wetsontwerp den schooloorlog aanmoedigen en de schatkist van 't weldadigheids bureel uitputten, vermits er bons voor schoolgeld zullen uitbetaald wor den door deze instelling aldus zouden opnieuw de gemeenten verplicht zijn, onrechtstreeks, toelagen te schenken aan scholen, die meest altijd een kon- kurrentie doen aan de hunne, en {ou er ter {elfder tijd geld uitgespaard wor den op de begrooting voor de onge lukkige armen. Dat zou een eehte>chnnd«laad zUn» d'e lulde moet aanklaagd worden. Betaalt maar, brave werklieden en burgers! Ons katholiek goevernement gesteund door onzen Woeste, zorgt er voor dat uw geld bijtijds in de brand kast der rijke kloosters overgegoten wordt. Men weet, dat in Congoland de hitte zoo groot is, dat de blanken er moeilyk kunnen leven en na eenige jaren naar Europa moe ten terugkeeren. Maar in een gedeelte van Congo, in het land van Katanga (dat vijf maal zoo groot is als België is zulks niet het geval. Daar is het klimaat nagenoeg dat van Frankryk. Dezer dagen heeft de heer Forthomme, consul-generaal voor België te Pretoria in de Transvaal, eene Fransche voordracht over Katanga gehouden te Brussel in de tegenwoordigheid van den Koning. Daarna hee t hy die voordracht ook te Gent gehou den en er evenveel byval mee verworven. De heer Forthomme stelde vast, dat ieder jaar duizenden Belgen uit onze Vlaamsche en Waalsche sr reken uitwyken naar ds Vereenigde Staten van Noord-Amerika, naar Argentina, naar Canada, of naar an dere werelddeelen. Waarom zouden zy niet liever naar Katanga gaan, waar zy zich in eene Belgische kolonie van veel toekomst zouden bevinden, waüthet land is vrucht baar en gezonden de grond is er nog byna voor niets te krygen, en zy zouden er be schermd worden door landgenooten en be stuurd worden door eigen ambtenaars uit. het vaderland alkomstig als zy zeiven. De vootstanders dier uitwy'king hebben begrepen, dat Fransche voordrachten als die van den heer Forthomme in Vlaamsch-Bel- gië zoo goed als zonder invloed op de bevol king zouden blyven. Daarom hebben zy zich gewend tot den heer Dr A. Lodewyckx, ge wezen hoogleeraar aan de Uoiversiteit van Stellenbosch by Kaapstad in Zuid-Afrika. De heer Lodewijckx is een geboren Vla ming en heeft te Gent aan de Hoogeschool zynen Doctorstitel verworven. Hy heeft vjjf jaar van zyn leven in Afrika gesleten en kent aldus het land anders dan uit boeken en officieele redevoeringen. Hy zal, naar men ons verzekert Vlaamsche voordrachten over Katanga in onze voornaamste plaatsen van Vlaamsch-Belgie gaan houden. Hij begint met Gent, in de Handelsbeurs (Kouter), alwaar ook de heer Forthomme gesproken heeft. Daar zal de heer Lode wyckx optreden als spreken heden Zondag, 5 Februari te 10 1/2 uur 's morgens. De ingang is vry en kosteloos. Daarna trekt Dr Lodewijckx Vlaanderen rond. De Liberale Volksvertegenwoordiger van het Arrondissement Aalst, M. Jules Rens, stelde den minister van Spoor wegen twee gewichtige vragen voor Kerkxken, Denderhautem en omstre ken welke wij hier uit het Bijblad van het Beknopt verslag der Kamerzitting van 31 Januari, o erdrukken inet de antwoorden van den minister. Vraag. Ia de gemeente Kerkxken geschieden er twee brievenbestellingen daags. Doch alleen de inwoners van de wijk Dryhoek hebben het genot eener tweede bestelling, terwijl de talrijke inwoners der Hofstraat en der Bergstraat daarvan versto ken zyn. De tweede bestelling ook in de twee ge noemde straten doen plaats grjjpen zou de ronde van den briefdrager slecht met zeven minuten verlengen. Zou, gelet op deze omstandigheid aleme- de op het aanzien lijk belang dat zeer vele burgers er hij hebben, de heer minister de noodige bevelen niet willen geven opdat ook de tweede brievenbestelling worde uit gestrekt tot de inwoners van bovengenoem de twee straten der gemeente Kerkxken Antwoord Die kwestie ligt ter studie. Vraag 't Schjjnt dat er twee ontwer pen bestaan tot verbinding van de gemeente Denderhautem, door middel van een buurt spoorweg, met de overige voornaamste ge meenten van het arrondissement Aalst. Een dezer ontwerpen bestaat in het aan leggen van een buurtspoorweg gaande vau Aalst naar N'inove langs Denderhautem het andere zou Denderleeuw verbinden met de buurtlpn Sottegem-Ninove, langs ldder- gem, Denderhautem, Hildergem en Neder- hasselt. Heeft de heer minister een besluit geno men of denkt hy er weidra een te nemen ten einde voldoening te geven aan het verlan gen der inwoners van Denderhautem om niet langer afgezonderd te blyven van het overige gedeelte van het arrondissement Aalst, en aan welk ontwerp heeft hii de voorkeur gegeven v Antwoord. De beschryving van het eerste dier ontwerpen buurtspoorweg van Aalstop Ninove - werd bij ht ministe rie ingediend in 1908. Daar het onderzoek van dat stuk de gelde- iykneden ran het ontwerp heeft doen uil schynen, besloot de Nationale Maatschappij van buurtspoorwegen haar eerste ontwerp te veranderen en het te versmelten met dit Aalst tusschen Dendermonde en Het opmaken van de beschryving is uit gesteld tot dat de commissie belast met de studie van de wegeniswerken, rond Dender- heeft geëindigd!6ren r,^treif,ende het ont"erP buurtlijn die Denderleeuw zou verbinden met de lijn Sot- iw,T"h'n°,ve 0Vor,'Je gemeenten Iddergem, Denderhautem, Heldergem en N'eJerhasselt ontving de Nationale Maatsehippy Van

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1