DE BOSCHGEUS Klerikale Stemmen KAMER. DE GAS. Uit 't Stadsverslag. Uit Sottegem. Erembodegeiu. Onpartijdige Boud De Gek van 's Gravenhage iVlingelaniangel. a——— IJ»,.,,— Na tusschen de Staat /er eendere en de Kassai ter andere is er onlangs een gesehil opgerezen ;er is spraak van een proces van ongeveer 40 millioen t gezegeld papier was reeds ingang doch sedert dan is me:: aan't onder handelen gegaan, en men zegt dat ons katholiek ministerie geneigd is al de acttèn die den Belgischen Staat bezit *n. ^5 Kasai en die ongeveer 36 millioen waard zijn, aan zelve maat schappij af te staan voor elf millioen! Een verschil in min dus van 25 mil lioen De liberale volksvertegenwoordiger M. Lorand heeft den minister van Coloniën over die kwestie onder vraagd hij heeft tevens den onregel- matigen toestand besproken waarin de gewezen minister Begerem zich be vindt; deze is volksvertegenwoordiger, hij blijft nochtans lid van 't bestendig komiteit en als dusdanig beheerder aan 40,000 fr. per jaar van eene Congo- leesche maatschappijhij zou er ten minste de belangen van den Staat moe ten verdedigen en hij is een dergenen die in den schoot der maatsehappij zelf de belangen van 't land tegenwerkt Noch de minister noch geen ea- kele katholieke volksvertegenwoordi ger heeft de handelwijze van M. Bege rem verdedigd en deze zelf heeft zich barmhartig slecht uit den slag zoeken te trekken. De heer Franck, liberale volksverte genwoordiger voor Antwerpen heeft de houding van M. Begerem tot bloe dens toegegeeseld en zich steunende op de woorden van M. Begerem zelf heeft hij aan de Kamer bewezen, dat dien geweien minister van justicie, verslaggever der Congowet bij de be spreking van die wet, de Kamer door zijn stilzwijgen heeft verschalkt. De openbare mandatenverklaarde M. Franck, onder een donderend handgeklap, die voor ons een bron van lasten en tegenspoed pjn, mogen voor niemand ook een bron van win sten pjn En verder zich tot de klerikalen wendende Wat 011 men dan wel in het land peggen, Mijnheeren, indien men toeliet dat de verslaggever der colonia/e wet, een geweien minister van justicie, pjne persoonlijke belangen met uwe medehulp %ou dienen. Laat dat niet toe, ge uil dan wijs handelen. Men heeft altijd gezegd dat ge door de financiën zult bezwijken We gullen gaan pen of die tijd aange broken is. Dat was raak doch de klerikalen hebben alle eergevoel verloren en ze hebben eene stemming uitgebracht waarbij ze M. Begerem gelijk geven. En nochtans een enkele, namelijk M. Tibbaut toonde zich onafhankelijk en eerlijk genoeg om de handelwijze van dien gewezen minister af te keuren. Dat is ook zijne veroordeeling en met een de veroordeeling van heel de kleri kale partij Onze nieuwgebakken volksvertegen woordiger M. Moyersoen keurde ook M. Begerem goed. Dat zijn aardige ge oelens bij eenen Schepen van financien die geroepen is de belan gen van iedereen te behartigen. over Leerplicht en StnatsoaderwfJ». Denderbode van 1.1. Woensdag, spreken de van de Onderwyzerswedden, hier en- elders, moet bekennen dat Belgie een droe vig figuur maakt met de hongerloonen welke het betaalt aan deze aan wie het de opleiding zyner jeugd toevertrouwt. Is het dan te verwonderen voegt onze klerikale confrater er by dat Duitsch- land waar de minste onderwyzerswedde 1500 fr bedraagt, terwyl zy opklimmen kan tot 4125 frank, met zyn onderwys aan het hoofd staat aller volkeren Duitschland betaalt dus eene betamelijke wedde aan zijn onderwyzers bovendien is 10 oTde Belgische Vaderlandera TEN JARE 1580, door J. J. M O KE Vrij in de Volkstaal overgebracht 0 By het naderen van den dageraad gelukte de oude herder, die door twee schotten ge troffen werd, erin zich tot aan zyne hut te «Iepen. Adelaida had hem niet gehoord zy aag hem nietal hare zinnen waren als verkleumd maar de groote hond die haar aoo dikwyls verschrikt had, en nu met zyn bewonderenswaardig instinkt raadde dat zyn meester behoefte aan zorgen had, kwam haar zachtjes by het kleed trekken, en ge lukte er in hare aandacht op dien ongeluk kige te vestigen, die by den ingang der hut op den grond lag, Een oogslag op dien ellendeling deed haar al het kwaad vergeten dat hy haar berok ken had en zy stond ondanks hare zwakheid recht en naderde hem. Eerst lichtte zy zyn hoofd rechttoen bracht zy water by terwyl j de hond de wonden likte, Zy wilde vervol gens heengaan om hulp te halen maar de er het Staatsonderwijs degelyk ingericht en bestaat er de leerplicht. Ziehier wat een priester, een hoogleeraar der Universiteit van Leuren, Prof. J. de Cock, van Herdersem-by-Aalst, die in 1904 eene studiereis in Duitschland deed, over leerplicht ea Staatsonderwijs in Duitschland schreef, in De Groene Linde, e«n katho liek tijdschrift, n°4, Juli 1905 De Kapelaan van Sint Martens te Mün- ster vroeg my gaarne naar Belgische toe- standen bijzonder naar die van 't onder- wys. En, wat dit kapittel betreft, hy was van oordeel, dat zy, Duitsche katholieken met hun leerplicht en hun degelijk on to derwijs in wel ingerichte Staats* 0 scholen, alles wel ingezien, beter vaar- den dan wij (belgische katholieken) met ons onderwijsstelsel dat per slot van rekening eene foppery was voor de katholieke bevolking. De Duitsche katholieken zyn dus vol op in hun schik met leerplicht en de Staatsscho len, die wel ingericht zyn en waar er een degelyk onderwys gegeven wordt. De Belgische katholieken willen van geen leerplicht weten, zij willen den Staat buiten het onderwys en zijn hoogst te vreden met de allergebrekkigst ingerichte vrye scholen waar een gansch onvoldoend onderwys ge- geren wordt. Zooals Denderbode 't zelf bekennen moet staat Duitschland, met zyn onderwys, aan t hoofd van alle volkeren. Maar waar staat 't arme Belgie f Deze week was 't zeer kalm in de Kamer uitgezonderd woensdag met de on dervraging van M. Lorand, overoud minis ter Begerem die zyn ontslag neit wil geven als lia van 't bestendig komiteit van de Kassai M. begerem, katholieke volks vertegen woordiger van Gent, werd op den rooster gelegd en duchtig afgetakkeld door de volksvertegenwoordigers Lorand, Franck en Van der Velde. Niemand der rechterzyde stond recht om den oud-minister te verde digen, uitgezonderd ^minister Renkin en na hem sieur Woeste die beiden tegen hun goesting hunnen vriend trachten schoon te wasschen De ezelsstamp werd den heer Begerem toegebracht door den katholieken volksver tegenwoordiger Thibaut, die vlakaf ver- klaarde dat het hem onmogelyk was M. Begerem goed te keuren. De rede waarom oud minister Begerem zyn ontslag niet wil geven is, dat het postje 40000 patatjes opbrengt. Onze katholieke volksvertegenwoordigers en ministers zijn vies van't geld 1 Ze spuwen er na In de zitting van Donderdag werd er met algemeene stemmen eene verhooging van 7 tot 10 per honderd gestemd, voor de gemeen tesecretarissen. Proficiat gemeentesecretarissen, 't is niet overdreven. Wij roepen de aandacht onzer Lezers op 't belangrijk artikel over De Gaz. Alle gasverbruikers en ook alle lastenbe- talers zullen de reeks artikel over Onze Gas. die in ons blad zullen verschijnen met aandacht willen lezen. Ze zullen er leerzame lessen uittrekken. Langs alle kanten zien wy de klerikale gemeentebesturen de vergunning der gas verlichting aan machtige naamlooze maat schappijen toekennen. Deze wetende ge meentebesturen te dwingen en deinzen niet achteruit voor groote opofferingen. Hier te Aalst hebben wy er een staaltje van en tot onze groote verwondering zagen wij, dat de vurigste aankleven der vergunning juist diegene waren dieeenigen tyd te voren de regie of zelfuitbattng hadden aangepre zen. De Société Centrale moet waarachtig forsige en onweerstaanbare argumententer harer beschikking hebben om zulke dade- lyke bekeeringen te bekomen. In alle geval is iets zeker dat die groote gasmaatschappij hier de baas speelt, en dat wy nog vieze dingen zullen beleven. De duizende franken winst die de zelfuit- bating jaarlyks aan. de stad moest opbren gen zullen nu in den zak gaan van de rijke aandeelhouders, en de enkele aalstersche aandeelhouders zullen in hunne handen vryven. De liberale gemeenteraadsleden, bij de bespreking der vergunning beweerden dat de gasonderneming te Aalst eene jaar- lyksche winst van 100 duizend franken zou opbrengen en zy waren onder de waarheid. Het oud gesticht met zyn versleten mate rieel won gemiddeld van 40 A 50 duizend fr. 's jaars. Het nieuw gasgesticht met zyn gansche moderne installatie vervaardigt de gas aan veel goedkooper prys, zoodanig dat een kubiekenmeter gas, alle hoegenaamde kosten, doodingskosten en andere inbegre pen ten hoogste 4 centiemen kost. stervende wederhield haarblyf hier zegde hy met krachtinspanning, Ga niet heen, of ik zal de hond op u loslaten. Myne laatste uur is geslagen en al de geneesheeren der wereld kunnen er niets aan doen Het gedacht van eenen mensch te zien sterven beving des meisjes hart. Zy aan schouwde hem met afgryzen, en onder scheidde op zjjn versteend en verzengd ge laat niets aan de uitdrukking eener woeste wraak. Hy bewoog de lippen en scheen te bidden maar men las in zyne trekken dat het 't gebed eens vyands was die de wraak inroept en niet hetgene eens christene die vergeeft. Nogthans scheen de dood hem niet af te schrikken die ellendeling geloofde zich een martelaar. Eenige uren verliepen zoo zonder dat de staat des stervende eenige in 't oog vallende verandering scheen te ondergaan en zonder dat Adelaida de kracht had om hem te nade ren, of den moed om hem te vluchten. Ein delijk deed een menschentred zich hooren. Een monnik, die de bloedvlekken bemerkt en gevolgd had, kwam op den dorpel der hut te voorschijn. Er is hier een gekwetste zegde hy iiet hoofd vooruitstekende spreekt vriendhebt gy aan iets behoefte, ik heb niets meer in mynen knapzak maar er zijn hier brave lieden in het omliggende De zieke die den bezoeker niet kon zien, en niet wist dat het een monnik was, ant- Binnen eenige maanden zal het nieuw gesticht ons de gas leveren aan 15 centiemen hetgeen de prys is die in de meeste klein steden betaald wordt. Maar daar de Société Centrale de gas veel goedkooper kan fabrikeeren als de oude maatschappij, zal zy op een kubiekemeter gas nagenoeg de zelfde winst verwezenlij ken als de oude maatschappy. Met den prijs van 15 centiemen zal de Société Centrale per kubiekemeter zuiver ten minste 11 cen tiemen winnen. Hare Vergunning is nog niet begonnen en zy heeft het aantal gas verbruikers reeds meer dan verdubbeld. Hedendaagsch moet zy ongeveer een mil lioen kubiekemeters gas verkoopen, zoodat hare winst reeds de honderd duizend fran ken moet bereiken. Van d^n anderen kant levert zy de gas aan de verbruikers met compteur automatique aan 20 centiemen den kubiekenmeter, en daar maakt zy ook nog een ongehoorde winst op de klein ver bruikers, zooals wy het in een volgend ar tikel zullen bewyzen. Onze klerikale bestuurders boften erop. in de bespreking van den gemeenteraad, dat een deel der winsten der gasvergunningaan de Stad toekwam, en ziehier dit aandeel van de Stad in de winsten der maatschappy. Op een verkoop van 100 duizend franken gas zal de Soiétó Centrale eene winst verwezen lijken van 60 a 70 duizend franken daar van zal er geen cent aan de stad toekomen. Het is maar boven de ontvangst van 100 duizend frank dat de stad vóórhaar aan deel 4% zal trekken; in de veronderstel ling dat de maatschappy voor 150 duizend gas verkoopt, zal deze eene iaarlyksche winst van honderd duizend franken opstry- ken en van die winst zal er aan de stad om haar aandeel de som van twee duizend fran ken, eene al moes, te rechte komen. Alles hangt dan .nog af van de manier waar op de société centrale hare rekening zal opmaken, 't Is niets anders dan bespottelijk. De Société Centrale in ruiling van de ver gunning levert ook nog kosteloos aan de stad de openbare verlichting tot beloop van 550 lantaainen de openbare verlichting kan ongeveer 10 duizend franken kosten maar die uitgave moet van hare winst niet afgetrokken worden daar de opbrengst van het plaatsen van leidingen en gasbekken by de bijzondere, die uitgave ongeveer zal ba- lanceeren. Ons stadsbestuur dat gebrek lijdt aan geld, dat gedurig de belastingen moet ver meerderen om te kunnen voorzien in zijh huishoudelijk leven, wijst van de hand eene bron van groote winsten die onze stadsfinan ciën tot eene zekere welvaart zouden ge bracht hebben. Wat heeft daar achter geschuild f In eene reeks artikels zullen wy ons onderzoek voortzetten. Wy lezen, op bl. 11, dat er van de 232 vrouwen, die, in 1908, te Aalst in 't huwe lijksbootje zyn gestapt, er slechts 169 de huwelyksacte hebben onderteekend. Er waren dus, in onze stad, 63 meisjes die onbekwaam waren haren naam te schrij ven Dat is ruim 27 ten honderd. Welke is de oorzaak van dien ellendigen toestand Om op die vraag te antwoorden heeft men slechts na te gaan wie er, in onze stad, gelast is met 't Lager Onderwys voor meis jes, en dat sinds ruim dertig jaren. Zyn 't niet de nonnekens F Is 't niet aan het klooster onderwys dat wy het te danken hebben dat meer dan een vierde onzer volwassene vrouwen totaal ongeleerd zyn F O ja, dat kloosteronderwys kost ons ver schrikkelijk duur, niet alleen omdat het dyizenden en duizenden frank jaarlyks uit de openbare schatkisten haalt maar vooral omdat het ouwetendheid zaait. Jut»! het tegenovergestelde vau ons 't Schijnt dat den klerikalen gazottenwinkel stillekens aan aan 't. afnemen it, want sedert enkele dagen wordt zoo van tijd tot tijd in de katholieke nieuwsbladen een metal te gewoon pakje snuif toegediend aan sommige lafhertige en beschaamde katholieken, die wat al te veel voorliefde schijnen te gevoelen voor antikleri kale lectuur. 't Moet wol zijn dat een Turkschen Beiaard van 8ottegem ook al menig gevoelig verlies onderstond, want in zijn nummer van Zondag laatst vaart hij nogal hevig uit tegen 't Laatste Nieuws en andere geuzengazetten, de laffe katholieken aanzettende voortaan hunn« cen ten te besteden aan 't koopen van katholieke bladen, om zoo doende een paar rntiklerikale gazetten weldra te doen sneuvelen. Oh die arme sukkelaar die duts Wij heb ben oneindig veel compassie met zijn voorbari- gen zwanenzang woordde met zwakke stem broeder, lk dank u. Ik heb niets meer noodig. Wat het meisje aangaat zij kon geen woord uitbrengen zij had vader Cornelius erkend. Watgij sterft en gy weigert allen bijstand hernam de goede kapucyn, dewijl hij haastig den dorpel der hut oversprong Zyt gy verlegen dat een gebed u kwaad zou doen F De stervende draaide een weinig het hoofd om, ontwaarde het monnikskleed en trilde van woede. Zyne verstorvene oogen werden levendig, om eene ingekankerde wraak uit te drukken, en zich tot den hond wendende, die nevens hem lag en al des vreemdelings bewegingen beloerde, op zegde hy, op, myn goede Wolf 1 By die stem sprong het trouwe dier recht zyne neusgaten zwollen open men zag het de hairen rechtzetten en ny sprong vooruit om den man bij de keel te grypen dien zyn meester hem als een vyand aanduidde. Bravo, Wolf, morde de gekwetste. Ha I vervloekte kapucyn, gy zult nog voor my sterven. Inderdaad, elk ander man dan vader Cor nelius zou zich in een dringend gevaar be vonden hebben, op het onverwachts aange vallen zynde door een zoo verschrikkelyk dier. Wolf was een wolfhond der grootste soort, en die dikwyls booswichten nederge En zeggen, dat nog onlangs, toen wij verslag gaven over 'tfeest der Lib. Jonge Wacht, wij onze jeugdige vrienden het lezen van klerikale gazetten aanbevolen, opdat zij met volle kennis van zaken zouden kunnen oordeelen over on« •traven en dit onzer klerikale tegenstrever». Gelijk men ziet, doen onze klerikale boe zemvrienden het tegenovergestelde van on», zij zoeken 't donker en wij vragen 't licht. Doch al dat geschrijf zal tot niet» baten, want de antiklerikale bladen dringen zich voor de lectuur op door hunne degelijke staatkun dige overzichten, door hunne spoedige en nauwkeurige inlichtingen over handel en nij verheid en door hunne onoverkomelijke arti kels op politiek, wetenschappelijk en alle ander gebied. Maar, Monpeer, wat zoudt ge wel zeggen dan, indien men u alle dagen, jaar in, jaar uit, dezelfde stoofcarbonaden opdischte T De eerste maal yond ge wellicht den plat naar uwen smaakden tweeden keer zoudt ge al uwen neus beginnen op te steken en, 'k durf wedden, dat ge de derde maai de gestoofde carbonaden door 't venster zoudt gooien En ge zoudt ge lijk hebben Hewel, Monpeer, gelijk gij zoudt handelen met uwe stoofcarbonaden, zoo gedragen de niet door fanatism verblinde katholieken zich ook tegenover de katholieke gazetten waarin, het jaar door, hun 't zelfde nieuws over moor den, dieften en branden, over logemannen en fransche kerkvervolgers wordt opgestoofd en waardoor men den geest van het volk op hol brengt, verstompt en dat zelfde volk tegen andersdenkenden opruit. Gs zult ons zeggen 't is eene specialiteit ge lijk esne andere! Ja-, maar 't belet toch niet dat zulke leugens op 't einde toch vervelen I Overigens, ondanks die uitvallen tegenover framassons, gevoelen diezelfde klerikale eou- ramiers zien üeel goed op hun gemak, wanneer hot hen eens gegund is met diezelfde framas sons de voeten onder tafel te steken en zelfs vinden zij er geen bezwaar in om, zooals te Gent, een monsterverbond aan te gaan met Cartouche eu en 0111 met logemannen als Anseele eu Oambier een onwrikbaar Schepen college samen te stellen ter bereddering der verschillende stadsdiensten. Ja, om de wille van het smeer ukken de katholieken den socia- listischen kandeleer. llewel, Mompeer, weet ge wat gij en uwe trawanten zijt V Nen hoop huichelaars van kop tot teen 1 Ja, trapsgewijs volgt go de voetslappen op uwer üentsuho roode bondgenoten, en zoo vormt ge stnlekeiisaan ook eene partijalasse van dolle sectarissen, die maar een enkel doei beoogen, de onwetendheid en «ene des te ge makkelijkere slaafache onderwerping van liet volk. Welnu dan, gaat voort met uwe venijnige aantijgingen uit te braken tegen ons besmeurt en besteenigt ons 1 En toch zai ai uw ge schreeuw niets tegen ons vermogen, wam wanneer gij ai uwe gal tegen ons zult hebben uitgespuwd en gij zult denken ons voorgoed verpletterd te hebben, dau zai de glorierijke geuzenzon schitterender dan ooit aan uen he mel flikkeren. Dan zult go zien dat door ons toedoen en ondanks u, net kultuurpeil, de be schaving van ons volk is toegenomen en dat het volk, dat honger lijdt naar ontwikkeling, eindelijk zijne waardigheid bewust is, dan vindt gij ook voor u een onwnkbaren, rots vasten vrijzinnigen blok, ontbloot van alle sec- tarism, doch gesteund op wetenschap, vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid. l»e Ulauwe Sier. D,; vertuo- hingen van 5 en 12 Februari gegeven dour onze tuoneelwaaisoüappy De Diauioe titer, hebben ieders verwacnung overtroflen. Nog nooit was er zooveel volk in het Lokaal. De ruime zaal en de nerüergplaats waren stampvol toeschouwers, niet, alileen van Eremuouegem maar van het omliggende bezunderiyk van Aalst, tengevolge van den by val weiiie «De Blauwe ater» daar hau genoten in den Liberalen Werkmanskfing. Verdiende by val want onze tooneelspeei- sters en spelers vervulden huune rollen ge wetensvol en met yver. De hulde hun ge bracht door den heer G us taal Lev eau, Voor zitter van den Liberalen W'eriimanskring van Aalst, die een prachtige palm aanuouu en de toejuicningen der toeschouwers, heb ben hunnen yver beloond. De Liberale Fanfare St-CeciJia onder leiding van M. Coessens verleende hare wei- willende medewerking, waarvoor zy aller dank verdient. De uitvoering der stukken, strekt de uitvoerders en hunnen chel tot eer! Wy hopen dat ouze liberale vrienden op huhne lauweren niet zullen slapen, maar vooruit zullen gaan in eendracht en kunst. De bokken hadden niets verzuimd om onze feesten te doen mislukken. Den 12 Februari gaven zy een concert in de zaal der Xave- worpen had. Volkomen tot den stryd afge richt, had hy zyne twee voorste pooten op des monniks borst gelegd, om hem in den grond te werpen en hij zou hem by de keel gegrepen hebben, indien de lange en dichte baard zyns tegenstrevers geen tegenweer geweest ware op welker geweefsel :Byne lange tanden geene macht hadden. Door die hinderpaal van zyn schik gebracht, zocht hy des kapucyns schouder te verscheuren. Maar vader Cornelius herinnerde zich nog tot d« wapenlieden van den graaf van Egmont toebehoort te hebben. Verre van zich by den aanschouw des gevaars te verontrusten, ver spreidde zich op zyn gelaat eene levendige en byna vroolyke uitdrukking. Weg, zegde hy geestig, en hy bracht op den muil van den hond een lichte slag toe met 'het boven ste van zynen stok. Vervolgens het oogen- blik waarnemende waarop 't dier het hoofd omdraaide, vatte hy het by de keel en deed hem de omarming zyner yzeren hand gevoe len. Wolf erkende de oppermacht van dien verschrikkelyken vyand. Hij liet het oor hangen, huilde smartelyk en zoodra dat de monnik hem wilde loslaten, ging hy zich al bevende nevens zynen meester verschuilen. De kapucyn had den stok in de hoogte ge heven om hem vandaar weg te jagen. l)e hond liet een klagend gehuil hooren, maar verwyderde zich niet. Des k,apucyns arm werd door het medelyden tegengehouden. Ik rianen, waarvoor de geestelyken, met pen sioentje aan 't hoofd van huis tot huis liepen. Maar 't was een echte miserie, in de Xave- rianenzaal kunnen nauwelyks 100 personen plaats vinden en toch was ze maar halfvol, terwyl meer dan 1200 vrienden onze vertoo ningen by woonden, en die tri kken allen op geruimd en blygezind huiswaarts. Daarby het is genoeg geweten, dat onze bokken nog slechts een hoop ruziemakers zyn en iedereen hunne dwing«niandy en pi- latusmanieren moede geworden is. Een jongen van bij 't dorp. van Neringedocncrs en Ambachtslieden der Stad Aalst. Afdeeling AalstVoorwaarts. Luisterrijke opvoering van Drama in vyf bedry ven. Ter herinnering des honderdjarigen ge boortedag van Vlaandei ens gewaar deerden Tooneelschrijver H. Van Peen». Het «tuk zal gespeeld worden door de voornaamste Kunstenaars der drie grootste tooneelkringen ouzer stad Het Land van Riem Voor Taal en Vrijheid De Gatharinisten. x> De tooneelschikking, byzonder verzorgd, zal allerpraontigst zijn. Runn honderd personen zullen ten tooneele verscnynen. Het beroemd oriiest der Rubens-Cantate zal deze buitengewone opvoering opluis teren o— Er zullen twee opvoeringen zyn a/ Den Zaterdag 18 Maartom 7 ure Galaveriuoning bDen Zondag 19 Maart, om 3 ure Volkavertooning. Aoudagrust. Van 's middags tot uiiddernacui, dieustdueude Apociieiier op Zondag' 19 Feuouan 1911, M. Reuneboog Nieuwsiraai. Liberale iVeric.aaaskriiif. Lüüaal Concordia bcuuulsiraat. Op Zondag 19 Feoruan, 1911, te 6 uur stipt 's avonds, Luisterrya Avondfeest te geven door de Turn- eu Tooneelafdeeiing Help U Zelve met de medewerking van de bymphuuiekring Door Eendracht Groot Meu zai opvoeren Bries de lloereukueeht, tooneel- spei in eeu uedryf ea iloodkapje» biy- spel in een bedryf. Door de Turners Al«*i*mea*en Beelden, Keunuruea aan iiacreii eu Kek. Voorueüoudeu plaatsen met vryeu ingang zyn den dag uer Vertuuumg te oekomen aan 40 centiemen, ten lokale Concordia van 10 tot 11 ure voormiddag. Aan de Mutualiteiten. De maatscnappyeu van ouderuugeu oystaud, die het uyzonder eereteekeu venaugeu ten voordeeJe vau hunne beheerders moeten jaarlyks voor den 1°» Mei, iiuiiue aanvragen laten ge worden aaii den Heer Minister van Ny verheiden Arbeid, lietzy reentstreeks of door tussclieiikomst van nel Verbond b^j hetwelk zy aangesloten zyn. De aanvragen na dit tydperk biunenge- oracht zuilen met meer aunneu ouderzoent wurden ten opzicnte vau de uitreiking der eereteekens van de maand Juu. Daarenbo ven is hel te weusciieu dat de uiaatscuappy dit uitterlyk tyustip met af waciiteu eu dat zy den Heer Minister uuuue aanvragen laten geworden vau lu uel uegiu des jaars. Tuk Aulwt, Algemeen Nederlandsch Verbond, Houger Uuderwys voor 't Volk Maandag 20® Februari De G> ieuscue Beeld houwkunst in woruing eu bloei (met licht- ueeldeu), door d. h. N. Heyuunciix lee- raar Al. O. ModoyedeeldJ Vervlaaiuscuiag der Gent «elie Huugescuuoi. Men bericht ons dat Zondag 19 Februari aanstaande om 3 u. namiddag op de bovenzaal van Stad- ti uis de iieeren E. Van Dieren ad vokaat te Leuven eu tl. Planenaert ad vokaat te Gent bet woord komen voeren ten vuordeele van de verviaamscning der Gentsciie Hoge school. Ben Voetbal te Aalst. Iedereen heeft zyne Sciiaal gehad, gi'oote en kleine, onze Scholieren alleen bleveu onterfd. De leemte bestaat nu niet meer, dank aan d'heer Edgard Scnouppe.die <net zy gezegd) *al u niet slagen, zegde hy, gy zyt een trouw dier, ik weet niet waar den mensch te vin den die u zou evenaren. Nogthans, wy' heb ben eene ziel dewyl gy.... lk weet niet welke inwendige beweging hem wederhield te zeggen gn hebt er geene Gedurende dees kort tydsverloop, had de ge kwetste den laatstei.i adem uitgeblazen. Na er hem van overtuigd te hebben, bemerkte de kapucyn het meisje, dat op de knien ge zonken was en met haar gelaat den grond raakte. In de kleedy eener boerin gehuld, zooals zy was, nam de kapucijn haar voor de dochter van den overledene en maande haar zachtjes aan hare droefheid te matigen en haar door de smart niet te laten overvallen. Maar toen hy bemerkte dat zy hem niet hoorde, bracht hy haar buiten de hut, en sproeide haar water in het aangezicht om ze tot het bewustzyn doen terug te keeren. Doch het schold weinig dat hy zelf het ge bruik zyner zintuiglng niet verloor, wan neer dit bleek en ontsteld gelaat weder levendig werd en hem Adelaida deed erken nen. Gy hier, myn kind, riep hy uit. Welke ontmoeting I welk mirakel 1 Het meisje wierp een blik van afschuw op de hut en mompelde, laat ons heengaan. Wordt voortgzet

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2