Zo:;.lag '26 F^iuai'i 1912 Prijs 3 centiemen het nummer Zesde Jaargang' Nummer 9 Zeer belangrijk Bericht. STAD AALST. Kinderfeest en Kinderbal. De Kleriko-Socialistische blut-bo ven-bluf. Welke Zedeleer Voor onze Treinwachters. De Loek-out ie Ingelmunster. Schielijke dood. D EGAS. DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnement .rjs :3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen j 'n\ 1 per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank deregel. AALST, 35 FEBRUARI 191 i. Onze achtbare Volksvertegen woordiger de heer RENS, houdt alle EERSTE ZATERDAGEN DER MAAND, van 10 tot II 1/2 uren 'smorgends, zitting in het lokaal der Liberale Associatie Graaf van Egmont, Groote Markt, Aalst. De andere Zaterdagen der maand, zal op dezelfde uur en in 't zelfde lokaal, een der hoofdmannen der Liberale partij zich ter beschik king houden der kiezers. 41 Vastenavond. Heden Zaterdag, 25 Februari, ten 6 uur 's avonds opening van den Vas tenavond door de Oude Garde. Avondmaal. Daarna Uitstap met Muziek om 7 1/2 uur. —0— Heden ZONDAG, 26 Februari, te 4 uui* stipt, 's namid dags. Luiste ra-ij k Kin derfeest. (deklamatie, piano,viool, zang. tooneelst.uk- ie en koor)en Gemaskerd Kinderbal, in het Lokaal «GRAAF VAN EGMONT.» Dit Feest is alleen toegankelijk Jfc voor de leden van net Willems-Fonds met hun huisgezin. Slechts gemaskerde kinde ren worden toegelaten en alleen diegene, welke aan hrt Feest meegewerkt hebben, zullen Lekkernijen ontvangen. 0— Sympiioniekriiig- x Door Een- ^dracht Groot op Maandag 27 Februari, om 9 1/2 uur 's avonds, Groot Gemaskerd en Verkleed UAL in de zaal Concordia. Dinsdag. Vermaarde UITSTAP van de Oude-Garde en van al de Geuiaskerden Jong en oud, getrouwd en niet getrouwd. Bijeenkomst op de Groote .Niarkt, ten 1 uur. Optocht ten 1 1/2 uur. o Zondag t 5 Maart. Groot Gemas kerd en Verkleed BAL, in Concordia» voor de leden der Oude Garde en hunne Dame te 9 uur 's avonds. Te 12 uren uitdeeling van prijzen. o Op Halfvasten BOEKENBAL in Concordia. De klerikale partij is ter kruisvaart uitgetogen tot verovering der werken de klasse. Doch zeggen we liever, om juist te zijn, dat de klerikale partij in Vlaan deren en bezonJerlijk in West-Vlaan- deren den strijd heeft aangevangen om door alle mogelijke middelen de arbeiders onder haar slavenjuk te hou den. God wil hetGod wil het De socialisten zijn in West-Vlaande- ren gedrongen men moet ze weren uit dat heilig land, uit dat erfgoed van het klerikalism wat het ook moge kosten, men moet hun den weg afsnij den. En wat er belangwekkends 's in deze kruisvaart, is dat de klerikalen in den strijd volstrekt dezelfde wape nen gebruiken als de socialisten. |^:Om hunne vakbonden te doen gel den lokken de klerikalen werkstakin gen uit en overladen de bazen met beledigingen en laster. De redevoering, verleden dinsdag uitgesproken in de Kamer door M. Delbeke, den zeer klerikalen volksver tegenwoordiger van Thielt-Roeselare, geeft ons een klein staaltje van de lief lijkheden welke de nijverheidsbazen van Ingelmunster, zoowel katholieken als liberalen naar het hoofd worden geslingerd. Ziehier eenige aanhalingen uit die redevoering De vrijheid der werklieden is een ijdel woord voor vele bazen Het is onaanneembaar, dat men nog langer het brood der werklieden moge ontnemen, omdat ze zich ver- eenigd hebben, en dat een baas zijne v\ errvlieden mogen doen arbei- den naar zijn goeddunken. Men treedt streng op tegen de trusten en men heeft gelijk te hande- le 11 tegen de openbare kwaaddoe- iters, die ze opvatten en inrichten. De bazen hebben het scheidsge- recht verworpen, ze verkiezen zich te baden in het genot der weer- wraak. Geen enkele poging is den nijve- raarsvan Ingelmunster te walgelijk geweest om hun verachtelijk doel te bereiken. Onze bazen zijn wars van alle overeenkomst en ze begrijpen zon derlinghunne belangen door bij voor- keur hunnen toevlucht te nemen tot de bedreiging. Eindelijk heeft de klerikale M. Del beke in den loop zijner redevoering de l azen gescholden voor verdrukkers van 't volk, die de arbeiders als koop waar behandelen. Ziedaar waar we gekomen zijn De klerikalen drukken de voetstappen der socialisten en doen zelfs hun beste om dezen door hunne geweldige uitvallen le overbluffen in de geschillen welke oprijzen tusschen het kapitaal en den arbeid. En tevens zien we diezelfde klerika len te Gent hand in hand gaan met de socialisten om het stadhuis te overwel digen der hoofdplaats onzer provincie en er, dank zij de socialisten,de mees ters van te blijven. Dat zal de klerikalen niet beletten ons bij eiken kiesstrijd op alle tonen te verwijten, dat wij aan socialism doen en het socialism volgen. Nu blijft het echter te bezien of de kiezers blind genoeg zullen blijven, om langer geloof te geven aan de op rechtheid der klerikale kruisvaarders, of ze zich nog langer zullen laten af schrikken door het socialistisch gevaar, na alles wat ze in deze laatste jaren hebben kunnen opmerken. De kleriko-socialistische bluf-boven- bluf als 't pas geeft, waarvan M. Del beke ons zoo'n treffend exempel gaf en het kleriko-socialistisch verbond van Gent zullen alle ernstige lieden heb ben doen inzien, dat de klerikale partij, onze eeuwige vijandin, slechts valsche wapens gebruikt. De klerikale kruisvaarders gebruiken het socialistisch schrikbeeld even als den godsdienst als de beste middelen zij zei ven gelooven noch aan het een noch aan het ander om het eenvou dige volk onder hunne heerschappij te houden en in hunne macht. Maar aan alles komt een einde. 23 Februari 1911. Jules RENS, Volksvertegempoord iger Verleden week werd in de Volks gazet het geval Begerem uiteengezet. Geen enkele katholieke Volksvertegen woordiger, geen enkel goevernements- lid heeft den oud-mininister van Justi tie durven of kunnen verdedigen. De ondervraging Lorand en de zweepsla gen van Franck waren zóó striemend, dat niemand van de rechterzij den moed of de sterkte had om hun collega te redden. De handelwijze van den heer Begerem, die niets gedaan heeft om de belangen van Belgie, die hij moest behartigen in de Kasaï-compag- nie, te verdedigen, werd zoo helder in het daglicht gesteld en zoo duchtig ge laakt, dat het waarlijk moeilijk viel den beschuldigde uit zijn neteligen toe stand te helpen. De huidige minister van koloniën, de heer Renkin zelf, heeft wellicht de lastigste stonden van zijn loopbaan doorleefd hij kon den heer Begerem niet aan den vijand overlaten en hij mocht hem ook niet beschermen hij, Renkin, die nog altijd de duistere zaak der dertig millioen op te klaren heeft, kan nu toch geen nieuwe duistere zaak van vijf en twintig millioen verlies op zijn schouders laden En den oud minister mocht hij toch ook niet latea vlotten, want wat al geheimen zou de eerste dan kunnen verklappen Arme gewezen demokraat van de Justice Sociale En toch zag men aan de rechterzij iemand recht staan om die schandalige zaak te verdedigen Eén man had den moed de redplank aan den drenkeling toe te werpen 't Was opnieuw de onvermijdelijke Woeste, volksvertegenwoordiger voor ons arrondissement. Telkens dat er zich een geval voor doet, dat beneden alle menschelijk eer gevoel staat en door de openbare mee ning afgekeurd wordt, komt de oude katholieke leider te voorschijn om de verdediging op zich te nemen van hem die in de oogen van iedereen reeds een veroordeelde is. Met fijne, sluwe advokatenstreken pleit hij nevens de zaak, wascht wit al wat vuil is en de zaak blijft zooals ze was, dit is vuil. We hebben menigmaal vastgesteld dat het immer dezelfde man is, die dat niet benijdenswaardig postje waar neemt. Was het zoo niet bij de onder vraging over de vervalsching der Aal- stersche kiezerslijsten Was het zoo niet bij de verdediging van Hayoit de Tirmicourt, den klerikalen rechter, be schuldigd van vertrouwelijken om gang met vreemde Vennootschappen en finantiemannen van dubbelzinnige reputatie Was het zoo niet bij de bespreking over de vergunningen toe gestaan in het kolenbekken der kem pen, bij welke bespreking hij de onver- zaadbare machtigen steunde tegen de rechten van den Staat in Was hij het niet die de heilige familie van Leopold II en Caroline onder zijn hooge bescherming nam Was hij het niet, die Genoeg... hij was de eeuwige man, en bijna de eenige, om al dergelijke gevallen te verdedigen, en dus moet het ons ook niet verwonderen dat die zelfde man recht stond om den door iedereen los gelaten Begerem boven te houden. We kunnen eerbied hebben voor het onbetwistbaar talent, voor de taaie kracht en de groote werkzaamheid van den heer Woeste, maar zoo'n handel wijze staat verre beneden onze zede- leer. De heer Woeste kent anders niets dan zijn partij, en wanneer iemand van die partij een fout bedrijft hoe groot die fout ook weze die fout moet ge loochend worden, omdat de schuldige tot de klerikalen behoort. Die oude wil geen dwalingei>of mis stappen van personen erkennen hij verbindt alles aan zijn partij en zijn godsdienst. Wij dachten dat iedere partij leden kon hebben, wier gedrag laakbaar is, zonder dat daarom de partij verant woordelijk zij voor dien persoon. Het is de heer Woeste, die ons al dikwijls bewezen heeft en thans in de zaak Begerem opnieuw bewijst dat hij als partijman en dl de klerikalen met hem de begane fouten van katho lieken dekken in den naam/van de partij zelf. Dat is goed om te onthoudenWelke lekkere zedeleer Slechts twee stemmen ontbraken om de dagorde Woeste te doen verwerpen en aldus het katholiek goevernement in minderheid te stellen. Alweer is dit te wijten aan de weinige vlijt, die som mige leden van de linkerzij met al te veel onbeschaamdheid aan den dag leggen. We kennen volksvertegen woordigers, die gedurig een klerikalen vijand opvreten... in vergaderingen, maar telkens de klerikalen in de Kamer helpen redden door hun afwezigheid of met de plaat te poetsen voor de stemming Als die mannen zoo hun plicht verstaan, dan mag er niet lan ger geaarzeld worden om ze te dwin gen hun opgelegd mandaat eerlijk te vervullen of hun plaats te ruimen voor anderen, die beter hun plicht begrij pen en meer werkzaam en waakzaam zijn en zoo doende, het goevernement in 't zand zullen doen bijten. Voor een gewone bestraffing, een berisping, opgeloopen gedurende het jaar dat den datum van loonsverhoo- ging voorafging, werd aan de trein wachters die lotsverbetering niet toe gestaan tegenover sommigen werd met een groote strengheid gewerkt, zoodat die zoo verdienstelijke ambte naars die, bij hun arbeid, iederen stond hun leven wagen wel tien, soms twintig jaar daardoor in hun ge- regelden vooruitgang belemmerd wer den niet alleen was dat een zuiver verlies van honderd frank bij iedere promotie, maar ook bracht zulks een zedelijke benadeeling bij. Gelukkig heeft een ministerieel besluit van den heer de Broqueville dien toestand ge wijzigd, en een bizonder order, gedag- teekend 5 September 1910, heeft dit bekend gemaakt dit order werd echter niet ter kennis gebracht van de treinwachters zelf, zoodat er nog velen zijn die van den veranderden toestand alles niet weten. De vertraging en de verhooging kan alleen toegepast wor den in geval een tuchtmaatregel moet genomen worden, 't is te zeggen indien de begane fouten zoo erg zijn dat ze nr 6 van de tuchtstraffen wettigen. De tuchtstraffen zijn 1. gewone bestraf fing of berisping 2. strenge berisping 3. berooving van loon 4. disciplinaire verplaatsing: 5. tijdelijke rangsverla ging 6. vertraging in den vooruit gang 7, definitieve rangsverlaging 8. tijdelijke dienstontzetting 9. niet actieve dienst10. afzetting. Er ontbreekt aan dat besluit echter Iets dat van zeer groot gewicht is en onmiddelijk groote en gelukkige gevol gen zou hebben, nl. de terugwerkende kracht. Laat ons hopen dat de bevoegde mi nister zal inzien dat het hoogst noodig, dringend is, bij die wijziging de oude ren niet te vergeten, vermits hij zelf erkent dat de vroegere toestand te streng en te nadeelig was. We vernemen dat onze volksverte- genwoorniger M. Rens zich reeds met de zaak heeft bezig gehouden en hij daarover eene vraag aan den minister zal stellen Hopen we dat ze zal aanhoord wor den. Loch out is een engelsche uitdrukking en beteekend, in den zin zooals 't hier door gaans gebruikt wordt, dat verschillige fabri kanten samenspannen om ter oorzake van een geschil dat tusschen een van hen en zyne werklieden ontstaan is de deuren van hun fabriek sluiten, derwijze dat alle werklieden zonder werk vallen. De lock out is de solidaire samenspanning van eer.ige fabrikanten, als tegenstand aan de eischen der werklieden. Of nu de fabrikanten gelijk hebben of on gelijk in sommige gevallen de Lock-out uit te roepen, die kwestie zullen we eens afzonderlijk bespreken en onze gevoelens daarover doen kennen. Doch zoo een lock-out is thans te Ingel munster ontstaan en de kwestie werd deze week in de Kamers besproken die bespre king heeft bewezen dat de fabrikanten, om zoo te zeggen verplicht geweest zyn, derge- lyk wapen te gebruiken, om zich te verdedi gen tegen de laakbare handelwijze der kle rikalen ten hunnen opzichten, die ginder in die streek stilaan hunne macht by het werkvolk zien verzwakken en verdwijnen ten voordeele der antiklerikale partijen de klerikalen voelen hun gezag van on der hunne voeten wegrijzen en juist om hun aanzien en hunne macht by de werkersklasse weer op te beuren, moest er een middel ge vonden worden, waardoor ze aan die lieden zouden doen geloven,dat ze hunne belangen voorstaan en ze dezelve op tyd en stond we ten te verdedigen. Dat middel, hoe afkeurlyk en hoe slecht het ook weze, was eene werkstaking uitlok ken by liberale fabrikanten. Wanneer men eenen hond wil slaan vind men allicht nen stok en zoo ook vonden de klerikalen de roede die ze op den rug van de liberale fa brikanten zouden slingeren en dat hen ter- zelvertyd 't middel zou geven om zich als de gepatenteerde verdedigers van 't werkvolk te doen doorgaan. Eene werkstaking moest dus uitgelokt worden en 't middel dat daar toe aangewend werd was h ?t indienen eener vraag, in naam van een klerikaal slaven- syndicaat, naar vermeerdering van loon men vroeg ook onder andere ae toepassing in de fabriek te Ingelmunster van hetzelfde tarief der fabrieken te Roeselaere (welke laatste volgens de katholieken beter waren dan te Ingelmunster). Doch 7 werkvolk had weinig vertrou wen in die klerikale opmakenjen en wou volstrekt het werk niet verletten de hulp van vreemdelingen, echte klerikale reizigers in werkstakingen, werd ingeroe pen en eindelyk lukte den truk en de goed gelovige lieden, tot groot welgelukken van de politieke plannen der dompers, gaven gehoor aan de opmakeryen der klerikale op ruiers en eene niet gewettige of lie ver eene politieke werkstaking brak los in de li berale fabriek, gevolgd van werkstilstand in andere gestichten, slepende na zich, voor honderde ongelukkigen, vaders, moeders en kinderen, honger, gebrek en ellende. Het doel der klerikalen was bereikt en nu zouden zij zich aanstellen als de verdedigers van 't werkvolk Hun politiek plan was dus gelukt De liberale volksvertegenwoordiger, M. Buyl, wiens breede demokratische gevoelens niemand zoudurven in twijfel trekken, heeft vooreerst doen zien dat men te Roesse laare niet meer betaald dan te Ingelmunster want de fabrikanten dezer laatste stad zijn bereid hunne boeken neven degene van Roeselare te leggen M. Buyl heeft door menige feiten bewezen dat deze werksta king meteen politiek doe! door de klerika len werd bewerkt hij heeft bewezen dat de werklieden de werkstaking in den beginne niet wilden en dan ook heeft hy, van op de nationale tribuun, die lm tel ijke handel wijze der katholieke opruiers en in troebel water-visschers, voor wien overal lasteren leugen, onderdrukking en vervolg de ge wone wapens zijn om 't klerikale kraam recht te houden, aan den schandpaal ge spijkerd hij heeft aangetoond hoe slecht en oneerlijk het is gebruik te maken van eene zoogezegde verdediging der werkers- belangen om de machten 't aanzien eener partij hoog te houden. Ziedaar de lage middelen waartoe zekere fanatieke klerikalen, daarin goedgekeurd door de kopstukken,hunnen toevlucht nemen om in ons Arm Vlaanderen nog eenigzins aan den drang van den antiklerikalen stroom, van de vryheidsminnendegedachten te kunnen weerstaan, om de ontslavingen de zedelyke opbeuring van de massa nog eenigzins te stremmen. Want, de geestes vrijheid en de zedelijke verheffing geeft meer bewustzijn aan een volk, en 't zelf bewustzijn der massa is de groote macht der toekomst, waaraan de klerikale reus, met zyn kleipooten, niet zal weerstaan. En zooals de klerikalen te Ingelmunster zijn, weten we en ondervinden we dage- lijksch dat ze overal zyn. Alle middelen zyn voor die heeren goed om hunne party en hunne macht boven 't water te houden. M. Jules Paul, 49 jaar oud en pas toor te Harzé (Luik), ging Maandag namiddag der verleden week de be rechting dragen naar het gehucht Havelange. Onderweg zeeg hij eens klaps te midden der baan neer en was dood. In zich zelfheeft dit feit niets bijzonders de man is bezweken aan een beroerte veroorzaakt door de koude. Indien de liberale dagbladen nu zoo boos en schijnheilig te werk gingen als de klerikale gazetten het doen, zouden zij allenhande dwaasheden kunnen over schrijven als deze De Heer, die alle harten doorgrondt, heeft zijnen dienaar misschien onwaardig van Hem gevonden, en patati, en patata Maar ware het ongeluk nu overge komen aan eenen gekenden vrijdenker, die weigerde zich voor de berechting het hoofd te ontblooten en neder te knielen, vasten zeker ware het weeral de Vinger Gods geweest, eene straf van den Hemel In al de kerken van den omtrek zou men er boven arms op gedonderd hebben en in con gregatiën, zondagscholen, patronagies en andere fabrieken van Suffegeesten en zielsverstomping, zou men dit feit zoodanig hebben gedramatiseerd dat de verschrikte en verkwezelde bevol king binnen honderd jaar nog de plaats zou aangewezen hebben waar de Hand des Heeren zoo zichtbaar den geloofshater had getroffen en gestraft. En nu wel nu zal het enkel eene beproeving zijn en God /.al zijnen ge trouwen dienaar uit dit aardsche tra nendal tot zich hebben geroepen om hem te beloonen voor zijne vroome opoffering en bijzondere godvruchtig heid. Zoo vinden die mannen altijd een gepast scheelken voor ieder potje Pas een jaar geleden waren de klachten algemeen sedert de gas ons geleverd wordt door de nieuwe maatschappij, betalen wij ten minste een derde meer dan vroeger voor hetzelfde verbruik. Die in 1907 en 1908 voor vijf franken gas per maand verbruikte, betaald nu voor hetzelfde getal bekken van 7 tot 8 franken. Maar niets verveelt meer dan aanhoudend klagen zonder hoop van voldoening te verkrijgen. Ook iedereen zwijgt nu en betaalt gedwee. Men is nu gewoon van een derde meer te betalen de tijd overwint alles en men herinnert zich zelf niet meer wat men twee jaar geleden voor de gas betaalde. En wie geeft er zich nog de moeite zijne oude rekeningen op te zoeken In Mei zal de prys der gas tot 15 centiemen den kubiekn.eter dalen, men zal vinden dat men eene winst verwezentlijkt, en men zal niet eens denken dat men in evenredigheid nog meer zal betalen dan ongeveer 2 jaar geleden, toen de gas aan 18 centiemen was. Zoo is het met alles zoo is 't ook met de vermeerdering der belastingen die ons stads bestuur telkens weet op te leggen na eene gemeenteverkiezing, overtuigd zijnde dat ae meeste lasten betalers in den beginne wel eens protesteeren, maar weldra door den tyd overmeesterd zijn en met de eerst volgende gemeenteverkiezing het zich zelf niet meer herinneren. Maar indien wy nu moer beluien is het dan soms niet omdat de hoedanigheid der gas beter is geworden Iedeeeen beproeft hetde hoedanigheid is v< rre van beter to zyn alleenlyk hebben wy wat veel mecf

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1