DE BOSCHGEUS DE GAS. Een nieuwe Boerenbond te Aalst. Goed nieuws voor de Policie. Briefwisseling. Uit Sottegem. NliNOVE. kwam minister Schollaert er tusschen (hy kon niet anders) en de gewezen non, nu wereldlyke onderwyzeret, kon terug in de school komen. Maar dat was alles. Men stootte nu de bestuurster der school met hare leerlingen in een ongezond hok, nevens de klassen welke vroeger de hare was en waarin nu eene vrge klasse werd ingericht met eene non als onderwijzeres. Men ontnam haar de noodige lessenaars •n schoolgerief, men verplichtte hare leer lingen te spelen op een afzonderlijk plaats je, omdat de leerlingen der slechte vrouw niet in aanraking zouden komen met de andere kinderen. Men had zelfs het kruis beeld weggenomen, maar de schelmen dier- ven het niet houden en zonden het haar naamloos terug met het opschriftVoor de school zonder god De pastoor werd voor smaad en beledigin gen door den zeer katholieken vrederechter van Vilvoorden veroordeeld. De gewezen nori (Mejuffer Van den Broeck) bestuurster der school heeft over andere feiten klachten ingediend by den prokureur des konings. Maar de minister heeft voor de vervolgde onderwijzeres niets gedaan, dan wat hy op ininisterlyke wijze niet laten kon. Na zijn bevel van 6 Juni, Mejuffer Van den Broeck, den toegang tot hare school te gunnen, heeft hij geen lid meer verroerd, om het slachtofferen tevens het officieel onderwijs te doen eerbiedigen. Gel ijk Pilatus heeft hij zich de handen gewasschen en zefs geen woordje afkeuring gehad voor den inspee teur, die op een en beleefden brief van Me juffer Van den Broeck op een onbeschofte wyze antwoordde. De Interpellatie. De interpellatie van M. Van der Velde den 28 Februari was deftig en de minister heeft er zeer armzalig op geantwoord, en eenvoudig het bewys gegeven dat de ondergang van het officieel onderwijs de eenige bekommernis is van de klerikalen en fanatieken van allen deesem. Jammer, dat de buitensporigheid van Hubin, welke door de beestigheid van een Wauwermans niet te verontschuldigen is een groot deel heeft weggenomen van den indruk, welke een antwoord als dat van Hymans anders hadde gemaakt. Maar we roepen op het bovenstaande, de aandacht van alle vrienden Tan gewetens vrijheid en van onderwijs. De klerikale minister Schollaert, heeft in zachtere uitdrukkingen, de lummel Wau- wermans ia gemeene zinspelingen laten be grijpen, dat voor elke katholiek, eene non, die de kleeren aflegt en het klooster verlaat eene slechte vrouw is, eene slets. Welnu in Aalst kennen wy verscheidene deftige vrouwen, die de nonnen kleeren hebben gedragen en we kennen er nog meer die thans in een klooster zyn en de kap met brio overde haag zouden smyten,indien ze dierven of indien ze buiten het klooster «en eerlyke broodwinning konden vinden. Eene les. Het feit heeft meer belang dan eene gewone interpellatie gewoonlijk biedt. Het betreft niet alleen de school van Muysen maar geheel ons nationaal onderwijs. «Jan Vleminckx» van Planckaert is 30 jaren te laat gekomen om ons onze geeste- lykheid te leeren kennen 30 iaren geleden hebben ze hun hartje opgehaald, wy hebben ze leeren kennen toen de huidige kopstuk ken der vrienden van «Jan Vleminckx die zelfde haatdragende priesters nog flink terzijde stonden en aan broodroof en vervol ging mede hielpen. Vraag het aan onzen vriend De Meirsman, vraag liet aan de dozijnen die toen geleden en geschreid hebben en ze zullen u zeggen hun portret is niet veranderd, ze zyn de zelfden gebleven van voorheen, doorblader maar eens het Schoolonderzoeken de kleri kale gazetten van dien tyd. Want het feit te Muysen is nieteenig. Zie te Aalst en rond Aalst wat er gebeurt en wat er gebeurt in heel Vlaanderen. Waar de officieele school nog bestaat moet de on derwijzer de slaaf zijn van den pastoor of hy haalt zich histories op het lyf, gelijk die van Muysen. De staat uit de school is de kreet van al de klerikalen, dat is gebleken uit de beslis sing genomen door de vergadering der rechterzijde van Kamer en Senaat van dins dag laatst en waarin de ondergang van het officieel onderwijs werd beslist. De stemming:. De klerikale volksvertegenwoordigers van ons arrondissement hebben de vlucht genomen, om de stemming onmogelyk te maken, maar het baatte niet. De dagorde Van de Velde-Masson gericht tegen het klerikaal ministerie werd gesterad met 70 stemmen tegen 14. M. Daens woonde de vergadering niet by, maar schryft in zyne gazet of<le Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Vrij in de Volkstaal overgebracht. o En ziende dat zij van kleur veranderde by den naam dezes zoo gestrengen als beperk ten grijsaards, verhaastte hy zich te herne men wy kunnen in het voorbijgaan «til houden by den pastoor van Sinte Michiel, uwer beiden zielenherder en myn vriend. Adelaïda gevoelde zich ontroerd by het ge dacht van voor de ouden geestelijke te ver schijnen, die de eerste haar gewetensbe stuurder geweest was, maar dien zy sinds verwaarloosd had, op de overreding desgene die zy te Brussel had gevonden. Wat Frede- rik betreft, hü duchte ook voor de verwy- tingen van dezen godvreezenden man. Nochtans, niet een van beiden dierf zyne verlegenheid bekennen en de kapucyn, in zyn ontwerp volherdende, nam den weg tot de pastorij. Daar vonden zy den oude pastoor, in den leunstoel gezeten, welken de ouderdom hem nimmer toeliet nog te verlaten, maar overi gens welvarend, vol gezonde rede en leven Ge ziet vou hier op eene-paro chie. Minister Schollaert zegde zeer wel, dat hij en zijn ministerie ge bundeld hadden gelijk het kon en moest. De nieuwe schoolwet eergisteren door het klerikaal goevernemenl neergelegd is de beslissende stap naar de verwezenlij king van het klerikale doel de Staat uit de school. Ons artikel van verleden week over den kolenhandel van het nieuw gasgesticht heeft de verontwaardiging verwekt van al de handelaars in kolen onzer stad. Een wel gekende katholiek van het zuiver bloed, die heel zeker in de zaak bevoegd is, doet ons zyne verontwaardiging kennen in een on- derteekende brief die zulke grove dingen in- houdt.dat wy hem niet kunnen mededeelen. Iets dat wij aannemen, gezien de bevoegd heid van den schryver, is dat het gasgesticht niet van 4 tot 5 franken per ton kolen wint, maar gewillig zuiver 6 franken. Hy beweert ook dat hij onder de waarheid is met te ver zekeren dat de Sociélé Centrale ten min ste 25 ton kolen per dag uitlevert, zoodat zy eene dagelyksche winst maakt van 150 franken, niets dan met kolen te verkoo- pen. Dit is natuurlijk 150 fraDken die ont nomen zyn aan de kleine handelaars in kolen onzer stad die dagelyksch hunnen verkoop zien verminderen. In Moescron heeft de Société Centrale ook de gasconcessie veroverd. Daar zijn de katholieken nog aan 'tbewind.maar in Okto ber zyn zy daar verzekerd weggekegeld te zyn. Daar wordt de gasverlichting door het stadsbestuur zelf uitgebaat. Die regie brengt jaarlyksch eene schoone winst op aan de stad. Weet ge wat die brave katholieken daar gedaan hebben Alvorens het stadhuis te verlaten hebben zy in der haast de gas concessie toegestaan aan de Société Cen trale voor 35 of 70 jaar. Zoodat hunne op volgers door dit kontrakt gebonden zullen liggen en geen rekening meer zullen mogen maliën op de winst die de regie jaarlyksch aan de stad opbracht. Ge ziet dat de klerikale besturen verrot zyn en zich overal evena ren. Een antwoord op eene vraag ons gesteld die mynheer De Gand, die administrateur is benoemd van de Société Centrale, is wel die heer die door ons stadsbestuur in 1909 aangesteld werd om te onderzoeken of het oud gasgesticht nog in voldoende staat was om de gasverlichting te verzekeren tot in 1912. Had men daarin geslaagd ditdoen vast te stellen door de twee deskundigen daartoe benoemd, dan had het stadsbestuur onmid- delyk de concessie der oude gasmaatschappij vervallen verklaard, en dan had het nieuw gasgesticht, dat omtrent dien tyd gereed was om de gas te leveren, de oude concessie kun nen voortzetten zonder eene jaarlyksche ver goeding van 46 duizend franken aan de oude maatschappy te moeten betalen. Laat ze maar los Er wordt hevig gespookt, in zekere ka tholieke kringen onzer stad, van de ver waandheid en den wraatzucht van enkele vreemdelingen, uit het platteland naar hier afgezakt en die nu hier meester willen komen spelen in alles en over alles, zelfs over katholieken die van oudscher tot de burgerij onzer stad behooren en de gewicht- ste diensten aan hunne party hebben be wezen. Gaven wy slechts gehoor aan de inblazin gen onzer partij belangen, wij zouden dien nieuwsoortigen en alles opslorpenden boe renbond maar laten begaan. Doch de eer en de stoffelijke belangen onzer stad staan op het spel. De eer onzer stad, omdat het eene schande zou zyn voor Aalst moest eene cote rie van vreemdelingen hier den staf zwaaien over allen en over alles 1 De stoffelijke be langen, omdat de coterie, niet alleenlijk zoekt zich van alle ambten en eereposten meester te maken burgermeesterschap, ambt van dèputê permanentenz. enz. 't moest alles voor hem zyn maar zelfs in alle takken van den plaatselijken handel en nijverheid, tot zelfs van de scheepvaart toe, de baas wil spelen en allemans brood winning bedreigen. Ja, zoover zelfs gaat de wraatzucht van dien boerenbond dat deze er zelfs op uit is de verstandhouding te doen ophouden tusschen liberalen en katholieken voor de samenstel ling onzer Rechtbank van Koophandel, ten einde eene uitsluitelyke klerikale Rechtbank samen te stellen waar natuurlijk de eere posten en de betaalde bedieningen alleen zullen toegekend worden aan de leden van den Boerenbond of aan hunne sleepdragers. Van den Boerenbond, verlos ons, Heer. L. digheid van geestook had hy op zyn schoon gelaat de uitdrukking eener toege vende goedheid behouden. Hij had reeds door de bekentenissen der dienstboden ver nomen al de door Frederik's bedreven on voorzichtigheden hy had Adelaïda's ont vluchting vrijwillig vermoed. Nochtans ontwaarde hy ze nauwelijks of hy ontving ze open arms met vreugde en teederheid, en toonde zich voor beiden den oprechste vriend, den geliefkoosdste vader Dusdanig was in het algemeen het karak ter van al die geleerde en eerbiedwaardige priesters, die in de oude Universiteit van Leuven hunne studiejaren doorgebracht hadden. Het licht dat die Universiteit over' de kunsten welke zy beoefende verspreid heeft, beantwoordt ten volle niet, men moet het bekennen, aan zyne hooge nationale be faamdheid. Maar hetgene haar zoo kostbaar maakte hetgene haren wezenlijken roem uitmaakte, is dat er daar ten allen tijde een geest van liefdadige en verdraagzame godsvrucht heerschte, even verre van de verflauwing en van eene overtollige ge strengheid verwijderd, en dat, dewijl zyaen katholieken godsdienst meteen onvermoei- baren iever verdedigde, zij een hardnekkige oorlog voerde aan de apostelen der vervol- gingen. De oude pastoor van Sinte Michiel was een der onderscheidenste leerlingen dier hoogschool, en zooals vele zyner kollegas, had hy naar de weerdigste bedieningen van De Burgemeester van Aalst komt aan 't Gemeentebestuur een voorstel van herin richting der policie voor te stellen alsook eene verhooging van jaarwedde. Deze twee voorstellen worden met een parig heid van stemmen gestemd. Ziehier de aangebrachte veranderingen Het getal uren dienst zal merkelijk ver minderd worden uitgezonderd bij buiten gewone omstandigheden zullen de agenten maar acht uren dienst per dag doen (op 24 uren) en de dienst zal zoo geregel worden, dat alle acht dagen, de agenten een volle dag rust zullen genieten. Het jaarlijksch verlof der agenten zal 10 dagen bedragen. De agenten zullen thans winnen 1500 frank voor de twee eerste jaren der in dienst tredende agenten 1600 fr. het 3e jaar 1700 fr. het V1800 fr. het 5e. 6* 7* en 8'jaar 1850 fr. het 9een 10e 1900 fr. het llc en 12°1950 fr. het 13e en 14f2000 fr. het 15e en 16e2050 fr. hetl7e en 18e 2100 fr. het 19e jaar dienst. Na het 20e jaar zal de agent jaarlijks eene premie van 50 fr. trekken. Deze premie zal gebracht wor den na het 25e jaar oplOOfr. en na het 30° jaar op 150 fr. P. S. 't Is hij misgreep dat we lioten drukken. De Burgemeester van Aalst- men gelieve te lezen De Burgemeester van Brussel. 't Is waarlijk spijtig voor onze policie agenten. Aalst den 15 Maart 1911. Geachte Heer Opsteller. In uw geëerd blad van 12 dezer, is er een ar tikel verschenen betreffende onze maatschap pij Takjes worden Boompjes». Zou Ued nog de welwillendheid niet willen verleenen het volgende antwoord, op bovenge meld artikel, in uw geëerd blad op te nemen. De schrijver die zien een vriend der bedien den noemt, is het slechts in schijn. Die riend heeft reeds meermalen bewijzen gegeven dat hij hoegenaamd niets over heeft voor zijne talrijke kollegas. Tot heden toe heeft hij voor zich zelve gezorgd en zich wei nig of niet bekommerd met het lot zijner be dienden. Wat kan het hem schelen of zijne onderdanen slecht betaald worden, als hij maar met de beste brokken er kan van door trekken Ik besluit dus, dat die zoogezegde vriend, beter zou doen te beginnen met verbetering te vragen voor zijne vriendenzoodoende mag hij verzekerd zijn de ware vriend zijner be dienden genoemd te worden. Eene rechtzinnige vriend der bedienden. Het is een gekend feit dat geestelijken van alle geslacht, aan de verrolgingswoede der klerikale huichelaars onderworpen, omdat zij niet gedwee in 't slavengareel willen loopen, steeds de hulp, de verdediging moesten inroe pen der vrijzinnige partijen, omdat die partijen niet één enkel dogma aankleven, maar hare vlerken wijd genoeg kunnen openspreiden om allé personen van alle leeringen die willen vrij denken, vrij spreken en vrij handelen, te be schermen tegen het kicrikale sectarisino. Zoo was het in 't arrondissement Aalst met priester Daens, zoo was het hier destijds te tiottegem met zuster Trezeken en vroeger ook met zuster Marie, bij de champetteracntige overhandiging der medaille van 1* klasse voor hare 41 jarige ziekenverpleging in het hospitaal van Sottegein. En gelijk hei tot hisrioe was met duizenden en duizenden anderen, zoo is het thans ook met juffer Van den Broeck, ge wezen kloosterzuster en onderwijzeres te Muy- zen, bij Mecheien, die alleen van een door en door katholiek gemevntebestuur, maar nog meest van pastoor en onderpastoor, moede, on langs de kap over d'liaag wierp en ais wereld lijke onderwijzeres in dezelfde school optrad. Hier alles aanhalen wat bedoelde klooster zuster te verduren had vanwege hare vervol gers, zou aan ons schrijven eene al te groote uitbreiding geven. Wij achten het daarom vol doende te zeggen dat de verschillende acten der vervolging waarvan die nederige ambte nares elkeri dag, van 27 Juni tot lü iNovember 191U, het slachtoffer was vanwege een priester die zich in de plaats stelde Tan alle overheden, zonder dat de katholieke minister tijd vond tus schen te komen, ons de slecntste tijdvakken herinneren van den strijd tegen de onderwij zers die getrouw waren gebleven aan de wet vun 1819. Niet te verwonderen dus dat die priesters vervolgiugswoede reel opspraak in den lande verwekte, zoodat de socialist Van der Velde goed vond den heer tichollaert, katholiek kabi- netshoofd en minuter van Wetenschappen daar over te interpelleeren. Geen enkel katholieke volksvertegenwoordi ger oordeelde het oogenblik gepast om op te treden ten gunste van bedoelde kloosterzuster, het priesterdom kunnen streven, indien hy zich aan de nederige parochie welke hy sinds veertig jaren bestierde by voorkeur niet verkleefd had. Hy had Frederik en Adelaïda weten ter wereld komen 't was hy die ze christenen gemaakt had. De kinde ren hadden hem leeren eerbiedigen, en hy, van zynen kant, stelde het levendigste be lang in hun welvaren, Iiy bepaalde zich niet met hunnen ver zwakten geest op te beuren hy wilde in al de bijzonderheden hunner gesteldheid treden. Wat zult gy doen, vroeg hy aan de wees waar wilt gy heen op welke wyze zult gy aan de minachting ontsnappen en voor het volk de betrekkin gen, welke gij met dien ellendigen Jeremias gehad hebt, verborgen houden Gy zyt on- plichlig maar eene edele jufvrouw moet de gisping van het volk vermnden. Ik zal kloosterzuster worden, riep zy uit, en verborg het gelaat met beide han den. Kloostterzuster, herhaalde de goede gees telijke gelooft gy dat de schaamte de plaats van de roep kan innemen eD gy zoudt u aan God toewijden, omdat gy vreest dat de wereld u verstoote Maar, mijn vader, mompelde zy, wat kan ik doen De oude pastoor aarzelde een oogenblik, en zyne naar den hemel gerichte oogeu ga ven de ernstigheid znner gedachten te ken nen. De twee jongelieden aamtarden hem integendeel 1 Een katholieke volksvertegen woordiger van Brussel, de heer Wauwermans, die, niettegenstaande den vloed zijner welspre kendheid, niet beletten kon dat de Muyzensche discipel van Christus door een katholieken ma gistraat veroordeeld werd om zijne vervolgin gen tegen de gctcezen non, dreef de driestheid zoo ver uan liberalen en socialisten toe te roe pen, dat zij personen hebben opgehemeld die het geestelijk kleed hadden afgeworpen, omdat de ge lofte van kuitchheicl hun zwaar viel Was het dan te verwonderen dat die laster hevige uitroepingen uitlokte, zoo van liberale als van socialistische zijde, en dat de uitdagen de houding van dien klerikalen Wauwermans voor gevolg had dat de socialist Hubin op hem toetrad en deed als spuwde hij hemin 't gezicht hem toesnauwende walgelijke jezuiet Wij geven toe dat het parlementair stelsel den heer Hubin niet veroorlooft te handelen zooals hij deed, doch de maat der toegevend heid kan eens overloopen, vooral als, gelijk in het huidige geval, een man, meester van zijn woord en die, om er beter meester over te zijn, zijne redevoering heeft geschreven, van de parlementaire onschendbaarheid gebruik maakt om eene arme Yrouw, overgeleverd aan de dwingelandij der priesters en der huiche laars, te beleedigen in wat zij het duurbaarst, het heiligst bezit. Over die zaak kregen wij in den Turschen Beiaard van Sottegem niet te lezen. Alleen het volgende artikeltje konden wij er tusschen de plooien van een donkeren hoek uithalen Allo, nu gaat het toch wat verre Te Brussel in de Kamer hebben ze nu elkander van den jezuiet gegeven, en de fameuze citoyen Hubin heeft naar M. Wauwermans gespeekeld 1 Waren 't jongens in de school, ze zouden moeten nen halven dag op hun knieën zitten en voor 't overige gebaard monfreer van pijkens. En terwijl in het wel ingelichte Nieuws van den Dag de daad van gezel Hubin in dezer voege door Sophie besproken wordt in de volkstaal worden zulke ongemanierde person- nagiesjudassen en joden geheeten, zien wij in den zeer katholieken «Journal de Bruxeiies» do taal van M. Wauwermans om zoo te zeggen volgender wijze afgekeurd Men mag aannemen dat na de redevoering van den heer Scnollaert, die zoo goed en zoo gerust het voorval in ziju waar dagiicnt had gesieJd, de tusschenkomst van den neer VYau- wermans onnoodig misschien wel onheilspel- lend was. Men mag oordeeien dat de voiks- vertegenwoordiger van Brussel de zaak met de juiste gewensciite kieschheid niet hosprak. De tegenstrevers mochten dan ook zijne woor- aen zoo ongelukkigzoo beklagenswaarutg, zoo onwaardig, zoo sckanualtg, zoo verbitterend vinden ais zij wi leien. Niet waar, dat de lezers van Beiaard r en Nieuws van den Dag goed zijn ingelicht! Van de gevoelige nederlaag die de Regeering omtrent bovenstaande zaak opliep, gebaart monfreer ook van krommen haas het gedwee kiesvee mag niet weten dat de katholieke Ke- geermg een kaakslag van i* klas ontving des te meer niettegenstaande zijne groote nederlaag het katholiek ministerie toch aan 't roer blijft Is die groote eensgezinde katholieke partij dan toch zoo iaaggezoniten dat zij van alle be wustzijn, van alle waardigheidsgevoel ontbloot is en dat zij het zelfs zoo ver drijit hare andere kaak aan te bieden om daarop wellicht een nog gevoeligeren slag te ontvangen Y In geen enkel ander land werd langer zoo'n schandaligen toestand gedoogd en wij vragen ons af of de Belgische antiklerikale meerder heid gaat blijven kruipen voor do katholieke meerderheid Daaraan moet een einde komen. W1LLEMS-FONDS. HEDEN ZONDAG in de Schouw burgzaal van den Liberalen Kring Avondjecst met Voordracht door L)r J. De Decxer van Brussel, over De Griekscn-Kotneinsche Godsdienst, DEUREN UREN OM 41/2 URE. o Opening der Voorbereidende Afdeeling van onze Middelbare sctio l. Eindelijk, na 25 jaren, zyn de afgeschafte klassen, ilie als toebereiding dienen tot het eigeulyk middelbaar ouderwys, aan onze Staatsschool heringericiit. De heeren Van Ooteghem en Desmecht zijn deze week als onderwijzers aangewezen met oniniddelyke indiensttreding. Met 1 April aanstaande zullen de leergan gen aan vang nemen. Het is thaus wel het oogenblik om er eens aan te hennueren wat ai moeite het .gekost heeft onze katnolieke regeering tot het be sluit te doen komen, heroptebouwen wat ze eens, met de medeplichtigüeid van ons vroe ger katholiek stadsbestuur, zoo lichtzinnig vernielde,haar te overtuigen, trots de tegen kanting zelfs van onze tegenwoordige ka tholieke raadsleden, dat wat ze eens afschaf te, noodzakelyk en onmisbaar was. Het was in zitting van 24 September 1885 dat de toenmalige katholieke gemeenteraad eenpanglyk besloot de afschaffing van de voorbereidende sectie aan de regeering voor te stellen, ouder voorwendsel dat het onder wijs aldaar gegeven hetzelfde was als dit onzer lagere gemeentescholen en dus van stad en staat nuttelooze uitgaven vergde. met eene onuitdrukkelijke aandoening, be- grypende dat hy over hun beider lot ging beslissen. Zij naderden elkander, bij eene onwillekeurige beweging, en beefden bij het gedacht eener nieuwe scheiding. Wat vader Cornelius betreft, deze glimlachte, want hij raadde op voorhand zyns vrienden besluit. Myne kinderen, zegde eindelyk de goede geestelyke uwer beider onvoorzich tigheid heeft uwe loopbaan onzeker en mis schien lastig gemaakt uwe vereeniging, indien gy ze uitstelt, zal groote moeielijk- heden opleveren verbindt u dus vau heden af Frederik zal het refcht hebben zijne echt genote te verdedigen en Frederik's echt genote zal den laster kunnen verfoeien. O mijn vader, riep de jongeling* uit, dewijl hydes grjjsaards hand op zijn hart drukte, gy maakt my d.e gelukkigste aJler menschen I Het ontzette meisje bracht geen woord uit hare wangen waren bleek geworden, en 't hoofd was haar op de borst gezonken maar de tranen welie zy stortte werden haar alleenlyk door de smart niet meer afge perst. Wordt voortgezet. De regeering in dien tyd nam dergelyke voorstellen gretig aan Reeds in 1886 was de wensch van onze katholieke stadsbe stuurders verwezenlijkt en met fierheid kon- nen ze meesmuilen over de begane helden daad De herstelling der misdaad liep niet zoo ras van stapel. De katholieken hebben ons in dezen laat- sten tyd beschuldigd ook in deze kwestie de politiek te hebben gemengd. Maar hoe kon het anders i Van in den be ginne werden erdoor onze liberale vrienden pogingen aangewend voor de herinrichting, welke door onze klerikalen werden tegenge werkt want huune geheime bedoeling was tot de radi kale afschaffing der school te ge raken, wat in eene zitting van den gemeen teraad in 1888 onbewimpeld werd voorge steld. Alleen b(J wyze van smeekschriften kon- nen er voetstappen aangewend worden tot dat onze bevolking ons in 1895 van dit dweepziek stadsbestuur verloste In 1890 besloot de vrijzinnige gemeente raad met eenparige stemmen dringende po gingen by de bevoegde overheid aan te wen den. Do voetstappen echter welke toen ge daan werden braenten de regeering niet tot beter gevoelens. Hoewel een Koninklijk Be sluit van September 1897 de inrichting der voorbereidende afdeelingen totaal is komen wyzigen en men niet meer kon inroepen dat ze louter lagere scholen zyn hoewel tal van minlsterieele omzendbrieven aan de schoolhoofden oplegden aan de ouders de noodzakelijkheid te doen begrijpen voor hunne kinderen van de voorbereidende af deeling te volgen alvorens in de eigenlijke middelbare school te treden hoewei de drie- jaarlyksche officieele verslagen uitdrukke- lyk vaststelden dat in het Vlaamsche land de vooruitgang der leerlingen verachterd is, omdat ze komen uit iagerescholen waar het fransch niet aangeleerd wordttoch bleef de regeeriug weigeren of liever ze liet de vragen en verzoekschriften onbeant woord. in zitting van onzen gemeenteraad van 29 December 1908, nieuwe beraadslaging in voordeel der herinrichting, waarby de ka tholieke raadsleden ditmaal, de heeren Van der Haegen, Verhaegen en Van den Berghe, eensgeziud met de meerderheid stemden. Al de beweegredenen die voor de zaak pleitten waren breedvoerig aangehaald, maar minister Descamp die, zoolang hy mi nister was aan niets de hand heeft geste ken als aan de normaalschool van Henegou wen vond ook den tyd niet om zich met onze school bezig te houden. Op de ondervragingen van,onzen Volks vertegenwoordiger M. Rens, liet hy M. Woeste antwoorden die met wat nieuw voor den dag kwam om ze te bekampen, namelijk de onnauwkeurige cijfers onzer schoolbevol king die hem zoo hy verklaarde, door een gemeenteraadslid van Ninove waren ter hand gesteld. Kort, er kwam geene verandering tot dat de heer Schollaert Minister van Wetenschap pen en Kunsten werd, die door langer te weigeren, zyn eigen Besluiten en omzend brieven vroeger als minister van Openbaar Onderwys uitgevaardigd, had moeten te genspreken. Als Nieuwjaarsgeschenk deelde minister Schollaert op 30 December 1.1. aan onze stedelyke overheid zyne beslissing mede waarby hy de zoolang gevraagde toeberei dende afdeeling toestond. Onze katholieke Raadsleden, die nochtans den eersten voordeeligen wensch als liooger vermeld hadden rneègestemd, schenen door dat nieuws wat uit iiun lood geslagen. Van dit oogenblik af, telkens dat de werke- Iyke herinrichting in ODzen gemeenteraad te berde kwam, namelyk om de vraag te antwoorden of er een, twee of drie klassen dienden ingericht te werden by elke stemming bliezen onze dry helden den af tocht, ze vonueu nu wel dat er hoegenaamd geene voorbereidende klassen noodig waren ofwel zooals M. Van der Haegen net ver klaarde, dat éen enkele klas meer dan vol doende was. En weet ge, beste lezer, welke de groote reden was van dezen ommekeer, en wat ze dierven bekennen De Liberalen hadden M. Rens, hunnen Volksvertegenwoordiger geluk geweuscht voor zyne tusschenkomst en van M, De Sae- deleer en M. Van der Haegen, die het nieuws der beslissing aan elkander hadden overgebriefd, hadden ze gezwegen. (Had iemand werkelijk kennis gehad van de me dewerking van den heer Volksvertegen woordiger DeSeedeleer, niemand zou geaar zeld hebben hem in dit huldebetoon te oegry- pen en hem den dank te bieden die nem toe komt). Ten tweede had Dr Behn voorgesteld op de kaai eene nieuwe gemeenteschool te bou wen, wat Dr Van der Haegen noemde De vrye scholen van den Vestbarm tegenwer ken. Dr Van der Haegen had dus ook op bedan kingen gerekend die niet afkwamen, en zoo zou Ninove nu zyne volledige middelbare school derven 1 Ziehier letterlijk hoe - Recht en Vrede er zich over uitliet, Nr van 22 Januari 1. En nu om den heer dokter Vander Haegen te bedanken, voor zijne tus- schenkomst die hij uit goede trouw en rechtschapenheid gedaan heeft, spreekt men van de vrije aangenoine scholen tegen te werken. Men kon hem niet er- ger tergen dan dat uit te kramen, bijzon- der als men weet wat hij al ingespan- nen heeft tot het behoud dier scholen, waarover de katholieke bevolking hem altijd dankbaar zal zijn, Onze vriend heeft dus gezien dat zijne goede inzich- ten van eene verdraagzame politiek in te voeren eene onmogelijkheid is wan- neer men met fanatieke branders te doen heeft gelijk deze die tegenwoordig op het 't stadhuis zetelen. En hij zal nu nog eens meer overtuigd zijn dat men die mannen moet wederge- ven, 'tgeen ze verdienen de grootste onverschilligheid. En nu, zoo was hetbesluitdezer beken tenissen, zullen er geene drij klassen toegestaan worden, zooals de Liberalen hoopten, zij zullen zich voor de twee der den bedrogen hebben. Men wilde doen verstaan dat alleen de wil en de wensch van M. Vander II togen zou toegestaan worden namelijk een enkele klas. Omdat die heer zich dus gekrenkt had in zyne belachelyke» verwaandheid, om-

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2