Zesde Jaargang Nummer 17 Hel Schotihvels-oïilwerp Schollaerl. Bekentenissen door den lieer Woesle. De nieuwe Zielhondenwel van Minister Schollaerl. Eene calholiekc slem oven den schoolooriog1 LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD AhonnerrtCJiii -. rijs :3 ^r- voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. AALST, 8 APRIL *944. Het is in naam der vrijheid van den huisvaderdat de kieruale partij ons de verachtelijke wet wil opdringen, waarvan het publiek enkele dagen ge leden den tekst Heelt vernomen. Het is in naam der vrijheid van den huisvaderuat net goevernement, het welk thans nog, tegen den wil van de meerderheid onzer oevoiking, de lots bestemming van het land in handen heelt, nogmaals 10 a 20 millioen meer wil gooien in de kassen der kloosters. Maar wat is dan toch de vrijheid, die beruchie vrijheid van den huisva der, welke men ons opdient, toebereid met allerlei sausen en kruien en waar achter de kierikalen al hunne eischen, al hunnen slokzucht verbergen. Wat wil men wel beduiden met de woor den Vrijheid van den huisvader Dat die woorden in den mond der klerikale niets gemeens hebbeu met de Vrijheid van Onder tv ijs plechtig ge waarborgd door het artikel 17 der Grondwet, daaraan twijfelt niemand in het land. Als de Grondwet ver klaart, dat het onderwijs vrij is in Belgie, wil dat niet anders zeggen, dan dat iemand vrij is te onderwijzen en het recht van te onderwijzen aan geene enkele voorwaarden van be kwaamheid of andere mag onderwor pen worden. In dit opzicht mag men bevestigen dat deze vrijhciu nooii eeuige belem- mering in ons land heelt ondergaan, en zoo er eene partij is welke van die vrijheid in ruime mate gebruik maakt is net wel de klerikale partij. Inderdaad 111 üelgie woekeren de kie rikalen scholen waar men alles onder wijst wat men wil, waar den leeriin- geu haat woiut ingeboezemd voor den evenmensen die hcueilde geloof niet belijdt, verachting voor al degenen die niet tot uc ivleii^aie paitij nehooren en misprijzen voor ue gi ono wettelijke vrijheden van 't vauerla.iü, door mees ters en meesteressen, die o er 't alge meen meer lanaiiam bezitten dan ken nis, cn van v\eitve een groot deel zelfs, niet het uiiu&te gemakkelijk te krijgen bewijs van bekwaamneid hebben be komen. Neen, nooit werd in Belgie, die vrij heid van onderwijs verkracht en wan neer men de fameuze vrijheid van den huisvader inroept, is er dan ook in geenen deelen kwestie van de vrijheid van onderwijs. Maar wat wil men dan toch met die mooie vrijheid van den huisvader Is het dan de vrijheid van de ouders hunne kinderen te laten onderrichten of ze onwetend te laten Neen, nog eens, duizendmaal neen, er kan geen spraak van zijn aan die woorden deze laatste beteekenis te geven, want volgens de kierikalen zelven beweren, wordt het wetsont werp voorgedragen juist met het doel, ten minste gedeeltelijk voldoening te geven aan de voorstaanders van het verplicht onderwijs. Het is voldoende, de uitleggingen te lezen die het wetsontwerp Schol- laert voorafgaan om overtuigd te zijn, dat men eene geheel andere beteekenis geven moet aan de woorden vrijheid van den huisvader. In een volgend artikel zullen wij onderzoeken wat men wil zeggen, en we zullen aantoonen, dat zoo er ouders zijn die niet vrij zijn in den zin weke men er van klerikale zijde aan geeft, het de liberale en socialistische ouders zijn, terwijl de klerikale huis vaders de enigen zijn, die in werke lijkheid nog die vrijheid genieten. En dat wil ik bewijzen. 4 April 1911. Jules RENS, Vol lisvertegen woord iger VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen j Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkom. Vonnissen op Je derJe bladzijde, a frank de regel. Onze Woeste is voor de Antvverp- sche katholieken gaan spreken, en zijn redevoering is van een hooge beteeke nis voor ons. Uit den mond van den leider der ka tholieke partij vernemen we veel din gen, die nu juist allemaal geen nieu wigheden voor ons zijn, vermits wij zelf ze hier dikwijls neerschreven, maar die nu ten minste bevestigd wor den door onzen kierikalen volksverte genwoordiger, ie aldus loogenstraft al bet geschrijf van onze fanatieke pers in het algemeen en niet het minst van De Volksstem, het orgaan van de fami lie Moyersoen. En eerst en vooral begon de Heer Woeste met te zeggen dat hij niet meer de victorie kwam uitkr :aien, maar wel den angst uitroepen over de toekomst zijner partij, die hem zoo nauw aan het hart ligt. En toen sprak hij met bitterheid over den ondergang der katholieken, ondergang die genoeg bewezen werd door de uitslagen van de laatste verkie zingen in ons land. Maar, de redenaar heeft zich niet alleen daarbij bepaald hij heeft ook gesproken over het ver val der katholieken in andere Euro- peesche staten, zouals Frankrijk en Portugal. Hij had er ook wel Italië en Spanje mogen bijvoegen. Meer nog, daar, waar de kierikalen eenigen in vloed behouden, o. a. in Ierland, Hol land en Duitschland, beweert de heer Woeste, dat dit te danken is in Groot- Britanje omdat ze zich vastklampen aan de liberalen, en in de beide andere landen, omdat ze bestuurlijk moeten leven door de bizondere gratie van de protestanten. Voor Belgie is voor hem de eenige uitweg, de eenige hoop op redding, de dichte aaneensluiting van alle katho lieken, die alle persoonlijke belangen en persoonlijke opinies zoude:; opoffe ren, enkel om het bewind in handen te houden. De schrik, de angst is zooda nig gr°üU viat de groote Woeste smeekt alle vooringenomen meeningen om trent schoolwet, sociale vraagstukken, hervorming der kieswetten, Vlaamsche Kwestie, enz op zij te zetten, sléchts in het oog houdende de zoo hoogst noodzakelijke eendracht in deze tijden van beroering, van demokratie, van anti-Woesiisme, van anti-Aalstersch klerikalisme. Want Woeste is de ver tegenwoordiger van het fanatiek Aal- stersch katholicisme, en die enorme strijd, dien h.j ontwaart, is regelrecht gericht tegen hem, dus tegen onze katholieken, wat het schoonste bewijs is van den haat en de verachting, dfe ze het heele land door gezaaid hebben. En kunnen de leerstelsels, die hij verkondigt, ook wel iets anders dan haat en verachting verwekken Komt hij niet luide erkondigen dat de af grijselijke wantoestanden van rijkdom en armoede een instelling Gods zijn En wij, onnoozelen, die dachten dat God al goed en al rechtvaardig was en dat Jezus, de god der armen was. Woeste en met hem natuurlijk ook zijn slipdrager beweert nu dat God onze samenleving zoo gewild heeft, en omdat het Godes wil is, stemmen \e tegen iedere verbetering van het lot van den armen werkman, ont {eggen {e hem het rechtvaardig kies stelsel, laten hem niet toe fich te on derrichten, weigeren hem de minste vrijheid en leggen hem een leven op van diepe armoede en ellende. Dat alles in den naam van hun God Welke goddelijke verrechtvaardiging van anti-demokratie De rede van den heer Woeste hield ook een verrassing in. Sprekende over het nieuwe wetsontwerp der scholen, zegt hij Ik sluit me aan bij mijn collega, d. h. Segers, om u de nieuwe wet aan te bevelen, fonder nochtans in staat te fijn de^eljde overtuigende en ontvlammende ge{egdens als hij te kun nen vinden om dezelve te verdedigen. Dat zegt ons genoeg de heer Woeste is geen vurig voorstander van de nieuwe schoolwet. Is het wellicht omdat ze slechts van heel, heel verre een zeer klein beetje naar leerplicht ruikt En volgens de Aalstersche katholieken heeft God gewild dat de domheid on der het volk verspreid blijve dienvol gens wilt v\ oeste en zijn slipdragervan geen onderwijs weten. Of zou de heer Woeste misschien vooruitzien dat het wetsvoorstel tot een zeer gewaagden strijd zal leiden, waarvan de einduit slag wel zeer verpletterend zou kun nen zijn voorde katholieke partij Arme nieuwe schoolwet Bestreden door de linkerzijden, door de katho lieke onderwijzers zelf, en niet gerug steund door den leider der kierikalen Uitgejouwd het heele Belgie door Gij hebt den opstand verwekt van alle vrij zinnigen De strijd is reeds aan gang Liberalen en socialisten leggen de han den vol vertrouwen ineen. Het geldt immers de redding van het gansche volk Roep maar om eendracht, acht bare oude strijder De eendracht fal nooit meer om uw persoon plaats vin- den gij pelf bekent het en met het op dringen van uw stelsels, predikt ge pelf de twee- en driedracht aan. De Een dracht is aan onze zij'de Toeko menden Maandag, vangt voorgojd de strijd te Brussel aan tegen uw sektaris me Onder het opper gezag van den Heer Buis, oud-burgemeester van de hoofdstad, zullen de drie generaals Paul Hymans, Paul Jansón cn Emile Van der Velde den krijg beginnen. De Zege is aan ons De toekomst aan de Demokratie Ziehier de tekst van eenige artikelen der nieuwe schoolwet, welke het lakeiministerie der bisschoppen het land wil opdringen. Het princiep dezer schandalige wet wordt vooi treffelijk, rechtvaardig en nationaal geacht, door aide volksvertegenwoordigers van het arrondissement, behalve door onzen volksvertegenwoordiger Al. Jules Rens, de eenige van onze omschrijving die in de Kamer het nationaal onderwijs en de natio nale school verdedigt. fc Is dank aan hem, dat, niettegenstaande het verzet van oeste en van de geestelijk heid, de stad Ninovede inrichting van voor bereidende klassen in de Middelbare Jon gensschool h 4: b)!co-n,M. Het wetsvoorstel. ART. 1. Het in dienst nemen van kin deren min dan 14 jaren oud is verboden. Zullen in dienst mogen genomen worden de kinderen van 13 jaar welke c«.-n getuig schrift, van lager stuqien zullen bezitten ART. 2. Het lager onderwijs is koste loos in de gemeentescholen, aangenomen- en aanneembare scholen, die schoolbons aan vaarden. ART. 3. Elk jaar worden door het gemeentcb stuur afgeleverd, aan den huis vader of voogd voor al kinderen van 6 tot 14 jaren een schoolbon voor het bezoeken van eene der schoten in art. vermeld, volgens vrije heus van den belanghebbende. ART. 4. De waarde van den schoolbon wordt berekend op de twee volgende basis sen Het wettelijk minimum der jaarwedde van gemeente- en aangenomen onderwijzers, volgens de reeksen aangeduid in art. 11 De kosten der school behoeften, bepaald op 2 Ir. voor de jongens en op 3 franken voor de meisjes. ART. 15. -- Zullen gestraft worden met eene boet van 50 tot 500 fr. eD eene gevang- zitting van 8 dagen tot eene maand of met eene dezer twee straffen, zij die door het geven of beloven van geld of waarde recht streeks of onrechtstreeks, den vader of voogd zal overgehaald hebben de kinderen naar deze of gene school te zenden. Indien de plichtige een openbaar ambt verv ult zal het maximum der straf worden uitgesproken, en boet en gevang zullen op het dubbele kunnen gebracht worden. Prijs der Annoncen De Schoolooriog- Zoodra de wet zal moeten toegepast wor den zal de schoolooriog losbarsten, hard nekkiger, nijdiger, verwoeder dan in 1879 het geval is geweest. Immers het doel is nu dobbelgold het in 1879 alleen de meesterschap der pastoors en der kierikalen te bevestigen nu moet men even als toen, die meesterschap aan het volk doen voelen e.; moet men daaren boven met onze duiten binnenban spelen. Wat geeft het de pastoorspartn dat het volksonderwijs lager en lager daalt in Bel gie, als haren hoogmoed en heerschzucht voldaan zijn en ze met volle grepen put ten mag in de openbare gel Ikasseu. De slachtoffers van de nieuwen oorlog zullen in de eerste plaats zyn, de officieele onderwijzers, dat zullen de slechten zyn en daarbij zullen ook de aangenomen on derwijzers niet gespaard worden als ze niet naar den zin dier eerwaarde heeren zullen bukken of inden smaak niet zullen vallen van sommige heeren van hun comité. Ook oie gevaarlijken zal men zonder mededoo- gen verpletteren. fi>e /deihomlen. per drukregel Mie zal den oorlog voeren Wel, natuur lijk de pastoors, die iu al de omstandighe den van ons openbaar en politiek leven de voornaamste rol willen spelen, gelijk zo die spelen iri het privaat leven van allen die hen in hun gezin vasten voet laten stellen, en^ ze zullen dien oorlog voeren gelijk in 1879 geholpen door alle fanatieke kastcel- heeren en geldbaronsen al het gekwezelte van het land. De leerlingen zullen de vrijwilligers zijn met premiën, die zich zelve niet zullen ver- koopen maar die gekocht zullen worden door de zielhonden van 't klerikalisra om de kloosterscholen te bevolken. Elke vrijwilliger is 30 a 36 fr. waard voor degenen die ze in hunne kazerne krijgen en om ze er te krijgen, zullen zij de school bons opkoopen met verlies en men zal het spektakel bijwonen van ouders, die hunne kleinen aan de zielhonden zullen versjache- en voor 5 of 10 fr. dan blijft er voor den kooper nog25 franken over op den verkre gen schoolbon. Artikel 15 der nieuwe wet verbiedt die praktijken en bepaalt er straffen voor Juist, dat bewijst, dat zelfs de klerikale re- geeringde ziolkooperij voorziet. Zal ze kunnen beteugeld worden Volstrekt niet. Bepaalt de wet geene •straffen voor stemmenkoopery en kiesbe drog. Wanneer werden de stem men koopers gestraft En toch weten we dat in Aalst b. v. de kierikalen, gaande weg de stem men koopen en er zijn koopers en gekoch ten genoeg gekend. Nog erger zal het gaan, dan by het stem men koopen, omdat de nieuwe zielkooperij in plaats van geld te kosten, geld zal op brengen en de klerikale almacht zal meerderen Weg met de nieuwe ziel honden wet. op- ver- De zin dei» Binnenrijven, schandalige wet wet, het doel ziedaar het doel dezer geld kloppen op den rug der lasten betalers, de brandkasten der op slokkende kloosters vullen met 's lands ryk- dom, tot daar moeten de kierikalen het brengen. Alles voor de schijven vive la galette zegt de franschman, ziedaar de spreuk der fanatieken die steeds riepen en nog roepen wy onderhouden onze scholen met onze centen. Elke huisvader ontvangt zoovele bons als hy kinderen heeft en elke bon is 32 tot 36 franken waard ter jaar. Ge kunt u verbeelden hoe er ge rotst en geketst zal worden door de kierikalen van alle gemeenten en steden om die bons te be machtigen ten bate der school die het kloos ter moet verrijken of intrest moet afwer pen ten voorJeele der dompers, die op hun ne mildheid roemen. De jacht op de bons zal worden geleid door de pastoors. De ofiicieele onderwijzer is een openbaar ambtenaar, hy zal geen woord mogen spre- keD ten voordeele zyner school of h(j zal be schuldigd worden onreclitstreekschen dwang te hebben uitgeoefend. De pastoor integendeel beweert geen openbaar ambtenaar te zijn en hy zal om dat hy priester is, de ouders aanmanen, met eeuwige straffen bedreigen, hen zedelijk dwingen hunne kinderen naar goede scholen te zenden en niet naar de slechte dat zal geen dwang zyn, maar de uitoefening zyner zending, al de officieele scholen zullen slechte zijn gelyk in 1879. Volksvertegenwoordiger Theodoor zegde immers reeds in den gemeenteraad van Brussel dat, de priesters de wet niet zullen overtreden door de goede scholen aan te pryzen P?!l en de Catholieke vervolgingswoede De kierikalen van heel het land zijn het hart in ge 1 rukt door 't. kranig manifest het We i k, «vuige dagen geleden, de Christe- ne Democraten of Daensisten van 't Arron dissement Aalst in 't leven hebben gezonden tegen Schollaerts s hatelyk ontwerp van school verwoesting. Te n.cht zeggen de Christene Democraten dat dit ontwerp het teeken geeft tot een nieuwen schoolooriog. Wat men door schoolooriog bedoelt, vele, zeer vele van het hedendaagsch geslacht] of zyn te jong om het ooit geweten te heb ben of hebben zich, door zes en twintig ja ren klerikale overheersching in slaap laten wiegen en zich 't. geheugen laten ontnemen der gebeurtenissen waarvan ons Vaderland van 1879 tot 1888, ja zelfs tot 1890, het betreurenswaardig tooneel was. In zijn voortreffelijk werk Jan Vlemincx waarvan wij verleden zen-lag reeds eene ruime brok overdrukten een meester werk dat, epn plaats zou moeten vinden in de leeskamer van eiken vrijzinnigen en lezenden vlaming - heeft de koene katho lieken stryder Hector Flancquaert, ook een roerenden treffend blad gewyd aan de zoo onverdiende als snoode vervolgingen wel ke de schoolmeesters, die onder de wet van 79 getrouw waren gebleven aan eed en plicht, jaren lang, te lijden hadden van de Geestelijkheid, de Landheoren, enz. Ook dit somber blad ui' de lange lijdens geschiede nis van den vlaamschen Schoolmeester denken wij hier te moeten overdrukken' Zy zal des te meer kracht, eene des te dui delijker beteekenis geven aan 't manifest der Aalstersche Daensisten. Jan Vlemincx, op zekeren zondag avond komt terug van eene meeting, in gezelschap van zyn vriend Jan De Wilde. Deze om hem te doen beseffen aan welke vervolgingen hy zich blootstelt met als demokratisch hoofdman te willen optreden, verhaalt hem de volgende geschiedenis Luister vriend Gij weel het, mijn vader was onderwijzer. Hij had reel kinderen. Na de wot van 1870 weigerde hij zijn ontslag te geven en in 't katholiek onderwijs le treden. Hij dacht het zijn plicht, gezien zijn talrijk huisgezin, zijn positie niet te wagen daarbij do vernede rende positie van den onderwijzer die staat onder de roede van een buitenpastoor (en se dert welen de katholieke onderwijzers er van to spreken) loog hem weinig tegen. Hij bleef aan 't staatsonderwijsvoor mij, gij als goede katholiek kunt hierover van mee ning verschillen, doch voor mij 't was voor hem een plicht gezien zijn overtalrijke kinde ren in alle geval 't was zijn recht, zijn onbe twistbaar recht. Ali, Jan, wat heeft dat ons familie duur gekost Mijn vader, altijd zoo eerlijk en zoo braaf, bemind door elkeen, werd weldra als de slecht ste kerel der gemeente voorgesteldzijn vroe gere vrienden bezagen hem niet meerkinde ren belcediplen hem de hoste menschon ge baarden hem niet te zien doch "t grootste ge deelte zag hem aan mot spottende of hoonende blikken. Uit de oogen der vrouwen, opgemaakt en op- gejaagd, straalde venijnigen haat en velen toen ze hem voorbijgingen maakten hun kruis als ware hij de boozt «.-oost Mijn va Ier was een man hij bleef kalm doch wat al leed verkropto hij in zijn hart Maar moeder, maar mijn kleine zustertjes en broertjes Toen ze naar den winkel gingen werden ze soms weggezonden met de woorden dat men aan nvnsehen zonder God niots ver kocht. Mijn zustertjes en in.jn broertjes vonden nie mand meer die met hen spelen wildereeds in hun eerste kinderjaren loerden zij wat hot was vervolgd te worden, on voelden zij dat snijdend leed de vernedering. Moeder was zeer christe lijk. 's Zondags ging zij met al hare kinderen naar de kerk cn wij allen, zeer christelijk op gebracht, gingen gaarne naar do kerk. 't Is daar vooral dat men ons wachtteIedere week werden wij, (men noemde ons niet, o neen, men kende de wet) iedere week werden wij van op den predikstoel beleodigdcn uitgescholden. Nu eens overlaadde men ons met grove scheld- woor«Jen, andere malen vernederde men ons met bijtenden spotnu eens wierp men ons met kuudc beradenheid dun grootsten hoon in 't aangezichtdan scheen dc predikant als met razernij bezield, schuim verbleekte zijn lippen, terwijl hij ons uitschold voor de gezanten van Satan of met aanhalingen uit het Heilig Schrift, niet slecht latijn doorspekt om effekt tc maken, rampen, onheilen en ruino voorspeldo voor ons en voor al wie met ons omging. De stem van Victor De Wilde verzwakte nu en dan Jan voelde dat zijn vriend soms ge weld moest doen om op hoorbare wijze te spro ken. Beide bléven stilstaan dicht bij dc kerk. tik zal bij vader langs den kant van 'l mans volk immers ik telde reeds 1G tot 17 jaren. Het schaamterood klom mij tot in den hals. Nu en dan bezag ik mijn vader ah, ware hij opge staan cn hadden wij de kerk verlaten wat ware ik gelukkig geweest Doch hij bleef kalm en onbeweeglijk. Soms toen de spot of de beleediging tc ver gedreven werd, trokken de zenuwen zijn gelaat wat samen, maar slechts voor een oogenblik zijn wilskracht overmees terde zijne aandoening. Zijn voorbeeld gaf mij zelve sterktedoch als ik naar den zijkant keok waar't vrouwvolk zat, dan stond het weenen mij wel na. Ónze oudste zuster wachtte ge woonlijk 't huis u moeder niet oenc andere zuster die dan 12 jaren oud was en een broertje en een zusje nauwelijks zes en acht jaren, ging altijd naar d«e hoogmis. Moeder was zoo krach tig met als vaderals eene martelares bukte zij het hoofd onder den vloed van scheldwoor den cn voor haar en hare kinderen onheilspel lende voorzeggingen die uit den mond van don priester ncderstorttcn. Beschaamd keken zij en mijn oudere zuster in do schoot zonder bijkans te durven opzien. Haar vroegere vriendinnen bezagen haar nu met afkeer dezo die hen haatten en benijdden, met triomfeerenden blik. Toen ze eens de oogen op sloegen ontmoetten zij geen onkel vriendelijk of zelfs medelijdend oog de tempel van God was in eene hel van haat cn nijd veranderd. Wat mij nog 'l meest aan 't harte pakte was het zicht van mijn klein broertjon van zes en mijn zusje van acht jaren. Ha, zij verstonden wel wat cr gebeurde zij voelden wel die atmosfeer overladen met vij andschap en wrok jegens hen doch zij hielden zich als verstonden zij niets met dwazen blik, met opcngesparkelde oogen keken zij rond! Met te gebaren dat zij niet begrepen, dal niets van 't geen daar gebeurde hen raakte, zochten de arme kleinen eene verzachting aan al die vernedering, aan al hun wee. Hoe hij zich ook geweld aandeed toch ont snapte or hier aan Victor een half verkropten snik. Hij hoestte twe.c, drijmaal om zijn ontroo- ring te verduiken. Dit duurde weken, maanden, jaren. Ik kon het niet lang volhoudon ik weigerde nog naar de kerk te gaan. 't Was 't geen de priesters zochten. Konden zij mijn ouders, mijn familie uit do kerk doen blijven wat hadden zij het dan schoon ziet eens wat voor ketters, wat voor ongeloovigen wij waren 1 Vader plaatste mij onmiddelijk in de stad en ik was gclukkiglijk van ons vervloekte dorp verlost. Ik wachtte lange maanden vooraleer terug te keeren. Eindelijk kwam ik eens voor eenige dagen in verlof. Welko verandering I Jade liefde van vader en moeder en kinderen voor elkander was in den grond nog dezelfde doch do overspanning om zich bij zooveel be leedigingen, hoon en vernedering Ic bedwingen had de zenuwen verzwakt, ex-broken. Elkeen was neerslachtig en t«.;rz«lv-r lijd lastig en op vliegend van karakter geworden een klein vergrijp der kinderen, oen woord, een niet

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1