DE GAS. Katholieke legen de Schoolbons. Weer rijzen als paleizen,.. Erembodegem. ïMINOVE. Uit Sottegem. Miiigelainaiigei. maakte vader en moeder zenuwachtig en soms, 'tgeen ik vroeger nooit gezien had, vlogen zij heftig tegen elkander op om dan eenige stonden later vol berouw elkaar in de oogen te staren en stilzwijgend om vergiffenis te smeeken. Bij moedor vooral vond ik veel verandering. Soms wierd zij op eens boos op hare kinderen mijn zustertjes verdroegen alles, zwegen en zuchten diep of weenden in stilte, 'k Was slechts twee dagen t'huis en 'k verstond het raadsel moe der trachtte in den drank troost en vergetenheid te vinden. De jacht op de schoolbons, ten voordeele der nooit verzadigde kloosters, dat hebben de Daensisten met helder vooruitzicht be seft, zal de schooloorlog doen uilbarsten, hevig en onverbiddelijk zooals onder de wet van 79, indien alle vrijgezinde krachten, het land door, niet samenspannen om de Vryheid te redden en de Vrede te bewaren. lii*lerwl«»eliug. Mijnheer de Uitgever van De VolksgazetAelst. Sedert eenige weken heeft De Volksgazet eene reeks artikels gegeven over de gas. paar ik in die artikels, 't zij rechtstreeks, 't zy onrechtstreeks meermaals aangewezen word, namelyk in de nummers van 19 en 26 Februari, en 5,11 en 18 Maart 1900 en elf, verzoek ik Ued. het volgende, in Uweerst- verschijnend nummer, op eerste of tweede bladzyde op te nemen. Het doel dat de naamlooze schryver dier artikels wil bereiken is klaar het blykt uit zijne eerste zinspelingen, meermaals her haald (nummer van 19 Februari 1911 ;)hy schryft niet, om eenen bestuurmaatregel te beknibbelen, wat zyn recht is, maar wel enkel om verdenking te werpen over de eer lijkheid en de onbaatzuchtigheid van dege nen die de vergunniLg hebben ondersteund. Onder meer, lezen wy immers in dien artikel Die machtige naamlooze maat- schappyen. weten de gemeentebesturen te dwingen, en, deinzen niet achteruit voor groote opofferingen.... De Société Cen- trale, moet waarachtig forsige en onweer- staanbare argumenten ter harer beschik- king hebben.... Enkele Aalstersche aan- deelhuuders zullen in hunne handen vry- ven.... en gy eindigt met de vraag Wat heeft daar achter geschuild Het is dus klaar, het is niet uit overtui- ging, maar Omdat de Maatschappy on weerstaanbare argumenten ter harer be schikking had dat wy de vergunning hebben verdedigd. Die grove beschuldigingen zjjn natuurlijk naamloos. Naamloosheid past de lafaards best, en, ik noem een lafaard, den schry ver van uwe artikels, zoolang hy niet zal aan gewezen hebben met feiten, Wat daarach ter heeft geschuild. Ik voeg er by, dat noch ik, noch een enkel lid myner familie, rechtstreeks, of onrecht streeks net minste belang of aandeel in de Société Centrale, bezit, of heeft bezeten. Doch, ik wil een oogenblik terug keeren op de omstandigheden, waarin wy de vergun ning hebben voorgestaan vooraleer deze te verdedigen, hebben wylen M. Dor reman, die toch wel een bekwaam ny veraar was, en ik, lang, en grondig de zaak onderzocht. Wy hebben verschillige gasgestichten ge weest bezoeken, onder anderen, Lokeren, St-Niklaas, Leuven, Brussel allen steden, die dezelfde uitbating hadden. Wy hebben de rekeningen van die gestichten uitgepluisd, en, het is slechts na het voor en nadeel der zelf uitbating onderzocht te hebben, dat wij eindelijk tot een besluit zyn gekomen, en zelfs de voorwaarden hebben gesteld, onder dewelke het ons bleek, dat de vergunning mocht toegestaan worden. Ilebbon wij goede of slechte voorwaarden gesteld twee bestatiginge'n zullen daar op aiilwuurili.ii Ten EersteIk heb al, of soak r al de bestaande kontrakten van ver gunning in ons land, op dien oogenblik be slaande onderzocht, en niet een enkel ge vonden die voordeeliger voorwaarden gaf. Ten Tweede Lier, Dendermonde, St-Niklaas onder meer, hebben voordeeliger gevonden «ie voorwaarden van Aelst te aanvaarden dan de zeifuitbating voort te zetten. Sedert zou ik u nog het voorbeeld van Wetteren kunnen aanwijzen, die de zeifuitbating stemde over vier of vyf jaar, en reeds geluk kig is geweest, er te kunnen van afzien. Andere overwegingen, hebben ons van de zeifuitbating weerhouden. De stad zou ver plicht geweest zyn een kapitaal van onge veer een million onroerend te maken, voor die enkele gasverlichting, en, bygevolgdoor de noodzakelijkheid gedreven, van dit groot kapitaal vruchtbaar te maken, zou zij zich voor zeer lange jaren moeten verzetten heb ben, tegen het inbrengen van elektrisch licht, terwyl wy thans, onder dat opzicht, al onze vryheid behouden. Ge spreekt van de groote winsten, die de stad zou opgestreken hebben honderd dui zond franken veor een verkoop van een mil- lioen kubieke meters, zulks is eenvoudig belachelijk, want gij houdt geen rekening van het kapitaal dat de stad zou ontleend hebben, nog van de doodingen, die in een gasfabriek zeer groot moeten zyn, en.gy houdt noch min rekening van deze omstan digheid, die voor ons ook van groot gewicht was, het is dat de steden in het algemeen zeer slechte uitbaters zyn, dat is eene niet te betwisten waarheid. Eenige andere punten aangehaald ii uwe artikels eisschen ook een antwoord De Maatschappij zegt gy, heeft eene gan sche nieuwe gasleiding gelegd, ten einde, hare drukking te kunnen vermeederen zooveel zy wil. Het is de stad, die de Maatschappy verplicht heeft, de gasleidin gen te vernieuwen, ten einde de geheele stad, treffelijk te kunnen bedienen. Dien maatregel, verwierf de algemeene goedkeu ring van den gemeenteraad. Daarenboven, ten einde misbruiken te vermyden, hebben wy zelf eenen drukking meter doen plaat sen die ons gestadig toelaat de drukking na te zien. Deze is regelmatig van 0 m. 038. Ge schryft ook nog datHet kontrakt niet alleen de warmsterkte moet vaststellen, maar ook vooral de verlichtingsterkte, 't is te zeggen de hoeveelheid licht, dat een gasbek moet geven per kubieken me- ter gasverbruik ge voegt er by a De Société Centrale heelt dit middel van kontrool zorgvuldig verzuimd, en onze stadhuisbazen hebbea geen veranderin- gen aan het voorgestelde kontrakt dur ft ven brengen, Die bewering bewyst den kwaden trouw van uwen naamleozen schrjjver, want het kontrakt zegt uitdrukkelijk in zyn art. 19 De Verlichtingsmacht van ket Gas, moet dusdaning zijn. dat onder eene djukking van 2 tot 3 millimeter water, men dezelf de verlichting kunne bekomen, als deze van eene carcellamp, brandende per uur 4igrammen gezuiverde koolzaadolie, met o een verbruik van doorgaans 105, en hoogs- tens 115 1/2 liters gas per uur. Daaren boven geeft hetzelfde artikel, ons recht, al de volmakingen te eischen die aan de hoe danigheden van het gas kunnen gebracht worden, door den vooruitgang. Eindelijk, wat de kolenhandel betreft, schryft ge, dat de verbintenis genomen door de Société Centrale, van geenen kolen handel te dry ven na 1 Mei 1912, nietig is, of ten minste dat de stad de maatschappij niet kan verplichten die verbintenis te eer biedigen. Spijtig waarlijk, dat de schrij ver van zulke ezelary ons niet bewyst waarom eene verbintenis per brief genomen, en, aan het proces verbaal der zitting ge hecht. dezelfde waarde niet zou hebben, dan eene verbintenis in het kontrakt neer geschreven. Het stadsbestuur heeft het recht, het na leven van die verbintenis te eisschen, en, zal het eisschen zy bezit de middelen om de maatschappy te verplichten indien het noodig is, en, zou onder meer schadever goeding kunnen vragen. De kiezing nadert, de Volksgazetis reeds het strijdperk ingetreden, zy toont welke hare wapens zullen zijn een eerlijke stryd van grondbeginselen zal zij niet. voe ren, zulks ware te gevaarlijk, en, in tyd van kiezing, weet zij goed hare aanvallen tegen den Godsdienst voor eenige weken te verduiken... Maar, persoonlijkheden, zin spelingen over de eerlijkheid hare tegen strevers voorgebracht, met voorzichtigheid, om, aan eene veroordeeling te ontsnappen, zulks, past haar beter. Ga voort, Mynheer, de katholieken vreezen die polemiek niet, zy zal de verachiing verwekken van alle •erlyke Aalstenaars, en ons met Oktober aanstaande, eenen nieuwen zegepraal ver zekeren, die den zegepraal van 1907 ver achter zich zal laten. Aanvaard, Mynheer, rayne groetenissen. R. Moj'ersoen. Nota der RedactieM. Moyersoen, om onzen kwaden trouw te bewyzen, beweert dat artikel 19 van het kontrakt de verlich tingsterkte van de gasuitdrukking vaststelt. Om onze lezers onmiddelyk daarover in te lichten, halen wij hieronder letterlyk het artikel 19 van het kontrakt aan, zooals het verschenen is in het verslag over de open bare verlichting door het stadsbestuur aan de byzonderste inwoners der stad gezonden. (Dit artikel werdt gestemd in de zitting van den gemeenteraad van 13 Oktober 1906). Artikel 19. Hoedanigheid van de gas. De uit te deelen gas zal uit kolen ge trokken wezen. Er zal mogen gebruikt worden, ver mengd met kolengas, koolstof houdende watergas in eene verhouding dewelke 30 ten honderd niet te boven gaat, behoudens de gevallen van overmacht behoorlijk be- statigd De gas zal verzuiverd wezen volgens de beste bewerkingen, zoodanig dat zij in be merkbaar hoeveelheid noch ammoniak, noch acide sulphydrique bevat. De ondernemer zal standvastig zyne fabricatie op de hoogte houden van de be werkingen die voor den verbruiker de voor deeligste en de krachtigste zyn, alsook van de volmakingen die aan de hoedanigheid van de gas kunnen gebracht worden door de vooruitgang. De gas zal van geene min dere hoedanigheid dan de gas der stad Brus sel mogen zyn. De verwarmde kracht van de gas zal onder 5000 caloris per kubieke meter niet mogen staan Vindt ge daarin de zin die M. Moyersoen uitdrukkelijk uit artikel 19 aanhaalt en die handelt om de verlichtingsterkte Waarom dan altyd uwe tegenstrevors van kwaden trouw verdacht maken Uw antwoord is wal flauw, mynheer den schepene van finan ciën, en ge schynt weinig overtuigd te zyn van wat ge schrijft. Wy zullen in het toe komend nummer breedvoerig uw antwoord bespreken. Wy hebben in ons voorgaande nummer, aan den Hoofdopsteller-Uitgever van De Denderbode, 't orgaan van M. De Sadeleer en eeniger mate ook, van M. baron Louis de Bethune, wat hij in zijn blad zooal denkt over de schoolbons, of zij deze goedkeuren enz. En Denderbode heeft over die vragen gezwegen als een graf. Wij moeten dus denken, dat het orgaan van talrykeen gezaghebbende katholieken van ons Arrondissement, beslist tegen de schoolbons zyn. Inderdaad, de nieuw ont- worpene schoolwet is een ontwerp van het grootste belang voor de belgische klerika len de klerikalen moeten er duidelijk mede of er tegen zyn. Ware Denderbode er mede. wy zouden reeds lang zyne antwoorden op onze vragen gekregen hebben. Nu dat hij niet antwoordt moeten wy denken dat hy, en met hem al deze waarvan hy 't hoogst gewaardeerd orgaan is, er ondubbelziening tegen zyn Dit gewichtig feit is waard te worden aangestiptL. Hoeveel kloosters zouden er thans wel te vinden zyn op 't grondgebied onzer -provin cie Oost- Vlaanderen Die vraag stelden wij, gansch bij toeval, aan een vriend te Gent en deze had juist, volgens den Almanak der Geestelijkheid van 't Bisdom van Gent, eene officieuze uitgave van 't Bisdom, dit getal berekend TeGent(stad) 38 vrouw- 11 mannenkloosters te Aalst 12 te Oudenaarde 9 te Denderm. 10 te Eekloo 5 teGeeraardsb. 6 te Lokeren 8 te Honse 6 teSt-Nicolaaa 12 in de andere gemeenten 335 id. id. id. id. id. id. id. id. id. Totalen 441 id. id. id. id. id. id. id. id. Dus, byna 500 kloosters, voor onze pro vincie alleen, een getal dat nog gedurig aangroeit. Eerlang zal er geen dorpje meer zijn hoe klein ook van bevolking, of er zal een klooster zyn, met vier of vyf zusterkens; voor deze alle de plaatsen van onderwyze- res, van meesteres van handwerk Voor deze vetbetaalde lessen van huishoud kunde enz. Voor deze het wasschen en stryken van het keiklinnen enz. enz Voor deze de beste groenten,de malschte kiekens, de vetste konynen van de lichtgeloovige boeren Arme menschen die in de ontwe- tendheid gehouden, worden, aan wie men nog kan doen geiooven dat er armoede heerschtin de kloosters, terwyl or veel, zeer veel geld op eengestapeld ligt. Een paar bewyzen, onder meer. Drie, vier jaren geleden drongen dieven des nachtsin cen vrouwenklooster te Rupel- raonde en maakten er een buit die ver de- honderd duizend frank overtrof noch tans,'t verlies van dien schat heeft'tkloos- ter niet op 't zand gebracht. Hier in Aalst is 't van algemeen geweten dat een der voornaamste oorzaken, de voor naamste misschien, die zoo vele jaren, het bouwen van een nieuw gasthuis heeft be let, de leening is geweest van vijftig dui zend frank, gedaan door een klooster aan een hooggeplaatst en invloedryk persoon der stad. En 'I is aan de kloosters dat het Gouver nement voornemens is jaarlijks nog eens 20 miljoen te grabbelen te gooien Aalst den 6 April 1911. Geachte Heer Opsteller. Mag ik nog eens, maar dit voor de laatste maal een beroep doen op uwe vriendschap en u verzoeken, dit klein antwoord, eene plaats in uw geëerd blad te willen geven, alsantwoord op het schrijven in uw nummer van 2 April 1.1. brief gedagteekent van 23 Maart 1.1. en onderteekent Een Vriend der Bedienden Het Bestuur, heeft niets te zien in deze zaak die gansch persoonlyk is. Verders ben ik niet gewoon persoonlyke kwesties uit den vergeethoek te halen. Ik zou by voorbeeld kunnen spreken over de jaren 1870-1871-1872.... ten tijde van M. Francois zaliger Pro deo maar ik wil my niet met zulke stommiteiten bezig houden Die liet schoentje past, trekke het zich aan en in 't vervolg doen ik gelyk de Gen tenaars. Zonder vronk. Een ware vriend der Bedienden. Nota der Redactie Wij verklaren het debat gesloten. Zoo wat drie jaren geleden zat eene familie onzer gemeente nog al in vuile lakens. Men twistte en vocht onder elkander, dat hooren en zien vergingen, in een woord daar ge beurden zonderlinge dingen, zooals er zel den of nooit voorvielen. En dit alles ge schiedde om het erfdeel van moeder en va der te verdeelen; het huisgezin was verdeeld in twee kampen, en eene overeenkomst was dus onmogelijk, want reeds had de eene par tij de zaak in handen van bevoegde mannen gegeven, en het was in de oogen van het volk onmogelyk of er moesten processen uit voort spruiten. Maar de kliek die naar ge zegd werd verre uit best was gevaren, had weinig goeste om het langs rechterlyken weg te laten beslissen. Ze liepen de beenen van onder het lyf, de eene met oude versle- tene schoenen, de andere met blokken zon der leeren aan, wel gelykende op eene bende bohemers, naar Aalst by zekeren klerikalen heer, om over die duistere zaak geen licht te doen schyuen. Hoe dit alles is omgeklonken weten wy zelf niet, maar toch kunnen wy zeggen dat alles in den doofpot is gebleven. Meer nog, de slimste van de bende, leerde onmiddelyk zijn naam zetten, en werd kajevan van dien klerikalen heer. Van links en rechts komen er van die soort lichtgeloovige buiten menschen by dien kwast geloopen, hy speelt de schoenen aan, trekt mede by Menheer, ia gaat er op los erger dan vroeger e«n zielhond om het vel van nen niensch te koopen, brengt hen by Menheer binnen, en Menheer en zyn aan werver doen goede zaken en de sukkelaars van tien negen, mogen gerust heengaan en alles zal wel afgeloopen zyn, zoo maakt men het hen ten minste wys. Zoo had de aanwerver een drietal weken, alweer eenen in de klauwen gekregen, hy trok er op eenen Zaterdag mede by Menheer, waar juist een vriend van my zat, en deze hoorde het volgende gesprek De Rondlooper. Menheer, deze man hier by my, zou gaarne hebben dat Gy de zaak welke hy voor heeft klaar speelt. Menheer. -—Uw naam vriend (de man zegt hem). Hebt Gy nog straffen gehad en hoeveel Hoeveel zoudt Gy wel kunnen geven De man. Meüheer al wat ik geef is te veel, maar ik zal toch zooveel kunnen geven. Menheer. Goed jongen, ik zal aan stonds schry ven om de zaak goed te doen af- loopen, en ik zal U nen goeden advokaat be zorgen, dus ge ziet dat Gy moogt gerust zyn hé De man. Ja menheer. De rondlooper. Menhser ik moet U nog iets vragen, dagelijks komt er eene vrouw by my geloopen, om te vragen hoe het zit met den persoon die wy al lang beloofd had den doen naar huis te komen, die vrouw zegt dat wy haar altyd met leugens paaien. Wat zytgij zinnens ermede te doen f Menheer. Zie vriend, rondlooper, ik vertrek met den trein van twaalf uren, wilt Gy dat ik hem onmiddelyk medebreng De rondlooper trekt een oogsken op MeDheeren zegt van ja. Menheer. Nu vrienden ik moet heen gaan en reken op wat ik daar zooeven heb gezegd. (De twee anderen vertrokken en muiten gekomen vroeg de rondlooperZeg eens hoeveel zult ge aan my geven De man. Ja maar, dat is te zien, ik moet voor te beginnen 20 franken aan Menheer geven, maar als alles goed komt, zult gy wel zyn van ray, hoort ge. De rondlooper. Zeg eens, zult gij nu hier en daar in liberale herbergen gaan ver tellen, dat uwe zaak zal goed alloopen en bezonderlyk dat dien jongen dezen nainid- dih zal te huis zyn, dit is koren op mynen molen, ge verstaat he De man. Daar moogt gy op rekenen, wees gerust. Nu waarlyk, die man heeft zjjn compli ment heel wel afgelegd, en iz in vele her bergen zooals het den rondlooper hem had opgelegt, alles gaaD vertellen. Maar wat nu het schoonste van de zaak is wel dat de man is gestraft, en dat den jon gen, waarvan sprake, waarschynlyk te zwaar woog om Menheer hem mede te brengen, in alle geval is hy nog weg, on danks de stellige belofte van Menheer. Allo. volk van Erembodegem en omlig gende dorpen, wanneer zult gy weten dat dit alles fopperij onzer dompers is, wanneer, nog eens zult gy uwe oogen openen, om aan het spel van zulke mannen te.verzaken, het is hoog tyd dat dit ophoude, ik weet er van te spreken. Eene vrouw van de Leuvenstraat Einde der Werkstaking. Het was een blijde kreet welke Woensdag avond de stad rondliep cc De Werkstaking is gedaan, men her neemt morgen het werk 1 Elk ademde weer vry, by burgery en in werkmanswyken, de vak vereenigingen be- vlagden hunne loiialeD, de blijdschap was algemeen overal was dit gelukkig nieuws het onderwerpder samenspraken en overal liet men zich in dankbare bewoordingen uit over het werk van het schepencollege dat zyne zending van verzoening zoo gelukkig had weten te volbrengen, en wel byzonder over den yver aan den dag gelegd door schepen Belin die zich gedurende gansch de staking dagelyns ten dienste der werklieden heeft gehouden, en tyd noch moeite heeft gespaard om tot oplossing te geraken en de nakende armoede af te weren. De afgevaardigden der vakvereenigingen, de heeren Flips en Pieters, die er niet wei nig toe bygedragen hadden om de koppig heid der hevigsten te overmeesteren en de verzoening te voliedigen, kregen ook hun deel in dien lof. Deze werkstaking heeft eens te meer be wezen dat de werklieden als hunne ware vrienden niet moeten aanzien degenen die hen door hunne vleitaal verblinden, hunne koppigheid aanvaren, De gelukzoeker die hier getracht heeft by de stakende werklieden de verzoenings commissie verdacht te maken, was niets anders dan een vischer in troebel water. Hadden ze naar die taal geluisterd, de sta king hadde nog voort geduurd, de ellende hadde nog toegenomen. De wraak der werklieden zal zich vroeg of iaat wei eens tegen die gelukzoekers keeren o— Me Bund «lor Oud-leerlingen van «Ie Alid«tell»are acliool komt per plakbrief aan liet publiek net doet zyner stichting te herinneren door het bezorgen van schoolgerief en het verleenen van stu diebeurzen, begaafde jongelingen der be hoeftige volksklas in staat stellen om de leergangen dezer school te volgen. Het bestuur maakt bekend dat de leer lingen der Voorbereidende Afdeeling, welke komt geopend te worden, ook deze voordeelen zuilen kunnen genieten De 1 ond zal dus een zekeren steun verleenen, hetzy in schoolgeld, hetzy in boeken, aan de behoeftige leerlingen, die zich in de voor bereidende klassen laten iuschryven ei: zich door hun gedrag en vlijt weten te on derscheiden. De Bond doet tevens een oproep tot alle voorstaanders van Officieel Ouder wys om zich als lid te laten inschry ven De oud- leer lingen betalen jaarlyks, ais werkende ledenj eene minima-byürage van éen frank de beschermende leden xniustens vyf frank. Oui hoogerbedoelde voordeelen te genie ten, moeten de ouders of voogdeQ der leer lingen zich schriftelyk wenden tot ean der bestuurleden M. M. J. Michiels, Eere-Voorzitter Dr C. Behn, Voorzitter L. Van Impe, Ondervoorzitter Arth. Cosyn, id. Alb. Van impe, Schrijver F. Van Dyck, Hulpschry ver. o— Burgeriyice stand van \laove. Aangifte van 31 Maart (inbegrepen) tot 7 April (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 3 Vrouwelijk 1 OVERLIJDENS Bertina Piret, 59 j. zb, echtg. van Jan- Alexis De Deyn, beenhouwer, Kerkhof- straat. Maria-Catharina Sehiettekat, 73 j. zb. wed Van Petrus Vernailien, Burcht- straat, (Hospitaal) HUWELIJKEN Geene. Maand Maart 1911 Geb. 19 Huw. 3 Overl. 18. 1* kwartaal 1911 Geb. 66 Huw. 11 Overl. 45. Ha ha ha Hoe kluchtig, niet waar, die vrijheid on» door de klerikalen verleend. En, zooals onze vriend Leonard Willoms, Maandag laatst in zijne Voordracht over de nieuwe ontworpen schoolwet terecht zegde een klinkend bewijs dier katholieke vrijheid hebben wij hier te Sottegem «elf 1 Ja, Egmont die door den klerikalen bloedhond Alva om «ijne vrije denkwijze werd onthoofd en wiens standbeeld hier vroeger door een vrijzinnig ge meentebestuur werd opgericht tot eeuwige schande der klerikale vrijheidswurgers. Thans zijn wij gekomen aan den door de kloosters zoo gretig begluurden schoolbon. Tot nu toe bezaten de gemeentebesturen het recht de kloosterscholen te ondersteunen, doch nu wil men ze verplichten hunne kassen wage- wijd open te zetten tot het verleenen van subsi- diën aan scholen die hoegenaamd geen waarborg aanbieden 'tis afschuwelijk. En nochtans, de ontwerper der schoolwet van 189.), do jezuïet Schollaert, verklaarde in 1895 in zijne memorie van toelichting Voor j de verdeeling der schooltoelagen kan de Regeering voorstellen - ofwel het systeem van toelage per leerling, ofwel het systeem eener toelage per klas. De toelage per leerling (in andere woorden de schoolbon) zou in de prahtyh aanleiding geven tot moeilykfoden van versehilligen aard en zou vooral aanzetten tot a de jacht op de leerlingen, tot eene hernieuwing van den tehooloorlog in een groot aantal ge- meenten. Do Regcering heeft dus de voorkeur gegeven aan hot stelsel dat da toelage in erenredi. beid brengt met bet aantal aïzon- derlijko klassen in elke school. En zie daar, ruim 15 jaren nadien, konn die zelfde schommeimoid der Belgische gennjter- den met den toen door hem afgekeurden school bon voor den dag. In het blad De Hulponderwijzer, het or gaan der chnstelijüe onderwijzers van Wesl- Vlaanderen, lezen wij het volgende L)e jacht op de leerlingen zal gevoerd wor- den overal waar scholen van versoniliendo kleur bestaan. L)e sonooioon moet noentans a ook onvermijdelijk schaden aan 't ouderwijs, in 't meerendeci onzer katuolieke buitenge- meenten en kleine sleden waar reeds knech- temcholen door kloosterzusters en broeden be- stuurd worden. Welnu, in vele gemeenten van Zuid-Vlaan- deren oestaat die jaent op de leerlingsn van a nu reeds (en hier, ie Öottegem, niet zeker De schoolbons zijn er oou. niet noodig om den huisvader vrije keus van scuooi te vorschaf- feu. Zal door'tinvoeren van den scnooiDon, de vrijheid van den huisvader verzekerd zijn Maar wat zien wij nu reeds op sommige v plaatsen gebeuren V Vaders, die om de wille a van de bete brood, hun vrijen senouikeus, a hun door de wet toegestaan, slachtofferen a anderen die uit eigen belang hunne vrijheid a verloochenen. De dwanguitgeoefend ten jare a 79, zal niet te vergelijken zyn aan dezen a die overal, un door alle parijen, door het invoe- a ren van den schoolbon, zal uitgeoefend worden. Zal ook. de huisvader, soms uit eigen be- a weging of door tussohenkomst van anderen, a geenen dwang uitoefenen op den onderwij- a zer Hij kan immers zijne" kinderen uit de a school trekken en alzoo den stofielijken toe- a stand van den onderwijzer in gebaar bren- a gen. Zullen zij geene voorwaarden stollen, a vooraleer hunne kinderen aan den onderwij- a zer toe te vertrouwen 1 Tot nu toe was onze strijdkreetWeg met de hongersloonen a nu komt er nog bij a Weg met de schoolbons, bron van tweeden en a tores den schooloorlog. a Zie daar. hoe hevig de grootste belangheb benden, de katholieke onderwijzers, tegen de "ieuwe school wet opkomen Zie hier nu, wat wijlen Monseigneur Harlez, leeraar aan de hoogeschooi van Leuven, reeds in 1893 schreef De toelagen volgens 't stelsel der schoolbons a zyn vernederend voor den onderwjzer, doodend a voor de tucht in ue school en een gedurige oorlog a tusschen de schoolbesturen, a Wij achten bovenstaande aanhalingen vol doende om onze lezers te doen inzien dat het aannemen van de ontworpen schoolwet een he vige schooloorlog zou te weeg brengen. 't Is daarom dat wij ze bestrijden en dat wij onze vrijzinnige vrienden aanzetten al het mo gelijke te doen om die schoolwet te doen intrek- ^•®n* (Vervolgt). Na het eindigen der maandelijksche vergade ring der Liberale Jonge Wacht, werd Maandag laatst alhier, door 't toedoen van den Liberalen Volksbond en de Lioerale Jonge Wac.it, eene Voordracht gehouden over de ontworpen nieu we schoolwet. De gepaste wooorden heeft de voordracht gever, onze vriend Leonard Wiilems, de on grondwettelijkheid van liet ontwerp doen uit schijnen, het belachelijke van de vrijheid van den familievader doen inzien, de schooloorlog beloovende schoolbon uitgelegd en het zoo ge zegd verplichtend onderwijs, in do ontworpen sohoolwet voorzien, afgebroken, Dat spreker goed begrepen werd, bewijst het applaus waarmede h--t einde zijner rede werd begroet, alsmede de algemeeno stemming eener dagorde waarbij de Liberale Volksbond en de Liberale jonge Wacht krachtig protest aanteekenen tegen't school wetsontwerp der Re geering en de Kamers verzocht worden bedoeld ontwerp te verwerpen omdat het ongrondwet telijk is, omdat het de vrijheid van den fami- lievaderprijs geeft aan de jachtmakers op den schoolbon on omdat do gemeentekassen veel grooter lasten zullen te dragen hebben zonder blijkbaar voordeel voor 't openbaar onderwijs. Zoudagruat. - V*n 5 uiiJlags tot middernacht, dienstdoende Vpotheker op Zondag 9 April 1911, M. RENNEBOOG, Nieuwstraat. - Sportiaigciul». Heden Zondag om 2 1/2 uren op h t terrein vau de Sportiny- club (Puitenput) belangryke match tus schen del"» ploegen van de Racing club van Wetteren, overwinnaars der Vrienden- schaal en de Sportingclub. Vryen ingang voor de leden, Het bestuur hoopt, dat al de leden dez<=* match met hunne tegenwoordigheid zullen ••"•"•eren. Openbare bostelooze Voor- «Jracb Woensdag, 12 April, te 8 uur s avonds. Bovenzaal van «Graaf Egmont» Groute Markt. De Ongevallenwet, door den Heer Rei- raond De Schaepdryver, advokaat. Vrye Toegang voor iedereen. Waarom nog hoekten wanneer'wij openbaarlijk verkluivn dat eene enkele t'lesch BORSTSIROOP DEPRATERë, den hevig sten en oudsten hoest geneest. Al deze die SIROOP DEPRATERE geno men hebben, zijn eens om te verklaren dat haar gelijke niet bestaat en zeggen aan al wie het hooren wilt DAT IS DE WARE GOEDE REMEDIE. Prijs 2 fr. de groote fiesch in die apotheken namenllijk te Aalst liij Al. \I Oail.-oaut, Boler markt en De Vulkeneèr, Esplanade.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2