DE BOSCHGEUS DE GAS. JVIJNOVE. Montaigne, Essays, l iii c. ix. Uit Sottegem. Schoone leer Briefwisseling. Willemsfonds. De Schoenlapper. Alingelainangel. Tie rassche Mik op de werkzaamheden van het Willemsfonds is voldoende om te oordeelen over de waarde in het belang der pogingen om ons volk tot hooger leven te leiden. BrlefwlHeliny. Mynheer de Uitgever van De VolksgazetAelst. Ik heb met verbazing Uw antwoord op mynen brief gelezen. Het bewast de onge hoorde lichtzinnigheid met dewelke De Volksgazet de belangrijkste punten be spreekt. Sedert acht of tien weken, geeft uw medewerker herhaaldelijke artikels over het Gas, en. ik bestatig thans dat hy zelfs het contrakt niet heeft gelezen en misschien wel niet bezit. Hy heeft zich uitsluitelyk bepaald raet kennis te nemen van het ontwerp van contrakt, en wil het doen doorgaan voor het contrakt zelf. Welnu, ziehier in zyn geheel, art. 19 Het uit te deelen Gas zal uit kolen ge- trokken wezen. Er zal mogen gebruikt worden ver- mengd met kolengas, koolstof houdende watergas in eene verhouding dewelke 300 o niet te boven gaat, behoudens de ge- vallen van overmacht behoorlyk bestatigd. Het gas zal verzuiverd wezen volgens de beste bewerkingen zoodanig dat het in bemerkbaar hoeveelheid noch ammoniak, noch acide sulphydrique bevatbrandend zal het geenen reuk mogen verspreiden. De verlichtingskracht en de hoedanig- heden van het gas, zullen vastgesteld worden gelijkvormig de onderrichting van M.M. Dumas en Regnault, van den 12 December 1800 aan de partyen wel be- kend. De verlichtingsmacht van het gas, moet dusdanig zijn, dat onder eene drukking van 2 tot 3 millimeters water, men dezelf- de verlichting kunne bekomen als deze van eene carcellamp brandende per uur 42 grammen gezuiverde koolzaadolie met een verbruik van doorgaans 105 en hoog- stens 115-5 liters gas per uur. De verwarmingskracht van het gas zal doorgaans minstens 5000 calorien bedra- gen voor eenen kubieken meter gas, ge- meten op de temperatuur van 0 graden en onder een drukking van 1 atmospheer. De ondernemer zal standvastig zyne fa- bricatie op de hoogte houden van de be- werkingen dis door den verbruiker de voordeeligste en de krachtigste zyn, als- ook van de volmakingen die aan de hoe- danigheid van het gas kunnen gebracht wonien door den vooruitgang. Het gas zal van geene mindere hoedanigheid dan het gas der stad Brussel mogen zyn. Overigens met ons te verwyten dat wy geene voldoende bepalingen zouden vastge steld hebben, betreffende de verlichtings kracht van het gas, bewyst zeer eenvoudig uw opsteller dat hy zonder kennis van za ken spreekt. Sedert dat het gebruik der gloeibekken schier algemeen is geworden, hebben die bepalingen meest al haar out verloren, en moest er byzonderlyk gesteund worden op de verwarmingskracht. Gelief, Mynheer, dit artikel in uw eerst komend nummer op te nemen, in antwoord op uw Nota der Redactie van Zondag 1.1. Aanvaard, intusschentyd, mynegroete- nissen. R. Moyersoen. Nota de>' Redactie Er is daar iels duis ter. Wy hebben hier voor ons het verslag der bespreking van het kontrakt der gas- vergunning door het Stadsbestuur zelve uitgegeven het kontrakt is door den ge meenteraad gestemd in de zittingen van 21 September, 24 September en 13 October 1906. Het artikel 19 is gestemd in de zitting van 13 October, en het luidt letterlyk zooals wy het acht dagen geleden hebben medege deeld. En het verslag eindigt met deze woorden Dus volgens de Raad, gelet op artikel 81 der gemeentewet, gewyzigd door artikel 4 der wet van 30 Juni 1865, stelt als hierboven de voorwaarden vast van het kontrakt aan te gaan voor de verlichting van de stad Aalst met de Naamlooze Maat schappij Sociótc Centrale pour l'exploita- tation intercommunale de l'industrie du gaz et de l'électricité. Het kontrakt zal aan de goedkeuring van de Bestendige Deputatie van den provincieraad onderworpen wor den. Dus moet men na de stemming van den gemeenteraad veranderingen gebracht heb ben aan 't aangenomen kontrakt. Door wie, hoe en wanneer zyn die veranderingen ge daan Is dit gedaan volgens de voorschrif ten der gemeentewet M. Moyersoen zal zich wel wachten van daarop te antwoor den. Is dat waardig van een schepen van fi nanciën en volksvertegenwoordiger van te durven beweren dat het kontrakt door den gemeenteraad gestemd maar een eenvoudig ontwerp is. Waarom u zoo belachelijk maken Toen een lid der linkerzijde in debespre- 99 oftle Belgische Vaderlander* TEN JARE 1586, door J. J. M O KE Vrij in de Volkstaal overgebracht —o— Het is zoo, zegde vader Cornelius, ik zal dan de plechtigheid van dit huwelyk moeten doen want gy zyt niet meer in staat die kerkplechtigheid te vervullen, myn oude vriend. Welaan, verliezen wy ten minste geenen tyd, opdat ik niet langer veroordeeld zy hongersnood te lyden. Ik heb sedert dezen morgend nog niet geëten Frederik glimlachte voor dien spoed, maar Adelaida was er bang van. Reeds, zegde zy, dewyl het schaamterood haar op de wangen steeg I wanneer myns vaders asch nog nauwelijks koud geworden I dit ware een schelmstuk I Myn kind, antwoordde de pastoor, in dien uw huwelyk slechts eene feest ware indien de vreugde of de driften, u alleen naar den autaar leidden, ik zou spreken ge lijk gyhet oogenblik is nog niet gekomen, king van den gemeenteraad voorstelde van in artikel 19 de verlichtingssterkte met veel zorgvuldigheid te bepalen, was het M. Moyersoen die er zich tegen verzette. En nu eensklaps vernemen wij door de pen van M. Moyersoen iel ve dat de verlichting- sterkte in artikel 19 letterlyk bejjjaald is zooals in het oud kontrakt. Die bepaling is volgens u schier zonder nut geworden sedert het gebruik der gloei bekken. Maar waarom dan eene nuttelooze voorwaarde na de stemming van den ge meenteraad in het kontrakt inlasschen P Heden gebruikt men gloeibekken, maar zou misschien M. Moyersoen kunnen voor spellen welke soort van bekken men binnen 20 en 30 jaren zal gebruiken? Uw tegen strever voor een onwetende uitmaken is een armzalig argument waaraan men in slechte zaken zyn toevlucht neemt. Wy beweren niet zoo zeer op de hoogte te zyn der gasondernemingen als M. Moyersoen aan wiens overgroot talent wy hier eene openbare hulde brengen hij heeft waarlyk de intresten der Société Centrale op eene meesterlijke manier behartigd en verdedigd, en daarom moeten al zyne stadsgenoten er hem eeuwig dankbaar voor zyn. M. Moyer soen heeft de vergunning aan de Société Centrale met hand en tand bygestaan en ver dedigd en dit uit loutere overtuiging. Zie daar waarom in de stad eene petitie in om loop is om de naam van M. Romain Moyer soen aan het Park in den Osbroeck uit er kentelijkheid te geven. N.B. Wy hebben bovengemelde brief van M. Moyersoen opgenomen alhoewel hy ons per deurwaarder niet was beteekend. Wy vinden dat M. Moyersoen te schatrijk is en dat wy een dienst bewyzen aan de maat schappij met hem beleefd te verzoeken in het vervolg den penning te jonnen aan de deurwaarders, die het zoo bont niet hebben als hy. o— By plaatsgebrek is ons antwoord op den brief van verleden week verschoven tot toe komende Zaterdag. Werkstakingen en katholieke laveeringen. Het einde der werkstaking in de fabriek Stichelmans is door Recht en Vrede. den katholieken stadsmoniteur op slecht ver kropte spytonthaald geworden. Naar zyn zin zou de staking nog veertien dagen, dry weken, moeten geduurd hebben, al was het maar om den socialistischen vak bond in den grond te booren in voordeel der christene vakmannen, op wie de klerikalen in dergelyke gevallen toch mogen tellen als steunpilaren van hunne lage politiek. De woorden van Recht en Vrede die nen onthouden te worden, dat de werklie den ze wel in hun geheugen prenten, wy drukken ie letterlyk over Is er iemand die hier deerlijk van zijne pluimen liet, 't is de roode Vakbond, en nie mand anders. En, is er een schoone uitslag bekomen 't is alleen de katholieke vrijgevigheid, de ka tholieke milddadigheid, do katholieke en op rechte werkmansliefde die er op roemen mag. De kas der Rooden was ledig geraakt tot op den bodem en de zoogezegde slachtoffers van het gevloekte papenras mochten begin nen op de kom te bijten. De groote bluffer van Gent sprong dan bij, niet om de eerste maag krampen te stillen, maar wel om dc gaaien nog wat gemakkelijkcn moed en troost in te pompen. En, men gaf den raad het werk toch maar te hernemen aan de door de fabriek voorge stelde voorwaarden. Van eenen anderen kant was en bleef de Christene naastenliefde onuitputbaar; rijke giften stroomden toe van alle kanten hoe ver der het ging, hoe meer er kwam. Ook kwamen de gaaien naar de Christene Vakvereeniging over bij de vleet en met den dag. Nog veertien dagen, drij weken, en de roode Vakbond lag in duigen. Het was dus niet om armoede te stelpen dat de katholieken-openlijk de christene vakmannen steunden, hot was alleen uit kivstaktiek, eenerzyds als strijdmiddel tegen de Liberalen, anderzijd# als strijdmiddel tegen de socialen. Het is het kenmerk geweest van gansch dezen stryd, wat ieder helderdenkend werk man wel voelde, maar nu eerst ronduit of loom weg bekend wordt door Recht en Vrede. Wanneer de katholieken geven, is het uit christene naastenliefde, heoben ze de ge woonte te zeggen. Maar men heeft slechts hunne houding wat na te gaan in deze werkstaking en in deze der fabriek Van den Haute en De Clercq om het doel te kennen der zoogezegde ka tholieke vry'gevigheid, der katholieke mild dadigheid, der oprechte katholieke werk mansliefde. maar de beweegredens welke dit huwelyk vergen zyn ernstig. Uwe veiligheid, uwe eer en nw bestaan hangen er misschien van af. Eerbiedigt de nagedachtenis uws vaders, met zyn vdrigsten wensch te vervullen met u een beschermer te geven, door hem gekozen en die in uwe kinderen den naam uwer edele familie zal doen herleven. Adelaida. riep Frederik uit, ziende dat zij nog aarzelde, wy zyn maar een honder tal stappen van zijn graf verwyderd ik wil er u heenleiden myn hart zegt my, dat het geheugen uw# goeden vader u een gelukkig besluit zal inboezemen. Komt, betrouwt u op uwen oprechtsten vriend. Gaat er heen gaat er heen zegde de monnik, de deur der kamer openende by uwe terugkomst, zult gy ons in de kerk vinden EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Ik dompel mii met eebogen hoofde plomp in den dood, gelijk in eenen •tommen duisteren afgrond, die mij met eenen «prong verzwelgt, en mij in een oogenblik veramacht. Het begon reeds duister te worden, als de twee geliefden te samen het herderlijk hui# verlieten om zich ter grafstede des heeren d'Agua te begeven. Beiden waren diep be- In de eerste werkstaking, deze der even- gemelde pantoffelfabriek, góld het in den grond eene loonkwestie. In den beginne sprongen de katholieken de werklieden by, de christene vakvereeniging randde in hare bladen en schriften de patronen meêdoogen- loosaan.en riep dat «nooit de liberale fa brikanten de werklieden aan zulke koude harteloosheid hadden gewoon gemaakt. Plechtig verklaarde zy nu de heeren niet .vilden toegeven, dat zy haren plicht zou vervullen tot het uiterste I De ka tholieke inschrijvingen gingen hunnen gang en de geestelijkheid teellende aan net hoofd der lijsten. Edoch 't spel was van korten duur men vreesde de politieke vrienden, de heeren De Clercq en C°. de steun, ten minste de open bare steun, bleef weg, de christene vakman nen raasden nog wat in hunne gazetten, en vonden alras dat ze hunnen plicht vervuld hadden tot het uiterste en de twaalf uitge sloten werklieden mochten op de kom byten De tweede werkstaking brak uit by libe rale fabrikanten. Seffens zat een katholiek gemeenteraadslid gereed die gedurende de lange werkstaking der pantoffel makers noch gekikt noch gemikt had om voor de stakers in het strydperk te treden. Hij over haastte zich en kwetste zijnen neus. De Christene Vakvereeniging, gesteund eerst bedektelyk, later openlijk, door de ka tholieken, ging den stryd aan.... Wgen de socialistische vakvereeniging. Gelukkiglyk had het Schepencollege de leiding der onderhandelingen tusschen werkman en patroon op zich genomen. Maar onder de drukking van belanghebbende po litiekers, brengen de christene vakmannen het welgeluliken der onderhandelingen in gevaar door laffe verdachtmaking der ver zoeningscommissie. Dr Behn laat zich niet ontmoedigen, hy volhardt en komt tot het gewenschte vredeverdrag alvorens dat de katholieken in de patronagie hun comedie- spel hebben uitgespeeld. Want op een echt kluchtspel liep het daar Zondag afEen geestelijke nam daar het woord om aan het publiek de leugen te her halen welke reeus in de week door het Nieuwske van den Dag was rondge strooid, namelijk, dat de werkstaking een einde had genomen dank aan de tusschen- komst der geestelijkheid 11 en men voegde er ditmaal by wat alle verbeelding te boven gaat dat dit ook te danken was aan een persoon wiens naam hij niet verzwijgen kon, en hy noemde... M. Dr Van der Haegen 1 Een dergelyke openbaring verwekte na tuurlijk daverend handgeklap I Meent ge dat M. Van der Haegen protes teerde of aan verontschuldiging dacht Oh neen De jongen meende dat het ge beurd was en meesmuilde met dankbaren glimlach 1 Elke cirk heeft haren August —o— Burgerlijke «tand van XInovo. Aangifte ran 7 April (inbegrepen) tot 14 April (niet inbegrepen) GEBOORTEN: Mannelijk Vrouwelijk 2 OVERLIJDENS Gustaaf Van de Velde, 51 j.zeeldraaier, weduwenaar van ClementiaSichin, Burcht straat (Hospitaal) Jozef Prové, 71 j. molenaar, echt van Joanna Agustina Maria De Mol, Denderkaai. HUWELIJKEN Geene. In ons vorig schrijven hebben wij dus gezien dat de schoolbon vroeger veroordeeld werd door katholieke Ministers en Monseigneurs. Thans xien wij ook dat de katholieke nieuws bladen dagelijks verplicht worden, dagorden op te nemen van hunne eigene christene onder- wijten, die den schoolbon verwerpen en ern stige wijzigingen aan het neergelegd ontwerp eischen en dat selfs volksvertegenwoordiger Daens, de nieuwe schoolwet bekampt, omdat zij te gevaarlijk is en aanleiding zou geren tot den wroedsten schooloorlog. En nochtans, volgens het onderwijzersblad De Christene School werd het ontwerp opge steld door de rechtskundige afdeeling van den Katholieken schoolbond, welke voor doel heeft de belangen van het lager wetenschappelijk en godsdienstig onderwijs te behartigon in de vrije scholen, uitsluitend onderworpen aan het bisschoppelijk gezag, en samengesteld is uit een geestelijken afgevaardigde per provincie, benoemd door de Bisschoppen, met een geestelijken voor zitter en secretaris door de Bisschoppen be noemd en één of twee wereldlijke afgevaardig den. En als wij zien dat een in dergelijke voor waarden opgesteld wetsontwerp de eensgezin de goedkeuring niet wegdraagt van alle katho lieken en vooral van de meest belanghebbenden (de christene ondencytert,) dan zouden wij, antiklerikalen, wel groote dwazen moeten zijn wogen, en zy wisselden weinige woorden. Maar wanneer zy ter begraafplaats aange komen waren, wanneer zy te samen geknield en hunne gebeden vermengd hadden, volgde allengskens op die woelige ontroering eene zachte en weldoende kalmte. Men zou ge zegd hebben dat des grijsaards geest hunne vereeniging toelachte en over hen het ver- trou wen en den vrede des harten spreidde. Zy vertoefden langer dan zy wel gedacht hadden, op dit geheiligd graf, en toen zy te rugkeerden waren hunne handen ineenge strengeld, en hunne harten spraken dezelf de taal. Zy vonden vader Cornelius in de kerk, met het geestely'k plichtkleed omhuld, de goede pastoor die getuige van hun huwelyk had willen ztfn, en een oude koster. In te genwoordigheid van dit klein getal deugd zame lieden, werden hunne handen plech- tiglyk vereenigden de huwelijkszegening uitgesproken. Vader Cornelius weende van vreugde en aandoening, dewyl hij de hart roerende voorschriften van het huwelyk herhaalde en de pogingen welke hy aan wendde om zyne aandoening te verbergen dienden maar om dezelfde nog meer te doen bemerken. Nogtans een dof gerucht, gelyk aan het geritsel der twygen dat de noordewind be weegt, weerklonk rondom de kleine kerk om dergelijke wet, waarvan de zoogezegde ontwerper zelf en de klerikale frutkrabbers over 't algemeen geen woord van begrijpen, te laten doordrijven. Zoo leert ons den zeer katholieken XX* Siècle van 6 dezer, dat de niet-betalende gemeente scholen van Brussel bezocht worden door i2,277 leerlingen en de vrije katholieke scho len door 4,26S leerlingen en dat tegen 86 fr. (waarde van den schoolbon te Brussel,) de stad Brussel, volgens de nieuwe schoolwet, van Staat en Provincie eene toelage zou bekomen van 309,380 frank 40, terwijl de katholieke vrije scholen slechts 45,824 fr. 40 zouden krijgen Welke grove leugen Inderdaad, de stad Brussel krijgt wel voor hare 12277 leerlingen der niet betalende lagere scholen do som van 309,380 fr. 40 maar voor do 4,263 leerlingen der katholieke vrije scho len, die jaarlijks ook een schoolbon van 36 fr. ontvangen, krijgen de klerikalen van Staat 4,263 X 36 X 0,6 92080,80 Provincie 4,263 x 36 x 0,1 15346.80 Gemeente 4,263 x 36 X 0,3 46040,40 of te samen fr. 153468,00 en niet 45,824,40 fr. wat een verschil daar- stelt van 107,4>43,C0 fr. Ziedaar hoe do lezers van klerikale gazetten ingelicht en op een dwaalspoor gebracht wor den Wij dagen XX* Siècle uit onze cijfers te weerleggen. Die terechtwijzing gedaan zijnde voor de lezers van den XX' Siècle, te Sottegem, gaan wij thans onderzoeken welke uitgaven de mogelijke aanneming van het neergelegd wets ontwerp voor Sottegem zou teweeg brengen. Onze gemeente, die thans eene bevolking heeft van ruim 5000 inwoners, is bijgevolg gerangschikt in de 3' afdeeling en vertegen woordigt de schoolbon hier eene waarde van 32 /Yank. Wij overdrijven geenszins als wij zeggen dat de kinderen van 6 tot 14 jaar, ruim 15 t. h. der bevolking van Sottegem vertegenwoordigen, zoodat, bij dc uitvoering der nieuwe schoolwet, hier minstens 750 kinderen de school zouden bezoeken. Thans zijn er van die 750 kinderen, ongeveer tOO die de gemeenteschool bezoeken, en van de 650 andere, gaan er misschien wel OOO bij de masoeurkens. In 1906 ontving de gemeente Sottegem van dc provincie 150 frank voor de lagere school den Staat 1780 1250 y bewaarschool oi te samen 3180 fr. en zij betaalde voor het lager onderwijs 4050 voor de bewaarschool 3000 of in 't geheel fr. 7050 zoodat zij uit hare kas 7050 - 3180 - 3870 frank bijlegde. Volgens het neergelegd nieuw schoolont- werp, zou de Staat 6/10, de provincie 1/10 en do gemeente 3/10 van de waarde des schoolbons betalen mocht zij er dus doorkomen, dan zou de gemeente Sottegem ontvangen van den Staat 750 X 32 x 0,6 14400 de Provincie 750 X 32 x 0.1 2400 of te samen fr. 1G800 terwyl zij zelf 750 X 32 X 0.3 730Ö fr. zou moeten byleggen of 7200 3870 frank meer dan in 1906, som welke grootendeels zou terecht komen in de kassen der doodarme metsceurkens uit 't klooster. Inderdaad, aan kosteloos lager onderwijs zou er, te Sottegem, jaarlyks 16800 d- 7200 24000 frank worden besteed, waar van de gemeenteschool voor hare ÏOO leer lingen 100 X 32 3200 frank en de diep be klagenswaardige masoeurkens 20800 fr. zouden trekken. Voorwaar een schoon vooruitzicht voor de gemeentekas en vooral voor de reeds diepbe- proefde lastenbetalere. Opgelet dus, voor de opcentiemen, want de felle kleppers die onze gemeente besturen zijn, bij mangel aan kluiten, van nu al verplicht de ledige kas to sluiten voor de behoeftige zieken der gemeente). (Vervolgt). De katholieks zedenleer, dio in de klerikale scholon onderwezen wordt, is de eenige goede, ■00 ten minste Jeeren de dompers. Ziehier een staaltje van die zedeleer. komen de van pater Lépicier, professor in godgeleerd heid. In een boek, onlangs van hem verschenen en door M. Fabre des Essarts in L'Exode besproken, verklaart hij Wanneer personen, uit vrijen wil ketter geworden, openbaarlijk hun ketterij verkondi gen en anderen door hun voorbeeld of hun ver derfelijke redens aanzetten om dezelfde dwa lingen bij te treden, dan kan niemand het be twijfelen dat zij verdienen uit de Kerk verban nen en door den dood uit het midden der leven den weggerukt te worden. Pater Lepicier bepaalt zich niet bij dien vromen wensch. Ilij voegt erbij Meer dan eens had de oude koster, die het minste bewogen was. het hoofd met verwon dering en onrust omgedraaid. Eensklaps op het oogenblik dat de gebeden byna ten einde liepen, hoordé men een vuurschoteen ge kweste man stortte in de kerk, al roepende alarmalarm de geuzen En hy zonk sterzend neer. Frederik. greep de bevende Adelaida in zyne armen, drukte ze óp zyn hart, en hij meende zich onoverwinbaar te gevoelen, De pastoor behield zyne koelbloedigheid en zette zyn gebed voort. Vader Cornelius was vooruitgesprongen, om de nieuw gekomene die met bloed overdekt was, ter hulp te snel len, en waarin hy ter zyne groote verwon dering, den boer sociniaan erkende, die zy' n gastheer in het Tervueren bosch geweest was. Neemt geen acht op my zegde de ge kwetste, Sluit de kerkdeuren en doet de noodklok luiden. Maar het was reeds te laat. Jeremias en eene bende booswichten en fanatieken ver schenen aan den ingang der kerk. Vaarwel, zegde sociniaan ik sterf omdat ik de vernieling van dezen tempel heb wil len beletten, en gy' zult myne nagedachtenis doemen, omdat ik uwe zienswijze niet deelde. Hy glimlachte en blies den Iaatsten adem Zoo min als het verkeerd is een zeer scha delijk dier te dooden, zoo min is het slecht een «ehadelijk leven te ontnemen aan een ketter die de Goddelijke waarheid verdraait en door zijn listen het heil der anderen bedreigt. Leven de katholieke «edensprekers die nog altijd in denzelfden geestestoestand verkeeren als ten tijde der Inquisitie, die duizenden onzer voorzaten om hun gedachten martelde, tot de dood een einde aan hundijden kwam stellen Hoe is dit overeen te brengen met het godde lijk gebod Met wil of met werken slaat nie mand dood Wy ontvangen een scliryven van liet Schepencollegie onzer •tad over liet artikel Eenige Cyrera In ons toekomend num mer zullen wy liet laten ver- •chynen. De Redactie* Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrye toegang voor iedereen. Bovenzaal van Graaf Eginom. x> Dynsdag, 18 April om 8 uur 's avonds. Aanleeren van het lied. Woorden van Adolf Geyskens. Muzien van Henry Sarly. I lk heb geen tijd om lang t» slapen. Geregeld ben iit vroeg te been Als nog de vaak den buur doet gapen Klop ik de zool al op den steen... Mijn hamer hoort men vaak nog klinken Als gansch de steeg ligt in de rust En toch laat ik den moed niet zinken Den heelen dag zing ik vol lust Refrein Naaien, stikken, Plakken, flikken Ja verstellen kan ik fijn... Hebt ge schoeisels op te knappen, Moesjes vóór-of achterlappen, Dubbel zolen, nieuwe kappen, Kom gij zult tevreden zijn l II Een echte parel is vrouw meeken Zoo vindt ge er geene tweede meer Ze is rap en nugger als een bieaen En immer vlijtig in de weer. Zij schonk me een dochter en tweezonen 'kBen op mijn kleuters waarlijk fier: En 't kleine huis, dat wij bewonen Is 't netste van het heel kwartier Refrein III Och klanten zal ik nooit ontberen 'k Heb in de wijk 'neii goedon naam Mijn jongens gaan het stieltje leeren, Dan werken wij gedrieën saain En moeder zal er wel voor zorgen Dat op de toekomst wordt gedacht Geen vrees meer voor den dag van morgen Dat schenkt ons moed en sterkt de kracht Refrein mi 'k Wensch maar alleengezond te blijven En binnen enk'le jaren zijn Weer boven op met ons gevijven, Dank aan 't bedrijf van Sint Krispijn, Hoe zou men niet vol iever zwoegen Met zulke toekomst in 't verschiet Mijn hart ja, poppelt van genoegen En ik herhaal mijn lustig lied Refrein MANXEXKOOR Vrydag 21 April om 8 1/2 uren 's avonds in de Vier Winden by deu heer Jan Bruyndonck. Aauleeren van nieuwe liederen. Zoudagrust. Van 's middags Éot middernacht, dienstdoende Apothekers op Zondag 16 April 1911, M. Bonner, Bisschop straat. Maandag 17 April, (2« Paaschdag), M. Callebaut, Botermarkt. Openbare ku«telooze Voor drneiit. Napets en Omstreken met Lichtbeelden, door den Heer Julius Sterck, Kunstfutograaf, op Donderdag, 20 April, te 8 uur's avonds. Bovenzaal van «Graaf Egmont» Groote Markt. Vrye Toegang voor iedereen. Liberale Werkmaaskrinr ALGEMKENE VERPLICHTE VERGADE RING op Zondag 23 April 1911 te 31/2 u. stipt namiddag op uoete vau 25 centiemeu, in het lokaal Coucordia, o Schoolstraat. Velodroom. Buitengewone ope ningskoersen in den Aalsterschen Velo- uit, met de kalmte van een deugdzamen man. Ik zal eene mis lezen voor derustzyner ziel, mompelde de monik met droefgeestig voorhoofd en nedergeslageu oogen. Vervol gens met tierheid ter ontmoeting der geu zen vooruitstappende, vroeg hy hun met bedreigende stem Wat wilt gij hier? Jeremias sprak niet. Hij had zich niet verwacht in die kerk de jonge lieden te onG moeten op wier lotsbestemming hy' zoo een noodlottigen invloed uitgeoefend had, en hun onvoorziene aanblik scheen hem van zyn schik te brengen. Maar een zijner gezel len, die meteen hellebaard gewapend was, antwoorde koelwng wy willen u geen kwaad, grootmoedige kapucyn want ge zyt gy het die ons van het gevaar verwit tigd hebt, in het plein van Maldeghem. Wij zullen ook de goede heer pastoor van Sinte Michel die een goed ouderling is, eerbiedi gen en die jongeling die ons hulp geboden heeft. Maar het offer der afgo len beelden is God aangenaam. Wy' moeten die afschuwe lijke beelden verbryzelen I En hij duidde met de hand de standbeelden der heiligen en het Christusbeeld aan. Wordt voortgezet»

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2