Zondag 23 April 1911 Prijs 3 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 19 ZeiT belangrijk Bericht. Groote Maiden-Speech Een professor van Leuven Briefwisseling. VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. f per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. AALST, SS APRIL 1911. Onze achtbare Volksvertegen woordiger de heer RENS, houdt- alle EERSTE ZATERDAGEN DER MAAND, van 10 tot II 1/2 uren 'smorgends, zitting in het lokaal der Liberale Associatie Graaf van Egmont, Groote Markt, Aalst. De andere Zaterdagen der maand, zal op dezelide uur en in 't zelfde lokaal, een der hoofdmannen der Liberale partij zich ter beschik king houden der kiezers. afgestoken door den heer volksvertegenw. Romaan Moyersoen buiten de Kamer. Verleden Maandag en verleden Dinsdag, werd hier te Aalst, in het Sint-Jozefcollege, een katholiek Congres voor ons arrondisse ment gehouden, opzettelijk ingericht 0111 aan den Heer Romaan Moyersoen toe te laten zyn maiden-speech, die hem reeds lang op de tong jeukte, uit te spreken, daar hij tot nog toe enkel de gelegenheid nad zich be kend te maken in de Kamer door het willen reinigen van het spuwbadje Wauwermans aldus zei tot ons een van de beste, maar zeer rare katholieken, die zich vrij toonen, en die dan ook zoo welwillend geweest is, ons het volgend verslag in te dienen over de merk waardige rede, uitgesproken door onzen schepene van fi nan tien. Ziehier dus volgens onzen katholieken medewerker - de redevoering van den heer Moyersoen Eerwaarde Heeren, Mevrouwen Mijne Heer en, Geloofd zy Jezus Christus Gode zij dank, 't is vandaag myn feestdag, mijn dag. Heden wil ik myn maiden-speech houden daar er nog al ongeletterden in de zaal zyn, wil ik u verklaren dat maiden-speech zooveel be- teekent als maagdelyke redevoering ik ben de maagd, nog niet. gehoord en nog niet aan geraakt in onze achtbare Kamer van volks vertegenwoordigers. tenzy door dien rossen waalschen socialist Hubin, die byna op myn maagdelyke zuiverheid spuwde, evenals hy het deed op den nooit volprezen Wauwer mans. Daar ik u allen, geachte broeders en vu rige zusters, veel hoogerstel dan myn colle ga's in de Kamer, wil ik u van mijn maagde- lyk talent laten genieten voor de anderen, myn talent, dat nochtans reeds overal een voorbarigen roem heeft verworven, van 't sneeuwig Noorden tot het bloemig Zuiden, van 't Oosten tot het Westen (zonder sneeuw en zonder bloemen), myn talent dat door de Engelen in de hoogte gevoerd wordt tot ginds bij den overwinnaar van hel en aarde. Vergeeft me, brave broeders en vurige zus ters, dezen langen volzin breed van diepe poëzie maar, in 't midden van zoo'n vurige vergadering, voel ik mezelf zoo onstuimig vurig worden, dat het niet anilers kan of ik moet poezie scheppen. Zoo ook was de schil der Milet, toen hy op de aandoenlykste wyze in zyn meesterstuk L' Angelus zyn gevoel, het gevoel van allen, wilde weerge ven. Begrypt ge goed wat ik zeggen wil Ziet, er zijn van die vurige momenten, dat men zelf met meer weet wat men zegt. Weet ge wie Milet was P Ik weeter ook niet veel van, maar heb onthouden dat zijn Angelus voor vele duizenden franken verkocht werd hoe spijtig toch, niet waar, dat ik nooit een angelus geverfd heb. (voor de stadskas) P Geloofd zy Jezus Christus 1 Heden houden we dus Congres, God zy dank I En 't volk, dat brave, geliefkoosde volk van onze eeuwenoude, roemryke, vurige stad, heeft getoond met dit Congres mee te leven. Veel vlaggen steken er uit, voorna melijk in de herbergen en bij kwezels, waar geen enkel stemmetje te verdienen is. En nu ter zake! want ik word gewaar, dat het uur vordert, ik zie dat velen onge duldig worden in de zaal, en ik heb nog niets gezeid. Vooruit dus, evenals «Ie jon gens van Aalst-Voorwaarts en van den On- partydigen Neringsbond, die ik in mijn han den zou willen houden om een katholieken burgersbond te stichten. Nu eerst ontdek ik dat ik nog niemand verwelkomd heb vergeeft me dit, broeders en zusters, maar evenals een schuchtere maagd onhandig te werk eaat, bedeesd, soms verschrikt om het onbekende, zoo on handig ben ik in mijn maagdelyke redevoe ring Ge hoort dat ik veel van bombast en poëtische figuren houd o ik zie wel, dat dit bombast en die figuren velen van u doet lachen, maar dat is omdat ge den vurigen rijkdom cn al de mysteriën en al de gelief koosde wendingen van onze aloude, roem rijke en zoo geliefkoosde, vurige moedertaal niet kent. En nu ter zake Welkom, welkom dus, hartelijk, vurig welkom Mijn welkomgroet aan U, Eerw. Heeren geestelijken van het arrondissement. Gij ver tegenwoordigt hier dat uitverkoren korps Ylaamsche priesters, die zoo goed te paard rijdt, zooals Mijnheer Van de Vyvere II de zen namiddag in den katholieken werk- manskring zal zeggen. Mynheer Van de Vyvere houdt ook veel van figuren en ver gelijkingen zooals ik dan kan men veel zeggen en eigenlijk niets ik weet dat hy dezen avond de priesters zal noemen onze ruiterij. Waarom, «lat weet ik niet, want 'k hel) hen nog nooit zien rijden maar, 't is toch schoon gezeid. Welkom aan die kloeke, vurige ruitery dus. die ons bij iedere verkiezing doet zege pralen in iedere gemeente. Die ruiters zijn de kiesdravers Ah nu begryp ik waarom ze de ruitery uitmaken Met oprecht genoegen stel ik vast dat hier niet aanwezig zyn, noch Pater patat, noch Pater hesp, noch Pater brood, noch geen enkele andere van die kostelyke paters, aan wie we, in een verdoemd uur, hospicien- grond verkocht hebben aan 35 fr, per roei, terwijl we soms eenen vierkanten meter dub bel en dik betalen. Spijtig dat we die stom miteit begaan hebben, want de liberalen hebben ze ontdekt, evenals ze nog andere spijtige zaken ontdekt hebben over druk werk en gasfabrief. Maar, laat ons samen den goeden God bidden opdat de kiezers onze geniale streken zouden vergeten hebben met October. Den welkomgroet ook aan UEd., vrouwen van Vlaanderen, die met zooveel genegen heid tot mij komt. Gij zijt «le schoonste perel en zult hier by mij een zwaren oogst kunnen garen. (Gelach, dat door den heer Moyersoen niet begrepen wordt). Den welkomgroet aan U, politieke strij ders van het Land van Aalst -Ja, wellicht zullen we nog menige nederlaag onder gaan misschien worden we totaal over rompeld, maar dan zullen we vallen met de vlag in de hand, en aldus zult ge den hemel verdienen I Aan U, geachte collegas van Kamer en Senaat die me te Brussel nog nooit gehoord hebt, hulde en dank omdat ge hier twee da gen naar mij komt luisteren. Hulde en dank duizendmaal aan U, den nooit volprezen Staatsman, aan U, M. Woeste, die maar een veer bezitgodsdienst en katholieke partij. Dood dus aan al dege nen, dieniet gelooven zooals gij Dood aan al degenen, die niet katholiek zyn 1 Dat is een hoogedel werk, M. Woeste. Den welkomgroet aan U, katholieke bur gers, die var: stille armoede vergaat, omdat we u niet bijtijds geholpen hebben. We zul len eens aan u denken, als we tyd over hebben. Den welkomgroet ook aan U, achtbare onderwyzers en leeraars van ons arrondisse ment. O ik weet wel dat het U verboden is U in den strijd der partijen te werpen onze Woeste heeft «lat verbod nog uitgevonden, maar dat is alleen geldig vcor de liberalen en socialisten. En gij, officieele onderwyzers en leeraars, moet werken om het officieel onderwys te vernietigen, want de officieele scholen zijn slechte scholen. Laat de liberalen uw namen maar opnemen we zullen u in 't uur van 't gevaar verdedigen. Daarby, we willen niet langer zelf en alleen onze katholieke scho len onderhouden, we gaan die doen betalen uit den zak van iedereen. Komt dus gauw by ons. Den welkomgroet aan u ook, vrienden van de buitengemeenten, die, niettegenstaande dat we om uw verzuchtingen lachen, ons nog steeds getrouw gebleven zijt. Dat is braaf van u 1 Eindelyk, den welkomgroet ook aan U, beminde en dierbare werklieden. Ge bevindt u hier thuis in ons midden alle geschillen van maatschappelijken stand zyri hier ge bannen ge zult dus braafkes zyn en ons geen harde waarheden komen vertellen. Ook niet komen zeggen dat een derde uwer zelfs hun naam niet kunnen schrijven. We beminnen U, we liefkoozen U en zullen u alles beloven, als ge ons uw stemmetje geeftziet, we spreken de volkstaal M. Woeste ook is dat niet schoon Wy, rijke menschen, dalen tot U neder, en vragen U. smeeken U zelfs ons te zeggen wat ge be geert, behalve liet algemeen stemrecht en we beloven u te onderzoeken, als ge braaf zyt. Het alg«?meen stemrecht zou u te vrij maken en dat mag ook niet zyn. En aan u ook, jonkheden een hartelyken welkomgroetgy zult van uw rol weten gebruik te maken. Ik zeg het hier, in de tegenwoordigheid van onze vurige zusters Eere aan de partij, die zulke jeugd telt zy mag zonder vrees en vol hoop de toekomst te gemoet zien, omdat die jeugd weet waar uit haar rol bestaat En nu gaan we samen in volle vryheid alle hangende en staande kwesties behan delen, ik zeg in volle vrijheid, dat is natuur lijk katholieke vryheid, en ge weet wat dit beteekent. Eri nu vooruit 1 Herinnert U eerst nog dat ik de zoon ben van Vlaamsche Christene van weleer, dat ik de zoon ben van boeren, die konden sterven voor hun geloof en voor de ziel van hun kind. Daarom ook roep ik uit Ze zullen haar niet hebben, de schoone ziel van 't kind I Brave broeders en vurige zusters, bewyst me nu een dienst. Verkondigt luid»? en verre myn talent van maagdelyken spreker roemt overal den inhoud, den vorm en de taal van deze dichterlijke redevoering, waarop ik dag en nacht zes maanden gestu deerd neb, en weest me indachtig by gemeen te- en kamerverkiezingen. Geloofil zy Jezus- Christus (De redenaar wordt luide toege juicht rechts en spottend aangekeken links, waar de werklieden en boeren zitten de vurige zusters drukken hem vurig de hand), degclyk Staatsonderwijs 1 Schollaert's nieuw schoolwetsontwerp heeft voor eenig doel, doel dat trouwens weinig verdoken is door den klerikalen minister, het officieel onderwys te vernieti gen en, wat het lager onderwijs aangaat, den toestand dus, thans, ten platten landen en in de kleine vlaamsche steden heerscht algemeen te maken het land door het vry. d. i. het kloosteronderwijs de algemeene regel, 't officieel of 't gemeenteonderwijs de uitzondering. Als de fanatieke minister denkt dat alle klerikalen, zelfs alle orthodoksch gebleven roomsch-katholieke geestelijken zyne mee ning deelen nopens de degelijkheid van het vry onderwys, samen met zyn afkeer voor het officiéél onderwys, dan slaat de man den bal leelyk mis. By de verlichte geeste lyken, by deze die buiten 's lands hunnen geest hebben ontwikkeld en hunne denk wijze hebben gelouterd moet hy meer dan een tegenstrever ontmoeten. Wy meenen het te mogen besluiten uit eene zinsnede welke wy aantreffen in een klerikaal tyd- schrift De Groene Linde, nummer 4, van Juli 1905, in een opstel verschenen met de handteckening er onder van priester J. De Cock (een Herdersemmenaar), professor in de Germaansclie Philologie by de hooge- school van Leuven. Deze heer was eene studiereis gaan doen in Duitschland en hy geeft, in bedoeld opste), zyne reis indruk ken ten beste aan de lezers van De Groene Linde. Ziehier de zinsnede welke ons, in dat opstel, zoo aangenaam getroffen heeft: De kapelaan van Sint Martens, te Münster vroeg my gaarne naar Belgische toestan- den byzonder naar die van 't onderwys. En wat dat dit kapittel betreft, hy was van oordeel, dat zy, «le Duitsche katholie- ken met hun leerplicht en hun degelyk onderwys in wel ingerichte Staatsscho- len, alles wel ingezien, beter vaarden dan wy (Belgische katholieken) met ons onderwijsstelsel dat per slot van reke- ning eene fopperij wasvoorde katholieke bevelking. By de lezing ge vod t men den indruk, dat priester-professor De Cock 't volkomen eens is met den kapelaan van Sint Martens te Münster. En 't is die fopperij welke Schollaert en zijne fanatieke meerderheid, nu dat de katholieke bevolking zelf ze moede is, wil opdringen auu het gansohe land Ik stede van de officieele of Stafscholen nog beter in te richten en er het onderwys nog derge- 1 ijker te maken, om ze op de hoogte te bren gen van de üuiische Staatsscholen waarme de volgens den kapelaan van Sint- Martens, te Munster, zelfs de Duitsche katholieken zoowel by varen, Schollaert bewerkt hun nen ondergang Met zulk genoegen zomlen wy de mee- nirig hooren van Mürnlerschen kapelaan over 't nieuw belgisch Schoolwetsontwer p. L. We deelen hieronder den brief mede die ons van wege 't schepencollegie werd gezonden als gevolg op ons arti kel Eenige Cijfers. We hebben meer dan eene gegronde reden om die iniassching te weigeren, doch we houden er aan onze lezers kennis te doen nemen der slechte plei dooi van een schepencollegie dat twee maten en twee gewichten heeft. Aelst, 12 April 1911. Mijnheer Karei Amant, Drukker-Uitgever van de Volksgazet, T./S. De lezers van Volksgazet zullen onge twijfeld ons dankbaar wezen, volledig inge licht te worden over de kwestie der onteige ning De Wolf, in de Arbeidstraat. Deze die, gebruik makende van zijn onbe twist recht, ten stadhuize de rekening dezer onteigening is komen afschryven, het ft uit partijdige vyandschap niet alles blootgelegd zoo het betaamde. Reeds zyn hem gedeelte lijke terechtwijzingen toegekomen van eenen der belanghebbenden doch de bezon- derste aangeklaagde, «lat verkwistend dora- persl>estuur. heeft toch ook nog recht op zelfverdediging. Al was de voltrekking van de Arbeidstraat beslist, sedert de aanneming van hetafly- ningsplan in 1892, nog in 1906, achtte het Schepencollegie de te verrichten onteigenin gen als zoo dringend noodzakelijk niet, wanneer in eene Zitting van den Gemeente raad, terloops van eene bespreking, een libe raal Gemeenteraadslid de aandacht op doze noodwendigheid trok. Het was dus niet om eene vraag te voldoen van de Heeren De Wolf, die liever geene verandering zagen geschieden aan hunne nyverheidsinrichtin- gen, dat door ons Coil ge onderhandelingen met de eigenaars zyn aangevangen. Er werd tusschen partyën overeengeko men, dat om de langdurige bepleitingen voor de rechtbanken to vermyden, de Hee ren De Wolf vry willig afstand zouden doen van den grond in de wegenis in te lijven, en dat zonder verder verhaal tot rechterlijke middelen het bedrag der hen te betalen schadevergoeding zou vastgesteld worden door twee schatters, eenen te benoemen door elke party, en kwier betwistingen, in het voorkomend geval, zouden vereffend wor dtin, dooreenen derden persoon, eenen advo- kaat-plaatsvervangend rechter aan het Vredegerecht. Deze overeenkomst werd goedgekeurd, zonder eenige opmerking in zitting van den Gemeenteraad van 16 Maart 1906 en aan deze zitting waren al de leden der liberale minderhei«i tegenwoordig. Geen van hen wist op de verkozone proceduur eenige voorbehouding te maken, nog iets in te brengen tegen den schatter voor de stad aangeduid. Krachtens deze eensgezinde beslissing brachten de twee schatters een verslag in, vonnissende welke som, als schadevergoe dingen, aan de familie De Wolf door de stad verschuldigd was. Vooraleer deze schatting te onderzoeken, dringt zich de vraag op, of het stadsbestuur, de Gemeenteraad of 't Schepencollege, om het even wie, ze nog verwerpen mocht on der voorwendsel dat ue schatters niet beant woord hadden aan het vertrouwen dat in hen was gesteld. Neen, wel zeker neen immers de aard zelve van deze overeenkomst ontzegde alle verder verhaal. En dan zullen uwe lezers moeten bekennen dat hy eene onbeschaamd" deugnieterij begaat, die beweert, dat ons College, daartegen niets kunnende inbren gen, zoo gewillig afgedopt heeft aan de familie De Wolf en haar het geld der stad met volle grepen toegesmeten. Volksgazet valt de experten aan 't is de gek'genheid om iets onaangenaams te zeg gen aan den gekenden «loktor, die h'ier voor rekening van de stad niet stond, en door den bevredigenden uitslag, voor zijne lastgevers bekomen, getoond heeft zeer ernstig zijne taak te hebben opgevat. De ganse he critiek komt neer op den expert, die niet wordt ge noemd. omdat de schrijver van bedoeld arti kel wel beseft hoe gevaarlijk het voor hem wezen zou de bekwaamheid, de deftigheid, de eerlijkheid en de onafhankelijkheid van dien man in twyfel te trekkeu. En welk is de critiek De Grond was geen nyverheidsgrond maar gewonen bouwgrond 1800 fr. per aar is te veel. Wij kennen bouwgronden in de stad die verkocht worden aan 300 fr. per aar, andere aan 2.000 fr. per aar, zulks volgens de lig ging of de bestemming die de kooper er wil aan geven. De Rechtbank van Dendermon- de, heeft onlangs vergoedingen voor ontei geningen verleend, berekend op den voet van 2,500 fr. zelfs 3,000 fr. per aar. Bij welke soort van bouwgronden moest de grond De Wolf vergeleken worden Was het soms geen middelmatige prys, de 1800 fr. per aar Geen nyverheidsgrond I Nochtans alge meen is het bekend, hoe de Firma De Wolf- Cosyns en Zoon sedert 1872 den bedoelden grond benuttigde tot koer van haar nyver- heidsgesticht. Een deel der magazynen waarvan de oprichting sinds dien tyd werd begonnen (de eerste bouwingsmachtiging dagteekent van den 14 Augusti 1871) stond daar reeds twintig jaren, wanneer het alig nementsplan voor de huidige Arbeidstraat werd gemaakt. De schatters bestatigden, dat de bemuurde koer gebruikt werd tot laden en lossen, tot bergplaats van wagens en camions, dat de gansche inwendige schikking van het gesticht geregeld was om langs dezen koerde uitrede ter Nieuwbeek- straat te hebben. Na de onteigening zijn vier groote poorten moeten gemaakt worden, veranderingen aan de vensters, aan le kel dergaten gebracht, ijzeren staven en tralie werken geplaatst, de zakken-ophalers die over de straat hongen zyn moeten uitgebro ken en verplaatst worden, en meer andere werken uitgevoerd. Dan moesten veranderingen komen in de waterleidingen, aan de gasbuizen voor de motors. Dan was op den koer de kassei te vergoeden, «le afsluitingsmuur weg te ne men en die kassei was juist niet versleten, of die muur in geenen bouwvalligen staat, wel integendeel alles was met zorg onder houden. In volle rechtvaardigheid moest er dus de waarde van ingestaan worden. In een woord, voor al de uit te voeren werken, gevolg der onteigening, zoo wel als voor de afbraak en de wegneming van het bestaande, hebben de experten gevonnisd dat er eene som van fr. 6515 te vergoeden was. Volksgazet zou dat jaren lang kunnen be knibbelen en houden staan dat dé vergoeding overdreven is: Maar heeft deze alwetende naamlooze schryver wel een maal in zyn leven de voet gezet op den koer dien hy beter meent te kennen dan de experten Wat ten slotte oprecht kolossaal voor komt, is de eindelyke berekening voor 5 aren 65 centiaren grond het schoon som- meken van 18749,50 fr. of meer dan 3200 fr. per aar en by kans fr. 1000 per roei Zie als erin het centrum derstai' een win kelhuis op 3 roeden grond, verkocht wordt 21,000 fr. dan zal de schryver in de Volks gazet even goed kunnen zeggen dat de koo per 7,000 fr. per roei betaalt en de batimen- ten gratis toekrygt. Waar dat het verstand van een ernstig controleur op uitkomt. Voor het laatste moeten wy er bijvoegen, hetgeen zeker by vergetenis door den wel ingelichten opsteller van Volksgaset weg gelaten is, dat de stad aan de familie De Wolf maar de som van 14,848 fr. heeft be taald, vermits er wegens te heffen bouwings taksen de som van 3901.50 fr. op het bedrag der vergoedingen is afgehouden zoodat de waarlijke koopprijs voor den grond is fr. 967,66 per aar of 297 fr. per roei. De behendige cijferaar zal zyne rekenin gen nog eens moeten herzien vooraleer hy nieuw controol op 't stadhuis uitoefenen komt. Wy verzoeken Ued. heer uitgever, dit ant woord op «h-n aanval in Volksgazet vaD 26 Maart 1911 verschenen, in het eerstko mend nummer op te nemen, en bieden u de uitdrukking onzer bijzondere achting. De Secretaris, De Burgemeester, Oscar REYNTENS. M. L. GHEERAERDTS. Ons antwoord Of het nu een liberaal gemeenteraadslid is of iemand anders die de opening van de Arbeidstraat gevraagd heeft «lat"is nu om 't even het geen de lastenbetalers aanbelangd dat is 't rond sommeken dat voor die eenige roeien betaald is. Zoodus voor de schatting van den grond De Wolf werd door 't schepencolle gie aan den gemeenteraad voorgesteld twee schatters te noemen een door de eigenaars, een door de stad en voor 't geval van onver- schil werd door beide partijen eenen der den schatter aangesteld. Wij moeten hier doen opmerken dat voor den grond De Wolf 't schepencollegie heele- rnaal anders handelde dan ze te werk gaat met oewone menschen aan deze vraagt ze hunnen prys en als die prijs te veel schyutdan krygen die menschen onmidde- lyk den deurwaarder de onteigening wordt rechterlyk gedaan en de Rechtbank noemt in liet algemeen experten, waarover ze noch den eigenaar noch de stad raad pleegt. In die kwestie die ons bezighoudt is er dus anders te werk gegaan het schepencollegie, in zyn bovenstaanden brief, ilrukt gr<>p dat die handel wyze door de liberale gemeenteraadsleden in zitting van 1906 werd goedgekeurd Vooreerst wy weten van onze liberale gekozenen zelf «lat die zaak doorgegaan is, zonder veel uitleg van 't schepencollegie en met alle haast, zooals honderde andere zaken van bestuurlijken aard, en, bovendien, hadden «le liberalen er nog iets weten op in te brengen ze zouden zelf den tyd niet gehad hebben van het te zeggen want. de knikkersmeenlerheid stemt toch gedwee al (tzij goed of slecht) wat het schepencollegie voorstelt. De heeren Burgemeester en Schepe nen gebruiken ook groote en leelyke woor den, ze spreken van onbeschaamde deuq- nieteri) omdat we deden opmerken dat 'ze zoo gewillig afgedopt hebben aan de fa milie De Wolf. In alle geval wy, en me nige eigenaars weten eene zaak, nament- lijk dat de stad in andere onteigeningen heel ongewillig af dopte en dat ze in de toekomst ook heel ongewillig zal zyn. Maar wat wy eene bestuurlijke deugnie terij vinden dat is aan verminderde prys de grond van ongelukkigen en kranken verkuopen aan ryke smachthalzen by wien alleenlijk de rook uit de schouw ontsnapt en waarvan eene stad of gemeente geen centiem profyt heeft. De Volksgazet valt de experten aan schry ven de heeren van de stad. Neen, Myn heeren, De Volksgazet laat totaal d'ex perten zooals ze zyn en we raken noch aan hunne deftigheid, noch aan hunne eerlykheid, noch aan hunne onafhankelijk heid. Voor wat de bekwaamheid der experten in 't algemeen betreft, we zyn overtuigd dat de Rechtbank van Dendennunde wanneer er kwestie is van ongelukken of wonden eenen dohtoor zou benoemen en dat ze voor H schatten van grond den geometer van t kadaster of 11 andere «leskundige zou aanstellen Dat ware overigens heollogiek. Waarheid is het, dat men tegenwoordig doktors aantreft die met alwetendheid of liever met al weterij begaafd zyn. En de heeren van 't stad bespreken nu 00li den prijs van 1800 fr. per aar aan welken den blooten grond van den eigendom der familie De Wolf geschat werd. Ge moogtdat nu draaien en keeren hoe ge wilt, ge moogt ons nu ook al schrijven wat ge wilt, dien prijs van 1800fr. is overdrevengezien de ligging van den eigendom en in vergelijking van de waarde van al de eigendommen die er rond liggen of die in de omstreken verkocht werden. En komt ons ook niet zagen met uwen nijver heilsgrond I Want als er wel nyver heidsgrond bestaat, dan is het wel den hof- gron.l op den Dam, der brouwery Burny- Burny, op \ijf stappen van den yzerenweg en rechtover 't water, en dien grond kan men niet duurder vr.rk open dan aan viij tien honderd franken per aar. In ver gelijking van dien grond ligt, den eigendom De Wolf als nijverheidswaarde buiten de stad. En als antwoord, heeren Burgemeester en Schepenen, op alles wat ge ons weet te vertellen over muur, laden en lossen, berg plaats van wagens, groote poorten, veran deringen aan vensters en keldergaten, yze- renstaven en traliewerk, zakkenophalers die over hongen (sic), waterleidingen, kas sei enz. herhalen wy tot onderrichting onzer lezers nog eens onze cyfers De stad heeft betaald fr. 17045 Waarvan voor den grond fr. 10530 Dus voor muur, kassei, kelder gaten, yzerenstaven, traliewerk en ander werk fr> 0515 Boven 10 per cent voor herplaat- »inS of fr. 051,50 tzy te zamen fr. 7166,50 En niet 6515 fr. zooals gy schryft. Nog eens, Mynheeren wij betwisten «le eerlykheid der experten niet, maar als al degenen «lie door de stad moeten onteigend worden, van hunne eigendommen jn eve^-

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1