De Zielhondenwct. POLITIE. DE GAS. Naklanken van 'l Congres. NINOVE. Uil Sottegem. redigheid zullen ontvangen van 't Reen aan de heeren Üe Wulf werd betaald, dan mogen ze allen, twee keeren in hun handen wrijven. Ge zoudt beter gedaan hebben, heeren Burgemeester en Schepenen, van in uwen brief niet te spreken van de 3901.50 fr. bouwingstaksen dat is waarlyk belachelyk en de menschen knollen voor citroenen willen verkoopen. Die taksen, ge weet het beter dan wy moeten door iedereen betaald worden, zelf doo»* degenen die door de stad niet onteigend worden En terwyl we nu op dat kapittel van de bouwingstaksen zijn, zoudt ge ons niet willen zeggen waarom tot nu toe de heeren De Wolf nog hunnen bygang niet gelegd hebben, terwijl er zooveel kleinere eige naars daartoe gedwongen geweest ziju. We zijn hier waarlijk in de stad der twee maten en twee gewichten. Zoodus heeren, niettegenstaande al uwe redeneringen en uwe behendige cyferingen, blyft onze bestatiging nog altijd dezelfde dat de heeren De Wolf bykans iOOO fr de roei hebben ontvangen, terwyl dat de grond op St. Job aan de Capucienen ver- ochtkwerd aan 35 fr. de roei. Had er geen liberale minderheid geweest de Aalstcnaars hadden dat nooit geweten. Dat is't einde van d'histÖrie en we zijn overtuigd dat menigen lasten betaler uw verkwistend domperbestuur in zijn hart draagt. Nauwelijks is het Mïllioen voor de kloosters in den gapenden, onverzaad- baren afgrond gesmeten v an het kleri- kalism, of ten behoeve dier zelfdeschat- rijke, neringdoodende en jeugduitbui- tende kloosters wordt door Schollaert een wetsontwerp neergelegd, het slechtste en onbeschaamdste dat ooit het klerikalism heeft uitgeJacht. Die nieuwe wet is het werk niet van het klerikaal ministerie, maar wel van de politieke geestelijkheid, die niet te vreden met het haar toegeworpen millioen,hareslaven het niéuwe school- wetsontvverp heeft opgedrongen, dat eene uitdaging is van het klerikaal ge broed tegen het vrije volk van Belgie. Wij, die ons steeds op de hoogte hebben gehouden van de onderwijsza- zaken (webedoelen het volksonderwijs) verwachtten ons reeds lang aan een nieuwe schoolwet. Immers sedert maanden werden de grondbeginselen dezer wet met stukken en brokken, door de organen der bisschoppen den lezers opgedischt de vrijheid van den klerikalen huisvader, de schoolbons, de schijn-verplichting, de plundering der gemeentekassen der groote steden, de overlevering van hetgansche onder wijs aan de kloosters. Wanneer men nu eindelijk de open bare opinie genoeg voorbereid achtte, is men met ie zielhondenwet voor de pinne gekomen en het ontwerp is zoo slecht, zoo doorslecht, dat zelfs katho lieken erover beangstigd zijn en het aanzien, als den handschoen door het klerikalism in 't aangezicht gegooid van het rustige en kalme volk. De wet bevat geen enkel artikel dat deugt, de grondslag, het princiep, de geest van de wet isslecht en de bijzon derheden zijn nog veel slechter. Men moet van volksonderwijs niets kennen, men moet van de kwestie niet het flauwst denkbeeld hebben om te kunnen of te durven beweren, dat de nieuwe Schoolwet-Schollaert goede artikels bevat. Ieder artikel van dat schandelijk ontwerp is een aanslag tegen de grond wet en het recht, een aanslag tegen de gewetensvrijheid en de democratie, een huichelarij welke elke eerlijk man tegen de borst moet stuiten, waarvan elke helderdenkende volksman wal gen moet. De vrijheid van den huisvaderbe drog en huichelarij Zijn de huisvaders vrij als er geene keuzeis? Honderdengemeenten bezit ten geene officieele school meer, de of- ficieele meisjesscholen zijn in Vlaan deren bijna geheel verdwenen en dan komt men spreken van de vrije keuze der huisvaders. Bestaat die vrij keuze te Aalst De meerderheid der Devolkingdier stad, we spreken van het volk waarvan de kinderen de lagere scholen bezoeken is antikler kaal, de meeste kinderen zouden naar scholen gaan, gelijk de school weleer bestuurd door MRey- niers, maar van de 13 lagere scholen zijn er maar 3 stadsscholen meer, in die scholen zijn deklassen overbevolkt, en dan worden er nog enkel aangeno men onderwijzers in benoemd. Waar blijft de vrij keuze dan,die nog beperkt is door de toepassing der schoolom- schrijvingen. De ouders van liberalen1, socialisten en democraten moeten hun ne kinderen naar klerikale partijscho- len zenden. De verplichting voor den huisvader {ijne kinderen te doen onderwijlen, be drog en huichelarij. Indien de vrijheid van den huisva der ernstig ware, zouden duizenden huisvaders het recht hebben te zeg gen Er bestaat hier geen school naar mijne keuze, naar mijne overtuiging, ik zend mijne kinderen daaarom liever niet naar school. Wat is er nu bedrog in het ontwerp de vrije keuze van huisvader of de leerplicht Het een is jesuieterij gelijk het andere een uit vindsel van het klerikalism, dat altijd woekert met bedrogen schijnheiligheid. De Schoolbons, dat is de inrichting der nieuwe zielkooperij. De loonstandaard der onderwijzers, bedrog, zand in de oogen der wereld lijke onderwijzers welke men tracht om den tuin te leiden, maar wier ver dwijning en onderjukking, het doel is der nieuwe wet. Weg ermee A. B. C. In de laatste tijden is het gebleken, dat poli tieagent zijn geen aangenaam baantje is, menig brave man heeft bij 't uitoefenen van zijn dienst er het leven bij ingeschoten. De slachtoffers van hunnen plicht te Gent, te Londen, te Parijs, te Brussel, te Ninove, zullen niet zoo gauw door het dankbare volk verge ten worden. We mogen dus voor onze eigen veiligheid en voldoening eischen, dat men de politieagenten overal goed betale, ze verdienen hetmaar we mogen dan tevens eischen, dat men goede, be kwame agenten aanstclle en men overal den politiedienst goed inrichte. Zoodra de hoofden der politie voor het hand haven der orde, voor het toepassen der plaatse lijke reglementen, voor het doen eerbiedigen van '3 lands wetten, rekening moeten houden van politieken invloed, van politieke vrienden en politieke bescherming van overtreders en misdadigers, verliezen zij alle gezag en aan spraak op waardeoring en verliest geheel de politie bij de bevolking het vertrouwen, dat grootendeels hare macht uitmaakt en heilza- men schrik inboezemt aan deugeniefen en boos doeners. Wanneer een politiekorps aldus onderjukt is aan een politieke koterie, kan het niet anders of de justicie, moet om rechtvaardig te zijn, onderzoeken of er bij elke zaak van belantr geen rekening moet gehouden worden van dien verderfelijken invloed, op gevaar vonnissen te vellen welke schreeuwende ongerechtigheden zijn, zooals dit al meer het geval is geweest. De politie mag niet ontaarden in een kiesdra- verspeloton, wiens bezonderste bekommernis het wezen moet inlichtingen te verzamelen over de politieke gezindheid der inwoners de agenten moeten geen mouchards hunner mede burgers zijn, mouchards wier vlugge bevorde ring, opgaat met hunnen ijver voor den dienst der inkwisiteurs. —o De inwoners van elke stad en gemeente vra gen van de politie stiptheid, onpartijdigheid, gelijk optreden tegen allen, die verkeerd han delen en dan zal zij ontzien worden door alle deftige menschen, gevreesd door de schelmen en de eerlijke lieden zullen haar niet te streng vinden. Is aan die vereischten voldaan, wordt den goeden wil der politiemannen niet gedwars boomd, door vreemde, valsche bemoeiing dan moet ook de inrichting van het korps zelve met de meeste zorg geschieden. In sleden welke b. v. een aanzienlijk grond gebied hebben, een uitgestrekt landelijk ge deelte, nevens of rond de eigenlijke stad, is het noodzakelijk, wil men een goed resultaat beko men, dat het korps in twee deelcn worde ge splitst, met elk eene afzonderlijke inrichting, eene landelijke politie en de stedelijke politie. Voor beide diensten zal natuurlijk eene be- zondere keuzo worden gedaan onder do agen ten, elke afdeeling zal verschillende onderrich tingen ontvangen, mot afzonderlijke verdeeling van diensturen, kontrool, afwisseling, inspectie enz, enz. Hoe wil men b. v. een ernstigen dienst ver wachten van een agent, die «en waakzaam oog moet houden over een uitgebreid gehucht op een uur afstands van het center der stad gele gen en tusschen beide nog op een bepaald uur op het bureel moet komen voor het rapport. Hij verbeuzelt zijn tijd met naar zijn post te gaan en ervan terug te keeren. Een inrichting der politie in den zin welken wij aanduiden zou zeer nuttig zijn voor de lan delijke bevolking der steden mot uitgestrekt grondgebied en zou toelaten de verdienstelijke agenten naar waarde te bevorderen, de agenten van elke afdeeling zouden meer ondervinding krijgen elk in zijn dienst en da orde, de rust en de zekerheid zouden er veel bij winnen. Securitas. o— Te Aalst worden de agenten van politie schandelijk slecht betaald. Ons antwoord op den brief van M. Moyersoen. M. Moyersoen vind in onze artikels zin spelingen die de verdenking zouden werpen over de eerlijkheid en de onbaatzuchtigheid van degenen die de vergunning hebben on dersteund. Dat M. Moyersoen zich gerust stelle, onze artikels wyz'en uitsluitelijk op ons noodlot tig stadsbestuur, en verre van ons is de ge dachte iemand in zyne persoonlyke eer te raken. Maar ziehier onder andere twee feiten die bewyzen dat on katholiek stadsbestuur de gasverguning heeft gestemd niet uit overtuiging Eerste feitOp 11 Okt. 1903,acht dagen voor de gemeenteverkiezing, sprak M. de burgemeester Gheeraerdts eene groote rede voering uit in den katholieken werkmans kring, en ziehier wat hy onder andere zegde volgens het verslag verschenen in de Volk stem van 17 Oktober 1903 Nog een woord moetik hierby'voegen over de verlichting onzer stad. Onze tegenstrevers werpen ons naar het hoofd dat talryke kwartieren der stad niet genoegzaam verlicht zijn. Het huidig ver- lichtingstoestel hier gebruikt is zooals gij allen weet de Gaz. 't Is slechts in 1912 dat het contrakt, vorige jaren met. de maatschappyderGaz aangegaan, uitsterft. Wy vinden het onnoodig voor den korten termyn van jaren de noodige kosten te doen verrichten om de gaz in de nieuwe kwartieren der stad te leggen, omdat men het niet eens is of na dien verloopen tijd, de gaz nog wel als verlichting voor de Stad zal opnieuw aangenomen worden. Iloe het ook weze, het is bijna zeker dat de duizende franken winst welke die maatschappy jaarlijksch opstrijkt na dien tijd aan de stad zullen blijven daar de verlichting haren eigendom zou worden. Dit was wel eene formeele verklaring in naam van het stadsbestuur. Maar in 1905 wordt er eensklaps eene machtige katho lieke financieele maatschappij gesticht La Société Centrale pour l'exploitation in tercommunale de 1'industrie du gaz et de 1' électricité. Ons stadsbestuur dat in on derhandeling komt met die machtige maat schappij, verloochent den god die het aan beden had en wordt eensklaps de zelfuitba- ting vijandig. Al die duizende franken die onze stad weldra ging opstrijken was maar ydele inbeelding. Tweede feit. Er moest nochtans aan*die plotseliuge bekeering een vorm gegeven worden. .Men ging om raad by mannen van het vak, en M. De Gand, bestuurder van het gasgesticht der liberale stad Leuven, die jaarlyks 200 duizend franken met hare uitbating wint, was van gevoelen dat men in Aalst voordeeliger zou handelen met de vergunuing toe te staan aan de «Société Centrale.» Ons Stadsbestuur wist natuurlyk bij wie het te biechten girig. M. De Gand, die sedert administrateur der «Société Centrale» is benoemd, is een gewezen bediende van de heeren Desclée en De Brouwer die aan het hoofd dier maatschappy staan. Zou M. Moyersoen die twee feiten kunnen weerleggen Wy hebben nog andere feiten om te bewyzen dat het niet uit overtuiging is dat ons katholiek stadsbestuur de vergun ning heeft gestemd, maar wy zullen in een maal onzeu.zak niet ledigen. Wij zy 11 goed op de hoogte van al de dessous van de gaskwestie en gij zult niets verliezen met wat te wachten. M. Moyersoen zegt ook dat geen enkel lid zijner familie recht- streeksch noch onrechtstreeksch, het minste belang of aandeel in de «Société Centrale o bezit uf heeft bezeten. Is dat soms geene lis tige zinspeling om sommige zijner vriendeü te tergen die zich in hetzelfde geval niet be vinden Isdatde christelijke liefdadigheid? M. Moyersoen zegt ook nogdat het 't stads bestuur is die de voorwaarden heeft gesteld onder de welke het bleek dat do vergunning mocht toegestaan worden. Zou hy waarach tig gelooven wat tiy zegt Het is de Suciété Centrale die het kon- trakt heeft voorgesteld en om zoo te zeggen dezelfde voorwaarden als in andere katho lieke steden van Vlaanderen waar zij de vergunning had bekomen, en het stadsbe stuur heeft er enkel heel kleine wijzigingen aangebracht die zij moest bekoopen met toe gevingen van den anderen kant. Wie zou zulks durven betwisten M. Moyerroen zegt ook dat hij schier geen kontrakieri in 't land gevonden heeft die voordeeliger voorwaarden gaven als ons huidig gasliontrakt. Dit punt zullen wij in een bijzonder artikel bespreken. Andere steden hebben van de regie afge zien en M. Moyersoen noemt eenige der fa- natieksche onzer katholieke vlaamsche ste den op, die natuurlijk ook de hand gelegd hebben in die van de katholieke Société Centrale.In Moeskroen heeft het katholiek bestuur, dat met Oktober verzekerd is afge dankt te worden, ook de regie laten varen 0111 de vergunning toe te staan aan de hee ren Desclée en De Brouwer de regie lever- de er nochtans groote winsten op, maar vooralleer af te treden hebben de katholie ken die winsten willen verzekeren in de kist van de Société Centrale Om zulke ge wichtige zaak te behandelen moet men met ernstige argumenten voor den dag komen. Een andere gewichtige reden waarom men de regie verworpen heeft is volgens M. Moyersoen de vrijheid die aan de stad nu behoort van in de toekomst het electrisch lichtte kunnen in brengen Dat zijn van die soort van argumenten die men gebruikt wanneer men niet meer weet wat zeggen. M. Moyersoen zal misschien nogmaals antwoorden dat wy lafaards zyn of derge lijke scheldwoorden. Dit zal ons niet be letten van de zaak in het volle licht te brengen opdat de' Aalstersche bevolking zou kunnen oordeelen na kennis van zaken. Toekomende week zullen wij het tweede deel van den brief van M. Moyeroen bespreken. Als de Congressisten maandag in het Collegie kwamen om hunne vergadering te houden stierf er 'nen broeder. Pater Rut ten moest 's avonds op de groote vergadering komen preken maar overdag kwam er een depêche dat hy zwaar ziek was en niet komen kon. Ewel, geloovige dompers, ziet gy daar den vinger Gods niet in die uwe werken om 't volk dom en in de slavernij te houden op zulke klaarblykende wyze afkeurt. Er is op 't Congres veel gesproken van Eendracht, Maar al dat praten zal niet baten De tweedracht is en blyft de mees ter in de klerikale rangen. Ook over de horinrichting van 't pro paganda fonds is er gehandeld. De braspartyen, jaar in jaar uit. sinds achttien jaren in de stad en 't arrondisse ment gehouden 0111 't kiezerskorps te mis leiden en onder den dwang te houden, heb ben het propagandafondsuitgeput, de inelk- koeiën geraken uitgeput en weigeren nog te geven en de Volksstem kost veel geld. Hoe aan duimkruid geraakt Die vraag is langs alle kanten en zyden onderzocht maar de dompers zijn nog tot geene oplos sing gekomen. De uil heeft nogal op zynen poot gespeeld en vond dat zijne vrienden die openbare betaalde mandaten vervullen, jaarlijks vijf honderd patatten zouden moeten afdoppen, daar Joos in de kas zit, maar de vaantjesman beet hem heftig toe. L'Union indéfectible, zegde sieur Woeste. Op 't Congres was er eene nieuwigheid. 't Was de vrouwenafdeeling. Hondmie Adamsribbetjes hebben er de werkzaamheden van bygewoond. On«e re porter is er niet mogen komen \Vant de afdeeling was alleen voor onderpastoors en doctors toegankelyk. Toch hebben wy ver nomen dat er eene zeer belangryke beslis sing genomen is. Naar het voorbeeld van Ecaussines en Roncquières zal Aalst telken jare, den tweeden Sinksendag een goüter-matri- rnonial inrichten, 't is te zeggen eene koffietafel, waaraan al de trouwlustige vry- gezellen van 't arrondissement zullen uit- genoodigd worden ;die koffietafel waaraan ae Congresjuffers zullen mogen aanzitten, zal vergezel'1 gaan met feesten van allen aard en een bal in opene lucht. Wij hebben maandag en dynsdag kunnen bestatigen dat de Aalstersche goüter ma trimonial eene noodige instelling geworden is. Ten behoeve van de Congressisten waren er maaltijden ingedcht, mits beta ling, wel te verstaan. De aanzittenden bij de bankettafel waren in groot getal pastoors. Zij hebben er niet over geklaagd dat zij te weinig te eten hebben gehad. 't En is dus niet geweest gelijk op 't Ban ket van machinisten, stokers en andere ijzerenwegbedienden, in 't Klein Collegie, over eenige maanden. Dan zyn er velen met honger in den buik mogen vertrekken al hoewel zij ook deftig hunnen kost hadden betaald. 'Ne nuchteren Katholieken school meester heeft een verslag' uitgebracht over de beteugeling van het drankmisbruik. Maar het Verslag is niet mogen besproken worden, de aalstersche bokkenpartij er te gen zijnde wat zou er van hare kiessectien geworden werd het drankmisbruik ernstig beteugeld Crispijn. Dagorde gestemd tegen de school wet Het Bestuur der Liberale Associa tie, vergaderd den Zaterdag 15 April 1911 Gezien het wetsvoorstel Schollaert de vernietiging van het Openbaar On derwijs beoogt door de voorrechten aan de kloosterscholen toegekend Gezien 't invoeren van den School- bon ver van de vrijheid van den familievader te verzekeren, hem aan allerhande drukking .zou blootstellen en de jacht op het schoolkind voor gevolg zou hebben En gezien dit ontwerp het artikel 17 der Grondwet verkracht, welk al leen de kosten van het Openbaar Onderwijs ten laste legt van den Staat Rekent op den hardnekkigen en onbuigbaren weerstand der Linkerzij de om den aanslag af te weren tegen de openbare school gepleegd en drukt den wensch uit door heel het Land eene onweerstaanbare protestbeweging te zien inrichten. I11 nnzen Gemeouiei-atul. Ziltmg van Donderdag, 20 April, om 8 1/2 ure 's avonds. De zaal is vol volk, meestal inwoners van den Burgtdam, want op de dagorde staat het ontwerp van de nieuwe straat welke hun wyk moet verbinden mot de Gee- raardsbergsche straat, wat hen bijzonder aanbelangt, niet door het overgroot voor deel dat ze uit die verbinding kunnen ge nieten, maar veelmeer omdat de verwezen- lykmg van dit ontwerp hun de vrees zal ontnemen de Hallebaan, door de meer- beeksche weiden, tot Ninove te zien verlen gen. hetgeen ontegensprekelijk doodend zou zyn voor gansch hun kwartier. Al de eerste punten, het beridderen van bestuurlyke zaken, loopen eentoonig van stapel. Om het ondermynen van den spoorweg te vermijden moeten er wijzigingen toege bracht worden aan het ontwerp van onder- aardsche goten in de Geeraardsbergsche- straat. Eene nieuwe goedkeuring der hoogere overheid is daar alweer voor noodig, wat de uitvoering der werken ver traagt, tot groot spyt van M. De Coster, die daarvan het stadsbestuur zou willen verant woordelijk maken. De plans en bestekken der vergrootings- werken van het kerkhof worden goedge keurd Eindelyk komt de beraming over de nieu we straat. Op voorstel van M. K. Buydens, neemt de Raad de volgende beraadslaging Overwegende dat het noodzakelijk is ge worden de stad uit te breiden Overwegende dat de beste uitbreiding kan bewerkstelligd worden door het verbin den van de Geeraardsbergschestraat met den Lurgtdam Overwegende dat, inderdaad deze ver binding de grootste voordeelen zou opleve- veren voor de twee hoogergenoemde volk rijke straten Dat de werkersbevolking der betrokkene wyken veel dichter bij hunne werkplaatsen zou gebracht worden Dat de afstand tusschen den Burghtdam en de Gemeenteschool insgelijks grootendeels zou verkort worden Overwegende dat het aanleggen eener dergelijke straat, met brug over den Dender grootendeels het verkeer der staatsbaan Brussel-Audenaarde zou ontlasten en de her stellingswerken aan gemelde baan en aan de tegenwoordige brug zou vergemakke lijken Gezien het voorontwerp der w erken van gemelde straat en brug opgemaakt door den heer ingénieur De Schrijver Overwegende dat het Staatsbestuur, de Provincie en de nationale maatschappy van Buurtspoorwegen in ruime mate zullen tusschenkomen in de kosten der werken Gezien art. 76 litt. 7 der gemeentewet Besluit Er zal eene nieuwe straat geopend wor den tusschen «de Geeraardsbergschestraat en den Burgtdam volgen het ontwerp van den heer De Schryrer Deze straat zal tusschen den Dender en •e Geeraardsbergschestraat eene minimum reedte hebben van 14 meters j Het Collegie wordt gelast onmiddelijk het ontwerp in zijnen bepaalden vorm te doen opmaken en hetzelve aan een onder zoek van gemak en ongemak te onderwer pen Afschrift dezer zal aan de Bestendige Deputatie des Provincialen Raad onderwor pen worden om ze aan de goedkeuring des Koning te onderwerpen, M. Vanden Berghe verklaart dat hy, na kennis genomen te hebben van de plans der brug. ook het voorstel zal bijtreden. De beraadslaging wordt dan mjt eenpa rige stemmen genomen. Het publiek verlaat de zaal en buiten is het vreugde en plezier I Laat ons hopen dat dit kranig besluit van onzen gemeenteraad een heilzamen invloed zal hebben op de beslissing van het Beheer der Buurtspoorwegen in zake lynrichtings- plan en dat het de verbinding zal bespoedi gen der tramlyrien met de Statie 1 ln geheime zitting moeten er dry ge meenteraadsleden benoemd worden tot le den van den beheerraad van het Werklo zenfonds. Zijn benoemd geworden de heeren Leo Van lmpe, Em. DeCoordeen K, Buydens. De heer H. Verhaegen was afwezig. 0— Burgerlijke stand van Niuovt. Aangifte van 14 April (inbegrepen) tot 21 April (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 2 Vrouwelijk 3 OVERLIJDENS: 1 kind levenloos aangegeven 1 kind onder de 7 jaar. Roman us Chavatte, 64 j. winkelier, echt. Gryseels Amelia Burchtstr. (Hospitaal) HUWELIJKEN Joannes Van Den Bremt, 28 j. kleerma kersgast, wonende te Meerbeke met Celina Sylvia Lambrecht 25j. dienstmeid. Wij zouden hier de in ons voorgaande schrij ven aangehaalde meerdere uitgaven niet be knibbelen, maar ze integendeel ten volle goed keuren, indien bedoelde gelden besteed werden voor een degelijk onderwijs. Immers, het kind wordt ter school gezonden om onderwezen te worden m alles wat het in het latere leven zal noodig hebben om met goed gevolg den harden levenslamp aan te gaan. En, moest de ontworpen sonoolwet er door komen, denkt ge dat, hoewel hier te Sottegem jaarlijks ten minste 17000 frank meer zouden besteed worden aan 't onderwijs, dit laatste eenigzins zou veroeteren Hoegenaamd niet Het zou veeleer verslechten, daar om-der wil le van den schoolbon van 32 frank,' de klerikalen hier eene vreeselijke klopjacht zouden inrich ten vooral in biecht- en preekstoel, om onze gemeenteschool te ontvolken ten voordode van 't Weezenhuis en 't Gesticht, waar met alleen ongediplomeerde nonnen en priester» iungeeren als onderwijzers, doch waar bovendien 't on derwijs van alle controoi verstooten blijft. Ja, de gemeentekas, en bijgevolg de inwo ners mogen betalen, doch het gemeentebestuur mag niet het minste toezicht uitoefenen in dio klerikale scholea, waar de kinderen met alleen een zeer gebrekkig onderrient ontvangen, maar bovendien opgebracht worden in den haat togen andersdenkenden. En om die reden keuren wij de confessioneele school af. Daarbij, de Staat heeft voor plicht te zorgen dat het onderwijs degelijk weze. Het beste, het eenige middel is dus dit onder wijs OPENBAAR te maken, en hot derwijze in te richten dat iedereen, van eik geloof, van welke overtuiging, van welken stand hij ook Weze, er zijne wetenschappelijke opleiding kan vinden. Wat de godsdienstige opleiding aangaat, dit is eene kwestie van princiep, en daar zorge de priester voor in de kerk, de dominé in den tem pel, do rabbi in de synagoog, de mahomedaan 111 de moskee. De wet verbiedt aan den vader zijn kind te laten verhongeren Bijgevolg moet zij hom ook verbieden zijn kind verstandelijk te laten ver hongeren. En gezien de wet de vervalsching der eetwa ren verbiedt, moet zij ook de vervalsching der êóne en onschendbare wetenschap verbieden. Lezen, schrijven,, rekenen, aardrijkskunde, gezondheidsleer, natuurkennis, mechaniek, boekhouden, huishoudkunde, vakkennis enz. enz. zijn noch katholiek, noch protestantsch, noch joodsch, nocli mahomedaansoli, noch vrij denkend. Ze zijn kvimis. En 't kind wie ook zijne ouders zijn heeft recht op kennis. Wy ondersteunen daarom de openbare school, omdat die school toegankelijk is voor iedereen en niet voor enkelen. Overigens, zijn de -katholieken toch zoo erg niet bezorgd om 't onderwijs van hot volk en zij werpen zich als een uitgehongerde wolf op den schoolbon, niet om den kinderen de ver schillende leervakken, welke hen tot verstan dige, redeneerende, helderdenkende menschen zullen opleiden, te onderwijzen en ze bijgevolg een degelijk geestesvoedsel te verschaffen, dat hen toelaten moet zich in de hedendaagsche moeilijke maatschappelijke toestanden voort te helpen en op te heffen, maar enkel en alleen om hunne kassen te vullen en klerikale kiespropa- ganda te kunnen maken. Want, weet hel wel dat de eerste slachtoffers der nieuwe schooltoet de kinderen sullen toezen, welke de begluurde prooi zijn der klerikalen, die er hun ne kiezers willen van maken. In hunne scholen, willen de klerikalen met het geld van alleman, hunne kiezers kweeken, meer met Wat nu de aanmoediging van het vakonder wijs betreft, daarover beslist art. 10 der ont worpen nieuwe schoolwel het volgende Een vierde graad van twee studiejaren wordt gevoegd bij de thans bestaande drie graden van het lager onderwijs. Het leerplan voor dezen vierden graad zal inzonderheid den handenarbeid begrijpen voor de jongens en de huishoudkunde voor de meisjes. Op de letter beschouwd is dit artikel goed, maar volgens Minister Schollaert zelf bekend heeft, zijn de natuurlijke wetenschappen uit dit onderwijs gesloten.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2