Zondag 14 Mei 1911 Prjjs 5 centiemen liet nummer Zesde Jaargang Nummer 20 Politiek Banket. Een groot Proces. Tegen de Sulioolhaat-vvel. De Historie van een Vest. Onze katholieke Ministers gedecoreerd Vijl keeren den Deurwaarder. Verdraagzaamheid. De nieuwe Schoolstrijd. VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad., ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank deregel. Prijs der Annoncen AALST, ia MEI 1»H. Wij ontvangen den hiernavolgen- den omzendbrief Mijnheer Gezien het naderen der Wetgevende Kie zingen, heeft het komiteit der Liberale Kantonale Vereen iging van Geeraards- bergen besloten den kiesstryj^ te openen door hare leden te vereentgen op een Feestitmnl welk zal plaats hebben op DONDERDAG 25 MEI aanstaande, om 4 ure namiddag, in den Liberalen Kring te Gee raards bergen. Onder de sprekers welke beloof hebben op die vergadering de zwarigheden der politieke zaken op het dagoide uit te leg gen, bevinden zich de heeren Volksverte genwoordigers Paul Hymans en Buyl. Oordeelende dat dit feest eene goede gele genheid zal zijn met onze vrienden van het arrondissement Aalst en deze der omliggen de arrondissementen te verbroederen, heeft ons komiteit besloten al deze vrienden op ons feest van 25 Mei uit te noodigen. Hopende dat gy door uwe tegenwoordig heid, de banden welke onze liberale gevoe lens vereenigen, zult willen vernauwen en wetende dat gij daardoor het propaganda werk welk gaat beginnen zult aanwakke ren, bieden wy u, Mijnheer,, onze beste groeten aan. Voor het Komiteit De Schry ver-Schatbewaarder, Lèon FontaineDe Voorzitter, Jules Reus, Volksvert. P. S. De inschrijving voor het gastmaal is vastgesteld op 4L fr. Wij hopen dat de liberalen van de verschillende kantons van ons Arron dissement op dit Feestmaal zullen vertegenwoordigd zijn. Onze liberale vrienden van Aalst die er deel willen aan nemen kunnen hunne toetreding met het bedrag (vier franken in postzegels of postbon) zenden aan M. Léon FONTAINE, 16, Begijnhofstraat, te Geeraardsber- gen ze kunnen ook inteekenen in het lokaal der Liberale Associatie, Graaf Egmont. Deze week is er voor de Rechtbank van Brussel een proces begonnen dat geroepen is grooten weerklank te vin den heel België door. Princes Louisa, dochter van onzen overleden koning, pleit tegen den Belgischen Staat, ver tegenwoordigd door het klerikaal ministerie, wegens eene som van 54 millioen en 475 duizend fran ken. In de nationale bank te Brussel liggen al de waardens, gelden, actiën en obligatiën welke die kolossale som vertegenwoordigen en 't voorwerp van het geding uitmaken. En ziehier hoe dat proces ontstaan is In een testament opgemaakt den 20 Nov. 1907 verklaarde Leopold II dat fijn persoonlijk fortuin millioen bedraagt en hij hetzelve aan zijne kin deren nalaat. De scellés werden op de nalatenschap van den koning gelegd als gevolg daarvan werd de opneming van alles wat hij naliet, gedaan door drij nota rissen uit Brussel, en er werd alsdan bevonden dat het fortuin verklaard door Leopold niet op 15 millioen kwam maar dat het 20 millioen beliep. Langs andere zijde verklaarde baron Goffinet,eender koninklijke testament uitvoerders, dat het ter zijner kennis was dat vele andere waardens waaro ver Leopold beschikt had hem niet behoorden en aangekocht waren met gelden van Congo voortkomende. Die verklaring vond overigens hare bevestiging in een 2de testament van den koning, dat nooit door 't goever- nement werd bekend gemaakt, en waarin hij zegt dat boven de 15 mil lioen die zijn eigen fortuin uitmaken hij tengevolge van fijn ambt en van 't vertrouwen dat eker personen in hem hadden, in be$it was van groote sommen die hem niet toebehooren. Die bestatiging van 20 millioen wanneer er maar 15 in het testament opgegeven werden en ook de verkla ring van baron Goffinet en van het 2de testament dat de koning andere kolossale sommen in zijn bezit had maar hem niet toebehoorden, deden bij zijne kinderen, de drij princessen, argwaan ontstaan ze waren van ge voelen dat hun vader hen voor een groot deel van zijn fortuin bastaard had willen maken en van daar het proces. Doch zoo 't schijnt heeft het goever- nement al gedaan wat mogelijk is om dat proces stil te leggen princes sen Clementine en Stefanie hebben daarin toegestemd mits zekere voor waarden, doch prinses Louisa wilde daarvan niet hooren en zoo komt het dat heel die zaak thans door 't gerecht zal beslist worden. Het proces loopt, zeiden we, op eene som van 54,475,000 franken Princes Louise beweert dat die som tot het per soonlijk fortuin van den koning be hoort en dat haar vader buiten zijn recht is gegaan, hem door de wet toe gekend en alle Belgen zijn gelijk voor de wet zegt ze met over die som te beschikken in voordeel van vreemde personen. Zij eischtdus de aflevering van al die gelden en waar dens om er haar aandeel van te ont vangen. Ons katholiek ministerie van zijnen kant houdt staan dat Leopold al dat geld aan Congo zonder recht ont nomen heeft en het dus aan België moet terugkeeren aan wien de Congo met al zijne voor- en nadeelen door den Koning werd afgestaan. Men ziet dat het proces interessant zal zijn elk van die partijen zal zijne beweringen trachten te bewijzen en de rechterlijke debatten zullen zonder twijfel in 't land veel ophef maken. Hoe de uitslag nu ook weze, 't geen wij thans reeds uit deze zaak leeren, dat is dat onze katholieke ministers, die durende 't leven van koning'Leo pold zijne voetlikkers en zijne vlijers waren, de onderdanige knechten van den grooten Meester, aan wien zeniets konden weigeren en door wien ze 's lands millioenen aan vele nutte- looze en zotte praalwerken lieten ver- prossen, thans dat hij er niet meer is en ze hem niet moer moeten vreezen, zijne nagedachtenis hoonen en be zwadderen ze beschuldigen hem van bedrog en achterhouding. Foei voor zulke lieden Wat moet koning Albert misprijzen en afkeer voor zijne minis ters gevoelen. Het verbond der liberale Wijkclubs van Aalst, de Liberale Associatie en de Liberale Werkmanskring hebben beurtelings en met eenparigheid verzet aangeteekend tegen Sie schandelijke schoolhaatwet. Op elke vergadering werd bewezen, dat die wet slechts eene aaneenplaaste- ring is van jesuietenstreken voor eenig doel hebbende het officieel onderwijs en daarna het geheele wereldlijk on derwijs in den grond te boren. De wet is slecht van het begin tot het einde elke bepaling, elke schik king is ofwel onpractisch ofwel bedrie- gelijk en ontoepasselijk. Daarom moet zulke wet in haar geheel verworpen worden. Het vorstendom Poetsenburg telde ver schillende politieke partyen gelyk al da an dere landen der wereld de voornaamste waren de Pruiken en Ie Baardemans, en kele arrivisten bedachten eene derde party de Scheerders, die noch pruik, noch haard droegen en tot zich trokken, al wie onte vreden over de Pruiken, toch niet wilden behooren tot de Baardemans. Dat ziet men elders ook gebeuren. De Pruiken (onder welke er oude en jonge waren, gely'lt by de Baardemans, knevels en bakkebaarden behoorden en by de Scheer ders, droog en natkrabbers en zelfs haag- en wolscheerders), de Pruiken hadden de regee ring in handen. Zekeren dag besloot de pruikenregeering, den vorst van het land een nieuwe vest te passen, eene galavest. De pruikenministers trokken naar het pruikenmuseum en namen daaruit het schoonste stuk, een antiek* vest uit Torquemada's tyd. Toen de Baardemans die vest zagen riepen ze alle gelyk, oh 't is afgryselyk, weg er mee, we willen niet dat onze vorst zoo'n zotekleed aan trekke, 't is te nauw en 't en is van onzen tyd niet meer, onze vorst zou er neven zijne naburen belachelyk en gering uitzien. De Scheerders waren by den eersten oog slag verrukt over de vost, ze vonden ze schoon, prachtig, heerlyk, nationaal, behal ve dat ze een opmerkingsken maakten over de knoppen. Ja, riep een kopstuk van de Scheerders, die leelyke knoppen, dat is van myn knoppen. En uitgaande van het princiep, dat de Scheerders moeten afkeuren wat de Pruiken voorstelde en niet mdg'ën slecht vinden wat de Baardemans verfoeien, besloten zy eene groote vergadering te houden om de vesten- kwestie te onderzoeken. Al wat Scheeren kan, was op die verga- daring. De vest werd voor ieders blikken ten toon gehangen en elk mocht er zyne meening over zeggen. De bespreking duurde lang en was soms Iflevig eindelyk werden de volgende beslui ten genomen 1. Er moeten andere mouwen worden ingestoken 2. de gele kraag moet door een groene vervangen worden 3. de voe dering van de motten opgevreten moet ver nieuwd worden 4. het ruggestuk is ver kleurd en moet van andere stof zijn ge maakt 5. gouden belegsels zijn niet dik genoeg en moeten andere kronkelingen ver- toonen 5. de borstdeelen zijn te smal, door ze te vervangen kunnen we tevens geheel de vest breed genoeg maken. Als we de vest alzoo veranderd hebben zal ze zeer goed zyn en schoon. De vest op zich zelve beschouwd is schoon, maar er is niets aan dat deugt. Voor Scheerders is dat een wys besluit, zoo wys als men het van Scheerders ver wachten kan. 0— De histori* van die vest, is de historie van het klerikaal school wetsontwerp. Het ontwerp Scbollaert is een klerikaal getuig, de vrucht van het fanatism hunke rend naar de macht en het geld der natie. Het is slecht in zyn geheel en slecht in zyne bezonderheden. De antiklerikalen willen eenvoudig de intrekking eener wet welke ons land terug zal voeren naar den School- oorlog en ten slotte de verdwijning van officieele wereldlyke scholen moet tenge volge hebben. Dat is den geest en het doel der wet. By 't rerschynen van het wetsontwerp, (de vest welke het klerikalism ons wil aan passen) vond M. Daens, de eenige gekozene van de mossel-noch-vischparty, dat voorstel prachtig, eerlyk, rechtvaardig, nationaal. Maar een voor een werden al de schikkin gen slecht gevonden, omdat het volk in 't algemeen ze slecht vindtde rest is goed, maar de rug, de borststukken, d* kraag, do mouwen, de knoppen, 't is al van myn knoppen.... toch is ze goed. De Schoolbons, de jaarwedden, de bepalin gen betreffende de verplichting, de voor waarden van toezicht enz. niet is inde wet die deugtmaar toch is de wet goed, ziedaar wat een onpartijdige lezer zal denken by het lezen der aan de pers medegedeelde versla gen over het christen-demokraten-congres aat verleden Zondag te Aalst werd gehouden over het wetsonwerp-Schoolhaat. M. Plancquaert vatte het debat samen en zeiWy christene democraten gaan noch naar rechts, noch naar links. Wy zullen loyaal en rechtzinnig de wet oriderzoe- ken, bespreken en verbeteren. Wy hebben aangetoond, dat aan de slechte wet van Schollaert geen verbeteren moge lijk is. Als het princiep der wet blyft be staan is ze slecht, neemt men het weg dan valt geheel de wet. Moeite en tyd verspillen om zulke slechte wet, goed te maken, is moeite en tyd ver spillen, om een oude vest t« vernieuwen en dan blyft ze nog immer slecht en niet- passend. De wet intrekken, of ze integraal vervan gen door eene andere, dat is het woord van al wat anti-klerikaal is, van al wie het wel meent met het onderwijs van het volk. Lapwerk is slecht werk. doorde Voorzitter der Fransche Republiek. Onze lezers weten dat de heer FallièresVoorzitter van 't naburige Frankrijk, dees week een officieel be zoek heeft gebracht aan ons land en aan onze beminde Vorsten. Het gulhartig onthaal dat hij duren de zijn verblijf hier genoot heeft ge toond dat het groote deel der Belgen niets anders koestert dan gevoelens van vriendschap en verkleefdheid voor het groote en machtige Frankrijk, dat ons in de uur van 't gevaar eens bij stond en onze onafhankelijkheid ver dedigde het groote Frankrijk dat op gebied van beschaving en menschelijke ontslaving en opbeuring, altijd aan 't hoofd der natiën stond en nog staat. En nochtans wat al kwaad en slecht, wat al gal en venijn hebben onze kle rikalen tot op onze dagen niet uitge braakt naar dat land en zijne bestuur ders, omdat ze ginder over de grenzen hebben gezet eenige duizende niets- doende en al opslorpende paters en nonnen die, stil aan maar zeker, zoo als thans hier in België gebeurd, groote fortuinen opeenstapelden, zich van de scholen en de jeugd meester maakten, jaarlijks talrijke millioenen inpalmden en eene doodende concurrentie deden aan duizende burgerszonen en doch ters en den handel en alle ambachten en neringen in den grond boorden. Jaar in jaar uit worden de Voorzitter en Ministers der Fransche Republiek door onze klerikalen gelasterd en op de laagste wijze gehoond, en, nauwe lijks heeft de fransche Staatsman zijn voet op 't Belgisch grondgebied gezet, of al onze fiere ministers ontvangen met open handen en met vele bedan kingen de decoratiën, die hij hen uitsteekt De heeren Simonis, Voorzitter van 't Senaat, Cooreman, Voorzitter der Kamers Schollaert, Kabinetshoofd en Davignon, Minister van Buitenland- sche zaken, verkregen allen het groot lint van 't eere legioen. De heeren De Landtsheer minister vanJusticie; de Broqueville minister van IJzerewegen, Hellebaut, minister van Oorlog en Berryer minister van Binnelandsche zaken werden allen genoemd tot groot officier van het eere legioen. Dat belet niet dat, zoodra Fallières zal vertrokken zijn, de klerikalen in al hunne gazetten en schriften, Frankrijk zullen uitmaken als 't slechtste en het eerloorste land van heel Europa. Zullen de menschen die klerikale komedie blijven slikken Ons artikel EENIGE CIJFERS waar- in we aan onze lezers mededeelden welke kolossale som de stad aan de familie De Wolf betaalde voor eenige aren grond heeft ons 't visiet veroorzaakt van twee of drij deur waarders die ons nen heelen hoop proza kwamen beteekenen om in De Volksgazet te la8schen als antwoord op ons schrijven en onze cyfers- Bestatigen wij alleenlijk dat in geen enkel dier antwoorden de echtheid van onze gezegden werd betwist. En ziehier nu tot onderrichting van onze lezers wanneer en ran wien wy al dat geze geld papier ontvangen hebben I. Den 29 Maart 1911 een exploot van deurioaardcr Mahieu met denorief van M. Dêsirê De Wolf. Ofschoon M. De Wolf ons eenige minzaam heden naar 't hoofd slingerde, zonder te kunnen bewyzen dat de stad die som niet betaald heeft, hebben we toch dien brief in gelast onze lezers hebben er kennis van genomen en ze hebben kunnen bestatigen hoe flauw de wederlegging van M. De Wolf was. De kost van dit exploot beliep op fr. 13,40 II. Den 29 Maart 1911 een exploot van zeiven deurwaarder Mahieu met eenen brief van gekend katho liek groot lawijt. Die mensch denkt dat de Volksgazet een orgaan is waarin hij de liberalen op zyn gemak mag verwyten. Dat is naïef van zynen 't wege. Kost van 't exploot fr. 10,62 III. Den 5 April 1911 een exploot van deurwaarder De Kos met nog een schrijven van M. Dêsirê De Wolf waarin hy neven de kwestie spreekt. Wy vonden het onnoodig dat zoute loos schry ven mede te deelen. Kost van't exploot fr. 10.92 IV. Den 5 April 1911 een exploot van deurwaarder Mahieu weeral met nen langen boterham van 't ge kend groot lawijt. Dat wordt waarlijk een manie van dien mensch van in gazetten te willen schryven die zyne medewerking volstrekt niet noodig hebben om aan de Aalstersch* lastenbetalers te doen zien waar hunne centen naar toe gaan. Dien brief is dus in de scheurmand gevlogen. Doch de kost van 't exploot was fr. 12,32 V. En den 12 April 1911 ontvin gen wij per exploot van deur waarder De Vos de lange zagerij van 't Sche- pencollegie. Onze lezers hebben er kennis van genomen en ook van ons antwoord. De kost van 't exploot beliep op fr. 15,32 Zoodus hebben de kliekmannen te zamen uitgegeven aan deur waarders om op ons schryven te antwoorden fr. <12,58 Er is niets dat meer kwetst dan de waar heid zegt een spreekwoord. Al die deur waarders papieren zyn er 't beste bewys van. En niettegenstaande al dat gezegeld pa pier en al de verwytingen die men ons naar t hooft heefd geslingerd blijft het bewezen, gelyk 2 en 2 vier is, dat de stad voor blooten bouwgrond 1800 fr. de aar betaalde en met gewiezen en de gewazen er by 3200 fr. per aar terwyl 't hospicie goed eenige stappen verder aan 100 fr. werd wegge geven. Dat is schandaal en dat zullen de lasten betalers niet vergeten De immer grooter wordende verdraag zaamheid is een kenmerk van den modernen tyd. Het kan ook moeilijk anders of de men schen moeten, wat godsdienstige, wijsgee- rige en politieke overtuiging betreft jegens elkander verdraagzaam zijn door de uit breiding der verkeermi'ldclen komen im mers lieden van allerlei belijdenissen en partyen bestendig met elkander in aanra king en wordt de verdraagzaamheid eene noodzakelijkheid. De weldaad der verdraagzaamheid weet men bezonder hoog te schatten in de landen, waar gelyk in Nederland en Duitschïand, de bevolking behoort tot twee verschillende godsdiensten deprotestanntscheen de room- sche en waar er nog meer dan hier juist ten gevolge van dien toestand, velen tot hoege naamd gecne belijdenis behooren. Godsdienst is privaatzaak. Elke mensch die zich zelve bewust is, heeft het recht in zake van godsdienst te handelen gelyk hem zulks goed dunkt. Mijn buurman gaat alle dagen ter kerk, ik acht hem daarom noch meer noch min, hy volgt de inspraak van zyn geweten en ik eerbiedig zijne overtui ging. l^aar omdat ik geene korklooper ben, omdat ik daarenboven behoor tot de liberale party, aanziet die buurman my met kwade oogen en zou me voorwaar, naar den brand stapel zenden indien de inkwisitie nog zoo machtig was als in de middeleeuwen. Ik voeg erbij nochtans dat andere katholieken uit de buurt zich daar in 't geheel niet om bekommeren. Verdraagzaamheid, is eene hoofdzaak voor de liberalen, het behoort hen niet het voorbeeld der fanatieken te volgen. Elk heeft het recht de betalende hulp van gelyk welken godsdienst te verlangen of te wei geren. Slecht daar waar de geest afgewe ken is van het ware begrip van geweten *n overtuiging, treft men fanatieken aan, die hunnen naasten verwenschen, zyne rust storen, hem vervolgen tot op het doodsbed. Schande over zulke menschen, dien uit godsdienst-waan zin alle menschelykheid vergeten en zoo goed zyn in hun hart slechts haat en wrok te koesteren tegen andersdenkende. Het oordeel der klerikalen over de School- wet-Schollaert Mgr. De Harlez. De school bon dat is de schooloorlog. (ChristeneSchool, 15 Maart 1909 Bladz, 147). Minister Schollaert zelf. Het stelsel van het schoolgeld zou in de praktyk aanleiding geven tot moeilijkheden van verschillenden aard. Het zou liet ern stig gebrek hebben de jacht op de leerlingen te doen ontstaan in een groot getal gemeen ten den schoolstrijd levendiger te doen wor den. (Vertoog der Beweegredens van de wet van 1895). Mynheer K. De Meester, Katholieke Volksvertegenwoordiger van Antwerpen Het is te vreezen dat, verre van den schoolstrijd te verminderen, het stelsel van het hoofdgeld, hem nog nieuw voedsel zal geven. (ChristeneSchool, 15 Mei 1909). Het Handelsblad. De school bon is zoo slecht als het stelsel van 1879 omdat hyaan de politieke partijen de gelegenheid zal geven, een vernederen den oorlog te voeren om het grootst getal leerlingen te bekomen. Dt vijffrankstukken zullen een grooten rol spelen in het bevol ken der scholen. »(10 Maart 11111). L'Instituteur Beige. De daden van drukking, door M Ver- haegen herinnerd in zjjn boek over den schoolstrijd, zullen niets zjjn in vergelijking met deze die wjj zullen aan Ie teeltenen heb- ben met het stelsel van den schoolbon Ik vrees ook dat dit stelsel de jacht op de leerlingen, zal voor gevolg hebben van wege al de belanghebbenden. doen 'heb n°g 6ene laitSt° aanmerkine Zullen al de huisvaders aan de bakoring weerstaan een klein voordeel uit den school bon te trekken Zullen zjj aan den armen onderwijzer de verplichting met opleggen hun iets van dien schoolbon af te staan (20-27 Januari De Kristene School. «Onder hooge bescherming is er een komiteit tot stand gekomen ten einde eene oplossing te zoeken aan de schoolkwestie Het schgnt dat die oplossing gevonden, en dat het vlugschrift, dat daarover handelt reeds gedrukt is. (Dat vlugschrift werd ge schreven door M. den Kannonik Temmer man en draagt voor titel Eene oplossing van de schoolkwestie. Wat is het stelsel, daarin aangenomen f Men zal doodeenvoudig aan de scholen toelagen schenken volgens het GETAL kostelooze leerlingen. Dat 'fd® SCHOOLOORLOG ingericht en geregeld DOOR DE WET Het is niet meerde oorlog voor de schoont boterham. de °°r'og voor de-

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1