DE GAS. NINOVE. Uit Sottegem. Erembodegem. Willemsfonds. Een modemaaksterlje zingt c Oude Garde. ln de Kamer. Mingeianiangel. nuttigen .om huiswaarts te keereo dat ware des te nuttiger, daar die trein de laaUte van den dag'is. Kan de heer Minister niet besluiten tot die kleine verandering waartegen geen ernstig bezwaar kan bestaan, daar bedoelde trein 4612 te Sottegem 13 minuten oponthoud heeft Antwoord De vraag werd reeds onder zocht en onlangs werd erkend dat trein nr 3281 niet kan vervroegd worden wegens de aansluiting te Brussel (Noord), met 6 mi nuten kloptyd, trein 627 uit Thienen en om dat hy 4 minuten vroeger aankomt te Aalst (Noord) dan trein nr 3049, die onmiddelyk, by het vertrek uit Brussel (Noord) volgt op de treinen 3043,3079,191 en 3045. Trein 4612 kan niet lateruit Aalst (Noord) vertrekken omdat hy na 7 minuten na zijne aankomst te Sottegem gevolgd wordt aoor trein nr 3814 uit Brussel, die niet kan gewij zigd worden wegens de aansluitingen in Antwerpen. Trein n* 4612 zou dus nr 2814 moeten vol gen op het vak gemeente Burst-Sottegem- maar aldus zou hy te Ronse de aansluiting missen met treinen nr 2643 (naar Brussel- Zuid) nr 2878 (naar Blaton) nr 2638 (naar Doornik) en nr 4635 (naar Kortryk). De gevraagde wyziging is dus niet mogelyk. De wyzigingen aan de uurtabellen die ik onlangs heb goedgekeurd, zullen aan de be langhebbenden voldoening schenken tydens de maanden Juni tot en met September. Vraag Kan de vrystelling van vergun ningsrecht, genoten door zekere personen die eeue drankslyterij openden voor 17 Juli 1889, betwist worden aoor de ontvangers van de belastingen aan een persoon, omdat deze hem verklaard heeft met zyn bedryf te willen uitscheiden, zoo hy niettegenstaande deze verklaring zijne drankslijtery bleef openhouden en zoo hij de voorwaarden heeft vervuld van de verordening op het patent recht, bepaald by artikel 7 der wet van 19 Augustus 1889 Antwoord: Dergelyke verklaring ver mag niets tegen de feiten zelf, doch zou, in geval van twyfel, er kunnen toebydragen om de feiten op te helderen. Eenige belangrijke punten. I. In zitting van den gemeenteraad van den 6' October i'J02, op eene vraag gesteld door M. Moyersoen aan hetSchepencollegie antwoordde M. de burgemeester Gheeraerats het volgende, dat wy overnemen uit het ver slag verschenen in Denderbode van 12 Ok tober 1902 De vrung vau M. Moycraoeu «trekt verders tc weten wat er op het einde vnn het contract nan de Stad te doen staat. Ik ben Innig overtuigd, zegt M. de Rurgemeeeter, en ik geloof dat ik aller goedkeu ring In den Raad zal bekomen, DAT ER GEE.-VE SPRAAK MEER KA.V ZIJN DE VERGUNNING AAN EENE R1JZONDEREMAATSCHAPPIJ TE VERLENGEN, omdat liet «telsel der opeubnre verlichting gedaan lil regie in alle opzichten voordcellgst aan de Stad moet wezen en voor baar eene cerate bron van inkom sten. De Steden dewelke het beheer dezer exploitatie hebben behouden doen groote winsten, terwijl zij «Ie gas bewtkoop aan dc verbruiker* bezorgen. II Op 11 Oktober 1903, in den katho lieken Werkmanskring sprak M. Glieeraerts eene groote redevoering uit waarin hij de zelfuitbating der gasonderneming als een redplank aanschouwde voor de financiën onzer stad eenige weken geleden heb ben wij er den tekst van medegedeeld zooals hij verscheen in de Volksstem van 17 Oktober 1903. III Don 25 Mei 1905 werdt er te Brugge eonojgroote klerikale-financieele maatschappij gesticht. La Société Cen trale die voor doel had de gasverlichting te ondernemen in do verscnillige katho lieke steden en dorpen van Vlaanderen. IV Inden loop van 1905 treedt het Stads bestuur reeds in onderhandeling met die maatschappij diereeds de gasonderneming veroverd had in verschillende katholieke vlaamsche steden. V Den 13 Oktober 1906, rechterzijde tegen linkerzijde stond de gemeenteraad de gasvergunuing af aan de Société Centrale In de meest nadeelige voorwaar den voor de stad zooals het genoeg bekend is. VI Den 15 Oktober 1907 kocht de Société Centrale»» van de familie De Coen Moyersoen ongeveer zeven dagwand meorsch aan den prijs van honderd en vijf duizend zeven honderd vijftig franken. VII In 't begin van 1909 wordtM.de baron Louis de Bethune commissaris be noemd van de machtige Société Centrale. (Moniteur, 1909, n° 80) VIII Den 24 Mei 1909, alhoewel in het nieuw kontrakt voorzien was dat in geval van overname van het oud kontrakt de Société Centrale onmiddelijk moest aan de nieuwe voorwaarden uitbaten, geeft de femeenteraad aan dc Société Centrale e toelating hot oud kontrakt over te ne men zonder de nieuwe voorwaarden te moeten toepassen. IX Den l8te September 1909 wordt de §as geleverd door de nieuwe maatschappij e rekeningen der verbruikers stijgen in eene groote verhouding. De burgers, zoo wel katholieken als liberalen, reclamee ren. Het Stadsbestuur laat gebeuren. Onze lezers zullen overwegen en be sluiten. (Gecnc toegevingen meer 1 Er is geen twyfel meer, Schollaert's schoolwet is gered, en dit door de Klerika len van Ninove Ze hadden een proces verbaal gevonden waarin de gemeenteraad van Ninove over eenige jaren den wensch uitdrukte eene wet te zien stemmen c< alle ouders verplichtende hunne kinderen het lager onderwys te ge ven, hetzij in de familie, hetzy in eene school volgens hunne keus, en die de vry- heid van onderwys verzekeren zou door de gelykheid jegens de schatkist van alle de scholen geplaatst onder toezicht van den staat. In plakbrieven en manifesten vertelden ze verleden Zaterdag, dat alle die wenschen vermeld zyn in 't nieuwe schoolont- werp, en dat nochtans de geuzen de burgers en de werklieden naar eene meeting oprie pen om te protesteeren tegen hetgeen ze in 1906 zelf vroegen Wat de liberale raadsleden in 1906 vroe gen was eerst en vooral verplichtend onderwijs, natuurlyk met vrye keus der school. Een katholiek raadslid stelde voor daarby de gelyke verdeeling der Staatstoelagen te voegen (zooals Mgr. de Harlez het in 1893 had voorgesteld, voorstel dat werd bijgetre den door M. G. Lorand, een der hoofdman nen der Liberale linkerzijde in de Kamer) en om eene eenparige stemming in voordeel van den leerplicht te kunnen uitbrengen sloten de liberale gemeenteraadsleden zich aan, bij het voorgestelde amendement. De heer Lorand heeft in deze laatste dagen meer dan eens verklaard, dat men op voor hand gefopt is wanneer men ter goeder trouw met de klerikalen wil overeenkom sten sluiten, want dat er een hemelbreed verschil is tusschen de opvatting van den geleerde de Harlez en hetschelmstuk dat Schollaert's wetsontwerp geworden is. Mgr. de Harlez zegde inderdaad De schoolbon, (lat is «le scliooloorlog en Schollaert's voor stel lieeft de schoolbon als basis, de schoolbon die de jacht op de leerlingen en de stryd tegen de nationale school in voordeel der kloosterscholen moet doen uit vallen, en aan deze laatste het grootste deel der subsidiën verzekeren. De nieuwe schoolwet wil wel de subsidiën aan de kloosters geven, maar bet onder wys verplichtend maken, dat doet zy niet 1 En zoo verstonden het onze liberale raads leden niet in 1906, en wie zich op dat punt met de klerikalen zal willen verstaan, zal zich altyd bloot stellen de uil van het spel te zyn. Wat de klerikalen in den grond willen is niet eenvoudig de gelijkheid der vrije school en der Staatsschool, wat ze als einddoel na streven is de verwezentlyking van den wensch, eens uitgedrukt door minister Malou De moderne Staat moet ophouden te onderwyzen, de Staat moet buiten de school. De Courrier de Bruxelles heeft het plat uit geschreven De nieuwe schoolwet zal de vrye scho- len met nieuwe toelagen moeten bevoor- deeligen, door ze op gelyken voet te stel- len met de officiëele scholen, en zoodoende trapsgewyze de vrye school o de plaats doen innemen van de officiëele school, derwyze dat eens onze programma-leus verwezentlijkt worde De Staat buiten de School Mgr. Waeffelaert, heeft van dit stelsel de reden opgegeven. Hy sprak aldus Daar de school een gesticht is van op- voeding en bygevolg van onderricht, is het de Kerk alleen die het oorspronkelijk recht, het hoog bestuur en het toezicht der school moet hebben, zoowel onder op- zicht van onderwys als van opvoeding. Wat met zyn praktische strekking, op min hoogen toon en veel duidelyker uitge drukt werd door Pieter Verhaegen, op het XVI* Congres van de a Ligue democratique beige, te Nijvel, in de maand Oktob. 1910: Geeft ons goede scholen en gy zult goede kiezers hebben. Woorden van Le XX" Siècle het brus- selsch katholiek dagblad, in Juni 1906 De Katholieken moeten zich wel diets maken dat het werk der vrije scholen het belangrijkste is van allen, en, ten ware men den stryd wou opgeven, geene opof- fering mag gespaard worden om de vrye scholen, kweekeryen van katho- liekc kiezers, te ontwikkelen en te verbeteren. Ziedaar waarom ze den Staat buiten de school willen, en de Kerk in zyne plaats, en om daartoe te geraken aanzien ze de gelijkheid van alle scholen tegenover de Schatkist als een eersten stap. Neen, zoo hebben het onze liberale raads leden nooit verstaan Om den leerplicht te bekomen, hebben ze ter goeder trouw wil len toegevingen doen aan de klerikalen, die in 1906 in het Land en in de Kamers nog over eene ernstige meerderheid beschikte. Zoo hebben de oppositiepartijen toegevingen gedaan om de afschaffing te verkrygen van de loting en de wraakroepende plaatsver vanging, zoo hebben ze het meervoudig stemrecht helpen stemmen, omdat dit de voorwaarde was door de katholieke meer derheid gesteld, om het gebrekkig en ver knoeid maar toch algemeen stemrecht toe te staan. Door die toegeving hebben de antikleri kalen het meervoudig stemrecht niet goed gekeurd ze hebben den strijd voortgezet voor zuiver algemeen stemrecht. En evenmin hebben onze liberale raads leden de gelijkheid der Staats toelagen als rechtvaardig aanzien, maar zich bereid verklaard die voorwaarde te aanvaarden, om een eerlijk en ernstig verplichtend onderwijs le bekomen. En dit geeft Schol laert's voorstel niet Overigens sedert 1906 is er in 't Land heel wat veranderd De meerderheid van de katholieken is gekrompen, gesmolten, ver dwenen, en het is danK alleen aan het ver- valscht meervoudig kiesstelsel, dat ze nog over een zwakke meerderheid beschikken in de Kamer. De tyd der toegevingen is uit Sedert weinige jaren beproeven de kleri kalen een andere taktiek. Daar zy zelf geen maatschappelijk programma kunnen voor dragen nemen zy hier en daar eenig belang rijk punt uit dit der antiklerikalen, en trach ten het verknoeid en verminkt wel is waar, met de medewerking der oppositie-partijen door tc dryven. Zoo geschiedde het met de laatste kieswet, zoo met de ouderdomspensioenen, zoo met de militiewet, en zoo durven ze 't nu weer aan met de hatelijke wet op 't onderwys. Edoch, wy herhalen het opnieuw, de tyd der toegevingen is voorbij, wij voelen ons thans zelf machtig genoeg om ons program- me te verwezentiyken, en wel zooals w(j het zelf hebben verzonnen D© Protestuieetinjs van verleden Zater dag in den Liberalen Kring heeft getoond dat onze antiklerikale bevolking ook een sohok ge voeld heeft bij het neerleggen van Schollaert's schaamteloos wetsvoorstel. Eene talrijke en geestdriftige menigte heeft den oproep van het weerstandscomiteit beantwoord en de sprekers dapper toegejuicht. De heer Notaris Van Impe zat de vergade ring voor. De heer Volksvertegenwoordiger Van dc Walle heeft het wetsvoorstel ontleed in al zijn deelon, de sluwe berekeningen der klerikalen blootgelegd en do noodlottige gevolgen ervan doen uitschijnen. Treffend was zijn tegenstel ling der kloosterschool tegenover het onder wijs in de modelscholen aer groote steden, welker vernieling de klerikalen beoogen, tref fend zijn tafereel van de jacht op den school bon waaraan wij ons vanwege de geestelijk heid mogen verwachten. Dc heer advokaat Deswarte schetst e, in bloemrijke en gloedvollo taal, don loenschen strijd der kleriKalen en der geestelijkheid op schoolgebied en wenschte minister Schollaert geluk van door heel het Land liberalen en so cialisten vercenigd te hebben om samen het hoofd te bieden aan den gemeenen vijand, om samen dit schandelijk wetsontwerp te bevech ten en het zuiver algemeen stemrecht te ver overen. Beido sprekers werden herhaaldelijk door daverend handgeklap onderbroken. De zitting werd gesloten, na een korte aan spraak van den heer Leo Van Impe, die geen moeite had om te doen uitschijnen hoe weinig ernstig, hoe belachelijk zelfs de plakbrief was, evenals de strooibriefjes, welke de katholieken denzelfden dag haddon laten verschijnen, en die, al3 bekrachtiging der prachtige protest meeting, do volgende'dagorde voorstelde, wel ke bij geestdriftige toejuiching werd aange nomen DAGORDE De Volksvergadering, gezamentlijk belegd door het Liberaal Kiesgenootschap en de Socia listische Werkliedenpartij van Ninove, op 13 Mei, in de Schouwburgzaal van den Libera len Kring Gehoord do heeren Advokaat Deswarte en Volksvertegenwoordiger Van de Walle Overwegende dat het Wetsvoorstel Vander- linden-Borboux-du Bus, gisteren in de Kamer neergelegd is om Schollaerts voorstel van nieu we schoolwet te redden Overwegende dat dit ontwerp aan de open- baro Besturen do verplichting oplegt het onder wijs te bekostigen der vrije katholieke school, om de nationale school te berechten Gezien hot invoeren van den schoolbon, door de jacht op de leerlingen den schooloor- log zou ontketenen in elke gemeente Overtuigd dat dit ontwerp de gewetensvrij heid der familievaders, het gemeentelijk zelfbe stuur en de grondwet krenkt Overwegende dat de klerikale partij die wet door een partijaanslag wil doordrijven, op het oogenblik dat zij hare zwakke meerderheid in het Parlement nog alleen te danken heeft aan een onrechtvaardig kiesstelsel Besluit door allo middelen in haar macht, de liberale en socialistische linkerzijden van Kamer en Senaat tc steunen in hunnen strijd om dit ontwerp en het meervoudig stemrecht zoo haast mogelijk te doen verdwijnen. Weg de Schoolbonswet En leve het Zuiver Algemeen Stemrecht 1 In onzen gemeenteraad, Zitting van Vrijdag, 12 dezer, om 8 1/2 ure 's avonds. Een grondafstand op het Kerkhof aan den heer Alb. Desutter wordt toegestaan. De toevoeglijke lijsten der kinderen onzer gemeenteschool recht hebbende op kosteloos lager onderwijs worden aangenomen. Buiten deze punten is er nog slechts den vraagstuk aan de dagorde, namelijk het inrich ten der bewaarschool in een lokaal buiten de gemeenteschool. De heer Schepen Behn zegt dat de laagste klas der jongensschool overbevolkt is, sedert de herneming der leergangen na do Paasch- vacanlie, en dat hij het noodig acht deze klas te splitsen. De bewaarschool zou moeten plaats mallen voor deze nieuwe klas. Het school toezicht heeft voorgesteld voorloopig de be waarschool, bij voorbeeld in eene danszaal te plaatsen. Hij heeft in dien zin onderhandeld met Mevrouw Edm. Van Lierde. M. De Coster zegt gesproken te hebben met M. Edm. Van Lierde die hem verklaard heett dat zijn zaal geenszins beschikbaar is. De bespreking van dit voorstel ovenals het beramen nopens het stichten eener nieuwe plaats van hulponderwijzer worden te dien go volge verschoven. De heeren Verhaegen en L. Van Impe waren afwezig. O— Burgerlijke stand van Xinove. Aangifte van 12 Mei (inbegrepen) tot 19 Mei (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 1 Vrouwelijk 0 OVERLIJDEN8 1 kind onder de 7 jaar. Petrus-Leander Wachtelaer, 91 j., rentenier, wed. van Bernardina-Alexandrina Van dor Niepen, Geeraerdsbergschestr. Petrus-Lu- dovicus Duym, 44 j., twijnd., echtgenoot van Josephina Torrekens, Pamelstraat. HUWELIJKEN Karel-Felix-Ghisleen Steppé, 26 j.> apothe ker, wonende te Geeraerdsbergen, met Alicia- Maria Lieven s, 19 j., z. b. Heden Zondag neemt de Liberale Jonge Wacht deel aan de Manifestatie die plaats heeft te Gent, om te protesteeren tegen het hatelijk wetstontwerp van minister Schol laert. De Harmonie vergezelt ons insgelijks. Vertrek om 12 u. 18 m. De reiskaarten zyn ter beschikking der ingeschreven leden ten lokale van den Libe ralen Kring van 101/2 tot 11 1/2 ure. Door plaatsgebrek liet artikel uit Sottegem verschoveu tot toekomende week. Zondag, 7 Mei, laatst bracht de liberale Fan- farenmaatschappij een huldebeitoon aan onzen vriend M. R. De Geyter. De voorutgang door onze Maatschappij gedaan onder ae meester lijke leiding van de muziekoverste M. F. Coes- sens, is verbazend, ondanks de zwarte voor spellingen van degenen die haar meenden ten onder te brengen. Na do puike serenade bij M. I)e Geyter, stapte de schare muziekanten, jon ge vrienden, nevens oude, getrouwe strijders, op naar het lokaal, in de besta orde, #n de basta vriendschap. 's Namiddags hoorde ik weeral geroffel, dit maal was 't muziek der dompors. Deze trokken al prottende de brug over naar den steenweg maar op Ronsevaal kwamen ze niet. Een herbergier, had nochtans zijne pinten zereed gezet om ze te ontvangen en aelis een helper gevraagd, maar hij mocht ze ongebeaigd weer wegstoppen. Zoo houden die mannen den zot met hunne aanhangers. Om 9 uren was 't krotmuziek op 't dorp, ze speelden nu op hunne instrumenten niet meer, maar zo speelden op hunnen poot. Van 9 uren tot 3 uren 's morgends was 't een getier, ver wijten, uitschelden en vloeken dat hooren en zien vergingen. Er werden zelfs lekkere muil peren uitgedeeld. Twee uren duurde den slag, toen werd er hulp gevraagd, maar hij die den storm wilde stillen was nauwelijks binnen, of hij draaide in de vechtpartij en 't en duurde maar nen ik en nen gij of hij lag met zijn pooten omhoog in den vloer, met verschillende kwetsuren op zijn gevel. Een weinig later werd er oen der kruisvaders buiten gezwierd en eindelijk rond 3 ure kwam de storm tot bedaren. De dompersparlij is de partij van God, 't is daarom dat zc zijn naam zoo dikwijls vernoe men en dat ze in alles zaken, liefde, huwelijk en politiek zijne bezondere bescherming ge nieten. Deftige menschen van Erembodegem wat dunkt u van dat soortje. Gaat ge de patroons van zulke kerels aan 't bestuur der gemeente laten Hunne eendracht is vloeken en vechten hunne spaarzaamheid is krot en verspilling hun bestuur partijdigheid en ondergang der gemeente. Ziet wat ze doen en als 't kiezing is laat u niet verblinden door valsche beloften. Kent uwe vrienden. Een jongen van het dorp. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrije toegang voor iedereen. Bovenzaal van c< Graaf EgmontDynsdag, 23 Mei, om 8 uur 's avonds. Aanleer en van hei lied Gedicht van Hendrik van Rooy. Muziek van Alfons Schrey. 1 Van heel vroeg in mijn vertrekje Werk ik vlug tot 's avonds laat. Hier een plooike, daar een trekje Tot het alles goed 'n staat 'kMaak er hoedjes voor eenieder) r- Fijne, grove en klein Hier een strikje, daar een prikje ginds [een flikje Ziet hoe fijn, en hoe rein, 't Hoedjebis [klein 2 'k Werk met lust en blijden iever Want mijn vrijer, flinke Jan Ziet zijn Netje eens zoo liever Daar hij weet dat 't werken kan. En de jongen heeft gelijk ook Armoe wacht die lui 'n zijn Hier een strikje, daar een prikje, ginds [een flikje Ziet hoe fijn, en hoe rein, 't Hoedjebis klein 3 Steeds onn [gebroken zorgend Spaard' ik vlijtig eenig geld 'k Heb het laatste Zondag morgend Met plezier eens nageteld Niet zoo veel meer en wij trouwen O 1 wat zal 't een vreugde zijn Hier een strikje, daar een prikje, ginds [een flikje Ziet hoe fijn, en hoe rein 't Hoedje bis [klein MANNENKOOR Vrydag 26 Mei, om 8 1/2 uren 's avond», in deVier Winden» by den heer Jan Bruyndonckx. Aanleeren van nieuwe liederen. MAANDAG, 22 MEI, om 8 1/2 ure, op het Statieplein Concert door De oude Garde. PROGRAMMA 1* Deel. 1. Le Redoutable, pas redoublé, G. Allier. 2. Rendea-vous de chasse. L. Langlois 3. La Traviata, fantaisie Verdi. 4. Marche de gala. G. Allier. 2* Deel. 1. Samson Dalila S' Saëns. 2. Un doux rève, valse, R. Eilenberg. 3. Czardas de l'opera L. Grossman. der Geist der Woïwoden. 4. Egmont, openingstuk, Beethoven. Belaugi-yke zittingen. Dijnsdag. Groot spektakel, 't Is de ondervraging van M. Terwagne, soc alitischen volksvertegenwoordiger van Antwerpen, over de vervolging ingespannen tegen den socialist Cha- pelle en den liberalen dagbladschrijver Jaspaers voor de betooging op touw gezet tegen minister Schollaert te Ant werpen. 't Heeft er gespannen en de katholie ken hebben het er kunnen voor doen, eene goede voorbode voor wat de be spreking van Schollaerts schoolwets- voorstel zal zijn. 't Was de katholieke volksvertegen woordiger Segers van Antwerpen, nen ruspensch.. gelijk wij hier te Aalst zouden zeggen die Schollaert verdedigde en als een echte Don Qui- chotte tegen windmolens wilde vech ten. Ach, 't manneken is onbevreesd wanneer 't achter de gendarmen staat Ook schoot gansch de linkerzijde in eenen luiden schatterlach, wanneer de ruspensch... op tragischen toon uit riep. Degene die door zijne uitda gingen een haar van een onzer zal doen aanraken, zal er verantwoorde lijk voor gemaakt worden 't Welk ons, liberalen, goed aan 't hart doet, is hooren te verklaren door gematigde en gezaghebbende liberalen als Hy- mans, Franck en anderen, dat ze alle wettelijke middelen zullen gebruiken en zelf een oproep zullen doen tot het volk om het hatelijk schoolwetsont- werp te doen intrekken. In dezelfde zitting werd de justicie hevig gehekeld door verschillende kamerleden der linkerzijde en den brief geschreven door den pastoor van Saventhem aan den onderzoeksrechter der rechtbank van Brussel om den kommissaris die vervolgd werd aan te bevelen omdat hij goede kristene was en zijn ontslag gegeven had van de liberale associatie kwam ook te berde. Woensdag. De wettelijke ob structie begint. M. Hambursin, libe rale volksvertegenwoordiger voor Na men heeft gansch de zitting ingeno men Hij spreekt rond de 3 uren. Wan neer hij ophielt en aankondigde dat hij 's anderdaags zijne redevoering zou voortzetten, werd hem door gansch de linkerzij een warme ovatie toegebracht en allen riepen Leve Hambursin Ah de klerikalen denken dat onze mandatarissen zoo maar goedsmoeds hunne hatelijke partijwet zullen laten doorgaan, na een weinig tegengeknib- belt te hebben 't Zal er stuiven, ge looft ons vrij Sieur Verhaegen de parapluman van Gent, wanneer hij gewaar werd, dat de obstructie begon, maakte zich dik, wou het woord nemen maar het hielp niet, gansch de linkerzijde sprong als een man recht, omringen sieur Verhaegen, en roepen Reglement 1 Reglement zelf dreigt Hu bin een ooreveeg aan den parapluman te ge ven. De voorzitter is verplicht het woord af te nemen aan de parapluman en de zitting te sluiten gelijk het ae linkerzijde vraagt. Donderdag. M. Hambursin zet zij ne redevoering voort, waarin hij aan de klerikale harde waarheden zegt en doet uitschijnen hoe zij de menschen met hunne zoogezegde democratie in doekjes willen rollen. Nu wordt met 83 stemmen tegen 70 vastgesteld dat de bespreking van het inoverweging nemen van het wets voorstel de schoolwet Van Lim burg woensdag zal plaats hebben nadat de linkerzijde gevraagd had d e bespreking uit te stellen tot woensdag over acht dagen. M. Daens stemt met de klerikalen. Op 't einde van de zitting heeft er een heftig tooneel plaats. De socialis ten verwijten aan de klerikale minis ters en aan verscheidene klerikale volksvertegenwoordigers dat ze belan gen hebben in de electrische onderne mingen van M. Empain, en dat deze hun meester is. Vrijdag. Voortzetting der bespreking der binnenlandsche zaken. Om te protestee- ren tegen de hatelyke handelwijze van den minister van binnenlandsche zaken die 'tak koord verbrak aangegaan tusschen de stad Brussel en Elsene oin de electriciteit te le veren aan Elsene aan zeer voordeelige voor waarden voor beide steden, stelt M. Lemon- nier, liberale volksvertegenwoordiger en Schepen van Brussel, voor, 't traktement van den minister van 1 fr. te verminderen. Daar de meerderheid niet in getal is, zoo vragen 10 leden der linkerzyde de naamaf- roeping om te bestatigen dat de Kamer in getal niet is, maar een katholiek kamerlid M. Borboux neemt 't woord en spreekt tot dat zyne vrienden aangekomen zijn en zoo wordt de taktiek der linkerzyde verydeld. 't Zal voor een andere maal zyn, want de linkerzijde zal alles doen om de leden der rechterzijde te verplichten de kamerzitting in getal by te wonen. Ze willen voor geen ledige banken meer spreken. De katholieke kamerleden zyn gewoonlijk maar op post wanneer het gei l eenen partyaanslag te plegen. M. Carton de Wiart, nen katholieken flie refluiter van Brussel, had in eene vorige zitting de linkerzyde verweten van apachen een parijsch woord, dat zoo veel wil zeggen als dief, krapuul, ja zelf moordenaar. M. Hymans had daartegen heftig geprotesteerd, en M. Carton de Wiart met eene kleine d als 't u blieft had niet beter gevonden dan heel schijnheilig 't woord in 't beknopt ver slag weg te laten. Maar de flierefluiter heeft het er hunnen voor doen en zal zoo gauw niet meer herbeginnen. Zoiidagrust» Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apothekers op Zondag 21 Mei 1911, M. RENNEBOOG, Nieuwstraat. En Donderdag 25 Mei, (O. L. II. Hemelv.) M. CALLEBAUT, Botermarkt. Velo«lrooni. Heden Zondag, 21 Mei aankomst in den Velodroom van Aalst der a Ronde van België waaraan Van Houwaert en al de vermaardste baankam- pioenen deelnemen. In afwachting dezer renners zullen er van af 2 1/2 ure de vol gende koersen gegeven worden I. Premiekoers voor Onafh. 50 kilom., premie alle 5 k. m. en geheime premiën. Ingeschrevene renners Verbracke L., Anseeuw U., Gent; VanLaereB., Eekloo Heriri Gustave, Namen J. Van Bruaene, Cruyshautem Van Damme, Van Volxem,' Ninove Parmeritier V., Brussel De Ryck J Aalst De Ryck R., Hekelgem Otte A., Oombergen Van de Vliet, Ant werpen. II. Achtervolgingsmatch tusschen de beginnelingen De 8met, Schellebelle Van Caeckenbergh, O,, Gysegem Waterschoot Fr., Dendermonde Coppens L. Assche Willems R., Pamel De Wilde H., Lede Van Eeckhout L., Erpe De Coen M., Aalst. Eene schoone premie zal toegekend wor«

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2