Tu es Petrus. Twee begravingen. Uit Sottegem. NLNOVE. Velodroom van Aalst. Peper en Zout. vaders en dat is genoeg. Al de gesegden van M. De Windt zyn maar woorden en hy kan er niet» van bewjjzen, en 't is spytig voor hem dat M. Hymans en Huysman» hier neven hem niet zitten om hem te helpen en met dergelijke argumenten en woordenkramerij gaat de heer doktor maar zynen gang om de schoolhaatwet te verdedigen, Hy eindigt met te zeggen dat hy aan den school bon niet houdt nochtans doet hy een laatsten oproep tot de minderheid om zyne dagorde te stemmen dat gelukwenschen stuurt aan den minister die den schoolbon heeft uitgevonden. Zijn voorstel was waar lyk met te grof garen genaaid. M. D© Blleck 't Is onnoodig, Myn- heeren, op de liberalen te rekenen om uw dagorde te stemmen in de wenschen die ge voorstelt zyn er zeker die wy liberalen, sinds lang op ons programma hebben en waarvan we de verwezenlijking achterna volgen, verplichtend onderwijs, verbetering van den loonstandaard van alle bekwame onderwijzers, uitbreiding van 't vakonder wijs dat vragen de liberalen sinds lang, ter wijl de katholieken er zich tot heden altijd tegen verzet hebben doch ge wilt ons in een valstrik brengen en ons met een omwe$ uw slecht en antinationaal wetsvoorste doen goedkeuren waarvan 't eenigste doel is de millioenen naar de kloosters te drai neren. Onnoodig hier lange redevoeringen daarover uit te spreken wy stemmen uw dagorde niet en doet en stemt gij nu alles wat ge wiltge speelt hier alleenlijk comedie. M. Moyersoen Voor wat den gelde- lijken kant hetreft mag ik verklaren dat de stad er 20,000 fr. meer toelagen zal door ge nieten. M. Levenu Verkoopt't vel van den beer niet voor hy geschoten is. M. De Windt De stad zal er eigent lijk geen centiem profyt by doen want vol gens de nieuwe wet zal ze in de kosten van 't onderwijs moeten blijven tusschenkomen met zooveel als't onderwijs haar nu kost De vermeerderingzal aan de kloosters gaan, M. Moyeraoen Komt er nog eens op terug dat de schoolbon de vrijheid van den huisvader zal waarborgen de ouders zul len hunne kinderen naar de school mogen zenden die ze verkiezen er zullen straffen bestaan voor degene die de ouders zouden willen verplichten. M. De Blleck Maar de ouders die aan die verplichting of aan de uitkoopcrij van den schoolbon zullen toegegeven hebben zullen ook gestraft worden ge ziet dus van hier dat ze belang zullen hebben om te zwij gen. M. Moyersoen vraagt de stemming van iederen wensch afzonderlijk. M. De Blleck Stemt hoe ge wilt wy zijn tegen uwe dagorde. M. De Xayer De liberalen zullen dus tegen hun programma stemmen al hunne liefde voor 't werkvolk bestaat maar in woorden, hunne politiek houdt niets in, op hunne beloften mag men niet steunen en zoo broebelt hy nog een geheel litanie af vooraleer zyn dagorde in 6 deelen aan de stemming onderworpen werd en door de katholieken werd aangenomen. 't Was waarlijk de moeite waard de ko medie van die stemming by te wonen, t Was zichtbaar dat den grooten diskoers van M. De Nayer aide katholieken totaal onverschillig had gelaten ze waren in het geheel niet overtuigd bij iedere stemmin. stonden ze machinaal recht zooals mekan sche poppen men zag wel dat heteene po litiekestemming goldt. Weinigen luister den zelf naar de lezing der wenschen, eene zaak wisten ze, dat ze moesten JA stemmen M. P. Van Gyseghem zat half in slaap en vergat zelf tweemaal recht te staan MM. D» Someren Geeroms deden te zamen een aangenaam praatje M. de Bethune glimlachte en had «d'aire» van te zeggen dat hy weinig met de dagorde van zynen boezemvriend inzatMM. Ver naeve en De Coninck zaten te gapen als iemand die nog in geen acht dagen zyn bed gezien had M. Dr Bauwens zag er heel verstrooid uit 't is geweten dat hy zooals zynen confrater De Clercq 't knikken al lang beu is M De Wolf luisterde naar M. De Nayer en keurde hem goed natuurlijk M. Ach. Eeman was de eenig ste die met overtuiging stemde, 't was overigens de goedkeuring van eene wet die de kluiten in de kloosters moet doen bin nenkomen en met kluiten richt men de sectiën in. Wat 't Schepencollegie betreft M. M. D'Hert en Moyersoen zagen er tevreden uit wantgeraakte de wet gestemd dan moe ten de dompers noch voor hunne scholen, noch voor hunne propaganda geen cent meer betalen tous pingres les calotins de heer Burgemeester en M. Meert stem den ja om te doen gelyk d'ander doch zonder veel overtuiging. Ze hebben reeds te veel ondervinding om niet te weten dat als meer dan de helft van een land tegen een wetsvoorstel is het eene politieke deu<*- nietery zou zyn dat wetsvoorstel tegen heug en meug te doen stemmen, byzonderlyk als die wet de nietsdoende kloosters met 4 O inillloenen moet begiftigen; ze weten dat de antiklerikalen die stemming niet zul len gedoogen al moesten ze om die deugdie teryen de plundering der Staatskas te be letten tot de uiterste middelen gaan. Ja, dat zal Eenige weken geleden werd minister Schollaert, de vader van de nieuw ontworpen kloosterwet, die t' Antwerpen was gaan manifesteren, doorde toegestroomde menigte duchtig uitgefloten na afloop van de smul partij. Twee gazetschryvers, een liberaal en een socialist worden uit dien hoofde rechterlijk vervolgd door 't Parket van Antwerpen. De socialistische afgevaardigde Terwagne heeft in de Kamer 't Ministerie geïnterpel leerd over die rechtsvervolging. Polleke Segers alleen, uit de rechterzijde, heeft de verdediging van 't Ministerie voorgedragen. M. Woeste heeft gezwegen en zyn stilzwij gen baarde vry wat verwondering en scheen alleen beteekenisvol. Maar in de oppositie is een man rechtge staan om de vervolging, ingespannen tegen de gazetschryvers goed te keuren, om door zyne houding te zeggen dat men, op straffe van doodzonde, M. Schollaert, de fanatieke dweeper niet mag uitschuiffelen ter gele genheid en uit oorzaak van eene zyner poli tieke daden. Die man is Petrus Daens, volksvertegen woordiger en, hij ook, gazetsehry ver M. Petrus is dankbaar, hy heeft wat men in 't fransch noemt, la reconnaissance du ventn. Want M. Petrus, moetje weten, is binst de laatste paaschvacantie, gedurende eene week, de gast geweest van minister Schollaert op dezes kasteel te Vorst, in 't kanton Westerloo. Wiens brood men eet Diens woord men spreekt 1 Die aartsklerikale spreuk, die kwezels en kwezelaars aanzet het volk met almoezen te paaien en hem zyne rechten te weigeren, di» spreuk, M. Petrus kent ze zeer goed. Want M. Petrus is, ondanks alles de fana tieke gebleven die, jaren lang, in Land van Aelst en Werkmanalle weken vuur en vlam spuwde tegen al wat liberaal was of scheen, zyne lezers ophitste tegen al wat officiéél was en een der hevigste was om den schooloorlog aan te steken. M. Petrus heeft de vervolgingswoede van Schollaert niet willen goedkeuren zonder ook 's ministers kloosterwet heimelyk goed te keuren, het onzydig onderwys af te keu ren en op zyne bloote knieën te vallen vóór broerkens en nonnekens, c< die jongelingen en jonge dochters 't zyn de woorden van M. Petrus zelf welke wy aanhalen die vry willig ongehuwd blyven, die hunne vryheid behouden om zich geheel en gansch te kunnen wyden aan werken van liefdadigheid voor 't lydende uiensch il) dom. M. Petrus keurt het dus goed dat er jaar- lyks uit de kas van Land, provincie en ge meente, miljoenen worden te grabbelen ge gooid aan de kloosters 1 M. Petrus is tegen 't onzydig onderwys Maar waren het vruchten van 't onzydig onderwys al deze die hem en zyn broeder, pastoor Daens jaren lang achtervolgd en ge broodroofd hebben Waren 't kweekelingen van 't onzydig onderwys zy die achter en op priester Daens spuwden, die hem op allerhande wyze be spotten. hem loehedoe en zóóót achterna riepen Waren 't leerlingen van 't onzydig on derwys deze diespriester Daens in beeltenis verbrandden en hem, in hatelijke Revues als priester en als mensch beledigden en door de modder sleepten Neen, niet waar, M. Petrus 't Waren mannen die opvoeding en onderwys hadden genoten by cherfrerkens en masceurkens, die aldaar 't laagste, 't hatelykste fanatism hadden aangeleerd, dat 't fanatism hetwelk uw broeder, priester Daens, en misschien nog andere bloedverwanten van u, heeft ge dood, die jaren lang uwe familie heeft doen weenen, heeft doen zuchten, heeft doen buk ken onder het smartelykste lyden. 't Is dat, M. Petrus, 't welk gij on» volk wilt opdringen t Is dat lyden, 't zyn die tranen, 't zyn die zuchten, t zyn die zedelyke woorden welke gy voor ons volk wenscht Maar zou M. Petrus wel weten wat onzydig onderwys is M. Petrus is een hartstochtelijke minnaar der kloosters, van die gemeenschappen sa mengesteld, zoo hij zegt, uit jongelingen en jonge dochters die VRIJWILLIG onge- huwd blyven om hun leven te wyden aan werken van liefdadigheid Zou M Petrus wel weten wat hy babbelt Hy' moet buiten zyn arrondissement niet gaan om te leeren hoe men de kloosters be volkt en wat men er door werken van lief dadigheid verstaat. Hy volgt eens, noordwaarts, de boorden van den Rhyn, zooals hy onzen Dender noemt, en houde stil te Gyseghem. Daar zal hy vernemen dat het kinderen zyn van 15 a 16 jaar oud die tot maseurkens worden op geleid, kinderen die van 't leven nog niets weten, wier wil in 't geheel nog niet vry is omdat hy nog niet voldoende verlicht is. Hy trachte dan eens kennis te maken met den eenen of den andereD Kanunnik Kloos teropzichter, en hij zal den heiligen man hooren krippen en klagen over de moeilyke taak welke hy te vervullen heeft. Want geen dag gaat er roorby of M. de klooster- opzichter is in een of ander klooster van non nekens geroepen om er de vrede te herstellen en deoneenigheid te doen ophouden, want de meisjes, na eenige jaren opsluiting in een klooster, komen eindelyk tot het volle besef harer natuurlyke zending, zy zien, helaas te laat, dat ee» gril, de verleiding, zedelyke of stoffelijke dwang maar niet haar vrye, ver lichte wil haar in het klooster heeft ge brachtZy durven, kunnen of mogen de kap over de haag niet werpen. Van daar verkropte woede, moeielyk te betoomen spyt, wrevelyheid, nay ver, haat enz., zaad waar uit twist en oneenigheid weelderig opschie ten. En als M. Petrus wil weten hoe die o vrijwillige oude vrijsters werken van liefdadigheid plegen, hy begeve zich naar Denderhautem, 't manhaftig Denderhautem en hy zal er de historie vernemen van twee masoeurkens wien 't verboden werd hare tachtigjarige moeder, eene brave, deugd zame vrouw, op haar sterfbed te bezoeken en ze bij te staau maar die, weinige weken, na moeders begravenis, verplicht waren bij hare zusters, die alleen voor moeder hadden gewerkt en gezorgd, die de brave vrouw, tot haren laatsten levensdag hadden ver zorgd en bijgestaan, vyftig franken te ko men afbedelen voor 't bouwen eener nieuwe kapel in het klooster. Of, vindt M. Petrus den weg naar Dender hautem te lastig, of vreest hy, in den huidi- gen toestand, dat alles hem aldaar te veel zou spreken van De Backer, van Smid Lam- bracht en van zooveel ander moedige zielen, op't slachtveld gesneuveld, men mag het zeggen, van 't Daensisrahy neme dan uit zyne boekenkast .Ian Vlemlnx —of zou hy 't meesterlijk werk van den Christen d»mokraat Hector Planckaert uit zijne bi bliotheek verbannen hebben en hy leze daar de bladzijde welke de schrijver gewyd heeft aan Jan Vleminx's zuster, die ook kloosterzuster is De rechterzijde heeft M. Petrus toege juicht. Dat is zyn straf't zal hem als eene juivsii,;. vei IS OU b tia 1 I1C1U CVIO CCIIC wroeging by blyven. Hy is de plank waar aan 't ministerie zich vastklampt om te po- gnn zich te redden hy is de hoop der dom pers, de hoop van 't gehaatte staatsbestuur 't welk aan ons volk 't pensioen van een fraDk daags weigert, 't welk ons volk f ekneld houdt onder 't schandelijk meervou- ig stemrecht, 't welk onze franschmans feitelijk hun stemrecht ontneemt. Zooals Christus zeide aan uwen patroon in den hemel, zoo spreken Schollaert, Ren- kin, Helleputte, Woeste enz. tot u TU ES PETRUS Maar 't is niet om er de kerk op te vesti gen, 't is, om, met uwe hulp, hun Kraam van onrecht, dwang, geweld, partijdigheid, enz. recht te houden 1 M. Petrus heeft zich, als politiek man, ge- zelfmoord. ARABI PACHA. Eenige dagen geleden verhing zich in 't stadsgevang van Aalst de onge lukkige Van Rossem, beschuldigd of liever verdacht van eene misdaad waaraan hij naar vele waarschijnlijk heid geene schuld heeft gehad. Toen de agenten den rampzaligen jongeling kwamen halen om hem voor het parket te brengen vonden zij nog slechts een lijk. Het lijk werd in eene met haast slecht aaneen genagelde kist geslopten met 't pompierskarretje naar 't kerkhof gebracht,waar het met spoed in den gror.d werd gestopt. Die sukkelaar, die christen van on geveer twintig jaar werd als een hond begraven omdat de moeder arm is, omdat er voor de geestelijkheid geen oordjes genoeg te verdienen waren. Geen kwezelaar of kwezel is daaro ver verbaasd of verbolgen geweest, geene heeft verontwaardiging uitge sproken over de schandalige handel wijze tegenover Van Rossem, handel wijze, welke slechts ééne beweegreden heeft gehad er waren geen centen. Alle rechtgeaarde menschen tot wel ke gezindheid zij ook behooren protes teeren tegen zulke praktijken welke in Aalst niet zeldzaam zijn meer maals reeds hebben wij erop gewezen hoe over 't algemeen de armen hier begraven worden op een wijze, die alleen aantoont, hoe weinig eerbied de klerikale meesters hebben voor de dooden, en anderzijds hoe inhalig de geestelijken zijn, die maar bidden en zingen en het lijk vergezellen als er oordjes te verdienen zijn. Deze week stierf de twintigjarige juffer Julia S.... ontrukt aan de liefde harer ouders, familie en talrijke beken den, na eene smartelijke zieüte, welke haar evenwel tot het laatste oogen- blik in 't volle bezit heeft gelaten harer geestvermogens. Juffrouw Julia S.... was een naar den geest rijk begaafd meisje en bij allen, die haar van nabij hebben ge kend, aan welke zij bij elke gelegen heid gaarne dienst bewees zal hare nagedachtenis in zege blijven. Zij stierf in 't volle bewustzijn van al wat haar omringde en toen de dood over haar was heengegaan scheen op haar gelaat nog een glimlach, blijk van een rein gemoed en een gerust gewe ten. De wil eener stervende is heilig en het was haar laatste wil, haar uitdruk kelijke wensch burgerlijk begraven te worden en die uiterste wil werd door haar familie stipt nagekomen. Dins dag namiddag had de begraving plaats, eenvoudig en toch grootsch, een talrij ke schare volgde, kleine meisjes droegen bloemengarven en kronen, en met vol doening mogen wij zeggen, dat de houding van het volk ingetogen en eerbiedig was zoowel aan het sterfhuis als op den doortocht van den lijkstoet. De verdraagzaamheid heeft te Aalst toch zooveel vooruitgang gedaan, dat men met geene vuilnis meer werpt, geen wildemans geschreeuw meer ver neemt bij het teraarde bestelling van andersdenkenden, gelijk het een twin tigtal jaren gebeurde. Toch kunnen de fanatieken hunne woede niet verkroppen en ouder elkander, fluisterend, maar met veel misbaar roepen zede eeuwige wraak van God over degenen, welke denken ook zonder betaalde gebeden deze aar de te kunnen verlaten. In 't voorbij gaan hoorde ik den avond na de be graving, twee vrome wijven met veel zwarigheid redeneeren over begraven als een hond. En toch ligt alles maar aan de cen ten. Van Rossem werd op afstootelijke wijze in den grond gestopt omdat er geen geld was. En de fanatieken heb ben daarop niets te zeggen gehad. Mejuffer Julia S.... zou met kruisen en vanen en gezang ten grave zijn ge voerd ondanks hare uitersten wil, indien de familie had gewild, omda die familie kan betalen. Ziedaar wat onze medeburgers moe ten begrijpen. Godsdienst is neven zaak.... betalen is het voornaamste. 't Is Mei, de maand der meikevers ofte ronkers zooalt men ze hier gewoonlijk noemt. Wel zijn de kinderen thans zoo erg niet meer ingenomen met 't ronkersspel, maar toch von den wij deze week, bij 't doortrekken een onzer werkerswijken, nen groep kleuters aan 't krui- >en en 't rollen in 't mollige zand, hunne ron- Lers beloerende, ja roepende en tierende de mijne gaat vliegen, de mijne is aan 't peinzen Oh, genotvolle kinderjaren, wanneer men ten volle onbewust met wat rond zich omgaat, onbekommerd leeft om den dag van morgen 1 Toen we dit zagen, herleefden wij onze kin derjeugd, doch ons kwam dadelijk voor den geest dat ginds verre, te Brussel, onze strijd- waardige antiklerikale afgevaardigden een anderen hoop ronkers beloeren, die dag in dag uit liggen te peinzen over den met het neerleg gen der nieuwe schoolwet beganen flater, die maar niei wil opvliegen 1 Ja, de mulder Schollaert en zijne aeven preekheeren hebben goed hunnen tijd gekozen om zich te bepeinzen. Zij slaan hun ronkers- vlerken wel open, doch gevoelen dat deron- ker8tijd bijna uit is en hebben ondervonden, dat de antiklerikalen tot nu toeslechts vrede lievende middelen hebben aangewend om de stemming der hatelijke schoolwet te verhinde ren, doen vast besloten zijn krachtdadiger op te treden, mochten de katholieko ronkers het ooit wagen hun leeftijd te willen vereeuwigen, "door hunne schoolwet heug tegen meug aan 't volk op te dringen. En omdat zij inzien dat geweld gebruiken om hun fanatiek schoolwetsontwerp te doen aannemen, hun val zou kunnen bespoedigen, hebben die katholieke Ministers-ronker om hun aftocht te dekken, en ondanks de talrijke verplichte gunstige stemmincen die dagelijks over hun wetsontwerp uitgebracht woraen door geiten- en konijnenbonden, alsmede door enkele boerenkralen uit het donkere Vlaande ren, wier beheerders zelfs niet eens weten wat degelijk onderwijs is, zich zoogezegd laten overvleugelen door een viertal klerikale ande re ronkers van het 36»" knopsgat, die het ont werp der Regeering in zijne breede trekken overnemen en er een premie stelsel bijvoegen tot talrijke kinderkiceek door de onderwijzers. Van dit nieuwe wetsvoorstel willen wijeven- min weten als van dat der Regeeringhet moet en het zal dan ook zijn eigen dood ster ven, indien alle antiklerikalen eensgezind blij ven optreden tot bestrijding eener schoolwet, die niets anders dan een allerhevigsten school strijd kan teweegbrengen. Ja, wij willen enkel en alleen eene degelijk verplichtend onzijdig onderricht, opdat ons volk beter kunne beseffen wat het doen en laten moet. En zij, dio, gelijk wij, Zondag laatst de halfzeven mis bijwoonden, zullen beter begrij pen dan wie ook dat zelfs een ernstiger onder richt bij sommige onzer preekheeren goed van pas zou komen, om wat minder beestigheden voor hunne toehoorders uit te kramen. In bedoelde mis bulderde een onderpastoor ken nogal ferm tegen de slechte gazetten, hoe wel onzen verkooper Gillis sedert jaar en dag hem beweerde, enkel ongescheurde gazetten aan zijne klienten te bestellen. Doch 't puik zijner predikatie liep over radjj sen, vleetek en getrouwen Eene goede huisvrouto sou, naar sijn xeggen, meer moeten zorgen voor de kweek der rad. ij sen in haren hof en voor 't bewaren van vleesch. dan voor de goede opvoeding har ei- kinderen Zulke onbezonnen gedachte kunnen wij niet deelen, en ieder verstandelijk mensch zal ons gelijk geven, als wij zeggen dat elke goede huisvrouw niet alleen zorgt voor een goed en profijtig huishouden, maar dat zij tevens de degelijke opvoeding harer kinderen nauw ter harte neemt. Neen, de kweek van radijzen en 't bewaren van vleesch kunnen eene goede huisvrouw niet beletten hare moederplichten ten volle te vol brengen Zulke aanhalingen, mijnheer de on derpastoor, zijn louter zeever in pakken En hebt go reden tot klagen over de huismoeders, dan moet ge zulks grootendeels toeschrijven, niet aan de kweek der radijzen en aan 't bewaren van vleesch, maar wel aan de weinig goede op voeding die gij, en heel den klerikalen boel met u, tot nu toe wist te verspreiden onder het volk Want, vergeet het niet, het meerendeel der huidige huismoeders zijn kweekelingen uil uwe kloosters, tcaar -mangel bestaat aan degelijk onderwijs en degelijke opvoedkunde. Zeg, hoe wilt ge dan dat dergelijke huismoe ders eene voorbeeldige opvoeding bezorgen aan hunne kinderen Kennen zij wel een» de gevaren die hare dochters omringen en toch trotseeren Voor 'toogonblik, willen wii er niets anders bijvoegen, doch om te toonen dat de klerikalen het goed eindje niet vast hebben in hunne on derwijsgestichten, zullen wij hier maar liever een katholieken volksvertegenwoordiger laten spreken op de vergadering der oud leerlingen van dc katholieke normaalschool van Mechelen. Ziehier dus hoe de heer Van Gauwelaert, katholieke viaamsche strijder voor de ver- vlaamsching der Gontsche hoogeschool, zich aldaar op 19 April laatstleden uitdrukte In den huldigen toestand, vooral op den bui- ten, is het wereldlijk onderwijzend personeel zeer veel bekwamer dan de leeken nonnen en paters). In de kloosterscholen is men te veel -» ingenomen met de uitwendige godsdienstgebrui- ken in plants van mannen te vormen met over- tuigde gemoederen en krachtigen geest. Wy moeten de kinderen opvoeden met het oog op het wereldlijk leven en dat kunnen moeilijk leeke- broeders en leekesusters omdat sj ons werkelijk leven niet kennen. Ziedaar hoe een katholieke volkivertegen woordiger het gevaar aanklaagt dat er bestaat door de opvoeding zijner kinderen toe te ver trouwen aan de kloosterlingen. Die zienswijze van den heer Van Gauwelaert deelen wij sinds lang doch daarom ook noemt men ons godsdiensthaters, framassons en geusen Brrr.... Ja de duivel in persoon l Rebrrr... Maar wat is dan Van Cauwelaert Heden, Zondag, Mei, tusschen 6 en 7 uur, by Kamiel VAN HERPE, Neer straat, 5* storting voor de Leden der Pen sioenkas, Help U Zelve. «Rechten Vrede» slaat een minachtende toon jegens de twee vermaarde Sprekers die door ons waren uitgenoodigd om op de protestmeeting van verledene week het woord te voeren. De heeren Van de Wal le en De Swarte oogstten wel, door hun prachtige overtuigende reden, een geestdriftigen bijval doch 't was veeleer, zooals Recht en Vrede het weêr verzekert, gewone betaalde bombastdien zij opdischten op hun toehoorders lieten zij eenvoudig een erbarmelijkenindruk en 'twas bij 't uitgaan, een algemeeue verzuchting naar den Ninoofschen demosthenes, den uitsteken den redenaar, met name Petrus Callebaut, alias haar op die Zondag laatst, voor een zoo talrijk als uitgelezen publiek, het «droi-» gend gevaar» heeft voorgehangen der alover- >veldig;emle zwarts klooetcrmacht. In 't zelfde artikel wilde 't Vuilblik van den hoek aan zijne lezers wijs maken, dat... bur- jerij en werkvolk hier ganscli onverschillig )lijft aan de protestbeweging tegen Schol laert» wetsontwerp. Zondag werden hier meer dan honderd reis kaarten genomen voor Gent, waar onzo liberale fanfaren deelnamen aan de Provinciale protest- betooging. Onze groep maakte goed figuur in dien ein- deloozen stoet. Vooraan wapperden iier door elkaar een zevental vlaggen van onze liberale en socialis tische vereenigingen en bonden. Iedereen blijft gansch onverschillig aan wat ik uitsteek, sprak de kwajongen, en hij kreeg 'nen sohop in zijn achterbroek 1 Pf VRIJE KLOK vertelde verleden week dat bij de bespreking van het Werkloo- senionds, op de bijeenkomst van de iiDerale werk8ocieteit (lees Onderlingen Rijstand,) de heeren M. De Alol en Rehn misplaatste woor den zouden uitgesproken hebben aan tiet adres der Demokraten. Om waarheids wille moeten wij hier doen op- a1? i ia L- Ki^a^ °IJ l*ie vergadering Dr Rehn ALLEEN sprak over VVerkloozenfouds ener hoegenaamd niets gezegd werd vóór of tegen de Democraten, dat zelis het woord Demo craat niet uitgesproken werd. Het artikeltje der Vrije Klok begon met de woordenBit kwam ons maar laat aan de oor en. Men hadde er kunnen bijvoegen en de tyd ontbrak om het meuwje te controleeren wat niet zeer moeilijk was nochtans, vermits er op de vergadering rond de 70U leden aanwezig waren om voor de waarheid te getuigen. O— Burgerlijke stand van iVinove* Aangifte van 19 Mei (inbegrepen) tot 26 Mei (niet inhegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 2 Vrouwelijk 6 OVERLIJDEND Remy Van der Riest, 42 j., brouwersgast, echtgenoot van Maria Pevenage, rit Jorisstr. Jozei Walravens, 73 j., zb., weduwenaar ran Phiiomena Van Huychem, Burchtstr. (Hospi taal). r HUWELIJKEN Petrus De Vuyst, 25 j., koetsier, met Maria- fheresia Walraovens, ti j., kleermaakster. 1 klad onder de 7 jaar. Aankomst der llonde van Belgle. Eere aan wie eere toekomt. De inrichters van den Velodroom verdienenden dank van al de Aalsteruaars en in 't bezonder van al onze neringdoeners, want tering en nering hebben er niet ontbroken met de twee da gen, dat wij 't genoegen hadden de renners van de Ronde van Beigie in onze muren te hebben. 's Zondags achternoens slikte het waarlyk van volk op gansch den doortocht der wiel- ryders 't was een ware kermisdag, beter zelf. 's Avonds gaf onze koninklyke harmonie een puik Concert op de Groote xMarkt dat veel volk aanlokte, spytig dat het iets wat te koud was. Wat gezegd van 't Concert 's Maandags avonds gegeven door de fanfaren Les Vrais Amis Constants 't Statieplein zag zwart van volk zelden hebben onze stede- iyke muziekmaatschappyen de gelegenheid gehad voor zulk een groot publiek zich te laten hooren, waut ons volk biyft nog al onverschillig aan muziek. Maar ook welk een schoon programma, welk eene voortref felijke uitvoering De Oude Garde mag stout en vrank zicli overal laten hooren, dank aan deD y ver en de kunst van haren muziekoverste den heer F. Coessens. 't Zyn de bazen van 't Statieplein die tevreden zyn en voor De Oude Garde en de inrichters van den Velodroom een kaarsje zullen bran den. In afwachting van de aankomst der ren ners van de Ronde van Belgie, hadden er in den Velodroom twee koersen plaats. De Velodroom was propens vol. Ziehier den uit slag 1. Koers voor Onafhaukelykeu, (20 kilometers) le reeks 1. Verbraecke van Gent2. oruaene van Gruyshautem 3. Van Volxem van Ninove. 2° Reeks (30 kilom.) 1. Parmentier van Brussel; 2. Van Laere van Eecloo 3. Verbraecke van Gent. Alge- meene rangschikking 1. Verbraecke van Gent2. Van Laere van Eecloo 3. Van Volxem van Ninove en 4. liruaere van Gruyshautem. 11. Achtervolgingskoers voor beginnelingenWiilems van Pamel, Cop- pens van Assche en Van Eeckhout van Erpe, winnen. Juist om 5,10 uren komt de eerste renner van de ronde van Belgie binnen, 't Is Ver- schoore van Moorslede, de gemeente van Van Houwaert. Komen achterna 2. Blaise van Soumagne, 25 meters na Verschoore 3. Christophe van Parys om 5 uren 14 m. 4. Van den Berghe om 5 u. 16 m. 5. Defraye van Iseghem, een wiel achter Van den Berghe. Van Houwaert aan wien eene warme ovatie toegebracht werdt komt den 178n aan om 5 u. 35. 's Dynsdags 's morgends rond 8 1/2 ure onder eenen grooten toeloop van volk, ver trokken de renners van de ronde van Bel gie op 't Statieplein. Om 4 u 55 kwam Van den Berghe van Roesselaere de eerste in den Velodroom van JVteenen aan 2° Leturgie van Roubaix Plateau van Meenen ;4° Dhers van Pary» 5° Van Houwaert van Moorslede. Donderdag 3e rit, aankomst te Erquelin- nes: 1. Vaa den Berghe; 2. Masselis3. Tribouillard 4. Christophe en 5. Léonard. Zaterdag van verledene week werd onze bevolking uitgenoodigd, om zoo te: zeggen op verzoek van 't Schepencollegie, den andoren dag hun huis te bevlaggen voor den tour de Belgique. En Zondag was 't stadhuis zelf niet bevlagd. Hoe zit liet met den tombola van de 'oorzieningskas der Champetters Heeft 't schepencollegie wel gegeven Over eenige dagen hield 't klerikaal Davidsfonds van Aalst algemeene vergade ring. Dat dompers strijdleger telt 79afdeelin- gen en rond de duizend leden, zoo wordt er ons gezegd, en op die algemeene ver- gadoringverschenen er.... 56 leden 't Willemsfonds telt geen 3000 leden, in geheel het land maar als 't algemeen vergadering- is, te Gent. dan zijn er altijd meer dan 200 afgevaardigden aanwezig. Wat bewijs dat Dat zonder 't meervoudig stemrecht de- klerikalen de minderheid zouden zijn in 't land, De regeering heeft in den Congo een winstgevend monopool afgestaan aan de engelsche Sociteit Lever Brother. Om dat monopool uit te baten is er in België, eene naamlooze maatschappij ge sticht en een der drie administrateurs er van, is de klerikale volksvertegenwoordi ger Borboux. die de nieuwe schoolwet on- derteekend heeft.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2