In de Kamer. Een vraagskeaanM. Daens. Nieuwerkerken. Uit Meire. Uit Sottegem. Een kalme Man. Het Hecht, van 4 Juni. 't Is 'l lot van al wie een Daens helpt en ondersteunt, van er van gefopt te wor den. Dit is niet zeer christe lijk maar 'lis echt Daensch.» H. Plancquaert. Willemsfonds. Mingelamangel. dat er worde belet dat, door aanwinningen die legenitrijdig zijn aan de beataande wetten, een groot gedeelte van de landen aan den kandel worde onttrokken. Ook, om die onwettige aanwinningen te vernietigen en van geener waarde te doen ver klaren, worden voortaan de mannen van de wet verplicht onder eede te bevestigen dat de ceive niet ten voordeele van de kloosters wor den gedaan. Meent gij dat openbare ambtenaars van dien lijd voor een valschen eed achteruit zijn gewe ken Hoegenaamd niet wisten ze niet dat ze werkten voor de hemelsche glorie En wat zien we later gebeuren In 1787 beliepen de goederen van de gees telijkheid, voor ééne enkele Provincie, te we ten voor Braband alléén, tot eene waarde van drie honderd millioen Voorganteh Belgie klom het erfgoed van de Kerk tot het kolossaal cijfer van vier milliard 267 millioen II! De Fransche Revolutie moest losbarsten om aan dit regiem van schaamteloos bedrog een einde te stellen de Doode Hand werd zuiver en eenvoudig afgeschaft. Ziedaar leervolle lessen uit onze nationale geschiedenisze zijn onbetwistbaar, daar ze geput zijn aan de zuiverste bronnen. Zij bewijzen dat de overgroote macht der kloosters een gevaar voor het Vaderland uit maakt. De katholiekste en godvreezendste Vorsten hebben de heerschzucht der geestelijkheid in hunne Staten moeten intoomen. Zullen wij ons, met opene oogen, naar den afgrond laten medeslepen 1 In plaal* van jaarlijks 20 millioen aan de kloosters te vergunnen, dat men die sommen bestede om het lot van burger en werkman te verbeteren, met hun het stre ven naar een beter leven te vergemakkelijken met, namelijk, een degelijk openbaar onderwijs te stichten, dat ten nutte van de gansche bevolking van ons land zou strekken. O— Burgerlijke «tand van .\lnove. Aangifte van 26 Mei (inbegrepen) tot 2 Juni (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 1 Vrouwelijk 2 OVERLIJDENS Judocade Weghe, 94 j., zb. wed. Rumual- dusSmols, gehuchte Bakergem. HUWELIJKEN geene. Maand Mei 1911 geb. 22. over. 8 Huw. 2. 1* halfjaar 1911 Geb. 101. Over. 62. Huw. 15. Dinsdag. Ondervraging van M. P. Daena over de noodzakelijkheid van den toestand van de kleine bedienden van den Staat te verbeteren. Daar M. Daensover alles en voor alles langdradig de Kamer be zig houdt, wordt hy door niemand meer aanhoort, zelf niet door de ministers aan wien hy voor 't oogenblik mamoerkens doet. Ook bekomt hy geen voldoend antwoord en loopt zyne interpellatie op een sisser uit. Woensdag. Voortzetting der bespre king aanmerking nemen van 'tschoolwets- roorstel. Veel volk aanwezig, al de plaatsen zyn bezet, van 9 ure 's morgens staat 't volk al te wachten voor de deuren, bewys van de belangstelling dat de zittingen wanneer 't school wet voorstel besproken wordt, ver wekken. Na eene zeer belangrijke rede van M.Trociet, socialistische volksvertegenwoor diger van Luik, breekt de storm los. M. Carton de Wiart, die verleden week de oppositie verweet van apachen, komt aan 't woord en op zeer jesuitsche wijze ver draait hy de woorden van M. Masson, libe rale volksvertegenwoordiger van Bergen, een onzer beste sprekers. Onze oude gryze stryder M. Paul Janson, kan zyne verontwaardiging niet bedwingen en bestempelt de verachtenyke handelwyze van 't heerschap Carton de Wiart met te zeggen 'tis eene snoodheid. De rechter zijde vraagt de tot de orde roeping van Paul Janson 't welk de partijdige voorzitter toe staat. Nu breken heftige tooneelen los. Gansch de linkerzijde staat recht, brengt eene warme ovatie aan den heer Paul Jan son die verklaart dal het de eerste maal van zyne parlementaire loopbaan is, dat hy tot de orde geroepen wercf, maar dat hy met fierheid die tot de orderoeping aanvaardt. De linkerzijde vraagt de naamafroeping om de tot de orderoeping te bekrachtigen. Gansch de rechterzijde stemt ze. M. Daens onthoudt zich en gebaard van krommen aas van de linkerzijde roept men hem toe Ponce Pilate. Donderdag. M, Cartan de Wiart zet zyne redevoering voort, maar oogst weinig bijval, daar 't bewezen is, dat die heer zyn toevlucht neemt tot vervalschte uittreksels uit geschriften zyner tegenstrevers,om zyne gezegdens te staven. M. Hymans onze moedige liberale leider, aan wien wy in 't voorbijgaan onze hulde bren gen voor de meesterlijke wyze waarop hy, onverpoosd, de hatelijke schoolwet bekampt, maakt aan de Kamer bekend, dat M. Carton de Wiart, gisteren in 't beknopt verslag der zitting van de Kamer, gansch eene zin snede, getrokken uiteen zyner redevoerin- Sen, doen byvoegen had. Hoort lezers, Carton de Wiart had niet beter gevonden gisteren om effekt op;de Kamer te maken, maar een deel van eenen zin uit eene rede voering, uitgesproken door M. Hymans te lezen, maar weeral viel 't voor dit heer schap slecht uit. M. Hymans zegde hem in volle Kamer dat hij de waarheid verdraaide op schandelijke manier. Die menheer Carton de Wiart, een stuk edelman,.om zijn spel coed te brengen had niet beter gevonden dan in 't beknopt verslag de zin die hy in zyne redevoering weggelaten had in het beknopt verslag te doen inlasschen, het welke tegen 't reglement is. Ook deed de voorzitter opmerken dat de handelwyze van M. Carton de Wiart onregelmatig was. M. Carton de Wiart ie een oud onder luitenant van M. Daens. Daarna werd de Kamer vergast op eene prachtige redevoering, uitgesproken door k..R0yer, socialistisch volksvertegenwoor diger van Doornyk. Spijtig dat wy over zoo weinig plaats beschikken om er eenige uit treksels uit te te geven ;w(j raden al onzs lezers aan, van in 't beknopt verslag der Kamers te lezen, 't Is oprecht de moeite waard. In dezelfde zitting deed Manheer Giroul. liberale volksvertegenwoordiger vanHoei, kennen, tot welke middelen ae klerikalen hunnen toevlucht nemen om handteekens te bekomen voor de petitiën, die ze naar de Kamer zenden, om de schoolwet te zien stemmen in deze zittyd. De garde champet ters op den buiten loopen van huis tot huis om de menschen te dwingen te teekenen tot zelf de gendarmerie bemoeit er zich mede. Vrijdag. 't Woord is aan M. P. Daens, die over de schoolwet spreekt gelyk den fa- natieksten domper, en dan ook by't eindi gen zyner redevoering door geheel de rechterzyde toegejuicht wordt, zelf door zy- nen aartsvijand M. Woeste. Gelukkig krygt de Kamer na 't gebabbel van M. Daens eene meesterlyke redevoering ten beste van M. Van der Velde, desocialis- tischen leider. Hoe dikwyls, Mynheer de volksvertegen woordiger, hebt gy in uwe gazetten niet geschreven laat ons, kristene democraten, eens met drie of vier in de Kamers zitten, dan zult gy wat zien. Dan zal er noch links noch rechts eene meerderheid zyn de meer derheid zal zyn daar waar wy zullen mede stemmen Wy' zullen eene macht zyn en wij zullen die macht gebruiken ten voordeele van het volk. Nu, verleden week hebt gij, tot tweemaal toe, door uwe macht het ministerie ten dienste gesteld, om zoo te zeggen het gered. Welke belooning hebt gij voor uwe koste lijke medehulp bekomen Gaat gy u vergenoegen met het kosteloos logist dat minister Schollaert u op zyn kas teel, te Vorst, heeft verschaft, heel waar schijnlijk met eenige hartelijke spyssterings- kens en verfrischende glaasjes wijn en likeur Of gaai gy met daden doen zien dat gy uwe macht werkelijk gebruikt hebt ten voordeele van het volk Hebt gy van minister Schollaert bekomen dat hy, nog voor de Schoolwet, de wet zal doen stemmen die de kiezingen zal doen laats grypen op een tijdstip van 't jaar als e duizende franschmans er zullen kunnen deel aan nemen En hebt gy van hem de stellige belofte verkregen dat, nog voor de aanstaande wet gevende kiezing, het werkmanspensioen zal gebracht worden van 18 centiemen op een frank daags Wy hebben het onbetwistbaar recht, u, gekozene van 't arrondissement, een duide lijk rechtzinnig antwoord te vragen, geene kwinkslagen, geene ontwijkende woorden. A. P. Over eenig* dagen heeft de Conaeil de guerre van Luik eenen jongen, in onze gemeente maar al te wel bekend veroordeeld voor twee jaren korectie, drij maand burgerspriaon en 50 frank boet. Die zeer etrenge «traf heeft hij gekregen om dat hij voor de tweede maal gedeserteerd had. Die soldaat, die van zeer goede afkomst is, had zich geëngageerd als hij niet meer wist van wat hout pijlen maken en na dat hij, jaran lang, 't verdriet en de wanhoop had geweest zijner ouders. Deze jongen had nochtans nooit in eene ge meenteschool gestudeerd maar altijd in katho lieke scholen, Zal M. Daens nu nog blijven houden staan dat de katholieke scholen alleen goede, brave, deugdzame kinderen opkweeken V 't Gouvernement bestelen of bedriegen, is dat eene doodzonde. Deze vraag werd hier onlangs gesteld, onder eenige vrienden, bij 't uitgaan van de vroeg mis. Vast en aeker is dat eene doodzonde, zoo was 't algemeen gevoelen maar een die het beter wist, omdat hij nog latijn geleerd heeft in een katholiek,kollegie, zegde van neen. Dat wierd ons alzoo onderwezen, zegde hij, volgens de leering van de godsgeleerdheid. En 't bewijs, zegde hij, ziet eens M.... (hier noemde hij eenen naam welke ik niet wil herhalen), is dat niet de braafste, de katholiekste kristenen, de man die voor de katholieke partij, 't geld met halven en geelen ten beste geeft. Het is noch tans geweten dat hij rijk wordt met het gou vernement te foppen, gelijk het onlangs nog ge bleken is. Zou hij geene restitutie moeten doen indien het eene zonde ware 't gouvernement te bedriegen en zouden de katholieken hem nog als eenen grooten held vieren en bewierroo- ken 1 Awel, hij en doet geene restitutie en hij blijft voor de katholieken een groot en deftig man Is dat niet het bewijs dat in de katho lieke zedeleer 't gouvernement bedriegen geene zonde is 7 Wij moesten den kameraad gelijk geven maar wij zegden toch onder een dat het toch een aardig geslacht is dat men kweekt in de scholen waar alleen zoo eene zedeleer tot grondslag dient van het onderwijs. Wat denkt M. Daens daarvan Vihtorhe van Jaanes. Het nieuws doet hier de ronde dat wy een bygevoegd postbureel in onze gemeente gaan krygen Zooverre is het echter niet doch de gemeenteraad heeft zich, naar wy uit bevoegde bron vernemen, reeds twee maal tot hoogerhaud geroemd om zulks te bekomen. De vraag is echter of de zaak met den noodigen ernst is aangevat en by hoog dringendheid is aanbevolen, want de kleri kalen hebben er 't handje van met beloften in slaap te wiegen en die zaak eischt spoed. Al te lang reeds heeft Meire die stilaan naar de 4000 inwoners stygt en zyn reeds aan- zienlyk handelscijfer nog ziet toenemen van alle hulp verstoken geweest, en vele handelaars, om slecht by dit punt te blijven z(jn verplicht, van een uur ver hunnne zaken met het postbestuur te gaaa regelen, en 't is ter nauwernood als men de brief dragers eenmaal daags rond den middag met de briefwisseling ziet opdagen. Die toestand kan nochtans gemakkelijk door eeD bygevoegd postbureel verholpen worden terwiil men de gemeenten Erpe, Erondegem, Ottergem, Vleckem, alle van minder belang van het tegenwoordig post bureel zou kunnen laten afhangen. Hieronder, in korte woorden, enkele christe lijke heldenfeiten uit de schoolstrijd van 1879, welke voorkomen op bias, 47 tot 58 van het proces-verbaal van onderzoek, over het kanton Sottegem gehouden ten 1882, den 17 Januari. Alstoen was het een algemeene regel, dat al wie zijne kinderen aan de officieele gemeente school toevertrouwde, niet meer mocht te biechtengaan Zulks wasmaar eenekleinighcid en belette ons geenszins hier te Sottegem van goed en gerust te slapen Doch ergere vervolgin gen hadden plaats vooral in de naburige dor pen, waar het iemand dier wagen zijn kop op te steken. Deze werd onmiddelijk gewikt en ge wogen en, zoo hij te licht wierd bevonden, on- meedoogend gevlucht, bespot, beschimpt en ten onder gebracht. Sint-Mar ia- Audenhove. Van een dronken lid van het Vincontius genooischap, wien de hoofd onderwijzer van den dood kwam te redden, vernam deze laatste dat niemand mocht bij hem ten huize komen. Toen de onderwijzer uitging riep men gestadig achter hem geus, geus. De leerlingen uit 't klooster wierpen steenen op zijn hof en op zijne deur, keken door het venster en sloegen dan spottend op hun achter ste. In 't klooster leerde men een liedje Wij willen van geen geuzen niet meer weten, Slaat «o dood Slaat ze dood 1 De onderwijzer had een dienstmeisje ge vraagd om zijn kind te verzorgen, doch 's ande rendaags kwam de moeder hem zeggen dat zij hare dochter niet dierf zenden, dat men al hare klanten zou afnemen. De leerlingen die de avondschool volgden in de gemeenteschoo werden aangevallen en in de modder ge worpen. Op gevaar af de absolutie niet te ontvangen, mocht men bij de gemeentekiezin- gen voor den notaris Galleniet stemmen. Om dat haar kleinzoon naar de gemeenteschool ging, werd het huis eener weduwe een verlei dershuis genoemd. De onderpastoor zegde ge kunt de absolutie ontvangen als ge vader en moe der vermoord hebt, maar dit is onmogelijk als ge uwe kinderen naar de slechte scholen zend. Strijpen. De onderwijzer werd beleedigd door de kinderen uit de katholieke school. Eene vrouw werd door den pastoor als meter geweigerd omdat hare kinderen naar de ge meenteschool gingen. Aan eene vrouw, wien te Sottegem de absolutie werd geweigerd zegde men, haar ziekelijkon man bedoelende zei ft indien hij op zijn sterfbed lag kicarn ik hem niet biechten. Het plotselings afsterven van haar man bekend makende, dreef de pastoor der ge meente op den hoop toe den spot met haar, zeggende dit komt van lachen Bedoelde vrouw werd door de geestetijken vervolgd en gebroodroofd. Velsique-Rudder shove. Dwang door de geestelijken uitgeoefend tegen de gemeente school. Een persoon, wier kinderen deze school bezochten, werd door den onderpastoor als peter geweigerd. Men wierp met steenen op de gemeenteschool. Achter de kinderen dier school riep men geuzen, geuzenkinderen. De ka tholieke vrije onderwijzer werd, van op den preekstool, door den onderpastoor aanbevolen tegen den gemeenteonderwijzer, zeggende Die zal zich teel hunnen verdedigen tegen zijne vijanden. Die katkolieke onderwijzer verde digde zich zoo goed dat hij eene eerste ma a veroordeeld tot 5 frank boet, eene tweede maal tot 25 frank boete en eene derde maal tot 1 maand gevang wegens aanslag op de eerbaar heid, De onderpastoor noemde de gemeenteschool eene sleckte school en drie leerlingen dezer laai- ste ontmoetende, verweet hij hen boschkal vers, geuzen, ezels, varkens de groet des on derwijzers beantwoordde hij met de woorden dag geus. De onderpastoor zegde ook dat het beter was dat de ouders hunne kinderen van kant brachten dan ze naar de gemeenteschool te zenden. Oombergen. Bij het berechten van een 60 jarigen blinde, wiens kind ter gemeenteschool ging, cischte de coadjutor twee getuigen. De coadjutor noemde een koopman in kant schis matiek en dreigde hem te benadeelen in zij nen handel. De gemeente-onderwijzer werd beschuldigd schuldige betrekkingen te hebben met zijne leerlingen, hoewel zulks onwaar werd bevonden, integendeel werd de katholie ke onderwijzer, een dronkaard veroordeeld. Sint- Goorix-Audenhove. De pastoor zegde dat de kinderen in zake school aan hunne ouders niet moesten gehoorzamen St-Llevens-Essche. Hevige sermoenen door den onderpastoor om den hoofdonderwijzer be lachelijk te maken. De schilder mocht het huis van den onderwijzer niet verwen en den bakker werd verbod opgelegd hem nog brood te leve ren. Grootenberge. Voor de stemming der schoolwet was de onderwijzer een engel en na de stemming der wet was hij limfer. Hevige sermoenen tegen de gemeenteschool en over grooten dwang door de grondeigenaars op do pachters, opdat dozen hunne kinderen uit de gemeenteschool zouden trekken. Godveerdegem. Bij deoffrande in de kerk gaf de pastoor een slag met de pateen op de kaak van den nochtans «eer Christel ijken on derwijzer, wier naam uit alle geestelijke regis- word geschrabd en vervangen door geus. Sottegem. Hevige dwang en broodrooverij. Toen de hulponderwijier trouwde, werd Onzen Lieven Heer in de Sacristij gedragen en na af loop der plechtigheid werd hij op zijne plaat» teruggebracht Ziedaar, voor de lezer» die soms zouden twij felen aan de vrijheidswurgerij der klerikalen, eenige staaltjes van wat on» weer te wachten staat, mocht ooit de hatelijke schoolwet er door. Doch alle vrijzinnigen waken en zullen zich wel weten los te rukken uit de klauwen van het geestverkrompende Rome. Want eerst on vooral de paus dienen en dan de belangen van 't land zoogezegd behertigen, ziedaar de kleri kale politiek. Weg du» met den klerikalen dwang en leve de antiklerikale vrijheid. o— Heden Zond£%, 4 Juni, Kermis Neerstraat. Groote volksfeesten. Uitgang der geuzen en der Philharmonle, Baankoeraen voor begin nelingen. Allen daarheen. In zyn Werkman van gisteren, 2 Juni, randt, de heer Pieter Daens my aan, op eene wyze, die zijne kalmte en bedaardheid eigen is. Wilt ge zoo goed zyn myn antwoord in uwe Volksgazet op te nemen, heer Uitgever, ik ben zeker, dat Pieter Daens, indien hy niet is, wat men hem in de Kamer heeft ge noemd, het ook zal opnemen in zijn Werk man en in zyn Land van Aelst waar in wellicht zyn kalme proza heden ook zal verschijnen. Mijnheer Pieter Daens In de Kamer hebt ge verleden week ver klaard, dat de Christene volksparty een toon beeld is van kalmte. Over die kalmte wensch ik U van harte geluk. En daar ik overtuigd ben dat Gij in uw eigen meening ook een toonbeeld zyt van alle andere deugden, bezonderlyk van recht zinnigheid en eerlijkheid, hoop ik dat Gy goedschiks myn antwoord op uw kalm arti kel zult opnemen, artikel waarin ik genoeg zaam aangeduid ben, om de inlassching te eischen krachtens de wet op de drukpers. Wees zoo goed aan uwe lezers te zeggen, dat Van Opdenbosch, bediende, werkende van 's morgends tot 's avonds op zyn buró, naby de Zeebergbrug om deftig het brood te winnen voor hem en zijn gezin, de schryver niet is van het artikel, waarvoor gij hem zoo oprecht christelijk, kalm en bedaard aan valt. Ik heb meer dan eens, Mynheer Pieter Daens, in de Volksgazet uwe buitensporige kalme dwaasheden over volksonderwijs af- gezweept en uwe dubbelzinnigheid aan de Kaak gesteld, telkens gy op uwe gewone kalme manier de waarheid den nek om- wrongt en bewijzen gaaft, de zaak van het volksonderwijs weinig te kennen. Ik ben een geringe bediende, Mynheer Pieter Daens, ge noemt my sehtarisken, voetjes carré, hoofd in de lucht, oogen vlammende van eigenwaan, Arabi Pacha keizer van de Zeebergbrugeen slepdraaer en schuimlooper, een troksken. Welke benamingen zoudt ge me wel geven, Myn heer Pieter Daens, indien Gy geen toonbeeld waart van kalmte, indien Gy geen ver maarde Volksvertegenwoordiger waart Hoe nederig ook, Mijnheer de Volksver tegenwoordiger, kom ik als 't past toch openlyk op voor myne meening uit, en al mag eenieder weten welke artikels ik schrijf ik drijf de verwaandheid niet zoover, alles te'onderteekenen, terwijl gij kalm en bedaard uwen naam gezet hebt en nog zet onder vele gekke en verfoeilijke dingen gelyk gy het nu weer doet onder het artikel tegen mij gericht. Overigens uit christelijke liefde, uit pure nayolginging Christ, hebt ge er voor ge zorgd mij met bedekte zinspelingen aan te duiden, telkens een artikel dat u niet beviel in de Volksgazet verscheen en dat deed go natuurlijk om my in myne stoffelijke belangen een handje toe te steken, gelyk het eon onpartijdig mensch als u be taamt. Ik dank u, kalme Mynheer Petrus, uwe demokratische zinspelingen hebben me nooit gehinderd of kunnen me niet hinderen. Maar op uw kalm gedrag wou ik nu eens de aandacht trekken van al myne vrienden en van u we vrienden en ook wel van de te gen strevers, opdat ze u beter naar waarde zouden loeren schatten, gelyk ik u schat. Gy kalme, machtige Volksvertegenwoor diger, randt mij sedert maanden aan en noemt my geringe bediende slepdrager en schuimlooper, al heb ik in den politie- ken strijd nooit een duit verlangd, nooit een dienst gevraagd aan geen enkelen poli- tieken vriend of tegenstrever, en als den kend man werk ik onverpoosd, vooral om myne onafhankelijkheid ongeschonden te bewaren, terwijl Gij, zoo groot, zoo machtig, u vleiend en kruiperig aanstelt jegens, 't geen Gy noemt, geuzen en frainassons zoo wel als jegens anderen,als ze maar gebaren uwe kalme talenten, te bewonderen en niet vergeten, dat Gij'gaarne de voetjes onder eene ryke en welvoorziene tafel zet. Dat zul len wellicht uwe aanhangers ook al weten. Ware ik een toonbeeld van kalmte, gelyk gy. Mynheer Pieter Daens, ik zou u eens duidelijk verklaren wat een schuimlooper is. Ik ben echter zoo deugdzaam niet als gij. Ik ben dus de schryver niet van het arti kel der Volksgazet onder hoofding Ta es Petrus, maar ik verklaar u openhartig, dat ik, wat uwe houning in zaken van onder wijs betreft, er geheel mede in stem. Ik begrijp dat politieke vrienden zich hebben laten beet nemen door uwe groote kalmte, *ik zelf heb eens gedacht, dat gy uwe wanbegrippen over officieel onderwys en officieele onderwijzers had laten varen. Gekwaamtmij immers persoonlyk vragen uw zoontje, BaaskeVan de Wiele, te wil len onderwijzen, omdat gij hem Diet zenden kondt naar de klerikale partyscholen, waar men de kinderen de priesters leerde verach ten, die voor de democratie in 't kryt spron gen en onder andere uw eerwaarde broeder, Adolf Daens. En daar ik die taak niet wou aanvaarden hebt gy by my aangedrongen, om ueen an dere officieele onderwijzer toe te zenden, die voor de opleiding van uw zoontje zou zor gen, en zoo'n onderwijzer zonaer geloof, uit eene school zonder God, hebt ge dan voor uw Baasken toch gevonden. Ziedaar, Mijnheer Pieter Daens, de waar heid. Thans zyt ge echter weer de sectaris van de jaren 1879 tot 84, al uw werken, al uwe woorden strekken om het degelijk volks onderwijs verachtelijk te maken in de oogen uwer volgelingen en der lichtgeloovigen, al uwe pogingen zyn gericht naar het over leveren van het volksonderwijs aan de kloosters, die volgens de meening van een uwer hoofdmannen teryk zyn en volgens een andere in Het Recht verklaarde een gevaar zouden worden voor de toekomst der bevol king. Nog eens, Mijnheer Daens, ik bewonder uwe kalmte, de deftigheid van uw artikel, de ryke keus uwer woorden, uwe fijngevoe ligheid waaruit blijkt dat politieke kwak zalvers ook succes kunnen nebben. J. Van Opderbosch. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrye toegang voor iedereen. Bovenzaal van «Graaf EgmontDynsdag, 6 Juni, om 8 uur 's avonds. Zondagsrust. Van 's middags tok middernacht, dienstdoende Apothekers op Zondag 4 Juni 1911, M. Ghysselinckr, Molenstraat^ En Maandag 5 Juni, (2* Sinksendag) M. Meirschaut, Korte Zoutstraat. Liberale Werkmanskring;. Algemeene Verplichte Vergadering op Zondag 4 Juni 1911, te 3 1/2 uur stipt namiddag, op boet van 25 centiemen, ten lokale Concordia Zwemkom. Er wordt kenbaar ge maakt dat van 4 Juni de Zwemkom open is alle dagen der week, van zons op tot zons ondergang. De toegang tot het zwemdok is kosteloos des Zaterdags van 7 ure 's avonds en des Zondags van 6 ure 's morgens tot 111/2 ure 's voormiddags. De Vuilkar. Er komen ons ver scheidene klachten toe van inwoners van de cité der Filature et Filteries Réunies op de Kattestraatpoort, over deu erbarmeiyken dienst van de vuilkar, aldaar. Slechts alle twee of drie weken komt de vuilkar tot daar nu ligt er weeral vuiligheid sinds meer dan 14 dagen in de straten van die volksrijke cité, 't welk een groot gevaar opleverd voor de gezondheid van houderde werklieden met hun huisgezin die daar wo nen. 't Is een oprecht schandaal, en wy hopen dat 't Schepencollegie daar een einde zal aan brengen. De reinigheidsdienst moet zoowel inge richt worden op degelyke manier voor de volkswyken als voor de kuip der stad (tusschen haakjes gezegd, die ook veel te wenschen laat). Als er eene besmettelijke ziekte zal uit barsten, zal het weeral eens te laat zyn en dan zal er niemand schuld aan hebben, ge lijk altyd. Een takt lek van Daens. Dik wijls hebben wy al opgemerkt dat in De Werkman of Het Land van Aalst nooit den naam van eenen liberalen volksverte genwoordiger genoemd wordt, wanneer het eene belangrijke bespreking betreft die de werklieden aanbelangt. Zoo lezen wy weer Donderdag in De Werkman het volgende Kamer van volksvertegenwoordigers. Zitting van Dyns dag. Spreken van de Pensioenen Daens (demokraat) Poullet, Ortegat (katholieken) Ozeraey en Anseele (socialisten). Van wanneer is M. Ozeraey, socialist ge worden P Weet M. Daens niet dat zyn me delid in de Kamer, eene voibloede liberaal is, liberale volksvertegenwoordiger van Aar len. Dit klein feit geeft ons een bewijs tot wel ke onnoozele middeltjes Daens zyn toevlucht moet nemen om de liberalen in de oogen zyner lezers en aanhangers, in een valsch daglicht te stellen. Burgerwacht van Aalst. De L* Kolonel Hoofd der Wacht brengt ter ken nis der belanghebbenden dat de identiteits kaarten vereischt om te kunnen deelnemen aan den Schietwetstryd van Dendermonde, te verkrijgen zyn by den heer Felix Van Lan- duyt, Beyersch Hof, Groote Markt. Zoo lieldei* als oen Inkttlescli is het verslag van het Congres der Chris tene Democraten den 7 Mei te Aalst gehou den. Volgens het beknopt verslag, met grooten tralala medegedeeld aan de dagbla den, zal eenieder verstaan hebben, dat heel de party, met priester Fonteyn verlangt dat er ten minste eene officieele school besta op elke gemeente, om aldus de vrye keuze van den huisvader te verzekeren. Volgens het verslag afgekondigd in het Land van Aelst, orgaan van M. Daens volksvertegenwoordiger, integendeel, heeft het congres den wensch van priester Fon teyn verworpen, er staat in In elke gemeente een officieele school wordt niet in aanmerkin genomen. We bevelen dit inzonderheid sommige officieele onderwijzers aan, die zoo'n demo- kraten dom ernstig opnemen en taeenen dat die mannen waarlijk de vrye keuze van den huisvader en den bloei van het officieel onderwys betrachten. Wreede lcettei*y. 't Is grouwe- lijk, menschen, hoe de goddelooze ketterjj vooruitgang maakt by de Daensisterij. Hun kopstuk M, Daens schrijft in zyn gazet van zondag laatst den volgenden wreeden tris- palul van afgoderij God is met zijns kerk voor de leering maar niet voor ae bestie ring. Oh, dien afgryselyken pikadoor, hy moet in de pan van de heilige kerk De nieuwe kloosterwet. Het verzet tegen de nieuwe klooster-schoolwet duurt voort in geheel het land. Overal wor den protest-meetingen en betoogingen inge richt, tegen het schandaligste ontwerp aat ooit een klerikaal ministerie heeft durven neerleggen. Nog 'nen slechterikDe be kende priester Murri, die met de hulp der socialisten en radikalen volksvertegenwoor diger werd gekozen, en eens de hoofdman der kristene democraten van Italië en van de modernisten in het land was, huwt dezer dagen eene ryke erfgename. Nog onlangs schreef hy artikelen, om voor te stellen de waarborgwet af te schaffen en den paus als den eersten den besten burger van Italië te behanden. Murri is als priester opgeschorst, van de mis beroofd en in den ban geslagen.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2