Het ontslag van het klerikaal Ministerie. Manifest der Linkerzijden. Zondag II Juni 1911 Prijs 3 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 24 Donderdag voormiddag ten 10 uren bood minister Schollaert den koning het ontslag aan van het geheel ministerie. Dat ontslag werd aanvaard. Het volgende manifest werd door de linkerzijden na de Kamerzitting opgemaakt en met eenparigheid gestemd. Aan het Land, Het ministerie Schollaert heelt zijn ontslag gegeven het seclarisch en ongrondwettelijk wetsvoorstel waaraan het zijn lortuin en die zijner partij had gehecht is voor laan veroordeeld. 't Is een schitterende zegepraal, waarvan de eer toe komt aan al degenen, werklieden en burgers, die in de openbare vergaderingen en in de drukpers, de pogingen der Linkerzijde der welgevende Kamers hebben onder steund, innig vereenigd voor de verdediging der Grond wet, der gewetensvrijheid en van het nationaal onder- wijs. Doch het wachtwoord is in de bres te blijven. Het is noodig dat de uitspraak der openbare opinie eene beslissende bekrachtiging erlange. Hel geheele kiezerskorps, geraadpleegd na de vermeerdering van het getal volksvertegenwoordigers, moet binnen eenige maanden geroepen worden zijn wil te doen kennen. (Dit manifest draagt de handleekens van al de leden der linkerzijden liberalen en socialisten). Het Schoolhaal-minislerie is gevallen ondanks de hulp van Pieter Daens, wiens houding dus mede is afgekeurd. Alle macht komt uit het volk dat is thans weer gebleken, en zal weldra nog klaarder blijken, want de antiklerikale meerderheid van het land, zal den krach- tigen oproep der linkerzijde beantwoorden. Hel geval Daens in de Kamers. Tibi, Petrus De Schoolhaalwel. Meeting' met tegenspraak in eene kerk. DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen j "„Lemen j Per ^"kregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. AALST, ÏO JUNI 1911 vallen. Vóórzyn laatste kiezing, ten ein- de de stemmen van matige liberalen en socialisten te winnen, en zyn zetel te red- den, was hij de hevigste van ons allen. Hy hield zich aan ons gesloten vooral de socialisten waren zyn vrienden, zoodanig dat hy in zake Dendermonde en Kortryk veel eer en veel meer met ons medespande dan met u. Nu hy zyn kiezing zeker acht, zien wij hem gedurig flikflooien met de hardnekkigste behouders en de hevigste vyanden, ik zal niet zeggen van ons, maar van de deraokraten in 't algemeen en de christen demokraten in 't by zonder. g Na de laatste kiezing had een belang- ryke bespreking plaats wie was eigent- lyk meerderheid in 'tland de behouders of de oppositie. Welke was de houding van M. Daens Loensch en valsch. De stemmen der demokraten, die zich voor x> iedere kiezing aanstellen als oppositiepar- ty mochten nu by de oppositie niet gere- kend worden. g Over eenige weken gaat M. Schollaert naar Antwerpen er wordt geroepen weg met Schollaert, weg met den minister. Wat gebeurt er 't Geen in geen enkel i> vrjj land gebeurtmen vervolgt die per- sonen en sleept ze voor de rechters. Is er een grooter bewys van de dwingelandy, die ae katholieken op ons volk doen we- gen. En wat doet M. Daens Hy verde- digi de houiing van 't ministerie en keurt zyne dwingelandy goed M. Daens spreekt en handelt reeds gansch als een verstokte behouder. De schoolwet krenkt ontegen- sprekelyk de gevoelens der anti-klerika- Jen. 't Is dus natuurlyk dat wij zooveel mogelyk de stemming van zulke wet ver- hinderen. Wat doet M. Daens Hij keurt ons recht op belemmering der stemming absoluut af er is ander en beter werk te doen 1 Iedere zitting kost 12,000 fr. enz. Is dat niet geheel en gansch de taal van een behouder, razende omdat de minder- heid niet gedwee voor hem het hoofd bukt g Op een gegeven oogenblik stelt een re denaar vast dat aangezien de minister den schoolbon, die door alle christene demo- kraten afgekeurd wordt, niet intrekt, het schoolontwerp een groote minderheid heeft in het land 1 Wat doet M. Daens Hy protesteert hevig onder de toejuichin- gen der rechterzijde. g Over korte dagen tracht de oppositie de stemming van een budjet te verhinderen door zich uit de Kamer te verwijderen. Er was een man te kort om de stemming mo- gelyk te maken. Een nieuw bewys ging gegeven worden van de onmacht der be- houders. Op eens komt M. Daens aange- loopen onder de toejuichingen der rechter- jae Wij deelen hieronder, fonder com- mentarien een artikel mede versche nen in Het Recht. orgaan van H. Plancquaert, Christen demokraat. Verleden week is er in de Kamers tusschen de linkerzijde en M. Daens een twist losgebroken, die zeer veel ophef gemaakt heeft in het land, en die zich waarschijnlijk nog zal her halen. Ter gelegenheid der bespreking der schoolwet verweet de linkerzijde aan M. Daens samen te spannen met het ministerie en de oppositie in den steek te laten in een woord, M. Daens zou tot de behouders overgeloopen zijn en zijne partij aan hare hardnekkigste vijanden geleverd hebben. Ik heb over het geval gesproken met een politiek man, een liberaal, die al tijd de christen demokraten zeer gene gen is geweest. Ik deed hem opmerken dat wij altijd rechtzinnig verklaard hadden, dat wij wel tot de oppositie behoorden, doch als het wetten gold van rechtstreeksch belaDg voor den godsdienst hebben wij altijd onze vrijheid van handelen voor behouden. Bijgevolg in zake schoolwet kan men het niet kwalijk nemen dat M. Daens een standpunt aanneme dat van dat der antiklerikalen verschilt noch daarin eene afbreuk zien met zijn verleden. Mijn tegenspreker erkende dat dit waarheid was, doch onder voorbehoud. g Uw kongres, zegde hü, heeft zich een pariglyk verklaard, en dit met de grootste wilskracht tegen den schoolbon. De gansche katholieke drukpers verklaart zich eenpa- riglyk voor den schoolbon 't ministerie zegt opentlyk dat het ontwerp er door moet met den schoolbon. Welk was dus de plicht van M. Daens Zoolang 't ministe- rie 't artikel over den schoolbon niet in- trekt, moet hy wel het ontwerp bekam- pen. En wat doet hy Hy schaart zich aan den kant van de rechterzyde en dit op eene in 't oog vallende wyze. Ten tweede 't en is niet vooral de houding in zake schoolwet, die de linkerzyde aangezet heeft den Heer Daens aan te vallen en voor 't land te ontmaskeren, maar zyne hou- ding in 't algemeen. Wy slaan reeds se- dert langen tyd de houding van M. Daens gade en we zien zeer klaar waar hy naar- toe helt. g Vroeger was M. Daens haantje vooruit om 't ministerie en de behouders aan te zyde en maakte de stemming mogelyk. Ik deed opmerken dat .het woord verraad wel wat erg was. g Maar, wedervoer myn tegenspreker, waarom protesteert hy dan niet als de ka- tholieke a XX' Siècle in verschillende naeenvolgende artikelen spreekt van zyne orerloopery en opentlyk schrijft dat de «temmen van de christene demokraten by deze der katholieken moeten gerekend worden f En als men overdenkt dat gedurende 14 jaren de oppositie die familie op alle x> mogelyke wyzen ondersteund en geholpen heeft. g Zonder de oppositie nooit was pastoor Daens of nooit was Pieter Daens gekozen g De behouders hadden ze van honger rer- nietigd en ze zouden als honden voor de voeten der behouders hebben moeten kruipen. g En nu wat doet M. Daens P Al wie hem geholpen heeft en dienst bewezen, levert hy aan hun vyanden en u zelve, christe- ne demokraten, die zooveel voor Daens en door de Daensen van de behouders geleden hebt, wil hy gebruiken tot redding der behouders zelve Is 't niet smeerig, is 't niet schandelyk. (1). Ziedaar beknopt 't geen mijn anti klerikale vriend verklaarde. Nu ons gedacht 't En valt niet te loochenen de houding van M. Daens is veel, zeer veel veranderd. Doch is het daarom verraad M. Daens wordt tegenwoor dig veel gevleid en gestreeld door de katholieken, uitgenoodigd op kasteelen, enz. Een demokraat mag niet veel in aan raking komen met rijken en grooten dezer wereld. Vooral als een demokraat van ge ringe afkomst en kleinen oorsprong het waagt veel in betrekking te komen met de rijken der wereld wordt hij bijkans altijd in de strikken der vijanden der demokratie gevangen, 't Zicht van al die pracht die hij vroeger nooit zag, de bevallige manieren, 't vleien en stree- len van hooger en beschaafdere perso nen verstompen weldra den demokra- tischen ijver. Een echte demokraat moet zich afgezonderd houden van de rijke behouders om de volle kracht van zijn werking te behouden. Nu M. Daens heeft zich te veel ge waagd bij de behouders en is misschien wel reeds in hun netten gevangen. In alle geval zijn houding sedert een jaar is voor eiken demokraat eene groote teleurstelling en een reden voor vrees. De triestigen toer, ons door priester Daens gespeeld voor zijn dood, ligt nog te frisch in ieders geheugen. M. Daens zegt nog wel dat hij tot eene vrije afzonderlijke partij behoort en dit moet hij natuurlijk, uit taktiek blijven zeggen doch zijne houding is niet in overeenstemming met zijn woor den. Altijd en overal, doch te Aalst meer dan elders hebben de demokraten zich aangesteld als vijandig aan 't mi nisterie. De oude katholieke bewaarders zijn de eenige hinderpaal tot de verwezent- lijking van algemeen stemrecht, E. V. voor gemeente en provincie, pensioe nen enz. De katholieke behouders zijn de ware vijanden van al wat demo kraat is. Daarom hebben al de christen demokraten en de Heeren Daens meer dan wie ook, deze ja dikwijls zelfs te brutaal, zich tegen alle behoudsgezin de ministeries verklaard. Dus de chris tene demokraten zijn eene radikaal autiministerieëele partij en haar geko zene moet handelen als een antiminis- tirieel. t Is onbetwistbaar dat M Daens op dit gebied sedert een jaar de verwach- tingrn van de christen demokraten to taal heeft te leur gesteld en tot groot genoegen onzer vijanden en onzer na volgers, tot groot genoegen van de grootste vijanden van ons volk van deze die zooveel honderde demokraten gebroodroofd hebben van deze die ons volk zoo haten en verachten dat zij ons zelfs onze Hoogeschool wei geren uit vrees dat er wat licht in den geest van 't Vlaamsche volk mocht stralen. Doch wij hopen dat alles nog op zijn effen zal komen en laat ons den uitslag der partijvergadering van 11 Juni afwachten. H. Plancquaert. (1) 't Is 't lot ran al wie een Daeni helpt en ondersteunt, van er van gefopt te worden. Dit ia niet zeer christelijk maar t is echt Daensch, II. Plancquaert. In 1884 waren er in het lager onder wijs 1,426 kloosterlingen. In 1905 was het getal kloosterlingen in de lagere scholen geklommen tot 6.039. Sedert dien is het getal nog aan zienlijk aangegroeid. Onder die duizenden kloosterlingen, die aldus de plaatsen innemen van zonen en dochters van kleine burgers en werklieden zijn er honderden vreem delingen en zijn een groot getal nog ongediplomeerd. Welnu de Schoolhaat-wet heeft voor doel alle offïcieele scholen te doen ver dwijnen. Die wet heeft voor doel al de we reldlijke onderwijzers en onderwijze ressen in weinige jaren te vervangen, door sti^ en neringbedervende kloos terlingen. Wie dat niet wil, is radikaal tegen de wet en tegen 't ministerie. Geen amendement kan den geest dier hate lijke wet veranderen. g Weg niet het onzydig ondenvys Alleen het katholiek en godsdienstig onderwys, vooral wanneer het gegeven wordt door die edelmoedige wezens die vrijwillig aan de genoegens van het huwelnk verzaken o om werken van liefdadigheid te plegen, kan ons voldoening geven. Zoo sprak, in de Kamer, volksvertegen woordiger Daens, na dat hij de gastvryheid genoten had by M. Schollaert. Wat lezen wy in de welingelichte bladen Dat de policie van Brussel, op bevel van den klerikalen procureur des Konings, te Hasselt, een professor heeft aangehouden, van een geestelijk onderwijsgesticht uit Lim burgs hoofdstad, omdat het heilig person- naadje beschuldigd wordt vier en dertig zyner leerlingen te hebben bezoedeld, en dat sinds een jaar reeds 1 Die zelfde bladen herinneren, dat, verle den jaar den 30 Juli, de rechtbank van Has selt een liefdebroerke, die onderwys gaf in de katholieke kloosterschool van Tessender- loo en aldaar ook kinderen zedelyk had ver- prost, tot twee jaren gevang en vyf jaren berooving zyner burgerlijke rechten heeft veroordeeld 1 Op uwe gezondheid, Al. Petrus In de kerk der paters-redemptoristen te Luik, rue Hors-Chdteau hield een pater gedurende het lof der maand van Maria alle maandagen een ser moen over de vrijmetselarij. Ge kunt denken dat er daar vreese- lijk gedonderd werd op den beiaard van geuzen, liberalen, Iramassons en ander geuzengebroed, door satan op de wereld gezonden om onzen lieven Heer den duivel aan te doen. De kwezels en kwezelaars bibberden van afschuw en angst als de pater hun al de schelmstukken vertelde door de Iramassons bedreven. Hun verbond met Lucifer, hunne bijeenkomsten, in een woord al wat de op-flesschen-trekker Leo Taxil, over Diana Vaugan aan de godvruchtige gemeente wijs maakte. Na ieder sermoen, daagde hij geuzen en framassons uit hem tegen te spre ken en te bewijzen dat hij ongelijk had. Dat gebeurde zoo verscheidene malen. Maar toen den voorlaatsten maan dag der maand Mei, de goede pater weer een deuntje had afgelapt en uit dagend vroeg of er een framasson was die het tegendeel zou bewijzen, stond de advokaat Noirlalize, liberaal ge meenteraadslid recht, plaatste zich op een stoel en nam het woord. Gedurende twintig minuten, toonde hij aan, hoe dwaas de vertelsels waren van den pater hoe onredelijk de pries ter te werk ging, door woorden van wrok te verkondigen in plaats van broederlijkheid en naastenliefde. Ware de bliksem in de kerk gevallen het uitwerksel had niet verbazender kunnen zijn. Al de aanwezigen waren als van de hand Gods geslagen en luis terden, naar de klare, duidelijke aan spraak van M. Noirfalize zelts de pater stond op zijn predikstoel geheel verbauwereerd als had hij een panne ken gebroken. Toen de liberale advokaat na een Iaatsten oproep te hebben gedaan tot algemeene verdraagzaamheid en men- schenlielde zweeg, werd hij door een groot deel der aanwezigen toegejuicht. Maar de pater zei, dat het laat was om op de rede van den spreker nog te antwoorden en daalde van den predik stoel. Weldra echter waren de aanhoor ders in twee kampen verdeeld de aanhangers en tegenstrevers van den heer Noirfalize. De fanatieken wilden hem met geweld buiten drijven, de anderen hem verdedigen, 't Was in de kerk volle geharrewar, Den Iaatsten maandag, was Noirfa lize weer in de kerk en vroeg weer het

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1